IDSCH DAGBLAD EXTRA VS: nog geen vergelding raketaanval Kabinet stelt harde eisen aan Fokker Klooster gratis voor opvang asielzoekers En wie zoekt werk alsu zonder zit? ANC richt aanslagen op Britse bedrijven CASINO HAVENBRUG Recorddalingop beurs New York tempo-team uitzendbureau ZATERDAG 17 OKTOBER 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38449 STEVENSBEEK/SLAGHAREN (ANP) De paters van de congre gatie van het heilig sacrament wil len hun voormalig klooster in Ste vensbeek gratis beschikbaar stel len voor de opvang van vluchtelin gen op voorwaarde dat er niet meer dan 100 asielzoekers onderdak krij gen. Eerder besloot de gemeente Op- loo - waaronder Stevensbeek res sorteert - geen vluchtelingen op te nemen. Volgens een woordvoerder van het ministerie WVC wordt er opnieuw onderhandeld en 'zit er beweging in'. VANCOUVER (Rtr) - Het Afri kaanse Nationale Congres (ANC) dreigt Britse bedrijven in Zuidafri- ka tot speciaal doelwit te maken van zijn aanslagen. Premier That chers afwijzing van nieuwe sanc ties tegen Zuidafrika en haar steun aan de Zuidafrikaanse economie rechtvaardigen een dergelijke .spe ciale behandeling'. Dat verklaarde de ANC-secreta- ris Makatini gisteren in Vancouver waar de Gemenebest-conferentie de situatie in Zuidafrika bespreekt. „De koppigheid van Downing Street 10 (ambtswoning van That cher) vormt een aanmoediging voor diegenen in het ANC en in Zuidafrika die de militaire acties willen opvoeren. Dat kan aansla gen inhouden op Britse en andere westerse bedrijven die het (apart- heids-)regime ondersteunen", al dus Makatini. Met uitzondering van Groot- Brittannië besloten de landen van het Gemenebest gisteren tot ver dergaande sancties tegen Zuidafri ka. 'Nog meer dan tevoren is drin gend internationale actie geboden tegen de onverdraaglijke situatie die heerst in zuidelijke Afrika', zo staat in de verklaring. Volgens Londen dragen sancties niet bij tot afschaffing van de apart heid en hebben ze eerder averechts gewerkt door de aanhang van ui terst-rechts te versterken. De Britse handel met Zuidafrika beloopt rond 2,5 miljard dollar per jaar en is daarmee groter dan die van alle andere Gemenebestlanden bij elkaar. geopend van 14:00 uur tot 2.00 uur Oorspronkelijk was het bedoe ling rond de 300 vluchtelingen in Stevensbeek onder te brengen. Daartegen had de bevolking grote bezwaren. De gemeente wilde ver volgens van minister Brinkman de garantie dat vluchtelingen niet lan ger dan negen weken in het kloos ter zouden blijven. De minister weigerde dit zwart op wit te verze keren, waarna de onderhandelin gen doodliepen. In Slagharen, waar enige honder den asielzoekers moeten worden gehuisvest, hebben twee plaatselij ke partijen het akkoord verworpen dat b en w van Hardenberg hebben gesloten. Volgens de overeen komst met het rijk worden er in huize De Eik in eerste instantie 175 asielzoekers ondergebracht en 30 plaatsen voor eerste opvang gecre- eerd. Na drie maanden wordt nage gaan of het verantwoord is er 275 vluchtelingen te huisvesten en 50 opvangplaatsen te reserveren. Plaatselijk Belang en Streekbe- lang de Belte/Schuine Sloot vinden dat het rijk onvoldoende garanties geeft over de maximum verblijfs duur van de vluchtelingen. Op 28 oktober spreekt de raad van Har denberg zich uit. 'Schandelijke daad van Iran' WASHINGTON (Rtr/AFP) - De Verenigde Staten beschul digen Iran van een schandalige daad van agressie'. Het is een reactie op de raketaanval op een onder VS-vlag varen de Kuwaytse tanker waarbij 18 gewonden vielen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet verbindt strenge voorwaarden aan een eventuele nieuwe steunverle ning aan vliegtuigfabrikant Fok ker. Die hebben onder meer be trekking op het management en op de vraag of Fokker in staat is alleen de buitenlandse concurrentie het hoofd te bieden. Dat zei premier Lubbers op zijn wekelijkse pers- Weinberger weg? WASHINGTON(AP) - De Ameri kaanse tv-maatschappij CBS heeft gisteren bericht dat minister van defensie Weinberger aan topfunc tionarissen van het Witte Huis heeft laten weten dat hij van plan is zijn ontslag in te dienen. Het Penta gon heeft dit bericht meteen ont kend. CBS meldde dat Weinberger, omdat hij het hartgrondig oneens is met het beleid inzake de wapen beheersing en inzake de Golfoor log, wil opstappen. I wasbeurt f 10,-. 5 wasbeurten f 40,- en bovendien bij elke f 40,- benzine f 1,50 korting op een wasbeurt. Het Motorhuis Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. VONDELLAAN 80. LEIDEN. MAT/MZA8.I5- 17.45 conferentie na de ministerraad. Het kabinet heeft uitgebreid ge sproken over een verlening van cir ca 200 miljoen gulden steun aan Fokker. De twee meest betrokken ministeries, die van Economische Zaken en Financiën, vormen daar bij volgens Lubbers 'een hechte combine' en vertonen een 'zeer gro te eensgezindheid'. Maar een be sluit tot steunverlening is 'afhanke lijk van het antwoord op vragen' die het kabinet aan Fokker stelt. Het kabinet heeft de knoop dus nog niet doorgehakt. Lubbers weigerde gedetailleerd in te gaan op de voorwaarden die het kabinet aan de operatie ver bindt. Hij noemde het feit dat de leiding bij Fokker inmiddels ge heel in handen is van president-di recteur Swarttouw 'een ernstig on derdeel van de ingetreden proble matiek'. De problemen van Fokker zijn, zo beklemtoonde Lubbers, niet alleen financieel. Daaruit mag afgeleid worden dat het kabinet een versterking van het manage ment bij Fokker eist. Ook de grote fracties in de Tweede Kamer dron gen daar woensdag, in een gesprek met minister De Korte (economi sche zaken), op aan. Andere voorwaarden bij de steunverlening hebben betrekking op de schaalgrootte waarop Fokker opereert. "We zijn in Nederland al tijd trots geweest op de vliegtuig- scheppende industrie, maar het is de vraag of je dat op deze schaal kunt volhouden", aldus Lubbers. Fokker tekende vorige week een principe-overeenkomst met de Duitse vliegtuigbouwer MBB (Messerschmitt-Bölkow-Blohm) om samenwerking te onderzoeken. NEW YORK (UPI) - De aandelen koersen op de effectenbeurs van New York hebben gisteren hun grootste daling uit de geschiedenis beleefd, terwijl ook de omzet een re cord te zien gaf. De Dow Jones-in- dex van de dertig belangrijkste in dustriële aandelen daalde met 108,36 punten tot 2246,73 punten. Daarmee werd de recorddaling van 95 punten van woensdag over troffen. De gezichten van de beurshande laren spraken boekdelen. De ver koopkoorts was groot. "Het is ver kopen in het groot, pak wat je nog krijgen kan", luidde het commen taar van een van hen. De stijging van de rentetarieven en de angst voor inflatie vormen de achter grond van het pessimisme van de handelaren. Bovendien spelen het tegenvallende Amerikaanse han delstekort en angst voor een verde re daling van de dollar een rol. Af en toe zon Perioden met zon en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtempe- ratuur rond 14 graden. Matige wind uit bet zuidwesten kracht 4, aan de kust af en toe hard, 7. Tijdelijk iets afnemend. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempe- ratuur rond 16 graden, vanaf dinsdag iets lager. i onder: 17.40 uur; maan op: 01.54 uur. maan onder: 16.29 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.16 en 12.55 uur; laag water: 08.10 en 20.19 uur. Maandag 19 oktober zon op: 07.10 uur, zon onder: 17.38 uur; maan op: 03.07 uur, maan onder: 16.39 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.07 en 13.35 uur; laag Van Tussenbroek; geen commentaar ROOSENDAAL (GPD) - De in Frans Guyana wonende Neder landse kolonel buiten dienst Bas van Tussenbroek, wenst geen com mentaar te geven op de geruchten over zijn vermeende betrokken heid bij de troepen van Brunswijk in diens strijd tegen het regime van Bouterse. „Ik distantieer me volko men van wat ik zelfs aantijgingen zou willen noemen", aldus Van Tussenbroek in een telefoonge sprek. De oud-militaire attaché voor Nederland in Suriname zegt ver rast te zijn dat Bouterse een arres tatiebevel tegen hem heeft uitge vaardigd. „Dat is helemaal nieuw voor me. Maar dan zullen ze me hier moeten halen want ik kom niet in Suriname". Van Tussenbroek zegt wel veel te weten over wat er in Suriname aan de hand is maar daarover wil hij op dit moment niets zeggen. Grootste schilderij ter wereld is klaar HALLE (AFP) - Het grootste schilderij ter wereld is deze week afgekomen. Het bevindt zich in het Oostduitse Bad Frankenhau- sen. Het doek, dat herinnert aan de Duitse Boerenopstand (1521- 1525). heeft een afmeting van 123 bij 14 meter. Voor het maken van het werk hadden de schilders 3.000 kilo verf nodig. De Boerenopstand is uitge voerd in de stijl van de Duitse meesters uit de 16de eeuw en is het werk van professor Werner Tübke. De in de DDR bekende kunstenaar kreeg hulp van een collectief van vijf schilders. Diplomaten in de Perzische Golf verwachten dat Washington de ac tie zal vergelden. President Reagan sloot dat niet uit, maar weigerde te zeggen wat hij van plan is. VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar vroeg de Veiligheidsraad Iran en Iraq opnieuw op te roepen iedere escalatie van hun conflict te voorkomen. Iran reageerde daarop met de oude eis dat Iraq wordt aan gewezen als het land dat de oorlog is begonnen. Kuwayt stelde Iran verantwoor delijk voor de aanval. De VS zwe gen aanvankelijk, maar later cp de dag kwam het Witte Huis met een verklaring. „Iran heeft een schan delijke daad van agressie gepleegd tegen een niet oorlogvoerend land - - Kuwayt - en tegen een onder Amerikaanse vlag varend vaartuig dat met vreedzame en commercië le bedoelingen in de Perzische Golf voer", zo verklaarde woordvoerder Fitzwater. Bij een ontvangst op het Witte Huis van een groep studenten uit de Sovjetunie zei president Reagan op de vraag van een journalist: "Ik kan en zal met zeggen wat wij in de toekomst zullen doen. Wij bespre ken dit met de regering van Kuwayt. Het zou onvoorzichtig zijn om wat dan ook te zeggen". In Washington werd driftig ge speculeerd over de mogelijkheid dat Reagan de machtige Ameri kaanse vloot die is gestationeerd in de Golf en nabijgelegen wateren, opdracht zal geven een vergel dingsoperatie uit te voeren. De pre sident heeft zijn plannen om het SCHILDER VAKMANSCHAP SINDS 1902 van muiden w leiden bv Hoge Rijndijk 68-70 LEIDEN Tel. 071-122469/126741 KRACHTIGSTE AARDBEVING - De tot nu toe krachtigste aardbe ving van dit jaar is gisteravond ge meten in de Stille Zuidzee. De be ving had een kracht van omstreeks 7,8 op de schaal van Richter. Voor zover bekend heeft de beving geen schade aangericht en vloedgolven geleid. weekeinde door te brengen in Camp David geschrapt. Het Witte Huis ontkende dat deze beslissing iets te maken heeft met de situatie in de Golf. Het besluit zou zijn inge geven door het feit dat Nancy Reagan vandaag in het ziekenhuis wordt onderzocht op borstkanker. De Iraanse president Khamenei hield zich op de vlakte wat betreft de mogelijke Iraanse verantwoor delijkheid voor de aanval op de Sea Isle City. „Alleen de Almachtige weet waar de raket vandaan kwam". Voorts is bekend geworden dat een Iraans schip gisteren voor de kust van Dubayy in het zuidelijk deel van de Golf een helikopter met een Amerikaanse televisie ploeg heeft beschoten. Bij het inci dent werd niemand gewond. Jesse Jackson probeert het weer Gevecht tegen Vestdijk-biografie 'Help, de gemeente verdrinkt' Als morgen uw kantoor "up to date" moet zijn kijk vandaag dan bij Demmeniee uw speciaalzaak voor: KANTOOR MACHINES MIDLAND (REUTER)- Een kleuter van anderhalf die drie dagen en twee nachten klem heeft gezeten in een zeven meter diepe put, is vannacht om 2 uur Nederlandse tijd gered. Reddingsploegen in het plaatsje Midland in Texas hadden een gang geboord naast de put, die een doorsnee heeft van 30 cm. Met de ogen knipperend in het felle licht van televisielampen kwam de kleine Jessica McClure aan de oppervlakte, kennelijk in goede gezond heid. De reddingsoperatie was uitgegroeid tot een televisiedrama.- Pro gramma's werden herhaaldelijk onderbroken om te berichten over de vor dering van de reddingsoperatie, waaraan meer dan honderd mensen deelnamen. De kleuter was spelend in de tuin van haar tante in de put gevallen, die met een bloempot was afgedekt. (foto ap> Gestolen pillen levensgevaarlij k ALPHEN .AAN DEN RIJN - Uit een auto die geparkeerd stond in het Alphense sportpark De Bij len is gisteren een potje met 50 pillen tegen epilepsie gestolen. Het middel, mecoline genaamd, kan levensgevaarlijk zijn. Vijf pillen zijn voor een volwassene dodelijk, bij kinderen zijn één a twee tabletten al fataal. Vanoch tend vroeg had zich nog niemand gemeld. Wie deze pillen vindt wordt verzocht contact op te ne men met de politie in Alphen (01720-84555). Turkse verkiezingen ANKARA (Rtr) - Na een verhit de bat heeft het Turkse parlement vanochtend besloten op 29 novem ber algemene verkiezingen te hou den. Toen de stemming werd ge houden liepen de meeste afgevaar digden van oppositiepartijen kwaad weg. Slechts 20 van de 131 parlementsleden van de oppositie bleven toen de leden van de rege ringspartij de wet bij handopste ken aannamen. Volgens premier özal, die zijn kaarten had gezet op vervroegde verkiezingen, is het land daarmee gered van de "rand van de chaos. Dit is een van de moeilijkste perio den geweest die we hebben door gemaakt." De oppositie wil de ver kiezingen pas volgend jaar houden, als het mandaat van özals kabinet afloopt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1