Iran zweert wraak voor VS-aanvallen VS zakken steeds dieper weg in Golf-moeras Verzet Tamils houdt stand Mariniers vernietigen drie platforms Contra-balling keert terug naar Nicaragua Takeshita nieuwe premier van Japan DINSDAG 20 OKTOBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 MANAGUA (IPS/RTR/UPI/AF- P/AP) - Edgar Chamorro, voorma lig leider van de Nicaraguaanse verzetsorganisatie FDN, is na meer dan acht jaar teruggekeerd in zijn geboorteland Nicaragua. De voor malige Contraleider was sinds de val van dictator Anastasio Somoza in 1979 balling in Miami, Verenigde Staten. Meer dan twee weken geleden kreeg de ex-rebel officieel amnes tie. De Sandinisten beloofden am nestie aan alle verzetsstrijders die de wapens zouden neerleggen. Chamorro verliet in 1984 volledig gedesillusioneerd de Contra's. "Ik was misleid door hen die de Con tra's hebben uitgevonden", zegt hij met een verwijzing naar de Ameri- WASHINGTON (GPD) - Iran heeft aangekondigd 'vernietigend' te zullen reageren op de cia "zii Amerikaanse aanval op haar olieplatforms in de Perzische Golf. Volgens Iran zijn de hadden mij wijsgemaakt dat" de Verenigde Staten nu verwikkeld in een 'totale oorlog'. Amerikaanse marine-schepen contra's een polit verwoestten gisteren twee Iraanse platforms en mariniers bestormden een derde om 'ifJ;h1f„opl°ssing,.i radar- en communicatie-apparatuur te vernietigen. De mariniers gingen aan boord nadat de Iraanse bemanning het platform had verlaten. De Amerikaanse minister Wein berger (defensie) zei dat tot de aan val was overgegaan bij wijze van represaille voor de Iraanse raket- aanval op een onder Amerikaanse vlag varende Kuwaytse tanker, af gelopen vrijdag. Weinberger zei met de aanval op de platforms het incident van vrijdag als gesloten te beschouwen. Maar hij stelde De aanval op de platforms vond gistermiddag plaats. Vijf Ameri kaanse oorlogsschepen waren bij de aanval betrokken. Twintig mi nuten voor de aanval werd gelan ceerd, werden de naar schatting 20 tot 25 Iraniërs aan boord van het platform gewaarschuwd. Volgens de Amerikanen konden de Iraniërs de platforms, die niet schap Tass sprak in dit verband van "gewapende agressie tegen Iran". politieke en democra- Nicaragua den bevorderen" Tot 1984 was Chamorro in Miami één van de leiders van de FDN (Ni caraguaanse Democratische Krachten), de grootste verzets groep tegen het bewind in Nicara gua. Drie jaar geleden werd hij uit de leiding gezet omdat hij politiek leider van de Contra's Adolfo Ca- lero en de militaire commandant Enrique Bermudez had beschul digd van verduistering van door de Verenigde Staten beschikbaar ge steld geld. Chamorro had ook zijn bezorgdheid geuit over vermeende schendingen van de mensenrech ten door de rebellen. Chamorro bleef een criticus van het Sandinistische bewind, maar ageerde tegelijkertijd tegen de Contra's en Amerikaanse steun voor de rebellen. Hij haalde het nieuws met zijn onthulling over smeergeld dat hij van CIA zou heb ben gekregen om Middenameri- kaanse journalisten om te kopen. De afgelopen twee jaar reisde hij rond, hield toespraken en schreef artikelen over de contra's, die hij beschuldigde van corruptie en ter reur. Zij zouden vluchtelingen dwingen mee te vechten en Nicara- guanen vermoorden die naar hun opvatting sympathie voor het be wind hadden. De subcommissie criminaliteit van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden krijgt steeds meer bewijzen dat de Nicaraguaanse verzetsbeweging betrokken is bij de internationale drugshandel. Volgens de voorzitter Hughes van de commissie heeft men tot een on derzoek daarnaar besloten nadat men op "zeer verontrustende infor matie" was gestoten. Minstens 600 Nicaraguanen zijn dit weekeinde naar Costarica ge vlucht. De door Middenamerikaan- se vredesakkoorden mogelijk ge maakte familieontmoetingen, wer- Voormalig contraleider Edgar Chamorro bij aankomst op het vliegveld in Managua, Nicaragua. (foto AFP) den door de Nicaraguanen ge bruikt om massaal de grens over te rennen. De Sandinistische veilig heidstroepen stonden machteloos. Als reden voor de uittocht geven de gevluchte Nicaraguanen de econo mische malaise op, die zich uit in voedselschaarste en een niet meer bij te houden inflatie. dere acties in het vooruitzicht als langer gebruikt werden bij olie- Iran zou besluiten tot represailles produktie maar als radarpost en over te gaan. basis voor helicopters dienst de- In een verklaring liet president den, tijdig verlaten. Maar Iran zei Reagan gisteren weten dat de VS gisteren dat onder de manschap geen behoefte hebben aan een mi- pen slachtoffers zijn gevallen, litaire confrontatie met Iran. Maar Zondagavond laat werd steeds Iran dient geen illusies te hebben duidelijker dat de VS met geweld over onze vastbeslotenheid om on- zouden reageren op de raketaanval ze schepen te beschermen, aldus op de Kuwaytse tanker, de Sea Isle Reagan. City. President Reagan voerde het afgelopen weekeinde druk overleg met zijn militaire topadviseurs, en "17" 1n„ 1 1, riep zondagavond onverwacht V ail aen nrOeK. Congresleiders bij zich. Amerikaans ingrijpen na de ra ket-aanval op de Sea Isle City was te verwachten, omdat de Ameri kaanse geloofwaardigheid in de Golf op het spel zou hebben ge staan als van geen enkele reactie sprake was geweest. Maar de mees te militaire experts namen tot gis terochtend aan, dat de Amerikaan se vloot in de Golf een militair doel zou nemen. Met name de Sil- kworm-raketbasis op het schierei land Faw, van waaruit de Sea Isle City ook beschoten werd, werd vaak_als mogelijk aanvalsdoel ge noemd. mijnenjagers varen door LUXEMBURG (GPD) - De Ame rikaanse vergeldingsaanval op Iraanse olie-installaties in de Perzi sche Golf is voor de regering in Den Haag op dit moment geen re den om de twee Nederlandse mij nenjagers die naar de Golf op weg zijn terug te roepen. Maar Den Haag is wel in constant overleg met België en Groot-Brittannië om te kunnen reageren zodra de situatie daar verder uit de hand loopt. Dat zei minister van buitenland se zaken Van den Broek gisteren in Luxemburg. De Nederlandse rege ring blijft bij haar standpunt dat de mijnenjagers alleen zullen opere ren 'waar de risico's aanvaardbaar zijn', aldus de bewindsman. 'Het moet een veilige operatie zijn'. De Amerikanen hebben de Ne derlandse regering gistermorgen in alle vroegte, en volgens Van den Broek 'tot in redelijke details' inge licht over de op handen zijnde aan val. Hetzelfde is gebeurd met de re geringen van de andere landen die oorlogsschepen in de Perzische Golf hebben of die op weg hebben daar naartoe. Belgen mogelijk in december naar stembus BRUSSEL (ANP) - Premier Mar tens is niet van plan andere minis ters op te nemen in een nieuw te vormen overgangskabinet. Het is zijn bedoeling met de huidige rooms-iiberale coalitie een grond wetswijziging voor te bereiden. Martens ging eerder op de dag in op het verzoek van koning Boude- wijn om een nieuw kabinet te vor men, nadat de regerende coalitie voortijdig was gestruikeld'. Martens sloot niet uit dat binnen enkele weken overeenstemming wordt bereikt over de grondwets artikelen die voor wijziging vat baar zijn. In dat geval kunnen er eind dit jaar verkiezingen worden gehouden. In politiek Brussel wordt 13 december al genoemd als verkiezingsdatum. Buitenland kort Dood in Sahara De twee missionarissen die sinds eind september in de Algerijnse Sahara zoek waren zijn dood terug gevonden op ongeveer 500 kilome ter ten zuiden van de plaats Taman- rasset. De lijken van de missiona rissen, een Fransman en een Belg, die met twee jonge Fransen op weg waren naar Burkina Faso, werden door reddingwerkers ontdekt op slechts dertig kilometer afstand van de plaats waar eerder de licha men van hun metgezellen waren gevonden. De vier mannen zijn waarschijnlijk verrast door een zandstorm en daardoor van de hoofdweg geraakt. VS-bases De nieuwe gespreksronde in de Spaans-Amerikaanse onderhande lingen over de militaire bases van de Verenigde Staten in Spanje die gisteren zou beginnen, is voor on bepaalde tijd uitgesteld. De beslis sende ronde was al een keer van 21 september verschoven naar 19 ok tober omdat de twee partijen hun onderscheiden standpunten niet nader tot elkaar hadden kunnen brengen. De Spaanse minister van buitenlandse zaken, Francisco Fer nandez Ordonez, had zondag nog maals gezegd dat Madrid blijft vasthouden aan zijn eis dat de 72 Amerikaanse jachtbommenwer pers van het type F-16 op de lucht machtbasis Torrejón bij Madrid zullen worden weggehaald. Ameri ka verzet zich hiertegen omdat de zuidelijke flank van de NAVO er door verzwakt zou worden. Dat uiteindelijk voor een betrek kelijk klein en onbelangrijk doel wit werd gekozen, bewijst dat de Amerikaanse regering gekozen heeft voor een beperkte actie, ten einde al te grote escalatie in de Golf te voorkomen. In het Congres bestond gisteren over het algemeen lof voor het in grijpen in de Golf. De meeste par lementariërs hielden het erop, dat Iran om een actie heeft gevraagd, en dat de Amerikaanse regering met terughoudendheid heeft ge reageerd. De Sovjetunie veroordeelde gis teren direct het Amerikaanse in grijpen. Het Russische persagent- vrienden binnen de partij er bij hem op aandrongen daad krachtiger te streven naar het pre mierschap. COLOMBO (AP) - De harde kern van het Tamil verzet in Jaffna blijft krachtig weerstand bieden tegen het offensief van de Indische vre desmacht. Zegslieden van het Srilankaanse leger verklaarden vandaag dat de vredesmacht nu ook vanuit het noorden probeert het Tamilbolwerk binnen te ko men. De troepenmacht heeft voor al zijn zinnen gezet op de acht hoogste leiders van de Tamil Tij gers (LTTE), de belangrijkste guer rillabeweging, omdat dan de rug- gegraat van het verzet naar wordt gehoopt zal zijn gebroken. De Tijgers houden nog altijd stand in het op 10 oktober begon- WALES - Ook in de afgelopen dagen is het noodweer geweest in sommige delen van Engeland en Wales. In de buurt van de plaats Cardigan in Wales werd door het wassende water van de rivier Tywi een spoorbrug wegge slagen vlak voordat een trein de brug zou passeren. De voorste van de twee wagons lange trein verdween onder water, de tweede wagon bleef op de resten van de brug hangen. Vier personen worden vermist. (foto ap> nen offensief. Een deel van de Tij gers houdt zich bezig met kleine gerichte aanvalsacties tegen Indi sche militairen, terwijl andere Ta- milrebellen zich hebben ingegra ven ter verdediging tegen aanval len. Gisteren slaagde de vredes macht erin vanuit het oude Neder landse fort aan de zuidelijke kustrand op te rukken naar de bin nenstad en daar de controle te krij gen over het centrale busstation, gemeentehuis en andere openbare gebouwen. Volgens politieke bestuurders in Jaffna heeft het Indische beleg al aan meer dan 700 burgers het leven gekost. In een brief aan president Jayewardene van Sri Lanka roe pen de politieke bestuurders op om het offensief te staken. Volgens de Indische troepenmacht valt het mee met het aantal slachtoffers on der de burgerbevolking, omdat zo veel mogelijk gericht wordt ge schoten op Tamilbolwerken. Het aantal slachtoffers is echter niet na te gaan, omdat India geen journa listen toelaat in het gebied. Twee derde van de 150.000 inwoners van Jaffna zijn voor de strijd gevlucht of verblijven in schuilkelders. Bij een aanslag op een bus met Tamilstudenten gisteren in de buurt van de stad Batticaloa in het oosten zijn zeker dertig doden ge vallen, heeft de politie bekend ge maakt. De aanslag met een land mijn was het werk van Tamil Tij gers en was waarschijnlijk alleen bedoeld voor het Indiase legerkon- vooi dat de bus begeleidde. Noboru Takeshita. Vliegtuigje Rust terug HAMBURG - De Westduitse sportvlieger Wilhelm Hollnagel zwaait naar omstanders nadat hij het eemnotorige sportvlieg tuigje, waarmee de jeugdige Westduitser Mathias Rust op 28 mei van dit jaar een spectacu laire landing maakte op het Ro de Plein in Moskou, in Ham burg heeft teruggebracht. De Cessna 172 arriveerde gister middag op het Hamburgse vliegveld Fuhlsbuttel. Het toe stel, ruim voorzien van allerlei reclame, werd begeleid door drie helikopters. Hollnagel is lid van de Hamburgse vlieg club waartoe ook Rust behoor de. Op 4 september werd de 19- jarige Rust door een Russische rechtbank veroordeeld tot vier jaar werkkamp wegens illegale schending van het luchtruim van de Sovjetunie (foto ap» TOKYO (AFP/Rtr/DPA) - De secre taris-generaal van de regerende Li beraal Democratische Partij in Ja pan, Noboru Takeshita, volgt op 31 oktober Yasuhiro Nakasone op als premier van Japan. Dit hebben re geringsfunctionarissen gisteren bekendgemaakt. De 69-jarige Na kasone is dan vijf jaar premier ge weest. De voormalige minister van Fi nanciën was één van de drie kandi daten voor de post van voorzitter van de regerende LDP. De opper machtige positie van de LDP in het Japanse parlement staat er garant voor dat de voorzitter van deze par tij ook premier wordt. Volgens par tijfunctionarissen heeft Nakasone ten gunste van Takeshita ingegre pen toen de drie kandidaten er zelf tijdens onderhandelingen niet uit waren gekomen. De 63-jarige Takeshita leidt de grootste factie binnen de LDP. Waarnemers gaven hem vooraf al de meeste kans op de uiteindelijke overwinning, maar merkten op dat zijn steun de afgelopen weken aan het afkalven was. „Takeshita heeft aangetoond de beste greep te heb ben op de politieke machinerie binnen de partij. Zelfs toen het er naar uit zag dat hij steun aan het verliezen was bleek hij toch in staat de winst te grijpen", aldus een deskundige. Het besluit van de LDP werd be kendgemaakt na een bijeenkomst van premier Nakasone met Takes hita en de twee overige kandida ten, minister van financiën Kiichi Miyazawa en de voormalige minis ter van buitenlandse zaken, Shin- taro Abe. Na de vergadering ver klaarden Abe en Miyazawa dat zij met Takeshita zullen samenwer ken. Beiden zullen hoge posities in de nieuwe regering van Takeshita krijgen, zo deelden regeringsfunc tionarissen mee. Takeshita verklaarde dat hij het beleid van Nakasone in grote lij nen zal voortzetten. Op een pers conferentie zei hij dat hij zijn best zal doen om de binnenlandse her vormingen en het buitenlandse be leid van Nakasone voort te zetten. Hij wil zich inspannen om een op lossing te vinden voor de handels conflicten tussen Japan en de Ver enigde Staten. Op binnenlands ge bied wil hij maatregelen nemen om de omhoog schietende grondprij zen in te dammen. Ook belasting hervorming heeft zijn aandacht. De toekomstige premier van Ja pan is al 30 jaar actief in de poli tiek. Hij staat bekend om zijn stre ven naar overeenstemming, het zoeken naar een compromis. Hij is een uiterst behoedzaam politicus, zo behoedzaam dat hem ook wel besluiteloosheid en vrees wordt verweten. „Ik kan geen ondoor dachte actie ondernemen" zo ver klaarde hij bij vele gelegenheden T axichauffeur identificeert Barschel niet BONN (GPD) - De Zwitserse poli tie heeft gisteren de taxichauffeur gehoord die de gestorven ex-minis- ter-president van Schleswig-Hol- stein Barschel zaterdag zou heb ben vervoerd naar een ontmoeting met de mysterieuze informant 'RoloffHet verhoor heeft weinig opgeleverd, omdat de man Bar schel niet definitief kon identifice ren. De chauffeur was opgespoord door het Westduitse weekblad Quick. Barschel schrijft in zijn ach tergelaten notities dat hij de chauf feur enkele malen rond het vlieg veld had laten rijden om eventuele achtervolgers af te schudden. Na dat de politie al had meegedeeld dat dit onmogelijk was, zei de chauffeur dat hij een man die op Barschel leek, van het vliegveld naar het hotel Beau-Rivage had ge bracht. Twee uur later zou hij de zelfde man weer op het vliegveld hebben getroffen, waarna hij hem naar het Hilton- Hotel reed. Onderzoeksrechter Naudin heeft inmiddels bepaald dat de politie geen mededelingen meer mag doen in de zaak-Barschel om te voorkomen dat het onderzoek ver der wordt bemoeilijkt door specu laties en geruchten. WASHINGTON - Heel geleidelijk, stukje bij beetje, komt Amerika steeds dieper vast te zitten in het moeras van de Golfoorlog. De ver nietiging van twee Iraanse olieplat forms en de bestorming van een derde lijken daarbij niet meer dan een tussenfase te zijn. De angst die gisteren bij veel Amerikanen voel baar was, is dat de aanvallen op de platforms uiteindelijk zullen lei den tot een directe confrontatie met Iran. door Henk Dam Pessimisten zeiden al begin juni dat het ooit zo ver zou komen. De Amerikaanse president Reagan maakte toen in een tv-rede bekend dat de VS elf Kuwaytse tankers on der de Amerikaanse vlag zouden brengen, en die tankers militair- zouden beschermen. De bedoeling daarvan is, zei Rea gan destijds, in de eerste plaats een verzekering dat de voor het Westen vitale oliestroom uit de Perzische Golf kan blijven doorgaan. Boven dien, aldus de president, zullen de Sovjets hun invloed in de regio uit breiden als wij niets doen. De bescherming was duidelijk gericht tegen eventuele Iraanse agressie. En dat was eigenlijk nog al merkwaardig, omdat het Iraq was geweest, dat in 1984 begon met het aanvallen van olietankers in de Golf in een poging Iran econo misch te wurgen. En het was Iraq dat sindsdien bijna 70 procent van alle aanvallen op tankers had uit gevoerd. In de beginfase van de Ameri kaanse betrokkenheid in de Golf bleef het onduidelijk wat de rege- ring-Reagan nu eigenlijk wilde. Ging het primair om de Sovjets? Om Iraanse agressie? De Golfoor log tussen Iran en Iraq? Speelden wraakgevoelens misschien een rol letje? Wat betreft dat laatste: niemand in de VS is de vernedering verge ten van de langdurige bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran. Niemand is ook het ver genoegde gegnuif vanuit Iran ver geten, toen eind vorig jaar de Iran- Contra's-affaire losbarstte. Het Congres was door al deze al dan niet meespelende overwegin gen achter de Amerikaanse aanwe zigheid in de Golf zo verward en tegelijk verontrust dat keer op keer werd gevraagd met dat Congres te praten. Maar dat weigerde hij. Hij weigerde ook het Congres te raadplegen, toen zich de eerste in cidenten voordeden. Al bij het al lereerste konvooi ging het fout. Een van de Kuwaytse tankers, de De Iraanse VN-ambassadeur Khorassani gisteren: 'VS komen in Vietnam-situatie terecht', (foto afp> Gas Prince, liep op een - vrijwel ze ker - Iraanse mijn, en raakte door de explosie beschadigd. Ineens realiseerde het Ameri kaanse militaire top-commando zich, dat met mijnen geen rekening was gehouden. IJlings werden he licopters en oude schepen aange voerd om die lacune op te vullen. Dat die halve paniekmaatregel nodig was, bewijst al dat de Ameri kaanse regering er niet van was uit gegaan, dat het in de Golf tot wa pengekletter zou komen. Het laten zien van de Amerikaanse superieu re militaire macht is genoeg om Iran tot voorzichtigheid te manen, zo was de berekening. Dat pakte anders uit. Iran liet het in de zomer al een paar keer op bij- na-confrontaties aankomen. In september was het echt raak, toen Amerikaanse helicopters het Iraanse schip Iran Ajr betrapten op het leggen van mijnen. Het schip werd kreupel gescho ten, en er vielen aan Iraanse kant doden en gewonden. In de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties zwoer de Iraanse presi dent Khomeini in niet dubbel uit te leggen bewoordingen wraak. Lesje Ook daarover maakten de mees te Amerikanen - een aantal Demo cratische Congresleden uitgezon derd - zich niet al te veel zorgen. Weer was de leidende gedachte dat Iran nu z'n lesje wel geleerd had, en dat het land zich wel twee keer zou bedenken alvorens de VS op nieuw uit te dagen. Dat was opnieuw een misreke ning. Op 8 oktober was er weder om sprake van een confrontatie in de Golf. Deze keer werden Iraanse boten beschoten die zelf als eerste het vuur hadden geopend op zwaarbewapende Amerikaanse he licopters. Ook deze actie kostte aan Iraanse kant doden, en opnieuw werd in Iran bloedig wraak gezwo ren en maakte men zich in Was hington niet al te veel zorgen. Het beeld veranderde vorige week echter dramatisch. Er waren kleine plaagstootjes - vanaf het olieplatform Rostam werd op Amerikaanse helicopters gescho ten, en een Amerikaanse weliswaar onder Liberiaanse vlag varende - tanker werd door een Iraanse raket geraakt - maar vrijdag was er een echt belangrijk incident. Toen werd een van de onder Amerikaanse vlag varende Ku waytse tankers, de Sea Isle City, door een Iraanse Silkworm-raket geraakt. Het was een van de tan kers waarom destijds in juni alles begonnen was, en dus stond het Amerikaanse prestige op het spel. Na een weekeinde van overleg met de top van het Pentagon en Congresleiders gingen de Ameri kanen gisteren over tot actie, en werden twee Iraanse platforms aan stukken geschoten en een derde door Amerikaanse mariniers be stormd. Alles wijst er op, dat de Ameri kaanse regering ook deze keer hoopt, dat Iran dan nu toch zo ge weldig schrikt dat het van verdere gewelddadigeheden afziet. Maar de korte geschiedenis van de Ame rikaanse militaire aanwezigheid in de Golf heeft tot dusver anders ge leerd. Voor een land waar het marte laarschap zo hoog in aanzien staat, is de confrontatie met een sterkere vijand zelfs een bijna wenselijke si tuatie. In dat opzicht lijkt Iran een beetje op Noord-Vietnam. Ook daar wisten de leiders Amerikaan se militaire acties tot hun voordeel aan te wenden. Het beeld van een zwak land dat door een sterke mo gendheid wordt vervolgd, werd door hen gebruikt om straffe een heid onder de eigen bevolking te creëren. Het was die eenheid die uiteindelijk de reus door de knieën deed gaan...

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5