Halve-dagopvang voor start gekort 'Hier sjouwen we Verdeeldheid over je krat je bier nog' Warmond krijgt jager, tot verdriet PW aanpak sluipverkeer ollbiïd i«d§p«!?lphens The Young Amadeus én The Young Messiah nu als concert Gemeente Voorschoten laat stichting niet sparen PAGINA 18 REGIO LEIDEN DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 'I Boek voor Christina WASSENAAR - De Histori sche Vereniging Wassenaar heeft, ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan, een geïl lustreerde gids uitgegeven van alle bestaande monumen ten in Wassenaar. Het boek, dat de titel 'Wassenaar in Woord en Beeld' draagt, zal volgende maand officieel wor den overhandigd aan prinses Christina. Buurtwinkelcentrum Leiderdorp jubileert Wassenaar houdt inspraakavond: Gerard Walta voor 'zijn' buurtwinkelcentrum 'De Oranjegalerij': "Nauwelijks diefstal en vernieling(f^JrHolvast) kunnen daar spullen verkopen waar ze zelf op uitgekeken zijn. Er is een pottenbakker en er zijn prij zen te winnen bij verschillende spelletjes. Voor de kinderen is er die dag nog een overdekt spring kussen en een 'melkkoe', waaruit de kinderen zelf chocolademelk of limonade kunnen 'melken'. WASSENAAR - Veel Wassenaar- ders zijn blij dat de gemeente het sluipverkeer wil aanpakken. De voorstellen, obstakels op alle noord-zuid verbindingen, vallen niet allemaal even goed. Buurtver eniging Duinrell is bang voor files op de Storm van 's Gravesandeweg en het eerste deel van de Jagers- laan en denkt dat maatregelen al leen doel kunnen treffen wanneer de politie alert is. Bewoners van Backershagen- laan en Papagaaienlaan verwach ten extra overlast op de Groot Hae- sebroekseweg, terwijl weer ande ren een extra belasting vrezen van verschillende oost-westverbindi- gen en andere wegen. "In Wasse naar zijn namelijk geen goede al ternatieven aanwezig", aldus de Vereniging Vrienden van Wasse- Dit bleek gisteravond tijdens een inspraakavond, die zo druk be zocht werd dat de gemeente moest uitwijken naar de grote theaterzaal van 'Warenar'. Begonnen werd met een diapresentatie van de voorge stelde sluizen op de Jagerslaan en Prinsenweg en drempels in de Rampen Naar aanleiding van het stukje in dq krant van zaterdag 17 oktober j.l. 'Warmondse moestuiners door rampen achtervolgd' mag de heer Koevoet nog eens een stukje over ons moestuinencomplex schrijven. Maar laat hij er dan geen rampen meer van maken omdat er gewoon geen rampen zijn en wij erg trots zijn op dat mooie stukje van War mond. Het is er erg fijn tuinen. Mevrouw v.d. Horst Lockhorstlaan 3 Warmond Naschrift redactie: Het woord 'rampen' in de kop is ironisch be doeldjuist om de klaagzang van het bestuur van de moestuinvereni ging te relativeren. "Als er zieke hazen zijn, en Verhoef ziet dat, dan moeten die hazen worden afgeschoten. Maar dat is iets heel anders dan nu - zonder faunaplan - voor zes jaar een contract aangaan met een jager". Tegen de over de "vraat" van het wild steen en been klagende moestuin- ders, zou Duynhoven willen zeggen: "Afdek ken is het motto. Die mensen wisten dat van tevoren. Iedere moes- of volkstuinder weet dat hij het wel eens met halve slakropjes moet doen". Toekomst WD-fractieleider mevrouw Saris is niet be reid op een faunaplan te wachten. "Als je daar op moet wachten, zijn er al wantoestanden, ziektes. Er is geen betere mede-opsteller van een faunaplan denkbaar dan iemand die er verstand van heeft, een jager dus. De beesten op het eiland kunnen zich niet ongebreideld vermenigvuldigen". Bezorgd dat de jager - zeker zo lang er nog geen faunaplan is - misschien wel te veel af schiet, is ze niet: "Hij moet zelf ook in de toe komst kijken. Als-ie nu meer afschiet dan no dig, heeft hij zelf volgend jaar niets meer om op te schieten". Wel wil Saris sommige artikelen uit de akte van hun "vrijblijvendheid" ontdoen. "De jager LEIDERDORP - Winkelcentrum 'De Oranjegalerij' in Leiderdorp bestaat een kwart eeuw. In 1962 werd de eerste winkel geopend van het buurtwinkelcentrum. De win keliersvereniging heeft een maand 'geprikt' en de maand oktober uit geroepen tot feestmaand. Gerard Walta, sinds negen jaar eigenaar van een supermarkt op de Oranjegalerij en voorzitter annex penningmeester van de winkeliers vereniging over het jubileum: "Al le winkeliers doen mee. We hebben hier op het winkelcentrum een heel collegiale sfeer. We vullen el kaar als het ware aan. Zo verkoop ik bijvoorbeeld wel groente en cos metica, maar ik heb niet al de za ken in mijn winkel die je bij de groenteman en drogist hier kunt kopen. Toen ik pas in het winkel centrum zat, wilde ik alles tegelijk verkopen. Nu maken we daar af spraken over: 'Als jij luiers van dit merk Verkoopt, zet ik luiers van een ander merk in mijn winkel". Veel winkeliers op de Oranjega lerij werden in de loop der jaren van winkelbediende eigenaar. Zij namen de zaak van hun baas over. Dat geldt voor de slager, de bakker en de drogist. De twee broers De Koning, die een groentehandel leiden, zitten het langst op de Oranjegalerij. Zij hebben al 24 jaar hun winkel aan de Frederik Hendriklaan. Voor die tijd gingen zij de huizen in de Oranjewijk langs met een ventwa- gen vol groenten. "De groentewin kel die er voor ons zat. was geves tigd in een garage. Die man heeft er niet lang gezeten met die strenge winter van 1962. Dat was ook het moment dat wij (de twee broers) besloten een winkel te beginnen" De winkelgalerij kan volgens Ge rard Walta als een echt buurtwin kelcentrum worden bestempeld. Diefstal of vernieling komt er vol gens hem nauwelijks voor. "De en kele keer dat het gebeurt, schrik ik wel. Moet die nou stelen, denk ik dan. Het zijn dan toch mensen uit de buurt". "Op het ogenblik is er een ver- Wassenaars slib naar Braassem WASSENAAR - Ruim 5,5 ton moet de gemeente Wassenaar opbren gen om zich te ontdoen van 3500 kuub vervuilde bagger die nu is opgeslagen in een depot, gelegen in het Weteringpark nabij de jacht haven aan de Zijlwatering. B en W vragen drie raadscommissies om nog eens extra bij elkaar te komen. Het dagelijks bestuur van de ge meente wil maandag de bereidheid peilen om die 5,5 ton beschikbaar te stellen. De bagger zal worden ge stort in een voormalige zandput in het Braassemermeer. Het Hoog heemraadschap Rijnland verleen de daartoe onlangs de benodigde vergunning. In het zogenaamde UW I-gebied van het Weteringpark moet de grond bouwrijp worden gemaakt. Het gedeelte bij de jachthaven kan pas worden gedaan als die bagger is verwijderd. De werkzaamheden ten behoeve van de verwijdering van de bagger, melden B en W, zul len gelijktijdig met die van het bouwrijp maken worden uitge voerd. "Op de plaats van het bag- gerdepot zullen namelijk ook wo ningen worden gebouwd". De bagger vormde eerder al een obstakel toen de geplande ontslui- tingsweg moest worden aangelegd. Volgens de oorspronkelijke plan nen zou deze precies over de grond van het baggerdepot komen te lo pen. jonging van de wijk aan de gang", zegt de supermarkthouder. "Dat is alleen al te merken aan de verkoop van luiers en de babyvoeding. Het winkelcentrum leeft daardoor op. Oudere mensen die uit de wijk ver huisd zijn, komen hier nog steeds winkelen" De komst van het veel grotere Winkelhof in Leiderdorp had aan vankelijk een daling van de omzet van de winkeliers tot gevolg. "Maar", zegt de voorzitter van de winkeliersvereniging, "We blijven levensvatbaar door de kwaliteit en de service. Moet je elders zelf je kratje bier de auto in sjouwen, hier word je daarmee geholpen". De winkeliersvereniging heeft een spaaractie in het leven geroe pen, waarmee een grote kleurenfo to van de Oranjewijk te verdienen valt. Bij iedere tien gulden die een klant besteedt, krijgt hij een stem pel op een kaart. Wie de kaart, waarop plaats is voor twintig stem pels, volheeft krijgt de foto. De feestmaand wordt afgesloten op 24 oktober met een braderie en een jeugdsnuffelmarkt. Kinderen VOORSCHOTEN - Kort voordat de Voorschotense Stich ting Kinderspeelzaal een tyalve-dagopvang (HDO) voor 0 tot 4-jarigen wil starten, heeft de gemeente beslag gelegd op een belangrijk deel van het spaarpotje - 10.000 gulden om "precies te zijn. De stichting had dit bedrag gespaard door extra kinderen toe te laten tot peuterspeelzalen, bur gemeester en wethouders vinden dat dat niet zomaar kan. Instellingen moeten hun subsidie gebruiken voor het doel waarvoor ze het hebben gekregen. Vijf dagen voor de geplande start en een politieke discussie over kin deropvang is dan ook een soort cri sissituatie ontstaan. In gesprekken met de gemeente hebben stich tingsbestuurders halsoverkop een startsubsidie aangevraagd en ze hopen binnenkort uitsluitsel te krijgen via een B en W-voorstel voor de raadscommissie van begin volgende week. Of het project strandt wanneer B en W het laten afweten, blijft onduidelijk. Voorzitter J. van Leeuwen durft die mogelijkheid gewoon niet seri eus onder ogen te zien. Het zou de ouders van de vijftien HDO-kinde- ren ontzettend teleurstellen en in grote problemen kunnen brengen. Zij hebben er helemaal op gere kend dat de kinderen vanaf maan dag vijf ochtenden in de week in de Kleuterhof kunnen spelen, eten en slapen onder begeleiding van des kundige leidsters. "Hoe groot hun behoefte is blijkt wel uit het feit dat het verblijf zonder enige reclame vol zit en we zelfs mensen moesten teleurstellen", zegt hij. Volgens gemeentesecretaris H. Overbosch wist de stichting al in maart dat ze geen spaarpotje kon vormen en hebben B en W geen po litieke bedoeling met hun opstel ling. De stichting betwijfelt dat. Enkele weken nadat collegepartij en CDA en PvdA/PPR het voor hal ve-dagopvang opnamen en de Pvd A/PPR zelfs eèn volledig kinder dagverblijf voor 60 kinderen prom ootte, publiceerden B en W een zéér neutrale nota die al een half jaar op de plank lag. Ze stellen hierin dat ouders in eerste instantie verantwoordelijk zijn voor de kinderopvang. Een voorkeur voor een bepaalde soort opvang spreken ze niet uit, kwali teitseisen laten ze achterwege en tarieven laten ze vrij. Het woord kostendekkend staat centraal en hooguit lijken B en W bereid om startsubsidies en gemeentegaran ties te verlenen. Bewaarschool "Men duikt weg voor de verant woordelijkheden en voert een kindonvriendelijk beleid. Terug naar de oude bewaarschool, is het motto", vindt de ex-PvdA-wethou- der. In zijn ogen staat het B en W- beleid haaks op de "weldoor- wrochte nota's van de collegepar tijen". Die partijen hebben het een drachtig hebben over de noodzaak van een evenwichtig, kwalitatief en betaalbaar voorzieningenpakket en willen zelfs de rechtspositie van de werknemers bij particuliere op vang verbeteren. "Wanneer B en W gezegd hadden dat ze het eens waren maar geen geld hebben, had ik dat minder erg gevonden dan: eigenlijk is het de taak van de ouders, maar mis schien hebben we nog wel ergens een oude kleuterschool over", zegt de voorzitter. Hij concludeert dan ook dat kin deropvang "niet echt een warme plaats heeft in het huidige, jonge college van burgemeester en wet houders. Als in Voorschoten ie mand pijltjes wil gooien of blaas- voetballen, komt het direct in een raadscommissie en is er zó steun. Wij trekken 70 procent van de 2.5 tot 4-jarigen, maar moeten ons na J. van Leeuwen, voorzitter van de stichting kinderspeelzaal Voorschotenlet op de kleintjes"Wij twintig jaar nog steeds een plaats bevechten". twintig jaar nog steeds een plaats bevechten als basis-welzijnsvoor ziening, terwijl de eerste jaren wel essentieel zijn voor de ontwikke ling van een kind". Op het eerste gezicht lijkt de uit spraak wat overtrokken. Twintig jaar nadat de stichting een speel zaal startte in een hooiberg achter de Zilverfabriek, tjegint de huis vesting van de zes peuterspeelza len, behoorlijk acceptabel te wor den. De oude marineketen langs de Einsteinlaan zijn met diepe zuch ten van verlichting ontruimd en WARMOND - Het CDA en de WD in War mond zijn vóór de verhuur van het jachtrecht op Koudenhoorn, voorlopig voor een periode van zes jaar, aan plaatsgenoot G.J. Verhoef. Dit tegen een huursom van 1450 gulden per jaar. Ook stemmen ze in met de 23 artikelen uit de "akte van verhuur an jachtgenot". Nog deze maand valt er een beslissing. Omdat CDA en WD een meerderheid vormen in de raad, zit het er dik in dat jager Verhoef op 30 oktober aan het werk zal gaan. Hij mag schieten op ha zen, wilde eenden, verwilderde katten, fazan ten, meerkoeten, houtduiven, zwarte kraaien en eksters. PW-fractieleider Duynhoven echter wil "te rug naar waar we waren". De progressief duidt op het oorspronkelijke voornemen om een faunaplan te maken voor het recreatie-eiland. "Misschien dat daar dan een jager in past, mis schien is meneer Verhoef helemaal niet nodig. Nu stellen we eerst een jager aan en slepen dat faunaplan er met de haren bij. En dan gaan we ook nog eens een faunaplan samen met de ja ger opstellen. Je gaat toch ook niet met café houders een alcoholmatigingsbeleid uitstippe len". Duynhoven wil tot het moment waarop een faunaplan op tafel ligt "eenmalig" ingrijpen. mag niet aan het werk op mooie zomerse da gen met topdrukte. Wie bepaalt of het een mooie zomerdag is? Over dat soort dingen moet meer duidelijkheid komen, zowel naar de jager als naar de gemeente toe". Ook CDA-woordvoerder K. Bonnet is tevre den over de akte van verhuur van jachtgenot. "Doortimmerd", oordeelt hij. En: "Jagers zijn geen monsters. In de polders lopen ze ook rond, die sturen we toch ook niet weg?". In de lage huurprijs die de jager moet beta len, ziet de christen-democraat een garantie voor een verantwoordelijk jagersgedrag. Kijk, broodschieters hebben we niet nodig op Koudenhoorn. Als we de huurprijs op 5.000 gulden hadden gesteld, dan schiet hij net zo veel kilo's vlees bij elkaar tot hij die vijf mille eruit heeft". Hij geeft toe dat de door de Stichting Kri tisch Faunabeheer hevig bekritiseerde akte "aan de hand van bestaande modellen" is op gesteld. "Maar dat geeft niet, we hoeven hier in Warmond niet het wiel opnieuw uit te vinden". Bonnet is net als Saris tegen de voorstellen van Duynhoven. "Duynhoven wil als het ware partiële contracten afsluiten, telkens als dat nodig is. Dat soort beperkingen zitten al in de akte verpakt. Er staan 23 artikelen in. Daarmee kunnen we adequaat reageren op, eh, als het fout gaat". het Kwetternest kan deze maand de voorvleugel van de ds. Fort- gensschool in. Van Leeuwen vindt het onvoldoende. Door de stijging van het aantal een-oudergezinnen en een groei end aantal werkende en studeren de ouders, is het niet voldoende wanneer kinderen twee ochtenden per week naar een peuterspeelzaal kunnen. Veel Nederlandse ge meenten onderkennen dat en heb ben een kinderdagopvang waar kinderen de hele dag terecht kun nen, terwijl in het "achtergebleven Voorschoten" de instellingen on der verzoekjes worden bedolven en de sociale dienst "steeds vaker moet bijspringen omdat mensen thuisblijven". Een kinderdagopvang zou een goede oplossing zijn, maar de stichting acht het onwaarschijnlijk dat B en W de 45.000 gulden willen betalen die zo'n voorzieping mini maal meer kost dan een gewone peuterspeelzaal. Op dit moment kosten de zes zalen jaarlijks al 155.000 gulden. Vandaar het com promisachtige voorstel om met een halve-dagopvang te beginnen en de extra kosten in het eerste jaar zelf te dragen. Deze kosten kunnen beperkt blijven tot 15.000 gulden doordat de stichting een goedkope, tijdelijke kracht inhuurt via het jeugdwerkgarantieplan en de ou derbijdrage 60 procent opschroeft. Grote kostenposten zijn de aan schaf van extra materiaal en perso neelslasten: de twee bestaande leidsters gaan geen 19 maar 30 uur werken. De stichting heeft een dui delijke reden voor de voorzichtige opstelling. Ze vertegenwoordigt geen politieke stroming en moet haar gedachtenspinsels voorzich tig brengen om niemand tegen het hoofd te stoten of valse verwach tingen te wekken. CDA en PvdA/PPR bleken be reid de 15.000 gulden te subsidi ëren, maar CDA-wethouder L. Marselis vond dat we de interesse eerst maar eens moesten aantonen en de plannen beter op elkaar moe ten afstemmen, kijkt de voorzitter terug. "We hebben tweemaal rond de tafel gezeten en laten zien dat we dat al gedaan hebben. De Kring gang verzorgt individuele opvang, de UW organiseertóppas aan huis en bij Bibelebon kunnen zo'n 50 kinderen dagelijks terecht, ook als ze 4 jaar of ouder zijn". Het werd hem steeds duidelijker dat de wethouder "er eigenlijk niet veel van begreep" en de gespreks partners "niet serieus nam: Hij haalde verschillende voorzienin gen door elkaar omdat daar het woordje opvang in zat. Op een ge geven moment zei hij zelfs dat wan neer we eenmaal beginnen, het niet meer te houden is. Nou, dat hebben we nooit gehoord toen er een derde voetbalclub kwam en de jaarlijkse uitgaven voor de sport boven de twee miljoen uitkwamen. We heb ben ons echt moeten inhouden". Ook de opmerking of het niet wat goedkoper kon, viel'slecht. "Voor kinderopvang gelden lande lijke normen, die betrekking heb ben op het aantal vierkante meters per kind, het gebouw, het aantal leidsters en de kwaliteit van de leidsters". De stichting moet zich daar aan houden, particuliere in stellingen als Bibelebon niet. "En dan zie je dat er.28 kinderen op 46 vierkante meter zitten, bijeenge houden door vrijwilligers", aldus Van Leeuwen. Hij vindt de tarie ven van het opvanghuis "aan de hoge kant" ("kinderopvang is niet alleen voor rijke kinderen") en ge looft dat kinderen zich minder thuisvoelen wanneer ze steeds an dere speelkameraadjes krijgen. Buurtweg, het zuidelijke gedeelte van de Schouwweg en Jagerslaan- i noord. Ook toonden B en W de aan- passing van de kruising Groot Hae- sebroekseweg/Jagerslaan zuid, paaltjes langs Jagerslaan midden r en zuid en een plaatselijke ver- smalling van de Schouwweg. Meermalen bleek dat bewoners de drempels niet vlak voor hun ei- 1 gen deur willen hebben, maar lie ver voor de deur van de buren. An deren vreesden dat door alle be lemmeringen en sluizen nog meer automobilisten naar de toch al vol le Rijksstraatweg worden geleid, met alle ongelukken vandien. Het leidde tot de, breed gesteunde, op merking dat het verkeer eigenlijk om de gemeente heen moet wor den geleid. Zo eiste buurtvereni ging Duinrell een 'effectief rand- wegenstelsel' en bestempelde ze de voorgestelde maatregelen als 'noodverbanden'. De afbraak van het Leidse Baan-viaduct bij Voor schoten werd schandalig ge- noemd: daar waren toch zeker mil joenen in gestopt! Een bewoner van de Van Zuylen van Nijeveltstraat wil sluipers al aan de rand van de gemeente te genhouden en ziet veel in verkeers lichten langs het Rozenplein (aan de Leidse kant), Landscheidings- weg/Wittenburgerweg (aan de Haagse kant) en de Storm/Katwijk- seweg (aan de Katwijkse kant). Een bewoonster van de Schouw weg wilde haar straat, evenals de Jagerslaan, van vrachtwagens en bussen ontdoen. Een andere in spreker brak een lans voor fietsers en brommers. Vooral bij het Rijn lands Lyceum aan de Backersha- genlaan zou de situatie niet zo vei lig zijn. De Vereniging Vrienden van Wassenaar, die de opmerkingen op schrift had gesteld, miste een be leidsnota waarin de gemeente de gevolgens schetst voor bereikbaar heid, verkeersintensiteit, verkeers veiligheid en leefmilieu. Wanneer de vrienden het werkje aan hun ei gen verkeersnota toetsen, kunnen ze niet anders concluderen dan dat B en W 'onvoldoende informatie geven over de omleiding van door gaand verkeer, de functionele spreiding van bestemmingsver keer en een veilige en beheersbare afwikkeling van de verkeersstro men. Des te opmerkelijker is het dan ook dat de uitgangspunten uit de verkeersnota 1980 van de vrien den, die door de raad in 1981 als beleiddstuk is aanvaard, evenmin als uitgangspunten zijn terugge vonden', stellen zij. Volgens een woordvoerder van de gemeentelijke afdeling Plan voorbereiding moet "de weg het verkeer leiden en niet de politie". De opmerking dat de politie flink wat kan verdienen aan een extra radarcontole, werd door de hoofd inspecteur Koekkoek uit de wereld geholpen: de gemeente moet de voorziening betalen, de politie staat voor een dubbele inzet, maar de opbrengst gaat naar het rijk. Voorlichter W. Issendonck sloot de avond met de mededeling dat B en W de opmerkingen zullen be trekken bij hun definitieve stand puntbepaling. Hun plan wordt in januari behandeld in raadscom missies en voorgelegd aan de ge meenteraad. Later dat jaar worden eventuele riiaatregelen getroffen. Op 28 oktober as. zal in de Groenoordhallen in Leiden een bijzondere muzikale manifestatie plaatsvinden. The New London Chorale die in ons land zoveel succes heeft met de Ip's The Young Messiah en The Young Amadeus, welke laatste dit jaar de Edison kreeg, geeft dan voor het eerst in Leiden een live concert van deze werken. Het wordt een groots opgezette show waaraan tweehonderd personen meewerken, met als solisten Vicki Brown, Madeline Bell en Gordon Neville. Toegangsprijs: 39,-. Lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad die hun kaarten halen bij het hoofdkantoor van deze krant, Witte Singel 1 in Leiden genieten tegen inlevering van de bon een korting van 3,- per kaart. Naam: Adres- i Plaats:. I Abonnee Leidsch/Alphens Dagblad

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18