'Wij hebben toch ook recht op woongenot?' Alphen wijst één tv-net in hart van Holland af Huis Alphenaar soms blauw van de rook door allesbrander van buren Woningcorporatie wil jeugd aan huis helpen Moeder vier maanden in cel wegens incest Katwijk neemt korting op welzijn voor eigen rekening PAGINA 16 W III REGIO DINSDAG 13 OKTOBER 1987 ALPHEN AAN DEN RIJN - De rillin gen lopen Alphenaar J. Donk over de rug, alleen al bij de voorspelling van het eerste noordenwindje. Niet van de kou die met deze luchtstroming wordt aange voerd, maar uit vrees. Wind uit die rich ting en het speciale verwarmingssysteem van zijn huis blazen namelijk vrijwel alle rook van de allesbrander van de buren bij hem de woonkamer binnen. Dat dwong Donk met zijn gezin in het verleden reeds tweemaal naar buiten te vluchten. Zijn bu ren uitgezonderd (mevrouw Van der Wal: "Wij praten niet meer met meneer Donk. Die allesbran der heeft ons zeseneenhalfdui- zend gulden gekost en nu wil hij alleen maar dat wij een stookver- bod krijgen"), toont iedereen be grip voor de onleefbare en on houdbare situatie. Toch is daar nog steeds geen oplossing voor gevonden, al loopt Donk inmid dels reeds een jaar alle denkbare instanties af om aandacht voor zijn probleem te vragen. "Ik ben helemaal niet zo'n actievoerder en hij doet het ook niet voor zijn hobby", wijst hij in de richting van R. Kruisinga uit Gouda, een bondgenoot die met hetzelfde probleem zit. "Maar we hebben toch recht op wocn- en leefge- not?" Donk, leraar economie aan scholengemeenschap Alba- nianae, en Kruisinga zijn bewo ners van een zogeheten Slokker- woning, genoemd naar de bouw maatschappij uit Huizen die door heel Nederland sinds een jaar of vijf, zes zo"n vierduizend van deze energiezuinige wonin gen (spaarhuizen) heeft neerge zet. "Geen kwaad woord over Slokker", stelt Donk voorop, "want die kan ook niks aan ons probleem doen. Dit is een prima huis. perfect gebouwd en met een uitgekiend verwarmingssys teem. Het huis is goed warm te krijgen en de ventilatie werkt goed, kortom geen enkel pro bleem. Ik ben hier in 1984 komen wonen, nadat ik bewust voor dit huis had gekozen. De indeling sprak ons aan, de ligging en de grootte van de tuin. Bovendien is het energiezuinig". Overlast Volgens goed gebruik werd destijds voor de toekomstige be woners een informatie-avond ge houden. "We kregen uitleg over het verwarmingssysteem en hoe daarmee vijftig procent energie wordt bespaard. Maar ook", licht Donk een voor deze gelegenheid interessanter aspect uit de bij eenkomst, "werd de mensen af geraden een open haard of alles brander in het huis te plaatsen. door Gerard Haverkamp Op de eerste plaats omdat dat overlast voor de buren zou ge ven. Als gevolg van het in de hui zen ingebouwde verwarmings- en ventilatiesysteem wordt lucht van buitenaf aangezogen. Die lucht wordt al dan niet ver warmd de kamer ingeblazen. Het heeft hier al een paar keer blauw gezien van de rook". Ten tweede waarschuwt Slokker omdat met een open haard vierhonderd kuub gas per jaar méér wordt verbruikt en ten derde omdat het systeem wordt doorbroken". "Op de brievenbus na zijn deze woningen namelijk volledig kierdicht", verklaart Donk na der. "Dat is niet meer het geval wanneer gaten in muren of het dak worden gemaakt voor zuur stof- en rookkanalen. Dan is het systeem doorbroken". Donk verder: "Als je dat hoort tijdens zo'n avond bekruipt je wel wat onrust. Hier in de buurt staan tachtig van dergelijke hui zen en van zo veel bewoners zijn er altijd wel die een open haard of zo willen. Maar je staat daar niet meteen bij stil, omdat je het probleem niet kent. Het is een heel nieuw probleem. Dat heb ben we ook gemerkt toen we ons verhaal bij al die instanties ver telden. De mensen begrijpen de overlast, maar weten niet wat ze ertegen kunnen doen omdat ze er nooit eerder mee zijn gecon fronteerd". Kruisinga reisde heel Neder land door om zo veel mogelijk 'klagers' te verzamelen, buren van mensen met een open haard of allesbrander. Vorig jaar belde hij bij Donk aan. "We dachten eerst dat hij van een of andere kerk was", herinnert de Alphe naar zich. Hij vervolgt: "Op het moment dat mensen tijdens de bouw gaan vragen waar de open haard kan worden aangelegd, word je ongerust. Slokker heeft in die ge vallen overigens steeds gewaar schuwd voor de mogelijke gevol gen". "De eigenaar van een open haard of allesbrander moet niet voor niets voor een goede rookaf voer zorgen. Zou de rook in huis komen, dan is dat levensgevaar lijk. Dat weet iedereen. Wie in een Slokkerwoning woont, moet de rookafvoer dan wel zó aanleg gen, dat het aanzuigen van de gassen door omwonenden wordt voorkomen. Waar veel van dit soort woningen dicht bij elkaar staan, kan je wel aanvoelen datje er beter niet aan kunt beginnen", aldus Donk, die in zijn vorige wo ning ook een open haard had. "Hier wilde ik eerst ook een open haard aanleggen. Voor het genot en de sfeer. Maar toen ik de ver halen van Slokker hoorde, heb ik gezegd dat we dan maar op een andere manier voor gezelligheid moeten zorgen". Brand "Een allesbrander is nog erger dan een open haard, daar wordt echt van alles in gestookt. De eer ste keer dat hier de volle mep van de buren naar binnen kwam, dacht ik dat het huis boven in brand stond", aldus Donk. Toen hii de oorzaak had achterhaald, zocht hij contact met de buren. "Over zo'n zaak afspraken ma ken is onmogelijk. Ik weet pre cies hoe dat gaat. De eerste keer zetten ze de kachel misschien nog wel uit. De tweede keer zeg gen ze: 'daar heb je hem weer'. En de derde keer is het 'joh, we hebben een open haard en die hebben we niet voor niets'. Ik kan me ook goed voorstellen dat mensen daarvan willen genie ten". "Ik begrijp dat. maar ik wil in m'n eigen huis toch ook graag in frisse lucht zitten". Daarvoor richtte Donk zich met klachten in eerste instantie richting ge meente. Na omzwervingen langs onder meer het ministerie van VROM, milieu-organisaties en laboratoria kwam hij daar ook weer bij terug. "De gemeente heeft de buren vergunning afge geven voor de allesbrander, waarbij ze de artikelen moeten naleven", zegt Donk. Artikel 367 van de gemeentelijke bouwver ordening zegt over open haarden en allesbranders dat overlast en hinderlijk, schadelijk of ontsie rend gebruik moet worden voor komen. "Alleen had Alphen dit artikel nog niet in de gemeente lijke verordening opgenomen. Naar aanleiding van onze klach ten is dat inmiddels wel gebeurd. tuatie de brandweer of milieudi enst bellen voor het laten ver richten van metingen, maar met de uitslag daarvan kan in princi pe niet veel worden gedaan. Er bestaan namelijk geen cijfers waaraan de gemeten waarden kunnen worden getoetst. Er zijn wel waarden opgesteld voor con centraties in de buitenlucht, maar niet binnenshuis. Een stookverbod voor bezit ters van open haarden of alles branders is een uiterste maatre gel, maar vorige week noemde een ambtenaar van de gemeente dat een ouderwets middel. Lie ver worden eerst andere moge lijkheden onderzocht. De buren van Donk zouden daar graag wat van vernemen, zo laat mevrouw Van der Wal weten. "Maar wij ho ren niets. Waarom vragen ze ons bij voorbeeld niet een grotere pijp op het dak te zetten? Ze zeg gen dat dan buren verderop last krijgen, maar het is toch te pro beren?" Donk: "Conflicten met buren kunnen niet uitblijven. Uit angst voor represailles durven de meeste mensen niet te klagen. Ik wéét dat nog een gezin in de buurt last heeft van een open haard, maar de mond niet open durft te doen. Ik weet ook dat er mensen zijn van één blok wonin gen, die een afspraak op papier hebben dat ze geen open haard J. Donk voor zijn woning. Links op het dak van de buren de rookafvoer van de allesbrander, rechts de pijp die lucht aanzuigt voor het verwarmingssysteem. Bij noordenwind komt de rook van de buren mee naar binnen. (foto Nanno Bloupot) Daaruit blijkt wel dat de ge meente van goede wil is, al heeft dat voor mij weinig effect". Ook op andere gronden blijkt de oorzaak van de overlast niet te bestrijden, omdat bepalingen met voldoende houvast bieden of om formele reden niet op deze kwestie van toepassing zijn. Toen wegens stankoverlast niet direct passende maatregelen konden worden genomen, gooi de Donk het over een andere boeg. Hij stelde de aanwezigheid van giftige dampen in zijn huis ter discussie, maar dat leidde evenmin tot resultaat. Donk kan bij de eerstvolgende overlast-si- 'Tk wil helemaal geen ruzie met buren. Liefst hou ik deze af faire zo zakelijk mogelijk, al word je er wel eens emotioneel van. Ik heb wel eens in een dolle bui gezegd dat ik hier wegga, maar moet ik dit huis dan aan een onschuldig iemand verko pen? Aan een onwetende raak ik het nog wel kwijt, maar dat doe je andere mensen toch niet aan? Zouden andere buren echter ook een open haard aanleggen, dan kun je het hier wel dichttimme ren en onbewoonbaar verkla ren". De hoop van Donk is nog altijd op de gemeente gevestigd, die wat hem betreft spoedig rege lend moet optreden. Hij heeft raadsleden ingeschakeld die in een vergadering van de commis sie openbare werken inmiddels hebben uitgesproken dat snel iets aan het probleem moet wor den gedaan. "Toen ze ervan hoorden, was hun reactie in eer ste instantie een beetje kriebelig. Zo van 'iedereen ruikt wel eens wat'. Maar later bleek mij toch wel dat ze onder de indruk waren en dat dit opgelost móet wor den". ALPHEN AAN DEN RIJN - Wo ningbouwvereniging Alphen (WVA) wil de plaatselijke markt van huurwoningen voor jongeren aanzienlijk verruimen. Daartoe heeft de corporatie de gemeente gevraagd de vastgestelde inko mensgrens te verlagen; van 34.000 naar 28.000 gulden bruto per jaar. Hiermee komt deze groep vaker in aanmerking voor woningen met een netto huishuur van tenminste vierhonderd gulden. Die woningen worden zonder tussenkomst van de gemeente verdeeld door de wo ningcorporaties. Voor jongeren tot 25 jaar is het huidige woningaanbod in Alphen (vooral bestaand uit kleine flatwo ningen) zeer beperkt. Dit betekent dat die groep moeilijk aan woon ruimte kan worden geholpen. Wan neer meer jongeren buiten de een jaar geleden vastgestelde woon ruimteverordening een huis kun nen krijgen, veroorzaakt dat een grotere doorstroming in het be stand. Afhankelijk van de situatie biedt de huursubsidie vooralsnog mogelijkheden een deel van de ho gere huur op te vangen. "In sommige gevallen is het heel redelijk dat we van de inkomens grens afwijken", aldus P. Kats, di recteur van de woningbouwvereni ging Alphen. "Omdat het financië le verschil voor een groot deel wordt gecompenseerd door de ho gere huursubsidie gaat het bij de huurder vaak maar om enkele tien tjes per maand meer. De woning zoekenden worden er wel sneller mee geholpen". Volgens de ge meente verhoogt de corporatie het risico op huurachterstanden door zich niet aan de vastgestelde inko mensgrenzen te houden en maakt ze de regeling voor woningzoeken den er met haar eigen beleid niet veel duidelijker op. DEN HAAG/NIEUWKOOP Een 53-jarige vrouw uit Nieuwkoop is door de Haagse rechtbank tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan de helft voorwaardelijk. De rechtbank achtte de vrouw schuldig aan het plegen van incest met twee van haar vier zoons en medeplichtig aan incest en ontucht van haar man met hun vier dochters. De straf is con form de "uiterst matige eis", aldus rechtbankpresident mr. Kootte, van de officier van justitie. Twee weken geleden had de advocate van de vrouw om een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf gevraagd, omdat de vrouw psychisch niet in staat zou zijn een dergelijke straf te ondergaan. Als de rechtbank toch tot een celstraf zou besluiten, zou de vrouw eerst nader psychisch moeten worden onderzocht, vond de advocaat. Beide verzoeken werden door de rechtbank afgewezen gezien de ernst van de incest die een groot aantal jaren heeft geduurd. Bovendien hield de rechtbank rekening met het feit dat de zwakbegaaf de vrouw "de kinderen in geen enkel opzicht heeft gesteund toen ze kwa men klagen. Integendeel, ze heeft ze zelfs aangemoedigd om toe te geven aan de verlangens van hun vader", aldus mr. Kootte. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een brand in een flatwoning aan de Preludeweg in Alphen heeft de hele inboedel rook-, brand- en waterschade opgelopen. Enkele huisdieren konden niet meer uit de vlammen worden gered. Het is nog niet bekend hoe de brand heeft kunnen ontstaan. (fotoNanno Bloupot» ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense centrale antenne inrichting (cai) gaat niet in op het voorstel om te komen tot één groot kabelbedrijf in het hart van Holland. De tarieven voor de tv- en radio-ontvangst in Alphen zouden daarmee on evenredig stijgen en de ge meenteraad verliest daardoor zijn directe zeggenschap over het zenderpakket. Dit zegt de directeur van het ge meentelijke energiebedrijf (GEB) in Alphen, J. Ketel, in reactie op het voorstel van de Boskoopse PvdA-fractieleider en media-speci alist A. van der Kolk. Het GEB be heert de cai in Alphen en rekent hiervoor een van de laagste tarie ven (12,65 gulden per maand) in de omgeving. De Boskoopse cai is in handen van exploitant Casema, die in de dunbebouwde streek hogere tarieven rekent. In Boskoop wordt maandelijks 18,95 gulden bere kend en bij voorbeeld in Nieuw koop 22,90 gulden. Overigens stij gen deze tarieven volgend jaar niet. Directeur Ketel: "De Alphense abonnees gaan er alleen maar op achteruit. Het tarief moet hier om hoog, wanneer in de hele regio het zelfde tarief moet worden bere kend. In feite houdt het voorstel in, dat we ons bedrijf moeten verko pen aan Casema. De uitgestrekte arme gemeenten gaan daarop voor uit, maar wij als dichtbekabelde en rijke gemeente moeten daarvoor inleveren. Dat lijkt mij geen slim me zet". Op persoonlijke titel heeft de Boskoper Van der Kolk alle ge meentebesturen in de regio aange schreven om de mogelijkheden voor onderlinge samenwerking te onderzoeken. Volgens hem is daar bij een sleutelrol weggelegd voor de gemeente Alphen, met 19.000 aansluitingen. Een gemeenschap pelijke regeling zoals die al bestaat bij de Rijnstreekgemeenten (Cas per) zou het programmapakket moeten samenstellen. Een efficiën te grote kabelorganisatie zou ook goedkoper kunnen uitpakken en bovendien een sterke gespreks partner voor exploitant Casema en aanbieders van programma's zoals FilmNet. Volgens Ketel heeft Van der Kolk 'een beetje gelijk' met diens stelling dat de verscheidenheid aan cai's en regelingen in het hart van Holland op een lappendeken lijkt met een gróte diversiteit aan tarie ven. De gemeente Alphen komt echter als een van de meest gunsti ge uit de verf, met een kabelnet werk dat volgend jaar maximaal achttien zenders kan bevatten te gen een relatief zeer lage prijs. De Boskoper is als specialist op het gebeid van kabeltelevisie ver bonden aan de Consumentenbond. Hij vindt de op handen zijnde fusie van energiebedrijven in het noor delijke deel van Zuid-Holland een unieke kans om meteen ook tot een groot kabelbedrijf voor midden- Holland te komen. Door het afha ken van Alphen, mits de gemeente raad daar ook mee instemt, is de kans op samenwerking in deze streek ver te zoeken. KATWIJK - Het bedrag van 100.000 gulden dat de rijksoverheid dit jaar minder uitgeeft aan het so ciaal-cultureel werk in Katwijk, neemt het gemeentebestuur van de kustplaats voor eigen rekening. De bezuiniging heeft dan ook geen ge volgen voor de Katwijkse instellin gen. Dit blijkt uit het gemeentelijk welzijnsplan voor 1988. Ook de gemeente zelf zal vol gendjaar niet bezuinigen op de uit gaven voor welzijn. Het college van burgemeester en wethouders vond dat bij het opstel len van de gemeentebegroting voor volgend jaar niet noodzakelijk en ook de raadscommissies kozen en kele weken geleden voor andere maatregelen om het huishoud boekje sluitend te krijgen. BOETE EN RIJVERBOD - Een 50-jarige inwoner van Koudekerk aan den Rijn is veroordeeld tot 2000 gulden boete, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Hij heeft in juni vorig jaar op de Hazerswoudse Rijndijk een ongeluk veroorzaakt, waarbij een vrouw zo zwaar ge wond raakte dat zij aan het opgelo pen letsel later in het ziekenhuis overleed. DINSDAG 13 0KT. Leiden films: 'Caravaggio' van Derek Jarman, 20.00 uur; 'Letter to Bre zhnev' van Chris Barnard, 22.00 uur, Lak-cinema, Cleve- ringaplaats. 'Een muzikaal soiree' met Lau rens van Rooyen, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. Engelse lezing over ruïne in de Jordaanvallei, aanvang 20.00 uur. Rijksmuseum van Oudhe den, Papengracht 29. oecumenisch avondgebed van 19.00 tot 19.30 uur in de Oud-katholieke kerk aan de Zoe- terwoudse singel Noordwijk schrijver8avond met Hermine de Graaft, aanvang 19.30 uur. Bi bliotheek, Weteringkade. Ter Aar vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. WOENSDAG 14 OKT. Alphen spelmiddag voor bejaarden in dienstencentrum* Driehoorne, aanvang 14.30 uur. orgelconcert Vox Humana, in de Oudshoornsekerk. aanvang 20.00 uur. Rijnsburgerweg. films: 'Boudu sauvé des eaux' van Jean Renoir, 20.00 uur; 'Par- tie de Campagne' van Jean Re noir. 22.15 uur. LVC, Breestraat. Dansgroep Compagnie la Pied uit Frankrijk, aanvang 20.30 uur, Lak-Theater, Cleveringaplaats. film: 'Silkwood' met Meryl Streep, buurthuis 1 Spoortje, aanvang 9.30 uur. bijeenkomst van de afdeling Leiden van de Jonge Socialisten onder het motto 'Pop en politiek' mmv cabaretier Ton van Heemst, aanvang 20.00 uur. Morsstraat 62 (vlakbij de poort). Katwijk schrijfavond Amnesty Interna tional in de Vredeskerk aan de Voorstraat, van 19.00 tot 21.00 opgra- Valkenburg bezichtiging Romeir vingen buiten de Dorpskerk, naast het militair vliegveld, vang 9.15,11.15 en 13.15 u Zoeterwoude (Rijndijk) in kader van de kinderboeken week: gekostumeerd vraag- en antwoordspel onder het motto 'Europa in vogelvlucht', in de pau ze wordt een film gedraaid, vanaf n de DONDERDAG 15 OKT Hazerswoude wereldvoedselavond in teken Burkina Faso, aanvang de Leidse Schouwburg. film: The Mission' van Roland Joffé, aanvang 21.15 uur, LVC, Breestraat. voorlichting en begeleiding dienstweigeren. 20.00 tot 21.30 uur, Troef, Stationsweg 32. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht WDM, 19.00 tot 22.00 uui huys, Breestraat. twee films over het vakantie r, Bree- uit Leiden-Noord, aan vang 9.30 uur, buurthuis "t Spoortje. Bernhardkade. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij buurtvereniging De Buitengewo nen, aanvang 20.00 uur, Muzen- hof, Cor Gordijnsingel

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16