TAD LEIDEN Kledingzaak Piet Kerkhof mag voorlopig open blijven Eis van 18 maanden na miljoen gulden fraude Leden Ons Belang akkoord met fusie LEIDSCH DAGBLAD Raad van State schorst sluitingsbevel gemeente Mogelijk toch bedrijven in Leidse Oostvlietpolder sTad leiden stad leiden stad leiden stad leiden stad leiden stad leiden stad leiden s WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 DEN HAAG/LEIDEN - De kle ding- en schoenenzaak Piet Kerk hof mag voorlopig open blijven. De voorzitter van de Afdeling Recht spraak van de Raad van State heeft het besluit van de gemeente om de zaak te sluiten, geschorst. Welke ar gumenten de voorzitter bij zijn be sluit heeft gehanteerd, is nog niet bekend. Gisteren werd het schorsings- verzoek van de kleding- en schoe nenwinkel Piet Kerkhof en Inter continental Estate bv, eigenaresse van het pand Haarlemmerweg 41, werd behandeld behandeld voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Tijdens die zitting stond de vraag centraal wat onder 'dagelijkse goederen' moet worden verstaan. Zijn dat zaken die je bij wijze van spreken dagelijks koopt, zoals bijvoorbeeld brood, vlees en melk, of zijn het goederen die je da gelijks gebruikt, zoals kleding, schoeisel en dergelijke? Duidelijk werd dat het begrip da gelijkse goederen, dat de gemeente Leiden in het bestemmingsplan Groenoord heeft staan, geen duide lijkheid schept. Voorzitter mr. J. KaRteyn van de Afdeling Recht spraak vroeg dan ook aan de verte genwoordigers van Leiden of ze an dere gemeenten kennen die deze term in bestemmingsplannen ge bruiken. Het antwoord was ont kennend. En ook de vraag of het begrip da gelijkse goederen maar op één ma nier uit te leggen was, kon Leiden niet overtuigend beantwoorden. De Kamer van Koophandel kende de term bijvoorbeeld niet. Mr. Kap- teyn suggereerde dat het begrip kennelijk alleen door de gemeente Leiden wordt uitgelegd als handel in brood, vlees en melk, want ner gens anders wordt het op een der gelijke manier gebruikt. De raadslieden van Kerkhof en •Intercontinental Estate bv, mr. LEIDEN - De provincie houdt de deur op een kier om toch een be drijfsterrein in de Oostvlietpolder te realiseren. Het provinciaal be stuur wijst' er op dat er in het ont- werp-streekplan een tekort aan be drijfsterrein in de Leidse agglome ratie wordt voorzien. De provincie wil een onderzoek starten naar mogelijkheden voor het vestigen van bedrijven in de Leidse agglomeratie. "De moge lijkheid van bedrijfsvestiging in de Oostvlietpolder wordt - naast an dere lokaties - in die studie betrok ken", schrijft gedeputeerde S. Pa- tijn aan de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. Het bestuur van de provincie gaat voorlopig nog uit van een 'groene' inrichting van de Oostvlietpolder. Gedeputeerde Staten schrijft een en ander in een voorstel tot vastleggen van de bufferzone tas sen Leiden, Zoetermeer en Den Haag. Deze bufferzone, waarin geen woningbouw wordt gepleegd, dient om de Leidse en Haagse stadsregio van elkaar te scheiden. In een reactie op het schrijven van de provincie heeft de gemeente Leiden haar standpunt herhaald niet akkoord te gaan met inrichting van een gedeelte van de Oostvliet polder tot bedrijfsterrein. Beloning Niets is meer te dol om ons tot beter verkeersgedrag aan te zet ten. In Utrecht zijn ze er deze week zelfs toe over gegaan om mensen die zich keurig aan de re gels houden, voor dat goede ge drag te belonen. Blijk je als auto mobilist bij controles je autogor del om te hebben, niet door rood licht te hebben gereden en niet teveel alcohol te hebben genut tigd, dan overhandigt oom agent in Utrecht je een balpen (bij heel goed gedrag) of een sticker met de oer-Utrechtse kreet 'Goed ge daan jochie' (of meissie). Deze vooralsnog unieke actie moet het toenemend aantal aanrijdingen, vooral in de bebouwde kom, in dammen. Je zou zeggen: verhoog ge woon de straffen voor de overtre ders. Straks worden mensen nog beloond als ze de belasting niet tillen. Bij de Leidse politie denken ze er gedeeltelijk ook zo over. Voor lichter Henk Langendoen vertelt dat het korps positief tegenover de actie van haar Utrechtse colle ga's staat, maar dat er geen plan nen zijn om dit voorbeeld te vol gen, tenminste niet op die schaal. Wachten voor het rode verkeers licht is nou eenmaal gewoon ver plicht, stelt hij. Maar: "Wanneer mensen zich in bijzondere wijze onderscheiden in hun verkeers gedrag, bijvoorbeeld als alle vier de inzittenden van een auto keu rig in de gordels zitten, zouden we een kleine beloning kunnen geven. Een balpen of een sticker of iets dergelijks. Een pluimpje zo af en toe, meer dan nu het ge val is, maar geen gerichte actie". We kunnen ons het ook moei lijk voorstellen: agenten aan het begin van de Breestraat met de zakken uitpuilend van de stic kers ('Goed zo juh') en de ball points om aan iedere automobi list te geven die keurig de straat niet inrijdt. Ze hebben boven dien vast wel wat beters te doen. Helpen bij al die aanrijdingen. Dakloos Veel mensen, zeker de absolute zonaanbidders, is de wintertijd een gruwel. En ook de portiers bij de ingang van het Acade misch Ziekenhuis Leiden aan de Wassenaarseweg kunnen zich voor hun werk betere weersom standigheden indenken dan re gen, sneeuw en bijtende kou. Ze zijn namelijk dakloos. Bijna het hele AZL heeft of krijgt een nieuw onderkomen, maar de 40.000 gulden die de komst van een portiershokje vergt, kunnen er met al die bezuinigingen nou net niet meer af. De dertig por tiers die in continue-dienst de in gang aan de Wassenaarseweg be heren, zullen daarom ook deze winter in de kou moeten blijven staan, meldde het AZL-blad Ci cero deze week. Dat lijkt ons droevig, maar zit ten de daklozen er zelf mee? "Ga maar naar mijn chef', zegt een portier. "Ga maar naar mijn su perieur", zegt de chef. "Ga maar naar voorlichting", zegt de supe rieur. Bij het AZL doen ze soms alsof alles diepgeheim is. Die superieur, D. van Ingen Schenau van de Algemene Dienst Brandweer en Veiligheid, verklaarde tegenover Cicero ove rigens dat hij de kwestie 'uiterst droevig' vindt. "De ingang is toch ook een visitekaartje. Bo vendien kost het alleen maar ex tra want degene die buitenstaat, moet wel om het half uur worden afgelost. Daar hou ik bij de bezet ting rekening mee". Slecht visi tekaartje natuurlijk als zo'n ver regende man je de weg moet wij zen. En wat bovendien te denken van al die uitlaatgassen E.P.M. van Veggel en mr. L.J. van Eeghen, haalden een besluit van de Kroon aan over het bestemmings plan Sanders in Leiden. Daarin be paalde de Kroon dat in bestem mingsplannen geen onderscheid mag worden gemaakt naar soorten detailhandel. Dat mag alleen als daarvoor een planologische reden is. De gemeentelijke woordvoerder voerden aan dat dit in het geval Piet Kerkhof ook zo is. De kleding zaak zou veel meer klanten van buiten de buurt aantrekken en daardoor voor meer verkeersover last zorgen dan de supermarkten die voorheen in het pand aan de Haarlemmerweg zaten. Nettorama en Codi zouden veel meer op de buurt zijn gericht, zo meenden de gemeentewoordvoerders. Een tweede punt waarop Kerk hof en Intercontinental Estate bv ernstige kritiek hadden, was de lange tijd die de gemeente had la ten verstrijken voordat het bevel tot sluiting met hulp van de sterke arm (de zogenoemde 'aanschrij ving bestuursdwang') was geno men. Volgens mr. Van Veggel heeft Kerkhof al in maart 1986 kenbaar gemaakt in het pand te willen trek ken. Verder zijn er in het vooijaar van 1987 diverse besprekingen ge weest, waarbij Kerkhof had aange drongen op een duidelijke uit spraak van de gemeente, bijvoor beeld een besluit dat bij opening van de detailhandelzaak politie- dwang zou worden toegepast. Volgens de gemeente was een dergelijk besluit onmogelijk te ne men omdat Kerkhof pas in septem ber jongstleden het pand daadwer kelijk in gebruik nam. "Tot die da tum hebben we getwijfeld of Kerk hof zou doorzetten", aldus ambte naar L.W.C. Lamers. Hij ontkende enkele malen 'met kracht' dat de gemeente al eerder dan op 1 sep tember had geconstateerd dat Kerkhof was begonnen. En vol gens hem was er ook nooit in maart 1986 met de gemeente gesproken. Onjuist Raadsvrouw Van Veggel Kerkhof reageerde door te stellen dat dat "enkele ambtenaren van de* gemeente Leiden kennelijk een se lectief geheugen hebben". En ook voorzitter mr. Kapteyn twijfelde openlijk aan de lezing van Lamers, al zei hij te hopen dat de gemeente de waarheid sprak. "Dat doet mij als burger goed", aldus mr. Kap teyn, die echter duidelijk geïrri teerd raakte toen Lamers bleef vol houden dat de verkoopactiviteiten pas in september waren begonnen. Kapteyn verwees naar de adverten ties die in de Leidse dagbladen wa ren geplaatst. "Het bedrijf gaat toch geen advertenties plaatsen om de gemeente voor de gek te hou den". Kapteyn liet dan ook duidelijk merken dat hij het lange wachten op het bevel tot sluiting onjuist vond. Vooral omdat de bepaling in het bestemmingsplan over 'dage lijkse goederen' aanleiding gaf tot verwarring. "Dan heben de men sen toch recht op een vroegtijdige toetsing door de administratieve rechter", zo meende Kapteyn. De voorzitter zei bovendien dat de ge meente wel degelijk een aanschrij ving bestuursdwang had kunnen verzenden, ook als Kerkhof het voornemen om een winkel te ope nen op die plaats alleen maar had kenbaar gemaakt. Omdat de gemeente te lang heeft gewacht met het nemen van dit be sluit en daardoor de onduidelijk heid voortduurde, is het nu onrede lijk de winkel alsnog te sluiten, meende mr. Van Veggel. Ze bena drukte dat Kerkhof een miljoen gulden schade zou lijden als nu als nog tot sluiting zou worden overge- DEN HAAG/LEIDEN - De recht bank in Den Haag kreeg gisteren tc maken met een 58-jarige inwoner van Leiden, die zei uit wraak onge veer een miljoen aan verduisterd geld door de wc te hebben ge spoeld. Gedurende lange tijd was de man administrateur van Haagse stichtingen voor voortgezet katho liek onderwijs voor meisjes. Offi cier van justitie, mr. F.W.M. van Straelen, eiste tegen de man een celstraf van 18 maanden. "Al dat geld door de wc ge spoeld. Hoeveel mensen geloven dat?", vroeg de voorzitter van de rechtbank, mr. S. Kootte, zich af. Toch hield de Leidenaar vol: "Dat geld was krantepapier voor me. Als ik er echt vandoor had willen gaan met een smak geld, dan had ik ge makkelijk vier ton ineens kunnen opnemen e i de wandel kunnen De portiers van het Academisch Ziekenhuis, onder wie de heren H. (links) en J. van Duijvenvoorde, zullen het deze winter nog zonder volwaardige bescherming tegen de weergoden moeten stellen. Hen is wel een af dakje in het vooruitzicht gesteld. (foto Jan Holvast) de portiers blootstaan. "Het waait en regent, meneer A vraagt naar die en die afdeling en de portier staat maar in de stank van die uitlaat", schetst AZL-voor- lichter Dirk Ketting een somber beeld. Gelukkig heeft hij ook vrolij ker nieuws. De portiers krijgen dan dit jaar wel geen heel, maar toch een half hokje. Een afdakje eigenlijk, dat de nood in afwach ting van een definitieve oplos sing (financieel betere tijden dus) zoveel mogelijk moet leni gen. Zitten de portiers deze win ter bij het AZL toch nog een beetje goed. Bloembakken De winkeliers van de Haarlem merstraat vinden het geen stijl dat de gemeente Leiden nou uit gerekend 'hun' bloembakken heeft uitgekozen om te worden wegbezuinigd. En tegelijkertijd wel nieuwe op de Breestraat heeft neergezet. Bovendien is de Haarlemmerstraat 's avonds toch al niet bijster uitnodigend, met al die rolluiken voor de etalages. Als nou ook nog die bakken wor den weggehaald is volgens de winkeliers de ongezelligheid compleet. Het alternatief van de gemeente was wel dat de bakken kunnen blijven staan als de win keliers het onderhoud ervan zelf ter hand nemen maar daar voe len ze helemaal niets voor. Of, zo als voorzitter L. Palm van de on dernemersvereniging Haarlem merstraat zegt: "Ik neem aan dat wethouder Peters de bloemen van de gemeente voor zijn deur ook niet onderhoudt". De winkeliers hebben het col lege van B en W twee maanden geleden per brief aan het jasje ge trokken. Daarop is volgens Palm nog niet gereageerd. De winke liers wachten nog steeds op een afspraak met de wethouders Fa se en Peters. Niet alleen over de bloembakken, want dat is op zich zo'n halszaak niet, maar over een pakket maatregelen dat de sfeer en de veiligheid in de Haar lemmerstraat moet opvijzelen. Fraaiere verlichting, bijvoor beeld, en groen. Ook de kwestie van de rolluiken willen ze weer ter sprake brengen. "Wij willen een discussie aan gaan over een financiële tege moetkoming voor ondernemers die in plaats van een gesloten rol luik een opengewerkt rolluik voor hun winkel plaatsen. Dat is een heel belangrijk item". Wan neer de winkeliers daarover met B en W in conclaaf gaan, is nog onbekend. Op heel korte termijn zal dat wel niet zijn, beseft Palm. "Fase zit op dit moment in Ja pan. Ik bedoel, het lijkt me best gezellig om van daaruit te verga deren, maar ik vrees dat ik dan niet op tijd in mijn zaak terug ben". De verdachte kwam 25 jaar gele den bij de katholieke stichtingen. Jarenlang zou hij de besturen van de katholieke stichtingen de hand boven het hoofd hebben gehou den. Financiële missers werkte hij weg in de boekhouding. Ook zou hij hebben geholpen de scholen, ondanks tekorten, draaiende te houden. Door zwart uit te betalen zou de man hebben gezorgd dat een ver bouwing aan één van de scholen kon doorgaan. Via trucs viel de zwarte actie niet op in de admini stratie. In de loop der jaren ging de inwo ner van Leiden steeds meer beteke nen binnen de organisatie. Tijdens bestuursvergaderingen werd gere geld naar zijn mening geïnfor meerd. Begin jaren '80 kreeg de man te horen dat zijn werkzaamhe den nog slechts op het administra tieve vlak zouden liggen. Daardoor voelde hij zich gepasseerd. Vol gens de verdachte is hij daarom be gonnen grote sommen geld van zijn werkgevers op te nemen om dat thuis door de wc te spoelen. D de r verduisteren. Zelf zegt de Leide naar dat pas vanaf 1983 te hebben gedaan. Tijdens de zitting gaf hij echter toe een deel van het geld te hebben vergokt. Het zou hierbij echter om niet meer dan enkele tienduizenden guldens gaan. Tijdens zijn requisitoir bena drukte de officier van justitie dat het voor hem niet uitmaakte of de verdachte het geld nu zelf had op gestreken of niet. Er diende straf te volgen omdat de maatschappij de ze 'egoistische daad' niet pikt. De officier vindt wel dat de ver dachte niet alleen blaam treft. Vol gens hem heeft ook de accoun tantsdienst van het ministerie van onderwijs boter op het hoofd. Ja renlang zijn de frauduleuze hande lingen immers aan de controleren de accountants van het ministerie voorbij gegaan. In 1985 kwam de zaak aan het licht toen de verdachte zelf een van zijn werkgevers wees op de onvol- komendheden in de boekhouding. Daarop wist de man de wijk te ne men naar Portugal en vervolgens naar de Verenigde Staten. Hier werd hij beroofd en geheel berooid wisselde hij zijn retourtje naar Por tugal in voor een enkeltje Schiphol. Over twee weken doet de recht bank uitspraak. LEIDEN - De leden van de wo ningbouwvereniging 'Ons Belang' zijn in principe akkoord met een fusie met de bouwverenigingen PCW en Tuinstadwijk. Wel is be zwaar gemaakt tegen enkele onder delen in de statuten van de nieuwe vereniging. Het gaat dan vooral om de wijze waarop bestuursleden en de raad van commissarissen wor den benoemd. De juridisch deskundigen van de drie verenigingen onderzoeken nu op welke wijze de ontwerp-statu- ten moeten worden aangepast. De ledenvergadering van 'Ons Belang' heeft voorgesteld dat de leden van de drie betrokken bouwverenigin gen zich in een gezamenlijke verga dering buigen over de nieuwe sta tuten. Volgens secretaris Annard van 'Ons Belang' is het weliswaar niet uitgesloten dat de fusie dan alsnog niet doorgaat, maar hij acht dit niet waarschijnlijk. Eerder spraken ook de leden van 'Tuinstadwijk' zich voor een fusie uit. Ook zij hadden problemen met de statuten van de nieuwe vereniging. De derde partij in het geding, de PCW, beraadt zich eind deze maand over de fusie. Zelfstandig De fusie is noodzakelijk omdat de twee van de drie betrokken bouwverenigingen financieel niet in staat zijn om zelfstandig door te gaan. Het zou de tweede belangrij ke fusie in Leiden zijn. Enkele ja ren geleden kwam na een fusie van drie bouwverenigingen de Wo ningbouwvereniging Leiden tot stand. Drie bouwverenigingen blij ven vooralsnog zelfstandig. Het zijn 'de Goede Woning', 'Ons Doel' en 'de Eendracht'. Vooral voor de laatste ziet de financiële toekomst er zorgelijk uit. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) hoopt deze drie bouwvere nigingen alsnog te kunnen bewe gen tot deelname aan de fusie. "Als gemeente kunnen we dat niet afd wingen", zegt Tesselaar: "We kun nen niet anders doen dan praten en nog eens praten". Het is de bedoe ling dat de fusie tussen 'Ons Be lang', 'Tuinstadwijk' en de PCW op 1 januari 1988 gestalte krijgt. Het gemeentebestuur heeft de fusie partners toegezegd dat de nieuwe vereniging voorrang krijgt bij de toewijzing van nieuwbouwwonin gen opdat deze de financiële posi tie kan verbeteren. Vrouw bijna gewurgd door eigen sjaal LEIDEN - Een 24-jarige Leidse vrouw is gistermiddag op de Lan- gegracht-hoek Klokpoort bewuste loos geraakt, nadat haar lange sjaal tussen de spaken van haar achter wiel terecht was gekomen. Daar door werd zij van haar fiets afge trokken en was zij bijna gestikt. Omstanders wisten de vrouw uit haar benarde positie te bevrijden. Voor verdere controle is zij naar het Diaconessenziekenhuis over gebracht. Verlichting LEIDEN - De politie heeft gister avond tegen 31 (brom)fietsers pro ces-verbaal opgemaakt, omdat hun verlichting niet in orde was. Ze constateerde dat in sommige geval len verlichting zelfs in haar geheel ontbrak. De Leidse politie houdt een actie waarbij zij verlichting van auto's en (brom)fietsers nauwlet tender in het oog houdt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13