VOORZETRAMEN ISOLATIE-SHOW MEUBELMODESHOW BIJ N00RT MET LE0LUX EN GELDERLAND! 'Ik ga uit van eenvoud' C Kperdist KOERDISTAN, I WONEN 071-1417 71 A.l,BARENDSE ZOON B.V. VAN DER KLUGT BED INTERIEUR Prijs voor jonge ontwerpers naar ELKE DAG o,*eTOUWBAAN Rob Hermes Kwaliteit Nederlands meubel steeds beter TIBETANEN en NEPALEZEN PAGINA 11 WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 De grote meubelmodeshow van Noort mag u niet missen als u iets nieuws overweegt of op de hoogte wil blijven. kees noortimtenta Rijnstraat 74, Katwijk, tel 01718-29576. Maandog gesloten, donderdagavond koopavond Erkend gas-«n weterfltter erkend Specialist In alle soorten IT JIlJCCL dakbedekkingen VJyr installateur Lood-en zinkwerken 10 |asr garantie met certificaat Ontstopplngsservice r"7»aw*«S0i*T•ts*n Sanitaire Installaties I bijvoor Kortom voor al uw loodgieterswerk belt u gewoon BARENDSE Et ZOON BV Leliestraat 44 - Leiden Privé: Beatrixstraat 24 Leiderdorp - 071 - 89 15 55 Gespecialiseerd in slaapkamers - Swedex kasten The Doors - Rowl Parket bankjes - kasten en woontextlel. Linnen shop - Auplng- en Lattoflex-dealer. Haarlemmerstraat 256-258 Haarlemmerstraat 287-293 Tel. 071-122154 Tel. 071-122154-142003 150 mlr vanat parkeerplem Ir Driessenstraal-Kaasmarkl WIJ VERZORGEN UW 33% SUBSIDIE PERSPEX RAMEN Pluspunten: klikbevestiging of magneetbevestiging thermisch isolatie eenvoudige bediening wegneembare beglazing geluidsisolatie veiligheid, inbraakwerend subsidie mogelijkheid 33% licht in gewicht geschikt voor elk kozijn hout, metaal, kunststof geen condens meer verkleurt niet optisch als glas gratis op maat en thuisbezorgd dezelfde dag maten meenemen' klaar terwijl u wacht Perspex voorzetramen geven minstens zoveel energiebespa ring (50%) als een "dure" dubbele beglazing. Wacht niet tot de winter maar profiteer nu al, u Isoleert uw ramen in 1 dag. Levering uitsluitend door BAS NEON Touwbaan 3 Leiderdorp. Tel. 071-412275 achter LOI (Industrieterrein). De tafel waarmee Rob Hermes zijn prijs won. iroto gpd» "Meubels spreken me aan qua vormtaal en gebruikersaspect. Ik zou ook best een mixer willen ma ken maar daaraan valt minder te beleven. Er zijn dan teveel prakti sche aspecten die bepalen hoe zo'n ding eruit moet gaan zien. Bij meu belontwerpen heb je een veel gro tere vrijheid, zowel wat betreft de constructie als materiaalgebruik. Ik moet er bij een fauteuil vanuit gaan dat je er in moet kunnen zit ten. Je hebt te maken met functies, maar daarbuiten is een hoop moge lijk". door Annemarie Zevenbergen Hij wijst op een stoel in de krap pe voorkamer. Een soort kuipstoel van multiplex met berkenlami naat. „Hier möet je echt in zitten. Deze stoel is puur door vorm en maat comfortabel. Zuiver door de houding van mensen te bestuderen kun je zitcomfort creëren. Ik had bij deze stoel een bepaalde sfeer, een bepaald beeld voor ogen. Iets klassieks. Er moest een bepaalde rust van uit gaan. Een fauteuil om echt in te zitten lezen, of muziek te luisteren. Niet zo één tussen tien verschillende anderen. Die sfeer heb ik vastgelegd door de vorm en de kleur. Ik heb zeker zo'n veertig of vijftig proefjes met waterbeits geprobeerd voor ik de juiste kleur had. En ik vind dat ik nu de juiste sfeer heb getroffen. De stoel nodigt uit om te zitten". Eenvoud „Ik heb geen bepaalde stijl. Maar ik ga wel uit van eenvoudig ge bruik van materiaal en construc tie". Een tweede stoeltje wordt er bij gehaald als voorbeeld. „Dit vi sualiseert die eenvoud. Gewoon een dom oerstoeltje. Zoals er zove- len staan. Maar ik ben hier uitge gaan van het principe buisjes. Heel simpel. Ik heb de stoel wat meer 'smoel' gegeven met kleine dinge tjes als schroefjes en buisjes". Het stoelfje bestaat uit een metalen fra me met schuimrubber-isolatierol- len als rugleuning en zitting. „Eenvoudig materiaalgebruik houdt voor mij in dat ik nooit iets bijvoorbeeld dekkend zal aflak ken, waardoor de structuur van dat materiaal verdwijnt. Op dit mo ment verwerk ik veel metaal. Dat heb ik met name voor mijn eind examen gebruikt. De stoeltjes die hier staan zijn ook examenwerk- stukken. Het zijn in feite allemaal proto-typen. Het nadeel van die eindexamenstukken is dat je pas naderhand ziet wat er moet veran deren. Ik merk nu dat een fabri kant de dingen heel anders ziet. En daar ga ik in mee. Je kunt wel een bepaalde filosofie hebben, maar het moet wel uitvoerbaar zijn. Van daar dat ik deze stoelen nu verder ontwikkel, en ga proberen met de ze modellen ingangen te vinden bij fabrikanten" "Je komt op een zeker moment toch in een strijd met produktie- mensen en de marketingafdeling. Het is aan jou om hen ervan te over tuigen dat het wél zo moet. Ik denk dat ik in principe niet zou meegaan met een fabrikant als hij iets aan mijn ontwerp zou willen verande ren. Maar dat heeft natuurlijk ook te maken met hoe sterk je op dat moment staat". "Ik geloof er niet in dat ik alles kan maken wat ik wil. Je moet bin nen bepaalde aspecten werken. En dat vind ik juist het spannende. Als ik die grenzen niet prettig zou vin den moet ik beeldhouwer wor den" Hoe stel jij je de toekomst voor. Een tweede Jan des Bouvrie9 Hij lacht even en formuleert dan zijn woorden voorzichtig. „Ik kan me niet voorstellen dat ik zo zou werken. Ik wil mijn eigen proto-ty pen blijven maken. Die directheid, dat uitproberen wil ik blijven doen. Ik wil uit de materialen halen wat er in zit. Als je twintig jaar in het vak zit heb je natuurlijk een be paalde kennis en routine. Maar ik denk dat het risico er in zit dat je nieuwe technieken en materialen die dan aan de orde zijn niet mee krijgt, als je niet in de werkplaats bezig bent. Ik wil dat bijhouden". „Ik heb vertrouwen in de toe komst. Ik zit nu moeilijk. Naast mijn studieschuld aan 'Groningen' heb ik elders nog extra schulden gemaakt om mijn examenwerk- stukken te kunnen uitvoeren. Want dat kost veel geld. Ik heb her en der wat geleend en iets kunnen bijver dienen maar financieel zit ik erg slecht. Maar ik heb positieve reac ties en zie zeker mogelijkheden voor de toekomst". Perspectief Rob is nu bezig om samen met een aantal andere afgestudeerden van de Arnhemse academie een soort ontwerperscollectief op te zetten. „Als je op de academie zit heb je dagelijks contact met ande ren en hou je automatisch voeling met wat anderen doen. Als je alleen werkt wordt je perspectief te nauw. Het is heel belangrijk om contact met andere ontwerpers te houden. Niet alleen op je eigen terrein. Wat ons voor ogen staat is samen be paalde faciliteiten te delen, zoals bijvoorbeeld een werkplaats, maar wel onafhankelijk van elkaar te werken. Je kunt dan onderling er varingen uitwisselen. Dan blijf je flexibel". Tijdens de Internationale Meubelbeurs in Utrecht vorige maand, kende de jury unaniem de 'Prijs voor jonge ontwerpers' toe aan Rob Hermes (28). Deze Arnhemse ontwerper studeerde in juni dit jaar af aan de Arnhemse Kunstacademie, richting Drie-D-Design (Produktontwerpen). Zijn specialisatie: meubelontwerpen. Zijn bekroonde ontwerp, een tafel met half-transparant glazen blad, was één van zijn eindexamenwerkstukken. Rob Hermes begon zijn opleiding aan de MTS, waar hij werktuigbouwkunde studeerde. Na afronding hiervan begon hij aan de opleiding Industrieel Ontwerpen in Eindhoven, maar stapte na enige tijd over naar de Arnhemse Kunstacademie. De fauteuil Gina. die de Stijlprijs kreeg je weer in een soort beschermd mil ieu terecht komt. En het moet op een gegeven moment toch door je zelf gebeuren. Ik probeer daarom zo zelfstandig mogelijk aan de gang te gaan. Ik ben nu dan ook bezig aan de verdere ontwikkeling van de stoeltjes die ik voor mijn eind examen gemaakt heb en ik heb wat opdrachten daarnaast. Maar als ie mand mij zou vragen om een beeld te maken zou ik dat ook doen. Mis schien sta ik over een jaar wel fana tiek keramiek te maken. Ik heb nu nog geen keuze. Ik ben nog nie mand. Straks misschien wel MTS-werktuigbouwkunde, in dustrieel ontwerpen in Eindhoven, produktontwerpen in Arnhem en meubels ontwerpen. Hoe zit dat? „Ik ben tijdens mijn opleiding aan de MTS in aanraking gekomen met vormgeving. Ik liep stage bij een fabriek die een beetje bezig was met vormgeving en daar werd mijn interesse gewekt. Ik ben toen na afloop van die opleiding naar Eindhoven gegaan maar daar ging het niet. Er werd echt gedicteerd 'dit is vormgeven en dat kun je doen of niet'. In Arnhem gaan ze veel meer uit van het individu en bekijken ze wat daarmee te doen valt. Ik heb toen voor mijn eind examen voor de meubelontwerp- richting omdat ik een bepaalde af finiteit heb met interieur" Interieurverzorging - Leiden bv Lange Mare 98 Tel. 071-123913 Het jury-rapport het er geen twijfel over bestaan: „Wij mogen spreken van een zeer talentvolle jonge ont werper". De door Rob Hermes in gezonden tafel werd tijdens de In ternationale Meubelbeurs una niem uitgekozen, waarbij in de be oordeling werd gesproken van 'een perfecte constructie', 'mooi en zeer goed materiaalgebruik' en 'zeer bruikbaar'. De gecommitteerde Gijs Bakker zag in juni bij de beoordeling van Rob Hermes' eindexamenwerk niet zo veel in de bekroonde tafel. Zowel qua vormgeving als qua ma teriaalgebruik niet. De docenten van de Arnhemse Academie rea geerden met 'redelijk'. Rob Hermes relativerend: „Die wisselende reacties verbazen me niet. Er zijn tegenwoordig zoveel stromingen naast elkaar. En niet al les spreekt iedereen aan". Achterovergeleund in een zwart tweezitsbankje draait hij een siga ret. „Zo'n prijsvraag brengt je spul len onder de aandacht. En daarbij gaat het er niet eens zo zeer om dat die spullen ergens een ingang vin den. Het gaat erom dat je jezelf pre senteert. Er komt echt niemand naar je toe. Je moet het zelf doen. Als je van zo'n academie afkomt is er niets en niemand. Op die acade mie verkeer je in een beschermd milieu maar daarna is er niemand meer. Ik moet nu van een uitkering leven en dat is moeilijk rondko- Het gaat beter met de Nederlandse meubelbranche. Moest vorig jaar de jury enigszins bedrukt meedelen dat er geen meubel was te vinden dat in aanmerking kwam om gelauwerd te worden als het Beste Nederlandse Meubelontwerp, dit jaar was er wel een ontwerp te bekronen. De Vereni ging Vakbeurs Meubelen en de Koninklijke Jaarbeurs reiken deze prij zen sinds drie jaar uit aan de vooravond van de Internationale Meubel beurs in Utrecht. Dit jaar dongen 115 ontwerpen mee naar de drie Nederlandse Meubel- prijzen die te vergeven waren. Niet alleen steeg het aantal inzendingen, de kwaliteit lag hoger en het aanbod was gevarieerder. Eenstemmig was de jury, bestaande uit de architecten Sem Aardewerk en Thijs Asselbergs en meubelontwerper Gerard van den Berg. van me ning dat Ums-Pastoe met de inzending Pouffe Garni het predikaat Beste Nederlandse Meubelontwerp 1987 verdiende. „Op basis van de inzendin gen springt het ontwerp van Eckhardt in het oog vanwege de originele vorm. Veel waardering heeft de jury voor de vernieuwende aanpak van dit meubelontwerp, dat geheel nieuwe invalshoeken op het zitten ople vert," meldt het jury-rapport. De Stijlprijs, waarvoor 18 inzendingen waren, ging naar het ontwer pers- en fabrikanten echtpaar Van Mourik in Culemborg voor de fauteuil Gina. Het ontwerp laat zien dat klasse tijdloos is. „In aanmerking is geno men dat de feuteuil klein, elegant en comfortabel is; het is eigenlijk een klassiek model, ontdaan van massiviteit door de mooie toepassing van de materialen," stelt de jury bestaande meubelfabrikant ir. B.G.J.M. Ben ders, wetenschappelijk medewerker Harmen de Jong van Technische Universiteit Delft en publiciste Elisabèth de Lestrieux. De Prijs voor jonge ontwerpers kende de jury, bestaande uit meubel ontwerper Jan des Bouvrie, voorzitter drs. J.K.M. Gevers van de HBO- raad en Artifortdirecteur H. Wagemans jr, toe aan naar de Arnhemmer Rob Hermes voor zijn ronde tafel. Zelfstandig "Er bestaat een startersstipendi- um en ik denk erover dat aan te vra gen maar het nadeel daarvan is dat oosters-X-» tapijthuis Tel. 071-131178 Korevaarstr Leiden Tapijten voor hen die houden van rust, ruimtewerking en de subtiele pastelkleuren van de Hymalaya, "het dak van de wereld", gebracht voor moderne en klassieke interieurs, door het huis van vertrouwen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11