Derde Wereld profiteert nu van koloniale erfenis Brazilië blijft knoeien met kernafval Reportage Wereldraadracisme en economie hangen nauw samen Landbouwuniversiteit Wageningen heeft internationaal karakter WAGENINGEN - Kofi uit Ghana, Elisabeth uit Kenia, Staf Van Leu uit Vietnam, Indira uit India, José uit Peru. Samen met 52 andere in gezeten van een ontwikkelings land studeren zij in Wageningen aan de Landbouwuniversiteit. Voor een studie van twee jaar krij gen ze een beurs van 35.000 gulden van Nederland, hun eigen overheid of van een particuliere instelling. door Cees Keizer Daarmee moet alles worden be taald: studie, huisvesting, reiskos ten. Vaak besteden ze zo'n 60 uur per week of meer aan hun studie. Want zij willen zo veel mogeüjk kennis op op te doen, om in hun eigen vaderland een steentje bij te dragen aan verbetering van de leef omstandigheden. Zo kan Neder land nog iets nuttigs doen met zijn koloniale verleden. Nadat Indonesië zelfstandig werd als kolonie bleef er heel wat kennis van de tropen achter in Ne derland. Om er toch nog iets mee te doen werden Nederlandse studen ten opgeleid in de tropische land bouwkunde. Zij konden hun ken nis gaan uitdragen in ontwikke lingslanden. In de jaren zestig werd ingezien dat er meer nodig was om de ken nis over te dragen. Zodra de Neder landse deskundige verdween, liet hij wel een prachtig ontwikke lingsproject achter, maar niet ie mand die het draaiend kon hou den. Ging er iets kapot, dan waren er nergens reserveonderdelen te krijgen. Zodat uiteindelijk alle in spanningen voor niets waren ge weest. Het was dus zaak om de i in ontwikkelingslanden zelf op te leiden. Vanuit de Landbouwuni versiteit werd een begin gemaakt met het geven van ondersteuning aan universiteiten in diverse ont wikkelingslanden. Dat leidde tot een hecht samenwerkingsverband tussen Wageningen en de Indone sische stad Malang. Maar ook aan andere universiteiten in Afrika, Azië en Latijns Amerika wordt nog steeds ondersteuning gegeven. Wp?rstand riet opleiden van buitenlanders in Wageningen is een betrekkelijk nieuw hoofdstuk. Al sinds enige ja ren worden in Wageningen buiten landse studenten opgeleid in de bodemkunde en waterbeheersing. "We hebben over de gehele wereld verspreid nu 200 in Wageningen opgeleide mensen", aldus direc teur dr. S. Slager van de internatio nale afdeling van de Landbouwu niversiteit. Hij is sinds 1980 bezig geweest deze studies vorm te ge- Pas sinds vorig jaar kunnen bui tenlanders kiezen uit vier studie richtingen: behalve bodemkunde en waterbeheersing zijn er nu ook de richtingen agarisch manage ment, landbouw en veeteelt en tro pische bosbouw. Per 1 januari moet de studierichting gewaswe tenschappen van stapel lopen. "Na lange en vaak hevige gevechten kunnen we nu zeggen dat de uni versiteit in Wageningen, als eerste in ons land, is geïnternationali seerd", aldus Slager. Hij stelt dat er aanvankelijk nog al wat weerstand was tegen die in ternationalisatie. Nederlandse stu denten vreesden tussen wal en schip te geraken. "Van die Neder landse studenten werd ook ge vraagd colleges in het Engels te volgen. Jullie doen alles voor die buitenlanders, was hun verwijt. Nu zijn de weerstanden wel wat weg- geebd". Toch blijven er nog wel problemen met de integratie tus sen Nederlandse- en buitenlandse studenten. Wat Slager opvalt, is dat de buitenlandse studenten wel contacten zoeken met Nederlandse studenten, maar meer nog met el kaar. men moeten afleggen. De resulta ten van dat examen worden in Ne derland bestudeerd. "Beschikt de kandidaat niet over een behoorlij ke basiskennis Engels, wis-, na tuur- en scheikunde dan gaat het hele feest niet door", aldus dr. Sla ger. Hij meldt met trots dat een toe gelaten kandidaat zelden wegens te magere studieresultaten naar huis moet worden teruggestuurd "Slechts een enkele keer komt hel Na twee jaar gaan de afgestu deerden vol goede moed en toe komstverwachtingen terug naar het land van herkomst. Slager: "Ik waarschuw iedereen na het afstu deren: pas op, je gaat een zeer zwa re eerste tijd tegemoet. Dat blijkt ook wel uit de praktijk. Het duurt een jaar voordat een afgestudeerde goed aan het werk is en door de oude collega's weer wordt geac cepteerd. Laten we maar eerlijk zijn: het eerste jaar na terugkomst doen ze niet zo erg veel meer dan lanterfanten Ze moeten in hun omgeving hun draai weer zien te vinden en die omgeving moet leren deze jongens die iets meer hebben geleerd en van de wereld hebben gezien te accepteren. Slager is er zich van bewust dat zo'n integratieproces na terug komst in eigen land niet zo vej loopt als dat in ons land zou gebeu ren. "We moeten leren dat on grip van tijd in Afrika, Azië en La tijns-Anerika heel anders wordt gevuld. Als je wel eens voor een of ficieel bezoek in die landen bent geweest weet je dat wachten een i voornaam stuk van de leefgewoon te is. Je doet er in zo'n land aan mee. Maar als je weer thuis bent, ben je dat in een paar dagen weer vergeten en ga je over op je eigen haastige ritme". In Wageningen studeren zo'n zestig buitenlanders. Nederlandse stilden ten zijn niet altijd even blij met deze zeer gemotiveerde studiegenoten. Gemotiveerd "Juist van die onderlinge discus sies leren ze enorm veel. De buiten landers zijn meer dan 100 procent gemotiveerd. Ze werken en stude ren vaak ruim 60 uur per week. Ik moet eerlijk bekennen dat de Ne derlandse studenten niet altijd ge motiveerd zijn en vaak een studie duur van 40 uur per week niet ha len", zegt Slager. Ook heeft hij ge constateerd dat de gemiddelde stu dieresultaten van de buitenlandse studenten hoger liggen dan die van de Nederlandse. Van de studenten die nu in Wa geningen verblijven is grofweg voor 40 procent afkomstig uit Afri ka, 40 procent komt uit Azie en 20 procent uit Latijnse landen. Ze zijn meestal tussen de 25 en 30 jaar oud Wil iemand, met een degelijke vooropleiding, in Wageningen toe stemming krijgen te komen stude ren zal er eerst iemand of een in stantie moeten zijn die die studie beurs van 35.000 gulden voor twee jaar op tafel legt. Dat kan het ministerie van ont wikkelingssamenwerking, de Eu ropese Gemeenschap of de Wereld bank zijn. De laatste jaren vragen overheden van ontwikkelingslan den zelf een plaats aan voor een van hun studenten Zij betalen dat dan uit de fondsen die ze van de Wereldbank hebben gekregen ter ontwikkeling van hun eigen land Er is daarbij soms ook sprake van samenwerking. Zo hebben de Afri kaanse 'frontlijnstaten' (de buur landen van Zuidafrika, zoals Ango la, Zambia. Tanzania, Zimbabwe en Mozambique) gezamenlijke aanvragen ingediend. Zware tijd Is een student geselecteerd dan zal hij of zij op de Nederlandse am bassade een zwaar toelatingsexa Autoriteiten bagatelliseren 'grootste ramp' sinds Tsjernobil GOIANIA - Gouverneur Henri que Santillo van de deelstaat Goias heeft de knoop doorge hakt: het radio-actief afval dat vrijkwam doordat een röntgen- apparaat bij een sloper terecht kwam en een ware ramp veroor zaakte in dit deel van Brazilië zal toch worden opgeslagen in het dorpje Abadia de Goias, op 20 ki lometer afstand van de stad Goiania. Daarmee schendt hij de overeenkomst die hij zaterdag had gemaakt met de plaatselijke bevolking. door Jan Thielen De inwoners van Abadia blok keerden vorige week de toe gangsweg tot hun dorp om dum ping van het afval te voorkomen. De regering van de deelstaat stuurde daarop 2500 manschap pen van de militaire politie, ge wapend met geweren en bajonet ten, naar het betrokken gebied. Gouverneur Santillo wist een treffen tussen de politie en de protesterende bevolking nog net voorkomen. Hij zegde toe de storting van het afval in Abadia de Goias opnieuw te bestuderen, op voorwaarde dat de wegblok kade zou worden opgeheven. Sinds het weekeinde is de weg naar Abadia de Goias afgezet met militairen. Om de honderd meter staan groepen gewapende soldaten om te voorkómen dat de bewoners opnieuw tot een blokkade zullen overgaan. De bewoners in Abadia zelf worden op een afstand van ruim een kilo meter gehouden tot het open ter rein waar arbeiders onder poli tiebescherming de werkzaamhe den verrichten. Ze dragen geen beschermende kleding en heb ben alleen de instructie om 'niet onnodig dichter dan 50 meter van het atoomafval' te komen. Drinkwater De bewoners van Abadia de Goias voelen zich zwaar gedu peerd. Vlakbij de uiterst proviso rische opslagplaats van het atoomafval wonen enkele hon derden mensen die hoofdzake lijk leven van de landbouw en veeteelt. Niet ver van de opslag plaats loopt een riviertje dat zorgt voor het drinkwater. De be woners vrezen dat door de hevi ge regens in deze tijd van het jaar radio-actieve straling kan vrijko men uit de krakkemikkige en roestige vaten en via het grond water in het riviertje terecht zal komen. Verscheidene fysici sluiten dat ook niet uit. Een kleine boer met enkele varkens, kippen en koeien heeft zijn boerderij in middels verlaten. "De regering zegt dat alles veilig is. Maar nie mand wil nog met mij zaken doen. Iedereen denkt dat mijn grond al is besmet of weldra zal zijn. Alles wat ik in mijn leven heb opgebouwd is nu in een klap geruïneerd". Het merendeel van het atoom afval staat nog midden in de stad Goiania, die ruim een miljoen in woners telt. In verschillende de len van de stad zijn straten en huizen door touwen of houten schuttingen afgezet. Enkele schuttingen zijn omgewaaid. Er achter bevinden zich de plaatsen waar gedurende tien dagen lang is gespeeld met het uiterst radio actieve cesium 137. Het cesium behoudt volgens deskundigen ten minste dertig jaar lang haar radio-actieve werking en nog eens dertig in mindere mate. Tenminste twaalf plekken in de stad zijn de komende tientallen jaren onbewoonbaar. De directeur van de Braziliaan se Nationale Commissie voor Nucleaire Energie, CNEN, Ro- sentahl, geeft toe dat het ongeluk in Goiania 'zeer ernstig' is. "De ergste kernramp na die van Tsjernobil Toch is improvisatie overal troef. Terwijl de autoritei ten wachten op de speciale ro bots uit Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sovjetunie die ook in Tsjernobyl waren ingezet, staan de roestige vaten met atoomafval gewoon op de stoep. Alsof het huisvuil betreft, slechts afgezet door een slap koord. Honden en katten lopen er probleemloos onder door, snuffelen aan de vaten en lopen ook de besmette terreinen op. Op een van de besmette plaatsen speelden kinderen op slechts lut tele meters van de vaten atoom afval. In totaal herbergt de stad op de besmette plaatsen nog en kele tonnen atoomafval. Risico Vorige week is president José Sarney op bezoek geweest in Goiania. Hij probeerde de bevol king gerust te stellen. "Als het ri sico werkelijk zö groot was, dan zou jullie president niet hier ko men", verzekerde hij. Maar in te genstelling tot de 1,2 miljoen in woners van de stad was de presi dent dik ingepakt in een stra- lingsvrij pak. De bewoners vermoeden dat de radioactieve besmetting veel verder rij kt dan officieel wordt toegegeven. Officiële getallen spreken van 243 personen die in meer of mindere mate besmet zijn, waarvan er vijftig in het zie kenhuis is opgenomen. Tenmin ste 12 van hen, die zijn overge bracht naar Rio de Janeiro, heb ben vrijwel geen overlevingskan sen. Niet-officiële cijfers spreken van tenminste 600 besmette Het is niet precies na te gaan wie er allemaal in aanraking zijn geweest met het cesium 137 ge durende de tien dagen dat het ge vaarlijke goedje rondzwierf voor dat alarm werd geslagen. Veel oud ijzer, papier en karton van de schroothandelaar die de ce- sium-capsule met een moker ka pot sloeg heeft al een weg elders in de stad. gevonden. Tot in de stad Sao Paolo zijn ladingen pa pier aangetroffen uit Goiania. die besmet bleken te zijn. De bewoners zijn ook bang dat veel van de bankbiljetten zijn be smet. De stad zou deze week haar 54e verjaardag vieren maar de meeste van de artiesten die el ders uit het land waren uitgeno digd om dit feest op te luisteren hebben uit angst voor besmet ting hun optreden afgezegd. Veestapel De kernramp in Goiania begint ook de eerste economische ge volgen te vertonen. Veel Brazi liaanse en buitenlandse afne mers hebben hun order bij de plaatselijke textielindustrie inge trokken. Men vreest dat op korte termijn hetzelfde zal gebeuren met melk en vlees uit Goiania. Met 21 miljoen stuks vee heeft de deelstad Goyas, waarvan Goia nia de hoofdstad is. de grootste veestapel van Brazilië. De regering van de deelstaat schuift de schuld van de econo mische gevolgen van deze nu cleaire ramp in de schoenen van een 'onverantwoordelijke pers', die niet op evenwichtige wijze over dit ongeluk zou informeren. Maar anderen wijten dat aan de regering in de hoofdstad Brasilia en die van de deelstaat zelf. Want als een ding is gebleken, dan is het wel dat Brazilië niet in het minst is voorbereid op dergelijke rampen. De eigenlijke oorzaak van ra cisme ligt in het economisch streven naar winst, zegt de afde ling 'Antiracisme' van de We reldraad van Kerken na een on derzoek naar de economische ondergrond van het racisme. Een gisteren in Genève gepubliceerd rapport: "Zowel in Zuidelijk Afrika als in de Verenigde Sta ten, Zuidamerikaanse landen en Azië zijn de apartheid en andere vormen van racisme gevolg van economische praktijken van re geringen, banken of onderne mingen". De onderzoekers citeren de vroegere Zuidafrikaanse pre mier John Vorster, die ooit heeft gezegd, dat de apartheid in zijn land de ideale voorwaarde was voor grote winsten van onderne mingen. Weliswaar zijn niet al leen economische factoren oor zaak van discriminatie van zwar ten of inheemse volkeren in vele delen van de wereld, maar toch is de Wereldraad van oordeel dat racisme nauw samenhangt met economische en politieke uitbui ting. Kritiek heeft de Wereldraad op het beleid van vooral de noorde lijke landen inzake ontwikke lingssamenwerking. 'Ontwikke ling' is daar gelijk aan moderni sering en economische groei, maar betekent in werkelijkheid dat inheemse volken hun land wordt ontnomen. De Wereldraad wil daarom het woord 'ontwikke ling' voortaan alleen nog gebrui ken in verband met 'sociale ge rechtigheid' en 'mede-delen'. Christenen, zegt de We reldraad, mogen vandaag niet lij delijk toezien hoe economische toestanden leiden tot uitbreiding van racisme of uitbuiting van et nische groepen. Het verband tus sen racisme en economie zal in de 307 aangesloten kerken een belangrijk thema moeten zijn. Zending en joden De joodse gemeenschap wijst christelijke zending onder joden volstrekt af. Dat staat nog eens duidelijk in een gisteren uit gebrachte nota van het Overleg orgaan van Joden en Christenen in Nederland (Ojec) getiteld 'Van zending tot gesprek'. Het Ojec ziet een duidelijk on geduld binnen de joodse ge meenschap: die kan 'eenvoudig' niet begrijpen, waarom het ant woord op de vraag of christenen de joodse identiteit volledig ruimte kunnen geven en kunnen respecteren, zo moeilijk is. Ook nu de kerken zich nader bezin nen op hun houding tegenover de joden, is de joodse argwaan niet verdwenen. Die argwaan wordt gevoed door eeuwenlange ervaring én door steeds weer op tredende incidenten. De nota is een vervolg op de brief van januari vorig jaar, waar in het Ojec-bestuur de bij het Ojec aangesloten kerken vroeg om bezinning op hun houding te genover het joodse volk en de zending onder joden. Het be stuur vroeg dat omdat er verschil bleek te bestaan tussen de prak tijk en de officiële theorie in kerkordes en kerkelijke verkla ringen. Zo staat in de gereformeerde kerkorde r.og altijd, dat de ker ken zich zullen richten tot de jo den om hun uit de Heilige Schrift te betuigen dat Jezus de Christus is. En in een recent Vaticaans do cument wordt gezegd, dat kerk en jodendom niet kunnen wor den gezien als twee gelijke we gen van heil. Het Ojec beseft, dat wijziging van kerkordes een ingrijpende zaak is en onder de volle verant woordelijkheid van de desbetref fende kerk valt. De joodse verte genwoordigers in het Ojec men gen zich dan ook niet in wezenlij ke zaken van de christelijke identiteit. Maar het verschil tus sen kerkelijke praktijk en theo rie blijft bij hen vragen oproe pen, juist omdat hier het respect voor dejoodse identiteit in het geding is. Het Overlegorgaan hoopt, dat de bezinning uiteindelijk zal lei den tot meer helderheid én tot wijziging van de bestaande for muleringen in kerkordes en ver klaringen. Het wil dat bezin ningsproces helpen bevorderen, zowel in gesprekken met de Kerk en Israël-instanties van de verschillende kerken als voor een breder publiek. Zo is er vol gende week dinsdag in Assen een forumdiscussie waarin de zending onder joden centraal staat. Hoger beroep Volgende week vrijdag. 30 oktober, dient voor het gerechts hof in Amsterdam het hoger be roep in het kort geding dat het COC had aangespannen tegen kardinaal Simonis. Dat deelde het COC (Nederlandse vereni ging tot integratie van homosek sualiteit) vandaag mee. De kardinaal zei in januari in een radioprogramma van het Hu manistisch Verbond er begrip voor te hebben, dat een rooms- katholieke huiseigenaar op grond van zijn geweten homo seksuelen als huurder zou weige ren. In een daaropvolgend kort geding werd geëist, dat Simonis zich voortaan bij het uitdragen van zijn visie niet meer beledi gend, kwetsend, denigrerend of discriminerend over homosek sualiteit en homoseksuelen zou uitlaten. De president van de Utrechtse rechtbank wees de eis echter af. Hij oordeelde, dat Simonis vol gens het burgerlijk recht be voegd is, het rooms-katholieke standpunt inzake homoseksuali teit uiteen te zetten. Bovendien vond de president niet, dat de kardinaal zich onnodig grievend en discriminerend had uitgela ten. Het COC ging toen in hoger beroep. Kunst. Vrijdag (2 tot 9 uur), zaterdag (half 10 tot 4 uur) en zon dag (kwart over 11 tot 9 uur) wordt in de Utrechtse Nicolaï- kerk een tentoonstelling gehou den van religieuze kunst. De ex poserende christelijke kunste naars komen uit alle delen van het land. Het is de tweede keer dat zij zich hier presenteren. Na de laatste restauratie (1978) kreeg deze romaanse kerk (in de volks mond 'Klaaskerk') naast de ker kelijke bestemming ook een mu seumfunctie. Het Centraal Muse um bijvoorbeeld houdt er een permanente tentoonstelling van historische bouwfragmenten. De komende tentoonstelling is een voorproefje van een zeer uit gebreide tentoonstelling in Utrechts grote kerken die vol gend jaar op het programma staat als de restauratie van de Domkerk geheel achter de rug is. Er wordt in de Nicolaikerk op de tentoonstellingsdagen ook op het orgel gespeeld. Verder zijn er dia-voorstellingen. De tentoon stelling wordt besloten met een opendeurdienst. Hervormde Kerk: beroepen te Nijeveen (Dr.) kandidaat G. J. Gardenier Zwartemeer, te Dub beldam E. Westrik Beerzerveld (Ov.). Toegelaten tot de evange liebediening: mevrouw A. H. Looman-Graaskamp Geldermal- sen; beroepbaar- N. Noorlander Bergambacht en D. Woudt Koog aan de Zaan. Gereformeerde Kerken: be roepen te Vorden P. W. Dekker Twijzelerheide (Fr.): aangeno men naar Ooltgensplaat en Den Bommel kandidaat W. Venema aldaar. Arbeidersvrouwen. De Ver eniging van Katholieke Arbei dersvrouwen in Vlaanderen wil in de Rooms-Katholieke Kerk meer ruimte voor de vrouw. Bij een onderzoek pleitte bijna de helft van de ondervraagden voor toelating van de vrouw tot het priesterambt. Ruim 80 procent wil, dat vrouwen tijdens de eu charistieviering mogen preken en dat ze meer zeggenschap krij gen in het besturen van de paro chies. De vereniging telt 320.000 le den. Volgens het onderzoek is ruim 40 procent van de onder vraagden actief m een of andere vorm van kerkewerk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2