Profeste Napoleon Duarte: Washingtons man in El Salvador Leger India blijft zolang als nodig is GERARD JOUNG* Paraatheid VS in Golf teruggebracht 'Vergiffenis voor dood van IKON-medewerkers' Ook verkiezingen in gebieden Suriname met noodtoestand 'Politiefoto's van Barschel zijn mislukt' VLIEGTUIG IN HOTEL Strijd tegen Tamil Tijgers WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 SINGAPORE - De Indische troepen zullen in Sri Lanka blijven zolang de Srilankese regering dat nodig acht, aldus de Indische premier Gandhi, die gisteren in New Delhi terugkeerde van zijn besprekingen met president Reagan in Washington. Verder heeft India opnieuw ver sterkingen gestuurd naar Jaffna voor het laatste offensief tegen de Tamil Tijgers die van conventione le naar guerrilla-oorlogvoering zijn overgeschakeld. Zesduizend mili tairen zijn gisteren naar Jaffna overgevlogen. Inmiddels is de be velhebber van het Zuidindische commando, generaal Depinda- singh, op het strijdtoneel versche nen om de beslissende aanval op het laatste bolwerk van de Tamil Tijgers te coördineren. De burger bevolking in Jaffna is opgeroepen om de stad zo snel mogelijk te ver laten. door Bob Mantiri India heeft nu in totaal meer dan 16.000 militairen in Sri Lanka, sinds de ondertekening van het In- disch-Srilankaans akkoord eind ju li, dat bedoeld is een einde te ma ken aan het etnisch conflict met de Tamils. Gandhi verklaarde giste ren dat de gevechten op Jaffna in een week of twee zouden zijn afge lopen. LUBECK/KIEL/HAMBURG (Rtr/DPA/AFP) - Volgens het West- duitse sensatieblad „Bild" zijn alle foto's mislukt die de politie van Ge- nève nam in het hotel waar Uwe Barschel op 11 oktober zelfmoord pleegde. Bild meldt vandaag dat de Ge- neefse politie ongeveer honderd fo to's had genomen van het lijk, de hotelkamer, de badkamer en Bar- schels persoonlijke bezittingen. Bij het ontwikkelen van de foto's zou gebleken zijn dat alle films zwart waren. De politie zou direct zijn te ruggegaan naar het hotel om de fo to's over te doen. Het lijk van Bar schel was toen echter al wegge bracht en volgens deskundigen die Bild heeft geïnterviewd betekent dit dat het onderzoek nog moeilij ker zal worden. De Westduitse openbare aankla ger Joachim Böttcher heeft giste ren gezegd dat hij waarschijnlijk niet nog een lijkschouwing zal la ten verrichten op het lijk van Bar schel. Hij verklaarde dat er geen re denen waren om te twijfelen aan de conclusies van de Zwitserse politie die de eerste autopsie verrichtte en concludeerde dat Barschel zelf moord had gepleegd door een over dosis slaapmiddelen. Buitenland kort Treinramp Het dodencijfer van de trein ramp die zich maandagochtend in een voorstad van Jakarta in Indo nesië voltrok, is gestegen tot meer dan 150. Er zijn meer dan driehon derd gewonden. De twee treinen, die in totaal 900 passagiers aan boord hadden, reden even buiten Jakarta met grote snelheid op el kaar in. Waarschijnlijk omdat de stationschef het groene licht gaf aan een van de treinen om op het hoofdspoor te rijden, terwijl op het zelfde spoor een andere trein zou binnen komen. Gevangenisstraf Vijf Zuidkoreaanse politieagen ten zijn in hoger beroep veroor deeld tot straffen van drie tot tien jaar gevangenis, omdat ze in janua ri van dit jaar een student hebben doodgemarteld. De dood van de student Pak Chong-Chul leidde eerder dit jaar tot grote demonstra ties waarbij strenge straffen voor de betrokken politieagenten wer den geëist. Drie andere hoogge plaatste politiefunctionarissen zijn tot voorwaardelijke gevangenis straffen veroordeeld, omdat ze pro beerden de moord op de student in de doofpot te stoppen. Vrouwen Uit de definitieve resultaten van de parlementsverkiezingen in Zwitserland blijkt dat centrum- en rechtse partijen niet aan kracht hebben ingeboet maar dat er een recordaantal vrouwen zijn gekozen in het 200 zetels tellende parle ment. Tijdens de verkiezingen van zondag werd 28 vrouwen in de „Na- tionalrat" gekozen. Vier jaar gele den werden er 22 gekozen. De Zwitserse vrouwen hebben pas 16 jaar stemrecht. Een nieuw aanbod van de Tamil Tijgers voor onderhandelingen voor een staakt-het-vuren is weer door New Delhi van de hand gewe zen. Een regeringswoordvoerder verklaarde dat India alleen nog maar de 'onvoorwaardelijke over gave van de Tamil-rebellen accep teert'. De Indische troepen hebben sinds gisteren hun posities in het westelijke deel van Jaffna gecon solideerd, nadat een ondergrondse bunker onschadelijk was gemaakt, zo meldde de Indische radio. Een belangrijke toegangsweg naar zee waarlangs de rebellen van wapens werden voorzien, is in handen ge vallen van de commandotroepen, terwijl de hoofdweg naar Jaffna vanuit het oosten is afgesneden. Desondanks leveren de Tamil Tijgers nog felle tegenstand. Er wordt jacht gemaakt op acht top leiders van de Tijgers, onder wie de bevelhebber Velupilai Prabhaka- ran. Als deze mensen worden ge pakt is de ïuggegraat van de Tamil Tijgers gebroken, zei een leger- woordvoerder. De Tamil-rebellen hebben gezworen tot de laatste man te zullen blijven vechten. Er zijn naar schatting nog 500 man over, inclusief 150 leden van een zelfmoordcommando-eenheid, die bekend staan als de Zwarte Tij gers. Volgens de Indische regering zijn er 100 soldaten gesneuveld en 500 gewond geraakt. De Tamils zouden 500 man hebben verloren. Er zouden zevenhonderd burgers om het leven zijn gekomen. Een zegsman verklaarde dat de Indi sche militairen bewust geen artille rie hebben gebruikt noch lucht aanvallen hebben uitgevoerd. Dit om de burgerbevolking te sparen. Berichten dat er bij het offensief veel burgers zijn omgekomen wor den door New Delhi ontkend. Jaffna heeft oorspronkelijk een bevolking van 150.000 inwoners. Vijftigduizend zouden nog in Jaff na zijn achtergebleven. De duizen den anderen hebben een toevlucht gezocht in tempels en in vluchte lingenkampen. ADVERTENTIE FIAT STERRENPARADE! VRIJDAG* *23 OKTOBER.* 17.30 UUR GRATIS TOEGANG! BEUK AUTOBEDRIJF VAN BERCKELWEG 34 NOORDWIJK DEN HAAG - De president van El Salvador, Duarte, is uiterst scep tisch over de uitkomst van de vre desonderhandelingen die zijn rege ring voert met het gewapende ver zet. Duarte, die een officieel bezoek brengt aan ons land, gaat er dan ook van uit dat het Salvadoraanse leger op 5 november een eenzijdig staakt-het-vuren zal afkondigen. door Margreet Vermeulen Op die datum treedt de tweede fase van het vredesplan van de Cos- taricaanse president Oscar Arias in werking. Die tweede fase voorziet niet alleen in een staakt-het-vuren maar ook in een amnestie. Duarte heeft aangekondigd dat op die da tum 1000 politieke gevangenen worden vrijgelaten. Het gaat daar bij om 750 guerrilla-strijders, 100 burgers en 150 militairen. De amnestie zal ook gelden voor degenen die verantwoordelijk zijn voor de dood van de vier IKON- medewerkers in maart 1982. Het gerechtelijk onderzoek naar de dood van de televisieploeg is in juli dit jaar heropend. In een emotioneel betoog tijdens een persconferentie vroeg Duarte namens zijn volk vergiffenis voor de dood van de Nederlanders want: „Met haat in het hart kan nergens vrede heersen". De Nederlandse vertegenwoor diger van het verzet in El Salvador, Arturo Reijesluna, zei grote twij fels te koesteren over de oprecht heid van Duarte. Reijesluna: „Pas als het leger haar bombardemen ten op de burgerbevolking staakt, het martelen van politieke gevan genen achterwege laat en stopt met het arresteren van vakbondslei ders, zal het volk Duarte kunnen vertrouwen". Op de vraag of het leger zich zal houden aan een eenzijdig staakt- het-vuren zei Duarte: „Ik ben de opperbevelhebber en ik deel de or ders uit. Bovendien staat het leger achter mij". Duarte zal Lubbers vandaag vra gen of Nederland zijn invloed in de Europese Gemeenschap wil aan wenden om meer financiële steun voor Midden-Amerika los te krij gen. Alleen met geldelijke steun van de EG kan Midden-Amerika op den duur op eigen benen leren staan, meent Duarte. De Salva doraanse president, die dagelijks bijna 2 miljoen dollar aan economi sche en militaire hulp van de Vere nigde Staten ontvangt, gaf te ken nen zich te willen ontworstelen aan de invloed van zijn machtige noor derburen. Na de persconferentie verliet Duarte het Binnenhof via een zi juitgang, zodat hij niet werd gecon fronteerd met de circa 150 demon stranten die 'Duarte, moordenaar' scandeerden. De betogers vinden dat Duarte verantwoordelijk is voor de schendingen van de men senrechten in zijn land. De Salva doraanse mensenrechtenorganisa tie Tutela Legal zegt dat het leger en de veiligheidsdienst vorig jaar 175 politieke moorden hebben ge pleegd. Ook zouden in dat jaar 48 mensen zijn verdwenen. INDIANAPOLIS - Twee brandweerlieden lopen langs de geblakerde resten van een vrachtvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht dat gisteren neerstortte bij een hotel in de omgeving van het vliegveld van Indianapolis. Daarbij kwamen volgens de plaatselijke autoriteiten minstens negen mensen om. Ten minste 10 mensen zijn ge wond naar een ziekenhuis gebracht, van wie er een ernstig aan toe is. Een onbekend aantal mensen wordt nog ver mist. De piloot van de A-7 Corsair had toestemming gevraagd een noodlanding te maken op het vliegveld van In dianapolis vanwege problemen met de motor. Maar vlak daarna sprong de piloot, die als enige aan boord was, met een parachute uit zijn toestel. Het vrachtvliegtuig stortte neer. Het toestel raakte een bankgebouw en boorde zich toen in de hal van hotel Ramada Inn, aldus een sergeant van politie. Het vliegtuig explodeerde en vloog in brand. Het hotel was na het ongeluk gehuld in een dikke rookwolk. Van de 220 kamers in het zes verdiepingen tellende hotel brandden er 22 uit. Hoeveel mensen er op het moment van het ongeluk in het hotel waren, is nog niet bekend. Een ooggetuige vertelde dat zij mensen uit de ramen van het hotel zag springen. (foto anpj WASHINGTON (AP/GPD) - Presi dent Reagan heeft het Congres gis teren meegedeeld dat de staat van paraatheid van de Amerikaanse strijdkrachten in de Perzische Golf is verlaagd na de Amerikaanse aan val van maandag op Iraanse olie boorplatforms. Reagan zei dat hij die informatie verstrekte op grond van de zoge noemde War Powers Act. Aan de belangrijkste bepaling van die wet, namelijk om binnen 60 dagen het stationeren van Amerikaanse mili tairen in een oorlogsgebied ter goedkeuring aan het Congres voor te leggen, wil hij zich echter niet houden. In Reagans verslag aan het Con gres over de Amerikaanse aanvals- actie van maandag spreekt hij op nieuw van „beperkte en afgemeten acties" die op zijn wens zijn onder nomen „in overeenstemming met ons recht van zelfverdediging vol gens artikel 51 van het VN-Hand- vest". Hij wijst er verder op dat de Amerikaanse grondwet hem het recht geeft om het sein op groen te zetten voor dergelijke acties omdat hij de opperbevelhebber is van de strijdkrachten en de eindverant woordelijke voor het buitenlandse beleid. Hij laat weten dat de strijdkrach ten in de Golf weer in hun eerdere staat van paraatheid zijn terugge vallen, maar voorbereid blijven op nieuwe militaire acties ter verdedi ging van Amerikaanse belangen in de regio. De Amerikaanse Senaat besloot gisteren een eind te maken aan een zogenoemde filibuster. Dit is een tactische praatmarathon, in dit ge val van de Republikeinen, die be oogden te voorkomen dat de Se naat zich zou uitspreken over het Golf-beleid van de regering- Reagan. Met een meerderheid van 67-28 stemmen maakte de Senaat een einde aan de filibuster, waar door het mogelijk wordt binnen kort een resolutie in stemming te brengen. Deze beoogt voortzetting van het Golf-beleid van de regering onderhevig te maken aan goedkeu ring van het Congres. Terwijl Iraanse vertegenwoordi gers over een oorlog met de Vere nigde Staten spreken ontkent Amerika dat het in staat van oorlog met Iran is. „De Iraniërs zijn niet zo stom dat ze met ons oorlog zullen voeren", meende president Reagan. Ook minister van buiten landse zaken George Shultz heeft ontkend dat de vijandelijkheden met Iran tot oorlog zullen leiden. Deze kombinatie bewijst dat je niet altijd een héél pak aan hoeft om er chic uit te zien. Haarlemmerstraat 149, Leiden MANNENMODE MEXICO - José Napoleon Duarte is één van de meest controversiële politieke leiders van Latijns-Ame- rika. Een levend voorbeeld van de mocratie, een man die tegen wil en dank vrede in El Salvador probeert te brengen, zo beweren sommigen. Maar lang niet iedereen is die me ning toegedaan. door Rob Sprenkels "Geef hem een vliegticket, een beetje whisky en zie de resulta ten", zo beweerde onlangs de re- bellenzender Radio Venceremos. Een dag eerder had Duarte, tijdens zijn officiële ontvangst in Washing ton, de 'stars and stripes' gekust, de Amerikaanse vlag. Zelfs Ronald Reagan sloeg het tafereel met stomverbaasde ogen gade. "Een gebaar van dankbaarheid van het Salvadoraanse volk voor alle hulp", aldus probeerde Duarte zijn weinig eervolle optreden goed te praten. Hij eiste van de Sandi nisten dat ze een dialoog met de contrarevolutionairen beginnen; vroeg Reagan 'al het noodzakelij ke' te doen om democratie in Mid den-Amerika te brengen, maar riep ook op om geen nieuwe hulp aan de Contra's te geven. Bijna twintig jaar geleden streed Duarte zij aan zij met Guillermo Ungo voor sociale veranderingen in het door veertig goedboerende familie's overheerste El Salvador. Dat kostte hem in 1972 de verkie zingsoverwinning, drie vingers en acht jaar ballingschap in Venezue la. In maart 1980 maakte hij een triomfale terugkeer in El Salvador. De progressief gebleven Ungo en zijn makkers waren vanwege de voortgaande repressie uit de een half jaar eerder opgerichte militai re junta gestapt, op aanraden van Washington namen de christende mocraten hun plaats in. Duarte was nog niet benoemd of de populaire aartsbisschop Oscar Arnulfo Romero werd door een sluipschutter vermoord. In novem ber beedigden de militairen Duarte als het feitelijke staatshoofd. Op de 28ste van diezelfde maand werd de gehele leiding van de zogenoemde massa-organisaties uitgemoord. Duizenden boeren, studenten en arbeiders trokken de bergen in. De burgeroorlog was definitief begon- Duarte - met Amerikaanse steun in het zadel - Tijdens dat eerste bewind van Duarte, tot eind 1982, leverde het regeringsgeweld ongeveer 25.000 doden op, inclusief de IKON-ploeg onder leiding van Koos Koster. wist aan de vooravond van de pre sidentsverkiezingen van 1984 te vertellen dat Duarte daar geen schuld aan had. Hij had geen enke le controle over het leger en de ul tra-rechtse doodseskaders. "Zon der hem was het waarschijnlijk nog erger geweest". Van den Broek voorspelde des tijds dat Duarte tijdens zijn nieuwe ambtstermijn veel meer mogelijk heden zou hebben. Maar de prak tijk leert dat er niet veel is verbe terd. En opnieuw heet het dat Duarte zijn best doet, maar dat de pressies van het leger en ultra rechts zijn bewegingsvrijheid tot een minimum beperken. Alle moordenaars lopen nog op vrije voeten. De door Amerikaanse adviseurs uitgestippelde anti-guer rilla-oorlog is vooral gebaseerd op het terroriseren van de bevolking. In de gevangenissen wordt gemar teld. Meer dan duizend mensen zit ten illegaal achter de tralies. Lucht bombardementen en executies ei sen drie, vier levens per dag. Er zijn weer nieuwe doodseskaders opgestaan. Duarte heeft persoon lijk maandenlang de vrijwillige re patriëring van duizenden vluchte lingen tegengehouden. De vredesdialogen met het gewa pende verzet zijn tot nu toe niet erg serieus geweest, hebben meer het karakter gehad van publiciteits- tunts, pogingen om de wereld van zijn goede bedoelingen te overtui gen. Ik beloof, ik zweer, ik garan deer....Duarte is een handig prater, een showman, een volksmenner. Bij de meeste Salvadoranen heeft hij inmiddels afgedaan, maar het Amerikaanse Congres blijft grif met dollars strooien. Duarte is het enige alternatief tussen ultra-links en ultra-rechts. De Amerikaanse steun houdt hem in het zadel, maar verplicht hem ook te luisteren. Duarte is Washingtons man in El Salvador. Volgens Watergate-journalist Bob Woodward zou hij een tijd lang op de loonlijst van de CIA hebben ge staan. PARAMARIBO - Regerings- en legerleider Bouterse van Suriname is het niet eens met de beslissing van het Topberaad om de verkie zingen in de drie districten, waar de noodtoestand van kracht is, uit te stellen. NPS-leider Arron, die sa men met de voorzitters van VHP en KTPI in het Topbedraad over legt met vakbonden, bedrijfsleven en de revolutionaire 25 Februaribe- weging, had afgelopen weekeinde bekendgemaakt dat de verkiezing in die gebieden niet mogelijk was om "organisatorische en admini stratieve redenen". door Marie Annet van Grunsven Bouterse heeft nu verklaard, dat de regering de maatregel van het Topberaad niet kan uitvoeren, om dat ze "ongrondwettig is". Bouter se: "Verkiezingen die gedeeltelijk niet doorgaan, zijn niet algemeen, niet vrij en niet geheim". Hij vindt het onjuist als in een later stadium gestemd moet worden over tien resterende Assemblée-zetels. De uitslag in de andere districten zal een grote invloed hebben op het stemgedrag en op de politieke par tijen. Dat is strijdig met het princi pe van geheimhouding, aldus Bou terse. Volgens de regerings- en leger leider is het mogelijk om verkiezin gen te organiseren in het binnen land, "als we daar gezamenlijk de schouders onder zetten". Volgens Bouterse is het niet overal in Zuid- oost-Suriname onrustig en kunnen ook stembussen neergezet worden "daar waar de mensen zijn". Over de vluchtelingen in Frans-Guyana zei Bouterse, dat de mensen die zich hebben laten registreren daar moeten kunnen stemmen. Bij het referendum over de ont werp grondwet is gebleken, dat de kiezersregistratie van de stemge rechtigden in het meest zuidelijke district Sipaliwini en het oostelijke district Marowijne nauwelijks van de grond gekomen is. Evacuées die in Paramaribo geregistreerd zijn. konden tijdens het referendum in speciale stembureaus hun stem uitbrengen. Granman Lafanti, het hoofd van 12.000 leden van de Matawai en de Kwintistam aan de Saramacca- en de Coppenamerivier, was ook on gelukkig met het besluit van het Topberaad. Volgens Lafanti zijn al zijn stamleden geregistreerd en hebben aan het referendum deel genomen. Lafanti stelt, dat vooral de Matawai geheel buiten de strijd tussen Brunswijk en het nationale leger gebleven zijn en naar de ver kiezingen uitkijken. De dorpen van de Matawai en de Kwinti's liggen in het zuidelijke Sipaliwini. Lafanti heeft als enige van de vier gran- mans regelmatig contact met Bou terse en is vaak in Paramaribo. Zowel Bouterse als premier Wij- denbosch toonden zich optimis tisch over een oplossing die voor het gerezen conflict tussen rege ring en Topberaad gevonden moet worden. Wijdenbosch, die sinds Bouterse en chef-staf Graanoogst uit het Topberaad zijn gestapt als coördinator optreedt, heeft voor vandaag een extra vergadering van het beraad uitgeschreven. Volgens Wijdenbosch staat de re gering, die voor het grootste deel bestaat uit ministers die door de oude politieke partijen zijn aange leverd, achter het standpunt van Bouterse, "dat juridisch gezien het enig mogelijke is". De leiders van het Front, waarin de oude politieke partijen zich verenigd hebben, wa ren niet voor commentaar bereik baar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5