LEIDSCH DAGBLAD HEBT U HET IETS MIST? Zeker 11 doden bij storm in Engeland C, GEVOEL DAT U Raket treft tanker onder escorte VS: 18 gewonden DENNIS Informant Barschel verhoord Gewonde en grote schade op Schiphol Ontvoeringszaak Heijn lijkt ontknoping nabij V/kLHm. [BON Ex-medewerker weigert medewerking commissie BONN (GPD) - Het raadsel rond de mysterieuze "Rulof Rohloff', die in Genève de overleden ex-pre mier Barschel van de Westduitse deelstaat Schleswig-Holstein ont lastend materiaal zou moeten ge ven, lijkt opgelost. In Hannover werd afgelopen nacht, in opdracht van de officier van justitie in Lü- beck, het huis doorzocht van de journalist Bernd Klobman. Vol gens persberichten uit Kiel is hij de man op wiens informatie Bar schel zo veel hoop vestigde. Klobman, die vandaag door de recherche is verhoord, zei dat hij de chef van Pfeiffer was geweest toen ze allebei nog voor de CDU- krant 'Weser Report' werkten. De journalist heeft laten weten te wil len getuigen voor de parlementaire onderzoekscommissie in Kiel die het Barschel-Pfeiffer-schandaal onderzoekt. Intussen is de hoop dat de com missie haar werk snel kan afron den de bodem ingeslagen door de weigering van Reiner Pfeiffer om maandag te verschijnen. Pfeiffer, die de hele zaak aan het rollen bracht, mag weigeren omdat een strafrechtelijk vooronderzoek te gen hem nog niet is afgesloten. Het besluit van de ex-medewer ker van Uwe Barschel is zeer ver rassend, omdat hij steeds bereid was iedereen te woord te staan. Zijn veranderde houding wordt in verband gebracht met de vele drei gementen die van alle kanten je gens hem zijn geuit. Wel zal de advocaat van Bar schel, professor Samson, worden gehoord. Op verzoek van Bar- schels weduwe, zal hij de posthu- me belangen van zijn cliënt behar tigen. Samson heeft gezegd de be wijsvoering tegen Barschel uiterst dun te vinden. (Van onze verslaggevers) De bezitter van deze door een boom getroffen auto in Amsterdam kon zijn gevoel voor humor bewaren, getuige het briefje: 'Even Apeldoorn bellen' achter de ruit van het gehavende voorportier. (foto anp) LONDEN/DEN HAAG/LEIDEN - In Engeland zijn zeker elf personen om het leven gekomen door de zware storm die vanochtend over het land raasde. Tientallen mensen raakten gewond. Trein-, auto-, en luchtverkeer kwamen volledig stil te liggen. Het leger werd ingezet om wegen weer begaanbaar te maken. In het Engelse Portsmouth had de storm zo'n kracht dat zelfs een tele fooncel omwaaide. (foto anp> AL MANAMAH (AP) - Eén van de Volgens Kuwaytse functionarissen onder Amerikaanse vlag en escorte ging het om een raket van hetzelf- varende Kuwaytse tankers, de de type als het projectiel dat giste- ruim 81.000 ton metende Sea Isle ren de onder Liberiaanse vlag va- City, is vanochtend getroffen door rende tanker Sungari of, die ei- een raket, vermoedelijk een door gendom is van een Amerikaanse Iran afgevuurde Zijderups-raket, rederij. Amerikaanse functionaris- Volgens een verklaring van het sen hebben gezegd dat dat vermoe- Amerikaanse ministerie van defen- delijk een Zijderups-raket was, die sie zijn bij de aanval 18 gewonden is afgeschoten vanaf het eilandje gevallen, onder wie de Amerikaan- Faw, in het door Iraanse troepen se kapitein. bezette zuiden van Iraq. Volgens het Pentagon is de tan- De nationaliteit van de opvaren- ker getroffen door „een bom of ra- den van de getroffen tanker is nog ket" toen het schip opstoomde niet bekend; doorgaans zijn de ka- naar de olieterminal al-Ahmadi. nitein en de radio-officier Ameri- kanen, en is de rest van de beman ning van gemengde nationaliteit. I onsequent in zijn smaak. De mandie kiest voor compromisloze mode. Universeel en inspiratief. Voor de man van de wereld. IP0RT0BELL0'S| tricots and casuals Het spectrum dat specifiek bij hèm past. Dermis Mannenmode weet wat de man van de wereld verlangt. Dennis Mannenmode geeft hem een nieuw en opvallend accent. mannenmode Haarlemmerstraat 179, Leiden Telefoon 071 14 29 40 Minder wind Af en toe zon en vooral in het noord westen van het land enkele buien. Mi nimumtemperatuur ongeveer 10 gra den. Middagtemperatuur omstreeks 14 graden. Wind uit zuidwest tot zuid, matig, aan zee af en toe krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempera tuur rond 16 graden, vanaf dinsdag iets Zaterdag 17 oktober zon op: 07.07 uur, zon onder: 17.43 uur; maan op: 00.39 uur, maan onder: 16.18 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 12.02 uur; laag water: 06.31 en 18.33 uur. Geen passagier overleeft vlieg ramp in Italië MILAAN (AFP/AP) - Alle 37 inzit tenden van een Italiaans vliegtuig dat gisteravond neerstortte zijn omgekomen. Het toestel van het type ATR-42 van de chartermaat schappij ATI van Alitalia was op weg van Milaan naar Keulen en stortte een kwartier na vertrek neer op de berg Crezzo in de buurt van Lecco in het noorden van Ita lië. De politie heeft vanochtend verspreid over een groot gebied wrakstukken gevonden. De opsporing van het ramptoe stel duurde geruime tijd omdat reddingsploegen veel hinder on dervonden van regen, mist en het zeer moeilijk toegankelijke terrein. Enkele ooggetuigen zeiden dat het toestel kort voor het veronge lukte abnormaal laag vloog en dat zij vervolgens een vuurbal zagen en de zware klap van een botsing of explosie hoorden. Sommigen zeiden te hebben gezien dat het vliegtuig al in brand stond voor het neerstortte. Het merendeel van de slachtof fers waren werknemers van een Westduits bedrijf. Verder waren onder de passagiers enkele Italia nen en Oostenrijkers. Jim Vermeulen uit Hazerswoude wordt directeur Feyenoord ROTTERDAM/HAZERSWOUDE (GPD) - Jim Vermeulen is aange steld als commercieel directeur van Feyenoord. De 39-jarige Ha- zerswoudenaar vervulde de afgelo pen zes jaar de functie van direc teur van het circuit van Zandvoort. Vermeulen is aangesteld voor twee jaar en zal zich voornamelijk gaan bezighouden met de exploitatie van het stadion Feyenoord. Vier gewonden verkeren volgens een Amerikaanse defensiewoord voerder in Bahrayn in kritieke toe stand. In Iran heeft president Ali Kha menei tijdens een gebedsbijeen komst gezegd dat een onder Ame rikaanse vlag varende tanker „door een raket" is getroffen. „De al machtige weet door wie de raket is afgevuurd", aldus de president. De aanval op de Sea Isle City is een nieuwe ontwikkeling in het Golfconflict, omdat voor de eerste keer een onder Amerikaanse be scherming varende tanker door een raket wordt getroffen. De Amerikaanse oorlogsschepen die de tankers escorteren waren op het moment van de aanval niet in de buurt, omdat zij niet in de wateren van Kuwayt komen. Het Amerikaanse beleid in de Golf is tot nu toe omschreven als verdediging van de onder Ameri kaanse vlag varende schepen tegen aanvallen; functionarissen in Was hington wilden na de beschieting van de Sungari niet ingaan op vra gen of hierop een direct Ameri kaans antwoord zou volgen. Eer der is door de Amerikaanse defen siefunctionarissen niet uitgesloten dat de Amerikaanse strijdkrachten een preventieve aanval zouden doen als men dat nodig achtte. Hoogspanningsmasten braken af waardoor het grootste deel van Londen en Zuid-Engeland zonder stroom kwam te zitten. Volgens de meteorologische dienst in Londen werden windsnelheden gemeten van ruim 150 kilometer per uur, de zwaarste storm die ooit in de hoofdstad is gemeten. Gevreesd wordt voor overstromingen aan de zuidkust. In Hastings stortte een hotel aan de kust als een kaartenhuis in el kaar. Enkele gasten worden ver mist. In Brighton moesten bewo ners van een ingestort apartemen- tenblok uit het puin worden ge haald. In Highcliffe kwamen twee brandweerdlieden om het leven toen een omvallende boom op hun auto terechtkwam. Ook moesten daar 90 bejaarden worden geëva cueerd nadat het dak van het be jaardentehuis was gerukt. In Windsor werd een vrouw do delijk getroffen door een schoor steen. Van een Deens schip dat Dover veilig wist te bereiken wor den twee overboord geslagen be manningsleden vermist. De Bank van Engeland sloot vanochtend alle beurzen. De grote verkeerschaos en het uitvallen van de meeste computersystemen maakten een normale handel on- mogelijk.Ook in Frankrijk hield de storm flink huis. Nederland In ons land veroorzaakte de eer ste herfststorm grote schade en veel ongemak. In Alkmaar kwam een 52-jarige man uit Heiloo om het leven toen hij in zijn auto werd getroffen door een omvallende boom. In de kustprovincies waai den honderden bomen om. Op Schiphol raakte een man ern stig gewond toen hij een door de lucht vliegend palet tegen het hoofd kreeg. Een Boeing-727 van Air Holland kreeg een gat in de romp door een weggeblazen con tainer en een Boeing-737 van de KLM sloeg tegen de aviobrug. Op de rede van Vlissingen, waar vanochtend windkracht 10 werd gemeten, raakte een schip op drift en dreven twee schepen tegen el kaar nadat ze van hun ankers wa ren geslagen. Sleepboten zijn erin geslaagd de schepen weer op hun plaats terug te manouvreren. Een duikersschip van Smit raak te op de Noordzee in moeilijkhe den nadat de motor onklaar raakte. Rond het middaguur bereikte een sleepboot het stuurloze schip met 85 opvarenden. Rond het middaguur was de 700 AUTO'S AF TE HALEN IN 0EGSTGEEST, LEIDER00RP. VOORSCHOTEN. KATWIJK. ALPHEN A/0 RIJN, LISSE, HILLEG0M Stealth verongelukt WASHINGTON (Rtr/UPI) - Een geheim vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht is in de Neva- da-woestijn verongelukt. De piloot ton metende Malteser kustvaarder kwam om het leven. Volgens de 'Sylian' 30 mijl ten noordwesten Amerikaanse televisie was het toe- van Den Helder zinkende. Aan stel een Stealth-jager. Het Stealth- boord zijn vier personen. Een mari- project is zo geheim dat de lucht- ne-helikopter was rond het midda- macht niet eens wil toegeven dat guur op weg om hulp te verlenen, het bestaat. Stealth-vliegtuigen Tussen Delft en Schiedam kon zijn zo gebouwd dat zij niet of nau- den vanmorgen tot 11 uur geen welijks door radarstations kunnen treinen meer rijden, omdat er worden opgemerkt. omgewaaide boom op de bovenlei- KERNPROEF - De Sovjetunie heeft vandaag een nieuwe onder grondse kernproef uitgevoerd in het testgebied Semipalatinsk in Centraal-Azië. De proef is de 18de sinds Moskou begin dit jaar de vrij willig in acht genomen stop op kernproeven liet varen 'Leger ook in vredestijd niet zo gezond' DEN HAAG (ANP) - Er schort van alles aan de arbeidsomstan digheden bij Defensie. Door ge mis aan voldoende beschermen de maatregelen en gebrek aan voorlichting loopt het defensie personeel onnodig grote gezond heidsrisico's. Het ministerie van defensie schiet als werkgever op het front van de arbeidsomstan digheden tekort. Dat concludeert de ACOM, de CNV-vakbond van militairen, uit een enquête die de bond samen met de werkende jongerenorga nisatie van het CNV heeft gehou den onder een kleine 500 jonge militairen (tot 28 jaar). De enqüe- te-resultaten werden vanmorgen in Den Haag aangeboden aan staatssecretaris Van Houwelin- gen (defensiepersoneel en -mate rieel). Uit de enqüete blijkt onder meer dat persoonlijke bescher mingsmiddelen als handschoe nen en gelaatsmaskers op de werkplek vaak ontbreken. Bo vendien vindt 16 procent van de ondervraagden dat de kwaliteit van die beschermingsmiddelen niet best is. De helft vindt overi gens dat er niets aan schort. Ook acht 30 tot 40 procent de sanitaire voorzieningen onvol doende en hetzelfde geldt de ac commodatie in wachtlokalen en werkplaatsen. Bijna 40 procent vindt dat de legerleiding te wei nig doet aan verbetering van de werkomstandigheden. De mili tairen hebben er ook weinig ver trouwen in dat Defensie zijn le ven zal beteren. "Er zal wel geen geld zijn", redeneren ze. ding was terechtgekomen. Interna tionale treinen werden omgeleid via Gouda. In Amsterdam moesten zes tram lijnen worden omgeleid omdat op vier plaatsen bovenleidingen wa ren vernield door omgewaaide bo men. Een vrouw raakte licht ge wond door een omgevallen steiger. Op de Rijkswegen registreerde de Verkeerscentrale tussen 6 en 11 uur 10 ongevallen, waarbij 19 voer tuigen waren betrokken. De politie sloot om 10 uur de Afsluitdijk af voor alle verkeer omdat water en drijfhout over de weg waaide. Regionaal In de Leidse regio bleef de scha de beperkt. In Noordwijk werd een geparkeerde auto in de Voorstraat beschadigd door een zware tak. Bij de katholieke kerk in Noordwijk- binnen waaide een caravan tegen een auto. De storm verplaatste ook een viskar aan het Wandveld. Tussen Leiden en Alphen aan den Rijn was tot 12 en 13.15 uur geen treinverkeer mogelijk omdat ter hoogte van Zoeterwoude een ver bindingsstuk van een bovenlei ding losraakte en door een ruit van een trein vloog. Zes treinen vielen uit en er werden bussen ingezet. Op de rijksweg 4 bij Leiderdorp botsten drie auto's tegen een om gewaaide boom. De schade was groot, er vielen geen gewonden. In Leiden kwam bij de Kooilaan een boom op een auto terecht. De inzit tende kwam met de schrik vrij. Vervuiling grondwater be dreigt onze drinkwater voorziening. Afgewezen asielzoekers worden zelden ook de grens over gezet. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting: 'Een miljoen woningen er bij voor jaar 2000'. PAGINA 19 Actrice Dianne Wiest is een gewaardeerd lid van de 'familie' Allen. CASINO HAVENBRUG geopend van 14.00 uur tot 2.00 uur BLOEMENDAAL (GPD) - De ont knoping in de ontvoeringszaak van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn lijkt nabij. In de ochtendbladen stond vandaag weer een adverten tie van 'Johan', de codenaam van de fkmilie Heijn, waaruit blijkt dat de overdracht van het losgeld kan plaatsvinden. De mededeling van 'Johan' aan 'Maria', de roepnaam van de ont voerders, luidt: "Maria, ik neem over vier dagen contact met je op, Johan. Ps: Boodschap begrepen. DE GROOTSTE SPECIAALZAAK IN GRENEN MEUBELEN skandinavische meubelen tel. 071 - 413444 We hebben onze uiterste best ge daan. De dertien bundels zijn er. Helaas niet alle stenen volgens ge stelde eisen verkrijgbaar. Kopen daarom groter aantal volgens best haalbare specificaties met dezelfde totale financiële waarde. Als deze advertentie inderdaad van de familie Heijn of het Ahold- concern afkomstig is, wordt voor het eerst openlijk onderhandeld met de kidnappers. Daaruit kan worden afgeleid dat het contact met de ontvoerders zeer stroef ver loopt. De boodschap van Johan lijkt een noodkreet. Vorige week donderdag nog deed de familie Heijn in-een aantal kranten een oproep aan de media om terughoudend over de ontvoe ringszaak te berichten. Gevreesd werd dat sommige publikaties de goede afloop in de weg zouden kunnen staan. In de advertentie van Johan, een dag later, werd Ma ria gevraagd contact op te nemen voor vertrouwelijk overleg. Aangenomen kan worden dat de kidnappers behalve geld ook edel stenen eisen in ruil voor de vrijla ting van de ruim vijf weken gele den ontvoerde Heijn. In eerdere persberichten werd bericht over diamanten. Uit het naschrift blijkt dat de familie Heijn niet volledig aan de eisen van de ontvoerders kan voldoen. GIPS AFVAL - Het Westduitse voedings- en levensmiddelenbe- drijf Joh. A. Benckiser in Ludwigs- hafen begint volgende week met de afvoer van de grote hoeveelhe den met cyanide verontreinigd af- valgips, dat op acht plaatsen in Ne derland illegaal werd gestort. De onderneming, die hiertoe door de rechter is gedwongen, draait zelf op voor de kosten. Het giftige gips (60.000 ton) werd in 1986 door de bouwstoffenonderneming Bos in Folde naar Nederland gehaald. Dat laatste bedrijf kreeg hiervoor een bedrag van ruim drie miljoen l een abonnement op oe krant voor m n eigen s ano~| ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik (arlaal 168,95 Per halljaar f 137.90 Per jaar 1262,40 (aankruisen wat van toepassing is) h'Aiphens Dagblad, p a I U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERUND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1