'Gelijkspel is niet genoeg' Karpov kiest rustig vaarwater SpoSTV Utrecht betaalt fans geld terug 'an de yjujn. Forree ldest Scherpte ontbreekt bij start schaaktweekamp voor UVS DINSDAG 13 OKTOBER 1987 Michels rekent op eigen kracht ZABRZE (ANP) Het Nederlands elftal speelt morgen in Zabrze de zoveelste finale. Want zodanig beti telt bondscoach Rinus Michels elk duel met enig belang voor de inter nationale toernooien. De kwalifica tiewedstrijd voor de Europese titel- veel jongens, die strijd tegen het praktisch uitge- schakelde Polen is volgens Michels van beslissende betekenis. „Er moet gewonnen worden, wil len we de kans op plaatsing eindronde in V" verliezen. Aan hebben we niks, al valt de uiteinde lijke beslissing natuurlijk op 16 de cember in Athene tegen de Grie ken", zo stelde de coach gisteren. „De Polen hebben dat vorig jaar in Amsterdam met honderd pro cent organisatie gedaan. In eigen huis geven ze onbewust toch wat meer ruimte. Daarom ligt deze uit wedstrijd ons beter. Wij hebben doelpunt kun- maken. Maar zonder ruimte valt dat niet mee. Uit ligt ons dus beter dan thuis, maar het blijft al tijd nog een heel karwei." r 4 r» i. r j Michels denkt in Zabrze een West-Duitsland niet minder sterk en overtuigd Pools elftal tegenover zich te krijgen. De praktische uitschakeling van de Polen, vooral te wijten aan het ge lijkspel in eigen huis tegen Cyprus, Ken zo sieiae ae coacn Slieren. heeft zijn invloed op de aanpak. Normaal gesproken laat M1Chels Tp™ Jr Hnn,™ zijn ploeg in uitduels graag één punt spelen. Vertrouwen Michels durft slechts op eigen re- Tegen de Hongaren speelden enkele weken geleden plotseling vrijuit. Aanvallend dus, met drie spitsen. Dat leverde veel individue le hoogstandjes op. Het maakt het wel allemaal onoverzichtelijker. i Basten (r) en Ruud Gillit is morgen i n de voetbalinterland tegen Polen Tegen ons verwacht ik echter, het bekende countervoetbal, met hooguit twee aanvallers. Dat is ge- dige wedstrijd van de ranglijst-j voerder Griekenland, één punt meer (9) dan Nederland met wedstrijd r al uitgeschakelde Hongarije, boe zemt Michels slechts wantrouwen in. „We weten hoe dat werkt bij de Hongaren. Als er niets meer op het spel staat, dan zakt hun motivatie buitenlanders er niet bij zijn. De rol van deze spelers wordt terecht in twijfel getrokken. Als ze erbij zijn, dan blijven ze vaak onder hun nor male niveau. De Polen hebben de mir m0»r^HeSlMi$htelS na h T\ laatste drie we'd'strijdeniTeïken's Nederland tegen het al zonder buitenlanderJSi géWOnnen, geplaatste Hongarije zijn laatste t k vriendsrhanneliik pn kans nn kwalifiratio vnnr de we- 1 vnenascnappenjK en uc wc een keer voor het EK." kans op kwalificatie reldtitelstrijd greep. Het ging in Budapest gepaard met een belangrijke zege (0-1), die vorig jaar bij de openingswedstrijd van de voorronde om het Europese eindtoernooi met dezelfde cijfers werd herhaald. Het Nederlands elf tal won de laatste jaren vaak beslis sende uitwedstrijden (Leipzig 1979, Dublin 1983, Budapest 1985 en 1986), maar in Polen lukte dat nog nimmer. Nederland won van de negen onderlinge duels twee, beide keren in eigen huis. „Gezien de laatste uitwedstrij den (winst op Hongarije en Cyprus, gelijk tegen Spanje) moeten we vaststellen dat Nederland het in zulke duels beter doet. Je krijgt als ploeg wat meer ruimte. Het Hol landse spel is geen countervoetbal. Wij spelen dat nationaal niet, dus kiezen we ook internationaal niet voor dat systeem. Wij vallen aan. In thuiswedstrijden krijgt je dan een muur van verdedigers tegenover je", stelde Michels. Schaars Michels wilde van zijn plannen zo weinig mogelijk kwijt op lucht haven Schiphol, voor het vertrek naar Krakow, waar een moeizame ontvangst volgde. De schaarse aan wijzingen die de coach gaf, waren echter voor de goede toehoorder voldoende. Voor de positie van doelman is Van Breukelen meer in dejnarkt dan Hiele. „Over de keuze van de keeper hoef ik niet lang na te denken. Het is rustig aan het front", was de begeleidende tekst van de bondscoach, die in mei te gen Hongarije na veel rumoer in de pers over de vorm van Van Breuke len en de opkomst van Menzo toen verrassend de voorkeur gaf aan Hiele. Wat betreft de rest van de ploeg wenst Michels zo weinig mogelijk te schuiven, zo gaf hij volmondig toe. De achterste lijn lijkt vast te liggen met Silooy, Spelbos, Koeman en Van Tiggelen. Van Bas ten en Gullit zijn vrijwel zeker van een plaats in de spits. Michels over de rol van Gullit: „Ik wil hem daar hebben waar hij zo gevaarlijk mo gelijk kan zijn en dat is voorin. Hem iets meer naar achteren laten spelen, heeft geen zin. Als hij een bewaker op zijn nek krijgt, dan volgt die hem toch overal. Hij zal het dan in het persoonlijke duel moeten uitvechten." Gullit hangt die theorie van de bondstrainer aan en wil graag op de plaats naast en achter Van Basten spelen. Die posi tie werd vorig jaar bij Ajax met ver ve door John Bosman vervuld. Bedenktijd Op het middenveld zullen de aanvallende flanken bezet worden door Vanenburg en Van 't Schip, de laatste op de voor hem slechts in Oranje bekende linkervleugel. Routinier Mühren bestrijkt de lin kerkant van het middenveld. Over het vervullen van de vacature aan de rechterkant van het middenrif, ontstaan door de absentie van Rijk aard en de blessure van Wouters, zegt Michels nog wat bedenktijd te willen. De keuze is tussen de uit vorm zijnde Ajacied Winter en de bij PSV weer opgebloeide Berry van Aerle. De 24-jarige verdediger- van-origine is bij de landskampi oen de laatste weken in opvallend goeden doen. Michels ziet de Hel monder, vorig jaar actief in Ant werpen, als een goede allrounder en heeft in zijn hart de keuze al be paald. Op de vraag of hij Van Aerle als bankzitter had meegenomen kwam een haast hakkelend ant woord. „Zijn keuze is gerechtvaar digd. Hij zit voor mij al schuin op de bank", was het ontwijkende ant woord van Michels. Of Van Aerle tegen de Polen een speler wordt, die in de categorie „eens maar nooit weer" gaat vallen, is niet te voorspellen. Types als Balken- stein, Van Deinsen, Hofkens, Hoekstra, Hofman, Meutstege, Ot to en Van Rijnsoever hebben dat ook nooit van zichzelf gedacht, bij hun opvallende eerste en naar later bleek enige optreden in Oranje. Arbiter slaat speler neer TIGHENIF (AFP) - Een voetbal wedstrijd in Algerije is zondag be ëindigd door knock-out. De scheidsrechter voelde zich bij het tweede-divisieduel tussen Tighe- nif en Sidi-Bel-Abbès dermate be dreigd door de spelers, dat hij een van hen in de 66e minuut een rechtse directe gaf. Direct daarop blies hij het duel af. Na het ongewone incident ver klaarde de arbiter dat hij geen an dere uitweg meer zag. „Ik moest handelen uit lijfsbehoud. Als ik niet had geslagen, had die speler dat wel Scylla De Leidse tafeltennisvereni ging Scylla is ontstemd over de wijze waarop zij door de gemeen te wordt behandeld. Al enkele ja ren is de club op zoek naar een andere behuizing, enerzijds om dat de oude niet meer voldoet an derzijds omdat de gemeente daar (Cathrijnestraat) tot nieuwbouw wil overgaan. Wie de gebeurte nissen van de afgelopen driejaar overzietzal zeker begrip opbren gen voor Scylla's irritatie, want slagvaardig is het beleid van de gemeente bepaald niet geweest. Dat valt te meer op omdat de wet houder van sportzaken, Dick Tes- selaar, er om bekend staat vrij snel spijkers met koppen te slaan. Een ander verhaal is of Scylla ten opzichte van gemeentelijke voorstellen die de vereniging op 24 september waren gedaan nu wel zo'n verstandige houding aan de dag heeft gelegd. Het ging om drie alternatie ven: 1) fuseren met de andere Leidse tafeltennisclub Docos, 2) meehelpen een nieuw gebouw neer te zetten aan de Cathrijne straat en in de overgangsperiode (anderhalf jaar) spelen bij Docos of Oegstgeest, 3) een gebouw in de Kikkerpolder. Scylla is kwaad geworden over het eerste voorstel. En terecht. Het is iets onfatsoenlijks. Docos en Scylla hebben een eigen geschie denis, een eigen karakter en een eigen traditie. Wie iets weet van de sfeer tussen beide verenigin gen, haalt het niet in z'n hersens een dergelijke suggestie te doen. Afgezien van gemeentelijke ge makzucht, die hier kennelijk een rol speelt, is het ook nergens voor nodig tot een dergelijke bunde ling over te gaan. 'Onbespreekbaar' Waarom Scylla op de punten twee en drie zo volstrekt afwij zend doet, begrijp ik niet goed. Nieuwbouw aan de Cathrijne straat is voor Scylla "niet be spreekbaar" want "anderhalj jaar ondergebracht worden bij een andere vereniging zal een fa tale invloed hebben op het vereni gingsleven". Een dergelijk voorstel "niet be spreekbaar" achten, grenst aan hooghartigheid. De overgang naar een nieuwe accommodatie gaat altijd met ongemakken ge paard. Men maakt nu eenmaal geen omelet zonder eieren te bre ken, zoals de Fransen in zo'n situ atie plegen te zeggen. Anderhalj jaar je behelpen met in het ach terhoofd de wetenschap dat je daarna uit de zorgen bent, lijkt me geen ramp. Verenigingen heb ben wel met erger dingen te ma ken gehad. Nieuwbouw in de Kikkerpol der wijst Scylla afa) "omdat het terrein onveilig ligt, waardoor de aantrekkingskracht lid te wordenlte blijven van onze vere niging, met name voor vrouwen en kinderen, beduidend lager wordt" en b) omdat het 'achter land' van de Kikkerpolder wei nig toekomstperspectieven biedt voor de aanwas van nieuwe le den". Ik zal deze argumentatie niet bagatelliseren, maar men moet ook niet overdrijven. Een vereni ging als UVS, in het donkerste deel van de Kikkerpolder, hoor je niet klagen over veiligheid en te kort aan nieuwe (jeugd) leden, dus zo vreselijk hoeft het niet te zijn. En bij voetbalverenigingen luistert dat soort zaken allemaal veel nauwer, want daar zijn er vele van in Leiden. Je kunt overal terecht. Op het gebied van de tafelten nissport zijn er maar twee vere nigingen. De keus is dus zeer be perkt. Wie wil tafeltennissen is so wie so een tijdje onderweg. Daar ontkom je niet aan. Ik zeg niet dat Scylla de Kik kerpolder zo maar had moeten accepteren. Nee, er zijn betere plekken denkbaar. Maar in plaats van direct nee te zeggen, had men de gemeente eens kun nen vragen wat zij bereid was te doen om bijvoorbeeld de toegan kelijkheid van het complex te verbeteren. Nogmaals: Scylla's verbolgen heid over de gemeentelijk handel wijze de afgelopen drie jaar is te billijken. Er is al te veel gerom meld. Men krijgt nu echter onwil lekeurig het gevoel dat de irrita tie bij Scylla het koel en rustig be oordelen van alternatieven in de weg staat. De club heeft nu zelf voorge steld de lokalen van de Petrus- school aan de Lorentzkade te be trekken. Die school wordt vol gend jaar opgeheven. Ik hoop van harte dat dat lukt, want ik gun Scylla echt alle goeds. Maar mocht dat om een of andere reden niet kunnen doorgaan dan is het nader bekijken van twee van de drie gemeentelijke alternatieven zeker de moeite waard. ~l LEIDEN Jeffrey Forree, speler van Bax en het Nederlands zaal voetbalteam komt op het veld voortaan uit voor de Leidse hoofd klasser UVS. De 23-jarige Forree was al een paar seizoen uitsluitend actief in de zaal. Daarvoor kwam hij onder meer uit voor de jeugd van Ajax, het Amsterdamse SDW en de eerste divisieclub Telstar. De zaalvoetbalinternational, die min of meer door zijn Oranje-colle ga's Mario Faber en Hans van Leeuwen werd overgehaald om de schoenen met noppen weer eens uit de kast te halen, debuteerde zondag reeds in de hoofdmacht van UVS in het verloren bekerduel met VIOS. Forree speelde overigens een redelijk goede wedstrijd op de linksback positie. SEVILLA (GPD) - Na dertig zetten is de eerste matchpar tij tussen Anatoly Karpov en Gary Kasparov gisteren in re mise geëindigd. Aan dit weinig spectaculaire duel gingen vele emoties vooraf, want de wereldkampioen bracht de Spaanse organisatoren bijna tot wanhoop door onmogelij ke eisen te stellen aan zijn zetel tijdens de partij. Pas toen het 21e exemplaar hem ter beoordeling werd gegeven toonde de grote meester zich enigszins tevreden. Volgens velen is dit nog maar het begin, want de wereldkampioen is een expert in het creëren van spanningen, zowel op als bui ten het schaakbord. De talrijke grootmeesters, die de UTRECHT (GPD) - De spelers van FC Utrecht zullen na hun wanprestatie tegen amateur- hoofdklasser TOP een boete moeten betalen, die groten deels ten goede komt aan de supporters. De Utrechtse fans, die de reis naar Oss per combi- kaart hebben gemaakt, worden schadeloos gesteld en krijgen hun geld (27 gulden per per soon) terug. Sjaak Brand, voor zitter van de supportersvereni ging: „Daarmee is de schande van de bekeruitschakeling niet uitgewist, maar het is een posi tief gebaar van de club ten op zichte van de teleurgestelde aanhang". Brand toont zich overigens verontwaardigd over het ge drag van enkele gefrustreerde FC-supporters, die in de nacht van zondag op maandag de doelnetten van stadion 'Gal genwaard' hebben vernield. „Een staaltje vernielzucht waarmee niemand is gebaat. We zullen er scherp op toezien dat dergelijke activiteiten ach terwege blijven. Ook komende zondag in de thuiswedstrijd te gen Feyenoord zijn protest-ac ties aangekondigd, daar zijn we helemaal niet gelukkig mee". Han Berger staat achter het bestuursbeleid om een deel van de boete voor de trouwe sup porters te bestemmen. „Maar een ander deel van het geld dient gebruikt te worden om de vernielingen te bekostigen, want dat lijkt natuurlijk ner gens op. Ik kan geen enkele waardering opbrengen voor zo genaamde fans die eigendom men van de club beschadigen". Han Berger zal overigens in een persoonlijk gesprek zijn assistent Wim van Hanegem met nadruk wijzen op diens plicht om 'de vuile was binnen te houden'. Na afloop van het duel in Oss liet Van Hanegem geen steek heel van de Utrechtse formatie en trok hij de kwaliteiten van een aantal spelers in twijfel. Berger: „Ik kan bijna niet geloven dat alles wat ik in de kranten teruglees, inderdaad door hem is gezegd". Jan Willem van Ede, de enige speler die tegen TOP een goede indruk naliet, denkt dat Van Hanegem 'een schock-effect' beoogt. „Wanneer zondag tegen Feyenoord en volgende week woensdag tegen Hellas Verona mocht blijken dat zijn opmer kingen iets opgeleverd hebben, dan heb ik er vrede mee". De Utrecht-doelman zal zich ook niet verzetten tegen de opge legde boete. „Je speelt een. teamsport en wanneer er ge straft wordt, dan moet ieder een er onder lijden. Maar het lijkt me ook rechtvaardig dat de vernielingen in het stadion eveneens via die boete betaald worden. Wanneer de suppor ters die weg inslaan, dan denk ik dat ze helemaal verkeerd be zig zijn. De teleurstelling kan ik begrijpen, maar die manier van afreageren niet". partij in de speelzaal en in de pers kamer volgden, kwamen niet on der de indruk van de gebeurtenis sen. Karpov verwierf enig over wicht aan ruimte, maar had in dit stadium van de match nog geen ambitie om scherp te ageren. Hij verkoos voortdurend het rustige vaarwater en daardoor kon Kaspar ov vrij gemakkelijk een tegenactie op de damevleugel inzetten. Deze leidde in het vierde speeluur tot herhaling van zetten en kort daar op werd de vrede getekend. Morgenavond heeft Kasparov de witte stukken en algemeen ver wacht men dat er dan harder ge vochten zal worden. Wit: A. Karpov Zwart: G. Kasparov. Eerste matchpartij, Sevilla 1987, Koningsindische partij. 1. d2-d4 Pg8-f6 2. c2<4 g7-g6 3. g2-g3 Een kleine verrassing, Karpov aangeeft, dat hij niet op grote complicaties uit is. In de vori ge match had hij enige keren suc ces met 3. Pc3, waarna Kasparov door 3...d5 de z.g. Gruenfeldverde- diging inleidde. 3...c7-c6 Ook de wereldkampioen prefe reert in dit stadium een rustige va riant. Er komt een symmetrische positie op het bord, die ongeveer gelijke kansen biedt. Althans, zo luidt de theorie. Vroeger is meermalen gebleken, dat zwart het na 8. 0-0 Pe4! niet moeilijk heeft. 8...e7-e6 9. 0-0 Pf0-d7 10.f2-f4 Vorig jaar in de derde matchpar tij speelde Karpov 10. Pf3, maar kon daarmee weinig bereiken. De hier gespeelde opmars is bekend uit de dertiende partij van 1986. Anatoly Karpov (links) opent onder het toezicht van rivaal Gary Kasparov de tweekamp 10...Pb8-c6 Deze eenvoudige ontwikkeling is een nieuwe gedachte. In de bo vengenoemde dertiende partij zet te Kasparov voort met 10...f6 en be reikte daarmee een bevredigende positie. Misschien wijkt hij af uit vrees voor een huisanalyse. 11. Lcl-e3 Pd7-b6 12. Le3-f2 Lc8- Beide partijen hebben hun ont wikkeling op gezonde wijze vol- tooid en de positie is ongeveer in evenwicht. Met zijn volgende zet gaat Karpov tot de eerste directe actie over. 13. e2-e4 Pc6-e7 Het veiligst. Na 13...dxe4 14. Lxe4 gaan de witte stukken grote aktivi- teit ontplooien. 14. Pe5xd7 Zo verschaft hij zich in elk geval enig ruimtelijk overwicht. Na 14. Tel Le8, gevolgd door de ruil op e4, zou zwart het belangrijke veld d5 in handen krijgen. De kansen van wit liggen voor namelijk op de koningsvleugel. Een scherpe aanvalsspeler zou hier wellicht voor 17. g4 hebben geko zen om een doorbraak op f5 voor te bereiden. Karpov gaat rustiger te werk. Hij beveiligt eerst zijn dame vleugel. Tegen 20...La3 gericht. Taktisch foutief was 20. Pb5? wegens 20...a7-a6 21. Lf3-e2 Dd7-e7 Scherper lijkt 21...Lb4, maar na 22. Pbl wordt de loper gemakkelijk teruggedreven. Nog steeds heeft Karpov op de koningsvleugel niets ondernomen; van een tekort aan geduld kan hij in elk geval niet worden beschuldigd. Kasparov staat iets minder en is dus tevreden met remise door her haling van zetten, maar Karpov vindt het nog te vroeg. Er is nu inderdaad weinig meer van te maken. Als de zwarte dame op a3 komt heeft zwart voldoende tegenspel. 28...Pc6-b4 29. Pbl-c3 Pb4-c6 30. Pc3-bl. REMISE. HANS BOUWMEESTER Realiteit Quick Boys-Ajax 0-7, Rijns- j' burgse Boys-Fortuna Sittard 1-7. De top van het zaterdagvoetbal fc staat weer krachtig met beide be nen op de grond. De kans dat de Katwijkers en Rijnsburgers deze bekerronde zouden overleven, was natuurlijk uiterst klein, maar dat met dergelijke cijfers werd verloren, viel me toch wel wat tegen. Zelf zag ik Quick Boys-Ajax. Geen wedstrijd, meer een demonstratie van hoe een grote jongen tegen z'n ukkie van een kleine broertje speelt. De blauwwitten vond ik nogal timi de optreden. Ze probeerden als het ware mee te voetballen en ja, dat gaat natuurlijk niet. Quick Boys voelde er duidelijk niets voor op de eigen helft te blijven hangen, maar omdat men de techniek noch het raffinement had de bal ook maar een halve minuut in de ploeg te houden, kwam het daar toch op neer, zon der dat de strijdwijze daaraan werd aangepast. De van achter inschuivende Ajacieden werd niets in de weg gelegd, die had den een zalige middag, en alleen door het feit dat Meijer bij Ajax wel zeer slecht op schot was, bleef het bij 0-7. Na afloop heb ik nog even ge praat met enige leden van de Katwijkse sportschool Olympia, die zich in de buurt van de Ajax- aanhang hadden opgehouden. Het bestuur van Quick Boys had om die assistentie gevraagd en de sportschoolhouder had ermee ingestemd, zij het met niet te veel leden, want zijn vrees was dat dan het idee van een knokploeg zou ontstaan. En hij wenste abso luut niet dat zijn school op die manier 'naam' zou maken. Ver standige man dus. De vier Olympianen (rustige jongens, met van die dijken in plaats van schouders tegen de nek aan gebouwd) hadden niets behoeven te doen. "Af en toe kreeg je wel wat opmerkingen tiaar je hoofd geslingerd, maar als het bij woorden blijft is het niet erg. Waar die Amsterdammers zich wèl over verbaasden was dat er zo weinig politie te zien viel. Daar hoorde je ze een paar keer En als het nu wel uit de hand gelopen was, zo vroeg ik. "Nou, dan hadden we er een paar wel eh, kunnen helpen de weg naar de uitgang te vinden". RUUD PAAUW FIDE koppelt Timman aan Valery Salov SEVILLA (AP) - De wereld schaakbond FIDE heeft gisteren bij monde van voorzitter Florencio Campomanes officieel de parings tabel bekend gemaakt voor de kan didatenmatches voor het wereld kampioenschap schaken. De mat ches zullen volgend jaar januari be ginnen op een schaakfestival in St. John's in Canada. Dan zullen de volgende grootmeesters tegen el kaar uitkomen: Jan Timman (Ned) - Valery Salov (Sov), Andrei Soko- lov (Sov - Kevin Spraggett (Can), Artur Jusupov (Sov) - Jan Ehlvest (Sov), Viktor Korchnoi (Zwi) - Jo- han Hjartarson (IJs), Nigel Short (Gbr) - Gyula Sax (Hon), Lajos Por- tisch (Hon) - Rafael Vaganian (Sov), Yasser Seirawan (VSt) - Jo nathan Speelman (Gbr. De winnaars van deze matches zullen samen met de verliezer van tweekamp tussen. Kasparov en Karpov een reeks matches van zes partijen in twee rondes spelen. De matches tussen de vier dan overge bleven grootmeesters zullen de uit dager moeten opleveren voor de tweekamp om het wereldkampi oenschap in 1990. Opnieuw remise IRKOETSK (ANP) - De strijd om de wereldtitel dammen tussen uit dager Anatoli Gantwarg en titel verdediger Alexander Dibman (beiden uit de Sovjetunie) blijft in evenwicht. Na bijna vier uur spe len eindigde gisteren in Irkoetsk de dertiende partij opnieuw in re mise. De stand is 13-13. De twee kamp telt twintig partijen. DINSDAG 18.15-18.30 Ned 1: Tros Sport: repor tage over de 200 km skeelerrace i Friesland. 21.30-22.30 SKY: Golf portage van het Duitse Masters i Sky: Golftoernooi, dat van 8 tot e oktober gehouden werd op het ter- rein van de Stuttgarter golfclub. 22.30-23.30 SKY: Dutch Football: Nederlands competitievoetbal met o.a. de wedstrijd van de dag. 22.30-23.35 SCH: Super Sport. 23 00-23.15 Did 1: ARD-Sport extra: met voetbal, kwalificatiewedstrijd voor de Olympische Spelen: West- Duitsland-Polen. 23.00-23.30 Ned 2: Studio Sport. Met het WK Schaken in Sevilla. analyse j van de eerste partij van de twee- I kamp tussen Karpov en Kasparov. 23.30-00.30 SKY: US College Footb all 1987/*88.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17