Leidse wetenschappers zoeken skelet Rembrandt Bij Links Leiden ligt de crisis steeds op de loer W. Mulder: 'Praktisch zeker dat botresten te herkennen zijn' Opinie Bewoners Bocldiorst schoffelen wijk schoon Man zwaar mishandeld in eetcafé 'In Roomburg geen bedrijven Haagse regio' WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 LEIDEN - Leidse wetenschap pers gaan in de Westerkerk op zoek naar skeletresten van Rem brandt van Rijn, de in Leiden ge boren kunstschilder die in 1669 op 63-jarige leeftijd overleed. Rembrandt werd in de Amster damse kerk begraven. Titus, zijn zoon, ligt hier ook. De kerkvoogdij van de Wester kerk heeft het Anatomisch Labo ratorium gevraagd dit onderzoek tegelijk met de restauratie uit te voeren. Een verzoek dat aanvan kelijk aan dr. G. Maas, oud-me dewerker van het lab, werd ge daan. Omdat hij thans in Kuwayt werkzaam is, adviseerde Maas de kerkvoogdij om conservator W. Mulder van het Anatomisch La boratorium te vragen het onder zoek uit te voeren. De eerste skeletresten die uit een schudput naar boven wer den gehaald, zijn al in Leiden. Of het om delen van Rembrandt gaat is hoogst onzeker. Mulder heeft de botten uit de verzamel- put meegenomen om de kwali teit ervan te bekijken. Hij wil bo vendien weten wat er tijdens de opgravingen in de kerk tevoor schijn kan komen. door Jan Westerlaken Hij zegt: "Rembrandt ligt in de Westerkerk begraven. Dat is ze ker. Maar de absolute plaats ken nen wij niet. Evenmin als die van zijn zoon Titus. Hoe interessant het skelet van Rembrandt ook lijkt te zijn, wetenschappelijk ge zien is het een stuk belangrijker om na te gaan hoeveel mannen, en vrouwen je vindt en of er spra ke is van pathologische afwijkin gen. Het skelet van Rembrandt of zijn zoon is dus niet interes santer dan dat van iemand an ders". Vier delen Alvorens de Leidse weten schappers werkelijk aan de slag kunnen, zal eerst de houten vloer in vier delen uit de kerk moeten worden gehaald. De zerken er onder .worden dan gelicht. "Dan komen wij eraan te pas om het materiaal te verzamelen en voor onderzoek mee naar het lab te nemen. Dan zijn we wel halver wege volgend jaar", zegt Mulder. "Als het onderzoek, waaraan dr. Maat medewerking verleent, is afgerond gaan de botten terug in de eraven. Je kunt ze wel zoda nig conserveren, dat het nage slacht er ook nog eens wat mee kan doen". Over welke informatie be schikt Mulder thans waarop hij een beroep kan doen voor het on derzoek? De conservator: "We hebben helemaal niets. Maar dat is niet echt mijn pakkie aan. Wij hebben archiefgegevens nodig om ons onderzoek naar behoren te kun nen doen. Daarvoor zullen we een beroep doen op de journalen en de begrafenisboeken van de Westerkerk. Uit die gegevens moet uiteindelijk worden afge leid waar Rembrandt in de kerk begraven ligt. Is er een duidelijke aanwijzing, dan moet het niet zo moeilijk zijn om hem te vinden. Puur blind dat onderzoek doen is uitgesloten. Dan zoek je naar een naald in een hooiberg. De onder zoekers hebben echt indicaties nodig om zo'n skelet te kunnen vinden", aldus Mulder. Volgens Mulder kan men voor praktisch honderd procent zeker vaststellen dat de botresten in derdaad van Rembrandt zijn. "We zijn in staat door middel van geslacht en leeftijd met vrij grote zekerheid te kunnen zeggen aan wie het skelet ooit heeft toebe hoord. Vinden we de resten van Rembrandt dan zouden we van zijn schedel, als die in tact is, een projectie kunnen maken en die kunnen vergelijken met een van zijn zelfportretten. Kloppen leef tijd, geslacht en ook nog eens die projectie, dan is het wel heel erg waarschijnlijk dat we de resten van hem hebben gevonden". Lood In theorie is het nog mogelijk om na te gaan of er in de gevon den botten lood aanwezig is. Lood, dat afkomstig is uit lood wit. "Tenslotte", zegt Mulder, "is hij z'n hele leven met schilderen bezig geweest. Het is maar een theorie, maar ik sluit niet uit dat je die stof na drie eeuwen nog kan aantreffen. Vinden we veel lood, dan is dat ook weer geen bewijs dat we Rembrandt heb ben gevonden. Wanneer er spra ke is van een echte ziektege schiedenis die botafwijkingen te zien geeft, dan zoek je wat ge makkelijker. Ik beschik niet over informatie die, voor wat Rem brandt betreft, in die richting wijzen". En als er helemaal geen gege vens over hem terug te vinden zijn, moet dan het onderzoek wor den stopgezet Mulder schudt het hoofd. Zegt: "Nee, wetenschappelijk blijft het belangrijk. Het is dan alleen de vraag of we in staat zul len zijn om Rembrandt van Rijn te vinden. Krijgen wij geen infor matie over de plaats waar hij be graven is en in gezelschap van welke mensen, dan wordt het voor ons heel moeilijk, zo niet onmogelijk het bewuste skelet terug te vinden. Misschien gra ven we hem op, maar verdwijnt hij toch in de anonimiteit. Op zichzelf zou dat natuurlijk heel jammer zijn". Over het waarom men zo graag de resten van Rembrandt wil vin den, zegt de conservator: "Puur wetenschappelijk is het niet zo interessant. Gevoelswaarde heb ben ze wel. Rembrandt was één van de grootste schilders in de wereld. Er zitten wat historische aspecten aan en die zijn best van belang". Nuchter Wat gaat er als onderzoeker door je heen als je de botresten van zo'n bekend iemand in je handen houdt Mulder: "Persoonlijk blijf ik daar vrij nuchter onder. Voor mij is het eigenlijk niet meer dan een stuk materiaal waarop weten schap wordt bedreven. Dat is het. Wellicht ga je met het skelet van Rembrandt wat voorzichti ger en zorgvuldiger om. Maar toch niet zo veel meer dan met ander materiaal dat je voor on derzoek in handen krijgt. Ik be handel het altijd met de nodige piëteit. Je kunt best respect heb ben voor de doden in het alge meen en voor het materiaal waar mee je werkt. Ik beschouw dat als normaal en netjes". De conservator van het Anato misch laboratorium beseft ech ter wel dat hij de resten van Rem brandt extra in bescherming moet nemen tegen souvenieija- gers. "We zullen de botten zo goed opbergen, dat de soevenier- jagers er niet bij kunnen komen. Als laboratorium word je wel on geloofwaardig indien je de boel onder je handen vandaan zou la ten pikken. Gezien de achter grond van Rembrandt zul je daarvoor voorzieningen moeten treffen en uiterst voorzichtig moeten zijn". LEIDEN - De Bewoners Belan genvereniging Boekhorst houdt zaterdag een schoffelochtend voor bewoners van deze wijk. Veel men sen daar ergeren zich aan het feit dat de laatste jaren de openbare pa den en wegen overwoekerd raken door allerlei onkruid. De oorzaak is te zoeken bij de gemeentelijke rei nigingsdienst die minder aandacht geeft aan onkruidbestrijding op de openbare wegen. Onbegaanbare voetpaden, een slechte afwatering van pleinen, voet- en fietspaden en in de weg hangende begroeiing zijn de gevol gen hiervan. Vandaar dat de com missie Algemene Zaken BBB be sloot om in overleg met de gemeen te zelf actie te ondernemen. De werkzaamheden zijn gericht op het schoonmaken van de fiets en wandelpaden.die de wijk omrin gen en de paden die daar op uitko men. De deelnemers moeten goten, kolken en fietspaden vrijmaken van onkruid. Ook dienen ze het zwerfvuil te verzamelen en het overhangend groen te LEIDEN - Een man uit Oudewete ring heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van zware mishan deling. In eetcafé De Harmonie aan de Breestraat zou hij, op beschuldi ging van diefstal van een jack, in de nacht van 3 op 4 oktober door enke le jongens in elkaar zijn geslagen. Daardoor brak zijn kaak op drie plaatsen en mist hij nu het gevoel in zijn kin. Overigens had het slachtoffer niets met de diefstal van een jack te maken. LEIDEN - GS van Zuid-Holland hebben geen gehoor gegeven aan de aanbevelingen uit een provinci aal onderzoek om het bedrijfster rein Roomburg te bestemmen voor grote bedrijven uit de Haagse re gio. In het onderzoek werden drie lokaties genoemd om vier grote milieuvervuilers int de Haagse re gio op onder te brengen: Ypen- burg, Zoetermeer en Roomburg. GS menen echter dat Roomburg niet geschikt is voor grootschalige milieuhinderlijke bedrijven maar slechts voor kleine bedrijfjes uit de Leidse regio. Overigens hoeven deelnemers aan de actie niet te schoffelen in de openbare plantsoenen in de wijk. De wijkbewoners die met de ac tie willen meedoen, dienen schep pen, schoffels, snoeischaren en an der tuingereedschap mee te ne men. Voor degenen die deze spul len niet bezitten, stelt direktie groen van de gemeente Leiden een beperkt aantal gereedschappen be schikbaar. Deze afdeling zorgt ook voor de afvoer van het afval. Deelnemers worden tussen 9.45 en 10.00 uur op het Luchtmans- plein verwacht. Daarna vertrekken de ploegen naar de verschillende punten in de wijk, waar ze van 10.30 tot en met 12.45 uur aan de slag kunnen. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Gijsbert zv. G. van Duijn en f Schaap, Lilian dv. J. Schimmel en Sieders. Martijn Benjamin zv. J. Ouwe Ludovicus Petrus zv. C.L.M van Emme rik en M.F. Kortekaas, Jacob Cornelis zv. N. van der Plas en A. van Duijn, Me- lanie dv. M.R. Pet en D.D.E. Aniba, Jo hannes zv J. Jongbloed en W.M. Nieu- weveen, Tobias Fabian Theodorus zv. T. Schaafstra en M. W.' Hoo, Daniël Antonie zv. A. Kamphues en I.M.M. Jansen, Ro zemarijn Cornelia Catharina, dv. J.C. Bakker en C.M. Kille, Nicolaas Jan zv. P. Dogterom en M.A. Bogaard, Dennis zv. H. Binnendijk en J.M.T. Hartwijk, Cherish Melanie dv. A. Filarski en M. van der Mey, Maarten Jaap, zv. K.J. van Ast en I.L. Stuij, Nick zv. D.J. de Mooij en W.A. Koudijs, Theo Leonardus zv. T.L. Kuijt en E.J.C. van der Mark, Cor nelia dv. F.A. Rekelhoff en C.M.J. Pel grim, Patrick Jan Jacob zv. H.G. van Kampen en C.J. van der Voet, Marinus Jan, zv. H.G.T.M. van Nobelen en P. Guijt, Cornelia Helena dv. H. de Best en N.M. van Delft, Laura Nicolien dv. C.J. Bakker en W. Louwrier, Meivin Simo- nus zv. S. Schellingerhout en A.A.M. Piasmans, Diana Johanna dv. W.J. Koolmoes en A.F. Filemon, Wietske dv. J. van Leeuwen en A.H. Oosterveen, Ri chard zv. L. Attaya en G.C. de Jong, Jo hannes zv. J. Kromhout en W. van Dorp, Francis dv. W. Nievaart en J. Verbaan, Ngoc Bich dv. N.C. Bui en T.B.T. Lu. Overleden: P. Lagas, geb. 10-7-1931 vrl. echtg. van J.P. Inen, C. Colijn, geb. 4-2-1934 man, L. Braxhoven, geb .7-2- 1929 man. R. Willemsen, geb 14-5-1917 man, A.J. van der Lans, geb. 14-10-1910 man, C. Vlieland, geb 15-10-1930 man. P.J. Kukler. geb. 10-3-1914 man, J. Wijtsma, geb. 27-1-1907 man, P.M.F. Speeks, geb. 9-5-1956 vrl. geh-gew. met H.P.J.W.C. Lodewijks, H. den Hollan der, geb. 13-7-1897 man, A. Karaca, geb. 28-2-1941 man, G.J. van den Broek, geb. 14-12-1965 man, D. Kuijt, geb. 13-2-1916 man, T. de Roode geb. 20-5-1913 man, L.E. Stipdonk, geb. 29-10-1960 vrl. J.G.P. van Leeuwen, geb. 2-11-1934 man, C. Wolvers, geb. 13-8-1943 vrl. geh. gew. met A. Rijnberg, M.H. Treffers, geb. 13-6-1908 vrl D.J. Lokerse, geb. 27- 7-1962 man. Gehuwd: G.J.W.M. Neuteboom en A.A.M. van Haasteren, A. Heidema en C.J.E. Molendijk, E. IJzerman en J.M. Lens, U. Henstschel en M.H.H. van der Voort. LEIDEN - De Socoalistiese partij hield gisteren bij het Academisch Zie kenhuis een actie tegen de bezuinigingen op de gezondheidszorg. De SP protesteert al enkele maanden onder het motto: 'Hé Lubbers, van onze ge zondheidszorg blijf je af!'. Het Leidse SP-raadslid Cor Vergeer (rechts op de foto) verzamelde handtekeningen tegen de voorgenomen bezuinigin gen. ,foto Jan Holvast) Herfstvakantie Aktiviteiten voor kinderen. Pro gramma: Morgen film en knutse len van half tien tot half één in het clubgebouw Valkenpad 2a, Vrijdag Fancy Fair en Open huis van half tien tot 3 uur aan het Valkenpad 2a. Inl: SSL Valken pad 2a, tel 219946. Lezing Bij de Afdeling Rijnland van de Nederlandse Verenigingen van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen NVBS wordt vanavond een lezing gege ven over de spoorwegen in Chi na. Plaats van handeling is het Leidse NZH-ontspanningslo- kaal, aanvang 20.00 uur. Bingo De stichting Slaaghbuurt orga niseert in het kader van haar va kantie-activiteiten vrijdag om 14.00 uur een kinderbingo in buurthuis Op Eigen Wieken. Theater Kindertheater Klapsigaar speelt morgen voor kinderen uit de binnenstad het stuk 'Meneer Goeree en meneer Overflakee'. Kinderen worden vanaf 11.00 uur in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht verwacht. Lezing (2) De lezing-serie over Javaanse Wayangdansen bij de Leidse Volksuniversiteit-K O wordt morgen afgesloten met een dia lezing over sacrale hofdansen op Java. De lezing begint om 20.15 uur in de Kapelzaal van het K O-gebouw aan de Oude Vest. Schimpoppen In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat wordt morgen een demonstratie gegeven van schimpoppen ma ken naar een voorbeeld uit Indo nesië. Aanwezigen mogen de Indonesische gamelan bespelen. Vrijdag worden op Chinese wijze papieren voorwerpen gemaakt en op Japanse wijze vliegers. Zo wel morgen als vrijdag kunnen geinteresseerden vanaf 10.30 uur terecht. LEIDEN - Bij Links Leiden vieren ze 'een dezer dagen een feestje. Bijna anderhalf jaar nu heeft de partij zitting in het colle ge en dat is langer dan voormalig PvdA-lijsttrekker Dick Tesselaar ooit had durven hopen. Hij sloot er destijds zelfs een wedden schap op af die om precies te zijn over acht dagen afloopt. Naar verluidt heeft Hans de la Mar (LL) zijn interesse in een mooie kamerplant als beloning voor zijn doorzettingsvermogen al voorzichtig laten blijken. door Gert Visser Na een rumoerige ledenverga dering van Links Leiden afgelo pen vrijdag zag het er even naar uit dat Tesselaar toch nog met de winst ging strijken. Een opko mende crisis in het klein-linkse kader kon maar net op tijd wor den tegen gehouden. Het funda ment waarop Links leiden is ge bouwd, bleek niet bijster sterk en maar nauwelijks in staat het politieke bolwerk van een colle gepartij te dragen. Nog geen handvol afvalligen is er nodig om de klein-linkse coalitie te beëin digen. Dat is geen prettig voor uitzicht voor een collegepartij die nog tweeënhalf jaar mee moet. Evenals andere politieke par tijen heeft ook Links Leiden te lijden onder een collectieve moe deloosheid in de achterban. Het aantal leden van de drie partijen (PSP, PPR en CPN) is in Leiden langzaam gedaald naar 350 en de bereidheid om zich aktief voor de partij in te zetten, niet bijster groot. Slechts elf leden waren vrijdag naar de partijvergadering gekomen. Zeurderig Van een bloeiende aktiepartij is weinig meer over. Flauwe en zeurderige ruzietjes zijn er aan de orde van de dag en er is maar wei nig voor nodig om de discussie hoog op te doen laaien. Zoals bij voorbeeld de veronderstelling dat de buitenparlementaire be weging ter plaatse is afgestorven, de woede losmaakte in een lid dat de maar liefst negen Leidse zuidafrika-bewegingen verte genwoordigde. Toen één van de aanwezige dames zich er over be klaagde dat de vrouwen het vuile werk in de partij op moeten knappen, leidde dat onmiddel lijk tot forse vertraging op het vergaderschema dat de voorzit ter zorgvuldig, en ter voorko ming van nachtelijke bijeenkom sten, had opgesteld. Tenslotte was er een sluimerend ideolo gisch conflict over de bezorging van het maandelijkse periodiek. Een enkel CPN-lid prefereert een eigen partijblad in plaats van een gezamenlijke uitgave en wei gert zodoende het adressenbe stand van de CPN ten behoeve van de bezorging af te staan. Hoewel zijn partijbestuur al lan ge tijd geleden anders heeft be sloten. Het zijn stuk voor stuk futili teiten, maar wel van een soort waarover men zich in klein-link se kringen lange tijd zeer druk kan maken. Overigens zonder dat er wat wordt opgelost. Wei nig was op dat moment merk baar van de prettige 'hoerastem- ming' die Links Leiden bij zijn oprichting kende. Crisis Toen was er het jeugdwerkga rantieplan. Een banenplan van minister De Koning dat in Lei den in aangepaste vorm wordt uitgevoerd door wethouder Hans de la Mar. De wethouder zelf ontbrak wegens verplichtin gen elders. Wel aanwezig waren twee CPN'ers die zich stellig hadden voorgenomen de vloer met hun wethouder aan te vegen en hem ongeneerd uitmaakten voor 'bange schijtert' en 'leuge naar'. Enig respect voor 'het plu che' kent men in deze kringen (gelukkig) niet. Op zich was het banenplan van De la Mar niet bijzonder omstre den. Een groot deel van de ach terban was, zoals het hoort, met frisse tegenzin akkoord gegaan. Al werd het late tijdstip waarop hun mening werd gevraagd, de wethouder niet in dank afgeno men. Twee CPN-moties waarin De la Mar werd.bevolen een ein de te maken aan dit soort rechtse plannetjes, maakten dan ook geen enkele kans. De twee afvalligen hadden de koppen geteld en wisten zich bij voorbaat verslagen. Daarop be sloten zij stemming per partij aan te vragen, een soort noodrempro cedure om te voorkomen dat één van de drie betrokken partijen in gewetensnood raakt wanneer de andere twee tot iets onwelgeval ligs besluiten. Wanneer één van de drie op deze wijze afhaakt, moeten de besturen terug naar de onderhandelingstafel om te bezien of voortzetting van Links Leiden nog wel zinvol is. Vrijdag zaten er vier CPN'ers in de zaal waarvan twee de om streden moties zouden steunen. Dat zou een patstelling binnen de CPN tot gevolg hebben en de crisis in Links Leiden in gang zetten. Zover kwam het niet. De vergadering wees het verzoek om per partij te stemmen van de hand en verplaatste de behande ling van de twee moties naar een volgende vergadering. Een der gelijke procedure staat dan wel niet in het huishoudelijk regle ment maar dat was het tweetal ontgaan. De crisis werd enkele weken uitgesteld. Heetgebakerd Zo kan het er toegaan in Links Leiden. Een chaotische vergade ring die van ruzietjes aan elkaar hangt en een explosieve sfeer waarin twee heetgebakerde par tijgenoten de moeizaam bereikte samenwerking in een enkel mo ment op kunnen blazen. Wan neer zij een volgende vergade ring nog wat medestanders op trommelen, is het afgelopen met Links Leiden en wethouder De la Mar, al zijn goede daden ten spijt. Het ziet er nogal lachwekkend uit en de verleiding is groot Links Leiden andermaal als een aktiepartij te bestempelen, onge schikt om aan een college deel te nemen. De raadsleden van Links Leiden doen voortdurend hun uiterste best het tegendeel te be wijzen. De achterban weet echter minderïaad met het nieuwe u go van de partij. Zo ligt de crisis bij Links Leiden voortdurend op de loer.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15