'Juvenalis houdt mensen vergrootglas voor' PODIUMBLIK Jules Croiset over nieuw soloprogramma Lunchconcert Stichting Jonge Leidse houdt mini-festival Nelleke Geesink toont onzekerheid DINSDAG 13 OKTOBER 1987 PAGINA 21 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN - Toneel, dans en amu sement staan vermeld op de agenda's van de Leidse theaters voor de komende week. Laurens van Rooyen De Leidse Schouwburg haalt vanavond Laurens van Rooyen weer in huis, die met zijn roman tisch gepolijste muzikale show een breed publiek aan zich weet te binden. Oude successen als 'Re verie' en 'Flowers for a lady' zul len aaneen worden geregen in een vlechtwerk van vele andere bekende melodieën. Zo zullen tij dens Van Rooyens 'soiree' beken de thema's uit televisieseries te beluisteren zijn alsmede compo sities van Mozart, die men ge woonlijk in de concertzaal hoort. Het programma belooft verder Spaans getinte melodieën en een arrangement van het Beatles nummer 'Fool on the Hill'. Ook Gershwin komt deze avond even langs. Chris Hinze De musicus Chris Hinze is eveneens een bekende in het thea ter aan de Oude Vest. Hij treedt er donderdagavond op met zijn 'Combination', te weten de Fran se bassist Mare Perier, de Indiase percussionist Ramesh Shotham, de Afrikaanse slagwerker en zanger Lelo M'Batchi en de Ne derlandse gitarist Kier van der Werf. Van de fluitist Chris Hinze is bekend dat hij al gedurende ve le jaren een synthese tracht te be werkstelligen tussen Indische, Afrikaanse en Westeuropese mu ziekstromingen. Zijn ontdek kingstocht door het rijk van de muziek heeft recentelijk geresul teerd in het album 'Nazali'. Com posities uit dit album zullen deel uitmaken van het overmorgen in de Leidse Schouwburg te bezor gen muzikale pakket. Brasil Tropical Brasil Tropical staat voor Zuidamerikaans temperament, op theatrale wijze tot uitdruk king gebracht door schaarsgekle- de. melkchocoladebruine meisjes met nadrukkelijk te etaleren heuppartijen en al even makke lijk over het podium duikelende dansers met veel acrobatisch ta lent. De geparfumeerde show is in Leiden al talloze malen te zien geweest, maar keert vrijdag avond vernieuwd naar de schouwburg terug. Voor zover de dames zich niet (halfjbloot geven en de heren alleen het schaam deel bedekt houden, zijn er de be kende kleurrijke kostuums met hun pluimen en pailletten, die het kijkspel compleet moeten ma ken. De aan de B raziliaanse folk lore ontleende show, waarvan ritme en tempo de belangrijkste kenmerken vormen, eindigt als vanouds met Carnaval in Rio. Jules Croiset De acteur Jules Croiset voegt een nieuwe voorstelling toe aan zijn lijst van solo-produkties. Op zaterdagavond gaat namelijk in de Leidse Schouwburg 'Niet van gisteren' in première, welk stuk is gebaseerd op de satiren van Ju- venalis. Het was deze Romeinse hekeldichter die zich negentien honderd jaar geleden al ergerde aan nog immer actuele zaken als huwelijksontrouw, het streven naar macht, uitbuiterij, discri minatie, seksuele uitspattingen en cultuurbarbarisme. De wa pens die Juvenalis gebruikt, zijn spot, ironie, overdrijving en bij tende humor. Het is de kwaliteit van Juvenalis' werk, die Croiset heeft doen besluiten om er een voorstelling aan te wijden. De vertaling van 'De satiren van Ju venalis' is van mevrouw M. d 'Ha- ne-Scheltema, die daarvoor de Martinus Nijhoffprijs kreeg. De toneelbewerking is van Josephi ne van Gasteren, die de voorstel ling ook regisseert. Elders op deze pagina een interview met de solo acteur Jules Croiset. .Dag Monster' Theater Eldorado komt maan dagavond naar de Leidse Schouwburg met de als familie voorstelling aangekondigde pro- dukie 'Dag Monster'. Het gaat om een bewerking van het sprookje 'La Belle et la béte', het verhaal van het mooie meisje en het lelij ke monster, dat haar wil trou wen. Drie actrice spelen met el kaar dit klassieke verhaal. Ze fladderen in roze onderjurkjes het toneel op met de mededeling dat zij dat oudste verhaal nu eens op hun manier gaan bren gen. Een manier, die iets heeft van hoe kinderen een stukje spe len. Afwisselend nemen de actri ces de verschillende rollen voor hun rekening: de oude vader, die in ruil voor een roos uit de tuin van het monster zijn liefste kind moet afstaan, de onwaarschijn lijk mooie en opofferende jongste dochter, de krengen van oudere zusters en het monster, dat hoopt door de liefde zijn oorspronkelij ke gedaante van prins terug te krijgen. Volgens een recensie in NRC Handelsblad betreft het een voorstelling van hoog professio neel niveau. In een prachtige. suggestieve belichting ziet elke stap. elke beweging er uit als een ballet', zo staat er te lezen. De speelsters, die van rol wisselen door zich op het toneel te verkle den, zijn Ryan van den Akker, Renske van Proosdij en Marian van Steen. De voorstelling, de om zeven uur begint, duurt een klei ne vijf kwartier. Franse dans Het LAK haalt woensdag avond opnieuw een vertegen woordiging van de hedendaagse Franse dans in huis. Het betreft ditmaal de 'Compagnie la Pied a Coidisse'. waarvan de danseres en choreografe Christiane Blaise de oprichtster en leidster is. Was het gezelschap er in vroegere pro- dukties vooral op uit grenzen te verleggen en abstracte dans te maken, in 'Danse Coupable a Préméditation' Dans van schuld met voorbedachte rade) wordt er een andere procedure gevolgd. Uitgangspunt is een Amerikaans krantebericht over een mysteri eus vermoorde vader van vijf kinderen, die ieder een andere moeder hebben. De familie leeft in grote afzondering en de bui tenwereld twijfelt aan de on schuld van de kinderen. Dit gege ven werkt Christiane Blaise in een abstracte, soms geometrisch aandoende choreografie met een mysterieuze sfeer uit, zonder het verhaal letterlijk op het toneel te zetten. In een expressieve stijl drukt iedere danser het eigen eenzame leven uit, afgewisseld door uitingen van tederheid èn agressie jegens elkaar. Er is spra ke van een uitgekiende combina tie van dans, theater en aan de filmkunst ontleende elementen, waarbij vooral de mogelijkheden van de ruimte worden uitgebuit. Gustave Flaubert Marlies Heuer, Lieke Rose Al- tink. Die van Duin en Wouter Steenbergen zijn de spelers van de door Lidwien Roothaan gere gisseerde voorstelling met als ti tel 'De lente is onnozel'. Een voor- Fragment uit de voorstelling 'Dag Monster' met Ryan van den Akker, Renske van Proos dij en Marian van Steen. <foto Bas stelling, die mede tot stand is ge komen dank zij de samenwer king met Floor Oskam (beeld) en Theo Nijland (muziek). In deze voorstelling wordt voortgebor duurd op een aantal ideeën, die zijn ontwikkeld tijdens het wer ken aan 'Hesper', de beeldende, muzikale produktie. gebaseerd op het werk van Djuna Barnes. Zij die deze voorstelling destijds in het LAK-theater hebben ge zien, zullen wellicht uitkijken naar de nieuwe produktie van 'De Omweg', vrijdag- en zater dagavond in datzelfde theater. Uitgangspunt is ditmaal de weerbarstige natuur van de ne gentiende-eeuw se schrijver Flau bert en zijn onophoudelijk zoeken naar de vormdie paste bij wat hij wilde uitdrukken. Flaubert is vooral bekend geworden door zijn roman Madame Bovary. Naast het moeizaam uitwerken ran van zijn romans (vijf in der tigjaar) sch reef Flaubert duizen den brieven. Brieven over de troosteloze bekrompenheid van zijn tijdgenoten, de weerzinwek kende verveling, de last en de vreugde van het schrijversschap. De roman Madame Bovary en de brieven van Flaubert vormen het materiaal, waaruit 'De lente is onnozel' is samengesteld. In de toelichting op het programma is sprake van een 'grillige, expres sionistische voorstelling, waarin beeld en bewegng even belang rijk zin als de tekst'. Spelen met vuur De kindertheatergroep Ziezo komt zondagmiddag nog eens naar het LAK met een voorstel ling. die in het vorige seizoen veel belangstelling trok. De voorstel ling heeft als titel 'Spelen met vuyr' en gaat over het gegeven dat wat de één goed vindt bij de ander niet door de beugel kan. Ze is bedoeld voor kinderen vanaf Richard de Koning DWARF-Jeugdtheater geeft za terdagmiddag in de Kapelzaal van K&O twee première-voor stellingen van het stuk 'Richard de Koning' naar Shakespeares Richard III'. De eerste voorstel ling begint om 14.30 uur. de twee de om 16.30 uur. De stukken wor den gespeeld door Arend van der Boom. Annélene Lintelo en Frank Koenen. De poppen zijn gemaakt door Leni Lintelo. de re gie is van Peter Lintelo. Het ligt in de bedoeling om dit samenspel van acteurs en poppen te herha len op 20 oktober. 4 en 18 novem ber en 2 en 9 december. De voor stellingen zijn bedoeld voor kin deren vanaf zes jaar. The Family De Leidse toneelvereniging Im perium geeft vrijdag- en zater dagavond de laatste herhalings voorstellingen van Lodewijk de Boers 'The Family' in een verkor te bewerking van Bart Vieveen. die deze produktie ook regisseer de. AMSTERDAM/LEIDEN - Jules Croiset zoekt naar woorden. De vraag was met wie vandaag de dag de legendarische satiricus Juvenalis te vergelijken is. De naam van Freek de Jonge valt, maar Croiset vindt de gelijkenis niet helemaal kloppend: Freek de Jonge is te filosofisch. Later in het gesprek zegt hij: "Hugo Brandt Corstius in hexameters, dan zit je aardig in de richting". Tussen de scherpslijper Brandt Corstius en de Romein Juvenalis (ca. 100-140 na Chr.) liggen bijna negentien eeuwen; toch, zegt Croiset, wat Juvenalis schrijft dat gaat over vandaag. 'Niet van gisteren', 'het nieuwe solo-programma van Croiset, is opgebouwd uit de Satiren van Juvenalis. Recentelijk werden ze vertaald door Marietje d'Hane- Scheltema die er de Nijhoff-ver taalprijs voor kreeg. Josephine van Gasteren merkte de verta ling op, stelde vast dat dit voor het theater bewerkt moest wor den en lichtte Jules Croiset in. Hij deelde haar enthousiasme en het resultaat van beider samen werking is aanstaande zaterdag in de Leidse Schouwburg te zien. Van Gasteren voerde de regie, Croiset speelt de Satiren van Ju venalis en hij doet dat, zoals we van hem gewend zijn, in zijn een tje. Heeft Croiset een speciale voorkeur voor solo-program ma's? Croiset: "Ik doe al bijna zestien jaar solo-programma's. Ik heb in al die jaren een eigen publiek ge creëerd. Elk jaar een ander pro gramma. Ik ben wat dat betreft - het is niet anders - een feno meen. Ik programmeer en denk twee jaar vooruit, voor volgend jaar ben ik al weer bezig. Als een gezelschap mij vraagt zit ik vol geboekt. Door deze werkwijze en het succes van mijn voorstellin gen blijf ik op de solo-toer". - Is dat geen eenzame aangele genheid. dat steeds weer alleen langs die theaters trekken? "Met 300 man publiek in de zaal voel je je niet eenzaam. Ab soluut niet! Bovendien werk ik samen met twee technici, 's avonds doen we alle drie ons werk". - Mis je niet het contact met me despelers, regisseurs, vervreemd je niet zo van bepaalde ontwikke lingen? "Ik probeer, zover dat binnen mijn mogelijkheden ligt, zoveel mogelijk te zien. Maar er ont snapt natuurlijk veel aan mijn aandacht. Ik erken en beken dat als een gemis. Niettemin, op dit moment voel ik me niet tot grote gezelschappen aangetrokken. Ik ben door één van de drie grote Nederlandse gezelschappen be naderd, maar heb nee gezegd. Ik zie het niet zitten, ik kijk de kat uit de boom". - Waarom zie je die toneelgezel schappen niet zitten? "Ik denk aan het nieuwe Am sterdamse gezelschap (Toneel groep Amsterdam/R.E.). Ik vind dat een soort zelfbevrediging van een aantal mensen. Ze zijn niet tot compromissen bereid. Vak bekwaamheid - dat zeggen ze ook voortdurend in interviews - staat voor hen op de tweede plaats. Het gaat ze om de 'ziel' en meer van dat soort dingen. Het is toneel voor een incrowd-gezel schap. Jk hoop dat ik me zwaar vergis, maar ik heb er weinig ver trouwen in". - Je soloprogramma's zijn vaak bewerkingen van teksten die niet voor het toneel zijn ge schreven. Hoe weet je tevoren oj een tekst ook als toneeltekst "Dat weet je nooit. Je ontwik kelt natuurlijk wel een bepaald inzicht. Wat de keuze van de tek sten betreft, zoek ik vaak een kapstok. In het Multatuli-jaar bracht ik een Multatuli-program- ma; in het. Kafkajaar - ik weet niet meer of het om zijn geboor te- of sterljaar ging - een Kafka- programma. Op die manier krijgt je voorstelling ook extra aan dacht. De voorstelling van Juve nalis is hierop een uitzondering, hoewel je het in verband kan brengen met de Nijhoff-prijs die de vertaalster van de Satiren vo rig jaar kreeg. - Toneel is drama, conflict tus sen mensen, is dat als eenling op het toneel uit te beelden? "Zo'n vraag zou je eigenlijk niet aan mij moeten stellen, dat moet je aan iemand uit het pu bliek vragen. Maar ik registreer de emoties die zo'n Multatuli- voorstelling bij het publiek op roept. Ik stimuleer de fantasie van het publiek. Met een tekst zijn wonderlijke dingen te doen. ik kan met woorden tussen mij en het publiek een enorme span ning oproepen". - Je hebt de satiren van Juve nalis gekozen omdat zijn teksten ook nu geldigheid bezitten "Juvenalis leefde in Rome in de tijd van de keizers Trajanus en Hadrianus. Hij hekelt op bui tengewoon cynische, scabreuse en gewaagde wijze de wantoe standen en decadentie van zijn tijd. Alles wat hij over zijn eigen tijd zegt, gaat op voor vandaag. Het is absoluut geen oude koek. Ik sta op het toneel met een toga, maar ik had net zo goed een spij kerpak kunnen aantrekken. Juvenalis was een conferen cier uit het oude Rome, zijn sati ren voerde hij zelf op. Wat hij zegt is niet mis. Ook ik richt me tot het publiek. Ik spreek ze aan. Ik ben er op voorbereid dat er reacties komen, er zullen onher roepelijk mensen opstaan en weggaan". - Het is een maatschappijkriti sche tekst? "Het is pure maatschappijkri tiek. Juvenalis hangt de vuile was van Rome buiten. Hij hekelt de rechtsspraak, het vreemdelin genbeleid, de woonproblemen, de misdaad, de verloedering van de staat. Je kan talloze verbin dingen leggen naar deze tijd. Als hij het over het leegvissen van de zeeën heeft, denk ik aan Braks. Op het asielbeleid van nu levert Juvenalis al min of meer kritiek. Als ik de krant opensla of op weg naar huis het radioprogramma 'Met het oog op morgen' beluis ter, signaleer ik steeds weer pa rallellen. Juvenalis houdt de mensen niet zozeer een spiegel voor maar eerder een ver grootglas. Hij vergroot het. Hij laat de mensen schrikken van zichzelf. Het is één gigantische waarschuwing. Hij dwingt tot zelfonderzoek". - Je doet eigenlijk iets wat het Nederlandse cabaret bijna niet meer doet: maatschappijkritiek geven. "We hebben inderdaad op dit moment niet zo'n hekelend caba ret. Er is een flardje, een stukje politiek. Meer niet. Maar ook bij Juvenalis is er niet alleen dat ge bijt. Er zijn ook tegenkleuren. Zijn verlangen naar een maat schappij waar rust en orde heerst en mensen respect voor elkaar hebben. Dat is niet de wereld van de Centrumpartij. Als mensen kwaad willen kunnen ze Juvena lis verkeerd uitleggen, bij voor beeld wat hij over vrouwen zegt, maar hij waarschuwt juist tegen allerlei dubbele opvattingen". - Er heerst een soort stereotiep beeld van Jules Croiset als ie mand die de nagedachtenis aan Ko van Dijk levend houdt. "Daarmee kan ik me alleen trots en gevleid voelen. Ko van Dijk was een groot mens. Stel je voor dat je als Ko van Dijk het hiernamaals in mag. Maar het is niet helemaal waar. Ik zoek steeds naar nieuwe wegen. Juve nalis is daarvan het absolute be wijs. Het is de eerste keer dat de Satiren van Juvenalis in Neder land weer worden uitgevoerd; tot nu toe bestonden ze nog slechts als leestekst". Als ik tot slot informeer naar de leeftijd van rëgisseuse Jose phine van Gasteren - al vijftig jaar als actrice actief - legt Jules Croiset mij uit dat het vragen naar de leeftijd van een dame al tijd een delicate kwestie is. Hoe was de samenwerking met haar als regisseuse, vraag ik dan. Croi set gekweld: "Nu maak ik het mee. Ze is bikkelhard, je wordt tot het bot uitgekleed. Als ik te vreden ben, vindt zij het nog he lemaal niks". RADBOUD ENGBERSEN LEIDEN- De Stichting Jonge Leidse houdt op 23 en 24 oktober in het Imperiums Microtheater een mini-festival. De bedoeling is om er een halfjaarlijks evenement van te maken, dat diverse vormen van uitvoerende kunst moet omvatten. De Jonge Leidse, in 1985 opge richt op initiatief van een aantal jonge theatermakers, gaat er bij de organisatie van het mini-festival van uit, dat niet alleen bij de stich ting aangesloten groepen mee zul len doen, maar ook een aantal pro gramma's van 'buiten' kan worden aangetrokken. Het duo "Demi-Blanche", dat uit de saxofonist Roeland Kapaan en de pianist Ger Otte bestaat, geeft donderdag om 12.45 uur een lunch concert in de Kapelzaal van het K &0-gebouw in Leiden (ingang Ha- zewindsteeg). Op het programma staan werkjes van Byrd, Moess- orgski, Bozza, Pepper, Castérède, Giovannini e.a. De eerste editie van het mini-fes tival zal worden gehouden op vrij dag 23 oktober en zaterdag 24 okto ber onder de titel 'Kaas kunst uit het vuistje, festival Jonge Leidse'. Op vrijdag 23 oktober is er een gevarieerd programma met moder ne dans, theater, acrobatiek en ge luidsperformances door o.a. Laze- rus, LEST (Leiden English Spea king Theatre), Kees van der Knaap en Toch Theater. (Aanvang 20.30 uur). Op zaterdag 24 oktober is er 's- middags een kinderprogramma's met optredens door Pluisje en Klapsigaar (Aanvang 14.00 uur), 's- Avonds is er weer een programma met theater, mime en poëzie door o.m. Blauwe Eend, Brandtheater en GTD. (Aanvang 20.30 uur). Op beide avonden is er tijdens de pauzes en na afloop van het pro gramma live-muziek en op het wa ter van de Oude Vest zal tijdens het festival een lichtgevend kunstwerk te zien zijn. De Stichting Jonge Leidse be staat ruim twee jaar. De belangrijk ste activiteit van de stichting is het beheer van een aantal oefenruim ten in de Kaasmarktschool ten be hoeve van Leidse muziek en thea tergroepen. De stichting heeft op het ogenblik zes lokalen onder haar beheer, waar allerlei produk- ties zijn ontstaan. Alexandra Radius 30 jaar danseres AMSTERDAM (ANP) - Alexan dra Radius, eerste soliste bij Het Nationale Ballet, gaat haar 30-jarig dansjubileum op 21 november vieren in Het Muziektheater in Am sterdam. Zij doet dat met een fees telijke voorstelling van balletten van George Balanchine, Rudi van Dantzig en Toer van Schayk. De 45- jarige ballerina begon haar loop baan bij het toenmalige Neder lands Ballet onder leiding van So- nia Gaskell. Vanaf de oprichting van Het Nederlands Dans Theater in 1959 is zij, samen met haar echt genoot, de danser Han Ebbelaar, jaren aan dat gezelschap verbon den geweest. Na een contract van enkele jaren bij het American Bal let Theatre in New York kwam zij in 1970 bij Het Nationale Ballet. Tij dens het jubileumprogramma danst Alexandra Radius in 'Diamonds' van Balanchine, gezet op muziek van de laatste vier delen van de Derde Symfonie van Pjotr Iljitsj Tsjajkovski, en in 'Vier letzte Lieder' van Van Dantzig op muziek van Richard Strauss. gevoerd in de Kapelzaal op 12 oktober. Begeleiden of solo-spelen zijn twee heel verschil lende zaken, al moetje in beide gevallen een respec tabele pianistische bagage hebben. Als begeleider moetje weten wanneer je moet volgen of leiden; het vraagt een flexibele instelling, een bereidheid om te luisteren en in het samenspel te geven en te nemen. Een solist daarentegen moet het op het podium al leen klaren, niemand die hem in een wisselwerking stimuleert. Nelleke Geesink, vooral bekend als begeleidster van Emmy Verhey, leek het daar op het nieuwe ver hoogde podium in de Kapelzaal (een hele verbete ring trouwens) wat moeilijk mee te hebben. Haar spel had vooral voor de pauze een zekere recht door-zee kwaliteit. Mozarts Rondo in a K V. 511 klonk helder maar ook wat nuchter. In de Sonate in D K.V. 576 manifesteerde haar innerlijke spanning zich in temposchommelingen in de snelle delen en in passagespel dat steeds weg dreigde te lopen. De Ballade in f op. 52 van Chopin waarin het eenvoudi ge thema steeds in een ander licht komt te staan door toonsoort-wisselingen en veranderingen in de onderliggende accoorden, had in poëtisch opzicht gewonnen wanneer Nelleke Geesink los had kun nen komen van het oorspronkelijke notenbeeld. Er was te weinig sprake van een persoonlijke vi sie. Pas in de Sonate in Bes van Schubert het zij ein delijk merken meer in huis te hebben dan ze tot dan toe had getoond: een gevoel voor de lange melodi sche lijn die bij Schubert altijd moet zingen, rust in het langzame deel, en esprit in het slotdeel. En waarom zou een pianist die last heeft van geheugen - stoornissen niet gewoon de muziek meenemen? Onzekerheid is bepaald niet bevorderlijk voor on bekommerd r MIES ALBARDA

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21