TAD LEIDEN Ongerustheid over dienstverlening EHD Minicontainers bevallen goed LEIDSCH m DAGBLAD Opnieuw interne problemen bij hulpdienst Man (21) na ruzie met mes gestoken DRUKBEZOCHT FESTIVAL MAJORETTES s LEIDEN - Een aantal medewer kers van de Eerste Hulpdienst (EHD) is bang dat de hulpverle ning van deze dienst sterk achter uit gaat door de maatregelen die de tijdelijke manager, brandweer commandant Mark, heeft geno men. Mark heeft volgens hen enige part-time verpleegkundigen aan de kant gezet. Daardoor zijn volgens de EHD- medewerkers niet meer voldoende gespecialiseerde mensen beschik baar om 'levensreddende appara tuur' in de ambulances te bedie nen. Ze menen dat dit ernstige ge volgen kan hebben voor bijvoor beeld mensen die naar het zieken huis moeten worden vervoerd na dat ze zijn getroffen door een hart aanval. Brandweercommandant Mark, die vorige maand na interne pro blemen het roer binnen de EHD overnam, ontkent ten stelligste dat de hulpverlening in gevaar komt. Hij zegt dat er enkele zeer gerouti neerde chauffeurs van de brand weer worden ingeschakeld die be kend zijn met dit werk. Mark is bo vendien zeer verbolgen over het feit dat enkele verontruste mede werkers van de EHD de afgelopen week achter zijn rug om met de di rectie van het particuliere ambu- lancebedrijf De Jong heeft gepraat. De brandweercommandant heeft wethouder Kuijers (volksgezond heid) inmiddels gevraagd maatre- gelen te nemen om de rust bij de EHD te herstellen. Het is de bedoeling dat de EHD op 1 januari volgend jaar overgaat naar De Jong. Tot die datum heeft Mark de leiding over de EHD. Met deze maatregel wil de gemeente twee ton per jaar besparen. Dat be drag was zij kwijt om het verlies op deze dienst te dekken. Chauffeurs De verontruste EHD-medewer- kers - hun mening wordt overi gens niet gedeeld door de meerder heid van het personeel - stellen dat er op dit moment nog maar drie mensen zijn die de gespecialiseer de apparatuur in de ambulances mogen bedienen. Twee van deze specialisten zijn op korte termijn niet meer beschikbaar omdat ze een vervolgopleiding gaan volgen. De EHD kan dan dus nog slechts beroep doen op één specialist. Tot voor kort had de EHD ook nog de beschikking over negen part-time verpleegkundigen. Die konden wanneer noodzakelijk worden ingezet om de 'levensred dende apparatuur' in de ambulan- bij ces te bedienen. Volgens de EHD- medewerkers heeft brandweer commandant Mark deze mensen aan de kant gezet uit bezuinigings overwegingen. Om nu al kosten te besparen, heeft Mark volgens de bezorgde EHD-medewerkers besloten dat de chauffeurs/ambulancebegeleiders zoveel mogelijk het werk moeten overnemen van de part-time ver pleegkundigen. De ambulances zouden vervolgens moeten worden bestuurd door chauffeurs van de brandweer. Probleem is nu dat de chauffeur s/ambulancebegeleiders - die een betrekkelijk geringe medische kennis hebben - volgens de richt lijnen moeten afblijven van de ge specialiseerde apparatuur in de ambulances. Die mogen slechts worden bediend door gediplo meerde verpleegkundigen. Som mige slachtoffers blijven daardoor van hulp verstoken totdat ze in het ziekenhuis zijn gearriveerd. In een aantal gevallen kan dat tot ernstige problemen leiden. "In elk geval is de kwaliteit van de dienstverlening niet meer zoals we die de afgelopen jaren hebben geprobeerd te hand haven", aldus een van de medewer kers. Niet nodig Een meerderheid van het EHD- personeel verzet zich overigens te gen de plannen van de gemeente om de dienst onder te brengen bij ambulancebedrijf De Jong. Ze wil len dat de EHD definitief onder de leiding van de brandweer komt. Deze medewerkers worden hierbij gesteund door de vakbond Abva Kabo. De 'dissidenten' willen daarente gen dat de EHD wel degelijk over gaat naar De Jong. Alleen op die manier blijft de kwaliteit van de dienstverlening volgens hen ge handhaafd. Iets wat niet het geval is wanneer de EHD onder de hoede van de brandweer blijft. Het zit deze 'verontrusten' dwars dat de meerderheid van de werkne mers voortdurend de indruk wekt dat het het voltallige personeel zich tegen de overgang naar De Jong verzet. Volgens een van hun woordvoerders steunen niet min der dan vier van de negen EHD- medewerkers het plan van de ge meente. Overigens wil niemand van de woordvoerders dat zijn naam in de krant wordt afgedrukt. Brandweercommandant Mark ontkent dat de dienstverlening door zijn maatregel is verslechterd. Hij zegt dat de EHD met de drie verpleegkundigen die de dienst nu tot haar beschikking heeft te allen tijde de noodzakelijke hulp kan bieden. De manier waarop de EHD nu werkt, is volgens hem normaal gebruik binnen de ambulance-we reld. "Ook De Jong werkt zo". Mark bevestigt dat hij niet langer gebruikmaakt van 'oproep-ver- pleegkundigen'. "Door wijzigin gen in het rooster en door inscha keling van chauffeurs van de brandweer, had ik die mensen niet meer nodig", stelt hij. Volgens Mark was een aantal van deze men sen trouwens te duur. Bovendien kenden enigen van hen de stad zo slecht, dat ook zij niet doeltreffend hulp konden bieden. "Als er één zo'n verpleegkundige op de wagen zit, valt het nog wel mee. Maar wan neer twee van deze mensen tegelijk uitrukken wordt het moeilijker. Zo is het bijvoorbeeld een keer ge beurd dat een ziekenwagen naar Molen de Valk reed terwijl ze ei genlijk in de Caeciliastraat moes ten zijn. Dat kan niet", aldus Mark. De brandweercommandant geeft toe dat twee van de drie 'vas te' verpleegkundigen binnenkort enkele dagen per week een ver volgcursus gaan volgen. De 'gaten' die daardoor vallen, hoeven vol gens hem niet tot problemen te lei den. Mark heeft namelijk al een aantal vervangers geregeld. Onrust De actie van de 'bezorgde' EHD- medewerkers heeft inmiddels ge leid tot grote onrust bij de EHD. Dit weekeinde zijn de medewer kers van de EHD bijeengekomen en zij hebben volgens Mark duide lijk afstand genomen van de 'ver ontrusten'. Zelfs hebben de perso neelsleden besloten dat ze met een van deze mensen niets meer te ma ken willen hebben. Volgens Mark zijn er overigens niet vier 'dissiden ten' maar slechts drie, onder wie een personeelslid dat al geruime tijd ziek is en naar verwachting niet meer terugkeert bij de dienst. De brandweercommandant heeft een gesprek gehad met ver antwoordelijk wethouder Kuijers van volksgezondheid. Mark heeft Kuijers gevraagd maatregelen te treffen om de 'rust in de tent' te herstellen. Op welke manier dat moet gebeuren, wilde Mark gister avond nog niet kwijt. Wel liet hij doorschemeren dat hij hardere af spraken wil over de leiding van de dienst. Volgens Mark zou een aan tal mensen hem nog steeds voor de voeten lopen. LEIDEN - Ongeveer 30 bewoners hebben zaterdag meegedaan aan de actie van de Bewoners Belangenvereni ging Boekhorst om de straten en paden in de wijk te ontdoen van onkruid. Een woordvoerster van de vereniging toonde zich zeer tevreden over de opkomst. De vereniging had de actie georganiseerd omdat ze zich al geruime tijd stoorde aan het vele onkruid en de over hangende begroeiing op en langs de straten. Dit 'overtollig' groen dient eigenlijk te worden verwijderd door de ge meente, maar die heeft het vooralsnog laten afweten. Wel stelde de plantsoenendienst van de gemeente zaterdag spullen beschikbaar aan bewoners. Hoewel de bewoners, volgens de woordvoerster van de bewonersverenigingstevig aan de slag zijn gegaan, zit het overgrote deel van de wijk nog steeds onder het onkruid. De vereniging houdt daarom zaterdag weer een nieu we schoffelactie. 'foto Henk Bouwman) LEIDEN - De minicontainers, die nu in verschillende wijken in Lei den zijn ingevoerd, bevallen goed. De bewoners van de Vogel'ouurt bijvoorbeeld, die aanvankelijk pro testeerden tegen de komst van de ze vuilnisbakken op wielen, tonen zich nu dik tevreden. Ook verte genwoordigers van enkele wijkver- enigingen bevestigen dat er op dit moment weinig klachten meer zijn. De bewoners van de Vogelbuurt maakten destijds bezwaar tegen de containers omdat die te log zouden zijn en bovendien zo groot dat ze al leen in de achtertuin konden wor den geplaatst. Daardoor zouden de bewoners, wanneer ze geen achter om-pad hebben, met de containers door het huis moeten slepen. Nu de minicontainers zijn inge voerd, zijn die protesten snel ver dwenen. Het door het huis slepen van de containers vinden de mees- Illegale zender uit de lucht LEIDEN - De radio-controledienst heeft vrijdagmiddag met assisten tie van de Leidse politie de comple te in bedrijf zijnde zendinstallatie van radio starlight in beslag geno men. De zendinstallatie werd onbe mand aangetroffen in de cv-ruimte van een flat aan de Uilenhorst. Stichting zendt films uit over bedrijven LEIDEN - Bedrijven en instellin gen in de Leidse regio krijgen mo gelijk vanaf december de kans om televisiefilmpjes over zichzelf te la ten uitzenden via het televisieka naal van Omroep Rijnland. De filmpjes worden verzorgd en uitge zonden onder de noemer van de be gin dit jaar opgerichte Stichting Reflex. Het is de bedoeling dat de film pjes over bedrijven en instellingen educatief en informatief van aard zullen zijn. De stichting denkt daarbij aan een opzet als 'Brand punt in de markt' en Tros Aktua Export'. Het is bedrijven niet toe gestaan om reclame te maken in deze programma's. De Mediawet staat dat niet toe. 'Reflex' wil wekelijks - elke za terdag van 18.00 tot 19.00 uur met een herhaling op zondag - gaan uitzenden. Per programma komen drie bedrijven of instellingen aan de orde. De stichting wil met de programma's beginnen wanneer ze voldoende onderwerpen heeft voor acht weken. Een aantal bedrijven en instellingen heeft inmiddels be langstelling getoond. Reflex ver wacht nu dat zij rond 12 december voor het eerst de lucht in'kan. Forse buit i inbraak LEIDEN - Bij een inbraak zater dagavond in een woning aan de Kievitshoek is een stereotoren, vi deorecorder, een aantal videoban den en compact-discs, een aantal zilveren miniatuurtjes, gouden sie raden en een bedrag van 2000 gul den buitgemaakt. De inbrekers zijn de woning binnengekomen door een raam te forceren. Volksdansen De volksdansgroepen in dien stencentrum De Linde aan de He renstraat hebben weer plaats voor nieuwe leden vanaf 55 jaar. Er zijn twee groepen op de diiis- dagochtend, een van 9.45 tot 10.45 uur en een van 10.45 tot 11.45 uur. Schrijven Het Studiehuis Leiden en regio houdt een cursus 'Schrijven in de praktijk' voor mensen die graag schrijven en dit verder wil ont wikkelen. Geleerd wordt hoe men zich beter kan uitdrukken en hoe creatief te schrijven. Excursies naar bijvoorbeeld het Letterkun dig Museum en de Koninklijke Bibliotheek maken onderdeel uit van het programma. De bijeen komsten worden in het Studie huis aan de Apothekersdijk 33 gehouden op de woensdagochten den van 9.30 tot 11.30 uur, te be ginnen op met 28 oktober. Be langstellenden kunnen zich aan melden bij het Studiehuis, tele foon 130494/124095 of bij bege leidster Mia Meyer, telefoon 01751-19085. te bewoners niet zo', bezwaar, vooral ook omdat ze nu af zijn van het gesjouw met vuilniszakken. Ook zijn bewoners nu af van zwerf vuil, afkomstig uit opengereten vuilniszakken. Overigens kunnen niet alle be woners gebruik maken van mini containers. Mensen die in flats wo nen, moeten bijvoorbeeld hun af val deponeren in grote vaste beton- bakken, de zogenoemde wijk- containers. Maar ook bewoners van een aantal 'gewone' huizen in onder meer de Zeeheldenbuurt kunnen geen minicontainers ge bruiken. Het pad naar hun woning is zo smal, dat de containers niet langs de openbare weg kunnen worden gezet. De gemeente is ech ter van plan daaraan iets te doen. Begin volgend jaar wil zij deze pa den verbreden. Fonds zoekt collectanten LEIDEN - De Leidse afdeling van het Diabetes Fonds Nederland heeft een nijpend gebrek aan col lectanten voor de collecte die wordt gehouden in de week van 9 tot en met 15 november. Met de op brengst van de collecte wordt on der meer onderzoek gedaan naar de achtergronden van suikerziek te. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij S. Geijsman, tel. 768696. LEIDEN - Een 21-jarige Voorscho tenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Rijnsburgersingel met een mes in de rug gestoken. Eerder die avond waren proble men ontstaan in het cafe Malle Babbe aan de Nieuwe Beesten markt. Een zestal herrieschoppers was daar naar buiten gewerkt. Toen een personeelslid van het ca fe, een 33-jarige Leidenaar, naar buiten ging om de zaak te sussen werd hij door de mannen in elkaar geslagen. Een aantal cafebezoekers ging vervolgens achter het zestal aan. Op de Rijnsburgersingel trof fen zij drie van de zes mannen. Een van de drie trok daarop een mes en stak de Voorschotenaar in de rug. Het slachtoffer werd door een passerende automobilist naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Hij kon na behandeld te zijn naar huis. De politie heeft intussen vier van de zes mannen aangehouden waaronder degene die vermoede lijk de messteek heeft toegebracht, een 20-jarige inwoner van Leiden. De vier aangehouden mannen zijn bekenden van de Leidse, politie. Een van hen werd-ook aangehou den in verband met een diefstal. LEIDEN - Het Majorettefestival van the Kooigirls in de Vijf Meihal heeft zondag ongeveer 1000 bezoekers ge trokken. Aan het festival, dat dit jaar voor de zesde keer werd gehouden, deden 450 majorettes mee, afkomstig van 19 verenigingen, waar onder een Belgische vereniging. Winnaar in de ere-divisie van het festival werden The Liongirls, in de eerste divisie The Tieners Special en in de tweede divisie de midi-tieners. In de jeugdivisie legde de Kolibri beslag op de eerste prijs. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Pedolo gisch Instituut wordt op vrijdag 30 oktober een symposium gehouden over 'Achtergronden van de groei van het speciaal onderwijs'. Steeds meer kinderen die in het huidige gewone onderwijs onvoldoende tot hun recht komen, vinden in speci aal onderwijs een aantrekkelijk al ternatief. Dat blijkt uit een onder zoek dat in opdracht van de staats secretaris van onderwijs en weten schappen en vier koepelorganisa ties van het onderwijs is verricht. Het eerste deel van deze studie is onlangs verschenen, de complete Lezers schrijven Links Leiden Voorzover LD-journalist Gert Vis ser de bedoeling had om over de verhoudingen binnen Links Lei den een sfeerartikel te schrijven, is hij daar naar mijn mening uitste kend in geslaagd ('Binnen Links Leiden ligt de crisis op de loer', LD 21 oktober jl.). Hoewel ik echter de strekking van het artikel deel, vond ik de 'analyse' van de problemen in Links Leiden wat magertjes. Zo concludeert Visser aan het eind dat de 'achterban minder raad weet met het nieuwe imago van de par tij'. Eerder denk ik dat een groter wordend deel van de (inderdaad snel slinkende) achterban geen raad weet, of liever gezegd: moeite heeft met de opstelling van wet houder en raadsfractie. In die zin is er inderdaad sprake van een soort 'collectieve moedeloosheid'. Zelf behoorde ik tot de meerder heid die in mei 1986 de deelname aan een college van B en W bepleit te. Maar dan wel op een manier, waarbij Links Leiden zich zou pro fileren en zich in radicale zin zou gaan onderscheiden van de PvdA. Na een jaar wethouderschap van De La Mar is wat mij betreft die hoop vervlogen* Duidelijk is wat mij betreft, dat hij èn dc raadsfrac tie nauwelijks in staat zijn om op een linkse en creatieve manier om te gaan met belangrijke vraagstuk ken zoals de bezuinigingen, het jeugdwerkgarantieplan en de kwestie van de sociale recher cheurs bij de GSD. Volgens mij heeft dat niets te ma ken met de nieuwe positie die Links Leiden sinds de laatste raadsverkiezingen heeft ingeno men. Kijk bijvoorbeeld naar de prestaties van PvdA-wethoi^der Henriëtte van Dongen. Zij slaagt er wél in om heel nadrukkelijk het emanicpatiebeleid gestalte te ge ven en doet dat op een zo'n overtui gende manier, dat ze ook bij haar tegenstanders respect afdwingt. Hoewel wethouder en fractie er op geen enkele wijze in slagen om zich qua beleid en optreden van an deren te onderscheiden, wordt er intern veel moeite gedaan om de prestaties als 'linkse kunststukjes' te verkopen. Dat gebeurt trouwens meestal achteraf. De leden van Links Leiden worden en zijn over tal van zaken slecht geïnformeerd en regelmatig wordt men dan met voldongen feiten geconfronteerd. Symposium over speciaal onderwijs bundel onder redactie van de hoog leraren K. Doornbos en L. Stevens zal nog dit jaar het licht zien. Onderwijsgevenden en ouders, zo blijkt uit de studie, doen steeds vaker een beroep op speciaal on derwijs. Dit telt nu meer dan De procedure rond de bezuini gingen is daar een goed voorbeeld van. In feite ging het om de belang rijkste kwestie gedurende de raadsperiode, want het is niet niks wanneer een stad als Leiden ruim tien miljoen gulden moet inleve ren. Op die manier wordt een fors deel van het beleid voorjaren vast gelegd. Toen het CPN-bestuur in januari met de eerste bezuinigings voorstellen werd geconfronteerd, werd op wethouder en fractie een klemmend beroep gedaan om op dat moment een voorbehoud te maken. Want - zo luidde de CPN- redenering - op die manier win je tijd om samen met je leden na te denken over eventuele alternatie ven. De uiteindelijke besluitvor ming over de bezuinigingen zou immers pas een halfjaar later, eind juni plaatsvinden. Zowel wethouder als fractie voelden er niets voor. Na veel ge draai en gesteun kwam de aap uit de mouw: men had zich in een on deronsje met de PvdA-top al min of meer gebonden. In plaats van zich te schamen werd men vervolgens schaamteloos: wethouder en frac tie eisten van de ledenvergadering geheimhouding over de onder handse contacten met de PvdA. Want stel je eens voor dat de pers er achter kwam en deze informatie zou vergelijken met datgene wat Links Leiden in haar programma heeft te melden over openbaar heid! Desondanks was er toch een aan tal mensen dat in een werkgroep met elkaar nadacht en sprak over alternatieve bezuinigingsvoorstel len. Na veel inspanning lukte dat ook enigszins. Maar in de beslis sende ledenvergadering werden de met moeite tot stand gekomen voorstellen in zegge en schrijve twintig minuten van tafel ge veegd... Zoals gezegd was dit een besluit van de ledenvergadering die daar mee - afgezien van wat details - ak koord ging met de collegevoorstel len. Daar zou je dan vrede mee moeten hebben, want de ledenver gadering is nu eenmaal de hoogste instantie in iedere vereniging of po litieke partij. Het probleem is ech ter dat er van een ledenvergadering in Links Leiden nauwelijks meer sprake is. Het was Gert Visser dan ook opgevallen dat het gezelschap op 16 oktober uit slechts elf men sen bestond. Dat is geen toeval, 100.000 leerlingen, verdeeld over zestien verschillende schooltypen. Vooral het voortgezet speciaal on derwijs maakt een snelle groei door. De onderzoekers vermoeden dat dit komt omdat veel kinderen tegenwoordig ook op school in de problemen komen als uitvloeisel van sociale, maatschappelijke en in het onderwijssysteem zelf gelegen factoren. De opening van het symposium, dat in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden, wordt om half elf ver richt door de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen drs. N.J. Ginjaar-Maas. maar regel. Bij mijn weten zijn er het afgelopen jaar nooit meer dan twintig mensen op een vergadering verschenen. Het kost de wethou der en de fractie dan ook weinig moeite om zich voortdurend in te dekken. Met een 'aanhang' van zes of zeven 'getrouwen' weet men zich immers steeds van succes verze kerd. Oók wanneer een vertwijfel de minderheid keihard aantoont dat het jeugdwerkgarantieplan niets anders is dan rechtse Lubbe- riaanse hansworsterij. Die minderheid zal een minder heid blijven, zolang veel leden de indruk hebben dat zij niet echt seri eus worden genomen. In dat geval heeft het weinig zin om op je kost bare vrijdagavond (hoe verzinnen ze het!) te gaan zitten krakelen. Een poging van mij en enkele an deren - onder wie het huidige raadslid Laurier - om het samen werkingsverband organisatorisch op te peppen, is evenmin met suc ces bekroond. Het betrof een goed doordacht (re)organisatievoorstel, bedoeld om enerzijds de interne democratie te versterken en ander zijds de leden te activeren. Het voorstel werd om diverse redenen weggehoond. Sommigen waren bang dat een 'ja' de identiteit van de aangesloten splinterpartijtjes (CPN,PSP en PPR) teveel zou aan tasten. Anderen oordeelden dat het voorstel 'te bureaucratisch' zou zijn. Maar hoewel het plan werd verworpen, verzuimde men een al ternatief te formuleren. En waarom ook eigenlijk? Het is immers dui delijk dat sommige mensen weinig belang hebben bij goed bezochte, kritische ledenvergaderingen. En zo gaat het van kwaad tot er ger. Niet de uitvoering van het pro gramma, niet de versterking van Links Leiden staat voorop, maar de positie van wethouder en fractie. Natuurlijk heeft dat alles niets meer met linkse politiek te maken. Maar ook hier geldt, dat de kruik net zo lang te water gaat tot hij barst. Vandaag zijn het de FNV- jongeren die dit soort flauwekul niet meer pikken en morgen is het misschien weer en andere groep burgers die heisa maakt in het stad huis, terwijl het ledenverlies van Links Leiden door blijft gaan. Col lectieve moedeloosheid? Of is het collectieve blindheid? Kees Walle, lid CPN/Links Leiden, 5de Binnenvestgracht 1, Leiden STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7