'Hoe natter, hoe beter' Rristiansen snelt naar recordtijd Hein van Heek beste tienkamper van Lisse Kunstgrasveld brengt Meerburg in stroomversnelling I MAANDAG 12 OKTOBER 1987 SPORT PAGINA 19 LEIDEN - Hein van Heek van De Spartaan won bij de mannen in Lisse de tienkamp en Harry van de Velde was de beste tienkamper van de Bataven op de laatste wedstrijd van het baanseizoen. De meerkamptitelstrijd bij de mannen van De Span aan werd het afgelopen weekeinde gekenmerkt door spanning van begin tot het einde. De kampioen van vorig jaar, Tom de Koning moest het uitein delijk afleggen tegen Hein van Heek, die met een fraai puntento taal van 6253 zegevierde. De Ko ning eindigde als tweede met 6168 punten. De twee zegekandidaten gaven elkaar lange tijd niets toe. Pas tij dens het op één na laatste onder deel. het speerwerpen, sloeg Van Heek toe met een worp van 49,48 meter. De Koning moest hierop het antwoord schuldig blijven en kwam maar tot 38.16. Op de afslui tende 1500 meter kon De Koning nog iets van zijn achterstand afk nabbelen maar zijn eerste neder laag tegen van Heek was een feit. Opvallende prestaties werden ver der nog geleverd door Vincent van Stijn die een hoogtesprong van 1,92 maakte en door John van der Zwet die een goede 400 meter liep: 50,9. Cuny de Nie trok bij de vrouwen aan het langste eind en won met een puntentotaal van 3942, wat een nieuw clubrecord betekende. De Nie leverde een constante reeks prestaties en blonk uit bij het ver springen met een sprong van 5,36. Op de baan van de Leidse Hout werd Harry van de Velde heel wat Tate pakt titel LAS VEGAS (Rtr) - De Olympi sche kampioen van 1984 Frank Ta- te heeft zaterdagavond in Las Ve gas de vakante wereldtitel van de IBF in het middengewicht ver overd. In een gevecht over vijftien ronden won hij op punten van de in Amerika wonende Brit Michael Olajide. Laatstgenoemde was top- uitdager en favoriet bij de wedden schappen met 9-5. Maar de iets langzamere Tate was de meer accu rate bokser. De Amerikaan bouw de in het begin aan een flinke voor sprong op punten, viel'in het mid dengedeelte wat terug, maar ein digde sterk. Met zuivere stoten haalde hij zijn tegenstander in de elfde en twaalfde ronde neer. De 23-jarige Olajide nam de eerste keer vijf tellen rust en had in de volgende ronde zelfs de volle ne gen seconden nodig om enigszins bij te komen. Hij had toen weinig over om het Tate in de laatste ronde nog moeilijk te maken. Squash-verlies AUCKLAND (Reuter) - Het Neder lands vrouwenteam heeft op de wereldtitelstrijd squash in Auck land de wedstrijd tegen Canada met 2-1 verloren. Het betrof een du el voor groep A. De Nederlandse overwinning kwam op naam van Babette Hoogendoorn, die de Ca nadese Pimm versloeg met 9-7, 9-3, 4-9, 2-9, 9-6. Houtama verloor van Maycock (8-10,2-9,9-7,7-9) en Re- mijnse van Cranbury (4-9.7-9,9-1,7- 9). Polowinst AZC VEENENDAAL (ANP) - AZC.uit Alphen aan den Rijn werd zater dagavond winnaar van het vijftig ste Ritmeester-toernooi in Veenen- daal. In de finale kwam HZC/De Hobbben, dat verrassend royaal (7- 2) het favoriete VZC Veenedaal op de wal had geduwd, er niet aan te pas. Dankzij een produktieve bui van Ewoud van Winsen enerzijds en uitstekende reddingen van doel man Ruud Misdorp anderzijds sloot AZC de eerste periode af met 3-0 en consolideerde vervolgens gemakkelijk die marge in de overi ge drie periodes: 6-3. Finale: AZC Alphen - HZC/De Robben 6-3 (3-0, 2-1, 1-1, 0-1) Om de derde plaats: VZC Vee- nendaal - DZV Delft 12-7. Madeion Jansen vierde met degen BREDA (ANP) - Michiel Dnessen van Desvilliers uit Den Haag heeft gisteren in de Koninklijke Militaire Academie van Breda het degen- toernooi om de André Spitzertro- fee gewonnen. In de finale versloeg hij Paul Besselink met 10-7. Bij de vrouwen, die streden om de maitre Vandervoodtbeker, werd Ankie van der Berg eerste. De Leidse stu dente Madeion Jansen bemachtig de de vierde plaats. TENNIS. CAP D'AGDE/AT- LANTA (AFP/SID) - Tijdens het in- vitatietoernooi voor dames in Cap d'Agde bereikten de Amerikaanse speelsters Chris Evert en Martina Navratilova de finale. Evert won met gemak van de Italiaanse Raf- faella Reggi (6-1, 6-3), Navratilova moest er hard voor knokken tegen de Francaise Pascale Paradis (6-1, 6-7, 7-5). In het invitatietoernooi van At lanta plaatste de Amerikaan John McEnroe zich voor de eindstrijd door zijn landgenoot Jimmy Con nors met tweemaal 6-4 terug te wij zen. De andere finalist komt voort uit het duel Ivan Lendl (Tsj) - Paul Annacone (Vst). gemmakkelijker kampioen van De Bataven. Met in het totaal 5707 punten hield hij Theo Brusse (5181 punten) ruimschoots achter zich. Van der Velde leverde zijn beste prestaties in de 100 meter (11,0), het verspringen (6,57) en het hoog springen (1,90). Bij de vrouwen won Marian Langezaal met 4172 punten. Zij pakte de meeste pun ten op de 100 meter horden (15,3), bij het hoogspringen (1,65) en bij het verspringen (4,42). Jan Jansen heeft tijdens de laatste 1500 meter van dit seizoen op de baan zijn persoonlijke toptijd opnieuw verbeterd. Na een race waarin Han Kulker en Cees Haasnoot als hazen fungeerden eindigde de Leidenaar als eerste in een tijd van 3.50,1. Een aantal streekatleten is er zaterdagavond in geslaagd om de round Holland run over een af stand van 1200 kilometer uit te lo pen. Karei Verschoor, Ben Chris ten, Kees van Gerwen en de broers Marco en Fred ven der Berg vorm den samen met nog vijf landgeno ten een team dat tezamen in esta fettevorm een afstand van 1200 ki lometer dwars door Nederland moest overbruggen. Van het tiental dat woensdagmorgen op de Dam in Amsterdam startte eindigden er Rousseau wint Damloop ZAANDAM (GPD) Ogenschijnlijk volkomen fris snelde de Noorse Ingrid Kristiansen gistermiddag tussen de men senhagen door naar een officieus wereldrecord op de tien mijl. De veelvoudig wereldrecordhoudster legde de 16,1 ki lometer van de Amsterdamse naar de Zaanse Dam af in de onwaarschijnlijk snelle tijd van 50.31, waarmee ze haar concurrentes ruim anderhalve minuut voor bleef. Vier mi nuten eerder had de Belg Vincent Rousseau zijn gram ge haald. Moest hij vorig jaar de Portugees Fernando Mamede nog voor laten gaan, dit keer liet hij er geen twijfel over be staan wie er de sterkste was. De Mexicaanse bokser José-Luis Ramirez heeft zaterdagavond in Parijs met succes zijn WBC-wereldtitel in het lichtgewicht verdedigd. In een gevecht, dat was afgesloten over twaalf ronden, versloeg hiCornelius Boza-Ed- wards (Oeganda) doork.o. in de vijfde ronde. Het waseen uiterst eenzijdig treffen, waarbij Boza-Edwards vanaf de eerste ronde als punchbal diende. Toen hij eenmaal was uitgeteld, kon de Oegandees zijn teleurstelling nauwe lijks achter zijn handschoenen verbergen. (foto ANP) De derde Dam tot Damloop, waar aan naast 600 wedstrijdlopers ruim 10.000 trimmers deelnamen, kreeg met Rousseau en Kristiansen twee aansprekende winnaars. Met name de prestatie van de Noorse wereld kampioene, die voor het eerst een wedstrijd over tien mijl liep, zal in de atletiekwereld met respect wor den gememoreerd. „In de Verenig de Staten zullen ze het niet gelo ven", merkte Kristiansen op, nadat ze door haar man en kind was gefe liciteerd. „In april vestigde ik in ZOETERWOUDE 'Jammer ge noeg regent het nu niet, maar misschien komt de bui nog". Het klinkt wat onwaarachtig uit de mond van Peter van der Heijden, maar hij meent het echt. De.voor- zitter van de kunstgrascommis sie van de voetbalvereniging Meerburg weet namelijk geen be ter manier om uit te leggen wat dc voordelen van het kunstgras veld zijn dan onder natte om standigheden. "Alleen na een hoosbui kun je ook met dit materiaal problemen krijgen, althans voor korte tijd. Ons kunstgras is op een bepaalde manier poreus, waardoor het wel water, maar bijvoorbeeld geen zand doorlaat. Een beier draina ge-systeem dan het onze is nau welijks denkbaar Van der Heijden weet precies waarover hij praat. Toen eind vorig jaar bekend werd. dat de Zoeterwoudse vereniging in hel bezit van een kunstgrasveld zou komen, ging de vlijtige Meerbur- ger meteen aan de gang om uit de mogelijkheden van het veld te ha len wat er in zit. "Wij hebben er toen wel vaart achter gezet. Gezien de erbarme lijke toestand van onze velden moesten we het wel over een an dere boeg gooien". Bestuurslid Jan van der Werf valt hem bij: "Ons ledenaantal liep sterk te rug. Als we niets zouden hebben gedaan, had dat de ondergang van Meerburg kunnen betekenen. Je kunt de leden niet blijven zoet- houden". Door met man en macht mee te werken aan de komst en het on derhoud van het zo dringend ge wenste groene veld (dat aanvan kelijk wit leek door een overdosis aan zand) verandert de weg kwijnende Zoeterwoudse voet balclub (minder dan 400 leden) in een bloeiende vereniging. Nu al meldt vooral de jeugd zich in groten getale aan. De om haar slechte velden beruchte vereni ging wordt wellicht trendsetter in de regio als het gaat om de ex ploitatie van haar kunstmat. Service Van der Heijden, die tussen de bedrijven door zelf tussen de pa len staat in het eerste zondagelf tal: "Wij hebben grootse plannen, maar je moet altijd afwachten of je die kunt uitvoeren. Zo kregen wij al gauw te horen dat stan daardelftallen geen officiële wedstrijden op dit veld mogen spelen. Dat zou competitieverval sing zijn. Het gaat ons eigenlijk ook niet zozeer daarom. Wij kun nen nu in ieder geval het hele jaar door trainen. Daarmee biedt je service aan de eigen le den. Bovendien mogen de lagere elftallen hun competitiewedstrij den wel op kunstgras spelen. Het eerste en het tweede elftal, de Al Doelman Johan van Staalduinen van Oegstgeest 10 staat op het Zoeterwoudse kunstgras zijn ploeggenoten gade te slaan tegen Meerburg 3. Sportschoenen en een lange broek behoren tot zijn uitrusting. <ioto Rene Pioters) en de BI kunnen nu terecht op het tweede veld, dat ook in goede staat verkeert". Dankzij deze luxe omstandig heid kan Meerburg het zich ver oorloven nog verder te kijken. Zo start dinsdag een nederlagense- rie van Meerburg tegen de sterk ste clubs uit de regio. "Afgezien van het sportieve aspect is het goed dat UVS. Quick Boys en noem maar op ook eens op kunst gras spelen. Als het straks slecht weer wordt, komen zij misschien ook wel bij Meerburg trainen. door Tim Brouwer de Koning Verder hoop ik dat ook eredivi sieclubs, het liefst natuurlijk Ajax en Feijenoord, de weg hier heen zullen vinden. Tegen wie ze dan willen spelen maakt mij niets uit". Het idee hierachter is dat de extra kosten ("Vooral de aan schaf van een lichtinstallatie kostte nogal wat") gedekt kun nen worden uit extra baten. Van daar ook dat Van der Heijden op een natte winter hoopt. Als alle velden bespeelbaar blijven, komt natuurlijk niemand naar ons toe. Maar als overal het voetbal stil ligt, kan ons schaduwpro- gramma gewoon doorgaan. Dat zal zeker veel belangstelling trek ken. Daarvan moeten wij het toch hebben. Met dat argument proberen we ook sponsors te wer ven. Voor de rustige vrijdag avond hebben we bijvoorbeeld een bedrijfscompetitie in gedach- Onwennig Wie niet al te hoog voetbalt bij Meerburg mag af en toe wedstrij den spelen op het groene veld met de gele lijnen. Op zomaar een za terdagmiddag staan daar ach tereenvolgens een meisjesteam. Meerburg 3 en een jongensploeg tegenover hun nog wat onwenni ge tegenstanders. Sommige gas ten lopen rond op ondeugdelijk (sport)schoeisel. "Dat snap ik nou niet", moppert Van der Heij den. "Wij hebben alle betreffende verenigingen aan het begin van deze competitie aangeschreven. Alleen metalen noppen zijn ver boden, dus je kunt hier best met voetbalschoenen aankomen". Dat horen de spelers van Oegst geest 10 pas in de pauze van de wedstrijd tegen Meerburg 3, die de gasten overigens met een 4-3 voorsprong ingaan. "Het lijkt wel zaalvoetbal met een korfba- luitslag'is de algemene opinie. Marien Vaandrager licht toe: "Op dit veld moet net als in de zaal worden gevoetbald. Daar moet de scheidsrechter dan ook naar handelen, anders loopt het uit de hand". Veelbetekenend wijst hij daar bij naar zijn dijbeen, dat vol met schaafwonden zit. Alsof de scheidsrechter dat heeft gedaan. Terwijl Vaandrager de extra rubber noppen, die Van der Heij den voor 'nalatige' bezoekers in voorraad heeft, onder zijn nor male voetbalschoenen schroeft, lucht doelman Johan van Staal duinen zijn hart over de kunst- mat: "De afzet is anders dan op een gewoon veld. Ik merk vooral met uitschieten dat ik mijn schoen niet goed onder de bal kan krijgen". Vriend en vijand zijn unaniem van mening dat spelers die het van hun techniek moeten hebben op het veld van Meerburg in het voordeel zijn. "Zulke spelers heb ben wij helaas niet", zegt Roel Beekhuis met een sip gezicht. "Maar ik kan hier op sportschoe nen gelukkig wel uit de voeten", verzucht lv.j bij het zien van het driftige gesleutel van zijn ploeg genoten. Vaandrager, die het laatst met aangepast, schoeisel de kunstmat betreedt, is merkwaardig genoeg het snelst weer terug. "Die nop pen zijn voor niks geweest" is zijn korte commentaar. Scheids rechter Rijsdijk, zelf regelmatig als speler actief bij Meerburg 3. duldt geen aanmerkingen meer, waardoor Vaandrager zijn we kelijkse uitje tot ruim drie kwar tier ziet ingekort. Met één man minder wint Oegstgeest overi gens toch met 5-3. Getik "Zie je wel, die aanpassings problemen zijn gemakkelijk te overwinnen", merkt Van der Heijden luchtig op. "Bij Meer burg zid je geen schaafwonden rneer zien. Toch worden er over en weer wel slidings gemaakt. Ook voor competitievervalsing ben ik niet bang. Het verschil met een grasveld valt wel mee. Hoog uit wat meer doelpunten en wat meer getik, maar dat is toch juist de bedoeling? Toestanden als bij De Spartaan in Rotterdam (ook in het bezit van een kunstgras veld red.), waar een bezoekend elftal er in de rust eens de brui aan gaf omdat de score al zo hoog was upgelopen, verwacht ik hier Het is begrijpelijk dat Van der Heijden, die met zijn commissie vrijwel wekelijks bijeenkomt, de voordelen van het kunstgras zo veel mogelijk naar buiten brengt. Komende winter moet blijken hoe g root het voordeel voor Meerburg is. Als andere vereningen inder daad hun toevlucht (moeten) ne men tot het Zoeterwoudse kunst gras ("Meerburg gaat voor, maar we hebben nog enkele uren over"), dan wordt de investering van de Meerburgers zelfs nog winstgevend. "Dat mag ook wel, want onze voetbalhuishouding is natuur lijk duurder geworden", meldt Van der Heijden. "Stel dat ons initiatief aanslaat, dan barst het straks van de kunstgrasvelden, net als met hockey. Dan zijn wtj onze bevoorrechte positie snel kwijt. Daarom moeten wij onze investeringen zosnel mogelijk te rug verdienen. Ik gun het nie mand, maar wat Meerburg be treft kan het deze winter niet hard genoeg regenen". Oslo een record op de halve mara thon in 1.06.40. Die tijd willen ze in Amerika ook nog steeds niet ac cepteren. Maar het is gewoon een feit, dat er in Europa veel harder wordt gelopen dan in de VS". Jammer Kristiansen vond het jammer dat ze zo weinig concurrentie had ge kregen van met name de Neder landse Carla Beurskens, die één minuut en 39 seconden na haar over de streep kwam. „Het was een goede training. Voor de start was ik wel wat nerveus, maar ik had al snel door dat het lekker ging. Ik had verwacht dat Beurskens me in het begin wel zou bijbenen, maar ik heb haar niet gezien. Omdat ik te langzaam was voor de snelste man nen, maar te sterk voor de rest, heb ik de tocht op eigen kracht moeten volbrengen". Carla Beurskens, Nederlandse sterkste marathonloopster, had de Noorse topper graag wat concur rentie gegeven. De hele week train de de kleine atlete uit Belfeld vol op, om pas zaterdag gas terug te ne men. „Maar ik had een verschrik kelijk slechte start. Voor dat ik er erg in had viel het startschot op het Damrak en toen ik me naar voren wilde worstelen, werd ik bijna om ver gereden door een rolstoeler. Op dat moment was ik de aansluiting al kwijt", aldus Beurskens. De rolstoelers eisten, evenals tij dens de marathon van vorig jaar in Rotterdam, ook nu de aandacht voor zich op. Huub Nelissen uit Vlaardingen was zelfs alle atleten te snel af. „Rolstoelers moeten tij dens dit soort evenementen wor den geweigerd. Het is een heel an dere discipline, dat zullen ze zelf toch ook moeten erkennen", merk te oud-atleet Jacques Valentin CP. Na de race werd hij min of meer in het gelijk gesteld door de winnen de rolstoeler, die repte van 'een overwinning voor de wielersport'. De snelste mannen hadden giste ren overigens geen last van de mannen in de rollende stoeltjes. Nelissen nam op weg naar het diep ste punt van de IJ-tunnel al een ri ante voorsprong, waarna hij nog slechts werd achterhaald door de ontketende Rousseau. De Belg plaatste al na drie kilometer een de- marage, liep nog wel een keer bijna verkeerd, maar kon door niemand worden teruggepakt. „Niemand had de macht om te gaan", erkende Nederlands beste lange afstandslo per van dit moment, Marti ten Ka- te, na afloop. „Cor Lambregts en Gerard Nijboer zijn nog herstellen de van een blessure en ik heb het na het WK in Rome een maand rus tig aan gedaan. De aanval moest dus van een buitenlander komen, maar die hadden daarvoor te wei nig snelheid". De organisatie had de hoop ge vestigd op de winnaar van de twee de editie, de Portugees Fernando Mamede. De houder van het offi cieuze wereldrecord (45.14) was echter niet goed in vorm. Al snel na de start moest Mamede lossen uit de kopgroep van acht man, maar hij vocht zich knap terug. Nadat hij weer aansluiting had gevonden, nam hij zelfs fanatiek de leidende positie in, maar kwam na acht kilo meter opnieuw in de problemen. De Brit Martin McCloughlin pro beerde tijdens de laatste kilome ters door Zaandam, waar een klei ne 100.000 toeschouwers waren sa mengepakt rond het parcours, kop loper Rousseau nog te achterhalen Hij kreeg daarbij de hulp van Cor Lambregts, maar het duo bleef ste ken op 19 seconden van de win- Boulanger beste driebander SPA (ANP) - Een Belg die met een Nederlandse licentie speelde, heeft gisteren het eerste Grand Prix- driebanden toernooi van het sei zoen gewonnen. Boulanger, een 56- jarige speler uit Luik, versloeg in de eindstrijd van het toernooi in qSpa de vroegere Spaanse wereld kampioen Ricco met 3-1. Boulan ger hield aan de winst alleen een geldprijs over. Het speelbewijs dat de winnaar van het toernooi zou krijgen voor de WBA, gaat aan de Belg voorbij omdat het contingent Belgen binnen de World Biljard Association met Ceulemans en Dielis al vol is. De laatste Neder landse vertegenwoordigers in het toernooi waren Broeders en De Wilde. Beiden werden in de achtste finales uitgeschakeld. De eerste in vijf sets door de Deen Thögersen, De Wilde kansloos tegen de Oos tenrijker Scherz: 0-3. Uitslag finale: Boulanger (Ned) - Ricco (Spa) 3-1 (15-11, 6-15, 15-12. 15-10.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19