DE MICRA TREND? WIE SNEL IS KRIJGT ISOOf AAN EXTRA'S KADO. NISSAN Aerostar met 26 boordcomputers Soepele 50 pk dieselmotor in de Opel Corsa AUTO Ford experimenteert met luxueuze personenbusje Citroën komt ook met AX GT Auto Allerlei Fords 'HFX Ghia Aerostar' heett zeven miljoen gekost. Een diepte-investering, want het gaat om een experimenteel wagen. Een experiment op basis van een model uit een klasse die snel aan populariteit wint. De klasse van de Renault Espace en dergelijke. De kleine luxueuze personenbus. met zes stoelen of enkele De standaard Aerostar is zeer ge wild in Amerika. Er werden er al meer dan 100.000 van verkocht. Er zijn (nog) geen plannen de wagen ook in Nederland uit te brengen. Die gewone Aerostar heeft alleen de vormgeving gemeen met de mil joenen-auto, die op de autoshow van Frankfurt voor het eerst als cu riositeit werd getoond. Het is ech ter al meer gebleken dat dergelijke curiosa een blik gunnen op een heel reële toekomst. Elektronica De HFX Ghia Aerostar - het re sultaat van samenwerking tussen Ford Amerika en de tot het Ford i behorende Ghia Studio's Samengesteld door Koos Post Fords HFX Ghia Aerostar: boordevol computers Wereldrecord benzineverbruik Renault heeft onlangs het we reldrecord brandstofverbruik gevestigd op de autosnelweg Bordeaux-Parijs, waarbij de totale afstand van 501.4 km werd overbrugd met een gemid deld verbruik van nog geen 2 li ter benzine op 100 km bij een ge middelde snelheid van meer dan 100 km/uur. Dat gebeierde met de Vest a 2. een prototype van Renault in de klasse van de Renault 5. Het Ve- sta-project is een door de Fran se regering gestimuleerde stu die na de oliecrises van 1974 en 1979. De bedoeling is een pro- duktie-auto te ontwikkelen, die 4 personen comfortabel kan ver voeren, maar bij matige snel heid niet meer dan 3 UteY benzi ne op 100 km verbruikt. in het Italiaanse Turijn - werd zo kostbaar omdat de wagen werd volgepropt met elektronica. Hij heeft maar liefst 26 computers aan boord voor het dirigeren van aller lei voorzieningen op het gebied van veiligheid, prestatie en com fort. Het begint al met de persoonlijke portiersleutel. Die is zo geprogram meerd dat als men hem in het slot steekt meteen de stoel, de spiegels, de (verstelbare) pedalen en de Schouderriem van de veiligheids- gordel in de tevoren ingestelde stand worden gebracht. De sleutel is ook een effectief wapen tegen diefstal omdat hij bij verwijdering de wagen elektronisch onbruik baar maakt. Dat aan een persoon gebonden sleutelsysteem wordt geleid door één van de 26 ingebouwde micro processors. Ze besturen en bewa ken een groot aantal functies en systemen, waaronder het gehele in strumentarium. de stuurinrich ting, het remsysteem (met abs en anti-wielspinregeling). de versnel lingsbak, de airconditioning en ventilatie, het 400 Watt audiosys- teem. de veiligheidsgordels, de zij schuifdeur, het achterklep-mede delingensysteem, de privacyruit (desgewenst kan inkijk worden voorkomen) en een sonar-waar schuwingssysteem. Veiligheid Dat sonar-waarschuwingssys- teem vormt een belangrijk veilig heidsmiddel. De bestuurder krijgt visuele en akoestische waarschu wingen als een een object of andere auto te dichtbij komt en zich in een van de beruchte dode hoeken be vindt. Zo'n sonar-waarschuwing voorkomt in elk geval parkeerscha- de. ook op grote Continental reiswa gens wordt toegepast. Het systeem dempt de door wegoneffenheden veroorzaakte schokken en hand haaft automatisch een constante en gelijke rij hoogte in langs- en dwarsrichting. Ongeacht hoe de wagen is beladen. Dat wordt ook weer door een computer geregeld. Ten slotte zorgt een speciaal door Goodyear ontworpen zoge naamde 'run flat' band- en wiel- combinatie ervoor dat de de reis kan worden vervolgd zelfs als alle vier banden van de HFX zijn leeg gelopen. Het klinkt allemaal erg aantrek kelijk. En het zag er ook erg aan trekkelijk uit daar in Frankfurt. Voorlopig is het niet meer dan een schier onbereikbare delicatesse. Maar het is nog niet zó lang geleden dat een experimentele Ford Probe ineens een weinig experimentele Ford Sierra werd. Citroen AX GT: top v Citroën heeft nog een uitvoering (een GT) toegevoegd aan het toch al zo brede gamma van de kleine AX. De snelle wagen is voorlopig alleen in Frankrijk te koop. In Ne derland zal de AX GT pas begin volgend jaar leverbaar worden. Dan zal ook de prijs worden be kend gemaakt. De AX GT is uitgerust met een viercilinder motor van 1360 cc, die een maximum vermogen heeft van 85 pk. Deze motor is gekoppeld aan een vijfversnellingsbak. Volgens de verstrekte gegevens heeft de wagen een topsnelheid van 180 km/uur en accelereert hij in 9,3 se conden uit stilstand naar 100 km/uur. Afgaande op deze gegevens komt deze AX GT aardig" in de buurt van de reeds uitgebirachte AX Sport. Citroën zelf ziet hét ver schil zo: 'De karakteristiek ran de AX GT is die van een beschaafde sporter, terwijl de AX Sport cte au to is met het agressieve tempera ment'. Het totale AX-gamma om vat in Frankrijk ni Opeis toch al uitvoerige Corsa-se- rie (twee, drie, vier of vijf deuren) is kortgeleden nog eens flink uitge breid doordat naast diverse benzi nemotoren nu ook voor een diesel motor kan worden gekozen. Welke uitvoering ook wordt ge kozen, het gaat steeds om dezelfde dieselmotor: een anderhalve liter viercilinder motor, die 50 pk kan le veren. De motor werd in samen werking met ingenieurs van Opel speciaal voor de Corsa ontwikkeld door Isuzu (General Motors heeft een 38,6 procents aandeel in dit Ja panse bedrijf). Tijdens een korte kennismaking- rit bleek dat de Japanners een vrij rustige en erg soepele krachtbron in elkaar hebben gezet, goed pas send in de compacte Corsa. De om standigheden lieten nog niet toe de door Opel opgegeven prestaties in de praktijk te testen. De acceleratie was in elk geval fel genoeg. Opel geeft op dat uit stilstand in 17,5 se conden een snelheid van 100 km/uur kan worden bereikt. De topsnelheid zou 151 km/uur bedra gen. Van voorgloeien was bij deze kleine diesel nauwelijks sprake. Opel gebruikt een speciaal systeem met snelgloeibougies met een spanning van 5 Volt. die via een "stuurapparaat op 9 Volt wordt ge bracht. Zelfs toen even werd verge ten dat het om een diesel ging, pak te de motor onmiddellijk. Opel zegt dat ook bij een tempe- •ratuur van 20 graden onder nul al na vier seconden kan worden ge start. En na het starten schakelt een relais de nagloei fase voor onge veer drie minuten in. waardoor het koude start 'nagelen' wordt gere duceerd. Zodra de snelheid boven de 18 km/uur per uur komt onder breekt het systeem binnen de na- gloeifase de stroomkring om over verhitting te voorkomen. De anderhalve liter dieselmotor is steeds gecombineerd met een vijf-versnellingsbak. De goed koopste diesel-uitvoering is de driedeurs Swing, waarvoor 22,5 mille moet worden betaald. De duurste Corsa-diesel (de vierdeurs GL) loopt tegen de 25 mille. Autogas-boek Nieuwe ontwikkelingen op het gebied van autogasinstallaties - waarbij de elektronica een steeds belangrijker rol gaat spelen - heb ben de uitgeverij Kluwer Techni sche Boeken tot het besluit ge bracht een nieuwe druk van het boek 'Autogas' te laten verschij nen. Het is in de eerste plaats be stemd voor degenen die werkzaam zijn in het autobedrijf en te maken krijgen autogasinstallaties. Vooral de afstelgegevens en de storingen- lijst zijn erg nuttig. Maar ook ande ren kunnen hun voordeel met dit boek doen. Prijs 43,50. Seat bestelwagen Seat - tegenwoordig de Spaanse dochter van het Volkswagen-con cern - heeft nu ook een bestelwa- gentje op de Nederlandse markt geïntroduceerd: de Seat Terra. De ze 3,80 meter lange Terra is afgeleid van de Seat Marbella, voorzien van een 903 cc benzinemotor en heeft bij een eigen gewicht van 761 kg een laadvermogen van 499 kg. Im porteur Pon Car levert de wagen in twee versies, namelijk met een ge sloten laadruimte of met zijruiten. Beide versies hebben een verhoog de opbouw met dubbele achter deuren. Inclusief btw kost de Terra 13.074,-. Autobus RAI Volgend jaar november zal er voor de derde keer een internatio nale tentoonstelling voor autobus sen en touringcars in de RAI wor den gehouden. Een jaar geleden waren er 75 exposanten uit negen landen present. In 1988 worden er nog meer verwacht. Mazda-fabriek in VS Mazda heeft nu ook een fabriek in de Verenigde Staten. In Flat Rock in de staat Michigan. Wan neer de vergaand geautomatiseer de fabriek geheel op volle toeren zal draaien, worden er jaarlijks 240.000 auto's gebouwd, alle be stemd voor de Amerikaanse markt. Welke occasion? De jaarlijkse Welke-gids voor ge bruikte auto's is weer uit. 'Op posi tieve wijze wordt de lezer op weg geholpen bij een verantwoorde aanschaffing van een gebruikte au to', zegt de uitgever. In elk geval vindt men in de gids de gemiddel de prijzen van de meeste autotypen uit de periode 1982 - 1986. De gids kost 4,95. De Nissan Micra is de verrassend ruime auto die comfort op een unieke wijze combineert met handige buitenafmetingen. Met een sportief karakter door moderne techniek: o.a. felle, lichtmetalen één liter viercilinder motor. De Micra is zuinig en zonder katalysator schoon*. U kunt dus overal in Europa probleem loos tanken. Verder valt de Micra in een gunstige klasse voor de wegenbelasting en zijn de rijkosten ongekend laag. Nu is de Micra in een beperkt aantal leverbaar als "IVend'. En dat betekent dat u voor maar liefst f 1.750,- aan extra's krijgt, waarvoor u slechts f 250,- betaalt.Tbrwijl de SDX-uitvoe- ring waarop de Micra 'Tiend' is gebaseerd toch al uiterst compleet is. Met onder andere uit- zwenkbare zijruiten achter, gelaagde voorruit, halogeen koplampen, tapijt vloerbedekking, twee achteruit rij lampen, mistachtcrlicht, kwarts klokje, brede radiaalbanden, wisser en sproeier op de achterruit,enzovoorts. De Micra 'Tiend' biedt verder tegen 'n geringe meerprijs metallic- lak en tweekleuren-uitvoering. Kijk dus snel naar de Micra 'Tiend' voordat ze weer weg zijn. Nissan Micra 'Tiend' vanaf //AVAWTl Nu 6 jaar car re ixliujoui «.auie-garuntic.DcZv.uuuci,«wi ->-*• binnenuit is van toepassing op alle Nissan personenauto's. I'ii jsincl.BTW,exel.afleveringskosten.Wijzigingen voorbehouden. Nissan is ook de maker van de Sunny, Prairie, Bluebird, Laurel. Silvia. 300 ZX, Patrol, King Cab,'Vanette, Urvan en Cabstar. De Micra 'Tiend' is een tijdelijk aanbod. JE BLIJFT ERIN RIJDEN. Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden BV, Flederik Hendrikstraat 2, tel. (11720-91344. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Leidschendam, Valkenbosch Voorburg B.V., Looierslaan 30, tel. 070-202700. Lisse, Autobedrijf Broertjes BV, Oranjelaan 74, tel. 02521-17550. Noordwijk. Garage Abswoude BV, Nieuwe OtTemweg 2, tel. 01719-19246/13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1. tel. 01713-2866. Sassenheim, Autobedrijf Beugelsdijk (servicebedrijf), Hoofdstraat 158, tel. 02522-31020. Extra: Twee van binnenuit verstelbare spiegels. Extra: Luxe bekleding op zittingen en portieren. Extra: Gedeeld neerklapbare rugleuning achter. Extra: Tapijt-vloerbedekking in kofferruimte. Extra: TVend-badge op achterzijde Extra: Speciale pookknop. Extra: Sportstuur. Extra: Kaartenvak in portieren. Extra: Grille in carrosseriekleur. Extra: Witte bies op bumpers en zijstrips. Extra: Aërodynamische wieldoppen. .Sfiéfc.s»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11