CDA: 'Bezuinig door afstoten van scholen 'Laden en lossen beter regelen in Schoolstraat' WD en CDA wel, PPR niet tevreden DAAR MOET U KENNIS MEE MAKEN MAAND AP 26 OKTOBER 1987 BHÏÏSi PAGINA 9 WASSENAAR - De Wassenaarse CDA-fractie gaat niet akkoord met het schrappen van de subsidie aan godsdienstonderwijs en wil de bezuiniging opvangen door verlaten kleuter scholen af te stoten. Daarnaast pleit ze voor een ge meentelijke ombudsman, een aan pak van het racefietsen in de dui nen en wensen de christen-demo craten geluidwerend asfalt op de len van de Rijksstraatweg, Land- scheidingsweg en Katwijkseweg. De PvdA-fractie vraagt om een pakket maatregelen om de gemid delde wachttijd voor een woning (acht jaar) omlaag te krijgen en op alle gemeentelijke afdeling even wicht te krijgen in de aantallen mannen en vrouwen. De WD wil weten of de plaatselijke Karei Doormanmavo zijn toekomst vei lig is. Dit is een greep uit de vragen die de verschillende gemeenteraads fracties hebben gesteld, naar aan leiding van enkele begrotings werkjes. Uit de antwoorden blijkt dat B en W er niets voor voelen het godsdienstonderwijs te sparen. Ze erkennen dat 'godsdienst- en hum anistisch vormingsonderwijs es sentiële onderdelen zijn van de vor ming van de jeugd', maar wijzen er op dat particulieren de verant woordelijkheid hebben voor der gelijke vormen van onderwijs. Om financiële redenen willen B en W die particulieren daar niet langer bij steunen, melden ze. Op de af- stoot-suggestie gaan ze vervolgens niet in. Overigens blijkt uit een ant woord op een WD-vraag dat tot nu toe twee openbare, vier katholieke, een oecumenische en twee neu traal bijzondere scholen voor 35.000 gulden subsidie krijgen. In 1988 willen de gemeentebestuur ders op deze post 12.000 gulden korten, het jaar daarop staat gods dienstonderwijs niet meer op de begroting. Over de aanstelling van een om- duur van brieven en algilte van oi- ficiële papieren, spreken B .en W zich niet uit. Ze melden alleen dat 'klachten over de behandelings- duur van brieven etc. worden afge daan door de betreffende direc- een hogere inbrengwaarde, een ex tra rentebijschrijving op de groen stroken en de problemen rond het verontreinigde slib. De verliezen op het bedrijfsterrein Maaldrift vallen 850.000 gulden hoger uit teur, in overleg met de portefeuille- doordat de grond minder oplever de en de provinciale subsidie te genviel. Ook bij bedrijfsterrein Ho- het AAR' er, terwijl de burger ge Klei, waar eind volgend jaar spa des de grond in gaan, zullen gebie den tegen kostprijs verkocht moe ten worden, zo verwachten burge meester en wethouders. Gevoegd bij een tegenvallende subsidie le vert dit een extra tekort op van 430.000 gulden. Uit andere antwoorden blijkt dat de formatiesterkte van het Wasse naars e politiekorps in 1987 is terug gelopen van 78,5 naar 77,5. In 1990 zal de formatiesterkte 76,9 bedra gen. De CDA-suggestie om een wegsleepregeling voor verkeerd geparkeerde auto's in de APV op te nemen, blijkt een overbodige. Vol gens verschillende wetten hebben B en W die bevoegdheid al. Alleen wanneer partijen extra maatrege len willen, kan een gesprek zinvol zijn. Met de plaatselijke sportvereni- Richting PvdA melden B en W dat bij vacatures vrouwen uitdruk kelijk worden verzocht te sollicite ren, maar vinden de bestuurders geschiktheid belangrijker dan sexe. Ondanks het kleine aanbod vrouwen "zijn er afdelingen waar het bedoelde evenwicht al aardig is bereikt". Overigens melden de be stuurders dat het bezuinigingspro gramma ook in 1988 niet tot ge dwongen ontslagen zal leiden. De Karei Doormanmavo heeft volgens de huidige normen niets te vrezen, aangezien het leerlingen aantal in de jaren '90 niet onder de 220 zal dalen, antwoorden B en W. Wat de gevolgen van nieuwe rege lingen zijn, is nog niet exact be kend. 'En speculaties in die rich ting helpen de school niet'. Het felbegeerde verpleeghuis gingen is het vorig jaar betrekke- komt ér, blijkens de antwoorden binnen afzienbare tijd. De Stich ting Katholieke Verpleeg- zorgingshuizen (KW) lijk goed gegaan. De ledenaantal len stabiliseerden zich, nadat ze de Ver- vijf jaar daarvoor sterk waren ge daald: van een totaal van 7112 le- Haags- verpleeghuis overnemen den in 1982 naar 5748 leden in 1986. de Stichting't Sunneke en dat Een herverdeling van de accom- binnen vijf jaar overbrengen Wassenaar, v baar is. Tekorten modaties is, anders dan D66 zich plek beschik- afvroeg, niet nodig. Over een sa menvoeging van jongerencentra Time Out en Nieuw Nijevelt, aan gestipt door de WD, doen burge meester en wethouders voorzich- Minder goed gaat het met de tig. De centra richten zich op grondverkopen. Zo zal het tekort schillende doelgroepen 'waardoor op Weteringpark zal 2,8 miljoen ho- integratie in de praktijk zeer moei lijk is. Wij zullen u daarover nog een notitie doen toekomen'. Apparatuur gestolen OEGSTGEEST - Een video-recor der en compact disc-speler zijn gis teren ontvreemd uit een rijtjeswo ning aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest. De inbrekers waren over een schutting geklommen en hebben een ruitje in de voordeur geforceerd, bemerkten bewoners bij terugkomst om negen uur 's avonds. Inbrekers bezoeken twee huizen VOORSCHOTEN - Twee wonin gen in de Voorschotense wijk Noord-Hofland zijn zaterdagavond door dieven bezocht. In de ene wo ning, aan de Baron van Genthlaan. verdwenen girobetaalkaarten, bankbetaalkaarten, de bijbehoren de pasjes en wat vreemde valuta. In de tweede woning, aan het Van Callenburgplantsoen, misten bewoners girokaarten, een giropas je en sieraden. In beide gevallen kwamen de inbrekers via de ach terdeur binnen. LEIDERDORP - De bekende Ne derlandstalige zanger Koos Al berts heeft zaterdagavond een zaal vol Leiderdorpers in vervoe ring gebracht.Alberts zong tij dens de feestavond die de Leider- dorpse carnavalsvereniging 'De Rijnschuimers' in de Muzenhof organiseerde. Aanleiding daar voor was het tienjarig bestaan van 'De Rijnschuimers'. Daar voor waren ook de Lenco's, De Germa's en moppentapper Bas Pitt naar de Muzenhof gehaald. Wethouder Huigen prees de ju bilerende vereniging zaterdag avond voor de "geslaagde po ging" die het bestuur heeft onder nomen om carnaval in Leider dorp van de grond te tillen. Ze overhandigde de bestuursleden cadeautjes. Het bestuur op zijn beurt benoemde Koos Alberts tot 'grootschuimer van Leiderdorp'. Prins Thomas I overhandigde de zanger de versierselen bij deze onderscheiding. Waarna het feest tot in de kleine uurtjes voort duurde. (foto Henk Bouwman CDA Voorschoten in verkeersnotitie VOORSCHOTEN - Voorschoten centrum kan met minder paaltjes toe en het laden- en lossen in de Schoolstraat moet beter worden geregeld. Verkeerslichten voor voetgangers moeten zo worden af gesteld dat ook oudere en slecht ter been zijnde mensen genoeg tijd hebben om over de steken. Vooral de lichten bij het raadhuispleintje en de Rabobank springen te snel op rood. Dit stelt de CDA-fractie in een beknopte verkeersnotitie. De Liberalen zien 'eindelijk' wat lichtpuntjes in Oegstgeest OEGSTGEEST - De WD en in iets mindere mate het CDA in Oegst geest zijn tevreden partijen. De PPR daarentegen gebruikt haar al gemene beschouwingen voor een spervuur van kritiek op het college rest voor de reacties van B en W. Van de andere fracties Voordeel (D66 en PvdA) zijn de algemene be schouwingen nog niet binnen. Die Pers al aan het begin van deze week sproken: zaterdag a.s. De fracties zullen zich die dag beperken tot een ingekorte weergave van de be langrijkste punten uit hun be schouwingen, zodat er meer tijd dus r drievijf- i B i W. partijen hebben klaarblijkelijk al problemen met het nieuwe sys teem van begroting behandelen Afgesproken waarvoor dit jaar is gekozen. Dit jaar rustte er namelijk geen te weten kunnen komen debatten zaterdag, over handelen. dat de fracties hun spullen op een dusdanig tijd stip zouden inleveren bij de embargo op de algemene beschou- meentevoorlichtster dat deze wingen. De inhoud mag eerder be kend worden dan ze worden uitge- Lezers schrijven Buitenlust Naar aanleiding van een stuk in uw krant over de buurt Buitenlust in Oegstgeest wil ik graag mijn visie geven op het gebrek dat wij heb ben aan een buurthuis, dat ons wel door de gemeente is beloofd. Ik spreek over 'wij hebben'. Zelf woon ik 40 jaar in deze buurt en in die 40 jaar heb ik altijd het gevoel gehad dat deze buurt het lastigst is voor de gemeente. Wat de mensen ook willen om het gezellig te maken in onze buurt, de gemeente Oegstgeest steekt hier altijd weer een stok in het wiel. Een buurthuis is toch geen overbodige luxe; de bewo ners hebben hier gewoon recht op. Wel kan ik begrijpen dat men niet zo maar een plek kan kiezen om een buurthuis neer te zetten maar als de heer Turk zegt dat het tegen de rijksweg komt te staan dan heeft hij dit goed gepland want daar heeft niemand hinder van. Wij hebben in deze buurt meer last van straaljagers dan van de mensen die gezelligheid willen, maar ja, een dwerg moet het altijd DIEFSTAL - Bij een café aan de Zeestraat in Noordwijkerhout zijn het afgelopen weekeinde twee vol le biervaten gestolen. De waarde van de buit bedraagt 350 gulden. De vaten waren achter het café op het erf opgeslagen. afleggen tegen een militaire reus. Ook begrijp ik niet dat de woning bouwvereniging Buitenlust be zwaar maakt tegen het buurthuis. Juist zij had ervoor moeten zorgen dat zo'n gebouwtje er al lang had gestaan. Ik heb een maand of wat geleden een verzoek bij de gemeente inge diend om een park aan te leggen aan het einde van de Balistraat. Een park waar dieren kunnen ver toeven, althans kleinvee, waaron der begrepen geiten en konijnen. Ik woon in een hoekhuis dat aan het park grenst. Ik heb voorgesteld zelf toezicht te houden op dit die renverblijf waar ouderen en kinde- ovërgaan. Dat de gelukt. Van de drie fracties die wél op tijd zijn, heeft vooral de WD wei nig te melden. Gebruikte de groot ste fractie van het dorp elk jaar de meeste spreektijd, dit jaar heeft ze aan drie A-4tjes meer dan genoeg. "Het echte politieke keuzewerk voor 1988 is al in het voorjaar ge daan en daarom is het niet meer no dig om nu lange verhalen in de raad te houden", verklaren de liberalen hun bondigheid. De WD voorspelt dat 1988 een jaar wordt waarin "eindelijk" weer wat lichtpuntjes te zien zullen zijn, een jaar ook waarvan de WD zegt "dat we de grootste bezuinigingen wel gehad zullen hebben". De liberalen meneh dat het tot nog toe gevoerde beleid de komen de jaren vruchten zal gaan afwer pen. Er wordt ook doelmatiger be stuurd, vinden de liberalen. En dat spaart geld. Vruchten zijn er ook van het WD-streven om gemeentelijke ta ken af te stoten aan het bedrijfsle ven, als dit goedkoper is en er geen kwaliteitsverlies optreedt. Ook het feit dat er een structuurschets van heel Oegstgeest in de maak is, waardoor er meer samenhang in het ruimtelijke ordeningsbeleid kan worden gebracht, doet de WD deugd. Die structuurschets is van oorsprong een WD-idee. De partij legt nog even uit waar om zij in haar verkiezingsprogram ma stelt dat als er overschotten zijn, de lasten voor de burgers moe- i veel van zouden kunnen genie- ten verminderen. ten. Nog steeds heb ik geen ant woord gekregen van de gemeente. Wel dat ze mijn brief hebben ont vangen en dat eraan wordt ge werkt, maar dit duurt wel erg lang. 1988 toch niet op lastenverla ging aandringt. Er zijn nu welis waar overschotten, geven de libe ralen toe, maar er zijn ook méér kosten van de reinigingsdienst. De burgemeester of burgervader Verder wil de WD niet "potverte- heeft niet veel op met zijn kinderen uit de buurt Buitenlust. Waar nood is, déar is hij niet. Als er weer een lintje moet worden doorgeknipt voor een of andere winkel of be drijf, dan is hij van de partij maar deze buurt wordt veracht als zou hier een stelletje lastposten wonen. Ik hoop dat eens de grote dag komt dat de burgemeester in onze buurt komt met een grote schaar en het lint doorknipt van het buurthuis. Het zal wel een utopie van mij zijn, maar dromen kunnen wel eens uit komen. Van Delft, buurtbewoner Buitenlust Balistraat 24 Oegstgeest haalt de partij met het extra geld liever opgelopen achterstan den in. Bovendien komt de burger toch wel aan zijn trekken omdat de ogb in 1988 omlaag gaat in Oegst geest. Verzet Juist dat laatste punt stuit op fel verzet van de PPR. "Een lagere ogb? Hoe hoger je inkomen, hoe hoger je waarde van je huis (of je nu eigenaar of gebruiker bent), hoe meer je profiteert", leggen de radi calen uit. Zulk soort lastenvermin deringen, vindt de PPR, stimuleert juist "de tweedeling van de samen leving". De partij vindt dat met het extra geld veel beter het sociaal- cultureel werk kan worden gehol pen. Daar is heel veel op bezuinigd, daar zijn de tarieven toegenomen en daar moeten de mensen met de lagere inkomens het van hebben. De PPR luidt zelfs de "alarm klok" op het gebied van de volks huisvesting. Na 1992 kan Oegst geest, als het hoge bouwtempo in Haaswijk wordt volgehouden, nau welijks woonruimte bieden. Daar komt nog eens bij dat de huidige woningen wat de PPR betreft in te geringe mate aan de Oegstgeeste- naren ten goede komt. De PPR wil de overschotten van de grondex ploitatie van Haaswijk aanwenden om het bouwtempo te temporise- De partij is verder ontevreden over het functioneren van de mede zeggenschapsraden op scholen, over dat van de commisie welzijns planning en wil het woonwagen kamp met acht tot vijftien plaatsen uitbreiden. Ook is ze ontevreden over het tempo (in drie jaar) waar mee B en W de Oegstgeester fietspaden vrouwvriendelijker wil maken. Voorlichting Het CDA wil dat er nu heel snel een nota over het voorlichtingsbe leid op tafel komt. Volgens de christen-democraten krijgt de voorlichtster te veel klussen te doen, die niets met voorlichting te maken hebben. De christen-demo craten maken zich verder sterk voor de handhaving van de kwali teit van het onderhoud van het bos van Oud-Poelgeest. B en W zouden daarover de laatste tijd tegenstrij dige verklaringen hebben afgege- Veel woorden besteedt de fractie aan het onderhoud van trottoirs. Dat gebeurt te weinig en vooral ou deren en slecht ter been zijnde Oegstgeestenaren ervaren de stoe pen als obstakels. Veel aandacht in hun diepgra vende beschouwingen besteden de christën-democraten ook aan het solidariteitsfonds en aan de moge lijkheden van individuele kwijt scheldingen van de ogb. Ze drin gen er bij B en W op aan om die te vergroten. Zo zou bij de aanslag een aanvraagformulier voor kwijt schelding kunnen worden ge voegd. Een ondertekening van dat formulier moet het verzoekschrift om kwijtschelding vervangen, vindt het CDA. Dat zou psychologi- che barricades slechten. Het CDA vraagt - net als vorig jaar - om een kinderboerderij (in de Morsebelpolder) en om een wan delroute via Oud-Poelgeest en de Leide Hout naar het Heempark in Leiden. Ook het CDA is ontevreden over de commissie-welzijnsplanning en stelt voor deze te "de-politiseren". Raadsleden moeten er dus uit en ook de voorzitter mag geen lid van het gemeentebestuur zijn. De christen-democraten zijn ook de enigen met aparte aandacht voor de wijk Buitenlust. Ze dringen aan op een snelle komst van de Taber- naastkeet en een verbetering van het Rijnzichtviaduct opdat er snel een fietspad naar het geïsoleerd lig gende wijkje komt. grootste collegepartij pretendeert niet volledig te zijn, ze wil slechts 'een bijdrage leveren tot het in praktische zin oplossen van een aantal verkeersknelpunten (mis standen)'. Dergelijke knelpunten zijn er sinds enige tijd ook op de verkeerstraverse Van Beethoven- laan. Volgens de fractie moet de ge meente duidelijker aangeven wan neer het een voorrangsweg is en wanneer niet: duidelijk zichtbare voorrangsborden vanaf het begin van de route en bij de kruising met de Bachlaan een bord dat aangeeft dat dit nog een gelijkwaardige kruising is. Over de Prins Bern- hardlaan, het smalle verlengstuk van de Van Beethovenlaan, willen de christen-democraten 'een gron dige evaluatie'. 'Wij hebben sterk de indruk, dat automobilisten deze laan als voorrangsweg blijven be schouwen', meldt de notitie die het voor alle weggebruikers opneemt. 'De vraag doet zich daarbij voor of niet de voorrangssituatie alsnog moet worden ingevoerd'. Groen Over het groen bij kruispunten is geen discussie nodig: de gemeente moet dat tijdig en verantwoord snoeien. Zoals het bij de kruisin gen Leidseweg/Bachlaan. Prins Bernhardlaan/Bachlaan-zuid en Piet Heynlaan/Willem Barentzlaan is, kan het echt niet langer. Vanwe ge het geringe verkeersaanbod kan het stoplicht op het kruispunt Piet Heynlaan/Leidseweg worden op geheven. De lichten bij de lige Zilverfabriek moeten buiten de spitsuren gaan knipperen. Nu werken ze te overvloedig, hetgeen volgens het werkje verkeersover tredingen uitlokt. De verkeerssituatie in het cen trum noemt het CDA 'verre van ideaal'. 'Met een zekere regule ringswoede zijn er de laatste jaren te veel paaltjes geplaatst', vindt de partij. Ze telde er 166: 69 in de Schoolstraat, 12 langs het Treub- plein, 36 in de Treubstraat, 11 aan het begin van de Molenlaan en 38 in de Voorstraat. De christen-demo craten geven toe dat paaltjes het verkeer kunnen reguleren. Maar dat kunnen verkeersgeleiders ook. En die zijn lager en minder ontsie rend. 'Een goede sanering komt ons dan ook noodzakelijk voor', stelt de partij. Over het laden en lossen in het centrum moet de gemeente vaste afspraken maken met de toeleve ringsbedrijven: 'Het zal de animo tot winkelen beslist ten goede ko men'. De bouwactiviteiten in de Schoolstraat juicht het CDA toe. zolang het winkelend publiek er geen hinder van ondervindt. Zo stelt de fractie voor om, tijdens de bouw bij het Evenementenplein tje, het verkeer tijdelijk door de Er- asmusstraat te leiden. 'In algemene zin' wil de fractie bij herbestrating bekijken of de verkeersdrempels echt zo hoog moeten zijn als ze zijn en dienen 'overbodige en te regulerende ver keersborden te worden verwij derd': 'Zo kunnen we de winkelen de inwoners voor de Voorschoten se centrum-winkeliers behouden'. LEIDERDORP - Bewoners van de Leiderdorpse Hoogmadeseweg en Hoofdstraat protesteren tegen het oneigenlij ke gebruik van buslijn 46 van hun woonstraten. Inde straat zijn enige bewoners net klaar met het opknappen van hun huizen maar de voortdenderende kolossen veroorzaken nieuwe scheuren en ander ongemakzo laten ze nu via een bord weten. De dienstregeling van lijn 46.schrijft een andere route voor maar de dikwijls in tijdnood verkerende buschauf feurs verkiezen de Hoogmadeseweg om bij de bushalte bij het viaduct in de Hoofdstraat te komen. Extra koren op de molen van de klagende bewoenrs vormt het gegeven dat om in het oude dorp te komen, nog nauwelijks van lijn 46 gebruik wordt gemaakt. B en W zouden de halte dan ook graag verplaatsen maar daar voor is overleg met de busmaatschappij nodig. Op 2 november vergadert de raadscommissie rumtelijke ordening OVer deze Zaak. (Foto Holvast) DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND Ja. zend mij hel Leidsch Dagblad naam gedurende 7 weken voor 25.- Ja, ik wil een: maand ab. straat I (automatische betaling) a 23,25. postcode:plaats Q kwartaal ab. a 68,95 telefoon:ivm bezorg kontrole halfjaar ab. a 137,90 bank of girorekening: jaar ab. a 262,40. Ik wil automatisch betalen en heb u kUnt deze bon opsturen naar het Leidsch Daqblad daardoor recht op het M Leidsch Dagblad kado. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9