Nieuw middel moet rivier- blindheid terugdringen Kok heeft handen vol aan onrust in PvdA Gratis verstrekking YS-frrma Open deur-politiek van Deng onder druk Pastoraal werkenden waarschuwen voor kerkeüjke rechtbank DONDERDAG 22 OKTOBER 1987! Senator Edward Kennedy middenwas gisteren aanwezig bij de presentatie van ht gen rivierblindheid in Washington. Rechts de fabrikant van het middel. Roy Vagelos. raai van de Wereldgezondheidsorganisatie. Halfdan Mahler. De Amerikaanse geneesmiddelen fabrikant Merck, Sharp en Dohme <MSD) gaat een nieuw geneesmid del tegen rivierblindheid gratis be schikbaar stellen in de ontwikke lingslanden waar de ziekte voor komt. Het bedrijf heeft het medi cijn, Mectizan, in de afgelopen tien jaar ontwikkeld. Omdat de landen waar de bevol king door rivierblindheid geteis terd wordt weinig geld voor ge neesmiddelen hebben, geeft het bedrijf het middel nu voor niets weg. MSD en de wereldgezond heidsorganisatie (WHO), die het project steunt, hebben dit gisteren bekend gemaakt. Een onafhankelijke commissie zal uitmaken welke landen het middel krijgen en in welke hoe veelheden. Daarbij zal ze letten op de mogelijkheden om het middel op een verantwoorde manier onder de mensen te brengen en om het gebruik in de gaten te houden. Hierbij wil het bedrijf eventuele bijwerkingen steeds scherp in de gaten houden. De afgelopen tien jaar zijn bij proefnemingen echter alleen lichte bijwerkingen geble ken. Patiënten die het middel ge bruiken kunnen korte tijd last krij gen van koorts, jeuk en een lichte verhoging van de bloeddruk. Rivierblindheid wordt veroor zaakt door een parasiet, die door vliegen wordt overgebracht. Die vliegen leven in de buurt van wa ter. De ziekte, die voorkomt in West- en Centraal-Afrika, het Mid den-Oosten en Midden- en Zuid- Amerika leidt uiteindelijk tot blindheid. Volgens MSD lijden on geveer 18 miljoen mensen aan ri vierblindheid. Een miljoen van hen zouden blind zijn. In sommige dor pen is meer dan de helft van de ou dere inwoners blind door rivier- blindheid. Het geneesmiddel mec tizan, dat de werkzame stof iver- mectine bevat, kan patiënten die eenmaal blind zijn niet genezen. Wel kunnen een of twee tabletten per jaar de voortgang van de ziekte tegenhouden. Besmette mensen worden dus, wanneer ze het mid del slikken, niet blind. Ze moeten het dan wel blijven gebruiken. Ook om die reden zal de commissie die het geneesmiddel verdeelt hoge ei sen stellen aan de registratie en dis tributie. Ivermectine komt voort uit de diergeneeskunde. Het is be kend als middel tegen parasieten bij vee. Tot nu toe waren tegen rivier blindheid wel medicijnen beschik baar, maar deze hebben ernstige bijwerkingen. Wie ze slikt wordt meestal erg ziek, terwijl de kans op een nieuwe besmetting blijft be staan. Omdat deze middelen alleen geschikt zijn voor gebruik onder dokterstoezicht, lenen ze zich niet voor massagebruik in ontwikke lingslanden. Mectizan kent deze bezwaren niet. Vice-voorzitter dr. A. van Oos- terwijk van de Stichting Blind- heidsbestrijding noemt het nieuwe medicijn „ongelooflijk goed nieuws" voor met name de jonge lijders aan rivierblindheid, bij wie de ziekte nog in een vroeg stadium is. „Zij krijgen i kans i dus Van Oosterwijk. Het is volgens hem uniek dat een farmaceutisch bedrijf op zo grote schaal medicij nen gratis beschikbaar te stelt. Van Oosterwijk: „De overheid in de landen waar rivierblindheid voorkomt staat nu onder extra druk om te zorgen voor een goed distributiesysteem voor medicij nen. Zulke systemen zijn in Afrika wel ontwikkeld. De verspreiding van ivermectine zou zelfs weieens een goed handvat kunnen zijn om ook de verstrekking van andere ge neesmiddelen behoorlijk op te zet ten in gebieden, waar dit nog niet is gebeurd". MSD zet voor de produktie van ivermectine een nieuwe fabriek neer in Haarlem, waar MSD Neder land gevestigd is. De fabriek wordt begin volgend jaar in gebruik ge- Een woordvoerder van fabrikant MSD zegt dat verspreiding van het middel onder de doelgroep van 85 miljoen mensen in de loop der ja ren ongeveer 170 miljoen dollar (340 miljoen gulden) gaat kosten. Het bedrijf had zich oorspronkelijk voorgenomen een dollar per tablet te rekenen. De ontwikkeling van het middel heeft de afgelopen tien jaar rond de 125 miljoen dollar (250 miljoen gulden) gekost. MSD heeft met het middel in middels "wel wat terugverdiend" doordat het al enige jaren uiterma te succesvol in de diergeneeskun de wordt toegepast ter bestrijding van parasieten bij bijvoorbeeld vee. „We zullen nu echt niet failliet gaan", aldus de woordvoerder. MSD heeft nog overwogen om Mectizan te verspreiden met finan ciële steun van de Wereldgezond heidsorganisatie, regeringen en or ganisaties voor ontwikkelingshulp als de Novib, maar daar is „vanwe ge de langdurige bureaucratische weg" van afgezien. Het Amerikaanse bedrijf zal het produkt in ieder geval de komende jaren voor niets verstrekken. Het bedrijf heeft nog niet beslist hoe lang het door zal gaan met dit be leid. (ANP) DEN HAAG - Vanaf het moment dat hij Den Uyl opvolgde als PvdA- fractievoorzitter is Wim Kok ge confronteerd met incidenten in zijn partij. Was het de afgelopen ja ren de VVD-fractie in de TVeede, Kamer die keer op keer in negatie-* ve zin in de publiciteit kwam, te genwoordig borrelt het in de groot ste oppositiepartij en lijkt de week bladpers de kleinere of grotere in cidenten in sociaal-democratische kring voor het oprapen te hebben. Kort nadat Kok het fractievoor zitterschap aanvaardde, moest Kok ingrijpen in een botsing tus sen financieel specialist Hans Kombrink en de nieuwe partij voorzitter Marjanne Sir.t over de koopkrachtgarantie voor de laagst betaalden. In toespraken probeer de hij weer lijn te brengen in het partijstandpunt. door Willem Gitz Rond de 1 mei-viering vielen uit latingen van Kok en buitenland- specialist Relus ter Beek over het opvoeren van de conventionele be wapening indien er in Nederland geen kruisraketten zouden worden geplaatst in slechte aarde bij som mige partijgenoten. Kok haastte zich om tijdens een geïmproviseer de persconferentie de zaak weer recht te breien met de opmerking dat de pers zijn uitlatingen onjuist had uitgelegd. De PvdA voelt niets voor een "afkoopsom" in de vorm van extra conventionele bewape ning nog ruim voor een akkoord over middellange en korte af- De toenmalige fractievoorzitter Nijpels verzuchtte eens, toen de WD keer op keer in opspraak kwam: "Het is een lawine die niet te stuiten is, je vraagt je elke och tend af wat er de vorige avond weer gebeurd kan zijn". Daaraan zal Kok gedacht hebben toen hij met de affaire-Van den Bergh te maken kreeg. Tegen zijn zin moest hij een onderzoek laten instellen naar het "beleggersge drag" van zijn fractiegenoot. Hij koos er voor de privacy van de de fensiespecialist zo veel mogelijk te sparen. Een handelwijze die hem niet door ieder fractielid in dank werd afgenomen. Men verweet Kok te lankmoedig te zijn opgetre den en Van den Bergh - die na het zomerreces zijn ontslag als kamer lid moest indienen - te lang in be scherming te hebben genomen. Piet de Visser was de volgende die op het matje van de fractielei der moest verschijnen nadat hij in een weekblad curieuze uitspraken had gedaan over de verhouding tussen kamerleden en hun per soonlijke medewerkers. Met name de vrouwelijke medewerkers wa ren over De Vissers' uitspraken da nig gebelgd Nadat landbouwspecialist Rob Tazelaar - die komend jaar voorzit ter wordt van het produktschap Vee en Vlees - tijdens de visfraude- affaire voortijdig had laten weten dat minister Braks voor hem niet 'weg' hoefde, ontstond nogal wat deining in de fractie. Een aantal fractieleden dacht daar heel anders over. Ook nu moest Kok weer rege lend optreden. Frans Moor, exponent van de lin kervleugel in de partij, alarmeerde het fractiebestuur met uitspraken in het weekblad De Tijd over de koers die de PvdA vaart. Hij ver tolkte de onrust in een deel van de partij over het "gelonk" naar het re geringspluche, lees naar het CDA. Moor verweet partijvoorzitter Sint dat zij te veel nadruk legde op eco nomische groei. De taal van de par tij is voor de gewone man niet meer te verstaan, was zijn boodschap. Opnieuw moest Kok ingrijpen. Hij verzocht Moor met name zijn excu ses aan te bieden aan partijvoorzit ter Sint, maar niet duidelijk werd of dit kamerlid daartoe bereid was. tweede secretaris van het fractiebe stuur. Deze functionaris is belast met het personeelsbeleid. De On dernemingsraad had de fractie ge adviseerd het kamerlid Leijnse met de personeelsaangelegenhe den te belasten, maar dit advies werd genegeerd. De fractie koos Buurmeijer, een keuze die bij het personeel van de fractie slecht viel. Harde noten Nieuwste incident vormt het op treden van Henk Knol voor de KRO-radio, waarin hij een aantal Nederlandse journalisten beschul digde van partijdige berichtgéving met betrekking tot het Surinaamse bewind. In de fractie wijst men er op dat dergelijke uitglijders het lo gische gevolg zijn van het huidige klimaat in de partij. Als er een uit nodiging binnenkomt voor deelna me aan een gesprek in het televisie programma Capitool ovër ontwik kelingssamenwerking zit daar tot ieders verbazing niet de specialist Knol, maar iemand van het partij bestuur. "Allicht dat Henk witheet is", aldus een vertegenwoordiger van de linkervleugel. Los van de incidentjes doet zich het probleem van de tussentijds vertrekkende kamerleden voor. Kok verklaarde vorige week, toen bekend werd dat Tazelaar een baan buiten de kamer had aanvaard, geen bewonderaar te zijn van ka merleden die niet de 'rit' van vier jaar uitzitten. De afgelopen tijd hielden Ien Dales, Marcel van Dam en Arie van der Hek het voor ge zien, terwijl Rie de Boois openlijk meedeelde naar een andere baan uit te zien. Bij de opstelling en behandeling van de nota over de politieke en maatschappelijke koers die de PvdA de komende jaren moet va ren, zal blijken in hoeverre de lin kervleugel zich binnen de partij aan het roeren is. Het rapport is aanzienlijk vertraagd als gevolg van drukke werkzaamheden van een aantal leden van de commissie die de nota moet opstellen en aan de "complexiteit van de opdracht". Naast partijvoorzitter Sint maken van deze commissie onder anderen deel uit fractievoorzitter Kok en vice-fractievoorzitter Wim Meijer. Het rapport wordt nu in het voor jaar verwacht. Dat er harde noten moeten worden gekraakt, staat wel vast. Als Kok een flink deel van zijn energie moet blijven besteden aan het corrigeren van balsturige ka merleden zal de totstandkoming van een nieuwe strategie nog wel even op zich laten wachten. Het dertiende congres van de Chi nese communistische partij staat voor de deur. Vanaf zondag zullen de bijna 2.000 afgevaardigden zich buigen over de toekomst van de economische hervormingen en de open-deurpolitiek die sinds 1979 onder Deng Xiaoping tot stand zijn gebracht. Daarnaast zal de hervor ming van de politieke structuren, zoals de scheiding tussen de taken van de regering en die van de partij, aan de orde komen. Een andere taak van het congres is de verkiezing van een nieuw Centraal Comité, dat uit zijn mid den het Politburo en uit dit orgaan een Permanent Comité zal kiezen. Ook zal het Centraal Comité een nieuw secretariaat en een nieuwe commissie voor de strijdkrachten benoemen. Het staat zo goed als vast dat Zhao Ziyang, vervangend secretaris-generaal van de partij sinds het ontslag van Hu Yaobang in januari, officieel in die functie zal worden benoemd. Voorafgaande aan het congres komt volgende week het „oude" centrale comité, het „parlement" van de partij dat iets meer dan 200 kiesgerechtigde leden telt, bijeen. Volgens het officiële persbureau Xinhua zullen tegelijkertijd de In vloedrijke centrale adviescommis sie en de disciplinaire commissie de koppen bij elkaar steken. Het Centraal Comité zal de laatste hand leggen aan een rapport over de eco nomische en politieke hervormin gen, dat het congres zal moeten goedkeuren. De inhoud van dit rapport is, net als de andere belangrijke onder werpen die op de agenda van het congres staan, door de „partijoud sten" bepaald. Dit kleine clubje van revolutionaire strijders die nog aan de Lange Mars hebben deelge nomen, onder wie Deng, president Li Xiannian, de econoom Chen Yun en. parlementsvoorzitter Peng Zhen, maakt immers de dienst uit binnen de partij. Het fiat van de 2.000 afgevaardigden, die de 46 mil joen leden vertegenwoordigen, is in feite een formaliteit. De samenstelling van de topor ganen zal van cruciaal belang zijn voor de toekomstige ontwikkeling van de Volksrepubliek. Na het op zienbarende vertrek van Hu Yao bang, die zondebok was na de grootscheepse studentendemon straties van eind vorig jaar, vroeg menige China-kenner zich af in hoeverre de machtspositie van Deng aan het wankelen was ge bracht en daardoor de modernise ring van China gevaar liep. Hu gold samen met Zhao Ziyang als de rechterhand van-Deng en gedrieën gaven zij leiding aan de in 1979 in gezette hervormingspolitiek. De machtsstrijd tussen conser vatieven en hervormers, die sinds het aftreden van Hu aan de gang is. houdt verband met het komende partijcongres. De conservatieven zagen hun kans schoon om hun po sitie te versterken ten opzichte van de hervormingsgezinde vleugel binnen de partij. Zij attaqueerden fel het zogenoemde burgerlijk libe ralisme, zeg maar de westerse kapi talistische invloeden, en maakten zich sterk voor een orthodox- marxistische politieke en economi sche koers. En hoewel Deng in fei te Hu heeft laten vallen, menen waarnemers dat Deng zijn hervor- mingskoers, vooral die op econo misch terrein, wil voortzetten. Deng Xiaoping, die in augustus zijn 83ste verjaardag vierde, moest en moet al zijn talenten aanspreken om zich de conservatieve opponen ten van het lijf te houden. Of het partijcongres uitsluitsel zal geven over de uitkomst van die machts strijd, is de vraag, zo menen waar- De samenstelling van de partijtop zal wellicht een indicatie geven over wie voorlopig aan het langste eind zal trekken. Er circule ren al een paar maanden lijstjes met namen van personen die op de nominatie staan om te worden „af gedankt". Dit gebeurt dan in bet kader van de door Deng gewenste verjonging van de partijleiding. Deng kondigde een paar maan den geleden al aan dat hij zelf zijn belangrijkste partijfuncties wilde opgeven. Hij zit momenteel in het Politburo (20 leden) en het vijf man sterke Permanente Comité, en is voorzitter van zowel de militaire als de centrale advies- (CAC). Verklaringen van hoge partijfunctionarissen tot nu toe wijzen erop dat Deng alleen zal aanblijven als voorzitter van de machtige militaire commissie, die toezicht houdt op de 3,2 miljoen man sterke strijdkrachten. Dit be tekent niet dat Dengs machtsposi tie kleiner zal worden. Volgens waarnemers zal hij achter de scher men ongetwijfeld de onbetwiste leider blijven. Deng Xiaoping. (Foto api Dengs schijnbaar onbaatzuchti ge houding is, aldus China-ken- ners. doorgestoken kaart. Hij hoopt, door het goede voorbeeld te geven, dat zijn eveneens hoogbe jaarde rivalen ook opstappen. Bij de hervormingen draait het vooral om het terugdringen van de macht van de partijsecretarissen binnen de (400.000) staatsbedrij ven. De secretarissen zijn veel machtiger dan de directeuren. Zij hebben doorgaans het laatste woord in zaken zoals personeelsbe leid en pfoduktieniveau. In 30.000 bedrijven exprimenteert men al sinds eind 1984 met een systeem waarbij de directeur de eindverant woordelijkheid heeft. Kennelijk bevalt dat experiment zo goed dat het plan is opgevat het systeem voortaan in alle staatsbedrijven toe te passen, zo berichtte het tijd- schrijft Peking Informatie begin deze maand. Deze plannen zijn een belangrij ke overwinning voor de hervor mingsgezinde partijkaders, die al ruim een jaar strijd leveren met de orthodoxe communisten die de in vloed van de partij op het economi sche leven willen handhaven. De open-deurpolitiek van Deng heeft flinke schade opgelopen door de anti-Chinesé'demonstraties in Tibet. De bloedige rellen in de hoofdstad Lhasa van 1 oktober, de dag dat de Chinezen de oprichting van de Volksrepubliek vieren, heb ben intussen geleid tot het afgren delen van Tibet. Individuele bezoe kers komen er „voorlopig" niet meer in, terwijl de verplichtingen tegenover reisgezelschappen die al voor een bezoek aan Tibet geboekt hadden zullen worden nagekomen. De verwachting is dat de autoritei ten hard zullen optreden zodra de laatste buitenlanders vertrokken zijn. Politieke waarnemers menen dat deze opstelling volkomen haaks staat op de open-deurpoli- tiek en in strijd is met de „onom keerbaarheid" hiervan, het argu ment dat Peking juist gebruikte om buitenlandse investeerders naar China te lokken. ANP Het is na 1 september volgend jaar niet meer verantwoord, mensen die willen scheiden te verwijzen naar de kerkelijke rechtbank, schrijft de Vereni ging van Pastoraal Werkenden in het bisdom Roermond in haar re actie op het vrijwillig ontslag van alle priesterleden van deze bank. De pastores, die het overigens geheel eens zijn met de 'moeilij ke en pijnlijke stap' van deze le den. zijn bang dat gescheiden mensen daar geen 'klankbord voor hun problemen' meer zul len vinden, maar 'een opgeheven vingertje'. Aanleiding tot het vrijwillig ontslag van de priesterleden was de benoeming van dr. H. van der Meer - voorheen rector van het priesterseminarie Rolduc - tot voorzitter van de rechtbank. De priesterleden denken, niet zinvol met Van der Meer te kunnen sa menwerken "omdat hij een an dere kijk heeft op kerkelijk recht en het functioneren van de recht bank". Ook vinden ze de vroege re rector en docent niet voldoen de deskundig op het gebied van kérkelijk recht. De handelwijze van de jonge, in Rolduc opgeleide pastores zegt genoeg over de opstelling van Van der Meer, zegt de Vere niging van Pastoraal Werken den. "Deze pastores hanteren een strikte uitleg van het kerke lijk recht. Ze weigeren commu nie aan gescheiden mensen en willen ook geen kinderen dopen van ouders wier huwelijk niet kerkelijk is ingezegend De kerkelijke werkers gron den hun vrees voor een 'weinig pastorale benadering van ge- scheidenen' ook op de opdracht van Van der Meer zoals omschre ven in het bisdomblad: 'de heilig heid en onontbindbaarheid van het huwelijk veilig stellen'. Zij verwachten dan ook, dat het aan tal nietigverklaringen van huwe lijken zal dalen tot nul. Omdat de kerkelijke inzege ning van een volgend huwelijk alleen mogelijk is na nietigver klaring van het eerste, meent de Vereniging van Pastoraal Wer kenden, dat ook daarvoor andere vormen gevonden moeten wor den. Zo zou een echtpaar via een niet-officiële kerkelijke viering de zegen over zijn relatie kunnen vragen. Mensen die een beroep doen op de kerkelijke rechtbank den ken niet lichtvaardig over hun beslissing, schrijven de pastorale werkers. "Wie met de nieuwe rechtbank in gesprek gaat, loopt het risico met een nieuwe gewe- tenslast te worden beladen. Wij zijn verplicht mensen daarvoor te waarschuwen". Nieuwe voorzitter. De Sa menwerking Nederlandse Pries terreligieuzen - waarin 44 orden en congregaties van paters en monniken samenwerken - heeft gisteren pater A. van Santvoord (56) tot voorzitter gekozen, als opvolger van pater R. Vaanhold. die zes jaar voorzitter is geweest. Van Santvoord, afkomstig uit Tilburg, is overste van de Missio narissen van het Heilig Hart. In 1981 keerde hij naar Nederland terug na een periode op de Filip pijnen en in Australië, waar hij in parochies en het onderwijs werk te. V erpleegkundigen Er is een groeiende behoefte aan levensbeschouwelijke oriën tatie binnen de opleiding tot ver pleegkundige. Meer en meer wordt gezien, dat zorg voor zie ken ook een levenbeschouwelij- ke kant heeft. Een afvaardiging van de Ka tholieke Vereniging van Zieken- ïnrichtingen bracht dat gisteren over aan vertegenwoordigers van de" bisschoppen, onder wie aartsbisschop Simonis, hulpbis schop De Kok van Utrecht en studiesecretaris dr. M. Steemers- van Winkoop. Ook gezien de veelheid op levensbeschouwe lijk gebied is een gedegen oplei ding in het omgaan met zulke vragen noodzakelijk, vinden de ziekeninrichtingen. Veiligheid. In de discussie tussen Westeuropese regeringen over veiligheid wordt nog te wei nig ingegaan op de veranderin gen in de verhouding Oost-West. Ook wordt nauwelijks aandacht besteed aan nieuwe mogelijkhe den tot ontwapening sinds het principe-akkoord over de verwij dering van raketten voor de kor tere en middellange afstand. De discussie kenmerkt zich nog steeds door principes uit de jaren 60 en 70. De rooms-katholieke vredes beweging 'Pax Christi' en het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) schrijven dat aan minister Van den Broek van buitenlandse za ken. Een delegatie van beide or ganisaties had vandaag een ge sprek met de minister naar aan leiding van de ministersvergade ring van de Westeuropese Unie op 26 en 27 oktober, die door Van den Broek wordt voorgezeten. Bij dat gesprek werd de verkla ring overhandigd. Volgens de vredesbewegingen kan door verdere nul-opties en terugtrekking van vreemde troe pen uit Europa met ontwapening en ontspanning succes worden geboekt. Gekozen is voor deze combinatie omdat "in het ver deelde Europa de Westeuropese veiligheid in sterke mate is geba seerd op de aanwezigheid van nucleaire wapens, terwijl in Oost-Europa de aanwezigheid van Sowjet-troepen en conven tionele wapens maatgevend is". IKV en 'Pax Christi' vragen de Nederlandse regering - zeker nu Nederland voorzitter is van de Westeuropese Unie - alles te doen om het ontstaan van een Westeuropese kernmacht tegen te gaan. 'Geen rubber' 'Stop aids, blijf trouw!' On der die leuze houdt de organisa tie 'Rainbow' van de vroegere EO-directeur L. P. Dorenbos met ingang van morgen een landelij ke aidscampagne. Deze 'preven tie- en voorlichtingsactie' heeft tot doel "het Nederlandse volk te bewegen tot trouw in huwelijks relaties en mensen met wisselen de sexuele contacten tot wijzi ging van hun levensstijl". "Rain bow zoekt de oplossing niet in rubber, maar in trouw", zei Do renbos in een toelichting. De organisatie verspreidt pos ters en folders, houdt instructie bijeenkomsten voor jongeren en politici en is bezig met een 'hand boek voor trouwblijvers'. De re gering zal worden voorgesteld, een miljard gulden uit te trekken voor onderzoek naar de ziekte. Nel Benschop. Dit najaar is het twintig jaar geleden dat de eerste gedichtenbundel van Nel Benschop verscheen. Sinds 1970 is zij de meest gelezen dichter in Nederland. Er werden niet min der dan 1.750.000 exemplaren van haar bundels verkocht. De directie van de uitgevers maatschappij J. H. Kok in Kam pen besteedt aan dit unieke feit aandacht met een bijeenkomst op donderdag 5 november in de Diamantzaal van het Hilton Ho tel in Amsterdam. Tegelijk zal dan een tweetal uitgaven worden gepresentéerd: 'Licht onder de horizon', de twaalfde bundel van Nel Benschop, en 'Van Harte' (Nel Benschop, haar leven en werk), geschreven door Hans Werkman. Majoor A. M. Bosshardt, Nico Scheepmaker en Hans Werkman zullen in die bijeekomst een kor te toespraak houden. Na de pau ze is er een forum, waarin ook Nel Benschop zelf zitting heeft. Hervormde Kerk: aangeno men naar Nunspeet, deelge meente 'De Ontmoeting', kandi daat mevrouw K. M. Heijnis al daar. Uitzending. Zondag 1 no vember zal de KRO-radio een rechtstreekse uitzending verzor gen van de eucharistieviering in de kapel van het psychiatrisch ziekenhuis 'Sancta Maria' in Noordwijk. Het gemengd koor van het ziekenhuis zal aan deze viering medewerking verlenen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2