'Ook zonder top rakettenakkoord' Referendum in Suriname over verkiezingen oorlogsgebieden Shultz optimistisch bij NAVO: Relatie Elisabeth en Thatcher naar nulpunt Leiders China komen met radicale plannen MAANDAG 26 OKTOBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 LONDEN (GPD) - Koningin Elisa beth, die zojuist is teruggekeerd van haar bezoek aan Canada en de Gemenebestconferentie, staan twee spannende ontmoetingen te wachten. Niet alleen wacht haar een ongetwijfeld emotionele con frontatie met haar oudste zoon, kroonprins Charles, over diens nu breed uitgedragen huwelijkspro blemen. Maar ook is er morgen in Buckingham Palace een ontmoe ting met premier Thatcher, die in de samenkomst van Groot-Brittan- nië en zijn vroegere koloniën zo de monstratief haar eigen weg is ge gaan. door Haye Thomas In tegenstelling tot koningin Eli- BRUSSEL - De afronding van een akkoord over de verwijdering van alle raketten voor de middellange en kortere afstand uit Europa is nog slechts „een kwestie van weken". Het „h.,h-h. -„„.c mogelijk niet doorgaan van een topontmoeting in Washington tussen VS-president veei 0p metPherGemenebest.nze Reagan en Sovjet-partijleider Gorbatsjov staat daar helemaal los van. De Amerikaanse minister van bui- Shultz bracht op het NAVO- tenlandse zaken George Shultz zei hoofdkwartier verslag uit aan zijn zaterdag in Brussel uit te gaan van NAVO-collega's van zijn gesprek- ondertekening voor het einde van ken in Moskou met zijn Sovjet-col- dit jaar. „Het is een zeer belangrijk lega Sjevardnadze en partijleider akkoord en het is natuurlijk wense- Gorbatsjov. lijk dat het wordt getekend door de twee leiders die er verantwoorde lijk voor zijn. Maar als het niet op een top kan dan vinden v andere r door 2 wèl eën Hans de Bruijn we raketten te bevriezen, werd door Shultz afgewezen. De Sovjets proberen zo de resultaten van een mogelijk verdrag binnen te halen voordat dat verdrag getekend is. „Wij gaan door met het werk tot het verdrag er is en zullen er pas dan mee ophouden", aldus Shultz. liet dat tijdens de conferentie weer eens goed blijken, door met name over economische sancties tegen het apartheidsregime in Zuid-Afri- ka het oude moederland in een geï soleerde positie te binnen het Gemenebest kwaad bloed gezet. En de uitlatingen van verschil lende leiders, dat Groot-Brittannië zijn traditionele leidersrol in de or ganisatie heeft verloren aan Cana da, schijnen de koningin diep te hebben getroffen. Want zij be schouwt het Gemenebest niet al leen als een historische band met het verleden, maar ook als een in stituut dat haar een rol verschaft in internationale zaken en de Britse monarchie verheft boven plaatse lijke betekenis. Een extra dimen sie, die de koningin zeer ernstig neemt. Haar gastheer, de Canadese pre mier Brian Mulroney, heeft naar verluidt bittere klachten tegen haar geuit over mevrouw That chers strategie en benadering tij dens de conferentie. En het staat al vast dat de audiëntie van morgen uiterst koel zal zijn. Misschien wel de meest koele in wat de kenners voorzichtig beschouwen als een ui terst gecompliceerde werkrelatie tussen beide vrouwen. En zij bren gen in herinnering dat tijdens een bezoek van Margareth Thatcher aan Buckingham Palace, kort na de Amerikaanse invasie van Grenada, die zij volledig steunde, haar geen stoel werd aangeboden en de pre mier werd gedwongen om gedu rende het gesprek te blijven staan. Maar de zorgen over de Britse positie in de Gemenbest-familie zijn niet de enige. Ook in haar eigen familie heeft koningin Elisabeth problemen. Toegespitst op de nu vermeende grote spanningen in het aanvankelijke sprookjeshuwe lijk van kroonprins Charles en prinses Diana. De Britse boule vardpers is er al wekenlang mee bezig. En op de kracht van haar hardnekkige speculaties doen nu ook de serieuze kranten mee. Dat het tussen de twee niet meer zou boteren wordt ontleend aan het openlijke gescheiden leven dat de nu bijna 40 jaar oude kroonprins en zijn C8-jarige wederhelft vele we ken hebben geleid. Terwijl prinses Diana met haar zonen William en Henry thuis in Kensington Palace verbleef, was prins Charles voortdurend op pad. Voornamelijk in het Schotse land goed van de koninklijke familie: Balmoral. Daar voerde hij lange ge sprekken met de koningin-moe- der, die als een grote toeverlaat en raadgeefster geldt. Maar ook met Lady Tryon, een oude vlam uit de vrijgezellentijd van Charles. En dat was natuurlijk koren op de molen van de roddelpers. De woordvoerders van Bucking ham Palace zwijgen in alle talen. Ondanks het feit dat de prins en prinses kennelijk al maanden niet meer met elkaar praten. Als verklaring voor de proble men wordt gesteld dat Charles, by gebrek aan vastomlijnde taken, ge vlucht is in zijn persoonlijke be langstelling voor het milieu, archi tectuur, klassieke muziek, tuinie ren en schilderen. Terwijl prinses Diana hangt aan het uitgaansleven; theaters, bioscopen, restaurants en vooral disco's. Pools kabinet ingijpend gewijzigd WARSCHAU RTR/DPA/AFP) - De Poolse premier Zbigniew Mes- sner heeft zijn regering zaterdag in grijpend gewijzigd. Het aantal mi nisters is teruggebracht van 26 naar 19. Zestien ministeries zijn sa mengevoegd tot acht superminis teries. Het parlement heeft de maatregelen goedgekeurd, die de voornaamste economische secto ren nieuw leven in moeten blazen en de greep van de centrale over heid op de economie moeten ver minderen. Messner blijft zelf aan als pre mier. Eén vice-premier en 16 mi nisters stappen definitief op. Zij worden vervangen door vijf nieu we bewindslieden en vijf leden uit het oude kabinet die een andere portefeuille krijgen. Zeven minis ters blijven aan. Vice-premier Zdzislaw Sadows- ki, een econoom van buiten de par tij en aan het hoofd tond van de commissie die het hervormings programma opstelde, werd be noemd als voorzitter van de staats- plancommisie, de hoogste post op het gebied van het economisch be leid in Polen. Jerzy Bilip, een ma nagerstype die tot nu toe directeur van Polcolor was, een modelfa- briek voor kleurentelevisies vlak bij Warschau, wordt belast met de leiding over het nieuw gevormde ministerie van industrie. De personeels wijzigingen ma ken deel uit van een algehele reor ganisatie van de regering, die deel uitmaakt van een hervormingspro gramma dat onlangs door de Pool se leider Jaruzelski is aangekon digd. De hervormingsplannen wor den 29 november in een referen dum aan het Poolse volk voorge legd. De regering houdt er reke ning mee dat het saneringspro gramma sociale onrust teweeg kan brengen, omdat dan de hoge staats subsidies moeten verdwijnen en prijsstijgingen onvermijdelijk zijn. De burgers kunnen bij de volks stemming ook kenbaar maken of zij kiezen voor 'het Poolse demo- cratiseringsmodel van he. politie ke bestel', dat gericht is op 'meer zelfbestuur, meer burgerrechten en een groter aandeel in het lands bestuur'. Buitenland kort Zuidafrika In de zwarte woonoorden Matsa- buse en Dambuzo bij Pietermaritz- burg in Zuidafrika zijn het afgelo pen weekeinde drie mannen dood gestoken. Aangenomen wordt dat de moorden het gevolg zijn van een bloedige strijd tussen symphati- santen van de Inkhatabeweging van Zululeider Buthelezi en aan hangers van de oppositionele zwar te anti-apartheidsorganisatie UDF (Verenigd Democratisch Front). Vliegveld Londen beschikt over een nieuw vliegveld, Stolport, voor burger luchtvaart. Het vliegveld ligt op slechts 9 km van het centrum van Londen, wat voor mensen met gro te haast gunstig afsteekt tegen de 25 km die Heathrow en de 40 km die Gatwick van het centrum van de City scheiden. Men hoopt vooral op klanten uit de zakenwereld die bereid zijn vijf- a zevenhonderd gulden voor een retourtje neer te tellen. Het inchecken is terugge bracht tot een operatie van hoog stens 15 minuten. Tahiti In Tahiti zijn zaterdag de nood toestand en een uitgaansverbod af gekondigd. De beslising werd ge nomen door de ambassadeur voor Frans Polynesié Pierre Angeli naar aanleiding van ongeregeldheden waarbij tien personen gewond raakte en een groot aantal winkel panden uitbrandde. De met plun dering gepaard gaande rellen bra ken vrijdagavond uit nadat de poli tie in actie was gekomèn tegen pos tende havenarbeiders, die probeer den de haven stil te leggen. De ha venarbeiders eisen dat meer perso neel wordt aangenomen in ver band met laad- en loswerkzaamhe- den op Mururoa, het eiland waar Frankrijk zijn kernproeven doet. Shultz was veel optimistischer over de kansen voor het ontwape- ningsoverleg, dan de eerste berich ten die vrijdagavond uit Moskou waren gekomen. De Nederlandse minister Hans van den Broek zei dat die berichten vooral 'vertekend' waren door de teleurstelling over het feit dat geen datum voor een top was vastge steld. Een verklaring daarvoor had Shultz overigens niet. Waarnemers gaan er van uit dat Reagans plan nen voor ruimtebewapening, het Strategisch Defensie Initiatief, vooralsnog voor Gorbatsjov een te groot obstakel vormen. Shultz zei wel bij de NAVO dat Gorbatsjov de mogelijkheid van een top voor het einde van dit jaar nadrukkelijk heeft opengehouden. De Sovjet-leider heeft zelfs al ge zinspeeld op een vervolg-top in Moskou in het voorjaar van 1988. Daar zou dan over de andere wa penkwesties gesproken moeten worden. Amerikanen en Russen zijn het er volgens Shultz over eens dat alle middellange-afstandsraketten (de SS-20's, kruisraketten en Pers- hings-2 met een bereik tussen 1000 en 5000 km) drie jaar na het in wer king treden van het akkoord moe ten zijn verwijderd. Voor de raket ten met een korter bereik (500-1000 km) is een termijn van maximaal anderhalf jaar afgesproken. Ook over de controle op de nale ving van dat akkoord is men het eens, hierover bestaan nog slechts wat jurdische problemen. Shultz zei dat die de komende weken zul len worden opgelost. Het gaat daar bij onder meer om afspraken over het toelaten van Sovjet-inspec teurs op de rakettenbases in de vijf plaatsingslanden in West-Europa: Duitsland, Engeland, Italië, België en Nederland. Met de ontmanteling zal aan bei de zijden gelijk worden begonnen ook al hebben de Russen 1500 kernkoppen en de Amerikanen slechts 348. De Westduitse Pers- hings-lA, met Amerikaanse kern koppen, zullen aan het eind van de periode van drie jaar worden ont manteld. Het voorstel van de Russen om vanaf 1 november alle werkzaam heden voor de plaatsing van nieu- De twee oppositieleiders in Zuidkorea, Kim Dae Jung (links) en Kim Young Sam, broederlijk bijeen tijdens e massabijeenkomst zaterdag in Seoul. De twee betwisten elkaar de presidentskandidatuur. (foto SEOUL (DPA/UPI/Rtr) - De Zuid- koreaanse oppositieleider Kim Dae Jung heeft zaterdag officieel zijn kandidatuur gesteld voor de presidentsverkiezingen van de cember. Hij zei zich van de vier kandidaten voor deze hoogste functie het meest geschikt te ach ten. Twee weken geleden zei zijn be langrijkste concurrent, Kim Young Sam, ook dat hij aanspraak op het presidentschap maakte. Kim tij opricht. De twee hebben afgelo- Young Sam en Kim Dae Jung lei- pen week nog onderling beraad ge- den beiden de in de oppositie zit- voerd om te proberen tot Kim Dae Jung vindt zichzelf 'meest geschikt voor president tende Party voor Hereniging en stemming te komen, maar dat le- Democratie (RDP), de laatste als verde geen resultaat op. adviseur. Aangezien elke politieke partij maar één kandidaat mag stellen dient het tweetal het over de keuze eens te worden. Andere mogelijk heden zijn dat Kim Dae Jung als onafhankelijke kandidaat de ver kiezingen ingaat of een nieuwe par- Bij een massabijeenkomst giste ren op het terrein van de universi teit van Seoul eisten ongeveer 35.000 aanhangers van de oppositie in spreekkoren dat Kim Young Sam zich terugtrekt om Kim Dae Jung bij de verkiezingen een kans te geven. Als de beide Kims bij de presidentsverkiezingen eikaars ri vaal worden zou dat een splijt zwam in de oppositie betekenen en in het voordeel zijn van de regeren de Democratische Gerechtigheids- partij (DJP) en haar presidentskan didaat, ex-generaal Roh Tae Woo. Een vierde gegadigde is oud-pre mier Kim Jong Pil. Roh Tae Woo werd zaterdag tij dens zijn verkiezingscampagne be stookt met benzinebommen. Eén van de bommen ontplofte slechts enkele meters van de auto van Roh. Hij bleef ongedeerd. Tijdens zijn bezoek aan zijn ge boortestad Taegu in het zuidoosten van het land kwam het tot geweld dadige incidenten. Honderden be togende studenten raakten slaags met de politie. Er werden zeven ar restaties verricht en verscheidene politie-agenten en studenten raak ten gewond. Er waren tienduizen den mensen op de been, de mees ten van hen juichten Roh toe. STOCKHOLM - Cyril Ramaphosa, de leider van de Zuidafrikaanse hpn'ppnhcdpn zwarte mijnwerkersbond NUM, heeft zaterdag in Stockholm als eer ste de vorig jaar in het leven geroe pen Olof Palmeprijs ontvangen. Volgens de commissie die de prijs uitreikt hebben, de Zuidafrikaanse zwarte mijnwerkers onder leiding van Ramaphosa „moed en wijsheid getoond in hun solidariteitsstrijd voor de rechten van de mens en de menselijke waardigheid". De NUM, die inmiddels meer dan 300.000 leden heeft, werd in 1982 opgericht en heeft zich sindsdien onder leiding van Ramaphosa re gelmatig gemeten met de Zuidafri kaanse mijnconcerns over de verbe tering van het lot van de zwarte mijnwerkers. De Palmeprijs werd op 3 maart 1986 in het leven geroepen, drie da gen nadat Olof Palme, de toenmali ge premier van Zweden, in Stock holm op straat werd vermoord, (foto MILITAIRE OEFENING - Onder „Deux Tricolores" heb- de Nederlandse en de Franse krijgsmacht in het Ca- ribisch gebied de afgelopen week deelgenomen aan één van de groot ste militaire oefeningen die ooit op Curacao heeft plaatsgevonden. SINGAPORE - Het dertiende par tijcongres van de communistische partij dat gisteren in Peking is be gonnen, buigt zich vandaag achter gesloten deuren over de drastische politieke hervormingsplannen die als kern hebben de ontmanteling van de autoritaire machtspositie van de partij, een onafhankelijk werkend overheidsapparaat, vrij heid voor particuliere onderne mers en voor intellectuelen en ver jonging van de sterk vergrijsde par tijtop. door Bob Mantiri Premier en waarnemend secreta ris-generaal van de partij, Zhao Ziyang, zette de hervormingsplan nen, waar China's eerste man Deng Xiaoping de architect van is, uiteen in een twee-en-een half uur duren de rede, die voor het eerst in 's lands geschiedenis door de tv in heel China werd uitgezonden. Als het aangekondigde program ma volledig wordt doorgevoerd, zouden deze hervormingen de meest radicale zijn die ooit in een communistisch land tot stand wor den gebracht. Maar Zhao Ziyang benadrukte in zijn toespraak even wel dat China niet van plan is de weg op te gaan van een westers de mocratisch systeem. 'De partij zal haar leidende rol niet opgeven. Maar zij zal ook niet meer blinde lings de marxistische leer volgen, zei hij. De opening van het congres toonde op dramatische wijze de noodzaak aan voor verjonging van de partijtop. De 88-jarige partijve teraan, maarschalk Nie Rongzhen, werd in een rolstoel de zaal binnen gereden. Miljoenen kijkers zagen hoe een van de machtigste mannen in de partij en fel tegenstander van de hervormingen, de 82-jarige zie kelijke Chen Yun, moeizaam naar zijn zetel in het midden van het po dium schuifelde. Hij moest worden ondersteund door Zhao Ziyang, zelf al tegen de zeventig, die in schrille tegenstel ling tot de meeste in Mao-uniform gestoken partijleden, een onberis pelijk blauw kostuum van wester se snit droeg. De ingrijpende hervormings plannen zijn het resultaat van moeizame onderhandelingen ach ter de partijpolitieke schermen en het zal voor toekomstige leiders erg moeilijk zijn om de door Deng Xiaoping aangegeven weg te verla ten. Particulier ondernemerschap wordt aangemoedigd op de vrije markt, in de arbeidssector, de geld markt en zelfs in grond. Voor het eerst lijkt China's vrijage met de marktmechanismen een ideologi sche ondergrond te krijgen. Zhao Ziyang merkte op dat het succes van de economische hervormingen afhangt van de politieke hervor mingen. Daarom is het volgens hem nodig, dat de partij afstand doet van haar administratieve macht en dat er een scheiding komt van de functies van de partij en van de regering. 'De communis tische partij zal zich bezig moeten houden met de algemene politiek en moet zich niet bemoeien met de zaken van de mensen'. Eén van de belangrijkste onder werpen waarover de afgevaardig den in de komende acht dagen zich zullen buigen is de stroomlijning van het systeem van het leider schap. De delegatieleden moeten hun goedkeuring geven aan het ontslag van verscheidene hoogbe jaarde topfunctionarissen. Er be staat grote onzekerheid over de toekomst van de hoogste partij- baas, Deng Xiaoping. Hoewel Deng al lang tevoren had aange kondigd dat hij zijn topfuncties wil neerleggen en er bij de andere hoogebejaarde kameraden op heeft aangedrongen zijn voorbeeld te volgen, ziet het vooralsnog niet naar uit dat hij het wat kalmer aan kan doen. Deng is lid van het mach tige Politburo en het even invloed rijke vijfkoppige Permanente Co mité en voorzitter van de militaire commissie van de partij. Maar in gesprekken met wester se diplomaten hebben partijfunc tionarissen laten doorschemeren, dat Deng deze drie topfuncties zal blijven bezetten. Diplomatieke waarnmemers leiden daaruit af dat Deng er kennelijk niet in is ge slaagd om de conservatieve krach ten op een zijspoor te r ADVERTENTIE PARAMARIBO (GPD/ANP) - Re geringsleider Bouterse en het Top- beraad (het hoogste politieke or gaan in het land) hebben een refe rendum aangekondigd over de vraag of de districten in oorlog in Suriname ook deel moeten nemen aan de verkiezingen van 25 novem ber. Bouterse en het Topberaad verschillen echter van mening over de omvang 'van die volksstem ming. Bouterse vindt dat alleen de inwoners van de drie gebieden Brokopondo, Marowijne en Sipali- wini om een mening moet worden gevraagd. Het Topberaad vindt dat het hele land zich moet kunnen uit spreken. Vanmiddag zou bekend worden gemaakt of het referen dum in heel het land of alleen in de drie gebieden wordt gehouden. Volgens Bouterse kan een refe rendum over deze zaak binnen een week worden georganiseerd. Vol gens de regeringsleider willen zo wel het Topberaad als de regering dat de verkiezingen op 25 novem ber doorgaan. "Dat staat onwrik baar vast", zei Bouterse. Bouterse zei ook dat de registratie in de dis tricten Brokopondo, Marowijne en Sipaliwini na de sluitingsdatum voor het referendum over de grondwet in september normaal is doorgegaan. In die drie gebieden doet men er alles aan de om verkie zingen voor te bereiden, aldus Bou terse. Het Topberaad kondigde op 17 oktober aan dat de verkiezingen in de drie gebieden zouden worden uitgesteld, in verband met de ge vechten die hier worden gevoerd tussen het nationale leger en het Junglecommando. Bouterse kwam tegen dit besluit in verweer met het argument dat het in strijd was met de Surinaamse grondwet, die op 30 september bij referendum werd aanvaard. Hij verklaarde dat als in de drie districten geen verkiezin gen zouden worden gehouden er in de 51 zetels tellende Nationale As- semblée tien zetels onbezet zouden blijven. Overigens is Suriname van plan Nederland uit te nodigen om waar nemers te sturen naar de verkiezin gen. Dit maakte minister van bui tenlandse zaken Henk Heidweiler bekend. "We zullen laten zien dat we niet die barbaren zijn waar we altijd voor worden uitgemaakt", zei Heidweiler. Hij kondigde ook aan dat waarnemers uit Frankrijk, Bel gië en Westduitsland zijn uitgeno digd. BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5