beentjes willen niet meer Mary Servaes: 'De Het gammele koffiehuis van De Voorziening Het levenslied raakt zijn moeder kwijt WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 "Volgende patiënt graag!". Met deze wachtkamerkreet spoorde Mary Servaes gisteren de vele fotografen aan voort te maken. De Zangeres Zonder Naam gaf in de Leidse Schouwburg voor hen en voor hun schrijvende vakbroeders een persconferentie ter gelegenheid van haar naderende afscheid. De vertolkster van het Nederlandse levenslied vindt het na dertig jaar optreden wel genoeg, want "de beentjes willen niet meer". door Cees van Hoore LEIDEN - De zangeres werd in 1919 geboren in Leiden als Mary Bey. Hoewel zij later door een Maastrichtenaar werd 'wegge- trouwd', bestaat er tussen haar en deze stad dus een nauwe band. Ze zette er bij het revue-gezelschap van Nand Boer haar eerste schre den op het artistieke pad. Burge meester Goekoop beloofde haar tij dens de bijeenkomst dan ook al vast de erepenning van de stad Lei den, die haar - vooral dankzij het aandringen van de bevolking en de plaatselijke pers - zal worden opge speld in het gebouw van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit of de Leidse Schouwburg. De plechtig heid zal plaats hebben in een praat programma van Jan Rijsdam. Maar eerst komen de vele feestelijkhe den die door Servaes' impresario Jacques Senf en de VARA op touw zijn gezet. Onderuithalen Het afscheid van Mary Servaes belooft een grootse, nationale ge beurtenis te worden. In de smaakvolle Tilburgse Schouw burg worden op 26 en 27 november twee galaconcerten voor de schei dende zangeres georganiseerd. Het programma in dit met veel pluche aangeklede theater zal onder meer bestaan uit een potpourri van de vijfhondervijfenzeventig liedjes die de zangeres in het verleden heeft gezongen. Een keur van be kende artiesten zal de zangeres bij het ten gehore brengen van haar repertoire bijstaan. Het nummer 'Rock around the clock' staat hoog genoteerd op het verlanglijstje van Mary. In haar eigen woorden: "Ik zing ook wel eens graag iets wilds". Het is de VARA die dit 'klapstuk' in huis heeft weten te halen. De op namen van het afscheidsconcert worden door deze omroep op Ou dejaarsavond uitgezonden. De pro- duktie van het programma is in handen van René van de Water, voor de regie tekent Geert Tom- low. Sonja Barend zal bovendien een aparte 'Sonja op zondag' aan de Zangeres zonder Naam wijden'. Sonja zocht de zangeres thuis op en keek samen met haar terug op haar glanzende carrière. De uitzen ding bevat een collage van televi sie-opnamen. Op een vraag uit de zaal of er in dit programma ook op namen aan bod zullen komen waarin Servaes door het slijk is ge haald. antwoordde Sonja aange brand: "Onderuithalen! Daar zijn wij niet op uit! U misschien?" Er zijn vele 'Servaeslegenden' in omloop. Een daarvan is, dat de zan geres wakker zou liggen van de denigrerende stukjes die journalis ten in het verleden over haar heb ben geschreven. Die misvatting hielp Mary tijdens de persconfe rentie de wereld uit. "Ach, ik heb me er wel eens kwaad over ge maakt. Wat er over me werd ge schreven, was niet altijd zo leuk. Ik heb zo'n veertig plakboeken van een halve meter hoog en daarin be vindt zich heel wat journalistiek venijn - maar bij deze vergeef ik het de heren journalisten. Ik hoop dat ze hun beroep gezond en wel zullen blijven uitoefenen. En dat ze wat te doen blijven hebben. Ik heb ze immers toch zo'n dertig jaar aan het werk gehouden. Overigens is het opvallend, dat ik door de werkelijk grote schrijvers nog nooit ben neergesabeld". De journalistiek sloeg ae ogen neer. Maar goed dat schouwburg directeur Frans Boelen er zo vlug achteraan kwam, anders hadden de journalisten ongetwijfeld het zoetgevooisde lied 'Mandolinen zingen zacht in Nikosia' aangehe- Pol de Jong: 'De tijd is rijp voor zo'n opzet'. mentaliteit. We moeten samen ver der". De eigenaar van het grafisch ate lier meent al jaren het goede voor beeld te geven door de werkplaats voor iedereen open te stellen. Ook voor de (kunst)liefhebbers. Zij kunnen gewoon binnenlopen om rustig naar grafieken te komen kij ken of iets aan te schaffen. Hij heeft altijd werk van kunstenaars in voorraad. Verder organiseert De Jong tweemaal per jaar een belang rijke tentoonstelling van een be kende Nederlandse graficus. Affi ches en catalogus worden dan in ei gen, beheer uitgegeven. Wensen? "Dat de gemeente de gelegenheid krijgt van de overheid om een echt kunstbeleid op poten te zetten. Er is dan misschien een mogelijkheid dat wij ook binnen een subsidieregeling passen". De lithopers wordt over enige dagen geinstalleerd. Een klein bedrijfje in het Olga-complex in Leiden heeft de opdracht gekregen. "Ja, dat mag zeker samenwerking worden genoemd". Zwanezang voor Stagedoor Festival AMSTERDAM (ANP) - Het Stage door Festival, dat elk jaar in een aantal theaters in Nederland wordt gehouden, is gedoemd te verdwij nen. Het festival is té groot gewor den om nog met de drie ton subsi diegelden rond te. komen. Het Stagedoor Festival begon vijfjaar geleden als een presentatie van het Nederlandse migranten- theater en is in het leven geroepen door vier theaters in Amsterdam. In dat jaar werden 36 voorstellin gen gegeven in die theaters. Een jaar later al werden voorstellingen gegeven buiten Amsterdam en dit jaar staan 190 voorstellingen in 18 28 - Faith-George Michael 29 37 Toy boy-Sinitta 30 26 All out of love-Sandra Reemer 31 30 Paper mfire-John Cougar Mellencamp 32-1 don't wanna be a hero- Johnny Hates Jazz 33 - The motive-Then Jerico 34 - Love changes-Climie Fisher 35 - In the Dutch mountains- The Nits 36 25 Where the streets have no name-U2 37 21 Whenever you're ready- Five Star 38 - Bella Maria-George Baker Selection 39 23 Bridge to your heart-Wax 40 Toveren-Herman van Veen steden op het programma. Hoewel het Stagedoor Festival een groot succes bleek, werden de subsidie gelden hieraan nauwelijks aange past. In 1984 was dit 225.000 gulden in totaal. Dit jaar drie ton. Dat is, volgens de organisatoren, niet meer genoeg om het festival te be talen. Bovendien hebben de mees te deelnemende theaters zelf al moeite genoeg het hoofd boven water te houden. Er zullen dan ook gesprekken gevoerd worden om het festival onder te brengen bij an dere culturele evenementen, aldus de organisatie. Het komende Stagedoor Festival wordt gehouden in november. Het zwaartepunt van de voorstellingen ligt ook dit jaar weer in Amster dam, Rotterdam en Utrecht, waar dan 25 verschillende produkties (10 buitenlandse) te zien zijn. Bo vendien zijn enkele internationale co-produkties te zien: De Laatste Dagen Van Clover Fields of A Co on's Carnival, een wereldpremière van Theatergroep De Nieuw Am sterdam, Dialecto De Pajaros van Quilapayun Co en Mem En Zin van regisseur Ibrahim Sglman. Naast de theater-, dans- en mu ziekuitvoeringen wordt er een ex positie gehouden in De Balie met daarin aandacht voor in Nederland wonende beeldende kunstenaars van buitenlandse afkomst. Over de positie van deze theatermakers in Europa wordt op 8 november ge sproken in het Tropeninstituut in Amsterdam. Boelen overhandigde de zange res dertig rode rozen en een boek over de stad Leiden, een boek 'dat mocht worden geruild'. "Blijf zit ten, meisje", voegde hij Mary toe. toen hij haar kuste. Rozen Frans Boelen heeft 'de Amaha Rodrigues van de Lage Landen' zo wel als schouwburgdirecteur en re gisseur meegemaakt. In die laatste functie maakte hij met haar een drietal televisieprogramma's. Hij legde de nadruk op het grote vak manschap van de zangeres: "Mary was de enige vrouw die er altijd was. Zij zette zich volledig in en zong constant op top". De rozen werden door Servaes in dank aanvaard. Met een glimlach: het waren tenminste echte. In de loop van haar carrière heeft Mary namelijk heel wat plastic bloemen ontvangen. Dat was wel goed be doeld van die mensen, maar het had toch iets engs. Toen Sonja Ba rend bij de voorbereiding van haar programma bij haar aankwam met een gul boeket, toonde Mary Ser vaes haar erkentelijkheid daarvoor met de woorden: "Bedankt. Het zijn echte, zie ik. Dat is fijn. Die gaan gelukkig hartstikke dood". Een loopbaan als die van de Zan geres Zonder Naam vraagt er na tuurlijk om om te boek te worden gesteld. Dat gebeurt dan ook. Bij uitgeverij De Fonteijn zal op Moe derdag 1988 een met veel ontroe rende brieven van bewonderaars aangevulde biografie verschijnen, waarvoor de werktitel 'Bedankt lieve mensen' is gekozen. Jacques Senf: "Ja hoor, de zangeres schrijft het boek zelf, al wordt zij met raad en daad terzijde gestaan door Wim Hazeu. De uitgave van dat boek zal een gebeurtenis zijn van de eerste orde. Je kunt je gewoon niet voor stellen wat die vrouw allemaal heeft meegemaakt. En hoeveel mensen ze niet heeft gekend! Dat is mij wel gebleken bij de organisa tie van die twee Tilburgse af scheidsavonden en bij de samen stelling van het programma daar voor. Er melden zich elke dag weer i die zich met de invulling dat programma willen be- i of die ideeën willen aan dragen. Uit alle lagen van de bevol king krijgen wij signalen dat men Mary een warm hart toedraagt Het aantrekken van artiesten voor haar afscheidsfeest is dan ook geen en kel probleem. Let op mijn woor den: 1988 wordt het Servaesjaar". Mary Servaes is vrij resoluut over haar afscheid. Ze neemt op het hoogtepunt van haar carrière afscheid en is zeker niet van plan een tweede Heintje Davids te wor den. Haar bewonderaars kunnen echter voorlopig nog gerust gaan slapen: bij Varagram verschijnt binnenkort een verzamelelpee met haar mooiste liedjes. Het Koffiehuis' van R W. Fassbin- dcr naar Carlo Coldoni door Noor delijk Theater De Voorziening. Met: Martin de Smet, Adriaan Adri- aanse, Felix Troch. Jaap ten Holt, Miehei van Dousselaere, Elsemiekc Scholte, Joop Wittennans, Guusje van Tilborgh en Jacqueline Kap- Regic: Pol Dehert en Herman Gi- lis. Decor: Mare Cnops. Gezien op 20 oktober in de Leidse schouwburg. LEIDEN - In 1969 zette de Duit se film- en theaterregisseur Rei ner Werner Fassbinder zijn ver sie van Goldoni's komedie 'Het Koffiehuis' in scène. Deze be werking stamt uit de tijd van Fassbinders samenwerking met het 'antiteater' in München, en is waarschijnlijk het best vanuit die toenmalige theatersituatie te verklaren. Helaas zegt het Noor delijk Theater De Voorziening daarover niets in de summiere programmafolder. Daarin wordt slechts het clichébeeld bevestigd van de in 1982 overleden, omstre den Fassbinder: hij zou deze be werking "half dronken, half nuchter, in één ruk" hebben ge schreven. Zouden de beide regis seurs hun werk soms ook in een trance-toestand hebben ver richt? Mocht hun echter een dui delijke regieopzet voor ogen ge staan hebben, dan is dat in de voorstelling niet tot zijn recht ge komen. Men heeft zich duidelijk te zeer laten leiden door het on- vangrijke (film)werk van Fass binder. Het stuk bevat dan ook nogal wat Fassbinder-ingredién- ten, die geen geloofwaardig ge heel vormen. Veel lijn zit er niet in het verhaal, dat bovendien maar moeizaam op gang komt. Ene Eugenio is verslaafd aan gokken en verwaarloost zijn vrouw. Een zich Leander noe mende figuur beduvelt hem voortdurend en speelt vals spel, zoals de meeste personages op de een of andere manier niet deu gen. Waar bij Goldoni de intriges zich afspelen op de piazzetta voor het koffiehuis, is door Fass binder alles verplaatst naar de zelfkant van onze maatschappij. In een fraai belicht decor zien we een donkere plaats onder een viaduct met ter linkerzijde het koffiehuis en de deur naar het speelhuis. Het taalgebruik is hier won derlijk archaïsch. Er wordt een ouderwets soort schrijftaal ge sproken; het wemelt van de 'Uw Edele' en van gekunstelde zins constructies. Maar het waarom blijft je tevergeefs gissen - het ge beurt niet realistisch, niet sno bistisch en niet parodistisch. Zo dra er over geldbedragen wordt gesproken (en men doet voortdu rend niet anders), volgt er steeds een reeks wisselkoersen: dat is zoveel Dollar, zoveel D-Mark, zo veel Yen enz. Waar deze zoge naamde 'running gag' goed voor is, blijft de vraag - als grap is het in elk geval niet geslaagd. Iets dergelijks geldt voor de Marlon Brando-parodie, die Michel van Dousselaere als eigenaar van het speelhuis ten beste geeft, 't Is misschien wel leuk, maar wat moet je ermee in dit stuk? Bovendien had De Voorzie ning nog met een extra handicap te kampen. Wegens ziekte van Dirk Roofthooft was de (belang rijke) rol van Eugenio overgeno men door Jaap ten Holt. Hij heeft slechts twee dagen de tijd gehad om te repeteren. Het verklaart zijn zwakke spel, wat met alle respect de toch al matige pro- duktie geen goed deed. Slechts een enkele keer is er iets op toneel te zien, waardoor je kunt vermoeden, wat De Voor ziening beoogd heeft. Een semi- stripteasenummer op het aloude superkitsch nummer 'Du' van Peter Maffay was daar een voor beeld van. Het kon het stuk als mislukte Fassbinder-imitatie niet meer redden. WIJNAND ZEILSTRA. 16 18 Stars on Frankie-Stars on 45 17 38 Maybe Tomorrow-UB 40 18 19 Welkom in Utopia 2- Frank Boeyen Groep 19 20 Smoking gun-Robert Cray Band 20 24 The night you murdered love-ABC 21 27 Little lies-Fleetwood Mac 22 10 Wishing well-Terence Trent d'Arby 23 35 Dance little lady-Tina Charles 24 32 When you gonna-Rick and Lisa 25 16 What have I done to deser ve this-Pet Shop Boys 26 31 The opera house-Jack e Magossa 27 29 Loving you again-Chris Rea 1 1 Never gonna give you up- Rick Astley 3 2 Bad-Michael Jackson 4 3 Causing a commotion- Madonna 5 12 I need love-L L Cool J 6 8 You win again-Bee Gees 7 7 It's over-Level 42 8 6 Amore-BZN 9 14 Some people-Cliff Richard 10 5 Boys-Sabrina 11 17 Wonderful Life-Black 12 11 Wipeout-Fat Boys Beach Boys 13 13 Waterfall-Wendy and Li- 14 9 Let's work-Mick Jagger 15 15 Brilliant disguise-Bruce Springsteen De Zangeres Zonder Naam met dertig 'echte' rozengeflankeerd door burgemeester Goekoop en Sonja Barend (foto Holvast) Concertgebouworkest krijgt ovaties in Oost-Berlijn OOST-BERLIJN (DPA/ANP) - Het publiek stond als één man op en bracht een ovatie die minuten duurde na een optreden van het Amsterdamse 1 Concertgebouwor kest in Oost-Berlijn onder dirigent Leonard Bernstein. De musici mochten talrijke bossen bloemen in ontvangst nemen nadat zij 'Die Unvollendete' van Franz Schubert en de symfonie nr. 1 d-dur van Gustav Mahler ten gehore hadden gebracht. Het Concertgebouwor kest geeft in de hoofdstad van de DDR drie concerten in het kader van de Feestmaand voor theater en muziek Onder de kop 'Ovaties voor Leo nard Bernstein' beschrijft de be langrijkste krant van de DDR, het partijorgaan Neues Deutschland, het concert als een 'gebeurtenis van formaat in het muziekleven van Berlijn'. Ook de twee resterende concer ten in het Schauspielhaus worden gedirigeerd door Bernstein. Er staan werken van Schubert en Ma hler op het programma. DEN HAAG - Voor de promotie van middagvoorstellingen in de Leidse Schouwburg zoekt de Cul turele Raad Zuid-Holland op kor te termijn een aantal vrijwilligers. In de periode november 1987 tot en met maart 1988 moeten deze 'cultu rele animeerdames- en heren' per soonlijk een aantal publieksgroe pen benaderen over voorstellingen die overdag in de Leidse Schouw burg worden gehouden. Zij moe ten in supermarkten, ouderencen- tra, op markten en pleinen, het pu bliek proberen warm te maken AMSTERDAM (ANP) - Willy Cle ment uit het Belgische Oostende heeft met „Soweto" het tweede pop-compositiefestival „Not the same old song" gewonnen. Hij was een van de'tien overgebleven fina listen, van wie dinsdagavond in de laatste ronde in De Melkweg in Amsterdam werk werd uitgevoerd. Het festival is een evenement van Popmuziek Nederland en de stich ting Conamus. Popcomponisten konden vanaf juni dit jaar cassettes inzenden met maximaal drie composities en bij- LEIDEN- De christelijke oratori umvereniging 'Con Amore' bestaat 75 jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt op zaterdagavond 31 oktober in de Pieterskerk een uitvoering gege ven van Verdi's Requiem. De uit voering staat onder leiding van de dirigent Piet Kiel jr. Als solisten treden op dit* jubile- LEIDEN Eindelijk erken ning voor het open grafische atelier 'De Bange Duivel'. Het Anjerfonds is zo bereid willig geweest om de helft van de kosten van een litho pers (5000 gulden) op tafel te leggen voor dit atelier dat twaalf jaar ongesubsidiëerd door het leven is gegaan. Voor eigenaar, kunstenaar Pol de Jong een steuntje in de rug. De lithopers, speciaal bedoeld voor het maken van zeefdrukken, ont- voor deze voorstellingen. Daaraan gaat een korte stoomcursus vooraf: gedurende drie avonden krijgt men les in voorlichtingskunde en bewegingsleer. Iedereen is wel kom. De enige 'diploma's' die door de Culturele Raad Zuid-Holland worden gevraagd: enthousiasme en durf. En men moet over wat vrije tijd beschikken. Geïnteresseerden kunnen vóór 29 oktober a.s. contact opnemen met: Culturele Raad Zuid-Holland. 070-624961, projekt Theater Over dag. behorende teksten. Op de meeste cassettes stonden inderdaad drie songs. De jury moest kiezen uit ruim 850 composities. De tien bes te werden dinsdagavond live ten gehore gebracht en gelijk beoor deeld. De tweede plaats was voor Gerrit Venema uit Den Haag ("Ugly old town" en "Guess that's what I ca me to do"). Het duo Willem Erne en Leendert Huntelaar uit Utrecht sleepten met hun compositie "Tv- land" de derde prijs in de wacht. Voorzitter van de jury was Boude- wijn de Groot. umconcert naar voren de sopraan Bernadette Degelin, de mezzo-so praan Jenny Veeninga, de tenor Jan Derksen en de bas Henk Smit. Voorts is er de medewerking van leden van de Koninklijke Gemeng de Zangvereniging 'Aalsmeer Koor' alsmede van het Randstede lijk Begeleidingsorkest. Het con cert begint om 20.00 uur. brak nog aan de collectie drukper sen in het voormalige bakkershuis aan de Rijndijkstraat. In de geriefe lijke ruimten van de tot atelier om getoverde bakkers werkplaats, die zoveel mogelijk in authentieke staat is gebleven, is het goed toe ven. De lichtval is er gunstig en het is er ook opvallend rustig. Pol de Jong heeft er in de loop van de twaalf jaar alles aan gedaan om er zowel voor amateurs als professio nals een goed uitgeruste werk plaats van te maken. "Het meeste heb ik zelf bij elkaar gesprokkeld en het spreekt, dat ik ook alles zelf onderhoud". Niet alleen persen en materiaal zijn er voorhanden, ook is er ter oriëntatie een uitgebreide literatuur- en (kunst)boekencollec- tie. Hoewel De Jong over klandizie nooit te klagen heeft gehad, meent hij dat de tijd meer dan ooit rijp is voor een dergelijke opzet. Wat kan het open grafische atelier nu pre cies betekenen voor (jonge) kun stenaars? De Jong: "Nu de BKR is wegge vallen, dreigen veel afgestudeer den aan kunstacademies in een zwart gat te vallen. Waar moeten ze werken? Waar moeten ze drukken? Wel, hier kan worden gewerkt en gedrukt. Het zou aardig zijn als er voor die groep wat meer subsidie beschikbaar kwam. Bijvoorbeeld in de vorm van een geldelijke on dersteuning voor een jaar of zoiets dergelijks". Voor een vast bedrag ("er wordt geen winst gemaakt") kan er bij De Jong een middag, een ochtend, of een dag een Ders worden gehuurd. Op dit moment maken zo'n 25 tot 30 kunstenaars uit de regio daar ge bruik van. Op donderdag en vrij dag is de 'maestro' zelf aanwezig om die mensen die nog niet zoveel verstand hebben van de edele drukkunst terzijde te staan. Om in zijn onderhoud te voorzien geeft hij zelf al jarenlang les in grafische technieken en tekenen. Materiaal, zoals verf, papier, platen en zink is tegen kostprijs verkrijgbaar. Een ander voordeel van deze op zet is volgens De Jong de samen werking die in zo'n open atelier ontstaat. "Door onze werkwijze ko men kunstenaars veel eerder met elkaar in contact en krijgen ze mis schien ook meer belangstelling voor eikaars werk". De Jong juicht onlangs in Leiden opgezette Stich ting Belangenbehartiging Kunste naars dan ook toe. "Het moet uit zijn met die eeuwige kruideniers- Culturele vrijwilligers gezocht Belg wint popcompositiefestival Verdi's Requiem bij 'Con Amore'

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21