Dat gras snijdt vreselijk in je vingers Geen bezwaar Braks tegen fusie scholen 'Horeca mag niet overhand krijgen' Jongeren van Alphens Ashram College op milieukamp Agrarisch onderwijs in duin- en bollenstreek De Stek in Hazerswoude kan architect niet betalen Protest tegen overlast café in Alkemade ZWERFKEIEN PAGINA 16 W III WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 REEUWIJK/ALPHEN AAN DEN RIJN - Een groep jongeren op werkkamp sturen in de herfstvakantie. Wie dit hoort en niet beter weet, waant zich al gauw in een Oostblokland waar strafkampen de normaalste zaak van de wereld zijn. Niets is minder waar. Zo'n 25 leerlingen van het Ashram College uit Alphen gingen met zes begeleiders begin deze week naar het natuurgebied Sluipwijk in Reeuwijk om daar wat op te ruimen. Vrijwillig, zo blijkt. Vandaag beleeft het milieukamp de laatste dag. door Jolanda Mak Op een eilandje midden in de Reeuwijkse plassen zijn school kinderen bezig met het snoeien van fruitbomen, het verwijderen van uitheemse planten, het knot ten van wilgen en het maaien van allerlei soorten gras. Het eilandje ligt vrij ver uit de kust. Te ver om vanaf de kant te zien dat er men sen op zijn, laat staan dat kan worden waargenomen waarmee ze bezig zijn. De enige manier om dichterbij te komen is met een bootje. Zwemmen lijkt tenmin ste niet erg aantrekkelijk, nog af gezien van de temperatuur die het water moet hebben. Op het eiland is het een drukte van belang. Niets doet meer den ken aan de rust die over het alge meen midden op de plas heerst. Een doorgezaagd boompje valt om. Verscheidene kinderen schieten er op af met zagen om er kleine stukjes van te maken. Her en der worden commando's ge bruld: "Let op je vingers, kijk uit met die touwen". Als de potten thee uit de boot tevoorschijn komen, wordt het bijltje er - letterlijk - direct bij neer gegooid. Een van de docen ten schiet op een jongen af die nog driftig staat te hakken op een stronk die tussen zijn benen ligt. "Ben je nou helemaal? Straks hak je in je benen". Een andere docent grinnikt. "Hij is een beet je onhandig. Hij is vandaag ook al in het water gevallen". Zomertijd Het is de vierde keer dat een groep leerlingen van het Ashram College op milieukamp gaat. "De andere jaren waren we hier in het vooijaar", vertelt docent Henk Wiegant. In het dagelijks leven geeft hij het vak oriëntatie op de natuur, een combinatie van na tuurkunde, scheikunde en biolo gie. Hij vertelt dat dit jaar is ge kozen voor de herfstvakantie omdat er dan meer verschillende karweitjes zijn te doen. "Dat is een feit. Je kunt nu ook hooien en maaien. Dat kun je in het voorjaar niet". Hij zegt er meteen bij het kamp een volgen de keer toch liever in de lente te willen opzetten. "De kinderen hebben er meer zin in omdat het verder van de zomervakantie is. Bovendien kun je door de zomer tijd 's avonds ook nog wat doen. Dat kun je nu wel vergeten". Er zijn wel meer dingen die hij volgend jaar liever anders ziet. Dit jaar zijn voor het eerst naast tweede- en derdejaars ook brug- klassertjes mee op kamp. Wie gant: "Dat is gebeurd omdat de vierdeklassers na de herfstva kantie al op werkweek gaan met hun eigen klas". Het bevalt ech ter niet zo best. "Eigenlijk zijn brugklassers nog te jong en te speels om met gevaarlijk materi aal als bijlen en kapmessen om te gaan. Als begeleider moet je overal oren en ogen hebben". De school kreeg het gebied in de Reeuwijkse plassen aangewe zen door het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie (IVN). Het IVN levert ook alle ge reedschap aan: van bijltjes tot harken. Schraal Na twee dagen hard werken is al aardig wat hout verdwenen. "Broodnodig", meent Ruud. be geleider van het vrijwilligers werk. "In dit gebied liggen alle maal plassen die zijn ontstaan doordat er veen werd afgegra ven. Als dat droogde, kon het worden gebruikt om te stoken. Het was dan turf. Door het ont breken van voldoende beheer dreigen de eilandjes die in deze plassen liggen te verdwijnen". Hij wijst links en rechts waar het eiland gewoon is overwoe kerd met onkruid. "Dit is van oorsprong erg schrale grond. Er zit weinig voedsel in. Er zijn ech ter zeldzame, beschermde plan ten die alleen in zulk gebied kun nen groeien, zoals de kievits bloem. Door de boel hier op te ruimen, krijgen andere planten weer een kans". Dat gaat volgens hem ook op voor de bomen. "Vroeger werd alles op dit eilandje gebruikt. Het hout werd zodoende regelmatig gekapt, bij voorbeeld voor de ka chel. Nu gebeurt dit niet meer. Als de bomen te hoog worden, is de kans groot dat ze omvallen omdat de grond zo slap is. Dan brokkelt zo'n eilandje alleen maar af. Dat gebeurt toch al ge noeg door de golfslag van motor boten", vindt hij. "Zelfs werd het eiland ge bruikt als hooiland", gaat hij ver der. Dat blijkt ook wel uit de enorme hoeveelheden gras die er nu nog zijn te vinden. Robert (13) vindt dat een van de minder leu ke kanten van het kamp. "Hooi en is vrij zwaar werk. Daarbij snijdt dat gras vreselijk in je vin- gers". Te oordelen naar de hand schoenen die overal rondslinge ren, is hiervoor al een oplossing gevonden. Verder vindt hij het wel gezellig. "Ik dacht: ik kan wel de hele vakantie uitslapen en mezelf vermaken, maar ik vind het vreselijk leuk om ook iets te doen. Zodoende". Elzenpropjes Docent Nico Makker (hij geeft eveneens oriëntatie op de na tuur) knikt instemmend. "Je kunt inderdaad goed zien dat er veel kinderen zijn die iets willen doen in groepsverband. Of die gewoon graag buiten werken". De thee is inmiddels op en de vrije tijd wordt dus gebruikt voor iets anders. Docenten en mede leerlingen worden bestookt met de elzenpropjes die volop aanwe zig zijn. Tijd om weer aan de slag te gaan, vinden de begeleiders. Het werk wordt, hervat. Het IVN geeft niet precies op hoe iets moét gebeuren. "Ze ver tellen alleen dat iets nodig is. Hoe we het uitvoeren is onze ei gen zaak. We hebben gelukkig biologen bij ons, dus daar weten we wel raad mee", vertelt Henk Wiegant. "Of het wel eens is ge beurd dat we iets deden wat ei genlijk helemaal niet nodig was? Het is waarschijnlijk best eens voorgekomen, maar we hebben het nooit te horen gekregen. Ik denk ook niet dat dat gebeurt". En met een grijns in de richting van de begeleider voor milieu- vrijwilligerswerk: "Ze kijken wel uit. Ze willen veel te graag weer eens een groep hebben". LISSE/DEN HAAG - Van overleg binnen het middel baar agrarisch onderwijs in de duin- en bollenstreek om te komen tot een samenwer kingsverband was al sprake voordat een nota over de vorming van Agrarische Opleidingscentra aan de Tweede Kamer werd gepre senteerd. Dat antwoordt mi nister Braks (landbouw en visserij) op vragen van de kamerleden Fransen en Blauw (beiden WD). Franssen en Blauw spraken on langs hun verbazing erover uit dat de stichting in de bollenstreek al van de grond was gekomen, nog voordat de Tweede Kamer over een en ander had gesproken. Braks voert evenwel aan dat ook al wordt de naam Agrarisch Opleidings centrum gebruikt door de nieuwe stichting, dit losstaat van de vor- ALKEMADE - "De gemeente Alk emade heeft een onjuiste afweging gemaakt tussen commercieel be lang van een enkele ondernemer en de belangen van rust en kwaliteit van vele dorpsgenoten" Oudeweteringer H. Buitink merkt dat op in een brief aan de ge meenteraad van Alkemade over de overlast die de vrije sluitingstijd van horeca-inrichtingen veroor zaakt. "Op tijdstippen dat elders de ho- reca-ondememers hun deuren moeten sluiten, wijkt men uit naar Oude Wetering om daar alcoho lisch vertier te zoeken. De bedrij vigheid van slaande portieren, overslaande stemmen en door slaande banden verdraagt zich ech ter slecht met de nachtrust van an deren. Naar mijn inschatting zou den alcoholcontroles onder ko mende en gaande automobilisten verontrustende resultaten opleve ren", aldus de bewoner van de Kerkstraat Hij dringt in zijn brief aan op een vast sluitingsuur, maar bij de eer ste schriftelijke ronde van de be grotingsbehandeling hebben bur gemeester en wethouders juist la ten weten geen vast sluitingsuur voor te willen schrijven. mmg van AOC's zoals bedoeld in zijn beleidsnota. De nieuwe stichting zal, zo blijkt uit de antwoorden van Braks, na behandeling van de AOC-nota in de Tweede Kamer, worden ge vraagd naar haar plannen voor wat betreft de vorming van een Agra risch Opleidngscentrum in de zin van de nota, waarbij ook het Lager Agrarisch Onderwijs wordt betrok ken. Van de onlangs gevormde stich ting in de duin- en bollenstreek ma ken momenteel de Rijkstuinbouw school in Lisse, en de Vakschool en het Kort Middelbaar Agrarisch Be roepsonderwijs in Rijnsburg deel uit. Stichtingsvoorzitter Van Nobe- len liet al eerder weten dat op den duur ook naar samenwerking met het Lagere Agrarisch Tuinbouw- onderwijs in de regio zal worden gezocht. Versnippering In antwoord op vragen van Franssen en Blauw schrijft Braks verder dat gedurende de eerste drie jaren na de oprichting van de stich ting een door hem aangewezen per soon deel uitmaakt van het be stuur. De reden hiervoor is dat de Rijkstuinbouwschool in Lisse on der de nieuwe stichting valt. Ook in de nog in te stellen beheerscom missie neemt een door Braks aan gewezen adviserend lid zitting. Braks herinnert eran dat de stichting tot stand is gekomen na onderling overleg tussen alle be langhebbenden in de duin- en bol lenstreek, toen in het begin van de jaren tachtig de oprichting van een protestants-christelijk middelbare ALPHEN AAN DEN RIJN - Het leefmilieu en de nachtrust van be woners van de Hooftstraat in Al phen mag niet verder worden aan getast. Vier omwonende families van een aantal in deze woon- en winkelstraat gevestigde kroegen hebben het gemeentebestuur ge vraagd het aldaar geldende be stemmingsplan Dambenoy zoda nig te wijzigen, dat het vestigen van nieuwe horeca-bedrijven wordt beperkt. Hun verzoek is een reactie op de komst van een zogeheten snooker- café in het pand Hooftstraat 151, waar nu nog meubelinrichter Gor- ree opheffingsuitverkoop houdt. "Toen we van de komst van dat ca fé hoorden, zijn we naar de ge meente gegaan om te informeren naar de gevolgen daarvan. We vroe gen ons ook af of de initiatiefnemer de omwonenden geen bericht had moeten geven. Maar dat bleek niet zo, omdat in vrijwel alle panden in tuinbuwschool in Rijnsburg werd overwogen naast de reeds bestaan de Rijktuinbouwsschool in Lisse. "Een versnippering van deskun digheid en onderwijs over twee in stellingen achtte ik niet gewenst mede in verband met de verwachte daling van leerlingenaantallen in de tweede helft van de jaren tachtig en daarna", aldus Braks De Rijkstuinbouwschool is, zo benadrukt Braks in zijn antwoord, onder voorwaarden aan de "nieuwe stichting overgedragen. Een van de voorwaarden is dat de nieuwe stichting gezien de verhoudingen in de regio 'breed-christelijk' van opzet moet zijn. Verder zijn afspra ken gemaakt over de samenstelling van het bestuur en bepaalde garan ties toegezegd aan zittende leer krachten. Bedrijven moeten meebetalen aan opknappen weg VALKENBURG - Bedrijven aan de Achterweg in Valkenburg zul len moeten meebetalen aan de re constructie van de Achterweg. Dit omdat de weg op verzoek van de bedrijven wordt verbreed. In de begroting voor volgend jaar heeft het college 300.000 gulden uitge trokken voor de reconstructie van de Achterweg en enkele andere wegen. De daarop volgende vier jaar wordt nog eens 300.000 gulden geïnvesteerd in de wegen. de Hooftstraat gelegenheid is hore ca te vestigen. En daar zijn we toch wel even van geschrokken", zeg gen twee ondertekenaars van de brief aan burgemeester en wethou ders, de huisarts P. Hertzberger en middenstander J. van Zwieten. Tien jaar geleden, bij de vaststel ling van het bestemmingsplan, hebben de bewoners geen bezwaar gemaakt tegen de daarin opgestel de regels. "We vonden het zelfs pri ma dat er horeca kwam", aldus Van Zwieten, "omdat we dachten dat de straat daardoor levendiger zou worden. Onze gedachten gingen echter uit naar horeca op de dag. HAZERSWOUDE - Jongerencen trum De Stek in Hazerswoude Dorp krijgt financiële hulp van de gemeente. Voorlopig is dat alleen in de vorm van het voorschieten van de nog verschuldigde kosten die zijn gemaakt voor de architect die het ontwerp voor de nieuw bouw maakte. Ruim twee jaar geleden nam de raad de nieuwbouwplannen voor het jongerencentrum aan. Toen zich daarna de mogelijkheid voor deed om het Michaelshuis voor De naar lunchrooms bij voorbeeld waar winkelende mensen gezellig een kop koffie met gebak konden nemen. Nu echter ontwikkelt de horeca zich een heel andere kant op, waardoor onze nachtrust wordt verstoord en het peil van de straat naar beneden wordt gehaald"» Het afgelopen jaar vestigden zich twee kroegen in de Hooftstraat bij de al aanwezige drank- en eetgele- genheden. "Van wat er al was, heb ben we echter nooit veel last ge had", merken de buren daarbij op. "En we zijn niet tegen de horeca. We weten ook wel dat we een der gelijke ontwikkeling niet kunnen tegenhouden. Daar zijn hier niet Stek te kopen, werd voorlopig van nieuwbouw afgezien. De Stek zou dit alsnog na zeven jaar mogen rea liseren. Omdat de architectenkos- ten toch betaald moesten worden, besloot de raad om tienduizend gulden te betalen uit de reservepot, die bestemd was voor nieuwbouw eens mogelijkheden voor. Maar zo als wij ermee moeten leren leven, moeten de bezoekers leren ermee om te gaan. De jeugd mag best uit gaan, maar daar hoeft toch niet zo veel kabaal bij worden gemaakt?" Café Kwatro met name heeft wat betreft de overlast 's nachts een slechte reputatie opgebouwd. Re gelmatig wordt in de weekends het cafébezoek na sluitingstijd voor op de stoep verlengd. "Ik heb gezien hoe ze lege bierflessen op m'n auto gooiden en ik heb deze zomer ook gezien dat in drugs werd gehan deld", beweert Van Zwieten. Hij weet dat een van de buren z'n hujs te koop heeft gezet, omdat men de Het jongerencentrum zou die re serve weer aanvullen maar de ge meente zou een risico van maxi maal tienduizend gulden nemen. De Stek moest daarbuiten nog ruim negenduizend gulden aan de architect betalen. kinderen daarmee niet wilde con fronteren. "En wat denk je dat het voor de directe buren betekent als zich een snookercafé vestigt? Als alleen maar rustig wordt gebiljart, valt het misschien nog wel mee. Maar hoe ontwikkelt zich dat ver der", vragen Van Zwieten en Hert zberger zich bezorgd af. Ze vinden dat de gemeente hen als inwoners moet beschermen te gen de overlast. Soortgelijke dis cussies in andere delen van Al phens centrum hebben inmiddels geleid tot het opstellen van eep overlastverordening, waarin de vestiging van horeca in het een- De financiële situatie van het centrum is echter weinig rooskleu rig. Daardoor kan de eigen bijdrage nu niet worden betaald. B en W stellen de raad nu voor om het res terende bedrag ook voor te schie ten. De Stek moet dit wel volledig terugbetalen zodra het kan. Het aandeel dat de gemeente bereid is voor haar rekening te nemen, wordt dus niet vergroot. Overigens willen B en W de exploitatieproble men van het jongerencentrum later nog eens uitgebreid bespreken. Agrarische sector krijgt drie ton DEN HAAG/STREEK - Diverse proefprojecten op agrarisch gebied in Boskoop, Lisse en Rijnsburg en wijde omgeving krijgen in de ko mende drie jaar zo'n 320.000 gul den van de provincie Zuid-Hol land. De subsidies worden ver strekt met als doel het economisch functioneren van de agrarische sector te verbeteren. Het Proefstation voor de boom teelt en het stedelijk groen in Bos koop krijgt het grootste deel van het geld, zo'n 174.000 gulden in de jaren 1988 tot en met 1990. Het geld wordt gebruikt voor de ontwikke ling van een watergeefsysteem. waarmee tevens de planten kun nen worden bemest. De Stichting Laboratoium voor bloembollenonderzoek te Lisse ge bruikt de subsidie (99.000 gulden in drie jaar) voor het onderzoek naar de mogelijkheden om bollen- grond te ontsmetten tijdens de zo merperiode door het land zes we ken onder water te zetten. Zo zou den schimmels, waartegen nu nog geen kruid is gewassen, en onkrui den kunnen worden bestreden. De Vereniging proeftuin Kijns- burg en Omstreken tenslotte wendt de 50.000 gulden die het tot en met 1990 krijgt aan voor een on derzoek naar de verlenging van de 'aanvoerperiode voor zomer bloeiende planten. Dit onderzoek is van belang voor de Bollenstreek en de Rijn- en Veenstreek waar veel tuinbouwbedrijven zitten die niet onder glas telen. trum voor zover mogelijk wordt ge regeld. "Maar aan de opmerking dat bij het verstrekken van een ver gunning zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met de omwonen den hebben we niet veel", aldus Hertzberger. "Er moeten hardere afspraken worden gemaakt, bij voorbeeld dat zich niet méér kroe gen mogen vestigen voordat een van de huidige cafés sluit. Nu gaat het allemaal nog net, maar een vol gend café maakt het er. niet roos kleuriger op". Behalve als bewoner van de Hooftstraat, spreekt Van Zwieten ook als middenstander. "De Hooftstraat willen we ook als win kelstraat bewaren. Het is een win kelstraat die zich goed ontwikkelt, maar die verloedert als de ene na de andere kroeg komt. De cafés moe ten niet de overhand krijgen en daarom vragen wij nu om die be perkingen". Hertzberger: "Als we dat in de hand houden, zal het met de onrust in buurt ook wel meeval len". filmhuis LVC, Toni' van J Renoir, aanvang: 20.00 uur, The diary of a chambermaid' van Jean Renoir, aanvang: 22.15 uur Kapelzaal K O, Beethoven- cyclus. uitgevoerd door Martha Noguera, aanvang: 20.15 uur Vereniging Centraal wonen, informatiepunt Gemeenschappe lijk wonen. Gerestraat 20, 20 00 tot 22.00 uur Rijksherbarium Rapenburg 70-74, H. v.d. Post houdt een le zing over Fuchsia's, aanvang: 20.00 uur. DONDERDAG 22 OKT Lelden Lak-Theater, Hindenk speelt 'Treinen', aanvang: 20.30 uur. Leidse Schouwburg, drie nieu we balletten Werkcentrum Dans, aanvang: 20.15 uur Kapelzaal K O. Lunchcon cert Thomas Kanter cello, en Ag nes Houtsmuller viool, werken van Höndel en Brahms, van 12.45 tot 13.30 uur. lezing over en demonstratie van Javaanse Wayangdartsen, aanvang: 20.15 Rijksmuseum voor Volkenkun de, Creatief programma voor kin deren vanaf 9 jaar, van 10.30 tot 12.30 en van 14.00 tot 16 00 uur. Stadsgehoorzaal, blues avond met Duke Robbilard and The Ple asure Kings, in het voorprogram ma. Blues Bianco, aanvang: 22.00 uur LVC, 'After Hours', van Martin Scorsese, aanvang: 21.15 uur voorlichting en begeleiding dienst weigeren, Troef, Stations weg 32. van 20.00 tot 21.30 uur. inl. 149324/216180. Leiderdorp klaverjassen bij buurtvereni ging de buitengewonen, Muzen- hof, Gordijnsingel, aanvang 20 00 uur. Voorschoten poppentheater Wellus Nietus, Jacobus Wieman met het be toverde Sprookjesboek. Pr. Manj- kelaan 4, aanvang: 14.30 uur. VRIJDAG 23 OKT filmhuis LVC, 'After Hours', van Martin Scorsese, aanvang: 21.15 uur. Leidse Schouwburg, 'Nathan Lak-Theater Hinderik speelt Treinen', aanvang: 20.30 uur. se met Lazerus, Lest, Kees v.d. Knaap en Tóch Theater, aan vang: 20.30 uur. Kapelzaal K O, Beethoven- cyclus door Martha Noguera. aanvang: 20.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkun de, creatief programma voor kin deren vanaf 9 jaar, van 10.30 tot 12.30 en van 14.00 tot 16.00 uur. Groenoordhallen, Occas- sionshow, van 10.00 tot 22.00 Rijksmuseum Geologie en Mi neralogie houdt speciale rond gang voor kinderen, met tekening Leiderdorp Muzenhof, Toneelgroep La Terrazza speelt 'Dubbelspel', aanvang: 20.30 uur. klaverjassen supportersvere niging, RCL-kantine, sportpark De Bloemerd, aanvang: 19.45 Voorschoten poppentheater Wellus Nietus, John de Winter met Rode lucht boven Paradijs, voor kinderen n 5 tot 12 jaar, Pr. Marijkelaan 4, aanvang: 14.30 uur. ZATERDAG 24 OKT Lelden filmhuis LVC. 'After hours', van Martin Scorsese, aanvang. 21.15 Leidse Schouwburg, The Company met A little night mu sic', aanvang: 20.15 uur. In Alphen aan den Rijn heeft de gemeente een hele speciale manier om het ongeoorloofd parkeren op stoepen te gen te gaan. Op de juist geopende City Arcade in het centrum van Alphen zijn 'zwerfkeien' neergelegd. Er werd al op de stoep geparkeerd toen het 'straten' nog aan de gang was. Het is niet bekend of de stenen na de definitieve in richting van de winkelgalerij blijven liggen. (foto Nanno Btoupoti Bewoners Alphens centrum bang voor overlast

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16