Landbouwuniversiteit wordt internationaal Surinaamse tv toont lijk van blanke huurling Franse communisten verldezing in met twee tegengestelde kandidaten DINSDAG 13 OKTOBER 1987 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PARAMARIBO (GPD) - In de strijd tussen het Nationaal Leger en het junglecommando zijn zondag twee blanke huurlingen gesneuveld. Het stoffelijk overschot van een van de twee is overgebracht naar Paramaribo en werd ge toond op de Surinaamse televisie. MOSTERDGAS READING (AP) - Soldaten in beschermende kleding dragen flessen met mosterdgas weg uit het Engelse Basinstoke, 77 kilometer ten zuidwesten van Londen. De containers zijn ontdekt tijdens werkzaamheden aan de waterleiding. Het giftige mosterdgas werd in de Eerste Wereldoorlog ge bruikt en heeft duizend soldaten gedood of blind gemaakt. De herkomst van de vaten is nog onbekend. (foto ap> Ook werden beelden uitgezonden van de confrontatie van de gevan gen genomen Brunswijk-strijder Adipie met de gesneuvelde huur ling. De man zei de naam van de huurling niet te kennen, maar wel dat hij sinds enkele weken deel uit maakte van het junglecommando en Nederlandstalig was. "Hij is met de boot gekomen en heeft het laatste stuk gelopen", ver klaarde de krijgsgevangene, die ook wist van een Franse huurling. De man zou hebben deelgenomen aan de beschieting van de legerko- lonne op weg naar Pokigron en la ter hinderlagen met dynamiet heb ben gelegd om de kolonne op de te rugweg te treffen. De tweede gedode blanke huur ling zou volgens de commandant van de militaire politie, Lieuw Jen Tai, nog in het bos liggen. In totaal zouden acht andere leden van het junglecommando zijn omgeko men. De confrontatie met het jung lecommando vond plaats ten zui den van Pokigron. Het Nationaal Leger zegt geen doden of gewon den te hebben. Bewoners van het dorp Pokigron hadden al eerder verklaard dat zich blanke huurlingen in het gezel schap van het junglecommando bevonden. Zij waren gesignaleerd bij de vergeldingsactie die het Rijkste Amerikaan NEW YORK (Rtr) - De Amerikaan se winkelier-in-het-groot Sam Wal ton uit Arkansas staat voor het der de achtereenvolgende jaar op de eerste plaats op de lijst van 400 rijk ste Amerikanen en volgens het fi nanciële tijdschrift Forbes wordt hij nog steeds rijker. Forbes schat Waltons netto vermogen op 17,4 miljard gulden. De overgrote meer derheid van de rijken lijkt volgens Forbes steeds rijker te worden. On der de nieuwe allerrijksten zijn de persmagnaat Rupert Murdoch en William Gates, de computertsaar die met zijn 31 jaar de jongste is. junglecommando uitvoerde op het dorp, nadat de bewoners legerlei der Bouterse vriendelijk hadden ontvangen. Er zijn eerder twee blanke huur lingen gesneuveld aan de kant van Brunswijk, van wie een de Franse nationaliteit bleek te hebben en ge deserteerd was uit het vreemdelin genlegioen. Door Boslandcreolen die in Parmaribo wonen is de krijgsgevangen Adipie herkend als lid van het junglecommando. Het is een neef van de kapitein van Pokigron, Samuel. Hij behoorde tot de groep vrijgelatenen uit Fort Zeelandia vlak voor het bezoek dat VN -mensenrechten waarnemer Amos Wako aan Suriname bracht. PARIJS - De Franse communisten (PC) gaan begin volgend jaar de presidentsverkiezingen in met twee kandidaten. De officiële kan didaat van de PC, Andre Lajoinie, heeft concurrentie gekregen van een dissident, de vroegere partij- woordvoerder Pierre Juquin. Deze maakte zijn kandidatuur gisteren bekend. door Rudolph Bakker Juquin verklaarde dat hij 'niet uit naam van de partij', maar 'al leen" uit naam van zichzelf de ver kiezingen ingaat. En gevraagd naar zijn hoop op een uitverkiezing, liet Juquin lachend weten dat hij na tuurlijk geen schijn van kans heeft om te winnen, maar dat hij de gele genheid wilde aangrijpen om zijn idealen uit te dragen. De in 1930 in de Puy de Dome geboren Juquin is de zoon van een spoorwegemployé Hij was een briljant student, volgde het be roemde Lycée Henry IV in Parijs en bezocht de eliteschool voor ho ge ambtenaren, de ENA, bezocht. Juquin sloot zich pas in '53 bij de PC aan. De intellectuele en wat onzekere, zelfs breekbare. Juquin steekt vreemd af tegen de mannetjesput ter Lajoinie, die ongeveer even oud is en afkomstig van een boerderij in de Correze. Lajoinies opleiding heeft niemand aanleiding gegeven om er gewag van te maken. Er zijn enige onduidelijke periodes in zijn leven, waarvan men aanneemt dat hij zc op partijscholen in de Sov jetunie heeft doorgebracht. Lajoi nie trad al in '48 tot de partij toe en beklom er de trage, moeizame weg naar boven, tot hij tenslotte om zijn hondetrouw door partijleider Marchais werd uitgezocht presi dentskandidaat te worden. De uitslag voor de communisti sche presidentskandidaat in '88 wordt dermate rampzalig geacht, dat Marchais zich niet zelf aan deze vernedering wil blootstellen. Pierre Juquin zal zich gesteund weten door de PSU, de partij ter linkerzijde van de socialisten waar van de laatste jaren weinig steek houdends meer is vernomen. En hij zal de trozkisten op zijn weg vin den, aangevoerd door de eeuwig- jeugdige oud-presidentskandidaat Alain Krivine. In zijn 'programma' stelt Juquin onder meer eenzijdige afschaffing van de Franse 'force de frappe', stemrecht voor immigranten en een opheffing van de schuldenlast voor de derde-wereldlanden. Ju quin acht het ook 'een levensge vaarlijke demagogie om cijfers te noemen in verband met een ver mindering van de werkloosheid'. De argumentatie van Pierre Ju quin steekt heilzaam af tegen het ongearticuleerd betoog dat uit de verbeten mond van de officiële kandidaat Lajoinie te beluisteren valt. Lajoinie is verplicht de officië le partijlijn te bejubelen, die de par tij nu juist in het uitzichtloze slop heeft gevoerd waarin de commu nisten zich thans bevinden. WAGENINGEN (GPD) - Kofi uit Ghana, Elisabeth uit Kenia, Staf Van Leu uit Vietnam. Indira uit In dia, José uit Peru: allen studeren aan de Landbouwuniversiteit in Wageningen. Twee jaar verblijven ze in Wageningen. hetzij op kosten van de Nederlandse overheid, hun eigen regering of een particuliere instelling. Directeur Slager van het bureau voor internationale studies van de Landbouwuniversiteit kan uren praten over het ontstaan van deze studiemogelijkheid voor buiten landers. Sinds het begin van de ja ren '80 is hij bezig geweest deze stu dies vorm te geven. Nu heeft hij in middels contacten met andere Ne derlandse en Europese universitei ten om de krachten te bundelen. "Maar we kunnen nu zeggen dat de Landbouwuniversiteit in Wagenin gen de eerste is in ons land die is geïnternationaliseerd". Ons land had na de tweede we reldoorlog een rijke ervaring met het werken in de tropen. Na het wegvallen van Indonesië als kolo nie vond men dat deze kennis op een andere manier gebruikt moest gaan worden. Er werden Neder landse studenten opgeleid in de tropische landbouwkunde die hun kennis konden gaan uitdragen in ontwikkelingslanden. Maar als de Nederlandse deskundige na afloop van zijn contract verdween, bleven de mensen van het ontwikkelings project zitten met een technologie, waarmee men geen raad wist. Al snel liep het project dan vast: als er iets kapot ging, was er niemand om de zaak te repareren. Trots In Wageningen werd daarom be gonnen met de opleiding van bui tenlandse studenten in bodemkun de en waterbeheersing. Vorig jaar werd de cursus bodem en water uitgebreid en werd aan het geheel de nieuwe internationale opzet ge geven. Op dit moment kunnen bui tenlanders studies in vier richtin gen volgen: uiteraard bodemkun de en waterbeheersing, agarisch management, landbouw en vee teelt en tropische bosbouw. De be doeling is dat Wageningen op 1 ja nuari klaar is om te beginnen met de studierichting gewasweten schappen. "De Nederlandse studenten had den aanvankelijk nogal wat weer standen tegen de ïnternationale- ring van de universiteit. Jullie doen alles voor die buitenlanders, maar wat moeten wij dan, was hun vraag. Van die Nederlandse stu denten werd ook gevraagd colleges in het Engels te volgen, samen met de buitenlanders. Nu zijn de weer standen wel wat weggëebd", zegt Slager. "Maar toch blijven er nog wel problemen met de integratie tus sen Nederlandse- en buitenlandse studenten. De buitenlanders zijn meer dan 100 procent gemotiveerd Ze werken en studeren vaak ruim 60 uur per week. Ik moet eerlijk be kennen dat de Nederlandse stu denten niet altijd gemotiveerd zijn en vaak een studieduur van 40 uur per week niet halen". Draai Na het afstuderen gaan de men sen vol goede moed en hoge toe komstverwachtingen terug naar het land van herkomst. "Ik waar schuw iedereen na het afstuderen: pas op, je gaat een zeer zware eerste tijd tegemoet. Dat blijkt ook wel uit de praktijk. Daarin moeten we eer lijk zijn. Het duurt een jaar voordat een afgestudeerde goed aan het werk is en door de oude collega's weer wordt geaccepteerd. Ze moe ten in hun omgeving hun draai weer zien te vinden en die omge ving moet leren deze jongens die iets meer hebben geleerd en van de wereld hebben gezien te accepte- UTRECHT (GPD) - Een grote blauwe Rover van het ministe rie van Justitie reed gisteren om half tien in de ochtend De la Fontainestraat in Utrecht in. In de auto drie rijkspolitiemannen uit Den Haag, die de gehandi capte mevrouw M. de Weert ko men ophalen om haar naar de Bijlmerbajes in Amsterdam te brengen. Zij moet één dag zit ten, omdat ze twee jaar geleden door het rode stoplicht is gere den en de boete van honder déén gulden nooit heeft be taald. Justitie zit met de weige ring van mevrouw De Weert om te betalen en haar gevangen schap in de maag. maar toch moet ze een dag 'zitten'. "Ik heb daar principiële rede nen voor", zegt ze voor de komst van de rijkspolitie. "Ik leef van een wao-uitkering en krijg 1100 gulden in de maand. Daar moet ik alles van doen. En omdat ik gehandicapt ben, heb ik meer kosten dan andere mensen". Haar rechterbeen functio neert niet meer ten gevolge van een auto-ongeluk. Kleine af- Gehandicapte vrouw krijgt één dag cel standen kan ze nog wel lopen, maar voor grotere afstanden moet ze haar rolstoel gebrui ken. Ze is benieuwd of er voor zieningen voor gehandicapten in de gevangenis zijn. "Ergens is het natuurlijk idioot dat ze voor een boete van honderd gulden zoveel moeite doen. De totale kosten, die ze aan mij gespendeerd hebben, zijn veel hoger dan de uiteinde lijke boete. Een dag zitten kost de staat zo'n vijfhonderd gul den en dan tel ik nog niet de ambtenaren, die er tijd in heb ben gestoken alles te organise ren", meent mevrouw De Weert. Mevrouw P. van de Molen, officier van justitie in Utrecht, geeft toe dat zo'n dag zitten de staat veel geld kost. "We probe ren er alles aan te doen om het niet zover te laten komen". Zij stelt dat het ongeveer twee keer in de week voorkomt dat men sen in plaats van hun boete te betalen naar de gevangenis gaan. Mevrouw de Weert: "Nadat duidelijk werd dat ik de boete niet zou betalen, is vanuit het openbaar ministerie druk op me uitgeoefend om een gratie verzoek bij de koningin in te dienen. Dat heb ik geweigerd. Een gratieverzoek moet aange tekend worden verzonden, en dat kost negen gulden". Na een medisch onderzoek waaruit bleek dat mevrouw de Weert in staat zou zijn een ver blijf in de gevangenis vol te houden, nam Justitie de beslis sing haar een dag naar de Bijl mergevangenis te sturen. Van de Molen: "Ze moet wel, omdat we geen uitzonderingen willen maken. Als we haar de straf kwijtschelden dan moeten we dat ook bij andere mensen doen". Waar wacht u nog op? Aan ons ligt het niet, hoor. Want 't voordeel puilt de winkel uit. Prachtige truien. Ruimvallende, vlotte blouses. Maar ook leuk speelgoed. En nog heel veel meer. Dus waar wacht u nou op? Tot dat 't op is? Natuurlijk niet! Peuter 3-deIig, Geinige jogging-set, !l zeg. Sweatshirt met opdruk, sweatvest en sweatbroekja In J zachtgeel, aqua, rose, lila en wit. fC/Sf Maten 74. 80 en 86.'Ai t Heerlijk warm en zacht flanellen nachthemd voor jongedames van 5 t/m 12 jaar. Met diverse prints. Waai maar, wind. Lach de kou uit in deze oversized, dikgebreide jacquardtrui. O.a. marine/rood en groen/ manne. Maten S-M-L-XL Eado-papier Ma ziet t ruim 200 cm. x 50 cm. Leuk, die dessins. Ruimvallende blouse, zit heerlijk. Met verdekte sluiting. In wit, groen, marine en turquoise. BW JFf» OK Maten 36/38 |i jf* IT*# t/m 48/50. IL TS1 Poloshirt. Uni shirt. Zalig onder de trui hierboven. Warm aanbevolen. Gepaste pantalon. Brrrr broekenweer, dames. Gauw komen. We hebben ze in diverse stoffen, ze pas sen prima, en 't scheelt zo'n ƒ15,- met elders. Superspijker. Stoere truck met aanhanger voor chauffeurtjes. 3 Modellen. 30 cm. groot. voel hoe zwaar die stone-washed denim is. En ontdek die pasvorm Inch-maten 28 t/m 40. Haha, die vaat) Donald, Kwik, Kwek, Kwak en al hun vriendjes. Kies uit 6 platen, 99 stukjes Van kleung maar sterk pol kat j 't Klitteband (y houdt de warmte binnen. Maten 7, 8, 9. (dames- en meisjesmaten) Echt leer. Van Enka, dus prima. 2 Stuks. Echt BH In zwart, manne, brum, écru, cobalt en antraciet 2,5 cm. breed. Maar u betaalt geen leergeld. Deze Clean-schuurborstel maakt korte metten met vuil. Bij Zeeman 0^ natuurlijk. B V LeiucN, Hoogsiraat I, Merenwijk W C. Kopermoten 5 Meiplein 48. LEIDERDORP, Wftwelhof 28 VOORSCHOTEN, Schoolstraat 222. KATWIJK, Voorstraat 7 ALPHEN A/D RIJN, W.C. De Aarhof. NOUIK

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9