p O R tl spo0Rrrv Het laatste rondje van Joop Haarlem kruipt in e huid van Cyprus Braaf verkeert in een andere wereld MAANDAG 26 OKTOBER 1987 Rijkaard moet terug Wél licht Twins winnen World Series Zo licht als een veertje Pech achtervolgt Aandewiel Race tegen de klok van Zoetemelk PAüiivn ij BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD LISSABON - Frank Rijkaard, de in problemen geraakte inter national van Ajax, keert van daag uit Lissabon in Nederland terug. Ton Harmsen, de voorzit ter van Ajax sommeerde zijn werkgever onmiddellijk de training bij Sporting Lissabon te staken en zich in De Meer te melden. Vrijdag en zaterdag trainde Rijkaard met ondermeer Peter Houtman, de spits die bij Spor ting al weken geen basisplaats meer heeft. maar geen training SASSENHEIM - De afwezigheid van het nationale jeugdteam van Nieuwzeeland wierp een schaduw over de feestdag van The Bassets. De ingebruikname van de veldver- lichting van de Sassenheimse rug- byvereniging door burgemeester Kret vond zaterdagavond welis waar gewoon doorgang, maar de speciale training die Jong Nieuw zeeland bij daglicht zou afwerken kreeg niemand te zien. Althans, niet in Sassenheim. De eerste berichten die van de toeren de Nieuwzeelanders werden ver nomen duidden op een andere trai ningslocatie. Bassets' PR-man Ge rard Schaap: "Kennelijk hadden de jongens vertraging opgelopen tijdens hun reis uit Canada. Ze zijn rechtstreeks van Schiphol naar hun hotel in Amsterdam gegaan. Die training zullen ze waarschijn lijk ook wel ergens in die buurt hebben afgewerkt". Daar moesten de belangstellen den uit Sassenheim en omstreken het mee doen. "De communicatie met die gasten verliep trouwens vrij moeizaam. Toen we zo'n 80 procent zekerheid hadden dat ze zouden komen, hebben we de gok gewaagd. Het is jammer dat ze die training hier niet afwerken, maar hopelijk komen ze wel op onze mosselavond". MINNEAPOLIS (Reuter) - De Minnesota Twins wonnen gister avond laat de World Series, het offi cieuze wereldkampioenschap honkbal voor profs. Minnesota ze gevierde in Minneapolis met 4-2 over de St. Louis Cardinals. De 'best-of-seven-' kende een grillig scoreverloop. Aanvankelijk nam Minnesota thuis de leiding met 2-0. In St.Louis bogen de Car dinals die stand om naar 2-3, maar de Twins hadden toch het laatste woord en boekten een uiteindelij ke 4-3 totaalwinst. Winnende wer per gisteren was Frank Viola die te vens werd uitgeroepen tot de waar devolste speler van de Series. ROTTERDAM - Na het be kend worden van de uitslag til de de Roemeense coach zijn nieuwe wereldkampioene tur nen Aurelia Dobre zaterdag avond in het Rotterdamse Ahoy hoog van de vloer. De vijftien-jarige Roemeense be haalde een totaal van 79,650 punten. Het zilver ging naar Jelena Sjoesjoenova uit de Sovjet Unie, het brons naar de Roe meense Daniela Silivas die haar kansen verspeelde door een mislukte brugoefening. Bij de mannen ging het goud naar de Rus Dimitri Bilozerts- Aurelia Dobre RIJNSBURG - Huug Aande wiel zal vermoedelijk niet snel meer een duel met de Alphense voetballer René Lammerts aan gaan. In de slotfase van het vo rig seizoen liep de libero van Rijnsburgse Boys in Alphen aan den Rijn een gebroken juk been op in een ongelukkig duel met de vleugelverdediger van ARC. Zaterdag botsten beide voetballers in Rijnsburg vlak voor tijd opnieuw op elkaar. Na afloop van de door Rijnsburgse Boys met 3-2 gewonnen wed strijd werd in het ziekenhuis geconstateerd dat Aandewiel zijn kaak op twee plaatsen had gebroken. De ongelukkige Katwijker, die enkele seizoenen geleden al langdurig was uitgeschakeld door een ernstige knieblessure, zal deze week aan zijn kaak worden geopereerd waarna hij zeker zes weken met een pro these moet lopen. Rijnsburgse Boys, koploper in de eerste klasse A, zal het dus voorlopig zonder zijn spelverdelende li bero moeten stellen. De 25-jari- ge Aandewiel: "Het was een beetje mijn eigen schuld, ik ging er voor mijn doen nogal hard in. Maar het is om gek van te worden dat ik door zoveel pech wordt achtervolgd". ZEIST (GPD) - Rinus Michels voelt zich als een vis in het water. Met de EK-kwalificatie binnen handbereik danst 'Zeist' weer naar de pijpen van de bondsmanager en wordt hij plots op z'n wenken bediend. Ineens kan alles wijken voor Oranje. Waar Michels twaalf maanden geleden nog vergeefs hemel en aarde bewoog voor een competitievrije zondag voor de interlands tegen Polen en Griekenland, werden de wedstrijden van de hofleveran ciers (Ajax, PSV en Feyenoord) dit weekeinde zonder morren geschrapt. Michels dreigde zelfs de reserves Hiele en Troost uit de selectie te stoten als Feyenoord toch mocht aantre den tegen FC Den Haag. Woensdagavond gaat het dan ook om een ontmoeting tegen voetbal- dreumes Cyprus, het laatste obsta kel op weg naar de eindronde, vol gend voorjaar in West-Duitsland. Na de verrassende ontwikkelingen van veertien dagen geleden in Po len en Boedapest, heeft het Neder lands elftal in de uitverkochte Kuip in feite aan één punt voldoen de om na acht jaar weer eens verte genwoordigd te zijn op het interna tionale voetbalpodium. En dat moet gevierd worden. Of Neder- land-Cyprus echter het volksfeest wordt, zoals iedereen dat in ge dachten heeft, valt echter nog te bezien. „Een-nul is voldoende, maar daar doe je het Nederlandse voet balpubliek geen plezier mee", kent Ronald Koeman de noden van het Oranje-legioen, dat jaren achtereen de ene tegenslag na de andere moest verwerken. „Goed voetbal en een hoge score, dat is belangrijk. MAANDAG 09.40-09.55 BBC 1: World Cup Cricket: Engeland-Westin- dië. 12.05-13.00 BBC 1: World Cup Cricket. 16.03-16.50 BBC 2: Gymnas tics: WK turnen samenvatting. 19.25-20.00 Ned 1: De hoogste versnelling: met nieuwtjes over allerlei auto's en de autosport. 19.35-20.15 BBC 2: World Cup Cricket: Epgeland-Westin- dië. 20.10-22.30 BRT 2: ECC-Ten- nistoernooi in Antwerpen (rechtstreeks). 20.45-21.30 Did 3: Sport- Platz: documentaire over de eerste vrouwelijke beroeps boksers en hun managers. 22.05-22.40 SKY: Motorsport News. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met Brits voetbal. 22.40-23:40 SKY: Spaans competitie-voetbal. LEIDEN - Hoewel hij op zijn vakgebied meer ervaring heeft dan wie ook, deed Joop Riethoven de nacht voor het laatste rondje van Joop Zoetemelk in Leiden geen oog dicht. De sportorganisator had het programma in één week samengesteld, maar haast was niet alleen in de voorberei ding op het laatste optreden geboden. Ook de dernywed- strijd in Zuid-West (die hijzelf won voor Gerrie Knetemann en Jelle Nijdam) en later de huldiging door burgemeester Goekoop op het stadhuis was een race tegen de klok. Want Zoetemelk moest gisteren al weer aan de bak in Montjuich bij Barcelona, waar de traditionele klimtijdnt werd verreden en waar hij verrassend tweede werd achter de Spanjaard Pino, maar nog voor Pedro Delgado. Omdat er op zater dagavond geen vliegtuigen recht streeks naar Barcelona gaan, zag het er zelfs even naar uit dat hij niet naar Leiden zou kunnen komen. Door tussenkomst van Gerrie van Gerwen, die een vlucht met een tussenlanding in Londen regelde. MAASTRICHT (ANP) - Een black-out van Andrew Braaf onderbrak zaterdagavond het eerste divisieduel 'tussen MVV en Excelsior gedu rende tien minuten. De Surinaamse voorstopper van Excelsior raakte kort na de rust volledig over zijn toeren. Terwijl de bal in zijn eigen strafschopgebied-was. rende Braaf naar de overkant van het veld en haalde in liet doel van MVV allerlei circus-achtige capriolen uit. Voor de neus van de MW-doelman maakte hij koprollen en ging hij in het net hangen. Scheidsrechter Arnouts werd op het vreemde gedrag van de speler geattendeerd en legde het spel stil. Trainer Wullems van Excelsior wil de daarop zijn speler wisselen, maar Braaf was niet te 'bereiken'. Van het MVV-doel rende hij dwars over het veld. onderweg enkele koprollen makend, naar zijn eigen doel. Alleen Steve Wasiman, eveneens afkom stig uit Suriname, was in staat in het papiamento contact te maken met de dolgedraaide semi-prof. Desondanks was Braaf niet bereid het veld te verlaten. Na overleg met bestuursleden van Excelsior en de medische staf van MVV liet Arnouts daarop beide elftallen inrukken. Alleen de koppige Braaf, die overigens geen agressief gedrag vertoonde, en Wasiman ble ven op het veld. Na ongeveer vijf minuten slaagde Wasiman er in zijn clubgenoot met zachte hand naar de catacomben te begeleiden. Daar werd hij opgevangen door clubarts van MW, die hem een kalmerend middel toediende. Per ambulance werd Braaf daarna overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Maastricht. Onderzoek wees uit. dat de speler lichamelijk honderd procent in or de was. Uit bloedproeven, dat hij geen stimulerende- of pepmiddelen geslikt had. Braaf bleek het slachtoffer van te hoog opgelopen spannin gen, die zich op het veld hadden ontladen. Enkele uren U'as zijn toe stand inmiddels weer zo normaal, dat hij in het gezelschap van fami lieleden naar huis mocht terugkeren. Na het vertrek van Braaf werd het duel verder uitgespeeld. verscheen Zoetemelk in Leiden. Om half vijf zei hij de stad, een gou den speld en een karaf rijker ("want ik heb gehoord dat uw vrouw in horeca zit", aldus Goe koop) alweer gedag. Riethoven haalde op dat mo ment in de burgerzaal van het stad huis nog maar eens opgelucht adem. Ook deze 'missie' was vol tooid en dat stemde hem tevreden. "Want het is allemaal in heel korte tijd geregeld. Ja, ik was best wel ze nuwachtig. Ik heb slecht geslapen. Het doet me heel veel, de laatste wedstrijd van Jopie, maar ik heb me gced gehouden. Natuurlijk ga ik gewoon door met organiseren. Dat zal niet makkelijk zijn zonder Jopie. Ik voel me nu een beetje het zelfde als toen Willem van Hane- gem stopte. Het voetbal was vanaf dat moment ook lang zo leuk met Opschudding Na het wedstrijdje in Zuid-West, dat overigens een tegenvallend aantal toeschouwers trok-en alleen enige opschudding veroorzaakte toen er zes renners tegen het asfalt kwakten, werd Zoetemelk met on der meer Riethoven per landauer naar de Breestraat gebracht. Daar vroegen de belangstellenden zich, wijzend in de richting van de impo sante gestalte van de bekendste Leidenaar, af wie er nu eigenlijk werd gehuldigd: Zoetemelk of Riethoven. Het was ook een beetje de triomftocht van de sportorgani sator, die door Goekoop in zijn toe spraak werd beschouwd als een af gevaardigde van de wielervereni ging Swift. Sinds een scheuring binnen de club enkele jaren gele den wil Riethoven echter niets meer te maken hebben (en anders om) met de club waar Zoetemelk groot is geworden. Het feit dat de oud-wereldkampi- oen lid is van een Leidse vereni- i bij het stadhuis. Lixxks stapt de slechts gedeeltelijk zichtbare Joop Riet- ging was volgens Goekoop de eni ge reden dat hij in deze stad werd gehuldigd ("Want verder heb je geen enkele binding met deze stad"), maar merkwaardig genoeg was er geen bestuurslid van Swift aanwezig. "En dat is kleingeestig", vond Riethoven. "Ik heb contact gehad met Cock van der Hulst (de voorzitter), maar die zei dat Swift geen interesse had om te komen. Niet te geloven, ze moeten toch juist pronken met een man als Zoetemelk". "We zijn niet gekomen omdat het afscheid werd georganiseerd door Joop Riethoven", zegt Paul Hoog- straaten, secretaris van Swift. "Hij is dan wel erevoorzitter maar met hem gaat de club al enkele jaren niet meer om. We wilden het ge woon niet samen met Riethoven organiseren. Dan mag je je afvra gen waarom wij Joop ook niet nog een keer hebben gehuldigd". "Dat is niet gebeurd omdat Zoet emelk de laatste jaren nooit meer iets voor de club heeft willen doen. terwijl hij toch erelid is. Na 1976 heeft hij nooit meer voor Swift wil len rijden in het clubkampioen schap. Hij heeft sindsdien alle uit nodigingen genegeerd. Het meest schrijnende voorbeeld is wel de huldiging die wij na zijn wereld kampioenstitel hadden georgani seerd. Hij had toegezegd te komen, we hadden alles geregeld. Swift had een prachtige oorkonde laten maken. Maar vlak voor die avond gaf hij plotseling de voorkeur aan een evenement in Parijs. Daarom zijn we niet gekomen", aldus Hoogstraten. Riethoven vond dat onbegrijpe lijk: "Want Swift heeft toch veel aan hem te danken? Ik vind het pijnlijk tegenover Joop. Maar het is gelukkig allemaal prachtig verlo pen. Ik ben wel blij dat het erop zit. Het moest allemaal zo snel gebeu ren". FRED SEGAAR zijn als wij er al vroeg een benutten, want dan kunnen wij een mon sterscore bereiken". Dat doel staat voor Michels niet primair, wel het resultaat. „Dat zal dan aantrekke lijk voetbal in de weg staan, maar daar maak ik mij niet druk om. Het gaat om het resultaat, dat is de op dracht. We moeten ons kwalifice ren voor West-Duitsland. Dat zijn we verplicht en ik wil niet anders". Michels maakte er daarom bijna een halszaak van dat Oranje al vrij dag in Zeist bijeen kwam en de za terdagmorgen werd benut voor een oefenwedstrijd tegen Haarlem (4- 2). Conform de afspraak met Dick Advocaat, zijn voormalige assis tent, kroop de eredivisieclub in de huid van Cyprus. Haarlem speelde zoals Michels verwacht dat de Cy prioten het zullen doen: puur ver dedigend. Dat deed het door bles sures op vijf plaatsen verzwakte Haarlem drie kwartier uitstekend. Zelfs beter dan Oranje, dat door de absentie van Silooy en Van Tigge- len niet bijster solide in elkaar stak. Door de afwezigheid van Mühren (lichte kuitblessure) en Gullit mar cheerde het aanvallend aanvanke lijk al evenmin naar wens. Pas toen Haarlem in ademnood kwam sloeg Oranje vier keer toe. Instelling Niet helemaal ingecalculeerd was de instelling waarmee Haar lem Oranjes fantasieploeg tege moet trad. Met de immer strijdlus tige Masefield voorop, maakte de formatie van Dick Advocaat er een heuse wedstrijd van en schuwde zij het gevecht niet. Blessures leverde dat Oranje niet op, wel twee tegendoelpunten. De eerste viel al nu vijf minuten (Hol- verda). toen de verdediging zich verslikte in een snelle counter. De gelijkmaker liet tot kort na de rust op zich wachten, doordat Van Aer ie, Bosman en Gillhaus net iets te nonchalant met de kansen om sprongen. In het tweede part (van dertig minuten) schroefde Oranje het tempo op en werd de achter stand snel omgebogen in een 3-1 voorsprong (doelpunten van Bos man, Gillhaus en Van 't Schip), waarna Atteveld de beperkingen van Winter als linksachter bloot legde. Door een bijna traditionele fout van Metgod bracht Meijer de eindstand op 4-2. Het veruit mooiste doelpunt kwam op naam van Hans Gillhaus. De in het Oranje-shirt debuterende centrumspits van PSV bewees zijn sterkte in de lucht door de manier waarop hij de loepzuivere voorzet van Koeman met het hoofd ver lengde. De ontwikkeling die de voormalige aanvaller van FC Den Bosch momenteel doormaakt lo genstraft de visie van Johan Cruijff, die vorig seizoen opmerkte dat Gillhaus zeker een jaar nodig zou hebben om op niveau mee te kunnen. De topscorer van PSV (tien doelpunten) bewijst echter wekelijks dat hij niet alleen in de lucht goed uit de voeten kan, maar dat hij ook via de grond heel wat in zijn mars heeft. „Nu hij geconfron teerd wordt met Europees voet bal", deelt Michels die mening, „ontwikkelt hij zich steeds beter. Net als Bosman is hij sterk in de lucht en dat is waardevol tegen Cy prus". Michels wilde niet kwijt wie van de twee moet wijken voor aan voerder Ruud Gullit, nu Van Bas ten niet van de partij is.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13