Geldgebrek nekt hartpatiënten PvdA ziet ook wel wat in de 'zorgzame samenleving' eöege Budget op, operatie moet worden uitgesteld Lawine doodt ldimmers op Nepalese berg Jannu Egypte besluit tot koop Nederlandse mijnenjagers Unifil-reiinie: herkenning en emotie BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF MAANDAG 19 OKTOBER 1987 UTRECHT (GPD) - De Utrechtse bergbeklimmer Rudolf de Koning (37) en Ger Friele (30) uit Amster dam zijn vorige week op de hellin gen van de 7710 meter hoge Jannu in Nepal verongelukt. De Koning en Friele hadden de top van de berg al bereikt en waren aan de afd aling bezig, toen ze het slachtoffer werden van een lawine. De licha men van de twee zijn gevonden door hun teamgenoot Ferry van Wilgenburg en ter plekke door hem begraven. Bij directeur Slee van de gelijk namige in Utrecht gevestigde bui tensport-zaak en de achterblijvers in Nederland is het bericht over de dood van De Koning en Friele hard aangekomen. Slee is een van de sponsors van de tocht; Friele was NIEUWEGEIN (ANP) - In het Anthoniusziekenhuis in Nieuwegein is een conflict on- dn^'slee:8"Wat^r na is gebeurd?s staan tussen de cardioloog Van Hemel en de ziekenhuisdirectie. De cardioloog heeft bij de niet te wijten aan technisch falen, inspectie van de volksgezondheid in Utrecht aan de bel getrokken omdat een ernstig zieke Lawines zijn altijd gevaarlijk; die hartpatiënt een zogeheten dotterbehandeling niet kan ondergaan omdat de directie wei- duizend keer°gaatShet goedmaar gert om het daarvoor benodigde materiaal - een catheter van 2200 gulden - te kopen omdat die ene keer niet. Dit kun je toe- dan het budget zou worden overschreden. Van Hemel vindt de houding van de directie 'absurd en onaanvaard baar', maar de werkelijke boosdoe ner is volgens hem het ministerie van WVC dat destijds de artsen en de ziekenhuizen in ons land heeft opgezadeld met een strak budget systeem. Dat wordt volgens hem veel te strikt toegepast leidt in tal van ziekenhuizen aan de lopende band tot problemen en tot brokken leidt. De cardioloog zegt dat het inci dent niet op zich staat, maar dat het langzamerhand in ons land sche ring en inslag is dat ziekenhuizen vanwege puur geldgebrek 'nee' moeten verkopen en patiënten broodnodige behandeling moeten onthouden, hartoperaties incluis. Alleen al in het Anthonius zie kenhuis in Nieuwegein zijn vorig jaar 34 hartpatiënten die op een operatie-wachtlijst stonden overle den. Volgens Van Hemel is een groot deel van hen in feite het slachtoffer geworden van geldge brek. "De kwaliteit van de gezond heidszorg wordt meer en meer aan getast. Of een patiënt de noodzake lijke behandeling kan krijgen wordt steeds meer afhankelijk van de vraag of er voor die behandeling toevallig geld in huis is of niet. Als het geld op is heeft de patiënt pech gehad. Artsen en ook ziekenhuizen komen op die manier in een onmo gelijke positie. WVC heeft de geld kraan botweg dichtgedraaid en wij en onze patiënten zitten met de brokken", aldus de hartspecialist. Onaanvaardbaar De patiënt in kwestie was van wege een dreigend hartinfarct door een cardioloog in het zuiden van het land naar Nieuwegein gestuurd omdat men daar gespecialiseerd is in de dotterbehandeling. Die komt er op neer dat men een gedeeltelijk dichtgeslibde kransslagader weer doorlaatbaar maakt door de ver nauwing op te rekken via een catheter (een soort buisje). Zonder dat een veel kostbaarder operatie nodig is kan op die manier een hartinfarct - waarbij de slagader helemaal dichtslibt - worden voor- Verkrachting Een psychiater van het psychia trisch ziekenhuis Zon en Schild in Amersfoort wordt verdacht van 'ontoelaatbare seksuele handelin gen' met patiënten. Volgens een woordvoerder deden sinds eind vo rig jaar geruchten over de zaak de ronde. In januari diende een pa tiënte een officiële klacht in, waar na de psychiater met ziekteverlof ging. Justitie stelt een onderzoek Heroïne De politie van Haarlemmermeer heeft vrijdag 5 kilo heroirte in be slag genomen met een handels waarde van zeker een half miljoen gulden. De politie onderschepte de partij tijdens de overdracht in een Haarlemmermeers hotel. Een 52- jarige man en een 40-jarige vrouw uit India zijn gearresteerd op ver denking van de smokkel. Ook een 35-jarige Hoofddorper en een 36-ja- rige Amsterdammer zijn aange houden. De politie maakte de vangst vanmorgen bekend. Heijn De familie Heijn blijft de Neder landse pers vragen om terughou dendheid. Zij reageert daarmee op de berichten van de afgelopen da gen, dat de onderhandelingen tus sen de ontvoerders en de familie in een beslissende fase verkeren. De woordvoerster van de familie wilde dit weekeinde niet inhoudelijk hierop ingaan. Dat geldt ook voor de politie, die zich blijft houden aan de reeds na een week door de familie gevraagde informatiestop. Tickets Een Almelose huisarts wordt verdacht van het vervalsen van 'ba bytickets' voor vluchten binnen en buiten Europa. De Haarlemse offi cier van justitie Slits heeft huiszoe king laten doen. De prijs van een babyticket bedraagt een tiende van die van een normaal ticket. De arts wijzigde de codes op de tickets in minstens 14 gevallen. De verval- sting werd ontdekt door een oplet tende KLM-medewerker. Dekens Van 200.000 elektrische dekens die door Martex Holland tot 1985 zijn verkocht, heeft een onbekend aantal een ondeugdelijke -aanslui ting van het elektriciteitssnoer op de deken de types MS 21 en MS 23. De eigenaars kunnsn bij de ver kooppunten een controle laten uit voeren. zo maakte Martex gisteren bekend voor de VARA-tv. Een half jaar geleden drong de stichting Consument en Veiligheid naar aan leiding van klachten al op onder zoek aan. komen. Door de weigering van de directie om geld op tafel te leggen voor een catheter en ander beno digd materiaal omdat het budget voor oktober al op is, kan de pa tiënt pas in november worden ge holpen. Dan worden de benodigde spullen alsnog aangeschaft en kan de ingreep plaats vinden. Ziekenhuisdirecteur De Jong zegt dat hij zich de verontwaardi ging van de cardioloog best kan voorstellen ('als ik in zijn schoenen stond was ik ook boos') maar hij maakt tevens duidelijk dat de di rectie niet van plan is om op de be slissing terug te komen. "De car diologen zijn verantwoordelijk voor een beperkte groepen patiën ten. Wij dragen de zorg voor alle pa tiënten in het ziekenhuis. Als in de ene categorie patiënten het budget wordt overschreden en een andere categorie patiënten daarvoor op draait is dat evenzeer onaanvaard baar. Het moet uit de lengte of uit de breedte. Het geld is eens op, hoe vervelend dat ook is". De Jong zegt dat hij de cardiolo gen al maanden vergeefs heeft ge waarschuwd dat de kosten die voor dotterbehandelingen waren be groot (4,5 miljoen op jaarbasis voor 750 patiënten) uit de hand liepen. In augustus werd voor de rest van het jaar een maandbudget inge steld. Vorige maand kon men nog teren op oude voorraden maar in oktober liep de zaak definitief spaak en was het geld op. De Jong is het met de boze car dioloog hartgrondig eens dat de kwaliteit van de gezondheidszorg in het geding is en dat op de keper beschouwd staatssecretaris Dees met zijn budgettering de grote boosdoener is. "Wij als ziekenhuis directie staan met de rug tegen de muur. De politiek heeft de gezond heidszorg uitverkozen als de ci troen die zonodig moet worden uit geknepen om 's lands financie ringstekort naar beneden te bren gen. Ik hoop dat langzamerhand eindelijk tot de politici doordringt wat dat voor gevolgen heeft". schrijven aan dat soort stomme gelukken. Technisch klopt alles, de top is bereikt, ze zijn in redelijke conditie, de sfeer in de ploeg is goed, maar dan dit". Informatie over wat er is ge beurd komt slechts mondjesmaat beschikbaar. Wel is zeker dat de beide klimmers de top van de Jan nu hadden bereikt, klimmend in al pine-stijl. Het betekent dat er geen keten van kampen werd neergezet op weg naar de top, en dat er ge klommen werd zonder kunstmati ge zuurstof. Nadat ze de top had den bereikt is er verschillende ma len walkie-talkie-contact met het basiskamp geweest. De leden van dat basiskamp hebben hun team genoten via verrekijkers zien afda len, en gewaarschuwd voor de iets afwijkende koers die zij volgden. De beide klimmers hebben hun koers in de richting van eerder vast uitgezette touwen gecorrigeerd. Daarna is niets meer van hen ver nomen. Ferry van Wilgenburg, die als gevolg van de hoogteziekte waarvan hij last kreeg niet mee naar de top ging, heeft zijn veron gelukte ploeggenoten uiteindelijk gevonden. De in september uit Nederland vertrokken Jannu-expeditie be stond uit zes man. Expeditieleider Gerard van Sprang uit Nijmegen is inmiddels al naar Nederland ver voerd; hij ligt met bevriezingsver schijnselen in het brandwonden centrum in Beverwijk. Edmond Offner uit Sassenheim is eveneens terug. De andere leden van de ex peditie, Van Wilgenburg uit Am sterdam en Ingo Doornenbal uit Leiden, komen wellicht vandaag - maandag - op Schiphol aan. Slee legt er de nadruk op dat De Koning en Friele de expeditie zeer serieus hebben aangepakt. "Ze wa ren zich ten volle bewust van de ri sico's. Ze hadden de zaken goed voorbereid, ook voor 't geval ze niet terug zouden komen. Geen wilde jongens waren het, maar verant woordelijke klimmers". Rudolf de Koning beklom in 1986 de Rakaposhi in Pakistan. Hij schreef daarover toen onder meer: "Het moet toegegeven: het risico boven 7000 meter is oneindig groot. De gevaren zijn niet juist in te schatten en zijn onderhevig aan factoren, die je niet in de hand hebt. Een op de veertien expeditie leden blijft voorgoed achter in het hooggebergte". Waarom dan toch klimmen in de ze zone? Slee: "Daar zijn geen rede lijke argumenten aan te dragen. Mijn ervaring is, dat van hoogte een zekere aantrekkingskracht uit gaat. Het is juist de hoogte die fas cineert. De strijd om de hoogte trekt de expeditieklimmer aan. Maar ook de idee steeds hoger te gaan naar stillere hoogten. Om die leegte die daar heerst te bereiken. De klimmer is geneigd daarvoor een hoge tol te betalen". ALEXANDRIA (Rtr/ANP) Egypte gaat Amerikaanse en Ne derlandse mijnenjagers kopen om de Rode zee en het Suez-kanaal vrij van mijnen te houden. De opperbe velhebber van de Egyptische mari ne, generaal-majoor Sharif Al-Sa- dek, heeft gisteren gezegd dat de contracten zijn getekend. Sadek, die afgelopen donderdag werd be noemd, gaf geen bijzonderheden over de aantallen schepen die Egypte wil kopen, de typen of leve ringsdata. Directeur Van Dort van scheeps werf Van der Giessen-de Noord wilde gisteravond het nieuws niet bevestigen. Wel gaf hij toe al langer met Egypte wordt gesproken over de verkoop van mijnenjagers. Eer dere onderhandelingen liepen stuk omdat Egypte de aankoop niet kon financieren. Egypte vroeg in juli 1984 hulp Nederland, de VS, Frankrijk en Groot-Brittannië nadat zich mysterieuze ontploffingen voorde den in het Suez-kanaal. Cairo stel de Libië ervoor verantwoordelijk mijnen te hebben gelegd in de vita le waterweg. Bij de uitgebreide mijnenveeg-operaties van de diver se marines werd toentertijd slechts een oude mijn aangetroffen, waar van de herkomst onduidelijk was. Volgens een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse za ken is wel bekend dat de werf Van der Giessen-de Noord met Egypte onderhandelt over de levering van mijnenjagers, maar is nog geen ex portvergunning aangevraagd door het bedrijf. Nederland heeft vijf tien mijnenjagers laten bouwen van de Alkmaar-klasse, die met Frankrijk en België is ontwikkeld. De laatste twee schepen worden volgend voorjaar en najaar opgele verd. Of Egypte mijnenjagers zal betrekken uit de voorraad van de Nederlandse marine, of de nog af te bouwen schepen zal aanschaffen is niet bekend. De mijnenjagers be horen tot de modernste ter wereld, zijn gemaakt van polyester en kos ten rond 80 miljoen gulden per stuk. Bij de Adolf van Nassaukazeme werd zaterdag ook een monument onthuld ter nagedachtenis aan de negen gekomen Unifillers. De emotie bij de herdenkingsplechtigheid werd sommigen te machtig. (foto a ZUIDLAREN (GPD) - Binnen is het lawaaierig, druk en benauwd. Zelfs de in harde commando's ge schoolde militaire tongval komt nauwelijks boven flarden muziek en de permanente achtergrondher- rie uit. Beroepsmilitairen en oud strijders lopen gewichtigdoenerig rond met walkietalkies. Ze vallen in het niet bj de duizenden ex- dienstplichtigen in 'burger'. Hier en daar een verdwaalde blauwe ba- den en dan zo'n toch simpele re ünie, want wat gebeurt hier nu ei genlijk?" Nederland heeft zich altijd een vals beeld gevormd van de Unifil- militairen, vindt Raaymaakers. "Wat er naar Libanon ging, was een heel gewone doorsnee van ons volk. Geen Rambo-figuren. Die kwamen niet door de selectie. En avontuur, wat heet? Het militaire leven is eentonig en dat was daar net zo. Libanon heeft op veel jon gens wel een diepe indruk ge maakt. Zij hebben gezien dat de werkelijkheid veel minder simpel is dan in de Nederlandse discussie over vrede wordt voorgesteld. Een gewapende vredesmacht, dat past niet in het straatje van de vredesbe weging. We hebben daar geen ein de kunnen maken aan de oorlog. BENTVELT - Vroeger, herinnert PvdA-kamerlid Wallage zich, zon gen uitgerekend de socialisten 'De staat verdrukt, de wet is loochen'. Maar met de opbouw van de ver zorgingsstaat is die strofe uit de In ternationale in de vergetelheid ge raakt. Hij bedoelt maar te zeggen: wat hem betreft kunnen de Haagse departementen 'tot een kwart van hun huidige grootte' worden terug gebracht en is veel van de kritiek op de bureaucratie en bedilzucht van de overheid terecht. door Peter de Vries Het gaat hem alleen iets te ver om de oplossing van alle proble men te verwachten van de door het CDA gepropageerde zorgzame sa menleving. want, zo meent Walla ge, er gaapt een diepe kloof tussen die fraaie ideologische formule en de 'platvloerse werkelijkheid van alledag'. Onder het mom van zorg zaamheid wordt de maatschappe lijke ongelijkheid slechts groter. In het dorpje Bentveld, nabij Zandvoort, vond zaterdag een re delijk unieke bijeenkomst plaats. Het komt immers slechts bij hoge uitzondering voor dat een grote partij de politieke retoriek even laat voor wat ze is en moeite doet de opvattingen van de tegenstan der aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. Daartoe aange spoord door de Arbeiders Gemeen schap der Woodbrookers, een reli gieus-socialistische vereniging binnen de PvdA, debatteerden - vooraanstaande PvdA-leden en CDA-leden zaterdag over de PvdA en de zorgzame samenleving. Het werd ten overstaan van circa 40 geïnteresseerden een beschaafd, wat onwennig, maar vooral enigs zins curieus debat. Want waar me nig woordvoerder der opppositie zijn sympathie voor de theorie der verantwoordelijke samenleving niet onder stoelen of banken stak, moesten uitgerekend de vertegen woordigers van de grootste rege ringspartij het antwoord schuldig blijven op de vraag hoe dit maat schappij-ideaal realiteit wordt. Achterdocht Achterdocht overheerste binnen de PvdA, toen de christendemocra ten in 1983 de zorgzame samenle ving lanceerden, zegt voorzitter Harry de Lange van het 'Trefpunt levensoertuiging in de PvdA'. Het begrip kon immers makkelijk ge bruikt worden als een 'vijgeblad om bezuinigingen door te voeren'. Daarnaast was er ook ontsteltenis over het gemak waarmee het CDA over het 'grote goed van de sociale rechtstaat', die ze zelf mee had op gebouwd, ging spreken. Nadere bestudering van de rap porten had De Lange echter ge leerd dat het het CDA niet zozeer ging om een kille ontmanteling van de overheid, maar om een aanval op de 'Ik-cultuur'. Dat sprak hem wel aan. Onder socialisten immers 'heeft altijd een heimwee bestaan naar menselijke gemeenschap, ver taald in woorden als solidariteit en kameraadschap. Achter het hele concept verant woordelijke samenleving, zo be toogden CDA-kamerlid Biesheu vel en VU-hoogleraar Kuiper later, gaat bezorgdheid schuil over het verdwijnen van het maatschappe lijk midden: de kerken, gemeentes, dorpen, scholen en vakbonden. Al die warme instituten die 'vroeger samenhang brachten', hebben de laatste decennia aan belang inge boet. Fijngemalen tussen het mon diger wordende individu en de uit dijende staatsbureaucratie. De ge volgen varieren van financierings tekort tot zedenverwildering. Schaker Aan Paul Scheffer, het aanstor mend talent van de wetenschappe lijke denk-tank van de PvdA, de Wiardi Beekman Stichting, is de taak deze restauratie van de kna- penvereniging te bestuderen. Tot nu toe is de partij teveel 'een scha ker die niet geïnteresseerd is in de zetten van de tegenspeler', en heeft ze zich 'op sleeptouw laten nemen door de norm van de tweedeling van het politieke krachtenveld'. In binnenkort verschijnende PvdA-rapporten zal met die stel ling van de politieke tweedeling tussen links en rechts worden afge rekend. Want, zegt Scheffer, het CDA blijkt hecht verankerd te zijn in het centrum, en de CDA-traditie is daarom van groot belang. Dat be tekent overigens nog niet dat nu ook de PvdA de koers moet zetten naar een zorgzame samenleving. Aan dat begrip zitten namelijk nogal wat haken en ogen. Hoe kan men de hoop vestigen op een her rijzenis van het maatschappelijk midden wanneer dat al op sterven na dood is? Op een spontane ople ving van de hulp anderzijds over heidsdwang door CDA en WD ideologisch in de ban is gedaan. "Het gevaar dreigt dat de terug tredende overheid niet leidt tot een zorgzamere, maar juist een hardere samenleving", meent Scheffer. Wat de afstand tussen woord en daad betreft: de bloei van de ver antwoordelijke samenleving gaat met vallen en opstaan, en wanneer de kabinetsplannen het CDA te genstaan, worden ze aangepast, zegt Kuiper. Biesheuvel schiet te hulp: een typisch voorbeeld waarin het CDA-denken concreet is ge worden is de 'Bert-norm'. Deze leerstelling, vorige week gelan ceerd door fractievoorzitter Bert de Vries, houdt in dat de collectieve sector niet verder terug hoeft dan tot 60% van het nationale inkomen. Een ander voorbeeld is de hele discussie over overdracht van de sociale zekerheid van de overheid naar vakbonden en werkgevers, meent Biesheuvel. De aanwezige PvdA-politici verstoren het beleef de debat niet met de opmerking dat die discussie, tot hun genoegen overigens, al bijna is doodgebloed. Want tussen de droom van de ver antwoordelijke samenleving en de daden van praktische politiek staan wetten in de weg. Het grootste deel van de 4000 re- üniegangers in de Prins Bernard- hoeve van Zuidlaren is niet te on derscheiden van een willekeurige staatsburger tussen de 20 en 30 jaar. Vluchtige ontmoetingen met oud-collega's. En steeds 'de vrouw' binnen handbereik. Dat belem mert een snelle teruggang in de tijd. De sfeer van ruige stompen onder elkaar komt pas los als de maten compagniesgewijs op de groepsfoto moeten. De periode Li banon leeft bij de 8000 Nederlan ders die er tussen 1978 en 1985 deel hebben uitgemaakt van de VN-vre- desmacht. Hoe krijg je anders de helft daarvan uit alle hoeken van het land en zelfs daarbuiten bij el kaar? Met enige verwondering stelt Maar we hebben er ondanks aller- een ruimere inzetbaarheid 1 ook aalmoezenier P. H. Raaymaak- lei beperkingen wel voor kunnen betrokken SHB'ers te bevorderen r gedacht kunnen worden a Strengere regels voor verstrekken belastinggegevens DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Koning (financiën) gaat de re gels voor verstrekking van belas tinggegevens aanscherpen. De be windsman stuurt daarover volgen de week een brief naar de belas tingdienst. Die zal voortaan de tele foonnummers van bellers moeten checken alvorens antwoord te ge ven op vragen om informatie. Ook moeten de gegevens voortaan bij voorkeur schriftelijk worden ver strekt, aldus Koning. De aanleiding tot het sturen van deze aanschrijving ligt in het feit dat het weekblad Nieuwe Revu on langs bleek te beschikken over be lastinggegevens van premier Lub bers. Ook zou het volgens de stich ting Waakzaamheid Persoonsregi stratie voor onbevoegden betrek kelijk makkelijk zijn telefonisch aan belastinggegevens te komen. Koning: "Er is al met al reden ge noeg de belastingdienst weer eens met de neus op de feiten te druk ken. Belastingambtenaren hebben een geheimhoudingsplicht en daar moeten zij zich onder alle omstan digheden aan houden." FNV tegen ontslag 47 havenwerkers ROTTERDAM (ANP) - De Ver- voersbond FNV wil dat de directie van de Rotterdamse havenpool SHB het collectief ontslag voor 47 graanwerkers intrekkt. Met deze eis gaat de Vervoersbond FNV morgen het overleg in met de vere niging van havenwerkgevers SVZ. Het ontslag voor de graanwer kers gaat op 1 september volgend jaar in, omdat de Graanelevator Maatschappij - het grootste graan- overslagbedrijf in Rotterdam - zich op die datum terugtrekt uit de ha venpool. Volgens FNV-bestuurder Rosenmöller moeten dë gesprek ken over het functioneren van de SHB een breder terrein beslaan dan het nu aangekondigde ontslag voor de 47 personeelsleden. Uit een ledenvergadering giste ren is de bondsbestuurders geble ken dat er voldoende ander werk is waarbij de betrokken groep regel matig wordt ingezet. Volgens Ro senmöller bestaat er bovendien een toenemende neiging bij de Rotterdamse havenbedrijven om hun garantie voor afname van SHB-personeel te verminderen en bij onverwachte pieken van elders extra mensen aan te trekken. Om omscholing, aldus Rosenmöller. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3