'Er kan niets misgaan' Aurelia Dobre bedwingt haar zenuwen het best Bilozertsjev terug van weggeweest Verbandtroimnel blijft dicht tijdens boksgala Edberg loopt in op Lendl PAGINA 20 SPORT MA MAANDAG 26 OKTOBER 192 Gert Koelewijn (links) wordt onder toezicht van de scheidsrechter door zijn tegenstander op afstand gehouden. (foto Van Boven) door Tim Brouwer de Koning Geleidelijk "Erik is B-klasser en dat moet hij voorlopig ook blijven", vindt zijn trainer. "Wij kiezen bewust voor een geleidelijke opbouw. Onze vereniging is vooral in de breedte sterk. Dat blijkt van avond wel: we winnen veel, maar verliezen soms ook". Dat onder vindt de jonge Gert Koelewijn, die in zijn eerste officiële wed strijd weliswaar wild om zich heenslaat, maar zijn tegenstan der te weinig raakt om tot win naar te worden uitgeroepen. "Eigenlijk had Gert niet eens mogen boksen. Hij is drie dagen lang met zijn vader meegeweest in de vrachtwagen. Daardoor zag het er ook houterig uit; hij is zo stijf als plank. Maar ja, ik ben dan wel zijn trainer, op zulke privé-zaken heb ik geen invloed", zegt Lantrok met enige spijt in zijn stem. Meer plezier biedt de net als Koelewijn debuterende Michiel de Prie uit Voorschoten Lantrok en het fel meelevende publiek. Hij zet zijn eerste partij op technisch verantwoorde wijze in winst om. "Het ging boven verwachting. Ik heb me geen ogenblik druk hoe ven maken. Als het aan mij ligt, ga ik meer partijen boksen. Ik heb de smaak nu te pakken en ik wil wel eens zien hoever ik kan komen", geeft de 19-jarige nieuw komer blijk van zijn ambities. Teamgeest Alleen is het niet aan hem, maar aan zijn trainer om te be palen wanneer, waar en tegen wie hij in de ring stapt. Net als Daags na bet boksgala kreeg de Boksvereniging Leiden de organisatie van de finale- avond van de provinciale bokskampioenschappen toe gewezen. Op 22 februari aan staande komen de beste bok sers uit Zuid-Holland in de Drie Octoberhal tegen elkaar in de ring. Rademakers, Koelewijn, maar ook ouderen als Peter Mink en Mustafa Kus vaart De Prie volle dig blind op Lantrok. "Team geest en discipline staan bij ons hoog in het vaandel", benadrukt Lantrok in de kleedkamer ten overvloede. Terwijl de één zich onder toezicht van een collega warmspringt voor de wedstrijd maakt een ander boksbewegin- gen voor de spiegel. Ook met andere boksverenigin gen heeft Leiden een goede ver standhouding. Zo zit de heer Schilders uit Rotterdam de hele avond video-opnamen te maken. "Eigenlijk doe ik dit voor een Rotterdamse vereniging, maar de organisatie vroeg me of zij ook een band kon krijgen. Dat is na tuurlijk geen enkel probleem. Die videobeelden zijn heel leerzaam voor een vereniging. Nee, ik spreek niet uit ervaring, zelf heb ik nooit gebokst. Ik ben er via mijn schoonfamilie ingerold. Ik kom vooral voor de gezelligheid". Datzelfde geldt voor de heer Stouten, die al jarenlang bij elke partij aanwezig is. "Een boks- partij op de TV laat ik mij niet afnemen, hoe laat het ook. is", spreekt hier de ware liefhebber. Stouten heeft wel een boks-verle- den. "Jammergenoeg kan ik als gevolg van een operatie niet meer zoveel doen als ik zou willen. Bok sen is een prachtsport, maar wel ontzettend zwaar. Je moet een uitstekende conditie hebben". Ongeslagen Hoewel zijn pupillen daarover volgens Lantrok in voldoende mate beschikken, zakken de boks- handschoenen van Peter Mink steeds dieper tijdens de driemaal drie minuten dat hij in de ring staat. Zijn tegenstander profi teert daarvan onvoldoende, want de voor de negende achter eenvolgende maal ongeslagen lichtwelter van boksvereniging Leiden slaagt erin die ene rake klap van zijn opponent in de eer ste ronde met rente terug te beta len. Na de laatste gong wijst de jury Mink eenstemmig als win- "Moet je voelen hoe heet die is geworden", nodigt de uitgeputte triomfator zijn trainer uit, ter wijl hij zijn dampende schaam- beschermer aan zijn trainer overhandigt. Lantrok knikt te vreden, immers, uit alles blijkt dat Mink tot het uiterste is ge gaan. "En zo hoort het ook. De combinatie van een goede tech niek, een ijzeren conditie en de juiste mentaliteit ligt aan de ba sis van het succes". Succes dat Lantrok zelf genoeg heeft gekend, als bokser en nu als trainer/organisator. Hij twijfelt alleen nog aan de kansen van zijn pupillen. "Deze generatie mist soms de juiste mentaliteit. Om ver te komen moet je vooral doorzetten. Niet iedereen is zo be zeten van boksen dat hij er alles voor opzij zet. Daarom hoef ik ook niet per se kampioenen af te leveren. Het gaat mij er vooral om, dat iedereen straks weet wat boksen is: een schitterende sport. Ik ken geen mooiere". ROTTERDAM (GPD) Over de vraag welke eigenschap je moet bezitten om de absolute top te behalen, hoefde turnkampioen Dimitri Bilozertsjev zaterdagavond geen moment na te denken. „Je moet het graag willen", was het antwoord van de man die zojuist zijn tweede individuele wereldtitel bij de mannen had veroverd. Een opmerking die alleen op de juiste waarde geschat kan worden wan neer men de geschiedenis van 'Bilo'. zoals de Russen hem liefkozend noemen, kent. Het is het verhaal van een top sporter die letterlijk van het rechte pad raakte, maar de kracht had om terug te komen. Vier jaar geleden veroverde Bilo zertsjev zijn eerste individuele we reldtitel in Boedapest. Met zijn 17 jaar was hij de jongste titelhouder uit de geschiedenis en hij leek dan ook een gouden toekomst voor zich te hebben. Twee jaar later ver oorzaakte hij, na een bacchanaal waar de wodka rijkelijk had ge vloeid, een ongeluk met de auto van FIG-voorzitter Yuri Titov. Zijn linkerbeen was verbrijzeld en art sen in het ziekenhuis van Moskou overwogen het lichaamsdeel te am puteren. Gelukkig voor 'Bilo' za gen de medici echter andere moge lijkheden en binnen een jaar kon de titelhouder de training hervat ten. Zijn uitspatting kostte Bilozert sjev echter wel zijn plaats in de na tionale selectie. Partijleider Gor- batsjov stelde de 19-jarige turner bovendien als voorbeeld in een an ti-alcoholcampagne. Yuri Titov nam het echter op voor de Mosko- viet en op zijn voorspraak mocht 'Bilo' de Sovjetunie weer vertegen woordigen bij belangrijke toer nooien. In december van het afge lopen jaar kreeg de Rus echter een ernstige voetblessure, waardoor hij tot en met augustus niet kon trai nen. Pas in september kwalificeer de 'Bilo' zich voor het team dat zou deelnemen aan het WK in Rotter dam. TOKIO (Reuter) - Het verschil tus sen de nummers een en twee op de wereldranglijst, respectievelijk Ivan Lendl en Stefan Edberg, is weer wat kleiner geworden. In de finale van het tennistoernooi van Tokio werd de Tsjechoslowaak, volgens de computer 's werelds beste tennisser, verslagen door zijn mogelijke opvolger Edberg. De Zweed won in drie sets: 6-7 (4-7), 6- 4, 6-4. De overwinning in het Yoyogi- stadion van Tokio betekende voor Edberg veel meer dan de premie van 60.000 dollar (120.000 gulden). De 21-jarige Zweed toonde klaar te zijn voor de aanval op de positie van de zes jaar oudere Lendl. In To kio stonden de twee voor de tiende keer tegenover elkaar. Edberg won de onderlinge confrontatie voor de vierde maal. De Limburger Tom Nijssen ver loor aan de zijde van de Australiër Brod Dyke de finale van het dub belspel. Het Amerikaanse koppel Sammy Giammalva jr en Jim Grabb zorgde voor een snelle be slissing: 6-3, 6-2. Ook vorig jaar won Stefan Ed berg in Tokio al van Ivan Lendl. Dat gebeurde in de halve finales, waarna de Zweed in de eindstrijd de titel moest laten aan Boris Bec ker. Sabatini wint van Shriver BRIGHTON (Reuter) - Gabriela Sabatini heeft gisteren het met 400.000 gulden gedoteerde tennis toernooi in Brighton op haar naam geschreven. De zeventien-jarige Argentijnse versloeg in de finale de als eerste geplaatste Pam Shriver in twee sets: 7-5, 6-4. Sabatini had vooral in de eerste set grote problemen met het aan vallende spel van haar tegenstand ster. Shriver liep uit naar 4-1 en dacht de set binnen te hebben. Sa batini,. tweede op de plaatsingslijst, brak echter twee keer door de op slag van de Amerikaanse. Met 7-5 trok de Argentijnse de eerste set naar zich toe. In de tweede set bleef de span ning lang gehandhaafd. Sabatini, die in de halve eindstrijd de Tsjechoslowaakse Sukova in 59 minuten aan de kant schoof, pas seerde keer op keer de naar het net stormende Shriver. Sabatini won de tweede reeks met 6-4. 'Dubbel' succes LODZ - De Nederlandse tafelten- nisdelegatie heeft op het opening sevenement van het internationale seizoen, de open Poolse titelstrijd in Lodz, haar voornaamste succes sen behaald in de dubbelspelen. In de individuele strijd reikten Hal- dan, Vriesekoop en Kloppenburg tot de laatste zestien, gesteund door een partner kwamen zij enke le haltes verder. Haldan/Van Span je drongen door tot de laatste vier, Vriesekoop/Kloppenburg en Van Spanje/Klopppenburg tot de laatste acht, en het in ere herstelde mixed-dubbel Grubba/Vriesekoop sloot het toernooi af als verliezend finalist. Eerherstel Yuri Titov zal er geen spijt van hebben dat hij zich indertijd sterk heeft gemaakt voor het eerherstel van Bilozertsjev. Want niet alleen veroverde de Sovjet de individuele titel, bovendien behaalde hij goud bij het voltigeren en aan de rek stok. Zilver was er voor hem ten slotte op de brug, achter zijn land genoot Artemov, die ook zilver be haalde aan de ringen en op de vloer. Daarmee was de koek voor de succesvolle Russen echter op. Europees kampioen Valeri Ljukin bleek door zijn enkelblessure niet in staat aan de toestelfinales deel te nemen, terwijl Korolov, die alleen bij het voltigeren uitkwam, niet verder reikte dan de vierde plaats. Tweemaal goud was er voor de enigszins tegenvallende Chinezen. Yun Lou vormde een uitzondering in het gezelschap, dat door het vroegtijdige afscheid van oud kampioen Li Ning een wankele in druk maakte. Yun Lou turnde zo wel op de vloer als bij sprong een perfecte oefening zelfs NOS- commentator Klaas Boot had geen foutje kunnen ontdekken wat LEIDEN Het ziet er zelfs gezel lig uit. Geen rondvliegende tan den, ingedeukte neuzen en bloedspetters, maar een goedge vulde Vijf Meihal met in het mid den een felbelichte ring met twee kleurig geklede boksers en een in smetteloos wit gehulde scheids rechter. Enthousiaste aanmoedi gingen en klaterend applaus van de boksliefhebbers doen inder daad denken aan een gala. Een nationaal boksgala, zoals op de affiche staat, op zaterdagavond, ter ere van het eerste lustrum van de Boksvereniging Leiden. Wie met een gezonde portie vooroordeel met betrekking tot de bokssport afstapt op Chris Lan trok, de bedenker van dit gala, loopt de kans om te worden be keerd. "Ik zie hier totaal geen kwaad in. Als je de partijen zorg vuldig samenstelt, goed. op de conditie en de erelijst van de bok sers let, kan er bijna niets mis gaan. In de tijd dat ik hier rond loop is de verbandtrommel bij wijze van spreken nog nooit opengegaan". Positieve geluiden van de ge wezen topbokser ("Ik heb nog in de finale tegen Blanchard en Van Raamsdonk gestaan"), die zich zeven jaar geleden van het ene op het andere moment terugtrok uit de actieve bokssport. "Mijn laatste finale opende mij de ogen. Hoewel ik nog jong genoeg was om door te gaan, wilde ik liever anderen goed leren vuistscher- men. Nu, op mijn vierendertigste, durf ik te stellen dat ik tot de bes te bokstrainers van Nederland behoor". De geboren en getogen Leide- naar, in het dagelijks leven als zweminstructeur in zwembad De Zijl werkzaam, besteedt al zijn vrije tijd aan boksen. "Ik sta er mee op en ga ermee naar bed, maar ik weet waarvoor ik het doe. Kijk eens om je heen: zo'n boksgala met deelnemers uit het hele land, dat is toch een happe ning? Dat hebben wij met z'n al len voor elkaar gekregen". Om Lantrok heen knikt ieder een instemmend. "Chris is niet al leen onze trainer, maar ook onze praatpaal", legt Erik Radema kers uit, die zojuist de hoogge spannen verwachtingen van Lantrok heeft ingelost. In een spektaculaire partij liet hij zijn tegenstander alle hoeken van de ring zien. "Wat was ik zenuwach tig", bekent Rademaker opge lucht. "Dit was mijn eerste partij voor eigen publiek. Mijn tegen stander heeft onlangs van een A- klasser gewonnen.". Opperste concentratie bijYun Lou tijdens zijn gouden sprong, (foto ap) hem beide malen de wereldtitel op leverde. Het goud bij sprong moest Yun echter delen met de Oostduit ser Sylvio Kroll. De achtste wereld kampioen kwam gistermiddag uit Hongarije, want Zsolt Borkai deed bij het voltigeren niet onder voor Bilozertsjev. Moesten de Russische vrouwen veel terrein prijsgeven, de mannen uit de Sovjetunie hebben de macht veel steviger in handen. Donder dagavond prijkten de namen van vier Russen bovenaan de ranglijst en ook zaterdag, na de individuele finale, had niemand zich tussen het resterende drietal (de geblesseerde Ljukin was afgevallen, waardoor reserve Korolev mocht aantreden) weten te nestelen. Bovendien boekte men in de toestelfinales, op nieuw zonder kopman Ljukin, met drie gouden en drie zilveren me dailles een kleine winst in vergelij king met Montreal, twee jaar gele den. Met het oog op de Spelen in Seoul moet dat voor de Russen een geruststellende gedachte zijn. René Guyt door griep geveld OIRSCHOT - Terwijl een met eenl griepvirus sukkelende René Guyt tijdens de wielerveldritten van het voorbije weekeinde met beschei den klasseringen genoegen diende te- nemen, was het gisteren Leide-i naar John Kuyvenhoven die tij dens de internationale A-veldrit' van Oifschot op de voorgrond trad. Temidden van de talrijke profes sionals wist de Swifter zich na een snelle start opmerkelijk goed tej handhaven, zonder zich daarbij! overigens in de strijd om de ere-l plaatsen te kunnen mengen. Kuy venhoven koerste echter wel voort durend rond de tiende stek. In de slotfase diende hij enig gas terug te nemen, om dan ook tenslotte ach ter winnaar Frank van Bakel als dertiende over de meet te komen. René Guyt finishte als 29e, Reinier Hoogkamer diende met een 40e stek genoegen te nemen. Zilveren Molen LEIDEN - Roodenburg en KCL ontmoeten elkaar morgenavond in de halve finale-strijd om de Zilve ren Molen. Op het LFC-terrein aan i de Boshuizerkade wordt om 20.00 uur afgetrapt. Eerder plaatste Quick Boys zich voor de finale. Softbaltitel voor Bloemendaal ROME (ANP) - Bloemendaal heeft gisteren in Rome de Europa Cup softbal veroverd. De ploeg versloeg in de finale de tweede Nederlandse vertegenwoordiger, Terrasvogels, twee keer: 4-0 en 2-0. Bloemendaal had de eindstrijd bereikt via een overwinning op de j Italiaanse representant Lazio Ro- ma. Terrasvogels schakelde in de halve eindstrijd Luchtbal (België) uit. Roemeense turnsters beheersen titelstrijd schi vraagtekens bij het optreden vad FC de 'arbiters'. Door hun onsamen hangende jurering en vaak oeverlo ze discussies riepen de kritiek dit weekeinde over zichzei af. Met name de Russin Ludmil; Touricheva, de wereldkampioen! i 1974, drukte fors haar stempe op het gebeuren. Regelmatig riej zij als hoofdjurylid haar assisten met name de Roemeens! Atanasia Albu, ter verantwooi ding. Angstzweet De turpsters zelf wisten op eei gegeven ogenblik niet meer waa toe waren. Mede als gevolj az daarvan sloop de onzekerheid hun optreden, waardoor het aanta fouten toenam. De frêle turnster tjes stonden met het angstzweet ii de handen en samengeknepen bil len op het podium. Zo ook Elen; Sjusjunova, tot dit weekeinde rege rend wereldkampioene, die vijf tienen nog niet eens mocht kla gen. De 20-jarige Russische kwam er eerlijk voor uit, dat de jurywaarj dering vaak niet correspondeerde 0. met de geleverde prestaties. Ori ve welke turnsters op welke onderde ka len het ging, liet zij in het midden. M' 30 Na bijna zeventig uur topturneiJ was in Rotterdam duidelijk, dat de |j Sovjetunie de laatste twee jaar be hoorlijk wat terrein heeft moeten rri prijsgeven. Niet alleen raakte men, sc de landentitel kwijt, ook ging de in- Hi dividuele titel naar concurrentre Roemenië. Dat land haalde in Rot] terdam in totaal vijf gouden, één zilveren en vier bronzen medailles] K' De Sovjets kwamen er karig af met' re twee gouden, drie zilveren en twee H bronzen plakken. Toch was FIG- g< president Yuri Titov er van over-; re tuigd, dat zijn land het verloren ge- gane terrein binnen een jaar kan te- rugwinnen. „Bij de Olympische] w Spelen in Seoul denk ik, dat we] g) weer orde op zaken hebben ge- S steld", liet de machtigste man bin-[ 5i nen de turnwereld na het perfect] c georganiseerde WK weten. Martin Hendriks wint veldrit HOHNART (DPA) - Martin Hen- driks uit Assen heeft zaterdag in het Oostenrijkse Hohnart een veld- E rit voor de Europa Cup gewonnen. -j De neo-prof finishte na 56 minuten en 25 seconden in de sprint voor twee amateurs: Edward Piech uit t Polen en David Baker uit Groot- Brittannië. Als vijfde en zesde kwa- men de (oud) -wereldkampioenen Klaus-Peter Thaler (WD1) en Albert i Zweifel (Zwi) door de finish. Zij t hadden respectievelijk 31 en 32 se- conden achterstand. Een dag na de pech, die hem een ereplaats kostte in een veldrit in Oostenrijk, daagde i er geluk voor Frank van Bakel. De wielrenner uit Deurne, een etmaal eerder geveld door een gebroken ketting, won gisteren in Oirschot de wedstrijd in één uur, acht minu ten en 21 seconden. Van Bakel bleef Henk Baars (Diessen) en! Huub Kools (Baarle-Nassau) enke le seconden voor. ROTTERDAM (GPD) - Dyna misch, gracieus en perfect. Het zijn de trefwoorden waarmee het 24e wereldkampioenschap turnen voor vrouwen het beste kan wor den omschreven. Zes dagen ach tereen genoten de filmliefhebbers in het fraaie sportpaleis Ahoy' van oogstrelende optredens, waarbij een aantal meisjes de graad van perfectie bijna bereikte. Slechts de zenuwen en een onsamenhangend jury-optreden waren er de oorzaak van, dat aan het tienen-festival van vrijdagavond abrupt een einde kwam. Klasse verloochent zich echter niet en dus mochten de Roe- meensen Aurelia Dobre en Daniela Silivas en de Russische Elena Sjus junova toch de ovaties voor een perfect optreden in ontvangst ne- Met het drietal turnsters uit de Oostbloklanden is ook de top drie van de ereld genoemd. Dobre, vo rig jaar in Karlsruhe al gehuldigd als Europees jeugdkampioene, ver raste zelfs haar eigen landgenoten met de wereldtitel, de eerste voor een Roemeense sinds de invoering van de mondiale titelstrijd. Daniela Silivas, de gedoodverfde opvolg ster van de legendarische Nadia Comaneci, was niet tegen de span ning opgewassen en moest uitein delijk genoegen nemen met de der de plaats. Het zilver was namelijk voor de onttroonde Russische Ele na Sjusjunova. Ook bij de toestelfinales beheer ste de Oosteuropese troika de keu- zestof het beste. Bevrijd van de lo den last die het favoriet zijn met zich meebrengt, gooide Daniela Si livas gistermiddag alle remmen los, wat resulteerde in titels op de vloer en brug. Beide hoofdprijzen moest ze echter delen met een con currente. Op de brug verraste de Oostduitse Dört Thümmler door exact dezelfde score te behalen als Silivas (9.987 en 9 938), Sjusjunova was op de vloer haar evenknie in perfectie. De Russische won even eens het goud bij sprong, terwijl de laatste medaille voor de balkoefe- ning naar wereldkampioene Aure lia Dobre ging. Zonder schroom Dobre, een 14-jarige, in Boeka rest geboren Roemeense, had za terdagmiddag de zenuwen het bes te in bedwang. Nadat ze vrijdag de landenstrijd, die verrassend door het Roemeense team werd gewon nen, als beste had beëindigd, turn de ze zaterdag zonder enige schroom naar het wereldgoud. Ter wijl haar landgenoten Silivas (brug) en Szabo (balk) met vallen en opstaan naar de finish krabbel den, ging Dobre met een griezelige nauwkeurigheid door de arena van het sportpaleis. Alleen Sjusjunova kon in haar spoor blijven. Ook zij wist zich verslagen toen Dobce eert prima brugoefening afsloot met een door de jury te laag gewaar deerde score (9.975). Over de jurering in Rotterdam liepen de meningen dit weekeinde uiteen. Terwijl de voorzitter van de wereldturnbond (FIG), de Sovjet Yuri Tivov zijn waardering over het korps uitsprak, zetten velen

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20