LEIDSCH DAGBLAD Koersval Damrak afgeremd GOEIE KRANT OPZOEKNAAR VASTE KLANT. Bejaarde arts pleegt ontucht met kleinzoon Legerchauffeurs te lang achter het stuur Noteringen trekken aan Multinationals niet ongerust Kasparov wint Duarte: spijt over moord journalisten Reagan: geen enkele reden voor paniek. Leiden moest 'Germaanse' universiteit worden Chemotherapie ook toepassen na borstkanker Seance loopt uit de hand BON U~HAD TKÜNNENTÊZËN ÏN~jÊlWANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND DINSDAG 20 OKTOBER 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38451 Zoon doet aangifte DEN HAAG (ANP) - De Rijs- wijkse politie heeft vorige week een 74-jarige huisarts gearres teerd wegens ontucht met zijn kleinzoon. De recherche ver moedt dat hij ook onzedelijke handelingen heeft verricht met minstens twee vrouwelijke pa tiënten nadat hij ze eerst onder hypnose had gebracht. De twee vrouwen hebben daarvan aangif te gedaan, deelde de politie van daag mee. De inmiddels niet meer prakti- zerende arts, die de alternatieve geneeskunst beoefende, zou zijn kleinzoon in 1983 en 1984 hebben misbruikt. De vader van het slachtoffertje zou als klein kind ook door al door de arts, zijn vader dus, zijn misbruikt. Hij kwam er pas vorig jaar achter dat zijn vader nu on tucht pleegde met zijn zoontje. Hij heeft echter tot vorige week geaarzeld om zijn vader aan te geven. Enquête wijst op levensgevaarlijke situaties UTRECHT (ANP) - Tijdens grote legeroefeningen ontstaan vaak le vensgevaarlijke situaties doordat chauffeurs 12 uur of meer achter het stuur zitten en in slaap vallen. De soldatenvakbond AVNM sloeg vandaag alarm naar aanleiding van een enquête onder 500 militaire chauffeurs. Van de chauffeurs verklaarde 63 procent dat ze weieens in slaap zijn gevallen en in de berm of op de ver keerde weghelft belandden. Dat gebeurde vooral tijdens het in co lonne rijden. Bijna 70 procent vindt dat er sprake is van een le vensgevaarlijke situatie. Van de soldaten verklaarde 28 procent dat ze tijdens de oefening materiële schade opliepen of ver oorzaakten en 11 procent meldde persoonlijk letsel. De geënquêteerde chauffeurs sliepen gemiddeld 4,5 uur per et maal. De kroon spande een soldaat die 32 uur achter elkaar zijn bed niet zag en brokken maakte waar bij een soldaat zwaar gewond raak te. De soldatenbond vindt dat er snel een fatsoenlijke rij- en rusttij denregeling moet komen, die in de burgermaatschappij al lang be staat. Defensie is dat niet van plan. „Het gaat bij oefeningen nu een maal om het nabootsen van een oorlogssituatie. In oorlogstijd kan je toch ook niet zeggen: jongens, we stoppen nu even want het is theepauze?", aldus vanochtend een woordvoerder van het ministe- BRUSSEL (ANP) - De plannen van de Belgische regering voor een autowegenvignet verdwijnen in de ijskast nu het kabinet is gevallen over de kwestie-Voeren. Dat heeft een woordvoerder van minister Eyskens van financiën gisteren desgevraagd bevestigd. Volgens de woordvoerder be hoort het tolplan niet tot de lopen de zaken die een demissionair ka binet kan afhandelen. Ook het spoedig te vormen overgangskabi net mag alleen de meest dringende wetsontwerpen in het parlement verdedigen. "Daar hoort het vignet niet bij", aldus de woordvoerder. Het vignet was bedoeld voor bui tenlandse en Belgische automobi listen, maar de Belgen zouden compensatie krijgen in de vorm van een verlaging van de motorrij tuigenbelasting. Andere EG-lidsta- ten en de Europese Commissie in Brussel hadden grote bezwaren te gen de plannen. SEVILLA (Reuter) - Gari Kasparov heeft de vierde partij tegen Anatoli Karpov gewonnen. De stand in de schaaktweekamp om de wereldti tel in Sevilla werd daardoor weer gelijk: 2-2. Karpov gaf vandaag de gisteren afgebroken partij op zonder verder te spelen. Kasparov had in de afge broken stelling een pion meer. De tweekamp in Sevilla gaat over maximaal vierentwintig par tijen. De speler die het eerst twaalf en een half punt of zes overwinnin gen heeft, is de wereldkampioen. Bij 12-12 behoudt Kasparov de we reldtitel. Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt en af en toe re gen, vooral in de nacht en ochtend. Mi nimumtemperatuur ongeveer 10 gra den. Middagtcmperatuur omstreeks 14 graden. Overwegend matige wind draaiend van zuidoost naar zuidwest. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Woensdag af en toe regen en een maximumumtempera- tuur van 14 graden. Daarna rustig en overwegend droog herfstweer bij middagtemperaturen van rond 12 gra den. Woensdag 21 oktober zon op: 07.14 uur, zon onder: 17.34 uur: maan op: 05.37 uur, maan onder: 16.58 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.19 en 14.38 uur; laag water: 10.47 en 22.45 uur. Werknemers van de beurs in Hong Kong kregen een onverwachte rust dag nadat de beursleiding had besloten om de handel de rest van de week te stoppen. Een schril contrast met de handelaren op de beursvloer in Am sterdam die gespannen keken toen de koersen vanochtend vroeg een nieu we vrije val maakten als reactie op de kracht van Wall Street. (foto's ANP en AFP) DEN HAAG (GPD/ANP) - Presi dent Duarte van El Salvador, die momenteel een bezoek brengt aan Nederland, heeft contact gezocht met de familie van de vier journa listen die in maart 1982 door het Salvadoraanse leger zijn ver moord. Hij wilde namens het volk van El Salvador vergiffenis vragen voor de noodlottige aanslag. Daar toe heeft op de ambassade van El- Salvador een week geleden een ge sprek plaats gevonden met de broer van Koos Koster, een van de gedode journalisten. Reeds eerder waren de familiele den bij elkaar gekomen om in een brief aan premier Lubbers hun ver ontwaardiging over dit staatsbe zoek kenbaar te maken. Zij houden president Duarte, als bevelhebber van het leger, persoonlijk verant woordelijk voor de tot nu toe niet opgehelderde moord. President Duarte verklaarde vanochtend tijdens een informeel gesprek, dat op 28 juli van dit jaar het onderzoek naar de moord op de leden van de IKON-televisieploeg officieel is heropend. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de nieuw be noemde hoofdofficier van justitie de ware toedracht zal weten te ach terhalen. Dat betekent niet dat de schuldigen ook nog worden be recht, want zij zullen een beroep kunnen doen op de algemene am nestie in het kader van het vre desplan van president Arias van Costa Rica. Volgens president Duarte zijn er thans ook voldoende aanwijzingen om de moordenaars van de aarts bisschop van San Salvador, mon seigneur Romero voor de rechter te brengen. Maar tenzij kan worden aangetoond dat zij uit pure crimi nele motieven hebben gehandeld, zullen ook zij zich kunnen beroe pen op de amnestie. AMSTERDAM (GPD) - De val van de aandelenkoersen op de Amsterdamse Effectenbeurs is vandaag enigszins afgeremd. Na de dramatische ineenstorting van de han del gisteren, tuimelden de koersen vanochtend bij de opening van de beurs meteen door naar nieuwe diepte punten. Rond het middaguur leek zich echter een licht herstel aan te kondigen. Koninklijke Olie, dat vrijdag aan het eind van de middag nog ƒ249,30 deed, opende op ƒ195 en dook daarmee 29 gulden onder de slotkoers van gisteravond. Na een aanvankelijk verdere daling tot 194, trok de koers tegen het mid daguur aan tot 198,50. Unilever, dat vrijdag nog 125,10 deed en gisteren sloot op 107, opende van ochtend op 93 en noteerde tegen twaalf uur 100. Philips (vrijdag aan het eind van de beurs 48,20 en maandag geslo ten op 42,40) opende op 34,50 en trok aan tot 38,50. Akzo (vrijdag middag 162,50) sloot maandag op 142, opendè vanochtend op 120 en steeg naar 127. Fokker ging 7,30 achteruit tot 32,50 en liep later weer op tot 38. Het beleg gingsfonds Robeco maakte bij de opening van de beurs vanochtend een duikeling van 12,50 tot 85; tegen het middaguur was het fonds weer ƒ6.80 beter. Wolters-Kluwer leverde 15 in, opende daardoor op 90 en klom vervolgens weer 8. Bedrijven die deze week hun aandelen op de beurs zouden pre senteren, aarzelden vandaag over hun introduktie. Atag, waarvan de inschrijving vandaag zou sluiten, heeft zijn introduktie al twee we ken uitgesteld. Van Nelle, dat mor gen nadere gegevens over een emissie zou bekend maken, heeft in elk geval de bijeenkomst waarin de toelichting zou worden gege ven, uitgesteld. Hoewel de drama tische ineenstorting van de aande lenkoersen vooral wordt toege schreven aan de angst voor (nog) verdere rentestijgingen, leek op de Amsterdamse effectenbeurs de rente juist te gaan dalen. Het rende ment op de laatste Nederlandse staatslening daalde van 7,7 procent (maandag) naar 7,2 procent van ochtend. Het rendement op de laatste Amerikaanse staatslening ging omlaag van 10,5 naar 9,8 pro cent. De dollar noteerde vandaag weer iets hoger, terwijl het goud, waarin veel beleggers hun toevlucht had den gezocht, weer aanzienlijk in prijs zakte. Na het slot van f 1,999 op maandag opende de dollar in Amsterdam op f 2,014. Ook op an dere Europese beurzen ging de Amerikaanse munt weer iets om hoog. De stijging wordt toege schreven aan de ontmoeting die de Amerikaanse minister van financi ën heeft gehad met zijn Westduitse collega en met de president van de Bundesbank. Daarin zijn nog eens de afspraken over stabilisering van de wisselkoersen uit het zoge noemde 'Louvre-akkoord' beves tigd. De Amerikaanse beurs in Wall Street maakte gisteravond de grootste daling in zijn moderne ge schiedenis door. De verdere instor ting kondigde zich vannacht al aan op de beurzen van Tokio, Hong kong en Singapore, in Australië en Nieuw-Zeeland. Hong Kong legde de beurshandel voor de rest van de week stil. De beursdirectie ver klaarde tot deze maatregel te zijn overgegaan om de belangen van de beleggers te beschermen. In Tokio maakte de beursindex vanochtend een tuimeling van 14 procent. In Australië gingen aande lenkoersen 20 procent naar bene den. In Nieuw-Zeeland zaaide de ongekend scherpe val van de koersen paniek en verwarring on der de beurshandelaren. Volgens minister van financiën Ruding worden de koersdalingen niet gerechtvaardigd door econo mische argumenten. Hij zei giste ren geen redenen te kunnen beden ken waarom de rente in Nederland of Duitsland omhoog zou moeten. De Nederlandse multinationals reageren nogal koel op de grote koersval. Unilever, Shell en Akzo laten weten dat het verlies aan beurswaarde, zoals het zich nu laat aanzien, geen enkel gevolg heeft voor hun bedrijfsvoering of aan de intrinsieke waarde van de bedrij ven. Een woordvoerder van Unilever zegt dat de waarde van de aandelen op dinsdagochtend nog altyd ho ger is dan waar het bedrijf jaren lang mee gewerkt heeft. "Noch een stijging, noch een daling van de koers is van invloed op onze be drijfsvoering", aldus Unilever. Shell/Koninklijke Olie legt er de nadruk op dat alle koersen gezakt zijn, dus dat er sprake is van "een gedeelde misère". De daling van de koerswaarde van de grote Ameri kaanse oliemaatschappijen is on geveer gelijk aan die van Shell, ter wijl in vergelijking met andere tak ken van industrie "olie er redelijk gunstig" afkomt, aldus een woord voerder van Shell in Rotterdam. Ook de prijs van ruwe olie blijft re delijk stabiel, constateert het olie concern. Akzo legt de nadruk op het "koel houden van het hoofd". "In de eco nomische ontwikkeling is niets we zenlijks veranderd, dus laten we el kaar geen crisis aanpraten". Chamorro, voormalige Contra-leider, keert terug naar Nicaragua. PAGINA 5 Vrouwen scholen zich in strijd om directeursba- Politie gaat actie voeren voor hogere toeslag bij on regelmatig werken. PAGINA 3 Shell wil 's nachts benzine duurder verkopen. PAGINA 7 Teleurgestelde Ajacied: 'Niemand krijgt Peter Boeve klein'. PAGINA 17 Albert Lubbers: 'Ik wil helderheid over figuur op toneel'. PAGINA 21 WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Ronald Reagan heeft in een reactie op de beurs krach gezegd dat de economie sta biel is en er gunstig voorstaat. 'Er is dus geen enkele reden voor paniek' Reagan, die de keldering van de aandelenkoersen met zijn advi seurs en regeringsfunctionarissen besprak, zei dat bij het verlaten van het Bethesda Marineziekenhuis iri Washington, waar zijn vrouw Nan cy een borstamputatie heeft onder gaan. „Ik denk dat iedereen een beetje verbaasd is omdat alle bedrijfsindi- catoren stijgen", aldus de presi dent. De recordhandel in aandelen wordt volgens Reagan veroorzaakt door mensen die hun kans schoon zagen, om een snel voordeel bin nen te halen. Ik weet het niet. Wat ik in ieder geval wel weet is dat er meer men sen werken dan ooit tevoren. De produktiviteit stijgt. Onze fa- brieksgoederen doen het goed. De inflatie stijgt niet de pan uit zoals in het verleden. Ik geloof dan ook niet dat er iemand in paniek moet ra ken". Reagans sussende woorden stonden in scherp contrast de ver klaring van de onderminister van handel Robert Ortner. "De koers val is een kortdurende, scherpe correctie in een periode van groei, of de voorbode van de volgende re cessie. Wij hebben nooit gezegd dat de economische cyclus definitief is afgeschaft." Zangeres zonder Naam ereburgeres LEIDEN- De Zangeres zonder Naam mag zich ere-burgeres van Leiden noemen. Op een vanmiddag in de Leidse Schouwburg gehouden persconfe rentie, die door Mary Servaes werd bijgewoond, deelde burgemeester Goekoop dat het gemeentebestuur heeft besloten aan de in Leiden ge boren zangeres de ere-medaille van de stad toe te kennen. Burgemeester Goekoop heeft toegezegd haar de onderscheiding te zullen uitreiken tijdens een praatshow in de schouwburg of in het gebouw van de Leidse Werk groep Homofilie. Deze plechtigheid zal in elk ge val plaats hebben na de twee af scheidsconcerten, die de Zangeres zonder Naam op 26 en 27 november in Tilburg zal geven. Een van deze concerten zal op Oudejaarsavond door de VARA-televisie worden uitgezonden. LEIDEN - Leiden was in de Twee de Wereldoorlog door de Duitsers voorbestemd om een Germaanse universiteit voor alle landen te worden. Alle andere universiteiten in Nederland moesten onderge schikt worden aan die van Leiden. Prof. mr. P.J. Idenburg, oud-hoog leraar aan de Leidse universiteit, was als een van de weinige Neder landers op de hoogte van de Duitse plannen. "Daarom moesten ook twee in stituten voor erfelijkheidsonder- zoek in Leiden worden gevestigd. Het was de bedoeling van de Duit sers om de Leidse en Keulse uni versiteit samen te voegen. Die sa menvoeging was uit Duits oogpunt wel te begrijpen. Tenslotte was de universiteit in Keulen compleet vernield. Vandaar dat Leiden de helpende hand moest bieden". Prof. Idenburg hield bewust de Duitse informatie voor zichzelf. "Grotere bekendheid aan die insti tuten geven zou alleen maar tot grote angst onder de bevolking hebben geleid. Dus hield ik m'n mond". (Zie verder pagina Leiden) LEIDEN (ANP) - Vrouwen met borstkanker hebben een grotere kans op overleving als ze ook met anti-kankermiddelen worden be handeld (chemotherapie). Momen teel worden vrouwen met borst kanker vaak alleen chirurgisch ge holpen en plaatselijk bestraald. Dit blijkt uit een onderzoek van de vakgroep heelkunde van de Leidse medische faculteit. Borstkanker is de meest voorko mende vorm van kanker bij vrou wen. Tien jaar na het stellen van de diagnose is nog maar de helft van de vrouwen in leven. Volgens de onderzoekers komt dit door onjuis te opvattingen over de uitzaaiing van borstkanker. De uitzaaiing ge beurt namelijk niet stapsgewijs, zo als men in het verleden veronder stelde. Als bij een operatie kanker cellen in de oksellymfeklier wor den gevonden is het aannemelijk dat ook elders in het lichaam tu morcellen aanwezig zijn, aldus de onderzoekers. Met enkele kuren chemotherapie na de operatie en bestraling kan worden geprobeerd, ze te doden. UTRECHT (GPD/ANP) - Twee Utrechtse politieagenten heb ben de afgelopen nacht bemid deld bij een uit de hand gelo pen spiritistische seance in een flat. Een opgeroepen geest had aangekondigd één van de aan wezige deelnemers te zullen vermoorden, waarop het gezel schap de politie belde. Toen de agenten, volgens de politie nuchtere jongens die niet zo gauw spoken zien, in de woning kwamen zagen zij een glas als een dwaas heen en weer over de tafel gaan. De po litie adviseerde de groep zijn si nistere spel te staken. Later nam een medium, dat had meegeluisterd naar de poli- tiezender, contact op met de politie, en bood zijn diensten aan. Het medium slaagde er vervolgens in de moordlustige geest tot bedaren te brengen. Konijnen bevrijd BARNEVELD (ANP) - Het Dieren bevrijdingsfront heeft de afgelo pen nacht ongeveer 150 konijnen bevrijd uit een scholencomplex in Barneveld. De konijnen zijn op vei lige opvangadressen onderge bracht, aldus een woordvoerder van het front. Volgens het front slijten de voed sters, die werden meegenomen, hun leven onder erbarmelijke om standigheden. Onder andere om dat zij in veel te kleine kooien moe ten zitten. De voedsters werpen per jaar zo'n 50 slachtkonijntjes. Die wor den in razend tempo vetgemest. In 12 weken moeten zij hun slachtge- wicht hebben, maar 30 procent haalt dat niet eens, aldus het Die renbevrijdingsfront. JA IK WIL EEN ABONNEMENT C T VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND —Jf deze bon op naar het LexJsch 'Alphens Dagblad, p'a Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden (postzegel met nodig) of bel 071-144941

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1