over Kabinet vaag inkomens minima 3 ^98 IS9 Ademanalyse vergroot pakkans niet JA, GEZELLIG. kforestier NIKS HOGERE KOFFIEPRIJZEN! Lubbers gaat vrijuit in belastingaffaire' Verzuring bodem schrijdt in alarmerend tempo voort 598 J98 Botsing Lubbers-Kok over banen PvdA-alternatief wekt misprijzen bij Ruding HOTEL KOFFIE KOFFIE HAG BUDGET NESCAFE Bestrijden alcoholgebruik in verkeer vooral kwestie van strategie DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - Minister-pre sident Lubbers heeft geen schuld bij de belastingdienst en heeft evenmin een onrechtmatig beroep gedaan op een voor hem fiscaal voordelige regeling. Dit heeft staatssecretaris Koning (financien) meegedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van CDA-fractie- voorzitter De Vries en de finan- cieel-expert van de PvdA, Kom brink. Koning schrijft De Vries dat 'Lubbers op correcte wijze aan zijn fiscale verplichtingen voldoet en geen betalingsachterstand heeft'. Ook aan Lubbers gebruik van de zogenoemde 80-procentsregeling, waardoor de belastingplichtige be- DEN HAAG (GPD/ANP) - Premier Lubbers is bereid de scherpste kantjes van de koop- hoge™nsTa°gen,^kfeeftvolgensKo® krachtdaling voor sommige groepen minima af te vijlen. Hij is echter niet bereid te garan- „mg geen luchtje. "Alle Neder- deren dat de koopkracht voor alle minima gehandhaafd zal blijven. Tijdens de voortzetting van de al gemene beschouwingen wilde Lubbers gisteren aanvankelijk he lemaal niet ingaan op de sterk ne gatieve inkomengevolgen van het kabinetsbeleid voor grote groepen die van een minimum-inkomen moeten rondkomen. Pas na her haald aandringen van PvdA-frac- tievoorzitter Wim Kok gaf hij toe dat de gevolgen van het kabinets beleid voor sommige minima te erg zijn. De premier wees overigens ver schillende suggesties, die vanuit de Kamer waren gedaan om de nega tieve inkomensgevolgen voor de minima te verzachten, vooralsnog van de hand. Zo voelde hij niets voor de invoering van een ouderen- tabel in de huursubsidie, zoals WD-fractievoorzitter Voorhoeve had voorgesteld. Ook was hij nog niet bereid de bezuinigingen op de huursubsidie te laten vallen, "om dat een lagere huursubsidie een prikkel vormt om te verhuizen naar goedkopere woningen". CDA-fractievoorzitter De Vries liet echter blijken dat hij het effect duur huis Werkgelegenheid op de koopkracht niet kan accepteren. "Deze bezui nigingen zijn zeer fors en komen zeer hard aan in een situatie waarin de koopkracht dit niet toelaat". Lubbers wees het verwijt dat er fors gekapt zou worden in de huur subsidie van de hand. "De uitga ven voor de huursubsidie blijven stijgen. Het gaat erom die stijging af te remmen", aldus de premier. Hij vond een matiging van de huur subsidie gewenst omdat veel men sen met een laag inkomen in een te landse belastingplichtingen kun nen van deze regeling gebruik ma ken". De kwestie leek even een staartje te krijgen doordat Kombrink aan vankelijk niet tevreden was met Konings summiere antwoorden op zijn vragen. Hij stelde nadere vra gen. Toen die ook voor hem bevre digend waren beantwoord, restte volgens Kombrink alleen nog de vraag of de 80-procentsregeling niet 'te royaal' was. De bewinds man zal een onderzoek in stellen naar de vraag hoe het weekblad Nieuwe Revue, dat de zaak heeft aangekaart, in bezit is gekomen Lubbers' dossier. Het artikel in dit weekblad was aanleiding voor beide Kamerleden om tot actie over te gaan. Lubbers kwam ruim tien jaar ge leden in opspraak omdat hij als mi nister van economische zaken in het kabinet-Den Uyl (1973-77) via wetgeving het bedrijf van zijn fa milie had bevoordeeld. Na het be kend worden van deze affaire is de constructie ongedaan gemaakt. Sinds hij in 1982 minister-presi dent werd, wordt zijn vermogen, dat geschat wordt op 23 miljoen gulden, beheerd door een stich ting. DEN HAAG (GPD) - De PvdA-al- ternatieven voor het kabinetsbe leid leiden nauwelijks tot een extra daling van de werkloosheid, leve ren over het algemeen een ongun stiger beeld van de koopkracht op, en betekenen structureel 3,8 mil jard meer uitgaven voor de schat kist. Het financieringstekort gaat daardoor omhoog. voor het verzachten van bezuini- Lubbers en oppositieleider Kok kwamen gisteren tot tweemaal toe met elkaar in aahvaring over het werkgelegenheidsbeleid. Kok ver weet het kabinet alle pijlen te rich ten op de verlaging van het finan cieringstekort, maar de doelstel ling van verlaging van de werk loosheid met 200.000 aan de laars te lappen. Hij nam de vakbonden in bescherming, die met looneisen i verlaging van de so- dreigen. De aantasting de koopkracht lokt die looneisen vol gens Kok uit. "De mensen geld uit Minister Ruding (financiën) uitte die heftige kritiek op de PvdA- plannen tijdens de tweede dag van de algemene politieke beschou- ciale premies. Op die manier kan voorkomen worden dat de koop- kracht daalt van mensen die met de zak halen en zeggen: je moet de veel verschillende bezuinigings- lonen matigen", zo typeerde Kok maatregelen te maken krijgen. het kabinetsbeleid. Lubbers hield vol dat het kabi- Het algemene koopkrachtbeeld net al het mogelijke doet om de wordt echter veel ongunstiger, al- werkloosheid te bestrijden. Vol- dus Ruding. Mensen met alleen gens hem ligt de bal nu bij werkge- een minimumuitkering blijven bij de PvdA in koopkracht gelijk (ka binet +0,1%), minima met kinde ren gaan er bij de PvdA 0,5% op wingen. Ruding verweet de PvdA vooruit (kabinet +0,7%), terwijl werk. Zonder de medewerking zich voor de provinciale staten-ver- kiezingen vóór, en later tégen be keer modaal bij de PvdA 0,3% daalt "Dan breekt het beleid bij de han- in koopkracht (kabinet +0,5%). werknemers die, zo vreest de premier, hun aandacht teveel richten op hogere lonen in plaats •rdere herverdeling -v- n< modale inkomens bij de opppositie bonden en werkgevers staat de r gelijk blijven (kabient +1,1%) en 2 gering machteloos, aldus Lubbers. Ruding liet tijdens het debat doorklinken ook moeite te hebben met de wensenlijst die de grootste regeringspartij, het CDA, bij het kabinet op tafel heeft gelegd. De voorstellen van het CDA om be paalde bezuinigingen te verzach ten en de koopkracht van de mini ma te ontzien kosten bij elkaar 300 miljoen gulden. Waar dat geld van daan moet komen is niet duidelijk. Ruding zei dat de plannen van WD en D66 op papier weliswaar niets lijken te kosten, maar dat die twee partijen gerekend hebben op extra inkomsten die onzeker zijn. De minister van Financiën zal ove rigens vandaag, wanneer de alge mene beschouwingen worden af gerond, vooral het CDA enigszins tegemoet komen. Vernietigend haalde Ruding uit naar de PvdA-plannen. De PvdA wil de overheidsinvesteringen op jagen om zo de werkloosheid met 50.000 per jaar te drukken. Maar dat aantal wordt volgens Financiën niet gehaald. Verder wil de opppo sitie de aangekondigde belasting verlaging schrappen, en gebruiken Ontvoering Heijn De familie Heijn heeft de media vandaag per advertentie opgeroe pen terughoudend te zijn in de be richtgeving en speculaties rond de ontvoering van Gerrit Jan Heijn. Er zouden de afgelopen dagen "min der verantwoorde en speculatieve berichten rond de eisen en voor waarden van de ontvoerders in om loop gebracht die een goede afloop in de weg zouden kunnen staan". Parachute-ongeluk Justitie stelt een vervolgonder zoek in naar de oorzaak van de dood van een 31-jarige parachutist uit Sappemeer, zondag bij Eelde. Hij was de vierde parachutist in zes weken die een dodelijke val maak te. Parachute, foto's, een video band van de sprong en getuigen verklaringen zijn ter beschikking van de Rijkspolitie Dienst Lucht vaart gesteld. De gebruikte para chute is inmiddels onveilig ver- klaard. Stuurloze tanker Een onbemande en stuurloze slooptanker, die gisteravond in harde zuidenwind lossloeg van de Poolse zeesleper 'Koral' is na enke le spannende uren weer onder con trole. Het gevaarte dreef aanvanke lijk aan op het Pennzoil K13B, het meest westelijke platform in het Noordwinning-gasveld. Rekening werd al gehouden met een evacua tie van de vier technici op het plat form. Appel gestolen Uit een woning in het Noordhol landse Bergen hebben twee gemas kerde jongelui gisteren een schil derij van Karei Appel gestolen. Volgens een politiewoordvoerder liep de vrouw des huizes het twee tal tegen het lijf in di keuken van de woning. Ze waren vermoedelijk gewapend met een pistool. De vrouw vluchtte naar buren om de politie te waarschuwen. Volgens Ruding kunnen de Pvd A-cijfers iets gunstiger worden wanneer de sociale premies daad werkelijk worden verlaagd, den af'. Van Mierlo (D66) en Kok dron gen er bij Lubbers op aan het over leg met werkgevers en werkne mers te hervatten om zo tot centra le afspraken over inkomensmati- Terwijl zijn collega Onno Ruding (financiën) in zijn papieren zoekt, bevoelt minister Wim Deelman zijn mond hoeken. Deelman hoeft pas Isater dit najaar aan de slag als de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer wordt be handeld. De algemene beschouwingen zijn voor de meeste bewindslieden voornamelijk een lange zit. (foto gpdi volgens de minister heeft de PvdA ging en werkloosheidbestrijding te daar geen geld voor gereserveerd. PvdA-financieel specialist Wölt- gens meent dat daarvoor 600 mil- komen. Lubbers ontkende dat het overleg met de sociale partners afgebroken. "Het kan ieder DEN HAAG (ANP) - De verzuring van het milieu neemt in zodanig snel tempo toe dat onmiddellijk vergaande maatregelen genomen moeten worden. Het huidige over heidsbeleid is onvoldoende om het sluipende onheil te keren. Alleen bij een alleruiterste krachtinspan- ADVERTENTIE PAKKEN jwrnu caffeine vrij pak 250 gram maar KANIS GUNNIHK dubbelpak 500 gr. maar Kgl® vacuum gemalen pak 250 gram geen maar TRADITIONAL roodmerk, 200 gram geen Jvfi maar ning zal misschien nog iets te red den zijn. De gevolgen van de zure neerslag voor de natuur, volksge zondheid en monumenten zijn veelal niet meer te herstellen. Dit is de teneur van het advies dat de Centrale Raad voor de Mil ieuhygiëne uit eigen beweging aan minister Nijpels (milieu) wil aan bieden. De raad, bestaande uit ver tegenwoordigers van de overheid, het bedrijfsleven en de milieube weging, moet zich nog over het ont- werp-advies uitspreken. Verschil van mening bestaat over het tempo en de mate waarin een aantal voor gestelde maatregelen moet worden genomen. In het stuk geeft de raad de ernst van de situatie kernachtig aan: ,,de emmer is langzaam aan steeds vol ler geworden, doch dreigt nu snel en op steeds meer plaatsen over te lopen". Nog voor de eeuwwisseling zal de uitworp van stoffen als zwa- veldioxyde, stikstofoxyden en am moniak met 80 procent omlaag moeten. Dan kan een deel van de bossen, de bodem, het oppervlak tewater en de grondwatervoorra- den voor de toekomst behouden blijven. De raad komt met alarmerende cijfers over de verzuring van het milieu. In de gevoelige zandbo dems beweegt een zuurfront zich met een snelheid van 0,5 tot 5 centi meter per jaar naar beneden. Meer dan de helft van de gevoelige, afge sloten wateren is in de afgelopen 60 jaar geheel verzuurd. De vitaliteit van de bossen is in enkele jaren twee keer zo hard achteruitgegaan. De bossterfte in de Peel is veel gro ter dan deskundigen vi jf jaar gele den voorspelden. In de bodem hopen zich gróte hoeveelheden stikstof op. Deze 'ni- traatbom' krijgt volgens de raad een steeds grotere lading. Als bos wordt gekapt of door sterfte ver dwijnt, komt het nitraat vrij en daarmee in het grondwater terecht. Dit wordt dan ongeschikt voor de drinkwatervoorziening. De milieuraad stelt voor de uit stoot van zwaveldioxyde en stik stofoxyden door elektriciteitscen trales, fabrieken en andere stookin- stallaties drastisch te beperken door rookgasontzwaveling, ener giebesparing en schone verbran ding. De uitworp van stikstofoxy den door het autoverkeer kan naar het oordeel van de raad slechts in toom worden gehouden door een vergaande terugdringing van het het gebruik van de auto. Ook aan een verkleining van de veestapel valt niet te ontkomen. DEN HAAG - Met de ademanalyse ter vervanging van de bloedproef hoopt de politie efficiënter te kun nen optreden tegen het gebruik van alcohol in het verkeer. De ade manalyse geldt sinds 1 oktober als een wettig bewijsmiddel en kan veel sneller dan bij een bloedproef vaststellen of de automobilist on- dGür Jos Heymans der invloed van drank gereden heeft. Hoewel de verwachtingen hoog gespannen zijn, is de kans op drastische vermindering van het alcoholgebruik in het verkeer maar erg klein. Daarvoor zijn andere maatregelen nodig. De pakkans voor een dronken automobilist wordt door de invoe ring van de ademanalyse niet gro ter. Het sinds november 1974 door velen gevreesde blaaspijpje blijft als eerste controle op de gebruikte hoeveelheid alcohol bestaan. Als het blaaspijpje een te hoog alcohol promillage aangeeft, wordt de be stuurder overgebracht naar het po litiebureau. Tot voor kort voor een bloedproef, nu voor een ademana lyse. De verdachte moet maximaal vier ademproeven afleggen, waar van er twee bepalend zullen zijn. Dat gebeurt door anderhalve liter lucht in een apparaat te blazen, dat vervolgens vaststelt hoeveel mi crogram alcohol zich bevindt in de uitgeademde lucht. Is dat meer dan 235 microgram, dan heeft de ver dachte zich schuldig gemaakt aan een misdrijf. De ademanalyse betekent voor de politie een aanzienlijke bespa ring in tijd en geld, omdat het appa raat het resultaat onmiddellijk zichtbaar maakt en geen arts meer hoeft te worden ingeschakeld voor het afnemen van een bloedproef. Bovendien biedt de nieuwe wet de politie de mogelijkheid om bij een laag maar niettemin ontoelaatbaar alcoholgehalte van 235 tot 350 mi crogram de zaak met een boete af te doen. Voorwaarde is wel dat er geen verzwarende omstandighe den zijn, zoals roekeloos rijden of het veroorzaken van letsel of scha de. Blijft het gehalte onder de 570 microgram, dan kan een - hogere - geldboete worden opgelegd door de officier van justitie. Bij een ge halte boven de .570 microgram wordt de zaak altijd voorgelegd aan de rechter. Het aantal mensen dat een adem analyse heeft moeten ondergaan, is nog zeer gering. Er zijn nog maar heel weinig politiekorpsen die over de apparatuur beschikken. De rijkspolitie hoopt in de loop van de ze maand de eerste honderd appa raten te bestellen. De gemeentelij ke korpsen volgen in de komende twee jaar Er is pas één apparaat dat aan de eisen voldoet en met de pro- duktie daarvan moet nog worden begonnen. Het zal dus zeker nog twee jaar duren, voordat de adem analyse overal in het land is inge voerd. De bloedproef blijft voorlo pig dus gehandhaafd. De invoering van het nieuwe be wijsmiddel betekent weliswaar een snellere afhandeling voor de politie, maar heeft geen invloed op de pakkans van dronken wegge bruikers. Die kan alleen worden vergroot door een andere aanpak van de alcoholcontrole. Het risico om bij een alcoholcontrole te wor den aangehouden, is één op de 700 ritten. De kans om een bloedproef te moeten ondergaan of een rijver bod opgelegd te krijgen, varieert van één op de 2000 tot één op de 15.000 ritten. Blaasproef Het grote verschil tussen het risi co van aanhouding en bloedproef wordt veroorzaakt door het feit, dat lang niet iedereen bij een aanhou ding moet blazen. Veel weggebrui kers ontspringen de dans. omdat zij ogenschijnlijk niet of niet veel hebben gedronken. Als zij wel een blaasproef moeten ondergaan, dan is de uitslag hieraan in veel geval len (hetzij door technische storin gen, hetzij door taktische foefjes) onjuist en gaan de bestuurders die teveel hebben gedronken alsnog vrijuit. Uit een onderzoek uit 1983 blijkt dat vier van de vijf automobilisten met een te hoog alcoholgehalte in het bloed na de ademtest met het blaaspijpje ten onrechte mogen doorrijden. De pakkans blijft klein, omdat de politie zich sterk richt op opsporing. Wie niet de indruk wekt dronken te zijn, hoeft doorgaans niet te blazen. Om de pakkans te vergroten, zal de politie van andere strategieën gebruik moeten maken. In een aan tal plaatsen, onder meer in Den Haag, Papendrecht en Weert, zijn daarmee in de afgelopen jaren proeven gedaan. Uitgangspunt van de nieuwe opzet was, dat alle auto mobilisten - ongeacht de indruk die ze bij de politie wekten - de ademtest moesten ondergaan. Het aantal aangehoudenen werd daar mee weliswaar aanzienlijk groter, maar dat leidde niet tot minder al coholgebruik in het verkeer. Veel verkeersdeelnemers wisten niet eens dat de politie een andere me thodiek toepaste, zodat zij zich dus niet lieten afschrikken van rijden onder invloed. Waarschuwingscircuit Het alcoholgebruik in het ver keer kan alleen worden tegenge gaan als zoveel mogelijk mensen ervan doordrongen zijn dat het risi co om te worden aangehouden enorm is gestegen. In Weert is daar om het aantal controleplaatsen uit gebreid van 10 tot 55 en wordt er veel vaker van standplaats gewis seld. De automobilist kan dus over al in Weert een alcoholcontrole te genkomen. Bovendien wordt elke lokatie aangeduid met een groot en opvallend bord met het opschrift 'alcoholcontrole'. De controle start op een plek in de buurt van het uitgaanscentrum of van taxistandplaatsen om het waarschuwingscircuit van de hore cabedrijven te activeren. Aange houdenen krijgen een folder uitge reikt met informatie over rijden on der invloed. Wie teveel heeft ge dronken, krijgt bovendien een per soonlijke waarschuwingsbrief van de korpschef waarin hij wordt ge wezen op de consequenties van zijn gedrag. De bedoeling van deze experi menten is om niet alleen opspo- ringsgericht maar ook preventief te werken. Hoe meer mensen weten dat de kans op een aanhouding bij het gebruik van alcohol in het ver keer enorm groot is, hoe minder snel men geneigd zal zijn om met een borrel op achter het stuur te kruipen. Hoe effectief de op pre ventie gerichte methode is, kan door het geringe aantal ervaringen nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Wel is het aantal aan rijdingen waarbij drank in het spel was opmerkelijk gedaald: van 3,8 procent naar 1,8 procent. Ruud Lubbers: 23 miljoen. Politie rolt omvangrijke drugsbende op ROTTERDAM (ANP) - De politie korpsen in Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen hebben de afgelo pen weken een omvangrijke drugs bende opgerold, waarbij de afgelo pen weken in totaal zestien perso nen zijn aangehouden. De laatste arrestaties werden dinsdagavond in Rotterdam ver richt, waarbij een 23-jarige vrouw en een 31-jarige man in hun woning in Rotterdam-Zuid werden aange houden. In de woning werd 20 kilo cocaïne aangetroffen met een straathandelswaarde van ongeveer vier miljoen gulden en een bedrag van van 28.000 gulden in contan ten, zo heeft de politie van Rotter dam bekendgemaakt. Het geleidelijk oprollen van de drugsbende, die zich vooral bezig hield met de invoer van cocaïne vanuit Colombia naar Nederland en de verkoop van de cocaïne aan afnemers, is half september begon nen op basis van een onderzoek van de Rotterdamse politie. Uitein delijk werden twaalf verdachten in Amsterdam aangehouden, twee in Antwerpen en vier in Rotterdam. De politie gaat ervan uit dat men met de arrestaties een zeer goede vangst gedaan heeft, omdat zich bij de arrestanten enige 'kopstukken' uit de drugshandel bevinden, zoals een politiewoordvoerder het om schreef. Totdat de twee Rotterdammers werden aangehouden had de poli tie bij eerdere arrestaties vijf kilo cocaïne in beslag genomen en een bedrag van 370.000 gulden in con tanten. De politie houdt er reke ning mee dat er in deze zaak nog meer arrestaties zullen volgen. Evangelist Goeree opgepakt wegens beledigen premier 'S-GRAVENDEEL (GPD) - De evangelist Lucas Goeree en zes van zijn medestanders zijn gisteren in Puttershoek aangehouden. Ze gin gen van deur tot deur met nummer 18 van hun blad Evan, waarin pre mier Lubbers wordt omschreven als de 'Führer van Nederland' om dat hij niet zou optreden tegen de abortuspraktijk in ons land. Nadat op het rijkspolitiebureau van 's- Gravendeel proces-verbaal wegens opzettelijke belediging en het ver spreiden van een smaadschrift te gen hen was opgemaakt, werd het zevental weer op vrije voeten ge steld. In Evan wordt artikel onder de kop 'Dit kind overleefde de embryonale holo caust' van premier Lubbers gezegd dat er bloed aan zijn-handen kleeft, evenals aan die van andere Neder landse politici wegens het toestaan van abortus. Lubbers wordt om die reden vergeleken met een nazi kampbeul. Volgens Jenny Goeree zijn zij al zes weken op pad met nummer 18 van Evan en is de politie tot dusver nergens tegen hen opgetreden. Eerder werd de verspreiding van een Evan-nummer verboden we gens antisemitische uitlatingen. ADVERTENTIE *^'4, restaurant mtl w frans getinte gerechten Rrmbrandtstraat 2-4 hoek Noordeinde rl 071 I 221 I 5 I cidcn

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3