Geen kwartje toeslag op prijs benzine De Koning: geen loonmaatregel Voorseizoen maakt slechtehoreca-zomergoed Politie belet Granaria vaart met duwbakken 18 MILJOEN OP TRANSPORT Vervoersbond FNV: looneis bij aantasting koopkracht AbvaKabo: 'nee' tegen van Dijk DINSDAG 13 OKTOBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Smit-Kroes: andere oplossing fileprobleem d^ErSit^oH«eD>i UTRECHT (ANP) - De benzineprijs gaat niet met 25 cent omhoog en de wegenbelasting met 30 procent omlaag om de files in de Randstad op te lossen. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft vanochtend in Utrecht ge zegd, tijdens de opening van de Verkeerstechnische Leer gangen van de ANWB, dat voor dit plan geen meerderheid in het kabinet is te vinden. - De Rotter- heeft gister middag belet dat de vier duwbak ken van graanhandelaar Granaria uit de Rijnhaven vertrokken om er gens anders in de Rotterdamse ha ven de oorspronkelijk voor Doetin- chem bestemde lading veevoer te lossen. Granaria is daartoe ver plicht nadat gisteren eerder op de dag het bedrijf door Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven in Den Haag in het ongelijk was ge steld en het haar voorlopig werd verboden met de bakken naar de Achterhoek te varen. Boze binnenschippers hadden de beroepsprocedure aangespan nen omdat zij het eigen vervoer van Granaria zien als een vorm van broodroof. Vrachten worden dan niet meer aangemeld op de schip- persbeurs. Anderhalve week gele den hadden zij de vier bakken van de graanhandelaar ter hoogte van de Rotterdamse Parkkade eeën- terd en laten opbrengen naar de Rijnhaven. De voorlopige hoofdoverweging die voorzitter mr. Tunnissen van het college bij zijn beslissing gaf, verraste alle partijen: volgens het college kunnen duwbakken niet worden aangemerkt als binnen schepen en is de verleende vergun ning derhalve aan Granaria in strijd met de Wet Goederenvervoer Binnenvaartschepen. Het afwijzen van het schorsings- verzoek had vrijwel zeker aanlei ding gegeven tot acties van schip pers in de haven. De betrokken au toriteiten hadden al een draaiboek n een eventueel transport van Granaria te beveili gen. Hierin was onder andere voor zien in begeleiding door vier tot zes marinesleepboten, en pelotons mo biele eenheid van gemeentepolitie en rijkspolitie. Na de ongunstig uitgevallen uit spraak wilde Granaria gisteren de bakken verslepen naar de Graan Elevator Maatschappij om ze daar te laten lossen. De rivierpolitie gaf daarvoor echter geen toestem ming. Volgens haar zijn de bakken niet in orde en gevaarlijk om mee te varen. De schippersbonden noem den het vorige week al onbegrijpe lijk dat Granaria met de aanvanke lijk voor sloop bedoelde bakken mocht varen. De schippersbonden, die niet on tevreden waren met het voorlopige oordeel van het beroepscollege maar hun 'overwinning' pas willen vieren na de definitieve uitspraak, hebben maanda| onmiddellijk hun boycot op de schippersbeurs van Granaria opgeheven. Die bood op zijn beurt weer onmiddellijk la ding aan, nadat de afgelopen twee weken moest worden uitgeweken naar het duurdere transport van veevoeders per spoor en over de weg. Tegen andere bedrijven die over eigen schepen beschikken, gaat de bovcot gewoon door. De verladersorganisatie EVÖ en de schippersbonden treden don derdag opnieuw met elkaar in overleg. Daarbij zijn de schippers er voöral op uit afspraken te maken over zodanige tarieven dat het voor de verladers niet langer lucratief is met eigen schepen te varen. De bewindsvrouw zei dit in reactie op de voorstellen van de Project groep Mobiliteitsscenario Rand stad, een club opgezet voor de be strijding van files in de Randstad. Deze groep had een toeslag van 25 cent accijns op de benzineprijs be dacht, op grond van de redenering dat de weggebruiker meer moet betalen naar mate hij meer gebruik maakt van de weg. Dit is momenteel echter niet haalbaar, duidde Smit-Kroes uit. Ze wees op de vrees van veel benzi nepomphouders in de grensstreek, die aan zien komen dat automobi listen hun benzine in Duitsland zullen betrekken, waar die goedko per is. Gekeken wordt nu, aldus de minister, hoe op een andere manier kan worden bereikt dat de automo bilist die meer rijdt meer betaalt. Het kabinet gaat in principe wel akkoord met een ander voorstel van de Projectgroep, particuliere financiering van vier tunnels met behulp van tolheffing. Binnenkort zal een adviescommissie daarover nadere voorstellen doen, aldus de minister. De Randstad kampt met een file probleem dat extra verkeersonvei ligheid veroorzaakt. Kop-staart- botsingen doen zich steeds vaker voor en bovendien wijken automo bilisten vaak uit naar het onderlig gende wegennet (sluiproutes), waardoor de verkeersonveiligheid, daar toch al veel groter dan op de snelwegen toeneemt. Zonder extra maatregelen zullen de kosten van het wachten in de da gelijkse files in de Randstad oplo pen van 380 miljoen gulden nu tot circa 650 miljoen gulden per jaar in 1995. Het gemiddelde aantal door de files gedupeerden zal dan zowel in de ochtend- als in de avondspits tot boven de 50.000 zijn gestegen, aldus Smit-Kroes. Files zijn overigens niet het eni ge probleem van de overheid, op verkeerstechnisch gebied. Een van de aandachtsgebieden is het veilig maken van 'black spots', gevaarlij ke verkeerssituaties, waarvan er in Nederland 6500 van te vinden zijn. Met elkaar zorgen deze black spots voor 20 procent van alle ongeval len. Een ander zorgenkind is het al coholmisbruik. Voorzitter ir. F.H. van der Linde van Sprankhuizen van de ANWB wees op de financiële kant van de bestrijding van verkeersproble men. Hij verweet regering en parle ment daarvoor te weinig geld over te hebben. Hij bracht in herinnne- ring dat vorige week alle bij het wegverkeer en het openbaar ver voer betrokken organisaties een oproep aan de Tweede Kamer en de overheid hebben gedaan meer geld ter beschikking te stellen. Van der Linde van Sprankhui zen toonde zich teleurgesteld dat de vorig jaar 'tijdelijk', ingevoerde accijnsverhoging op benzine en diesel niet geheel of ten dele is te ruggedraaid. Vooral daar het rijks budget nu toch enige meevallers heeft van meer dan 1 miljard gul den. "Wat is het begrip tijdelijk dan waard in de politiek", zo vroeg hij zich af. LONDEN - Meer dan 18 miljoen gulden moet deze Bugatti 41 Royale uit 1931 opbren gen op een veiling bij Christie's in London. Van deze auto, die gisteren op het vliegveld Heathrow aan kwam, zijn er niet meer dan zes ge bouwd. (foto AP) Scheuring in federatie van werkgevers in het wegvervoer RIJSWIJK (ANP) - De vorig jaar moeizaam tot stand gekomen Fe deratie Wegvervoer van de vier werkgeversorganisaties in het goe derentransport over de weg is gis teren uiteengespat. Het dagelijks bestuur van de protestants-christe lijke werkgeversbond PCB heeft besloten uit de federatie te stap pen, omdat het zich niet kan vin den in de opstelling van de grootste werkgeversorganisatie NOB Weg transport. Directe oorzaak voor het conflict zijn de onderhandelingen met de vakbondenpver een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst. Direc teur Bergmans van PCB-Wegver- voer, voorzitter van het cao-overleg en coördinerend secretaris van de sectie sociale zaken van de federa tie, is voor NOB Wegtransport niet langer acceptabel als woordvoer der te aanvaarden. In plaats van Bergmans wil NOB Wegtransport met de vakbonden onderhandelen met een eigen woordvoerder. De PCB vindt dat een houding die niet van een federatieve partner mag worden verwacht. Ruim een jaar geleden leidden de cao-onderhandelingen tot een soortgelijke situatie. NOB Weg transport was het niet eens met de andere drie werkgeversorganisa ties over een regeling in de cao voor pauze-uren van chauffeurs. Zij wil de de overenkomst die de andere organisaties met de werknemers organisaties hadden bereikt niet ondertekenen. Pas ruim een maand later deed zij dat alsnog. De aanvankelijke op stelling van de NOB Wegtransport noemde de PCB toen een 'formida bele scheur die de gevel van het nieuw gebouwde huis ontsierde'. Door de halsstarrige weigering van de NOB Wegtransport de cao te on dertekenen was de samenwerking tussen werkgevers bij voorbaat verziekt, aldus de PCB een jaar ge leden. De PCB zegt in haar opvat ting te worden gesteund door de twee andere werkgeversorgani sa tis, KVO en KNVTO. UTRECHT (ANP) - De Vervoers bond FNV is van plan aanvullende looneisen te stellen als blijkt dat de bezuinigingen van het kabinet de koopkracht aantasten. Die extra koopkrachteis komt dan bovenop de looneis van driekwart procent waarmee de bond volgend jaar de cao-onderhandelingen ingaat, zo deelde een woordvoerder van de Vervoersbond FNV gisteren mee na afloop van de bondsraad (het 'parlement' van de bond) die het cao-beleid voor volgend jaar vast stelde. FN V-vice-voorzitter Stekelen burg kwam vorige week na afloop de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer al tot de con clusie dat er voor de FNV-bonden nauwelijks aanleiding is om hun koopkrachteisen af te zwakken. De Nedschroef Vervoersbond FNV is het daar vol- mondig mee eens. Wij zijn echt Nedschroef, fabrikant van geen poenbond die maar lukraak schroefbouten te Helmond, is in looneisen stelt. Wij willen alleen onderhandeling over de overne- het door dit kabinetsbeleid veroor- ming van een vooraanstaande zaakte koopkrachtverlies te niet Franse boutenproducent. Indien doen", aldus woordvoerder B. deze transactie doorgaat kan Ned schroef haar huidige omzet van 127 miljoen gulden met ten minste 25 procent opvoeren. President-direc teur B.D. Vermaas zei dit gisteren bij de uitgifte van 80.000 gewone aandelen en herplaatsing van 57.500 aandelen op de beurs. Japan Het overschot op de Japanse handelsbalans heeft in september 7,3 miljard dollar bedragen, 2,28 miljard dollar meer dan in augus tus, maar minder dan de 8,95 mil jard dollar van september 1986. De daling van het overschot was voor al een gevolg van een toeneming van de invoer. Arbowet Staatssecretaris De Graaf van (sociale zaken en werkgelegen heid) wil de tweede fase van de ar beidsomstandighedenwet (Arbo wet) laten ingaan op 1 januari 1988. De werkgever wordt in de tweede fase onder meer verplicht dodelij ke arbeidsongevallen en ongeval len met ernstig lichamelijk letsel te melden aan het districtshoofd van de Arbeidsinspectie. Een ander be langrijk facet van de Arbowet in de tweede fase is de verplichte instel ling van een veiligheidsdienst in bedrijven met meer dan vijfhon derd werknemers waar voorname lijk of uitsluitend industrieel werk wordt verricht. Tunnel Japanse banken nemen 1,2 mil jard pond sterling (3,9 miljoen gul den) van een krediet van in totaal vijf miljard pond voor Eurotunnel hun rekening. De overeen- Duym de Vervoersbond. Al met al schat de Vervoersbond de loonruimte in de vervoerssector op gemiddeld 2,5 procent. Na af trek van de koopkrachteis kan het restant van de loonruimte bij voor keur worden gestoken in werkgele- genheidsmaatregelen zoals verde re arbeidstijdverkorting. Maar daar valt alleen over te praten als er har de afspraken te maken zijn over herbezetting. Bovenop die 2,5 procent eist de bond in het openbaar vervoer en in het wegtransport overigens nog eens minstens een procent extra loonruimte op vanwege de belo ningsachterstanden die er in die sector volgens de bond zijn ont staan vergeleken met de rest van het bedrijfsleven. Mediagigant Maxwell wil uitgave krant voor Europa PARIJS (Rtr) De Britse me diamagnaat Robert Maxwell heeft gisteren plannen aange kondigd voor de uitgave van een Europees dagblad, gevestigd in Parijs. Het dagblad, dat 'de stem van Europa aan de Engels-spre kende wereld' brengt, is volgens zijn plannen met ingang van 1 ja nuari 1989 in de krantenkiosken verkrijgbaar. Maxwell verklaarde tijdens een perslunch in Parijs dat in de nieuwe krant ongeveer de helft van het nieuws zal worden ge wijd aan de communistische oos telijke helft van het Europese continent. "We zullen hen behan-1 delen als onderdeel van Europa", zei hij. In totaal zal het Europese dagblad tien pagina's tellen, waarvan vier met advertenties en zes met nieuws. Het formaat van de krant zal ongeveer overeenko men met dat van het prestigieuze Franse dagblad Le Monde, aldus Maxwell. Het dagblad zal de belangrijk ste artikelen bevatten van de grootste kranten van Europa, mits hierover overeenstemming kan worden bereikt met hun uit gevers. Maxwell zei te streven naar een eerste oplage van 200.000 kranten, eventueel met een uitloop naar 300.000 stuks in clusief een Amerikaanse editie. Hij gaf geen financiële bijzonder heden. BORNE (ANP/GPD) - Minister De Koning van sociale zaken en werk gelegenheid is niet van plan in te grijpen als werkgevers en werkne mers afspraken maken die leiden tot onverantwoord grote loonstij ging. De bewindsman zei gister avond tijdens een bijeenkomst van het CDA in het Twentse Borne dat de sociale partners hun eigen ver antwoordelijkheid hebben waar het gaat om ontwikkelingen van lo nen en dat een minister daar niet tussen moet komen. Als werkgevers en werknemers verkeerde besluiten zouden ne men, zoals het te veel verhogen van lonen, dan moeten ze daar volgens minister De Koning ook de gevol gen van aanvaarden en niet bij het kabinet aankloppen om de narig heid op te vangen. "Dan is men bij de regering aan het verkeerde adres", aldus De Koning. De bewindsman stelde nadruk kelijk er vanuit te gaan dat de soci ale partners zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheid. Loon matiging in combinatie met het verminderen van de belastingdruk en de scholing van werklozen om zo de kansen op werk te vergroten, zijn naar het oordeel van de minis ter wezenlijk voor het oplossen van de problematiek op de arbeids markt. Om langdurig werklozen aan een baan te helpen krijgen de arbeids bureaus er in totaal zo'n 200 men sen bij, zo meldde De Koning giste ren. Als het aan hem ligt zal de ar beidsvoorziening overigens niet al leen meer een zaak van de overheid zijn. Ook de werkgevers- en werk nemersorganisaties krijgen een vinger in de pap. Over twee of drie maanden zal De Koning het wets ontwerp voor het wijzigen van het bestuur van de arbeidsbureaus bij de Tweede Kamer indienen. Automatisering Van de drie tot vijf miljard gul den die jaarlijks worden gespen deerd aan bedrijfsopleidingen, komt maar een klein deel terecht bij de werknemers in lagere func ties. Bedrijven moeten daar wat aan gaan doen, want de verder gaande automatisering schept een kloof die door deze mensen anders niet meer te overbruggen is. Deze waarschuwende woorden sprak minister De Koning gistermiddag op een symposium over vakoplei ding, dat voorafging aan een grote beurs voor onderwijsinstellingen. De Koning bracht in herinnering dat volgens een recent onderzoek nog maar bij één op de twintig va catures geen vooropleiding geëist wordt. Dat komt vooral door de technologische ontwikkelingen, aldus de minister. "En de kloof tus sen wat de bedrijven vragen en wat werkzoekenden daar aan opleiding tegenover kunnen stellen, wordt steeds groter". De bewindsman kondigde voorts aan dat hij van plan is vanaf volgend jaar ook oudere jongeren toe te laten tot de Bijdrageregeling Vakopleiding Jeugdigen (BVJ). Nu geldt die subsidie alleen voor jongeren tot 23 jaar. Maar steeds vaker vechten de diverse branche- opleidingen om de schaarser wor dende groep schoolverlaters. Daar om moeten de branches volgens De Koning ook buiten lbo en mavo/havo gaan werven "en daar bij niet alleen kijken naar jongeren van 17, 18 jaar. Je moet vooral goe de mensen krijgen en die zijn er ook plenty in de categorie oudere jongeren". DEN HAAG (GPD) - De bonds raad van de FN V-ambtenarenbond AbvaKabo heeft, zoals verwacht, unaniem nee gezegd tegen het laatste bod van minister Van Dijk van binnenlandse zaken ter verbe tering van de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren voor dit en vol gend jaar. De bondsraad heeft ook besloten geen landelijke acties te gaan voeren mocht morgen in het laatste overleg met de minister de meerderheid van de ambtenaren- centrales het aanbod van Van Dijk wel aanvaarden. Van de zes tot de Algemene Cen trale van Overheids Personeel be horende bonden heeft alleen de derwijsorganisatie ABOP de vc stellen van Van Dijk aanvaard Maar volgens de statuten van.de ACOP beslist de meerderheid hoe tegenover de minister de houding zal zijn. Minister Van Dijk heeft 1040 mil joen gulden beschikbaar voor de verbetering van de arbeidsvoor waarden. Die bestaan uit een sala risverhoging van 0,3 procent voor de lage salarissen oplopend tot 1,3 procent voor de topinkomens. De VUT-leeftijd wordt verlaagd van 61 naar 60 jaar. De bondsraad, voorgezeten door Jaap van de Scheur, had grote be zwaren tegen de door Van Dijk ge boden verschillen in loonstijging. De AbvaKabo zal blijven vasthou den aan de eerder gestelde eis van 1,4 procent voor iedereen. Ook had de bondsraad grote bezwaren te gen verlaging van de jeugdlonen om daarmee de toeslagen voor on regelmatige diensten te betalen. Jaap van de Scheur zei na afloop van de bondsraad dat de afdelin gen unaniem tegen het voeren van acties waren. "De afdelingen heb ben de handen vol aan alle narig heid die er gebeurt bij gemeenten, provincies en rijksdiensten. Daar probeert men door de bezuinigin gen mensen te ontslaan. Je kunt nu eenmaal niet op drie fronten tege lijk acties voeren", zei hij. Iniddels zijn twee van de vier ambtenarencentrales die aan het overleg met de minister deelnemen accoord gegaan met het eindbod van Van Dijk. Dit zijn de Ambtena- rencentrale en de Centrale voor Middelbare en Hogere Ambtena ren. De CNV-ambtenarenbond CFO zal waarschijnlijk ook instem- Amerikaanse toerist laat Nederland linies liggen het voor de Abva Kabo onmogelijk wordt om de ad vies- en arbitragecommissie te hulp te roepen. Daarvoor is een verzoek van twee centrales nodig. Tuchtklacht SOBI AMSTERDAM (ANP) - SOBI, de Stichting Onderzoek Bedrijfsinfor matie van Pieter Lakeman, heeft een tuchtklacht ingediend tegen de accountants KMG Klynveld Kraayenhof en Co, omdat die ten onrechte de jaarrekening van Fok ker over 1986 zou hebben goedge keurd. Daarin wordt gesteld dat een ge zamenlijke onderneming van on der andere Fokker en de Ierse vliegtuig-lease maatschappij Gui- ness Peat Aviation, GPA Fokker 100, veertig vliegtuigen van het ty pe Fokker 100 heeft besteld. Elders staat dat deze onderneming op 31 december 1986 nog niet was opge richt. Volgens Pieter Lakeman is GPA Fokker 100 ltd op 18 december 1986 opgericht en statutair geves tigd in het 'belasting en geheim- houdingsparadijs' Jersey. Op 1 ja nuari 1987 had GPA een aandelen kapitaal van negen Amerikaanse dollar. ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - Het slechte zomer seizoen heeft bij de hotels in de kustgebie den en in toeristische centra minder ramp zalige gevolgen gehad dan werd veronder steld. De bezettingsgraden waren wel slecht, maar het voorseizoen heeft de druk op de resultaten grotendeels opgevangen. Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde jaarverslag van Horecaf. Hier en daar is sprake van invloeden door de toegenomen arbeidstijdverkorting. Be drijven melden dat er minder omzet zou zijn doordat zakenlieden als gevolg van atv min- komst zal begin november worden der tijd hebben om in alle rust met relaties ondertekend. De lening loopt acht- te gaan dineren. "Het zijn niet meer dan in- tien jaar en over de rente is niets drukken", aldus Horecaf. bekendgemaakt. De hotels in de grote steden hadden het meest te lijden van het ongunstige weer. (jrOiiatn Vooral de luxe hotels (vier en vijf sterren) in Een aantal werkmaatschappijen Amsterdam zagen hun omzet dalen met 2 van de Rotterdamse rederij Goliath tot 11 procent. Daarentegen namen de om- surséance van betaling ge gaan. Het gaat daarbij'om werk maatschappijen die zich bezighou den met het transport van zware la dingen en het verzorgen van sleep diensten. Ontslagen in deze 40 werknemers tellende groep zijn niet uitgesloten. zetten van de één- tot drie-sterrenhotels toe. Den Haag noteerde ook een toeneming van twee procent. Maar die kwam opvallend genoeg bijna geheel voor rekening van de vier- en vijf-sterrenhotes. Die leden wel ver lies in de vakantieperiode. Horecaf veron derstelt dat flink aan de kamerprijzen is ge sleuteld om de bezetting op peil te houden. Want de netto-kameropbrengsten liepen over het geheel terug. In Rotterdam noteerde men een beschei den omzetdaling. Maar de vier- en vijf-ster renhotels hadden een lichte stijging, tegen een sterke daling van de één- tot drie-ster renhotels. In overig Nederland volgden de bedrijfsomzetten de landelijke ontwikke ling: een bescheiden verlies. Restaurants De restaurantsector kon zich goed hand haven tot dusver dit jaar. De zwaarste terug gang deed zich voor bij restaurants in de toeristische centra: 1,1 procent omzetver lies. Speciaal de restaurants met terras had den slechtere resultaten als gevolg van het weer. Het grootschalig restaurantbedrijf doet het tot dusver goed, in tegenstelling tot 1986. De maaltijd- en spijsverstrekkende be drijven hadden vorig jaar een omzetstijging van 0,9 procent. Maar rekening houdend met een prijsstijging van 1,8 procent daalde de afzet toch. Voor het eerste jaar daalde het aantal bedrijven. Typerend is wel de op komst van de zogeheten eetcafés, ten koste overigens van veel kleinere (dorps)cafés. Al met al constateert Horecaf dat de stij ging der consumptieve bestedingen van 3,5 procent vorig jaar grotendeels aan de hore- cawereld voorbij ging. De omzet steeg wel iswaar met 1,8 procent, maar de prijzen ook. Europa De Nederlandse horecabedrijven willen dat de Europese landen samen het produkt 'Europa' als toeristische attractie gaan ver kopen in het buitenland. Daarbij moet dan voornamelijk worden gemikt op de Vere nigde Staten en Japan, maar ook op Latijn- samerikaanse landen als Argentinië en Br azilië. Het Nederlands Bureau voor Toeris me zal worden gevraagd met zusterorgani saties van andere landen kontakten te leg gen voor deze gezamenlijke aanpak. Horecaf wil ook haar zusterbonden in de EG-landen proberen samen te brengen. Met kringen van het Europees parlement is al overleg gevoerd over deze benadering. Aan leiding is het feit dat ons land dit jaar nog geen herstel van het Amerikaans toerisme tegemoet kan zien. Wel wordt een stijging van vijf procent verwacht. De Europese kustlanden leden na de kernramp in Tsjernobyl meer toeristisch verlies dan andere Europese landen. Maar ook factoren als criminaliteit en terrorisme zijn debet aan een terugval in het VS-toeris- me. De Amerikaanse reizigersstroom over zee daalde met 23 procent. Horecaf denkt dat ons land ook lijdt on der negatieve publiciteit. Uit onderzoek blijkt ook dat het aanbod van zogeheten budgetreizen te weinig op de Amerikaanse markt doordringt. "Omdat de Amerikanen Europa als één land zien, zouden we geza menlijk moeten werven", meent Horecaf- directeur R.C. den Heijer. De Amerikaanse touroperators hebben laten weten dat bij een stabiel blijvende dol larkoers de huidige verschuiving van het Amerikaanse bezoek van dure naar goedko pere hotelaccommodatie de komende jaren blijvend zal zijn. Alleen bij bestemmingen als zon en wintersport is men nog bereid voor de extra luxe te betalen. Voor stadsva- kanties en doorreisbestemmingpn bestaan lagere eisen. Wel moeten er goede sanitaire v gen worden geboden. Kamers zonder dou che of bad en toilet kunnen niet meer, zo constateert de Horecaf.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7