Nerveus Wall Street krabbelt overeind Bundeling scheepswerven Fokker loopt order mis Damrak schudt paniek af Financiële wereld kan beurscrisis beter aan EG steunt noodlijdende boeren niet Frankrijk scheldt deel schuld Renault kwijt JENSDAG 21 OKTOBER 1987 NEW YORK (GPD/AP) - Wall Street heeft zich gisteren enigszins hersteld van de zware klap van maandag, toen de koersen van de belangrijkste aandelen door wilde paniekver kopen met meer dan 22 procent daalden. De Dow Jones Index, waarin deze belangrijkste aandelen zijn vertegenwoordigd, steeg gisteren met 102,27 punten. Dat was lang niet ge noeg om het enorme verlies van maandag goed te maken, toen de Index 508 punten daal de, maar het werd door vele effectenmakelaars toch als een hoopvol teken gezien. De nervositeit was niettemin ook gisteren nog niet helemaal uit de lucht. Dat bleek onder meer uit het grote aantal aandelen dat werd ver handeld: met bijna 604 miljoen stuks bijna even veel als het re cord-aantal van maandag. Ook de schommelingen van de Dow Jones Index in de loop van de dag wezen op onrust. Deze index steeg eerst met bijna 200 punten, daalde aan het eind van de ochtend weer tot vrijwel nul, om in de middag weer geleidelijk op te klimmen. Het herstel van in ieder geval een deel van de aandelenkoersen werd gisteren op Wall Street onder meer toegeschreven aan de renteverla ging van een aantal grote banken in New York. De directeur van de nationale bank, Alan Greenspan, verklaarde dat de Federale bank het bankwe zen zal blijven helpen om te voor komen dat de banken in moeilijk heden komen door de massale ver koop van aandelen. Twee banken in New York, de Chemical Bank en de Marine Midland, die vorige week hun rente hadden verhoogd tot 9,75 procent, lieten die gisteren terugzakken tot 9,25 procent. De Amerikaanse president Reagan had gisteren een bijeen komst met zijn minister Baker (fi nanciën) en Alan Greenspan, de voorzitter van de Federal Reserve Board, het stelsel van federale ban ken, over de problemen op Wall Street. Na afloop van die ontmoe ting zei Reagan dat er op de beurs "niets is gebeurd dat wijst op een recessie. De economische toestand van het land blijft gezond, en de mensen moeten niet in paniek ra ken". Schommelingen Volslagen paniek aan het begin van de handel, midden op de dag een eerst aarzelend, later wat ster ker herstel, en aan het eind van de dag opnieuw inzakkende koersen, zie daar het beeld van een uiterst nerveuze Amsterdamse effecten beurs gisteren. De koersschomme lingen waren enorm. De openingskoersen deden ve len aan hun verstand twijfelen want: belangrijke fondsen bego- nen tientallen guldens lager. Een uitzondering vormden al direct de staatsleningen die over een breed front omhoog gingen en dit later volhielden. Zo kwam voor de laatste 7 procents staatslening een 2,5 punt hogere prijs uit de bus van 99,6 en gingen andere soorten le ningen tot 2 of zelfs ruim 3 punten omhoog. Oorzaak van deze grote vraag was een vlucht uit riskante aandelen in betrekkelijk veilige obligaties. Een uur voordat Wall Street opende begon men in Amsterdam vooruit te lopen op een mogelijk herstel aan de overkant van de oce aan. De koersen liepen daarbij flink op, wat extra in de hand werd gewerkt door aankopen van pen sioenfondsen en beleggingsinstel lingen. Toen deze de krenten uit de pap hadden gepikt was het wach ten op 'grote broer' New York. Het eerste uur was heel hoopvol, maar omdat men was vooruitgelo pen gebeurde er aan het Beurs plein vxjwel niets. Toen De Dow Jones index voor industrie-aande len om half vier op plus 197 stond begon een sterke val naar plus 50 en intussen daalden natuurlijk on- 7.e koersen ook weer. Dit beteken de dat er tussen de hoogste koersen om half drie en het slot toch weer grote verschillen zaten. Op de lokale markt en de paral- lelmarkt waar de eerste koersen soms uren op zich lieten wachten kwam in de middag een soms zeer scherp herstel waardoor de verlie- zëh daar erg meevielen. Daar kwa men zoals bijvoorbeeld bij Van Melle (plus 12 gulden) zelfs enkele winsten uit de bus. Het beursge- weld van deze oktoberdagen zette enkele komende beursintroducties volledig klem, Nedschroef, Atag, OAMF en Van Nelle, die binnen kort naar de beurs wil, hebben hun plannen uitgesteld. Van de internationale aandelen sloot Koninklijke Olie nog 4 gulden hoger dan maandag op 228 na een opening op 186. Akzo beperkte de schade tot 13 gulden op 129 en KLM ging 3,50 achteruit tot 36,50. Philips zakte 4,40 tot 38 en Unile ver 7 tot 100. Bij de financiële waar den gingen de verzekeraars nog be hoorlijk terug, terwijl NMB, eerst 12 lager, een rijksdaalder hoger sloot op 137,50. Op de lokale markt waar het herstel aardig kon stand houden werden aanvankelijke ver liezen vaak meer dan gehalveerd of helemaal weggewerkt. Op de optiebeurs zijn vijf hande laren aan de zijlijn gezet. Zij vol doen niet meer aan de kapitaalsei- sen van de beurs en mogen daarom een paar dagen hun posities niet uitbreiden. In die tijd moeten zij nieuwe financieringsmiddelen aantrekken en als dat niet lukt, zul len ze hun zetel op de optiebeurs kwijtraken. Directeur drs. Tjerk Westerterp wijst erop dat het hier niet om grote marketmakers gaat. In totaal werken op de optiebeurs meer dan 110 handelaren. Turbulent Ook de Londense effectenbeurs beleefde een turbulente dag. Uit eindelijk eindigde de index voor 100 aandelen van de Financial Ti mes en de Stock Exchange, de zo genaamde FT-SE 100 index, 250,7 punten lager dan maandag, een da ling van 12,2 procent. Dit was nog meer dan maandag, toen de index 249,6 punten lager sloot. Er werd een record-hoeveelheid van 1,189 biljoen aandelen verhandeld. In Milaan sloot de beurs met een verlies van 4,4 procent. De beurs had zich dank zij late aankopen van institutionele beleggers en de goe de berichten uit New York redelijk hersteld van een aanvankelijk ver lies van 10 procent. Ook in Zwitser land ging de koersdaling dinsdag door, maar deze werd later op de dag getemperd door gunstige voor spellingen over de economie. De index van Credit Suisse sloot 3,1 procent lager dan maandag. AMSTERDAM (ANP) - Bij alle vergelijkingen die deze dagen wor den gemaakt tussen de Amerikaan se beurscrisis van 1929 en de huidi ge ontwikkelingen zijn de meeste deskundigen het over één ding eens: de Amerikaanse financiële wereld anno 1987 is beter beveiligd tegen een beurscrisis dan die van 1929. De grote crisis van 1929 be gon op de beurs, maar verspreidde zich al snel naar de bankwereld en van daaruit naar de rest van de eco nomie. Volgens de deskundigen stuit de sneeuwbal, die toen met grote vernietigingskracht door de economie rolde, deze keer eerder op een aantal weerstanden. Dat begint al bij het verschil in de manier waarop de hausse van toen en die van nu werd gefinan cierd. Er bestond toen een 'handige methode' om aandelen te kopen zonder er de volle prijs voor te beta len, het zogenaamde 'handelen op marge'. De speculant had voor de aankoop van een aandeel maar een beperkte hoeveelheid geld nodig. De rest werd hem geleend door een effectenmakelaar, waarbij de aan delen als onderpand fungeerden. De effectenmakelaars leenden het geld op hun beurt weer bij de ban- ken en bedrijven die ook wilden meeprofiteren van deze hoog ren derende beleggingen. Het systeem werkte goed zolang de koersen stegen. Als de koersen echter daalden raakte de speculant al snel in moeilijkheden. Omdat het onderpand dan minder waard was geworden moest hij met extra contanten op de proppen komen en dat betekende dat hij een deel van zijn aandelen moest verkopen. Wanneer de koersdaling nog wat groter werd begonnen de banken en bedrijven hun leningen terug te vragen en dan was het hek van de dam. Dat was de oorzaak van de sneeuwbal die op 'zwarte donder dag' in oktober 1929 op gang kwam. Het hele op kredieten ge bouwde bouwwerk stortte in el kaar en sleurde in zijn val niet al leen de beleggers en de effecten makelaars mee, maar ook banken en bedrijven die op ruime schaal geld hadden geleend aan de specu lanten. Dit handelen op marge is zo goed als verboden. De Nederlandse hoogleraar eco nomie Jan Tinbergen heeft er giste ren op gewezen dat een vergelij king tussen 1929 en nu in ieder ge val op één punt mank gaat. Vol gens Tinbergen is het speculeren op de beurzen de afgelopen jaren veel minder dan in de jaren tot 1929 gefinancierd met kredieten. Daar door zijn de speculanten nu niet ge dwongen hun aandelen te verko pen om tenminste hun schulden af te betalen. Bovendien slepen zij bij een faillissement niet automatisch banken en andere financiële instel lingen mee. Daar komt bij dat er nog andere veiligheidsmechanismen zijn die in 1929 ontbraken. De monetaire NEW YORK - De zwarte dag van Wall Street, 25 oktober 1929. Deze archieffoto toont handelaars in een Wall Street-kantoor, die om 1.00 uur 's nachts proberen meer krediet los te peuteren. (foto api autoriteiten voelden zich toen niet geroepen de banken die in moei lijkheden waren geraakt te helpen. De Federal Reserve Board, het be stuur van de centrale banken in de Verenigde Staten, dobberde in die dagen mee op de stroom zonder iets te doen. Van een actief mo netair beleid hadden de toenmalige Fed-bestuurders nog nooit ge hoord. Het monetaire beleid heeft zich evenals het economisch beleid in het algemeen sinds 1929 echter sterk ontwikkeld. Het was dan ook veelbetekenend dat de voorzitter van de Fed, Alan Greenspan, giste ren een verklaring liet uitgaan waarin stond dat de centrale ban ken zo nodig de geldmarkt zouden verruimen ter ondersteuning van het financiële en economische sys teem. Dergelijk actief ingrijpen van de overheid zorgt ervoor dat een beurscrisis zich niet ongehin derd via de banken kan voortplan ten naar de rest van de economie. Daardoor blijft het krediet stromen en komt de eigenlijke motor van de economie, de investeringen en de consumptieve bestedingen, niet - zoals in 1929 en de jaren daarna - tot stilstand. Verdachte van milj oenenfraude voor de rechter AMSTERDAM (ANP) - Een 33-ja- rige Amsterdammer wordt gezien als het grote brein achter een frau de bij speculaties op goederenter- mijnmarkten, waarmee tientallen miljoenen guldens zijn gemoeid. Via het inmiddels failliete Lionel Financial Services werd (zwart) geld gestort op rekeningen met val se namen. Met dit geld werd gespe culeerd, waarna winsten werden toegeschreven aan 'witte' rekenin gen en verliezen aan zwarte reke-, ningen. Zo werd zwart geld voor beleggers wit gemaakt. Lionel ontving commissie voor deze diensten en dat geld werd via een onderneming op Jersey van de Amsterdammer buiten de arm van de Nederlandse fiscus gehouden. Zo schilderde althans officier van justitie mr. J. van Oven de gang van zaken bij Lionel gisteren tijdens een rechtszaak in Amsterdam te gen de man, die hij valsheid in ge schrifte, oplichting en verduiste ring ten laste legde. Lionel is failliet verklaard. De cu rator denkt dat de verdachte met zijn activiteiten 20 tot 25 miljoen gulden heeft verdiend. Hij heeft slechts enkele tonnen kunnen ach terhalen. Meer dan 1500 beleggers zijn gedupeerd, terwijl de belas tingdienst 8,5 miljoen gulden heeft geclaimd. Desseaux De tapijtfabriek Desseaux ver wacht dit jaar het winstniveau te kunnen handhaven, nadat zij over het afgelopen boekjaar een netto winst heeft geboekt van 9,6 miljoen gulden tegenover 8,9 miljoen een aar eerder. Het aantal werknemers steeg van 1019 tot 1058, vooral ver oorzaakt door de deelneming in Jo- oaber. In Nederland werken 488 mensen voor Desseaux. Bosbouw Voor het allernoodzakelijkst on derhoud en de verjonging van de Nederlandse bossen is jaarlijks mi nimaal 3 miljoen gulden meer no dig dan de ongeveer 22 miljoen die thans op de begroting staan. Het Bosschap, bedrijfschap voor de bosbouw en houtteelt, zegt dit in een brief aan de Tweede Kamer. Meubelindustrie Vakbonden en werkgevers heb ben gisteren een principe-akkoord gesloten over een nieuwe cao voor de 15.000 werknemers in de meu belindustrie. Er blijft een 38-urige werkweek van kracht. Van de loon ruimte is 2,5 procent voor de werk gelegenheid gereserveerd. Verder is er onder meer een loonsverho ging van 1,7 procent in november 1987 Industrieomzet De omzet in de industrie is in het tweede kwartaal van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode in 1986 met 3 procent gedaald. Het aantal werknemers nam in het tweede kwartaal toe met 3 procent (2300). De omzetdaling werd vooral veroorzaakt door de afnemende omzet in de voedings- en genot middelenindustrie de basis-me taalindustrie en de electrotechni- sche industrie. Hypotheekrente De Westland/Utrecht Hypo theekbank verhoogt de hypo theekrentetarieven en wel met 0,3 procent. Zo komt de basisrente voor een standaardhypotheek met een rentevaste periode van vijfjaar met ingang van 21 oktober op 7,9 procent en gaat die voor een hypo theek met gemeentegarantie naar 7,7 procent. In het geval van tienja rige rentevaste perioden stijgt de rente naar respectievelijk 8,3 en 8,1 procent. NN koopt Het verzekeringsconcern Natio nale Nederlanden heeft via een pas opgerichte dochteronderneming in Canada een overeenkomst geslo ten om alle aandelen van het scha deverzekeringsbedrijf Western Union Insurance Company in Cal gary over te nemen. De Canadese autoriteiten moeten de overne ming nog goedkeuren. Western Union was vorig jaar goed voor een premie-inkomen van 80 miljoen gulden. LUXEMBURG (GPD) - Boeren die in problemen raken omdat zij hun produktie moeten beperken en de landbouwprijzen worden verlaagd, hoeven vrijwel zeker niet te rekenen op inkomenssteun uit de EG-kas. Voorstellen daartoe van Europees landbouwcommissaris Andriessen werden gisteren in Luxemburg door een groot aantal lidstaten onder vuur genomen. De Europese Commissie, het da gelijks EG-bestuur, wil met die steun boeren compenseren voor de gevolgen van de hervorming van het gemeenschappelijk landbouw beleid. Die is erop gericht de enor me overproduktie in de Europese landbouw in te dammen. Die steun zou moeten worden ge geven aan boeren die gedwongen zijn met hun bedrijf te stoppen, maar ook aan boeren die een op zich levensvatbaar bedrijf hebben maar niet zelfstandig de gevolgen van de produktiebeperkingen kun nen verwerken. De lidstaten zijn het daarentegen wel eens over het voorstel om ou dere boeren (vanaf 55 jaar) met EG- subsidies te stimuleren om ver vroegd met pensioen te gaan. In principe zou de daarbij betrokken grond niet opnieuw voor land bouwdoeleinden moeten worden gebruikt. Financiële steun overheid noodzakelijk ROTTERDAM (ANP) - Zes scheepsnieuwbouwwerven gaan samenwerken in verband met de sanering van de scheepsbouw die met overcapaciteit kampt. Het gaat om de werven Conoship Interna tional, Van der Giessen-De Noord, De Merwede, Damen Shipyards, IHC Holland en de Yssel-Vliet- Combinatie (YVC). De organisatie van scheepsbouwwerkgevers heeft dat gisteren op een persconferentie in Barendrecht bekendgemaakt. Opvallende afwezigen in de rij zijn de Schiedamse reparatiewerf Wil- ton-Fijenoord en de nieuwbouw- werf Verolme Heusden. i die zich onder de vlag van de scheepsbouworganisa- tie Cebosine hebben gepresen teerd vinden dat nu het woord is aan minister De Korte (economi sche zaken). Deze moet aangeven op welk niveau er in Nederland scheepsbouwcapaciteit moet blij ven gehandhaafd en hoe veel geld hij daarvoor beschikbaar stelt. De hebben momenteel een veel te grote capaciteit met de daar aan verbonden kapitaalslasten die niet worden terugverdiend. De op stelling van de minister is cruciaal voor het welslagen van het samen werkingsplan, aldus de werven. De zes werven hebben als uit gangspunt genomen dat er een zo danige capaciteit gehandhaafd moet blijven dat de hele groep een omzet van 500 miljoen gulden per jaar kan halen. Deze 500 miljoen gulden is het gemiddelde van de omzet over de jaren 1985 en 1986. Dat betekent dat een flink deel van de huidige capaciteit moet verdwij nen. Maar met financiële medewer king van de rijksoverheid kan zo een groot deel van de zeer moderne uitrustingen bewaard blijven. Daarmee wordt voorkomen dat Nederland de boot mist zodra de markt weer aantrekt, aldus de zes werfdirecties. SYDNEY - Vol trots laat de Australische visser Tony Lagana een reuze maanvis zien op de vismarkt in Sydney. Deze enorme vis. overigens niet de zwaarste ooit gevangenweegt 45 kilo en zal in een visrestaurant wor den verwerkt tot minstens 200 maaltjes. (foto ap» SCHIPHOL (GPD/ANP) - De Ne derlandse vliegtuigfabriek Fokker is een order misgelopen van de Britse luchtvaartmaatschappij Air UK. De Britse luchtvaartmaat schappij heeft de voorkeur gege ven aan de BA 146 van British Ae rospace, die sneller kan worden ge leverd dan de Fokker 100. Daar naast koopt Air UK geen Fokker 50's als opvolger van haar 19 F 27's, omdat de oude vliegtuigen nog vol doen. Air UK verwacht in de nabije toekomst geen nieuwe Fokker-pro- dukten te zullen aanschaffen. "Bo vendien is de situatie is nu zo dat Fokker een dermate grote onzeker heid uitstraalt over de vliegtuig- produktie, dat wij daar niet op kun nen wachten", zegt de bedrijfslei der van Air UK in Nederland. "We willen wel nieuwe vliegtuigen, maar dat is op dit moment econo misch niet haalbaar", zei directeur Stephan Hanscombe gisteroch tend. Fokker was er veel aan gelegen dat Air UK de nieuwe Fokker 100 zou aanschaffen. In luchtvaartkrin gen is bekend dat de keuze van Air UK voor het Britse produkt bij de noodlijdende nationale vliegtuigfa briek hard is aangekomen. Een woordvoerder van Fokker vindt de keus van Air UK niet wijs. "Voor de rest doen wij er het zwij gen toe". Fokker houdt volgens de woordvoerder in haar voorraad geen rekening met élle mogelijke orders. "Wij hebben een globale marktschatting, waarin een verfij ning is aangebracht. Wij zullen ech ter nimmer aangeven op welke or ders van welke luchtvaartmaat schappijen wij rekenen", zei de woordvoerder vanochtend. Twee maanden geleden bestelde Air UK twee nieuwe vliegtuigen van British Aerospace, type BA 146. Het eerste toestel wordt in no vember al afgeleverd, het tweede komend voorjaar. Fokker kon de 100 pas in 1989 afleveren. Directeur Hanscombe van Air UK: "We heb ben goede relaties met Fokker, maar toch kozen wij voor British Aerospace. Deze toestellen waren snel beschikbaar, die van Fokker niet. Fokker was bovendien duur der". Air UK heeft een vloot van 19 Fokker F 27-toestellen. Directeur Hanscombe: "Dat vliegtuig van Fokker is een excellent toestel. Ik denk dat Fokker daarom zoveel problemen heeft met de verkoop van de nieuwe F 50". Voor het drukke luchtvaartverkeer in West- Europa vindt Fokker echter de F 50 veel geschikter dan de oude F 27. "Anders hadden we hem nooit gebouwd", aldus de woord voerder van Fokker. De F 50 zegt Fokker wel op korte termijn te kunnen leveren. EG-landen niet eens over radio actief voedsel LUXEMBURG (ANP) - De minis ters en staatssecretarissen van bui tenlandse zaken van de EG-landen zijn het opnieuw niet over eens ge worden over de maximaal toelaat bare hoeveelheid radioactiviteit in levensmiddelen en drinkwater. Na het ongeluk met de atoomcentrale te Tsjernobyl werden in de EG-lan- den maximum-waarden voor ra dioactief jodium, strontium, pluto nium en caesium vastgesteld. Deze voorschriften gelden echter tot 31 oktober. De EG-lan'den zijn het niet eens over de vraag of er een permanente regeling moet komen. Ze verschil len eveneens van mening over de de maximaal toelaatbare radioacti viteit. Sommige landen, waaronder Frankrijk, menen dat regels slechts hoeven worden nageleefd als er ra dioactiviteit is ontsnapt. De Ben- elux-landen en de Duitse Bondsre publiek willen een permanent sys teem en een verscherping van de tot nu toe aangehouden normen. Griekenland en Portugal willen uitsluitend voor babyvoedsel min der radioactiviteit toestaan. Bepaalde landen menen dat le vensmiddelen, die naar landen bui ten de EG worden geëxporteerd, sterker radioactief mogen zijn dan die welke voor de eigen bevolking zijn bestemd. Nederland is van me ning dat voor de export dezelfde voorschriften moeten gelden. Staatssecretaris Van der Linden van EG-zaken vindt het 'ethisch onjuist' om voedsel dat men niet geschikt acht voor de eigen con sumptie, te willen uitvoeren. i leggen zich voor namelijk toe op de bouw van grote re schepen.- Vijf werven hebben la ten weten zich mogelijk de komen de tijd nog bij het samenwerkings verband aan te sluiten. Dat zijn: Verolme Heusden, De Hoop-Lo- bith, Pattje, Van Diepen en Bode- wes. Voor Wilton-Fijenoord is in het plan geen plaats omdat toetre ding van de werf tot een uitbrei ding van de capaciteit zou leiden. De betrokken werven willen juist de capaciteit terugdringen. De di rectie van Wilton Fijenoord tracht een voet aan de grond te krijgen op de civiele markt omdat er geen uit zicht is op nieuwe marine-orders Verolme De directie van de Schiedamse scheepswerf Wilton Fijenoord (WF) verwacht dat de laatste hin dernis voor de oprichting van de nieuwe reparatiewerf Verolme Botlek binnenkort wordt opge ruimd. Die hindernis wordt voor alsnog gevormd door een bedrag van een half miljoen gulden, waar over de curatoren en Wilton Fijen oord een meningsverschil hebben. Volgens curator mr. H. Mentink heeft WF via zijn notaris laten we ten dat de koopprijs van 12,2 mil joen gulden ongeveer 500.000 gul den te hoog is. WF zou zich hebben vergist in de hoogte van de bank- schuld, die 13,4 miljoen gulden be draagt. De curatoren blijven er ech ter bij dat WF voor de overname van de failliete Verolme Botlek 12,2 miljoen gulden op tafel moet leg gen. "Wij piekeren" er niet over om water bij de wijn te doen. Afspraak is afspraak", aldus Mentink. De overname van de failliete scheepsreparatiewerf Niehuis en Van den Berg bij Pernis door scheepswerf Damen in Gorinchem is vrijwel rond. De bedoeling is dat de papieren vandaag worden gete kend. Damen betaalt een bedrag van negen miljoen gulden. Damen neemt 140 van de 285 werknemers van Niehuis en Van den Berg over. Een deel wordt naar verwachting al morgen ingezet in verband met een geplande reparatieklus. De overige werknemers kunnen per 1 novem ber aan de slag, aldus een woord voerder van Damen. PARIJS (Rtr) - De Franse regering is van plan een deel van de enorme schuld van het staatsautomobielconcern Renault kwijt te schelden van wege het streven om het bedrijf financieel onafhankelijk te maken. Ren ault zal echter geen nieuwe overheidssteun meer krijgen, zo is gisteren vernomen in kringen van het Franse ministerie van industrie. Op de plannen voor Renault is binnen de regering weken gestudeerd. Het is de bedoeling het concern te veranderen van een 'Regie' (een soort staatsbureau) in een naamloze vennootschap in de staatssector. Wetge ving voor een desbetreffende statutenwijziging zal binnen enkele dagen worden voorgelegd aan het Franse parlement. Renault had eind 1986 een schuld van 56 miljard frank (18,8 miljard gul den). De regering wil die verminderen tot 40 miljard frank door de lenin gen van de staat die een lage rente dragen te schrappen. Het merendeel van het resterende bedrag is verschuldigd aan commerciële banken. De verplichtingen van Renault overschrijden de snel beschikbare middelen op het ogenblik met ongeveer tien miljard frank (3,3 miljard gulden). Door schulden te schrappen wil de regering de balans saneren. Deze sa nering zal worden vergemakkelijkt doordat Renault over 1987 een winst van een miljard frank verwacht, na jarenlang forse verliezen te hebben ge leden. De Franse minister van industrie, Alain Madelin, verklaarde gisteren over de plannen te hebben gesproken met functionarissen van de Eu ropese Commissie om ervoor te zorgen dat zij niet strijdig zfjn met de EG- bepalingen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7