Kaas niet meer alleen op brood Socialisten Spanje op zoek naar 'modem gezicht Receptenoorlog woedt in culinaire wereld F ETEN EN DRINKEN Elzasser Riesling: Verfrissend en veelzijdig Een voldoende van consument OCS: bewijzen tegen Greenpeace verzameld WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 PAGINA 19 In visueel opzicht verschilt de Elzas sterk van andere Franse wijngebieden. Omdat de streek zo'n zeven eeuwen Duits is geweest, bezitten de wijndorpen dikwijls de romantische, sprookjesachtige charme van het Midden- Europa van weleer. Je ziet er niet alleen markante vakwerkhuizen, fraaie Renaissancepanden, indrukwekkende kerken, prachtige putten en oude poorten, maar bovendien worden de meeste dorpen schitterend door de natuur omlijst. Ze liggen tegen of tussen de met groene wijngaarden en donkere wouden bedekte uitlopers van de Vogezen. Deze bergketen loopt parallel met de Rijn en beschut de Elzas tegen vochtige westenwinden: Colmar is een der droogste steden van Frankrijk. Ook in andere opzichten wordt de eigen identiteit van de Elzas geaccentueerd. Zo spreken de bewoners een volstrekt eigen dialect, terwijl het gebied vele eigen tradities en eigen klederdrachten kent. De Elzasser keuken combineert Duitse hoeveelheden met Frans raffinement. Ook de Elzasser wijnen hebben een eigen identiteit. Van doorgaans dezelfde druiven die enkele tientallen kilometers oostwaarts in Duitsland worden gecultiveerd, maakt men hier droge, ferme, aromatische wijnen. Deze worden naar hun druivesoort genoemd. Het vermelden van een wijngaardnaam op het etiket komt slechts bij uitzondering voor. Slechts 25 wijngaarden hebben recht op de benaming 'grand cru' en staan dus op etiketten vermeld. Iedere producent in de Elzas maakt een royaal gamma wijnen. In de kelders van handelshuizen, coöperaties en particuliere domeinen tref je minstens negen a tien verschillende soorten aan. Het overgrote deel van de wijnen is wit. De enige blauwe druif is de pinot noir, waarvan rosé of rode wijn wordt gemaakt. De meest aangeplante wijndruif is de Riesling. De wijnen daarvan hebben normaliter geen spoortje zoet en bezitten vaak een uitgesproken verfijning. Daarnaast zijn ze dikwijls geurig. De stijl van Elzasser Rieslings kan variëren per producent en.per wijngaard. Rieslings van lichte grond kunnen jong worden gedronken, tewijl die van bijvoorbeeld een kalkbodem om enkele jaren geduld vragen. Een goede Riesling biedt ras, een levendige smaak en discrete schakeringen. De Elzassers zelf zijn trots op deze wijn. Zij noemen hem 'de koning' en hebben als zegswijze 'Wie de Riesling kent, kent de Elzas en wie van de Elzas houdt, houdt van de Riesling'. Het aardige van deze wijn is ook dat hij zich makkelijk met veel gerechten laat combineren. HUBRECHT DUIJKER Er zullen weinig mensen zijn die zich werkelijk zorgen hebben gemaakt over het rapportcijfer voor de Nederlandse kaas. Die zorgeloosheid blijkt gerechtvaardigd. De Nederlandse kaas krijgt een ruime voldoende van de consument, om precies te zijn een 7,3. De buitenlandse kaas komt er iets minder vanaf. Uit een consumentenonderzoek blijkt dat deze kazen gemiddeld met een 6,3 genoegen moeten nemen. Het hoogst geprezen van de Nederlandse kaas wordt de keus in gebruiksmogelijkheden. Een dikke acht. De buitenlandse kaas moet het dan doen met net geen zeven. door Huub Klompenhouwer Voor de derde keer in twaalf jaar heeft het Nederlands Zuivelbureau een onderzoek laten doen naar het imago van de kaas. Kaas wordt als broodbeleg veel minder gekocht dan vroeger. Toch blijkt dat de handel zich nog niet druk maakt over de afzet van de kaas in eigen land. Maar dat heeft dan wel alles te maken met de andere gebruiksmo gelijkheden die ingeburgerd ge raakt zijn. Voor een panpizza of een tosti wordt immers ook kaas ge bruikt en wat te denken van het stukje kaas uit het vuistje of de ge gratineerde kaas over de spruitjes of de spinazie. Al twee jaar lang neemt de kaasconsumptie in ons land met 5 procent toe. Overigens geldt dat zowel voor de eigen kaas als voor de buitenlandse. Het meest populair blijkt de toe passing op pizza's, in kaassalade en bij het gourmetten of racletten. Die gerechten blijken steeds meer in geburgerd te raken. Ook de tosti en de kaassauzen blijven 'groeien'. In het algemeen blijkt ook uit het onderzoek dat de Nederlandse huisvrouw/man steeds creatiever gaat koken. Brood, aardappelen, groenten en vlees zijn niet meer per definitie de maaltijdeningredien- ten. Er is de toename van het uit- Een kok die in Nederland een nieuw gerecht uitvindt, is er aan gewend dat na verloop van tijd weer tegen te komen in één of meer van de vele nieuwe kookboeken die elk jaar op de (kook)boeken- markt opduiken. Hij verbaast zich er ook al lang niet meer over dat de auteur van zo'n boek zijn recepten zonder zijn toestemming publi ceert en bovendien ook nog preten deert de creaties zelf te hebben be dacht. door Fred Rondeel/ANP Maar deze chef-kok is het anno 1987 beu zijn dagen knarsetandend door te brengen. Vooral als je ziet, aldus directeur Adriaan W. Gran- dia van Hotel l'Europe in Amster dam, dat vooral rond kersttijd, on geveer 40 tot 50 zogenaamd 'nieu we' kookboeken het licht zien. Er is in bijna alle gevallen niets nieuws onder de zon. Het blijkt overwe gend 'pik- en jatwerk'. Plagiaat dus. Gesanctioneerd plagiaat overi gens, omdat de recepten van de Ne derlandse chef-koks niet door de wet worden beschermd. De koks en restaurateurs die zich verenigd hebben in de Alliance Gastronomique Néerlandaise (33 vermaarde Nederlandse restau rants) geloven dat het anders kan. Net els allen die zich door de Ne derlandse wet beschermd zien, zij het auteursrechtelijk, modelrech- telijk of octrooirechtelijk, willen ook zij voor hun recepten aan spraak maken op een redelijke rechtsbescherming. Zij en hun ju risten vinden het al merkwaardig genoeg dat in Nederland, waar vrij wel alles reeds bij wet is geregeld, copyright op receptuur buiten de wettelijke boot is gevallen. De Alliance wil dit fenomeen aanpakken. Daarbij stuit zij al vroeg op praktische bezwaren: er is over dit onderwerp in ons land geen literatuur. Er is bovendien nog nimmer enige rechtspraak over gepleegd. Kortom het is een geheel maagdelijk terrein. Maar de Alliance ziet zich gesteund door rechtspraak in de Bondsrepubliek Duitsland en in de Verenigde Sta ten, die het auteursrecht op recep tuur wel bescherming biedt. Via een binnenkort te houden symposium wil de Alliance diverse deskundigen op dit terrein de zaak laten belichten. Het zal worden ge organiseerd door de Stichting Au teursrechtmanifestaties, een sa menwerkingsverband van de mi nisteries van justitie, WVC. de Ver eniging voor Auteursrecht en de Stichting Auteursrechtbelangen. De inleidingen worden verzorgd door prof. mr. F. W. Grosheide (hoogleraar Utrecht), Jaap Klosse (voorzitter Alliance Gastronomi que), drie juristen onder wie een octrooigemachtigde en drie culi nair journalisten. Na afloop wordt een forumdiscussie gehouden die onder leiding staat van mr. R.A.E. Stuijt (bestuurslid van de Vereni ging voor Auteursrecht). Tevens vindt de uitreiking plaats van de prijs (3.000 gulden) voor een „au thentiek eigentijds recept voor een hoofdgerecht". Daartoe hebben enkele tientallen koks de afgelo pen maanden hun recepten inge zonden. Alle professionele koks van Nederland mochten er aan meedoen. Het recept moest geheel zelf zijn bedacht en dus niet geheel of gedeeltelijk zijn overgenomen van een ander. Het mocht ook niet zijn gebaseerd op een bestaand, be schreven dan wel onbeschreven, recept. Het symposium „Recht en ge recht" wordt op 26 november in Hotel l'Europe in Amsterdam ge houden, in het kader van het 100-ja- rig bestaan van de Berner Conven tie (auteursrechtelijke afspraken tussen landen), het 75-jarig bestaan van de Auteurswet en het 20-jarig bestaan van de Alliance Gastrono mique Néerlandaise, die ondanks haar klinkende Franse naam een 100 procent Nederlandse vereni ging is. heemse koken, waarbij vooral veel pasta's worden gebruikt, maar ook een toename van de snelle snacks en diepvriesmaaltijden, als er in de keuken weinig tijd is. Koopgedrag Ruim 43 procent van de Neder landers koopt de kaas in die super markt. Dat is een forse toename bij zeven jaar geleden vergeleken, toen 31 procent de supermarkt op zocht. Die groei ging niet ten koste van de kaasspeciaalzaak, die, met 16 procent, stabiel bleef. Wel enigs zins ten koste van de kaasboer op de markt, daar liep de afzet met 2 procent terug tot 16 procent. Opvallend is de daling van de verkoop van Edammer, de Jonge Goudse en de Leidse, of komijne kaas. Blijkbaar maken toch veel mensen de overstap naar de nieu we kaassoorten als een Leerdam mer en de rauwmelkse kaas, zoals de Kollumer. De zoutarmere Maas- lander is bijvoorbeeld al populair der dan de Friesche Nagelkaas. Nog een opvallend gedrag in het Nederlandse huishouden. Het is voor 92 procent de vrouw die de kaas koopt. Slechts in zes procent Al is kaas minder in trek voor de boterham, er zijn tal van andere toepassingsmogelijkheden. «foto gpd) van de gevallen zijn het de mannen kinderen niet gestuurd worden om zicht of smaak bij die kinderen, die de keus in de winkel maken, de kaas te kopen. Een opmerking Want ook het Zuivelbureau beseft Maar dat men die keus op prijs die niet moet worden toegeschre- heel goed dat die kinderen juist de stelt, mag blijken uit het feit dat de ven aan een gebrek van kritisch in- koper van de toekomst is. Playgirl: ook de vrouw heeft nu haar eigen erotisch blad BUSSUM - Nederland heeft sinds gisteren een erotisch magazine voor dames: Playgirl. Het blad wordt deze week in een oplage van 200.000 over ons land verspreid. Uitgever is Cobles International Publishers BV. waar van voorzitter Alexander S. de Vries Robles verwacht dat na Nederland, het eerste Europese land waar Playgirl op de markt wordt gebracht, waar schijnlijk al volgend jaar ook Engeland, Frankrijk en West-Duitsland aan de beurt zijn. Ruim vier miljoen gulden is besteed aan het opzetten van het blad in ons land. "En we hebben er vertrouwen in dat het hier gaat lopen. Neder land is calvinistisch, maar als het in een preuts land als Amerika goed loopt, moet het hier ook lukken", aldus De Vries Robles. "Playgirl biedt vrouwen de mogelijkheid om hun erotische fantasieën uit te leven. Het is een uitlaatklep om het onmogelijke mogelijk te maken, juist omdat vrouwen in het dagelijks leven er nauwelijks voor durven uit komen dat ze dergelijke fantasieën hebben", zo prees hoofdredactrice Nancy Martin van de Amerikaanse versie het blad aan. "We laten mannen in het blad zoveel mogelijk zien in relatie tot vrouwen. Dus niet alleen ge slachtsdelen of naakt. Niet alleen de penis maar de héle man". In de VS bestaat Playgirl al sinds 1973. Het wordt daar vooral gelezen door werkende vrouwen tussen de 18 en 34 jaar, woonachtig in de steden en werkzaam in min of meer traditionele vrouwenberoepen als secreta resse of verpleegkundige. Vijfenzeventig procent van de Amerikaanse le- 5 alleenstaand. Voorafgaand aan de presentatie had Cobles International Publishers v Iplpf .-fiPsi een symP°sium over de vrouw en haar erotische fantasieën georgani- V'- seercf waarin onder meer de seksuologe Maria Schopman (van het radio- xlllpLV 1 J* X ;f$!-^1810 programma Radio Romantica), de Amerikaanse Nancy Martin (van Play- girl in New York) en de publiciste Germaine Greer. De laatste vroeg zich muttÊkfM ^"MlalliaS&iii— jn een meeslepend betoog af of de Nederlandse Playgirl troublemaking enough (lastig, prikkelend, spraakmakend genoeg) zou kunnen zijn. Haar Greenpeace-campagneleider Henk Kersten (staand) vertelde gisteren bij een persconferentie op de Sirius over eigenzinnige versie van een blad als Playgirl zou er zo uitzien: "Met een de acties tegen het verbrandingsschip Vulcanus-Il. Twee Deense vissers pleitten daarbij de milieuorganisatie roddelrubriek en een lijstje met namen van de verkrachters van de maand vrij. (foto anp) met kentekennummer en al". ROTTERDAM (GPD/ANP) - De betrokkenheid van Greenpeace bij de sabotage-actie tegen het ver brandingsschip Vulcanus-II blijft onduidelijk. Ocean Combustion Services zegt bewijzen te hebben van medeplichtigheid van Green peace en heeft vanmorgen de deur waarder langs gestuurd om vorige week opgelegde dwangsom van 50.000 gulden te innen. Twee Deen se vissers pleitten de milieuorgani satie gisteren nadrukkelijk vrij. Bij de acties tegen het schip vaarden Deense vissers een staalkabel in de schroef van het schip, dat daarop stuurloos werd en de verbranding moest stoppen. OCS-woordvoerder Verdegaal Koning: fiscus mag gegevens doorspelen DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Koning (financiën) is niet van plan de belastinginspecteurs ervan te weerhouden gegevens door te spelen naar sociale diensten. De in specteurs lichten gemeentelijke sociale diensten in over de belas ting die bewoners van bejaarden huizen terug ontvangen. Daarmee wordt de geheimhoudingsplicht niet geschonden. Dit antwoordt de bewindsman op vragen van fractie leider Van Es van de PSP. Op grond van een artikel in de al gemene wet inzake rijksbelastin gen kunnen de inspecteurs worden ontheven van de fiscale geheim houdingsplicht. Koning heeft de inspecteurs opdracht gegeven ge meenten door te geven wanneer bejaarden in bejaardenoorden te ruggave krijgen van de belasting. Volgens de Stichting Ombuds man en Van Es handelden de in specteurs daarmee in strijd met de geheimhoudingsplicht. Zowel Ko ning als minister Brinkman (WVC) vinden echter dat een belasting voordeel moet meetellen bij de vaststelling van de eigen bijdrage in de verzorgingskosten. Zo wordt het belastingvoordeel van de be jaarden (gemiddeld zo'n 450 gul den) weer ongedaan gemaakt. Divosa, de Vereniging van, direc teuren van sociale diensten, heeft de sociale diensten overigens gead viseerd het terugontvangen belas tinggeld van de bejaarden niet te verrekenen met de eigen bijdrage die ze moeten betalen. Koning is het daarmee niet eens. zegt op schrift en op band bewijzen te hebben van de coördinerende rol die de Sirius in de vissersactie zou hebben gespeeld. Ook meent hij te kunnen aantonen dat het Greenpeace-schip dichter dan 100 meter bij de Vulcanus is geweest, iets dat de Rotterdamse rechtbank vorige week had verboden op straf fe van 50.000 gulden. Verdegaal zegt dat een journalist van de Haag- sche Courant bereid is dat onder ede voor de rechtbank te verkla ren. Bij het bezoek van die journa list aan de Vulcanus zouden ook fo to's zijn gemaakt die en en ander bewijzen. Twee Deense vissers die waren betrokken waren bij de acties heb ben gisteren gezegd dat de Vulca nus 'zelf verantwoordelijk is voor het incident'. "Wij gaven duidelijke signalen dat we gingen vissen en hebben dat via de radio een aantal keer gemeld", aldus Jesper Larsen en Svend Kristenser. tijdens een persconferentie aan boord van het Greenpeace-schip „Sirius" in Am sterdam. De vissers zeggen dat ze bij de nadering van het verbindingsge bied geprobeerd hebben de Vulca nus te doen keren. De vissers ver klaarden dat ze vervolgens duide lijk hebben gemaakt dat de vis vangst zou beginnen en dat het schip moest draaien, wilde het niet in de netten verstrikt raken. "Het was wel donker, maar we hadden speciale, voorgeschreven lichten aangemaakt. Mogelijk claimen we de schade aan de netten die de Vul canus heeft aangericht", aldus de vissers. Die schade schatten ze op zo'n 70.000 Deense kronen (21.000 gulden). Coberco slankt af EDE (GPD) - Coberco wil volgend jaar de produktie van melkpoeder in de vestiging te Ede staken. Dat heeft de directie van dit bedrijf gis teren meegedeeld. In een later sta dium zal ook de produktie van bo- terolie uit Ede verdwijnen. Deze taak zal worden overgenomen door de Coberco-vestiging in Lochem. Bij het bedrijf in Ede werken 47 mensen. Een deel van het personeel zal via maatregelen als vut, senioren regelingen of pensioen afvloeien. Het overige personeel zal worden ondergebracht in de vestiging Rie del of in andere Coberco-bedrijven. De Coberco-directie noemt als re den voor het sluiten van de melk- poederfabriek het teruglopende melkaanbod. MADRID - Spanjaarden zijn van huis uit nogal familieziek. Maar ook in de beste families komt wel eens bonje voor, zoals de laatste tijd het geval is binnen de socialis tische familie. De socialistische partij PSOE ligt danig overhoop met de socialistische vakbond UGT. De confrontatie lijkt com pleet, nu onlangs een laatste lijm poging mislukte. door Gerrit Jan Hoek Steen des aanstoots is de koers, die het socialistische kabinet van premier Felipe Gonzalez vaart, sinds de socialisten in 1982 aan de macht kwamen. Om de achterge bleven economie uit het slop te ha len en Spanje op het Europese spoor te brengen, slikte Gonzalez al snel zijn socialistische principes In plaats daarvan verschenen be grippen als 'pragmatisme' en 'mo dernisering' in het socialistische vaandel. Om de Spaanse economie concurrerend met de andere Euro pese landen te maken en het pro bleem van de hoge werkeloosheid, (meer dan 16%) aan te pakken, nam Gonzalez zijn toevlucht tot louter neo-liberale beginselen: stimulan sen voor de werkgevers, terugdrin gen van de overheidsuitgaven, in- flatiebeheersing en vergaande loonmatiging. De socialistische vakcentrale UGT slikte die maatregelen aan vankelijk met tegenzin, uit solida riteit met de geloofsgenoten en om het socialistische kabinet niet met een een stok tussen de benen ste ken. Maar deze zomer kwam die ja renlang opgekropte onvrede tot uitbarsting. Voor de teruggang van de PSOE bij de gemeenteraads- en autonome verkiezingen van 10 juni gaf premier Gonzalez de schuld aan de UGT. Door de kritiek op het kabinetsbeleid zou volgens Gonza lez de socialistische vakcentrale het beeld van een verdeelde PSOE hebben uitgedragen. De UGT daar entegen, gesteund door enkele ho ge provinciefunctionarissen en de linker vleugel van de partij, Iz- quierda Socialists, weet het verlies enkel en alleen aan de afkeer, die het bezuinigingsbeleid bij de kie zers teweeg had gebracht. De kloof tussen de partij en de vakcentrale werd nog eens extra geaccentueerd door de gang van zaken rond de begroting voor het volgend jaar. Nadat de UGT gewei gerd had een sociaal pact met de werkgeversorganisatie te tekenen, passeerde minister van Economie, Carlos Solchaga, de vakcentrale bij de opstelling van de begroting vol ledig. Waarna de vakcentrale alle registers opentrok en een onge kend offensief tegen haar socialis tische maten opende. De UGT eis te een radikale aanpassing van de plannen voor het volgend jaar: ver hoging van de ambtenarensalaris sen en van de pensioenen, verdere verlaging van de belasting voor de minder bedeelden, bredere dek king van de werkloosheidsuitke ringen en betere voorzienningen in de gezondheidssektor. Nu de Spaanse economie weer in de lift zit, (voor dit jaar is het groei percentage al bijgesteld op ruim 4,5%, het dubbele van de andere EG-landen), mocht de werkende klasse best meeprofiteren, oordeel de vakbondsbonds Redondo. De UGT speelde op scherp: als de regering de eisen niet inwilligt, zullen de vakbondsleden, die te vens lid zijn van het parlement, hun zetel mogelijkerwijs ter be schikking stellen voor het begro tingsdebat in december. Om de dreigende confrontatie af te zwak ken, probeerde vice-premier Guer- ra de recalcitrante vakbond enigs zins te temperen. Maar minister van Economie Solchaga hield zijn been stijf en sprak zijn veto uit over de eisen van de UGT. Ook een laatste poging van de PSOE-top óm Redondo c.s. tot wat mildere gedachten te brengen, liep na uren lange onderhandelingen spaak. De crisis in de socialistische ge lederen baart premier Gonzalez grote zorgen. De geschiedenis heeft immers uitgewezen dat inter ne verdeeldheid funest kan zijn voor het handhaven van de ver worven machtspositie. Die les valt te trekken uit de ondergang van de Spaanse centrumpartij UCD, de gang van zaken bij de Duitse SPD en de Britse Labourpartij. Vandaar dat Gonzalez met partij strategen bezig is met een "ideolo gisch reveil": het definiëren van een nieuwe identiteit. Op diverse discussieforums is de afgelopen weken gepoogd een wat moderne re dimensie te geven aan het socia lisme van de 21e eeuw: renovatie van de ideologie, revisie van de ou de dogma's en vernieuwing van het taalgebruik, waarbij het vol gens de partijorganisator Txiki Be- negas nog maar de vraag is "of werkgevers wel de vijanden van de werkende klasse zyn". Maar die strategie heeft ook een duidelijke bijbedoeling: de histori sche socialistische stellingen van de UGT afdoen als aftands, ouder wets en door de geschiedenis ach terhaald. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19