'Het moet uit zijn met die onzekerheid' Zorgen om het boek ondanks nieuwe records Buchmesse YOUR STYLE IN SHIRTS 'Toscanini is gemeengoed' Annemaiie Oster vindt al schrijvend haar draai Rembrandt-specialist verwerpt Goy a-theorie DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 KUNST PAGINA 27 LISSABON (Rtr) - Een rechtbank in Portugal heeft de Italiaanse re gisseur Franco Zeffirelli opgedra gen zijn filmopnamen in Lissabon voor 'De Jonge Toscanini' op te schorten, omdat hij van plagiaat wordt verdacht. Om de gerechtelijke uitspraak was gevraagd door de Portugese schrijversbond, die optrad voor de Braziliaanse auteur Guillermo de Figueiredo, die zegt dat Zeffirelli heeft gestolen uit zijn werk over Toscanini. de Italiaanse dirigent die in 1957 overleed. De Italiaanse regisseur, die vori ge week met de opnamen begon, spreekt de beschuldiging ten scherpste tegen en zei tegen ver slaggevers dat hij geen gerechtelijk bevel had ontvangen. "Ik maak mijn werk af en als de politie me komt arresteren, beloof ik u een internationaal schandaal," riep een boze Zeffirelli met stem verheffing. "Die meneer Figueiredo is ge tikt, het levensverhaal van Tosca nini is gemeengoed." Niemand voelt zich meer echt thuis in de georganiseerde chaos van de Frankfurter Buchmesse. FRANKFURT (GPD) - De Westduitse geldstad Frankfurt is weer vijf dagen lang het cen trum van de boekenwereld. Nauwelijks waren de ruim 1,5 miljoen bezoekers van de auto- beurs vertrokken, of de om bouw voor de 39ste Buchmesse begon. Opnieuw worden alle records gebroken. Ruim 7000 uitgevers uit 88 landen hebben hun culturele waar uitgestald, een lichte stijging ten opzichte van vorig jaar. Ons land is ver tegenwoordigd door 233 uitge vers. Meer dan 320.000 boeken worden er uitgestald, 94.000 boeken beleven hun première. Kortom, eigenlijk zou het alle maal rozegeur en maneschijn moeten zijn, maar zo is het niet. Een bericht van Hans Hoogen- dijk. Het begin van de herfst is eigen lijk net zo vanzelfsprekend als de uitnodiging voor de Boekenbeurs in Frankfurt. De begeleidende per smededeling dat de beurs weer groter is dan een jaar tevoren, is geen nieuws meer. Beursdirecteur Peter Weidhaas maakte er dinsdag bij zijn openingstoespraak een paar kanttekeningen bij. „Aan de ene kant is dit het merkteken van deze beurs, aan de andere kant is het een prima aanknopingspunt voor onze critici. In vrijwel geen enkel kritisch commentaar ontbre ken de woorden monster, chaos, dinosaurus enz. Door deze mythe van de groei is de beurs ongewild onder een prestatiedruk gekomen. Men moet er niet aan denken als we in de komende jaren eens geen groei, maar een stagnatie, of erger rfog een teruggang van het aantal deelnemers zouden melden. De kritici en apologeten zouden in ie der geval van hun belangrijkste ar gument zijn beroofd". door Jaap Sluis Ze is moeder van twee zoons, schrijfster van drie boeken en dochter van bekende ouders. Velen kennen haar nog als het gekke, leuke meisje uit Hadimassa, een van Nederlands laatste tv-satires. Na het toneel en de tv stortte Annemarie Oster (44) zich op het schrijven. En met succes: de actrice werd auteur. In de boekenwinkel staat ze nu brutaal naast George Orwell. ZAND VOORT - Een gezellig huis in een stil Zandvoorts straatje. De vraag wat ze in de vooral zomers bomvolle om niet te zeggen opge fokte badplaats te zoeken heeft ontlokt Annemarie Oster een blik vol onbegrip. Gespeeld vermoeid: ..Al die verhalen over Zandvoort... Het valt best mee. Zomers is het in derdaad druk, maar ik woon lekker achteraf dus veel last heb ik er niet van. En in de herfst en winter, na het vertrek van de toeristen, is, het dorp gewoon weer van ons". Als het gesprek al een eind op streek is, arriveert de fotograaf. Ze schrikt. Onzeker: „Zie ik er een beetje uit? Ik heb van dat vreselij ke haar...". Toch maar poseren. Eerst beneden, in een lekker rom melige kamer met een gewoon- van-alles-wat interieur. Daarna bo ven. achter een mooi oud bureau in haar werkkamer. Zé is al vaak gefo tografeerd. Maar zelden naar haar zin. Te dun, te dik, te lang, te kort, nooit de echte Annemarie Oster, vindt ze. Alleen de met haar be vriende fotografe Jutka Rona scoort een ruime voldoende. Met inderdaad mooie foto's van een vrouw met de trekken van een Theater en Globe hebben geen kans DEN HAAG (GPD) - Als minister Brinkman van WVC besluit dat de regionale toneelgezelschappen Theater en Globe worden opgehe ven, verdient het aanbeveling een reizend gezelschap voor Oost en Zuid samen te stellen. Deze sug gestie heeft de voorzitter van Thea ter, Bas de Gaay Fortman, gedaan tijdens een gesprek met de be windsman. Hoewel de cultuurnota van Brinkman waarin onder meer de positie van het regionale toneel ter sprake komt, pas eind deze week verschijnt, is reeds uitgelekt dat Theater en Globe inderdaad voor liquidatie op de nominatie staan, conform het advies van de Raad voor de Kunst. Welke 'oplossing' de minister op het oog heeft als 'vervanging' van de verdwenen regionale ensem bles, wilde een woordvoerster van het ministerie van cultuur nog niet kwijt. Wél dat de nota - een defini tief beleidsplan, zoals het wordt ge noemd - zeer ingrijpende gevolgen heeft voor de cultuurvoorzienin gen in alle regio's van het land. 'Het hele veld zal worden opgeschud en geen enkele sector zal buiten de verschuivingen blijven', aldus de woordvoerster. Vaststaat dat bij een gelijkblijvend budget in elk ge val geld wordt overgeheveld van de geïnstitutionaliseerde gezel schappen (toneel, orkesten) naar film, dans, letteren en jeugdthea ter. Het is zeker dat het Arnhemse to neelgezelschap Theater een arob- procedure bij de Raad van State begint, zodra bekend wordt ge maakt dat de groep wordt opgehe ven. Minister Brinkman zal 'onbe hoorlijk bestuur' ten laste worden gelegd. De Gaay Fortman: „We hebben daarover al gesproken met onze advocaat en daarin staan we sterk. Over de plannen die Theater ingediend heeft voor de komende drie jaar heeft het ministerie geen overleg met ons gepleegd. En, al is men het niet met die plannen eens. zonder overleg kom je er niet." Bovendien verwijt De Gaay Fort man het provinciale bestuur van Gelderland dat het „enige miljoe nen" teveel geld heeft ingeleverd, „kennelijk met de bedoeling in elk geval Het Gelders Orkest te behou den. Maar over drie jaar wordt be keken, hoe het verder moet met HGO en wie weet wat daar weer uitkomt?" Ze zet koffie. Vanuit de keuken komt het gesprek op 'Een moeder van niks', een bundel verhalen over het moederschap waarmee ze in 1980 debuteerde: „Dus jij vond het leuk. Goh. Nou, het is ook leuk, maar er zitten wel echte debuut foutjes in". Die ontbreken in 'Ver der is er niet zoveel' uit 1985 waarin zij haar twee jaar eerder overleden moeder, de met wijlen Carré-direc teur Guus Oster getrouwde toneel speelster Ank van der Moer, be schrijft. Een aangrijpend en ontroerend boek. zeg ik. Ze komt met de koffie uit de keuken en gaat tegenover me zitten. Een brutale maar ook beetje bange kom-maar-op-blik in de ogen. Opeens staat me uit 'Verder is er niet zoveel' weer het beeld van haar moeder voor ogen: een mooie, sterke, maar tegelijkertijd onzeke re vrouw. Al na een half uurtje denk ik te weten dat Annemarie Oster op Ank van der Moer lijkt. Weinig tijd Geboren in Den Haag waar haar ouders bij het Residentietoneel za ten. Getogen in Amsterdam. En zo als zo vaak in de toneelwereld: va der en moeder hebben weinig tijd. Een pleeggezin in Leusden en al leen in het weekeinde naar huis. 'Verder is er niet zo veel', de aller eerste regels: „Mijn moeder, de ac trice Ank van der Moer, was dol op mij, haar dochter, zo blijkt uit een enthousiast bijgehouden baby boek. Ook had ze een paar stan- daard-anecdotes over me op haar repertoire. Verder wist ze niet zo veel van me af. Alleen mijn eerste levensjaren woonde ik echt bij haar". Bijna hartverscheurend klinken die woorden, verder wist ze niet zo veel van me af. Op de bank wordt tussen twee slokken koffie door even heel diep gezucht: „Ik heb daar tl ink mee geworsteld. Als jong meisje vereerde ik m'n moeder, maar als puber zette ik me tegen haar af. Boos over Leusden, boos over alles. Later, als je ouder wordt en zelf kinderen krijgt, ga je begrijpen dat het allemaal niet zo eenvoudig is als het lijkt. Je wilt je eigen kinderen dan geven wat je zelf hebt gemist". De frons maakt plaats voor een glimlach van oor tot oor. Voor het eerst openbaart zich haar zelfspot: „Deze 'Moeder' heeft uiteraard ook weer fouten ge maakt en haar twee zoons veel te veel verwend. Met als gevolg dat die mij nu zo n beetje als hun sla vinnetje beschouwen". Ze duikt voor de zoveelste keer doenerig de keuken in. Even de wasmachine aanzetten ('Ga jij maar braaf je werkje doen') en kof fie halen. Als ze weer tot rust is ge- komep, laat ik haar een stapeltje oude Oster-foto's zien. Vooral Ha dimassa, het satirische VARA-pro- gramma waarin zij eind jaren zes tig, begin jaren zeventig meedraai de. is rijk vertegenwoordigd. Anne marie met Kees van Kooten, Wim de Bie en Ton van Duinhoven. Pretmakers van de bovenste plank. Dat zal wel lachen, gieren, brullen zijn geweest, opper ik argeloos. He lemaal mis: „Ik heb er van het be gin tot het eind bijgezeten, maar het was beslist niet zo leuk als de mensen denken. Er werd straf ge repeteerd. want humor was een 'Man met de Gouden Helm' WEST-BERLIJN (DPA) - De speci alist van de West-Berlijnse 'Stif- tung Preussischer Kulturbesitz' voor de schilderkunst uit de Ne derlanden, Jan Kelch, heeft de Ca nadese theorie, dat het oorspronke lijk aan Rembrandt toegeschreven portret van de 'Man met Gouden Helm' gemaakt is door Francisco de Goya y Lucientes, afgewezen als "baarlijke nonsens" en "te verwij zen naar het rijk van de psychia trie." Kelch zei dat de hypermoderne methoden waarmee het schilderij was onderzocht in het Hahn-Meit- ner-Instituut in West-Berlijn, defi nitief hadden uitgewezen dat het portret stamt uit de jaren 1650-55 en is "uit de directe omgeving van Rembrandt." Dit is ook af te lezen uit de toe stand van de gebruikte kleuren en toegepaste schildertechniek. Goya leefde van 1746-1828. In het Hahn- Meitner-Instituut moet men vol gens Kelch alleen nog zien te ach terhalen welke leerling van Rem- KAMERMUZIEK - De Vereniging voor Kamermuziek in Den Haag viert dit jaar haar 75-jarig bestaan met een aantal bijzondere concer ten. Op het jubileumprogramma, dat 15 oktober in Diligentia aan het Lange Voorhout begint, staan con certen van onder meer het Wiener Kammer-Ensemble, het Müncher Streich-Trio en het Melos Kwartet. De Haagse Verenging voor kamer muziek werd in 1912 opgericht om in de hofstad het uitvoeren van ka mermuziek te bevorderen. De Canadese onderzoeker Rolph Medgessy heeft volgens een be richt in het Parijse dagblad 'Libé- ration' geopperd dat de 'Man met de Gouden Helm' en werken van andere oude meesters als Rafaél, del Sarto en da Vinei, veel later ge maakt werden door Gova. Medgessy stuurde het resultaat van zijn onderzoek toe aan de Fran se Goyakenner Didier Pouech. die zijn theorie onderschreef. Goya zou tijdens een verblijf van enkele jaren in Italié talrijke schilderijen in de stijl van oude meesters heb ben vervaardigd. De produktie van 'eigen' werk nam in die periode te oordelen naar zijn levensbeschrij ving merkwaardigerwijze sterk af. Om niet als 'vervalser' te boek te staan, signeerde Goya de imitaties met de handtekening die van zijn 'eigen' werk bekend is. De signatu ren die Goya her en der op zijn imi taties aanbracht, zouden door Med gessy zijn aangetroffen op 'De Man met de Gouden Helm', 'Venus met deSpiegel' van Velazquez in de Na tional Gallery in Londen, Leonar do's 'Jonge Vrouw op de Rots' in het Louvre, Rafaéls "rie Gratién'. naar een motief uit Pompeji dat hij helemaal niet kende en tekeningen van Rembrandt in het British Mu seum, Rafaél in de National Galle ry en Leonardo in Florence. Pouech denkt dat internationale musea de Goya-signaturen ook kennen, maar - zacht uitgedrukt - geen slapende honden willen wak ker maken. bloedserieuze zaak. Ik vond het een gevoelsarm groepje. Kees en Wim bijvoorbeeld waren erg intro vert. Niet echt vrolijke mensen. Dat bleek vooral toen Hadimassa verdween. Al die zogenaamde vriendschappen waren gewoon voos. Je zag of hoorde elkaar daar na eigenlijk nooit meer". Voor Hadimassa stond ze op het toneel, bij Lurelei. Echt leuk vond ze het acteren daar niet. Liever stond ze voor de haar redelijk ver trouwde tv-camera. Oster: „Vooral het imiteren van bekende types vond ik leuk. Op die manier kon ik mijn spotzieke geest uitstekend botvieren. Bij Lurelei voelde ik me niet zo op m'n gemak. Ik was in die tijd namelijk heel geremd en verle gen. Dus bi j alles wat ik deed stond er als het ware een kritische twee lingzuster naast me die het alle maal maar niets vond". Brandtheater LEIDEN (ANP) - Het Brandtheater uit Amsterdam brengt dit seizoen drie nieuwe produkties uit in het LAKtheater in Leiden. Op 12 no vember gaan 'Rode Kruis' en 'Stemmen', beide van Sam Shepard en geregisseerd door Paul Devilee, in premiere. Op 14 januari volgt 'Powderfinger', een Neder lands stuk van E.E. Breen in de re gie van Koos Terpstra. In mei 1988 tenslotte speelt het gezelschap 'De kassette' van Carl Sternheim, even eens geregisseerd door Paul Devi- Existentialistisch Na Hadimassa wijdt ze zich vol overgave aan de verwezenlijking van een jeugddroom: schrijfster worden. Iets wat eerder jammerlijk mislukte. Oster: „Op mijn veertien de voelde ik me zoals veel leeftijd genoten op en top existentialiste. Ik schreef Carpe Noctem, een te genhanger van Carpe Diem". Op nieuw die zelfspot: „Heel existenti alistisch. Zonder hoofdletters, weet je wel... Maar De Bezige Bij stuurde het manuscript terug. Geen interesse, en terecht. In één klap m'n droom aan flarden". In 1980 volgt de revanche: Oster de buteert, zo roepen de dames en he ren kenners in koor. verdienstelijk met 'Een moeder van niks'. Een leuk. autobiografisch boek over een onzekere moeder en haar twee aanzienlijk minder onzekere Ook in 'Verder is er niet zo veel' duikt de onzekerheid weer op, zij het heel anders. Het is de onzeker heid over haar moeder en haar ei gen verleden. Weer autobiogra fisch. net als het in 1982 versche nen Een vrouw van de wereld'. Op eens fel: „Ik wil nu verder absoluut niets autobiografisch meer doen. Voortaan gewoon korte, degelijke verhalen met een keurig begin en eind. En netjes in de derde per soon. Ik heb me daar behoorlijk m geoefend en het leuke is dat allerlei bladen die verhalen goed vinden en afdrukken. In augustus stond ik in de Margriet, in oktober in de Ele gance. in november in Man. Dat mag ook wel eens. Ik ben nu oud genoeg om in het diepe te springen en dat autobiografische eens los te laten". Een peinzende blik in de ruimte en dan opeens een verlegen, ontwapende glimlach: „Ik geloof dat ik nu m'n draai begin te vinden. Het moet maar een^ uit zijn met die onzekere Annemarie Oster". Haar boeken hebben iets melan cholieks, soms zelfs triests. Vaak overheerst de angst voor wat er aan narigheid zou kunnen gebeuren. Ik vertel haar over een kennis die na het lezen van 'Een moeder van niks' verzuchtte: de mens lijdt het meest, door het lijden dat hij vreest. Oster veert geinteresseerd overeind: „Wat toevallig. Dat is na melijk mijn Leitmotiv. Ik was van plan om in een column nog eens iets met dat spreekwoord te doen. Melancholiek, ach, het klopt in gro te lijnen wel. Maar op de een of an dere manier weet ik er nu beter raad mee". Nieuw boek Onder meer in haar nieuwe boek dat volgend jaar bij de Arbeiders pers verschijnt en losse verhalen over vrouwen uit allerlei milieus bevat. Oster vindt het al bij voor baat haar beste pennevrucht. Veel serieuzer dan de rest en met aan merkelijk minder zelfspot. „Want die heb ik zo langzamerhand niet meer nodig", meldt ze verre van onzeker. ADVERTENTIE Man met de Gouden Hein Little Steven naar Utrecht UTRECHT (ANP) - Little Ste ven and the Disciples of soul komen in het kader van een Eu ropese tour op 11 november naar muziekcentrum Vreden- burg in Utrecht. Momenteel is de band nog in de Verenigde Staten waar ze in het voorpro gramma van U2 voor uitver kochte zalen speelt. De voor verkoop begint zaterdag 10 ok tober. Stylemaster presenteert de mode in uw stijl, üever een markant kwaliteitskarakter dan een vluchtige trend. KATWIJK AAN ZEE: HANS VAN DEN OEVER MAN SHOR PRIMCESTRAAT 21. LEIDEN: BERT SCHRIER. BREES1RAA" 152-154 LEIDERDORP: BERT SCHRIER, WINKELHOF 31 OEGSTGEEST: KUWER FASHIONS. IRISIAAN S3 SASSEN- HEIM: JAN BEMEIMAN, HOOFDSTRAAT 190. Peter Weidhaas toonde tegelijk de zwakte en de kracht van de beurs aan. De kracht is dat de hele mondiale boekhandel in Frankfurt is vertegenwoordigd, de zwakte is dat er daardoor vrijwel geen door komen aan is. Het is dan ook niet voor niets dat veel Westduitse kranten dit jaar hebben afgezien van groots opgezette boekenbijla- ges en sommige bladen zeer kriti sche beschouwingen publiceerden over het fenomeen 'Frankfurter Buchmesse'. Ontmoetingen Ondanks de stijgende deelne mersaantallen, blijven steeds meer uitgevers en boekhandelaren weg 'de Buchmesse, nee dank je'. Hun voornaamste klacht: we horen steeds over nieuwe records, maar niemand vraagt zich eigenlijk af waarvoor deze beurs dient. De klei nere uitgevers zijn gemiddeld zo'n 60 mille kwijt voor een week Frankfurt en menigeen krijgt niet eens de helft aan opdrachten terug. Zij moeten het hebben van de boekhandel en velen verzuchten in Frankfurt bijna geen boekhande laar te ontmoeten. Peter Weidhaas kent die kritie ken, maar hij zegt: „Niemand kan echt helder denken over het gelief de monster Frankfurt, omdat de meesten een bijna erotische relatie tot dit monster hebben". Wie veel uitgevers en schijvers ziet, zal ech ter snel tot andere gedachten ko men. De beurs is voor hen een must. Per slot van rekening kan geen enkele zichzelf respecterende uitgever het zich veroorloven weg te blijven van een spektakel, waar vijf dagen lang 8000 journalisten, tientallen radio-zenders en onge veer 60 televisiestations present zijn. Voor primeurs hoeft niemand naar Frankfurt, want lang voor de beurs de poorten opent zijn de brie venbussen verstopt met medede lingen over potentiéle bestsellers De meeste 'klappers' zijn als recen sie-exemplaar al lang voor de beurs te krijgen. Maar veel uitgevers hopen toch met minder bekende schrijvers de aandacht op zich te vestigen. En daarom laten ze hun auteurs opdra ven. Velen van hen hebben onder druk van hun uitgever met hangen en wurgen in april een manuscript afgeleverd, zodat de 'nieuwste' pre cies op tijd voor de Buchmesse klaar is. De schrijvers worden naar de stands gedirigeerd, waar de he ren uitgevers die anders zeeën van tijd voor hen hebben, nu voortdu rend in druk gesprek zijn met colle ga's. De schijver mag in een hoekje gaan zitten, krijgt een glas sherry in de hand gedrukt en moet wachten. Een enkele keer wordt hij opge trommeld om iemand een hand te geven: 'Prima boek, maar je zou daar en daar eens over moeten schrijven. Dat wordt het helemaal Lezers De auteurs weten dat uitgevers nieuwe boeken grofweg in drie ca tegorieën indelen. De eerst groep bestaat uit boeken waarvan men wat verwacht, de tweede groep 'flopt' waarschijnlijk. Voor beide soorten zijn de uitgevers bereid iets te doen. De derde, en veruit grootste groep, wordt gevormd door nieuwe boeken waarvan nie mand weet wat ze zullen doen. De meeste schrijvers die hier zitten en hangen, moeten tot die categorie worden gerekend. Ze zijn als muurbloempjes, die op moeten bloeien voor het geval iemand be langstelling heeft. En ze realiseren zich dat zij eigenlijk niet belangrijk zijn. Ze hebben hun boek geschre ven en nu zijn het de kopers, de handelaars die de aandacht krij gen. Nog erger zijn de lezers eraan toe. Zij komen helemaal'niet aan bod. De Zwitserse literatuur-agent Peter Fritz hoonde terecht: „De Buchmesse is een peep-show voor boeken. Het publiek mag kijken maar niet kopen". Peter Weidhaas weet het en hij weet ook, dat de Frankfurter Buchmesse eigenlijk zo moeten worden gesplitst in een vakbeurs voor uitgevers, agenten en boekhandelaren en in een pu- blieksbeurs, waar auteurs en lezers samenkomen om te communice ren, en waar een boek ook kan wor den gekocht. Voor beiden zou het een verademing zijn. Zo lang er geen werkelijke scheiding komt tussen boek en zakenbeurs, zal nie mand zich echt op zijn gemak voe len tussen de 320.000 boeken, die de 7100 uitgevers hebben uitge stald. Sopraan Janowitz operadirecteur GRAZ (DPA) - De in 1937 in Berlijn geboren sopraan Gundula Jano witz wordt na beëindiging van haar carrière als zangeres, directeur van de opera van Graz in Stiermarken in Oostenrijk. Gundula Janowitz heeft het grootste deel van haar jeugd in Graz doorgebracht en zij studeerde er aan het conservatorium zang bij professor Herbert Thöny. Een beurs van de Richard-Wag- ner-Gesellschaft in Graz stelde haar in staat op te treden in Bay- reuth, van waar zij zich begaf naar Wenen, waar Herbert von Karajan als vaste-dirigent van de Wiener Staatsoper haar wilde hebben. Zij schitterde er in Mozart, Richard Strauss, Verdi en Wagner. Ondanks haar uitzwerven over de hele wereld, onderhield Gundu la Janowitz de betrekkingen met Graz. Zij richtte er in 1970 een haar haar genoemde stichting voor jong zangtalent op.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27