Partijen Oegstgeest willen kinderopvang Dierenbeschermers tegen komst jager op eiland Koudenhoorn Bouw 52 appartementen niet stopgezet in Voorschoten 'Nieuwe subsidievorm vinden' Diakonie dubbel opgelicht door zekere De Vries Van 1 Oever in Don Bosco Autobezitters gebukt onder Master-rage 'Strontrace was dit jaar te gemakkelijk' DagbladSefopm?'PhenS The Young Amadeus én The Young Messiah nu als concert PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 WARMOND - Of de dorpspoli tici blij zijn met de door B en W van Warmond voorgestelde verhuur van het jachtrecht op Koudenhoorn zal vanavond in de raadscommissie financiën duidelijk worden. Thans staat wel al vast dat bij de Dieren bescherming geen applaus zal opklinken voor een eventueel besluit tot het aanstellen van Warmonder G.J. Verhoef tot eilandjager. Vooral de toe stemming die Verhoef van B en W krijgt om "verwilderde katten om te leggen", stuit op weerstand bij de dierenbe schermers. door Wim Koevoet Nog steviger is de kritiek, afkom stig van mevrouw R. Boeve, secre taris van de Stichting Kritisch Fau nabeheer. Zij hekelt vrijwel elke bepaling uit "de akte van verhuur van jachtgenot" en concludeert dat de jager "geen strobreedte in de weg wordt gelegd; dat hij maar kan aan knallen". Veel deskundigheid klinkt er naar haar inzicht niet door in het collegevoorstel. Warmondse natuur-, milieu- of dierenorganisaties geven geen sjoege. Warmond heeft so wie so niet zo veel van die clubs. Wel is er een Comité Jeugd Natuurwacht Warmond, maar contactpersoon mevrouw E.A. van Staveren meldt dat dat op sterven na dood is. Zij wil zich gezien die toestand van commentaar onthouden. Het jachtrecht geldt voor Kou denhoorn, De Strengen en Tengna- gel en 't Joppe, een gebied van in totaal 145 hectare. B en W willen de jager tien gulden per hectare per jaar in rekening brengen. Het dage lijks bestuur van de gemeente zegt haast te hebben "omdat er wordt gestroopt in het gebied en omdat er ziekten onder het wild kunnen uit breken". Mevrouw R. Boeve van de Stichting Kritisch Faunabeheer: "Kul. In elk gebied zouden wel eens ziekten kunnen uitbreken. Met dat argument kun je hele batal jons jagers verdedigen". Moestuindei's Ook de overlast die de moestuin ders op het recreatie-eiland Kou denhoorn ondervinden van de "vraat" van het wild, is een aanlei ding. B en W schrijven in hun voor stel: "Wij willen de jacht de dag na de raadsvergadering van 29 okto ber 1987 laten ingaan. Dit om de pe riode voor de kerst, waarin de jacht met name plaatsvindt, nog te kun nen benutten voor het reguleren van de wildstand in het gebied". De jager, zo zeggen B en W wordt wel degelijk aan banden gelegd. Hem zijn in de concept-akte tal van beperkende bepalingen opgelegd. "De regulering van de wildpopula- tie in het gebied dient voorop te staan en niet zozeer het maken van winst op de jacht", heet het. Er zijn echter geen quota vastgesteld. Wel zijn er afspraken over de diersoorten. De jager mag "uitslui tend" schieten op wilde eenden, hazen, fazanten, meerkoeten, hout duiven, zwarte kraaien, eksters en verwilderde katten. Echter niet op de katten die bij de kinderboerderij zijn uitgezet om het ongedierte bij het voer voor de dieren weg te van gen. Mevrouw Boeve lacht scham per om dat regeltje. "Alles is met el kaar in tegenspraak. De dieren mo gen wel blijven leven als er een hekje omheen staat. Dieren van het eiland zelf, zoals muizen en ratten, moeten worden gevangen door katten die de gemeente er heeft la ten uitzetten. Het is te hopen dat die jager alles uit elkaar kan hou: den. Tsjonge jonge, wat een ge klungel allemaal". Ook bij de Dierenbescherming is men weinig gelukkig met de situa tie van de verwilderde katten. DB- medewerkster Carla Schotmeijer en DB-secretaris mevrouw v.d. Aalst vertellen dat de DB met alle genoegen "katten vallen" uitzet. Worden de beesten gevangen dan worden ze gecastreerd of gesterili seerd "en weer teruggezet". Dat is veel diervriendelijker dan afschie ten. vinden de dierenbeschermers. Binnen de afdeling die ook War mond tot haar gebied rekent, zo vertellen ze, zullen de mogelijkhe den voor protesten worden nage gaan. Maar Schotmeijer weet ei genlijk nu al zeker "dat er niks te gen te doen is". Gastjager Om aan een jager te komen, plaatste de gemeente destijds een advertentie. Er kwamen zeven aan meldingen binnen. Onder de aan melder bevond zich één niet-War- monder. De gemeente verleent echter voorrang aan autochtonen. Weer een ander viel af omdat hij niet over een jachtakte beschikte. De onderhandelingen met de ja ger die ten tijde van de zandwin ning bij het eiland 'officieus' orde op zaken stelde in de wildpopula- tie, liepen vast. Deze jager wilde zich laten vergezellen van een gast jager. Daartegen had de gemeente geen bezwaar. Wel eiste de ge meente dat de gastjager altijd met de 'echte' jager samen op stap zou gaan en nooit alleen. Op dat punt liepen de onderhanlingen vast. Jager Verhoef werd uiteindelijk uitverkoren, mede omdat hij "als enige" een aanzet voor een "fau naplan" zou hebben gegeven. B en W beschouwen dat als een on derstreping van 's mans goede be doelingen. Mevrouw Boeve be treurt het dat de gemeente gastja- gers fiatteert. "Die gastjager zal geen waterpistool bij zich hebben. Er knallen straks gewoon twee ge weren op dat eiland". Boeve neemt desgevraagd de be perkende bepalingen door. Zo wordt de jager verplicht er zorg voor te dragen dat hij geen afval achterlaat, "waaronder begrepen patroonhulzen". Boeve, ietwat vin nig: "Lood laat hij echter toch wel achter". Ze schiet onbedaarlijk in de lach bij het tweede gedeelte van artikel 15: "De huurder (van het jacht recht, red.) verplicht zich waarne mingen van bijzonder voorkomen of gedrag van dieren en planten ter kennis van de verhuurder (de ge meente, red.) te brengen. "Die man zet af en toe zijn geweer in de hoek om even natuurwetenschappelijke waarnemingen te doen. Nee, dit is echt een giller". Artikel 18 gaat over het verbod om te jagen tussen 1 januari en 24 juli. In afwijking hiervan geldt voor wilde eenden en de hanen van fa zanten het verbod tussen 1 februari en 24 juli. Boeve wijst erop dat hier van een beperkende bëpalirfg geen sprake is. "De gemeente maakt vol op gebruik van de te grote moge lijkheden die de veel te ruime jachtwet biedt". Ook de boot die de jager mag ge bruiken, werkt op Boeve's lach spieren. Het vaartuig mag geen ho gere snelheden bereiken dan vijf kilometer per uur. "Daar zullen de eenden blij mee zijn. Heb je wel eens een eend gezien die sneller dan vijf kilometer zwom? Over lok eenden staat er zeker niets in hè? Nee, die mag hij gewoon gebrui ken. Dat wordt prijsschieten. Hij kan doen en laten wat-ie wil. In een recreatiegebied nog wel. Dat lijkt me trouwens niet ongevaarlijk, ook al mag hij bij topdrukte niet schie ten". Artikel 20 is in Boeve's ogen "ge bakken lucht". Daarin staat te le zen dat de jager moet jagen "over eenkomstig een jaarlijks voor 31 augustus van elk huurjaar op te stellen wildbeheersplan". Boeve: "Dat is het omdraaien van zaken. Je moet eerst kijken naar overmati ge schade. Waar die is en hoe die ontstaat. En voor zo'n relatief klein gebied heb je voor de uitvoering van zo'n beheersplan geen jager nodig, hoor. Die moestuinders? Die moeten gewoon hun spullen af dekken". Boeve reageert lichtelijk ontzet als ze hoort dat de jager zelfs het stiltegebied van het eiland mag be treden. "De jacht daar dient tot het hoogst noodzakelijke te worden beperkt. Maar wie bepaalt wat noodzakelijk is, hoe is het über haupt met de controle?". Dat de jager niet is toegestaan de eilandjes binnen het stiltegebied te betreden, stelt haar weinig gerust. "Hij mag ze niet betreden maar hij mag er wel schieten. Wat gaat hij dan doen, er boven hangen soms? Wat een raar artikel". Gemeentesectetaris C. Zoete melk stelde eerder al met grote klem dat "er niet in het wilde weg zal worden gejaagd". De gemeente heeft er juist alles aan gedaan om de beste kandidaat te pakken te krijgen. "Zo hadden we voor de verhuur van het jachtrecht ook een open inschrijving kunnen houden en door het marktmechanisme de prijs flink laten opdrijven. Al die dingen hebben we juist anders aan gepakt. Ook uit huurprijs (1420 gul den) wordt duidelijk dat het niet gaat om een zo hoog mogelijk ren dement voor de jager". OEGSTGEEST - Hoewel nog niet helemaal duidelijk is waar het geld vandaan moet ko men, wordt de noodzaak van een kinderdagverblijf in Oegstgeest wel degelijk erkend. De leden van de commissie welzijnsplanning maakten gisteravond duidelijk dat in elk geval een structureel subsidiebedrag moet worden gevonden, apart van de bestaande pot voor sociaal-cultureel werk. Geld uit die pot mag niet voor een kinderdagverblijf worden gebruikt omdat voor de verschillende instel lingen zoals de SJJO de bodem al zichtbaar is. Vooral vertegenwoor digers van de Stichting Peuter speelzalen spraken hun angst uit om volgend jaar wederom voor een bezuiniging komen te staan omdat de gemeente nu voor een nieuw ini tiatief lijkt te gaan kiezen. De initiatiefgroep heeft de be hoefte aan een kindrdagverblijf aangetoond met een enquête. Ook de stormachtige groei die het Gast ouderproject in Oegstgeest de afge lopen tijd doormaakte, vormt een bewijs. Daarbij komt dat Leiden stopt met het aannemen van kinderen uit andere gemeenten in verband met de lange wachtlijsten voor kin derdagverblijven binnen de eigen gemeentegrenzen. WD-wethoudr Blom (welzijn) oppert dat een kinderdagverblijf een wel kome aanvulling is op de al be staande vormen van kinderopvang zodat het iedere ouder vrij is voor die vorm te kiezen die hem of haar het beste bevalt. "Het is echter wel zo dat bij een kinderdagverblijf de continuïteit van de opvang meer wordt gewaarborgd dan bij een gastouder. Denk bij voorbeeld maar eens aan ziekte van een gast ouder", stelde Blom. Begroting De begroting die de initiatief groep voor het subsidieverzoek in diende, heeft menig commissielid doen schrikken. Zo is er voor de start een eenmalig subsidiebedrag van 25.000 gulden nodig. Investe ringen moeten er uiteraard woruen gedaan, besefte WD-raadslid Kamphuisen, maar of er nu werke lijk duizend gulden moet worden OEGSTGEEST - Een voorzitter van een diakonie van een Oegst- geester kerk is in één maand tijd twee keer opgelicht. In beide ge vallen gaat het om 235 gulden. De politie van Oegstgeest maakt liever niet bekend om wel ke diakonie het precies gaat. Dit op uitdrukkelijk verzoek van de opgelichte man in kwestie. Dui delijk is in elk geval wel dat de oplichter beide keren dezelfde persoon is geweest. De eerste keer belde hij de di- akonie-voorzitter op 30 septem ber. Hij stelde zich toen voor als een zekere "De Vries" en vertel de dat hij werkzaam was voor een bepaalde Leidse instelling die armlastige mensen probeert te helpen. Voor een cliënt had hij 235 gulden nodig. De diakonie- voorzitter ging op het verzoek in en kreeg bezoek van de bewuste "cliënt". Het hele verhaal her haalde zich op 14 oktober jongst leden. Volgens een politie woordvoerder is "De Vries" een uitstekend verteller van "zielige verhalen". Nadien kwam vast te staan dat de instelling waarvoor "De Vries" zich had uitgegeven niet bestond, laat staan dat daar een "De Vries" voor werkzaam was. De politie Oegstgeest zegt te ver moeden wie de oplichter is en werkt in haar speurtocht samen met de Haagse collega's. Vrijwel zeker is dat de armlastige chënt en zijn helper De Vries één en de zelfde persoon zijn. In Oegstgeest wordt momen teel gediscussieerd over de vraag of bij de toekenning van een uit kering uit "het solidariteits fonds" de diakonieën mogen meebeslissen. Het solidariteits fonds is bedoeld voor mensen die van een uitkering moeten rondkomen en dat niet kunnen. besteed aan de aanschaf van kin derwagens, vindt hij nog maar de vraag. "De ouders kunnen die toch zelf wel bezorgen". De post 6500 gulden voor meubiliar kan worden gedrukt door tweedehands spullen te kopen. En de steunfondsen Jantje Beton en Nederlands comité kinderpostzegels zullen waar schijnlijk ook een duit in het zakje doen. Het jaarlijks benodigd subsidie bedrag is op de concept-begroting op 63.000 gulden gesteld. Een hoge post op die begroting vormt die van de twee full-timekrachten voor 80 mille per jaar. Volgens PPR'er Van Eisen moet hiervoor een gro ter bedrag worden gereserveerd om bij voorbeeld vervanging bij ziekte van een vaste kracht veilig te stellen. Als het kinderdagverblijf er komt, zal dit waarschijnlijk wor den gehuisvest in het gebouw aan de Aert van Neslaan waar ook het vierde (extra) lokaal van de Stich ting Peuterspeelzalen zal worden ondergebracht. WD'er Kamphui sen bedacht dat misschien bepaal de kosten, zoals die voor nutsvoor zieningen en accountant, samen kunnen worden gedeeld. Het kinderdagverlijf zal kinde ren van 6 weken tot 4 jaar opvan gen. De "overlapleeftijd" met peu terspeelzalen (van 2 tot 4) kan ook tot een nauwere samenwerking lei den. Per groep zal het aantal kinde ren tien bedragen. Te veel gemeen tegeld voor relatief gezien zo wei rug kinderen? Kan er niet direct worden begonnen met twee groe pen en welke ouders komen in aan merking voor deze opvang? Alleen de bijstandsmoeders die moeten werken of ook de rijke vrouw die bijverdient voor de zeilboot? Als al leen de kinderen van de bijstands moeders worden toegelaten komt er echter minder geld aan ouderbij dragen binnen en moet de gemeen te nog meer subsidie verlenen. De commissie lepelde tal van vragen en dilemma's op waarop nog geen pasklaar antwoord was. Wethou der mevrouw Blom zegde toe dat rond de verschijning van de voor jaarsnota meer duidelijkheid zal kunnen worden verschaft. i de Voorschotense Merelhof. De ontevreden kopers moeten hun conflict (foto W. Dijkman) DEN HAAG/VOORSCHOTEN- De bewoners van het in aanbouw zijnde woningcomplex aan de Voorschotense Merelhof moeten een geschil over de voorgevel van gebouw maar uitvechten met de projectontwikkelaar, Wilma vast goed bv. Dat vindt de gemeente. Voorzitter mr P.J. Boukema, van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, liet gisteren tijdens de behandeling van een schorsingsverzoek blijken ook in die richting te denken en bekrach tigde dat vanmorgen. In het omstreden complex naast de Kerksloot komen 52 apparte menten die per stuk ongeveer Appartementkoper, mr J. Hak kaart, was niet tevreden en stapte naar de Raad van State. Hij denkt dat de gemeente de nieuwe bouw vergunning niet had mogen verle nen omdat er geen overleg is ge voerd met de toekomstige bewo ners van het woningcomplex. Hak kaart vindt de gemeente in dit ge val „onzorgvuldig". Raad van State voorzitter Bouke ma liet blijken er door Hakkaart niet van overtuigd te zijn dat de ge meente het in de administratieve wetgeving bekende zorgvuldig heidsbeginsel heeft geschonden. Boukema zei het meest te voelen voor de uitleg van de gemeente, die de bewoners doorverwijst rechtgetrokken kunnen* worden door middel van schadevergoe ding. ZOETERWOUDE - De bonds coach van de Nederlandse vrou wenschaatsploeg, Egbert van 't Oe ver, doet vanavond het Zoeter- woudse Don Bosco-zalencentrum aan. De man, die jarenlang de he- renploeg onder zijn hoed had, geeft geen lezing. Hij wil vanuit zijn er varing, samen met de aanwezigen, onderwerpen behandelen als trai- nig, techniek en wedstrijden. De avond wordt georganiseerd door de plaatselijke ijsclub en begint om half negen. De toegang is gratis. LEIDERDORP - Automobilisten te Leiderdorp gaan gebukt onder een nieuwe rage in hun woon plaats. De plaatselijke politie krijgt steeds meer klachten binnen van Leiderdorpers die het embleempje van hun vervoermiddel kwijt zijn. De verzamelaars gaan daarbij zel den zachtzinnig te werk en bescha digen blik- en lakwerk. Vooral de bekende ster van de Mercedes is bijzonder in trek. Ont dekt is dat na het bijslijpen van de punten van de ster een prima werp ster ontstaat. De politie is al eens gebeld door een Leiderdorper die jongens met die levensgevaarlijke projectielen in de weer zag. Een maal op de plek des onheils gearri veerd, hadden de werpers de kui ten genomen. Met achterlating van een in een schutting gegooid Mer- cedes-werpster. kwart miljoen gulden kosten. Hal- Wilma Vastgoed bv. Wilma Vast- verwege dit jaar liet de welstands- goed heeft immers woningen de gemeente weten kocht op basis van een plan, dat dat het door Wilma ingeleverde niet geheel te lijkt te kunnen bouwplan enigszins gewijzigd diende te worden. De lichtinval van bepaalde woningen zou te veel worden belemmerd. Wilma stelde een alternatief bouwplan op waarin de bouwteke ning van de voorgevel werd enigs zins gewijzigd. De gemeente stelde dat ze de bouwvergunning niet kon weigeren. Het bouwplan kan im mers worden ingepast in het be stemmingsplan en in niet in strijd met de bouwverordening. den waargemaakt. Volgens een juridisch medewer ker van Wilma staat in de koopcon tracten van de toekomstige bewo ners van de Merelhof dat zij ge schillen met Wilma kunnen voor leggen aan de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Neder land. Deze instantie zou ook iets kunnen zeggen over de medede ling van de toekomstige bewoners dat hun appartementen door de plan wijziging minder waard zijn geworden. Dat zou eventueel WARMOND/WORKUM - Kees Koornstra uit Bolsward heeft vannacht de Strontrace gewonnen. Koornstra kwam gisterochtend om exact 7.00 uur in keerpunt Warmond aan en meldde zich vannacht om zeven minuten over één als eerste van de 23'deelnemers in het Friese Workum. Zijn zeil- tijd, 33 uur en twee minuten, is een absoluut record. Tweede werd Pyt Kamstra met de Lege Walden uit Terkaple. Hij kwam om elf over twee binnen. Kamstra lag in Warmond ook al in de tweede positie, toen met slechts 3 minuten achterstand. Derde is Leo Lichtenberg met De Onderneming geworden, vierde één van de twee vrouwelijke schippers, Maeike Woelinga met haar Hollandse Nieuwe. De andere vrouwelijke schipper, Yvon Zeegers met Eben Haë- zer, kwam gistermiddag om 16.30 uur als laatste in Warmond aan. Volgens de Warmondse keermeester H. Tromp is er "sinds mensen- heugnis" nog nooit zo snel gevaren. Vele schippers hadden dan ook "een makkie" aan deze aflevering van de Strontrace. Tromp: "Eigenlijk was het daarom dit jaar geen echte Strontrace". Vanochtend waren nog niet alle schepen binnen in Workum. De ver wachting is dat nog voor een uur of drie alle 23 deelnemers terug in Wor kum zullen zijn. De winnaar van vorig jaar, Nico Hoek was er deze keer niet bij. Ook zijn broer, André, met wie hij in 1986 een heroïsch zeilduel uitvocht, liet dit keer verstek gaan. Meervoudig winnaar Age Bandstra was de derde vedette die niet aan deze dertiende aflevering heeft deelge- Op 28 oktober as. zal in de Groenoordhallen in Leiden een bijzondere muzikale manifestatie plaatsvinden. The New London Chorale die in ons land zoveel succes heeft met de Ip's The Young Messiah en The Young Amadeus, welke laatste dit jaar de Edison kreeg, geeft dan voor het eerst in Leiden een live concert van deze werken. Het wordt een groots opgezette show waaraan tweehonderd personen meewerken, met als solisten Vicki Brown, Madeline Bell en Gordon Neville. Toegangsprijs: 39,-. Lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad die hun kaarten halen bij het hoofdkantoor van deze krant, Witte Singel 1 in Leiden genieten tegen inlevering van de bon een korting van ƒ3,- per kaart. Abonnee Leidsch/Alphens Dagblad

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14