TAD LEIDEN Steeds 'Duitsers wilden in Leiden super-universiteit vestigen' College wil onkruid weer chemisch gaan bestrijden Leiden s Falette of the Fast LEIDSCH DAGBLAD Prof.mr. P. J. Idenburg over plannen bezetters: Kerkelijke omroep boos over zendtijdverdeling Van de Kamp benoemd tot hoogleraar Politie let op verlichting s De TNO-biologen Schellekens en Visser onthullen in hun boek 'De genetische manipulatie' dat de Nederlandse hoogleraar dr. Wouter Ströer in de Tweede Wereldoorlog aan het Berlijnse Kai ser Wilhelm Instituut met menselijke organen heeft gewerkt. Or ganen die hem vanuit Auschwitz door kamparts Mengele werden toegestuurd. Het heeft maar weinig gescheeld of in Leiden was een instituut voor toegepaste erfelijkheidsleer gekomen om aan de verbetering van rassen te werken. Het instituut zou de naam van Ströer dragen. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) zegt dat er documenten zijn gevonden die op de vorming van zo'n insti tuut in Leiden wijzen. Het instituut zou zich met name gaan be zighouden met de vaderschapskunde. Plan was om hier een cart- hotheek op te bouwen voor toekomstige rashygiënische maatre gelen. De hele Nederlandse bevolking zou daarin worden opge slagen. Mensen met erfelijke ziektes zouden dan niet mogen trou wen en kinderen krijgen. Een van de weinige mensen in Nederland die door de Duitsers op de hoogte was gebracht van hun plannen, is oud-hoogleraar prof. mr. P. J. Idenburg (89) van de Leidse universiteit. Hoewel de universiteit in de oorlogsjaren was gesloten en Idenburg ontslag had genomen, kwam hij er nog dagelijks. Hij fungeerde in die tijd als secretaris van de universiteit en was het enige aanspreekpunt voor de Duitsers. Hieronder zijn herinneringen aan dit plan en aan andere bizarre plannen van de bezetter. LEIDEN - Wouter Ströer? Of hij die heeft gekend. Idenburg her haalt de vraag. Wouter Ströer? Zegt dan met grote stelligheid: "Nee, ik heb nog nooit van die man gehoord. De naam Ströer zegt me •werkelijk niets. Echt helemaal niets". Daarmee is het hoofdstuk Ströer wat hem betreft afgesloten. De plannen van de Duitsers om aan de Leidse universiteit te werken aan de verbetering van het menselijk ras, kent Idenburg wel. En hij legt uit dat het de Duitsers niet om één, maar om twee instituten te doen was: één voor de sociale kant en één voor de fysiologische kant. "In dat instituut voor fysiologisch on derzoek zou men zich dan gaan be zighouden met de vraag hoe je de beste mensen zou kunnen kweken. Ik heb de Duitse onderhandelaars steeds voorgehouden dat er geen plaats voor die instituten was. Maar ze dachten dat ze daarvoor nieuwe gebouwen mochten neer zetten". door Jan Westerlaken Professor Idenburg stond wel met zijn ogen te knipperen toen de Duitsers met hem over de plannen kwamen praten. "Ik dacht", zegt hij, "die lui zijn gek geworden. Na tuurlijk, ik kende hun manier van denken. Dus stond ik er niet raar van te kijken. Ik heb alleen maar naar de uitleg van hun plannen ge luisterd. Meer niet. Alle informatie die ze mij toevertrouwden kon ik later tegen hen gebruiken. Zou ik er tegenin zijn gegaan, dan had ik nooit meer wat van hen gehoord. Daarom liet ik ze gewoon praten om zoveel mogelijk aan de weet te komen. Ze kwamen naar mij, om dat ze mijn medewerking wilden hebben. Ik was wel blij met het feit, dat ik zo goed Duits sprak. Ga je hakkelen, dan is de hele sfeer weg". Zwijgen Idenburg sprak met niemand over de instituten. Waarom deed hij dat niet? "Ik had er geen behoefte aan om dat aan de hoogleraren door te ver tellen. Zij hadden wel andere din gen aan hun hoofd. Bovendien wa ren de meesten weg en zaten over het hele land verspreid. Zelfs met "de artsen heb ik er niet over gespro ken. Voor mij waren het kletspraat jes. Als het instituut er daadwerke lijk zou zijn gekomen, ja, dan was ik daarmee wel naar het medisch verzet gelopen". Professor Idenburg hield ook be wust de Duitse informatie voor zichzelf. Over het waarom daarvan zegt hij: "Grotere bekendheid aan die instituten geven zou alleen maar tot grote angst onder de be volking hebben geleid. Dus hield ik m'n mond. Misschien was ik in die tijd wel de enige Nederlander die de plannen kende". De vorming van beide instituten kwam tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog aan de orde. Idenburg kan zich nog goed herin neren dat er steeds twee weten schappers bij hem kwamen om over de plannen uit te weiden. Prof.W. Stokar van de universiteit in Keulen en dr. Wolfgang Sievers uit Berlijn. Zij moésten beide insti tuten voorbereiden. Volgens prof. Idenburg stonden ze herhaaldelijk voor de deur van de universiteit. Over de Keulse wetenschapper zegt Idenburg: "Die man was spe ciaal uit Keulen naar Leiden gstuurd. Dat kon allemaal, omdat er in Keulen praktisch niets meer was. Iedereen was gemobiliseerd en de gebouwen waren verwoest. Stokar zelf was apotheker die dacht dat hij voldoende kennis had om de erfelijkheidskwestie aan te kunnen. Maar volgens mij wilde hij dit werk alleen doen, omdat hij doodsbenauwd was om naar het front te worden gestuurd". Onderzoeken Heeft Stokar ooit met een woord gerept over welke vormen van on derzoek er in de instituten zouden worden verricht? Idenburg: "Nee. Ik denk dat hij mij dat niet durfde te vertellen. Werken met menselijke organen is in de gesprekken nooit aan de orde geweest. Maar ik wist dat dit wel de bedoeling was. Daarom hadden ze dat instituut voor fysiologisch on derzoek nodig. Het enige dat ik mocht weten is dat er twee institu ten moesten komen, maar niet wat zich tussen de vier muren zou af spelen". Het enige waarover prof. Iden burg met de Duitsers sprak was de huisvesting van die instituten. "We hebben het nooit gehad over wie dit werk moest gaan doen. En ik heb er ook niet naar gevraagd. Van daar dat de naam van Ströer nooit in de gesprekken aan de orde is ge weest. Alleen de huisvesting, daar heb ik me mee beziggehouden. Ik heb nimmer gezegd hoe het moest gebeuren. Dat wilde ik absoluut niet. Want dan zou ik over de orga nisatie meepraten. De Duitsers wisten dat ik tegen de komst van die instituten was. Ik heb hun dat gezegd. Nee, ik ben niet in details getreden. Trouwens, veel zou dat niet hebben uitgemaakt, omdat ze toch hun eigen zin zouden hebben doorgedreven". Waarom kozen de Duitsers voor Leiden om twee instituten voor va derschapskunde te vestigen? Prof. Idenburg: "Leiden was voorbestemd om een Germaanse universiteit te worden. Voor alle Germaanse landen. Ook voor En geland, al moesten ze dat land nog zien te veroveren. Stokar vond het daarom heel jammer dat de institu ten er niet waren. Hij zou aan de totstandkoming ervan heel hard werken. Hoe ik hem ook voorhield dat er bij ons geen plaats voor was, het maakte niets uit. Dan moesten daarvoor maar nieuwe gebouwen worden neergezet. Geld speelde blijkbaar toen geen enkele rol". Secundair De Duitsers wilden alle andere universiteiten in Nederland onder geschikt maken aan die van Lei den. Er zou in Leiden Germaans onderricht worden gegeven. Daar om ook moesten de twee instituten voor erfelijkheidsonderzoek in Leiden worden gevestigd. Amster dam, Utrecht en Groningen, zegt prof. Idenburg, waren maar twee derangs universiteiten. Prof. Idenburg: "Het was de be doeling van de Duitsers om de Leidse en Keulse universiteit sa men te voegen. Die samenvoeging was uit Duits oogpunt wel te be grijpen. Tenslotte was de universi teit in Keulen compleet vernield. Vandaar dat Leiden de helpende hand moest bieden. Ik had al laten weten dat ik daaraan geen mede werking wenste te verlenen. Net LEIDEN - Prof.mr. J.H. Idenburg: "Als het instituut e naar het medisch verzet gelopen'. als een heleboel andere hooglera ren. De Duitsers dachten dat er vol doende klaar stonden om hen daar bij ter wille te zijn. Maar dat is voor hen toch wel op een tegenvaller uit gelopen. Er was maar een handje vol professoren dat wilde meehel pen om de universiteit in Leiden weer open te stellen". De instituten zijn nooit van de grond gekomen. Waarom niet en waarop ketsten de plannen uitein delijk af? Prof. Idenburg: "De oorlog was praktisch gesproken afgelopen toen ze met die plannen op de prop pen kwamen. In de hongerwinter konden ze dit nooit voor elkaar krijgen, omdat er toen geen geld voor was. Na de oorlog was zoiets volkomen onmogelijk. Samenwer ken met de Duitsers, dat was om principiële redenen uitgesloten. Er was toch veel te veel gebeurd?" LEIDEN - De gemeente overweegt om onkruid met chemische bestrij dingsmiddelen te lijf te gaan. Dit voorstel van het college is ingege ven door gebrek aan mankracht bij de directie groen en dé reinigings dienst. Enkele jaren geleden werd een soortgelijk voorstel van het col lege door de gemeenteraad van ta fel geveegd. Vooral tussen de straatstenen en stoeptegels tiert het onkruid welig, heeft het college vastgesteld. Er is echter te weinig gemeentelijk per soneel om het effectief te lijf te gaan. Hierdoor ontstaan plekken in de stad waar zwerfvuil blijft steken in het opgeschoten onkruid. Hon denbezitters zien hier een goede gelegenheid in om hun huisdier uit te laten waardoor de troep nog er ger wordt. Door de directie groen is voorge steld dergelijke plaatsen eenmalig te behandelen met chemische be strijdingsmiddelen. Dat zou het on kruid voor jaren doen verdwijnen en veel onderhoud uitsparen. In de gemeentebegroting voor 1988 spreekt het college van een beperk te en selectieve toepassing van che mische middelen. Gif zal echter niet worden gebruikt voordat hier over met de gemeenteraad is ge sproken. Volgens milieu-wethouder Pe ters zijn er weinig alternatieven om met het huidige personeel de stad goed schoon te houden. Hij be schouwt het gebruik van chemi sche middelen als een noodzake lijk kwaad. "Maar ik ben er niet en thousiast over", aldus Peters. Over de mogelijke gevolgen van het ge bruik van dit soort middelen voor het milieu, is volgens Peters weinig te zeggen. "Dat hangt er toch voor al vanaf in welke mate en hoeveel heid deze bestrijdingsmiddelen worden gebruikt", zegt Peters: "Maar goed is het natuurlijk nooit". Redactie: Simorte van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Picture This: Cobblestones, Canals and Art Through the Ages Erepenning (3) Dachten we toch dat er op zijn minst een klein stormpje van protest zou losbarsten omtrent het passeren van Mary Servae^- Bey voor de erepenning van de gemeente Leiden ten gunste van het museum voor Volkenkunde. Maar Leiden laat z'n vroegere plaatsgenote vooralsnog mooi in de kou staan. Zelfs de club van Bernard Stöxen, die zich toch nauwelijks iets gezelligers moet kunnen voorstellen dan het eren van deze vrouw van het volk en voor wie dit een mooie gelegen heid zou zijn zich eens een beetje te profileren, heeft zich niet ge roerd. Gelukkig i zondering ei Werkgroep Daags nadat 1 kond deden relde er een er één goede uit- dat is de Leidse Homoseksualiteit, op deze plaats de zaak, dwar- afschrift van een brief van de werkgroep aan het college van burgemeester en wethouders op onze burelen. De LWH'ers zijn goed pissig. Ze schrijven 'tot onze grote verba zing en teleurstelling' kennis te hebben genomen van het bericht dat de Zangeres als kandidate voor de erepenning is gepas seerd. "De redenen om haar deze eer te onthouden zijn ons onbe kend. Wij menen echter dat er ruim voldoende argumenten zijn om haar deze onderscheiding toe te kennen". Volgt dat de ZzN 'buiten haar grote verdienste voor de Neder landse muziek altijd, op haar ei gen wijze, gestreden heeft voor de rechten van homoseksuele mannen en lesbische vrouwen'. Volgens de LWH werden veel manifestaties dank zij de mede werking van de Zangeres een groot succes. En, niet te verge ten: de enige tekst die ze ooit zelf schreef, is een protestlied tegen de Amerikaanse Anita Bryant, voor wie homofilie zo ongeveer gelijk staat aan de meest vreselij ke misdaden. "Burgemeester Goekoop heeft tijdens verschillende gelegenhe den gezegd dat Leiden een tole rante stad is. Het zou ons inziens een goed idee zijn als de ambas sadrice van deze tolerantie hier voor de onderscheiding krijgt die ze verdient", schrijft de LWH vervolgens. Tijd en plaats hier voor weten ze al: de LWH viert in 1988 het vierde lustrum. "Nu het college de kans om de koningin van het levenslied te eren op 2 oktober voorbij heeft laten gaan, lijkt dit lustrum ons een goede gelegenheid om deze vergissing goed te maken. Wij zouden het college graag de gelegenheid bie den om op één van onze lustrum activiteiten de Zangeres zonder Naam, de erepenning in goud van de gemeente Leiden te over handigen". Aardige suggestie, maar de LWH zal het waarschijnlijk wel kunnen schudden. B en W willen niet eens bevestigen dat Mary Servaes-Bey kandidate was, laat staan dat ze zich tot een soort pu bliek excuus zullen laten verlei den. En aan de andere kant: wie wil zo'n ding nog hebben als -ie tweede keus is? By Joan Ronnenkamp and Glenn Bonci Speujl lo The Wxrfmgion hm You can leave a main street in Leiden, head down one of the many tiny, twisting alleys, and emerge a few centuries back in time. Narrow bouses and buildingshundreds of years old and immaculately pre servedborder cobblestone streets and canals. Windows are edged with lace and filled with flow ers and figurines. You expect Rem brandt to stroll by, or Jan Steen, preparing his palette. Maybe Wil liam the Silent will ride through, his frock coat waving behind him. What takes you through this time odyssey is a feeling that nothing has changed. It's as if Leiden, a small Dutch city about 25 miles south west of Amsterdam, has been pre served in a jar for centuries. It is a joy just to wander and watch. Many-colored medieval fa cades are brilliant in the intermit tent Rembrandt, Jan Steen and Lucas van Leyden were born there. Not a bad artistic heritage for a city of 100,000. We visited Leiden in early Novem ber, but whenever you go, you will likely be greeted first by a steady gale from the North Sea. We fought our way upwind for the half-mile walk from the train station, as long broad avenues give way to the tight winding cobblestone streets and brick walkways of the center city. There the Burcht, or citadel, a man-made hill in the center of this totally flat city, yields a view of all of Leiden and the reclaimed land beyond. From the Burcht, a cov ered bridge leads you to the main shopping area along the Breestraat (Broadway). A street market is held here on Wednesdays and Saturdays. If you are looking for doughnuts or chairs, fresh fish or a new sweater, you will probably find it in one of the many market But we Het o zo positieve verhaal in de Washington Post over Leiden vormt een schril contrast met de golf i negatieve verhalen die recent in de VS over Nederland zijn verschenen. Layden Wel eens door de straatjes van de binnenstad gelopen en zo gegre pen door de sporen van het verle den dat je verwacht dat 'Rem brandt will stroll by', of Jan Steen, die zijn palet klaarmaakt, of Willem de Zwijger, 'his frock coat waving behind him'? Twee free-lancejournalisten van de Washington Post wel. Die heb ben het in 'Layden' trouwens he lemaal prima naar hun zin gehad want hun verhaal laat zich lezen als een folder van een reisbu reau. Ze komen superlatieven te kort om recht te doen aan alle pracht die ze zijn tegengekomen. De gemeente is kennelijk nog al trots op het artikel, want ze stuurde kopieèn rond met de tekst: "Na de nogal negatieve pu bliciteit in de Amerikaanse me dia over Nederland tijdens de laatste maanden heeft de Was hington Post een opmerkelijk positief artikel over Leiden ge publiceerd. Bij de VW is deze publiciteit direct merkbaar ge bleken door reacties die daar zijn binnengenkomen". En ja hoor, VW-directeur Hugens vertelt dat reeds de nodige folders en hotellijsten richting Verenigde Staten zijn gegaan. "Het aantal reacties weet ik niet, maar het viel me wel op dat bij dezelfde poststapel als een kopie van dat artikel, sowieso twee aanvragen om folders zaten. Het effect van dit soort verhalen is altijd direct te merken. Niet alleen bij ons, maar ook bij het Nederlands Bu reau voor Toerisme in New York". Behalve de bekende zinsneden over de universiteit, Lucas van Leyden en Rembrandt, de histo rie van Leiden die om elke hoek ligt en het grote aantal mensen dat zich per fiets door de stad be weegt, memoreren de journalis ten de link Leiden-Amerika, die is gelegen in de Pilgrims. Mede in dat kader deden ze ook de Pie terskerk aan, waar ze niet de eer biedige rust van een kerk aan troffen maar tafels, biertappen en Heineken-parasols. Een vorm, constateren ze, van de 'typically efficient use of Holland's limited space'. LEIDEN Zonder enig overleg heeft Omroep Rijnland de kerkelij ke zender Moker onlangs haar zendtijd ontnomen. Moker, die moet betalen voor de uitzenduren, heeft genoegen moeten nemen met andere uitzendtijd. "Je zou denken dat ze met klanten wel netter zou den omspringen", reageert secreta ris M.H. van der Graaf. Het Media Overleg Kerken in Rijnland is een gezamenlijk project van 43 kerken in Leiden en de duin- en bollenstreek. Sinds sep tember 1986 wordt elke veertien dagen een half uur uitgezonden. Moker wil echter elke week de zendtijd vullen. De informatie uit de kerken, met name gericht op niet-kerkgangers, werd woensdags tussen 19.00 en 19.30 uur uitgezon den. "Terwijl bepaalde kerken gratis uitzenden, betalen wij 125 gulden voor een half uur. We zijn dus klant van Omroep Rijnland", onder streept Van der Graaf de positie van Moker. "Begin september kre gen we het nieuwe uitzendschema binnen, waarin wij niet meer waren opgenomen. Het halfuurtje op woensdag was ingeruimd voor een lokale zender, in dit geval Omroep Rijnsburg". Van Omroep Rijnland kreeg men te horen dat alleen de donderdag avond beschikbaar was. "Maar dat is koopavond. Uiteindelijk konden we terug naar de woensdagavond, maar dan van 18.30 tot 19.00 uur", stelt Van der Graaf teleurgesteld vast. "Laten we hopen dat ze zoiets niet meer zonder overleg doen". P. van der Burg, hoofdredacteur radio van Omroep Rijnland, legt uit dat Moker op een ander tijdstip moest uitzenden omdat het anders de nieuwe, zogenoemde horizonta le programmering van de streek- omroep zou doorkruisen. De ver schillende redacties van 'Rijnland' zenden nu dagelijks zoveel moge lijk op vaste tijden uit. Van der Burg ontkent dat niet is overlegd met Moker. Wel geeft hij toe dat het overleg welücht iets eerder had kunnen worden begonnen. "Al had Moker al ruim van tevoren kunnen weten dat er iets ging veranderen, want onze plannen zijn half augus tus bekend geworden". Van der Burg erkent dat Moker niet is opgenomen in de zendsche- ma's. "Maar dat zijn de schema's die naar derden worden gestuurd. En daarin zijn alleen de program ma's opgenomen die door de redac ties van Omroep Rijhland zelf wor den gemaakt". LEIDEN - Prof. dr. J.J.P. van de Kamp is aan de Leidse universiteit benoemd tot bijzonder ho ogle- raar klinische genetica. Hij zal zich in het bijzonder bezighouden met erfelijkheidsvoorlichting. Van de kamp heeft vanmiddag zijn aan vaardingsrede uitgesproken. De vraag naar erfelijkheids voor lichting neemt steeds meer toe. Van de Kamp pleitte in zijn aan vaardingsrede voor een wettelijk verbod op genetische onderzoeken zonder medische noodzaak. Daar mee kan worden vermeden dat werkgevers of verzekeringsmaat schappijen misbruik maken van de informatie. LEIDEN - De Leidse politie gaat deze en volgende week optreden tegen brom)fietsers en automobi listen die zonder licht rijden. Deze week zal nog mild worden opgetre den maar naarmate de verlich tingsactie vordert zal men strenger worden en bekeuringen uitdelen. Een defect kop- of achterlicht komt een (brom)fietser op 20 gulden te staan. De automobilist is duurder uit want elk defect licht gaat hem of haar 50 gulden kosten. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN "STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13