VOOR PERSOONLIJKHEDEN AMITSUBISHI BP probeert buitenlandse beleggers te interesseren PAGINA 8 DO ST DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 Conservatieven opnieuw debat over doodstraf BLACKPOOL (Rtr/UPI) - De Con- servatieve Partü heeft gisteren op haar congres in Blackpool besloten dat herinvoering van de doodstraf opnieuw aan de orde zal komen in het Lagerhuis. Minister van bin nenlandse zaken Douglas Hurd zegde toe dat de kwestie binnen kort aan de orde zal komen, maar hij maakte duidelijk dat hijzelf tegenstander blijft van de doodstraf. Na het bloedbad in Hungerford, waar een man in augustus 16 men sen doodde en vervolgens de hand aan zichzelf sloeg, is in Groot-Brit- tannië het debat over de doodstraf weer opgelaaid. Volgens een deze week gepubliceerde opiniepeiling is 71 procent van de Britten voor stander van de doodstraf. Onder gejoel uit de zaal wees Hurd erop dat vergissingen - terechtstelling van onschuldigen - onherstelbaar zijn en dat de doodstraf in de Vere nigde Staten ook geen verminde ring van het aantal moorden tot ge volg heeft. De doodstraf is in Groot-Brittannië in 1965 afge schaft. Wel beloofde Hurd nieuwe maat regelen tegen geweldsmisdrijven en een verbod op het dragen van messen en boksbeugels 'zonder goede redenen'. AMSTERDAM (ANP) - De voor de ze maand op het programma staan de verkoop van het staatsbelang 31,5 procent in het olieconcern British Petroleum (BP) moet het klapstuk worden van het privatise ringsprogramma van de Britse re gering. Tientallen miljoenen zijn uitgegeven om beleggers in bin nen- en buitenland te interesseren. Gisteren was Nederland aan de beurt. Een delegatie onder leiding van BP-directielid David Simon probeerde beleggers er in het Am sterdamse Amstel Hotel van te overtuigen dat investeren in BP een gouden greep is. BP is om meerdere redenen een speciaal geval in de Britse privati seringsgolf. Het gaat om het groot ste industriële concern van Groot- Brittannië en na Exxon en Shell de grootste oliemaatschappij ter we reld, ook gemeten naar de omvang van de reserves. Verder zal de op brengst van de emissie, naar schat ting 7,5 miljard pond sterling (on geveer 25 miljard gulden), die van vorige privatiseringen ruim over treffen. Het grootste kassucces tot nu toe was de verkoop van British De Britse premier Margaret Thatcher houdt met een triomfantelijk gebaar een t-shirt omhoog met het opschrijt Qag vorjg jaar december voor 5,3 'Ik hou van Maggie'. Het shirt is te koop tijdens het congres van de conservatieve partij in Blackpool. <fotoAP) m^d pond. Uitzonderlijk is de privatisering van BP ook omdat het in tegenstel ling tot de meeste voorgaande ge vallen niet gaat om een volledig staatsbedrijf. De overheidsdeelne ming is sinds 1977 al verminderd van 68,4 procent tot 31,5 procent. Er worden al jaren aandelen BP vrij op de beurs verhandeld, wat betekent dat er deze keer een goe de maatstaf is om de prijs van de te verkopen aandelen vast te stellen, namelijk de beurskoers. Bij vorige privatiseringen ont brak zo'n richtsnoer omdat er nog geen aandelen werden verhandeld. Er kwam vaak een prijs uit de bus die volgens velen geen recht deed aan de marktwaarde van het be trokken bedrijf. Dat veroorzaakte een stormloop op de te vergeven aandelen en verzekerde de geluk kige nieuwe eigenaars al op de eer ste dag van beursnotering van bui tensporige koerswinsten. Bij BP zitten dergelijke woekerwinsten er niet in. Er worden in totaal ruim twee miljard aandelen aangeboden. Het gaat daarbij niet alleen om het staatsbelang van 31,5 procent, maar ook om nieuwe aandelen ter "Ik zal proberen om de Galant-nider te be schrijven zoals die volgens mij in elkaar steekt. Mensen kiezen een Galant meer om z'n inhoude lijke kwaliteit dan om z'n uiterlijk vertoon. De Galant-rijder is iemand, die zich niet meer via z'n auto hoeft te bewijzen. Ttegelijkertrjd is het wèl iemand, die hoge eisen aan z'n auto stelt. Z'n auto moet representatief zijn: duidelijk aanwezig dus, maar zonder echt op te willen val len. De Galant-rijder is ook iemand wiens woord woord is, en die het onderste uit de kast haalt om een idee te realiseren. NOOIT GEBACKT DAT VOOR DAT GELD "fi lÜJ'SimLEojin' ZO'N KOMPLETE AUTO TE KOOP WAS'! dat ze ook vaak het wagenpark uitmaken van grote bedrijven die het vooral van representa tiviteit en mobiliteit moeten hebben. De partikulier die een Galant koopt, moet volgens mij ook een bijzonder mens zijn: hij kijkt dwars door de toeters en bellen van andere auto's heen en doet welbewust een behoorlijke investering in een auto waar je de pnjs met op het eerste gezicht aan afziet". KATWIJK AAN ZEE DIJKSMAN, Sluisweg 29-31, tel 01718-72344. LEIDEN OUDSHOORN, Levendaal 136-138, tel. 071-149341 De nieuwste generatie Galants is uitgerust met de nieuwste motoren, die zowel krachtiger als zuiniger en schoner zijn dan hun voorgangers. Voor wie extra schoon wil rijden is er een speciale Galant, de 2000 GLS met katalysator. Verder is de zeer geliefde GL versie ook verkrijgbaar met een 2 liter motor. Dat maakt hem de ideale Galant voor mensen die rond de 29 mille kunnen investeren. Verder kan gekozen worden uit verschillende benzinemotoren, een turbomotor, turbodiesels, vijfversnellingsbakken en 4-traps automaten. Als elke Mitsubishi wordt ook a MITSUBISHI de Galant geleverd met de unieke 1-2-3 JaarGarantie. Dat is een garan- tieschema dat naast de 6 jaar anti- .-v'~3b^ korrosie garantie maar liefst tot 3 jaar JAAR of 100.000(1) kilometers lang extra GARANTIE zekerheid biedt. Indirekt vormt deze garantie een bewijs van het grote vertrouwen dat Mitsubishi in de kwaliteit van het eigen produkt heeft. Niet ten onrechte: onderzoeken wijzen keer op keer uit, dat Mitsubishi's tot de betrouwbaarste auto's be horen die er worden gemaakt. Mitsubishi Galant. Vanaf f24.345,-* (inkl BTW exkf anü-korrosiebehandeling en aflevenngskos- ten). Importeur: Hart Nibbng Greeve B.V, Sassenheim. Tfel. 02522-66111. Prijswijzigingen voorbehouden. Ot ElSTA/llOl PUFIKTIl LEIDERDORP OUDSHOORN, Tbuwbaan 5, tel. 071-410141. waarde van 1,5 miljard pond die worden uitgegeven om de financië le structuur van BP te verbeteren. Daarop werd eerder dit jaar een aanslag gepleegd toen schulden moesten worden aangegaan om volledig eigenaar te worden van de Amerikaanse oliemaatschappij Standard Oil. Voor het resterende belang van 45 procent werd 7,6 mil jard dollar betaald. Een kleine tachtig procent van de aandelen is bestemd voor Britse beleggers. Voor dat deel van de emissie zal op 15 oktober een uit gifteprijs worden gepubliceerd. Beleggers kunnen dan tot 28 okto ber inschrijven. Ruim twintig pro cent wordt internationaal aangebo den aan Britse institutionele beleg gers en buitenlandse investeer ders. Directielid Simon verklaarde tij dens de presentatie dat er bewust voor is gekozen een relatief groot deel van de aandelen in het buiten land te plaatsen. Op het ogenblik is 94 procent van de aandelen in Brit se handen. BP wil dat aandeel ver kleinen om in de eigendomsver houdingen een betere weerspiege ling te krijgen van het grote aan deel van de buitenlandse activitei ten. Bovendien kan daardoor ge makkelijker toegang worden ge kregen tot de internationale kapi taalmarkten. Simon verklaarde er alle vertrou wen in te hebben dat de emissie een succes zal worden. In Groot- Brittannië hebben al vijf miljoen mensen een aanvraag om informa tie ingediend. Simon deed ook nog enkele voorspellingen over de re sultaten over 1987. Er wordt een winst na belastingen verwacht van .omstreeks 1,45 miljard pond (4,85 miljard gulden) tegen 817 miljoen pond in 1986. BP denkt een slotdi- vidend uit te keren van acht pence per aandeel. Daarmee zou het tota le dividend over 1987 uitkomen op 12,50 pence tegen 11,67 pence vorig jaar. 'Persvrijheid kan niet in Zuidafrika' JOHANNESBURG (Rtr/AFP) - Zuidafrika beschikt niet over vol doende goedgelnformeerde men sen om zich de 'luxe van een abso lute persvrijheid te kunnen veroor loven'. Dat verklaarde Andries En- gelbrecht, hoofd van een nieuw bu reau voor toezicht op de media, gis- t±ren aan de vooravond van een in ternationale conferentie over pers vrijheid in Johannesburg. Engelbrecht is belast met de uit voering van de nieuwe censuur- maatregelen die de regering in au gustus heeft afgekondigd. Die maatregelen machtigen minister van binnenlandse zaken Stoffel Botha om kranten, die naar zijn mening ondermijnend zijn, voor drie maanden te sluiten. Botha stuurde gisteren een officiële waar schuwing aan het. weekblad New Nation, een uitgave van de katho lieke bisschoppenconferentie. De minister oordeelde dat de inhoud van drie achtereenvolgende num mers strijdig was met het nieuwe decreet, dat alles verbiedt wat de geest van revolutie kan aanwakke ren, opwekt tot stakingen of boy cots, vijandige gevoelens tegen le ger en politie kan inspireren of ver boden organisaties als het ANC in een gunstig daglicht stelt. Als het blad na deze waarschu wing zijn leven niet betert kan Bo tha na een tweede waarschuwing het blad voor drie maanden verbie den of een officiële censor aanstel len. Stoffel Botha is, evenals de on derminister van informatie Stoffel van der Merwe, een van de spre kers op de conferentie over "con flicten en de pers", die vandaag in Johannesburg begint. De confe rentie is georganiseerd door Zuid- afrika's grootste dagblad The Star, dat zijn honderdste veijaardag viert. Onder de genodigden zijn prominente uitgevers en redacteu ren uit Zuidafrika en een aantal westerse landen. Volgens hoofdredacteur Harvey Tyson van The Star is de conferen tie belegd om de noodzaak van persvrijheid aan te tonen, niet al leen onder het huidige blanxe min derheidsbewind, maar ook onder een toekomstige post-apartheid re gering. The Star berichtte gisteren dat een van zijn verslaggevers, Mudini Miavha, al vijf dagen wordt ver mist. Hij onderzocht de verdwij ning van een zwarte vakbondslei der. De politie heeft ontkend dat Miavha gearresteerd zou zijn, maar zei dat twee vrienden van de zwarte journalist wel zijn opgepakt. MEDEZEGGENSCHAP - De me dezeggenschap van werknemers in bedrijfjes met 10 tot 35 werkne mers loopt beter dan verwacht, zo blijkt uit een onderzoek van het in stituut IVA uit Tilburg. Sinds 1982 zijn dergelijke bedrijfjes bij wet verplicht minstens twee keer per jaar een personeelsvergadering te houden. Bijna zestig procent van de werkgevers en 40 procent van de werknemers zegt dat er in de laatste twee jaar één of meerdere keren met net voltallige personeel over het beleid van het bedrijf is vergaderd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8