Kwaliteit geeft de doorslag Noordwijk achterop Verhoudingen op Ter Specke zoek RCL laat de winst glippen Fries uitstapje met bittere nasmaak voor Quick Boys Verlies tegen IJsselmeervogels Rijnsburgse Boys wint van ARC, maar verliest Aandewiel Leiden en Katwijk heroveren koppositie MAANDAG 26 OKTOBER 1987 PAGINA 17 LISSE FC Lisse heeft in de thuiswedstrijd tegen Kennemer- land de koppositie in de tweede klasse C (West 1) weten te conso lideren. Maar de manier waarop de 2-0 overwinning voor de ploeg van Wim Eilander tot stand kwam, druiste tegen alle voetbal logica in. De verhoudingen waren afge lopen zaterdag totaal zoek op het Ter Specke sportcomplex. Op voorhand leek de strijd tussen lijstaanvoerder Lisse en het op een gedeelde voorlaatste positie staande Kennemerland een aar dig verloop te zullen krijgen. Na zes wedstrijden bedroeg het ver schil op de ranglijst slechts drie punten en hadden de koplopers, Lisse en DVS'35, beiden al vier verliespunten geïncasseerd. Re den genoeg om aan te nemen dat alle ploegen redelijk aan elkaar gewaagd zijn. Menig toeschouwer moet bij het zien van de confrontatie tus sen Lisse en de Haarlemse ploeg danig in de war zijn geraakt. Ne gentig minuten lang toonde Ken nemerland het initiatief. Alleen daarom al zou een overwinning voor de Haarlemse ploeg meer dan terecht zijn geweest. De 'FC Lisse moet zich schamen' zwak spelende voorhoede van Kennemerland wist echter niet veel uit te richten, zodat Lisse een afgang werd bespaard. Het grote aantal afwezigen in de ploeg van Lisse gold daarbij niet als een excuus. Door het ge mis van Richard Mulder (ge schorst), Charl Schipper (gebro ken been), René Warmerdam (ziek) en de vakantie vierende René van Hensbergen, zag trai ner Wim Eilander zich genood zaakt good-old Frans van Veen weer op te roepen. Toen Van Veen in de zestigste minuut in de ploeg kwam, leidde de thuisploeg met 1-0. Na ruim een kwartier spelen had Peter Schalk vanuit een hoekschop van Leo van Kampen de ope ningstreffer aangetekend. Het bleef tot kort voor tijd bij deze ene opleving. Want ook Van Veen kon het tij niet keren. Als laatste man opererend trachtte - de routinier enige lijn te brengen in de opbouw, hetgeen ook totaal mislukte. „Ik heb geen één combinatie gezien", meldde een ontgoochel de Wim Eilander na afloop. We zijn in het hele stuk niet voorge komen. Kennemerland domi neerde negentig minuten lang en dan is het pure mazzel datje er na een kwartier een bal inschopt en vlak voor tijd een strafschop meekrijgt. Maar je je moet dan wel heel diep schamen". Positieve uitzonderingen in de Lisser-formatie vormden voor stopper Ron de Keizer en Henri van der Weyden. De spitsspeler bleef fel en agressief spelen en was ook betrokken bij de combi natie die leidde tot de strafschop. Via een snelle uitbraak kwam de bal eerst bij Van der Weyden, die het leder breed legde op Jan Kaak. De rechterspits maakte een kapbeweging in het straf schopgebied en werd vervolgens onderuit gehaald door zijn direc te tegenstander Gerard van de Werf. Peter Schalk benutte de toegekende strafschop moeite loos: 2-0. "Voor de rest was het 'huilen met de pet op', klaagde Eilander verder. Neem nou zo'n Leo van Kampen. Ik weet niet wat die jongen heeft gedaan, maar hij raakte geen bal. Die had vandaag nog moeite gehad met een op blaasbare strandbal". RENEE VAN DER HARST LEIDERDORP - "We hadden vandaag twee punten moeten pakken", merkte RCL-trainer Ton Zoutendijk op na de teleur stellende 1-1 tegen het Schie- damse PPSC, die vlak voor het eindsignaal werd bereikt. Daar mee had Zoutendijk alle gelijk van de wereld, want RCL liet za terdag een unieke kans liggen de onderste plek in de tweede klas se B te verlaten. De rood-witte brigade her bergt te veel kwaliteit om af te zakken naar de derde klasse. Met spelers als Marcel en Paul van der Blom, aanvoerder Ben Heemskerk ("Met die kwaliteit moeten we bij de eerste vier ein digen") de gepasseerde Cock van Weerlee, Peter Siera en Leo van de Weteringh, zou RCL toch be ter moeten presteren dan tegen PPSC. Heemskerk zwoegde en schoffelde dan nog wat hij kon, maar het spel van de gebroeders Van der Blom bleef zonder meer onder de maat. Van de Weteringh is een hoofdstuk apart. Tegen de logge voorstopper Rob de Nijs bleek de aanvalsleider niet opgewas sen. Bij passeerbewegingen struikelde Van de Weteringh maar al te vaak over de bal en bij het duel om de bal zocht de spits steeds de moeilijkste weg. Pijnlijk was het ook om te zien dat de balbehandeling bij het team van Zoutendijk bepaald slecht te noemen is. Bij het aan nemen van de bal lieten de Lei derdorpers steevast het speel tuig van de voeten springen waardoor balverlies ontstond. Zoutendijk: "De rust ontbreekt in het spelletje. We kunnen de bal op het middenveld niet eens vasthouden". Met name Paul van der Blom maakte zich daar schuldig aan, maar kan als ex cuus aanvoeren dat hij maanden uit de roulatie is geweest vanwe ge een rugoperatie. Met Heemskerk en Peter Siera aan het hoofd had RCL voor rust het beste van het spel. Dat resul teerde in een aantal kansen voor Heemskerk, Van de Weteringh en Siera maar pas in de 37ste mi nuut kon Siera met een vrije trap doelman Borro Brandl het nakij ken geven (1-0). De ban leek ge broken en hoewel PPSC-spits Marco Eshuis nog dicht bij de ge lijkmaker was (Hanno van Breu- gel bracht redding) leek de be zoeker rijp voor de slacht. Na de doelwisseling trok RCL zich massaal terug op eigen helft om de krappe voorsprong te ver dedigen. Dat gebeurde echter zo onzeker dat er enkele hachelijke momenten voor het doel van Bert Siera ontstonden. PPSC was in eerste instantie niet bij machte om daar van te profite ren. Dat werd vooral duidelijk gemaakt door de aggressieve Rob de Bruin (fysiek geweld te gen Zoutendijk) die blij mocht zijn dat arbiter Heil de andere kant opkeek. In de 89ste minuut was het echter wel raak. De concentratie bij RCL verslapte en Ronald U11- tee kon een voorzet afgeven en Eshuis in de gelegenheid stellen raak te koppen (1-1). RUUD PATTIAPON NOORDWIJK - Voorlopig is Noordwijk even niet te rug te vinden bij de achter volgers die lijstaanvoerder Rijnsburgse Boys op de hie len zitten. De ploeg van trai ner Eelman verloor de aan sluiting door een nederlaag tegen IJsselmeervogels, dat voor aanvang van het duel nog de tweede plaats deelde met Noordwijk (en Quick" Boys). Mogelijk was het resultaaat voor de thuisclub positiever uitgevallen als John Marijt niet kort na de pauze een strafschop had gemist. Nu bleef het 0-1, waardoor Noordwijk risico's moest nemen. IJsselmeer vogels zag dat met genoegen aan en counterde zich vervolgens naar een enigszins geflatteerde 0-3 score. "We hebben het aan onszelf te wijten", keek Eelman op het ge beuren terug. "In de eerste helft hebben we veel te tam gespeeld. Ik heb er verbaasd naar zitten te kij ken. IJsselmeervogels is een ploeg die je geen ruimte moet geven, en dat gebeurde dit keer juist wel. Ook over die strafschop heb ik me verbaasd. Vorig seizoen schoot Ma- rijt er zeven stijf in de andere hoek. En nu pakt-ie opeens de hoek, waarin de keeper al praktisch lag voordat hij nog moest schieten...". Moeite In de eerste helft van de ontmoe ting werd al snel duidelijk dat Noordwijk het niet gemakkelijk zou krijgen. Rechter vleugelverde diger Kees Marbus had de grootste moeite de speersnelle Chris Angel af te stoppen en voorstopper Mark Vink kwam in de duels met de als teruggetrokken centrumspits fun gerende Henk de Graaf eveneens nauwelijks aan de bal. De Noord - wijkse aanval, die in de persoon van Timo Gerlof ook al met een naar het middenveld terugvallende centrumspits acteerde, kwam er te gen de stugge Spakenburgse de fensie in de eerste 45 minuten niet aan te pas. Slechts Gerlof ver scheen een keer vrij voor doelman Maarten de Harder, die zijn schot tot corner verwerkte. IJsselmeervogels stond op dat moment al met 1-0 voor door een goal van Jan Loedeman. Na negen tien minuten spelen werkte de Spakenburger de bal op aangeven van Angel achter Dick Dortmundt. Dezelfde Angel en De Graaf ver schenen hierna nog oog in oog met de Noordwijkse sluitpost, maar konden hem niet passeren. De laatste tien minuten van de eerste helft overigens waren de ogen van de 1500 toeschouwers vooral ge richt op een de grensrechter in de weg lopende mannetje, dat voort durend van de ene naar de andere helft stoof, onderwijl Noordwijk toeroepende dat het "naar voren" moest. Gelukkig keerde hij in de tweede helft niet terug. Misschien was het wel daarom dat Noordwijk deze helft zo goed begon. De bal was nog geen mi nuut in het spel toen -Geert-Jan Bakker verdediger Wim Muys trachtte te omspelen. Die stak een knietje uit, waar Bakker gretig over viel. "Penalty", oordeelde ar biter Nulle niet onterecht, maar tot verbijstering van de Noordwijk- aanhang knalde Marijt de bal in handen van De Herder. Het leed was nog niet geleden voor de kust bewoners, want tien minuten later vergrootte IJsselmeervogels de voorsprong tot 0-2. Angel begon aan een even lange als imponeren de solo, die Kees Nulkes probeerde af te breken door hem vast te hou den en Marbus wilde stoppen door hem onderuit te halen. Beide pogingen' mislukten, waardoor de linkerspits voor Dort mundt kon opduiken. Ook die werd omspeeld, waarna Angel zich terecht door zijn ploeggenoten kon laten feliciteren. Pas na deze goal liet Noordwijk zien waarom het zo hoog op de ranglijst staat. Mede doordat Wendt zich meer met de aanval ging bemoeien, kreeg mid denvelder Albert Bosma twee goe de kopkansen, die hij beide ver prutste. Eelman reageerde daarop door hem in te wisselen voor Jos Smits. Noordwijk bleef ondertus sen aanvallen, maar had geen ge luk toen Bakker met een kopbal de lat raakte. Genadeslag Nadat Geerlof en Rob Vermeer aan de ene en Angel na een slipper tje van Nulkes aan de andere kant kansjes hadden gemist, kreeg Noordwijk de genadeslag toege diend. Vijf minuten voor tijd von den De Graaf en invaller Eric Clap elkaar in een vloeiende counter, die Angel feilloos afwerkte: 0-3. "Maar laten we niet al te drama tisch doen over deze nederlaag", zei Eelman later. "De competitie is nog lang. Nog negentien wedstrij den hebben we voor de boeg. Daar in kan van alles gebeuren". CHRIS HARTMAN. DAMWOUDE - Het had er in de slotfase van de uitwedstrijd tegen Broekster Boys alle schijn van dat Quick Boys twee punten zou weg kapen uit Friesland. De debutant in de hoogste klasse oefende welis waar druk uit op het doel van de Katwijkers om de 0-1 achterstand weg te werken, maar de van een blessure herstelde doelman Theo Guyt en zijn verdedigers leken hun ploeg door die moeilijke periode heen te slepen. Scheidsrechter Pen genoot blijkbaar zo van het duel dat hij vijf minuten bijtelde. In de allerlaatste minuut van het treffen profiteerde Jouke Dantuma van de 'vrijgevigheid' van Pen, want hij zette zijn ploeg alsnog naast de Katwijkers: 1-1. Een grote teleurstelling voor de Katwijkers, die tijdens de lange te rugreis naar de kustplaats genoeg tijd hadden om uit te vissen waar het precies fout was gegaan. Vooral in de aanvalslinie dus en dan met name bij Martin van der Plas, die zaterdag de fraaiste kansen om .zeep hielp. De over het algemeen RIJNSBURG - Dat angst ook in de voetbalsport een slech te raadgever is, ondervond ARC vorig seizoen bij het eerste bezoek aan Rijnsburgse Boys in de eerste klasse. Op Mid- delmors kregen elf Alphense 'angsthazen' een gevoelig les je in de vorm van een 5-1 nederlaag. Maar na een moeizaam debuutjaar op het hoogste amateurniveau hebben zij in middels alle schroom van zich te hebben afgeworpen. Dat bleek zaterdag in Rijnsburg, waar de Alphenaren op herhaling gingen en de lijstaanvoerder in de eerste klasse A een moeilijk mid dagje bezorgden. Uiteindelijk gaf het verschil in kwaliteit de door slag en dat leverde de thuisploeg een 3-2 overwinning op. Speelde ARC vorig jaar nog 'ver stoppertje' in de uitwedstrijd tegen de Rijnsburgse kwaliteitsploeg, za terdag kroop de ploeg van Jan Kroese bij herhaling uit zijn schulp. Op het moment dat de soms met tien man achter de bal spelende bezoekers het speeltuig veroverden, werd bliksemsnel en massaal op de aanval overgescha keld. Een speelwijze die al na een kwartier succes had. Niek Ooster- lee kreeg de bal in een duel met Jo- han de Kroon nogal gelukkig mee en bereikte zijn collega-spits Wilco van Leeuwen die 'uit de draai' fraai raakschoot. Johan de Boer had een kwartier later zelfs de 0-2 op zijn schoen, maar na een schitterende voorzet van Hans-Wouter Valk kogelde de middenvelder de bal niet alleen over Jan Blankespoor, maar ook over het Rijnsburgse doel. Een der de mogelijkheid werd op slag van rust door Van Leeuwen om zeep geholpen toen hij in scoringsposi- tie de bal op het lichaam van ploeg genoot Oosterlee mikte. Even daarvoor had Ron Carli voor de gelijkmaker gezorgd toen hij de bal na een mislukte schotpo ging van Fred Arroyo kon oppik ken op de zestien meterlijn. Met een schuiver liet de linkerspits doelman Emiel Borst kansloos. Daarmee kreeg Rijnsburgse Boys vijf minuten voor de pauze teveel, want tegen de ijverige en gedisci plineerd spelende bezoekers had de thuisploeg in de eerste helft niet één uitgespeelde kans weten te ere- Ruimte Dat veranderde na de doelwisse ling toen de koploper de zaken an ders en energieker ging aanpak ken. Trainer Arie Kurver: "In de rust heb ik gezegd dat ik het nog langer verdomde om tegen een muur te voetballen. Ik heb ze de opdracht gegeven om terug te zak ken op eigen helft om zodoende meer ruimte te scheppen op de helft van de tegenstander". Die ruimte ontstond inderdaad omdat het Alphense spitsenduo zich uit de tent liet lokken. Terwijl Oosterlee en Van Leeuwen steeds verder richting Blankespoor op schoven, zorgden de middenvel ders voor te weinig aansluiting. Het gevolg was dat de voor zijn ver dediging operende libero Huug Aandewiel voortdurend als aan speelpunt bereikbaar was en zich moeiteloos in de rol van spelverde^ Ier kon hullen. Nadat voorstopper Peter Borst bijna succes had met een welge mikte kopstoot (Blankespoor red de), werd ARC overlopen door een ontketend Rijnsburgse Boys. Aan gedreven door Aandewiel slechtte de thuisploeg systematisch de Al phense muur. Na zeventien minu ten bereikte Carli bij de tweede pal Hans Zwaan die koppend voor 2-1 Nadat Hennie Koet op het mid denveld de plaats van de op de lin kerflank opererende Marco van der Plas had ingenomen, liep het bij Rijnsburgse Boys helemaal op rol letjes. ARC bleef een grote achter stand bespaard omdat Ron Carli tot twee keer toe in kansrijke posi tie te woest uithaalde en Koet een door Zwaan teruggekopte bal op de lat schoot. Ruim vijf minuten voor tijd werd de marge dan toch verdubbeld. Zwaan strafte na een lange rush een fout in de Alphense defensie af, 3-1. Maar twee minuten later ver kreeg ARC weer aansluiting. Blap- kespoor kon een schot van de voor Valk in het veld gekomen Martin Krommert slechts blokkeren waar na Ruud van Es resoluut raak schoot. Botsing De treffer van de Alphense libero was voor Aandewiel aanleiding in de voorlaatste minuut een nogal wilde poging te wagen om René Lammers de doortocht naar het Rijnsburgse doel te beletten. Een frontale botsing was het gevolg waarbij de Katwijker de schoen van zijn tegenstander in het gezicht kreeg en op twee plaatsen zijn kaak brak. Zonder Aandewiel, die vermoe delijk enkele maanden is uitge schakeld, zal Rijnsburgse Boys problemen krijgen de ongeslagen status en dus de koppositie te handhaven. Voor Kurver, die be seft dat zijn ploeg soms problemen heeft met een massaal verdedigen de tegenstander, is het te hopen dat Leon Vonk succes boekt in het kort-geding tegen de KNVB, dat morgen voor de Utrechtse kanton rechter dient. Ruud van Es zoekt dekking, terwijl Huug Aandewiel op het doel van Emiel Borst vuurt. Arno Lancel kijkt toe. Aandewiel zou in de voorlaatste minuut een op twee plaatsen gebroken kaak oplopen. (foto Loek zuydcrduin) De voormalige semiprof, die van de bond geen toestemming heeft gekregen de eerste divisieclub Em- men voor Rijnsburgse Boys te ver laten, is volgens Aandewiel een speler met grote organisatorische en individuele kwaliteiten. De ide ale plaatsvervanger dus voor de man die ook zaterdag aan de basis van de zesde Rijnsburgse zege stond. Een overwinning waar Kroese vrede mee kon hebben. "Want die jongens zijn kwalitatief gewoon sterker", moest de ARC-trainer be kennen. "Toch knap dat we ze het in de eerste helft zo moeilijk heb ben gemaakt. Ik denk dat we voor de rust hebben laten zien hoe je Rijnsburgse Boys moet aanpak ken". makkelijk scorende speler schoot in de achtste minuut van de wed strijd tegen de onderkant van de lat. Tien minuten later verscheen zijn collega-spits en achternaamge noot Leen van der Plas alleen voor keeper André Koopman, die echter redding bracht. 'Heel' Katwijk schreeuwde in de 24ste minuut om een penalty. Leen van der Plas dribbelde het strafschopgebied in, waar hij onderuit werd gehaald door Andries van Galiën. De arbi ter wuifde de overtreding echter weg. Quick Boys, zonder de gebles seerde Dennis-Jan Mieras en de studerende Floor van Duyn (Jaap van Duyn en Kees van Rooyen wa ren hun vervangers) moest na het goede begin toestaan dat Broekster Boys enigszins terugkwam in de wedstrijd. De beste kans was ech ter weer voor de gasten, maar Mart van der Plas miste bij een uitgele zen mogelijkheid opnieuw de broodnodige scherpte. "Hij had de man van de wed strijd kunnen worden", aldus trai ner Hans van der Zee naderhand. "Hij heeft héél goede kansen ge had". Niet alleen in de eerste helft, maar ook na de pauze. In de vijf tiende minuut van de tweede helft vond Mart van der Plas eindelijk het doel van de opponent, al was daar wel een fout van keeper André Koopman voor nodig: 1-1. De inwoners van Damwoude zet ten vervolgens alles op alles. Daar uit kwam één kans voort voor Rie- mer Kooistra, maar Guyt redde in tweede instantie. In de counter kreeg Quick Boys (bij wie Kees Haasnoot en André de Best Mart en Hans van der Plas nog kwamen vervangen) weer scoringskansen. "Maar we speelden niet slim ge noeg", wist Van der Zee, die zijn ploeg achterop zag raken bij Rijns burgse Boys en IJsselmeervogels. Quick Boys leek in de slotfase stand te houden. Leek, want ruim na het verstrijken van de officiële speeltijd sloeg Dantuma alsnog toe. Volgens de Katwijkse suppor ters had Pen allang moeten afflui ten. Volgens de aanhangers van de thuisploeg had Broekster Boys recht op de minuten die de arbiter bijtrok. "Op de momenten dat Quick Boys aan het tijdrekken was, heeft die scheidsrechters ze steeds gewaarschuwd. Het was te recht dat hij zo lang liet spelen", al dus Broekster Boys-begeleider Piet de Lange. Quick Boys betreurde dat logi scherwijs. "Want Broekster Boys is geen bijzondere ploeg. Jammer, we hebben kansen genoeg gehad", al dus Van der Zee, die een zware no- vembermaand tegemoet gaat met zijn ploeg. Na RKAVIC krijgt Quick Boys te maken met achter eenvolgens Noordwijk, ACV en IJsselmeervogels. Hetgeen zijn collega Kurver be aamde. "ARC is zonder meer de beste ploeg die we hier in de com petitie hebben ontmoet. Dat we juist in zo'n lastige wedstrijd toch de winst hebben gepakt, gee.ft de ploeg enorm veel vertrouwen". JAAP VISSER KATWIJK/'S GRAVENZANDE - Katwijk en Leiden blijven zij aan zij strijden om de koppositie in de derde klasse A van het zaterdag voetbal. Beide formaties herover den na het puntverlies van koplo per Zevenhoven de gedeelde eerste positie op de ranglijst. 's Gravenzande-Leiden 2-5 Het doelpuntenfestijn in het Westland dankte Leiden vooral aan een subliem gespeelde tweede helft. Nadat in de eerste rondgang een 0-1 voorsprong uit handen was gegeven (tegendoelpunten van An dré Kemerling en Peter Baks), stel de de ploeg van trainer Hennie Beerenfenger in de tweede helft or de op zaken. Het elftal had in die fa se al wel enige wijzigingen onder gaan. Doordat Albert Siera na twintig minuten geblesseerd uit viel, schoof Hassan Kartal door naar de rechtsbuitenpositie en nam invaller Ger Hoogstraten de rechts back-plaats in. Ruud Boot ver dween naar de linkerkant op het middenveld. Het legde Leiden be slist geen windeieren. "Zo goed als in de tweede helft heb ik ze nog niet zien spelen dit seizoen", stelde een tevreden 'Beer' vast. Het oppermachtige Leiden kwam via Fred Kanbier, die ook de eerste treffer voor zijn rekening nam, vlak na de pauze op gelijke hoogte. Een kopbal van Rob Bink ver dween vervolgens via het lichaam van verdediger Evert van de Bos in het doel: 2-3. Ruud Boot nam na een dieptepass van Paul Kerkhof het beslissende doelpunt voor zijn rekening. De vijfde treffer van op nieuw Robbie Bink was nog slechts een formaliteit. Katwijk-JAC 1-0 De uiteindelijke 1-0 overwinning bleek slechts een magere afspiege ling van de krachtsverhouding. Vooral in de eerste helft speelde Katwijk op een overtuigende ma nier. Het was daarom niet verwon derlijk dat juist in die periode het enige doelpunt van de wedstrijd viel. Jan Verloop speelde Anton Nijgh aan die met een voorzet het hoofd van Kees Kraayenoord wist te bereiken: 1-0. JAC zou er niet meer in slagen de gelijkmaker te forceren. Door red dingen van doelman Jaap Haasnoot en het eigen falen bleef de eindstand van 1-0 gehandhaafd. De wedstrijd kende wel een agres sief slot. Na een opstootje tussen de Katwijker Wim Guyt en de Hage naar Gert van der Zwan, stuurde de Leidse scheidsrechter Van der Leek beide spelers weg. De leids man had ook nog een boeking voor Jan Verloop van Katwijk in petto.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17