Verzekeraars boos over dotter-affaire WOON 3-DAAGSE 10%KORTING (^Hulshoff 'Specialisten beheren budget slecht' Moordlustige geest maakt eind aan gezellige seance Waterbedrijven eisen minder landbouwlozingen Nijpels: benzinepompen 'lekken' veel brandstof Kamer snapt herindeling niet meer Uitlatingen over journalisten in Suriname breken PvdA-erKnol op WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 mmuL UTRECHT (ANP) - Het KLOZ, de organisatie van particuliere ziektekostenverzekeraars, is boos over het besluit van het Antonius-ziekenhuis in Nieuwegein om particulier verze kerden zelf het materiaal voor een dotterbehandeling te laten betalen. Bij dotteren worden verstopte kransslagaders via een opblaasbaar slangetje weer doorlaatbaar gemaakt. Het materiaal kost ongeveer 4.500 gulden. De ziekenhuisdirectie besloot tot deze maatregel omdat de hartspe cialisten het ziekenhuisbudget dreigen te overschrijden. Eerst stelde stelde de directie voor het dotteren een budget per maand, wat ertoe leidde dat een ernstig zie ke patiënt vorige week niet kon worden geholpen. Nu het betaal- zelf-systeem is ingevoerd, hoeft hij toch niet tot november te wachten. KLOZ-directeur Scheerens ver wijt de specialisten dat ze de zaak niet goed runnen: "Ze weten aan het begin van het jaar precies hoe het budget is verdeeld". Om hun onvermogen te maskeren brengen ze volgens Scheerens altijd iets naar buiten 'wat levensbedreigend is en met harten te maken heeft'. "Je zult nooit horen dat een pa tiënt zijn eigen rolletje verband of boterhammen mee moet brengen, terwijl er in een ziekenhuis toch miljoenen omgaan aan verband middelen, eten en drinken en schoonmaakartikelen", aldus Scheerens. Hij herinnerde eraan dat het Eindhovense Catharina-zie- kenhuis paar maanden geleden met hetzelfde verhaal over een te kort aan geld voor dotterbehande lingen kwam. De verzekeraars zijn volgens Scheerens bereid tot een regeling waarbij de verzekeraars de materi alen inkopen in plaats van de zie kenhuizen. Volgens hem is er ook geen sprake van een plotselinge, onverwacht grote stroom dotterpa tiënten. "Als zich in juni ineens een piek had afgetekend, hadden de ziekenhuisdirecties al lang aan de bel gehangen". Minima Het ergert Scheerens ook dat het Antonius de particuliere patiënten zelf het materiaal wil laten betalen, terwijl een derde van de particulier verzekerden op of nauwelijks bo ven het minimuminkomen zit. Een verzekeraar kan formeel weigeren om defee kosten te vergoeden: het verpleegtarief is namelijk inclu sief. Als een verpleegdag bijvoor de Rijn-staten tijdens beeld 500 gulden kost. zitten daar __rw hun conferentie op 1 oktober in ook de (gemiddelde) kosten in van de stikstofbemesting en van het ge- Straatsburg een verbod op de lo- materialen, geneesmiddelen, voe- UTRECHT (GPD) - Een dansend glas op tafel, uit zich zelf dichtslaande deuren, wekkers die spontaan van het nachtkastje vie len, enge geluiden, en als klap op de vuurpijl een geest die een moord wilde plegen. Voor de 35-ja- rige Utrechtse mevrouw Van der Stroet hoeft 't allemaal niet meer. Zij heeft haar leergeld betaald met het organiseren van een seance. Tot verbazing van de zes deelne mers, allen in trance, veranderde de flat in Overvecht in een waar spookhuis. "Eens maar nooit meer", huivert mevrouw Van der Stroet. Mevrouw Van der Stroet had zondagavond vijf familieleden op bezoek. Het gezelschap besloot uit verveling een spelletje te doen: het houden van een seance, waarbij het de bedoeling is geesten op te roe pen. Het hep volledig uit de hand. Nee, ervaring in het houden van se ances heeft mevrouw Van der Stroet niet, bekent ze. "We hadden er wel eens van gehoord. Er zijn zo veel mensen die het doen. Dus we dachten, kom laten wij dat ritueel ook eens gaan proberen". Met behulp van een glas op tafel en letterkaartjes riepen de zes el kaar op zich goed te concentreren. En toen gebeurde er van alles. Me vrouw Van der Stroet: "Overal in huis sloegen deuren open en dicht. De wc-deur ging vanzelf op slot. In de kamer van de kinderen vielen wekkers op de grond. Toen we die weer opraapten, vielen ze weer- zo maar. Ook planten aan de muur kletterden naar beneden. Het was hartstikke beangstigend". Bedreigend werd het toen er een heuse geest op de proppen kwam. Mevrouw Van der Stroet: „Eén van ons had met de letters het woord 'dood' gevormd. Daar kwam die geest op af. Hij riep dat hij haar zou vermoorden, steeds maar weer op nieuw". De komst van Van der Stroets echtgenoot, die uit de nachtdienst kwam, verbrak de se ance. Maar het bleef spoken in de flat aan de Ivoordreef. Het gezel schap besloot de politie in te scha kelen. De agenten troffen in de woning spookachtige taferelen aan waar van ze in hun opleiding nimmer iets hadden opgestoken. Nog steeds danste het glas driftig op de tafel. De politiemannen konden niet meer doen dan het gezelschap te adviseren hun sinistere spel te beëindigen. Via hun mobilifoon vroegen ze de politiecentrale om raad. Dat werd opgevangen door Utrechter Van Ede, een medium. Hij bood spontaan zijn hulp aan. Van Ede zegt over paranormale gaven te beschikken. Niet dat hij daarvan dagelijks gebruik maakt. Voor hem hoeft het allemaal niet zo. En met seances heeft hij al hele maal weinig op. Maar toen hij de noodkreet via de politiescanner hoorde, achtte hij het tijdstip rijp zijn buitengewone gaven aan te wenden. Van Ede: "Ik weet wat er allemaal kan gebeuren met die se ances. Echt geloof me. het zijn le vensgevaarlijke spelletjes. Je hebt van die mensen die allerlei praatjes over dit onderwerp via de radio of tv hebben gehoord en gezien en die gaan dan op eigen houtje dit spel spelen. Maar dit zijn geen spelle tjes". Van Ede ging op weg naar de Ivoordreef, samen met zijn vrouw. Hij zegt: "Ik ben helemaal niet be kend in Overvecht, wist niet eens waar die dreef was. Maar toen we er enkele huizenblokken vanaf wa ren. zei ik al tegen mijn vrouw: hier moet 't in de buurt zijn. Ik kreeg kippevel en ontzettende trilligen". In de flat bevonden zich volgens Van Ede lichtgevende verschijnse len, die alleen hij kon zien. Het me dium kwam in trance en dreef de mysterieuze verschijningen weg. Volgens hem kostte het 'wegtrek ken'. want zo heet het verdrijven van geesten, heel wat krachten uit zijn lichaam. "Ik heb verschrikke lijk gebeefd en getranspireerd". Een waarschuwing is op zijn plaats, meent Van Ede. Scances kunnen volgens hem aanleiding geven tot moord en doodslag. Hoe dan? "Door deze spelletjes kunnen mensen in een ongelofelijke gees telijke spanning komen. Er zijn voorbeelden bekend van deelne mers die gek van angst werden. In zo'n situatie kunnen er rare dingen gebeuren. Mensen die uit angst van balkons springen of agressief wor den". Ook mevrouw Van der Stroet heeft leergeld betaald en wil nu de waarschuwende vinger heffen. Nog nahuiverend van het gebeuren („Er zit ook nog een klopgeest in onze slaapkamen maar die schijnt geen kwaad te kunnen") zegt ze "Ik zou nu iedereen willen advise ren niet aan dit soort bijeenkom sten mee te doen. Het was super- bedreigend". DEN HAAG (ANP) - De meer dan om de waterkwaliteit ook na het honderd waterleidingbedrijven die jaar 2000 te waarborgen. Naber be- ongeveer 20 miljoen mensen van treurde het dat de betrokken bruik van bestrijdingsmiddelen de landbouw en veehouderij. Voorts eist de IAWR, de internatio nale organisatie deze waterleiding bedrijven, dat de produktie van de 129 giftige stoffen van de voorlopi ge zwarte lijst van de Europese Ge meenschap met onmiddellijke in gang wordt verboden. IAWR-president Gerhard Naber kwam met deze eisen aan de voor avond van het elfde congres .zing van alle zwarte lijst-stoffen ding nog niet in hun Rijn-actie program- rens ma hebben opgenomen. De iAWR vraagt zich voorts af, hoe de milieu-ministers de aange kondigde halvering van de lozin- dergelijke. Volgens Schee- j het dan ook logisch zijn als de verzekeraar in dit geval van het bedrag aan verpleegkosten dat hij aan het ziekenhuis overmaakt, de materiaalkosten van gen van een beperkt aantal bijzon- het dotteren aftrekt, der milieugevaarlijke stoffen tot 1995 denken te controleren, terwijl u de lozingen tot op heden nog niet eens zijn geïnventariseerd. Het is ook hoog tijd, aldus Naber, zijn organisatie, dat de komende dat er een einde komt aan de ge- twee dagen onder het motto 'De heimzinnigheid rond de lozings- Rijn moet leven' in Noordwijk vergunningen van de chemische wordt gehouden. industriën langs de Rijn. De water- De ingrijpende maatregelen zijn leidingbedrijven hebben het recht volgens de IAWR-president nodig te weten welke hoeveelheden scha delijke stoffen dag in dag uit met officiële goedkeuring op de Rijn en zijn zijrivieren worden geloosd. De waterleidingorganisatie be treurt het dat Nederland tot nu toe niet bereid is het systeem van de x*:tY1r1i!1Vr, kosteloze inzameling van afvalolie nimalaya van schepen door speciale boten Door de vroege inval van de win- van een niet-commercieel bedrijf ter in het Himalaya-gebergte is een over te nemen. Dit systeem is in de groep van 200 Europese toeristen, Bondsrepubliek, Zwitserland en onder wie 50 Nederlanders, vast te Frankrijk tot nu toe een succes ge komen te zitten in het bergstadje bleken. Leh, de hoofdstad van de noord oostelijke Indiase provincie Lada- hk. Doordat de passen zijn dichtge- sneeuwd, is elke verbinding over de weg verbroken. Vandaag zal een poging worden gedaan de gestran de toeristen per vliegtuig op te ha len. Reinwater De stichting Reinwater heeft de vijfjaarlijkse Rijnprijs van de Wa- tertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland (WRK) gekregen. Naast opvallende manifestaties probeert Reinwater het doel, een schonere Rijn, te bereiken door on derzoek naar vervuilende indus trieën. Op dit moment voert de stichting diverse processen tegen welbewuste en voortdurende ver ontreinigingen van de rivieren. Wapenhandel Het in Nederland gevestigde be drijf EXL heeft volgens de Spaanse krant Diario 16 illegaal wapens ge leverd aan Iran en Zuidafrika. Het zou hebben bemiddeld bij de ver koop van 2500 Tow-raketten aan Zuidafrika en 400 van deze wapns aan Iran. De eigenaar van het be drijf, een Libanees, bleek na publi- katie van het artikel spoorloos. Hij is getrouwd met de zus van een van de kopstukken van de internatio nale wapenhandel, Adnan Kashog- gi- Bezetting Leden van de actiegroep BONK (samenwerkingsverband in Bur gerlijke Ongehoorzaamheid Non- Koöperatie) hebben gisteren het kafitoor van het chemische bedrijf Melchemie in Arnhem bezet. Ze blokkeerden de deur en gooiden een aantal dossiers naar buiten. De Arnhemse politie heeft de bezet ters aangehouden. BONK protes teerde met de actie tegen de Neder landse inmenging in de Golfoorlog en volgens haar heeft Melchemie aan Iraq grondstoffen voor gifgas geleverd. De directie weigerde elk commentaar. Bezuiniging De Tweede Kamer heeft gisteren unaniem bezuinigingsvoorstellen van minister Van Dijk (binnen landse zaken) op de eigen begro ting van de hand gewezen. De Ka mer besloot integendeel op voor stel van het Kamerpresidum (be stuur) unaniem om een tiental pos ten met in totaal 1.489.000 gulden te verhogen. De Kamer vindt dat geld nodig om haar controlerende parle mentaire taak waar te kunnen ma ken. Uitkering Het PSP-voorstel om de uitke ringen aan het Koninklijk Huis te bevriezen, is gisteren met grote meerderheid verworpen. Alleen de PPR stemde met de PSP mee. De rest van de Tweede Kamer was het wel eens met het kabinetsvoorstel. Protestactie tegen studiefinanciering GRONINGEN (ANP) - Studenten uit het Hoger Beroeps- en het We tenschappelijk Onderwijs hebben gisteren in Groningen bij de Cen trale Directie Studiefinanciering geprotesteerd tegen de chaos bij de uitbetaling van studiebeurzen. Aan het protest namen ongeveer hon derd studenten deel. Morgen praat de Tweede Kamer over de toestand bij de studiefinanciering. Volgens de organisatoren zijn als gevolg van het beleid van minister Deetman (onderwijs) 'de puinho pen bij studiefinanciering hele maal niet meer te overzien'. SCHEVENINGEN (ANP) - Minister Nijpels (milieu) wil de milieuveront reiniging bij benzinestations aanpakken. Binnenkort gaat hij met het be drijfsleven om de tafel zitten, zei hij op de jaarlijkse Bovag-bijeenkomst gisteren. De auto-organisatie, waarbij 13.000 ondernemers zijn aangeslo ten, had deze dag georganiseerd om over haar maatschappelijke verant woordelijkheid voor een gezond milieu te praten. Bij benzinestations komt jaarlijks 1,5 miljoen liter diesel, olie en benzi ne in de grond terecht. Nijpels stelde dat een hoop ellende voorkomen had kunnen worden, als op tijd een morsvTij vulpistool was ontwikkeld. "Nu is het kwaad geschied en staan we voor een omvangrijke bodemsa nering, met alle financiële consequenties van dien", aldus Nijpels. Een ander probleem is de luchtverontreiniging ten gevolge van het in de bezinedamp aanwezige benzeen. Bij het vullen van opslagtanks en de brandstoftanks van auto's komen benzinedampen vrij, naar schatting 9 miljoen kilo. Een ander punt waarover de bewindsman het met de Bovag wil hebben, is de slordige omgang met klein chemisch afval in de garage bedrijven. Bij een inspectie van garages in Zuid-Holland bleek bij voor beeld dat 60 procent van de bezochte bedrijven het chemisch afval op on juiste manier bewaart of op een verkeerde manier afgeeft. Algemeen secretaris van de Bovag Hoekzema kondigde aan dat de or ganisatie binnenkort een milieufunctionaris aanstelt om de garagebedrij ven te adviseren en het contact met de overheid te onderhouden. Voorts heeft Bovag het jaar 1989 uitgeroepen tot jaar van het milieu. Nijpels zeg de daarvoor een bijdrage van 120.000 gulden toe. ADVERTENTIE Hulshoff Wonen sluit de oktoberwoonmaand af met een bizonder aantrekkelijk aanbod. Op aankopen uit de gehele Hulshoff-kollektie* geeft Hulshoff alleen tijdens de Woon 3-daagse 10% korting anders denken c en achttiende eeuw. Daaronder la gen funderingen en voorwerpen uit de beide gasthuizen. Op het diepste punt zijn zelfs funderingen gevonden van huizen uit de der tiende en mogelijk zelfs twaalfde eeuw. Baart verwacht komende week de restanten van Amster dams oudste huizen te vinden. De foto (ANP) toont de opgra vingsplaats. Op de oude tekening staat het centrum afgebeeld met links de Lieve Vrouwekapel en daartegenover het gasthuis. 'Condoomgebruik tegen aids niet heilig verklaren' AMSTERDAM (ANP) - Het con doom moet niet uitgroeien tot een nationaal symbool. Bij de bestrij ding van aids gaat het ook om ver andering van de seksuele moraal onder de bevolking. Niet heel Ne derland hoeft aan het condoom en bovendien zou dat ook niet leiden tot een andere visie op seksualiteit. Dat betoogde secretaris Moerkerke van de landelijke commissie aids- bestrijding gisteren tijdens een dis cussiebijeenkomst in Amsterdam. Hij prees de rol van de media bij de kennisoverdracht van de pro blemen rondom aids-bestrijding onder de bevolking. "De toename van de aandacht in de media heeft zich vooral in 1986 afgespeeld en is nu niet meer weg te denken", aldus Moerkerke. Ook topambtenaar Haslinghuis van het ministerie van WVC nam de rol van de media bij de campagnes onder de loep. "Aan het thema aids is nu eenmaal een aantal dramatische ingrediënten verbonden zoals besmettelijkheid en dood, homoseksualiteit, drug gebruik en promiscuïteit". Vol gens hem heeft de overheid 'abso luut de steun nodig van goed geïn formeerde, integere journalisten en filmmakers in binnen- en bui tenland'. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het PvdA-kamerlid Knol heeft van zijn fractieleiding het verzoek gekre gen zich te beraden over zijn frac tiewoordvoerderschap inzake Su riname. Dit naar aanleiding van Knols uitlatingen gisterochtend voor de KRO-radio over partijdige berichtgeving van Nederlandse journalisten met betrekking tot het bewind-Bouterse. Knol haalde in het vraaggesprek uit naar drie Nederlandse journa listen die momenteel werkzaam zijn in Suriname: Anne Jean van Grinsven voor de gezamenlijke omroepen, Marie Annet van Gr- unsven (GPD en NOS-journaal) en Wim Noordegraaf (Volkskrant). Over Anne Jean van Grinsven zei Knol: "Er wordt al sinds een paar maanden verteld dat mevrouw Van Grinsven en Noordegraaf in Para maribo in een huis verblijven dat eigendom is van Bouterse. Verder wordt gezegd, het is een beetje pi kant maar ik kan er ook niks aan doen, dat het een pubhek geheim is dat Anne Jean van Grinsven regel matig de koffer induikt met pre mier Wijdenbosch en Iwan Graan oogst, de tweede man van het le ger". Knol betrok verder Mane Annet van Grunsven in zijn kritiek: "Het heeft er alle schijn van dat zij pre cies doet wat welgevallig is voor het bewind. Iedereen mag zijn overtuiging hebben, daar gaat het mij niet om, maar men moet wel objectief blijven". Anne Jean van Grinsven zei in een reactie op de beschuldigingen van Knol "dat zij Wijdenbosch nog niet eens heeft gezien en met Graanoogst ongeveer twee zinnen heeft gewisseld". Over de objecti viteit van haar verslaggeving zei de correspondente dat zij ook had be richt over verklaringen van vluch telingen over het leegroven van hun huizen door militairen. In een gisteren uitgegeven ver klaring zegt Knol dat de KRO be paalde passages uit het interview "in een andere context" heeft ge plaatst. Hij heeft geen oordeel wil len uitspreken over de journalis ten, maar wilde slechts "berichten" over het drietal vermelden. "Mijn bedoeling is geenszins geweest de betrokken journalisten te kwet sen". Mocht die indruk zijn ont staan, "dan wil ik de betrokken journalisten langs deze weg mijn excuses daarvoor maken", aldus de verklaring van Knol. Van Grunsven daarover: "Ik vind het nogal gemakkelijk via de media excuses aan te bieden. Wat mij betreft worden ze niet aan vaard. Als Knol het woordvoer derschap voor Surinaamse aange legenheden wordt ontnomen, vind ik dat meer waard dan deze half zachte excuses". Voor de Nederlandse Vereniging van Journalisten NVJ is de verkla ring van Knol geen aanleiding om van haar voornemen af te zien om juridische stappen te nemen tegen het PvdA-kamerlid. Gedacht wordt aan een proces wegens smaad en aantasting van eer en goede naam. Een woordvoerder van de KRO-radio zei desgevraagd dat tijdens het vraaggesprek is ge wezen op de mogelijke gevolgen van zijn uitspraken en het feit "dat heel journalistiek Nederland over hem heen zal tuimelen". Knol het weten daar niet bang voor te zijn en dat niet uit de weg te gaan. Echtpaar pleegde ontucht met kinderen ALKMAAR (ANP) - Officier van justitie Blom heeft gisteren enkele maanden celstraf geeist tegen twee inmiddels gescheiden echtelieden wegens ontucht met kinderen. Tegen de 53-jarige uit Blokker eiste hij acht maanden, tegen zijn 29-jarige ex-echtgenote vier maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Het tweetal wordt ervan beschuldigd gedurende bijna twee jaar on tucht te hebben bedreven met ten minste drie kinderen van veertien en vijftien jaar uit het Noordhollandse dorp Blokker. De vrouw zou zich daarbij slechts éénmaal op aandringen van haar man met een van de meisjes hebben ingelaten. Volgens gedetailleerde en onderling overeen stemmende verklaringen van de ex-echtgenote, de drie betrokken meis jes en een hulpverleenster'ging de man. vader van een vier jaar oud kind, veel verder en had hij regelmatig gemeenschap met een vijftienjarig meis je. De man ontkende uitdrukkelijk ooit een vinger naar de meisjes te heb ben uitgestoken. Volgens hem waren zij "vriendinnen" van zijn veel jon gere echtgenote en bleven ze op haar initiatief en met instemming van hun ouders af en toe logeren. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren tijdens de be handeling van de begroting van Binnenlandse Zaken het kabinet gevraagd om duidelijkheid te scheppen over de herindeling van gemeenten. Het parlement, zelf sterk verdeeld, kan geen wijs meer worden uit de plannen van staats secretaris De Graaff-Nauta, die met de herindeling is belast. De bewindsvrouwe die om finan ciële en bestuurlijke redenen klei ne gemeenten wil samenvoegen, wordt bij haar plannen voortdu rend gedwarsboomd door haar fractiegenoten van het CDA. De herindeling van de Bommeler- waard en de Midden-Betuwe wer den daardoor vorig jaar in de Eer ste Kamer verworpen. Fundamenten ziekenhuis 14e eeuw in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Opgravin gen deze maand aan de Nieuwen- dijk in Amsterdam hebben moge lijk de resten blootgelegd van het oudste ziekenhuis in de geschiede nis van de hoofdstad. Nader onder zoek moet dat uitwijzen. Volgens stadsarcheoloog J. Baart troffen zijn opgravers de funderingen aan van het oude Onze Lieve Vrouwe Gasthuis uit de 15e eeuw. Baart leidt uit de grootte van het complex af dat het gasthuis des tijds 25 tot 30 bedden telde. De stadsarcheoloog noemt de vondst "uniek". De funderingen zijn aan getroffen in een zes tot zeven meter diepe put op de plaats van een oude bioscoop. Er komt ter plaatste een nieuw hotel met daaronder een parkeergarage, maar de bouw daar van is vertraagd tot begin 1988. De opgravers vonden eerst res ten van huizen uit de zeventiende CDA-kamerlid Hennekam liet onlangs nog weten dat alleen maar gemeenten met minder dan 1000 inwoners in aanmerking mogen komen voor herindeling. Zijn frac tiegenoot Mateman voegde daar gisteren aan toe, dat nieuwe plan nen tot herindeling van de Bom- melerwaard en de Midden-Betuwe niet meer in behandeling mogen worden genomen. "Het parlement heeft gesproken. De regio's moeten van verdere herindelingsplannen gevrijwaard blijven", aldus Mate- De PvdA, die de herindelings plannen van het kabinet in grote fijnen steunt, wil van de staatsse cretaris weten wat zij nu precies van plan is. "De meerderheid van de Kamer is nog steeds voorstan der van een genuanceerd beleid", aldus woordvoerder Niessen, die constateerde dat de provincies langzamerhand ook geen zin meer hebben aan de plannen mee te wer ken. Ook fractievoorzitter Schutte van het GPV eiste duidelijkheid. "Niemand weet meer waaraan hij toe is", aldus Schutte.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3