België, eldorado van de illegale wapenhandel 'Heijn maakt het vermoedelijk redelijk' Ceausescu wil economische hervormingen in Roemenië WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 9 den BRUSSEL - Belgie is de laatste jaren een waar eldorado gewor- A'ie op een illegale r wapens van de ene leve- i de andere klant wilde leveren. En dat alles onder de ogen van de Belgische autoritei ten, die niets deden. Omdat zij niet wilden of gewoon van niets wisten. door Hans de Bruijn De Belgische betrokkenheid bij de illegale wapenhandel kwam begin dit jaar aan het licht toen bleek dat Brussel de draai schijf was geweest voor de 'Iran- gate'-affaire. Via de luchthaven Zaventem bleken de wapens naar Iran te zijn vervoerd, die Reagan in ruil voor de vrijlating van gijzelaars had beloofd. Al gauw bleek dat geen geisoleerd geval. De ene onthulling volgde de andere op. Via Zaventem, het vliegveld van Oostende en de ha vens van Antwerpen en Zee- brugge zijn in de voorbije jaren tientallen keren wapens gele verd aan Iran, Libië, Zuidafrika en allerlei andere landen waar voor wapenembargo's gelden. En de Belgische douane gedroeg zich als de drie aapjes: we zien niets, we horen niets en we zeg gen niets. Er werd gesjoemeld met vrachtdocumenten voor schepen en vliegtuigen zonder dat het de douaniers opviel, con trole op ladingen was er nauwe lijks. De illegale wapenhandelaars konden hun gang gaan. Ook de verantwoordelijke ministeries, zoals buitenlandse zaken, defen sie. economische zaken en finan ciën verklaarden van niets te we ten. Minister van buitenlandse zaken Leo Tindemans beweerde doodleuk dat aan Iran slechts 'twee jachtgeweren' waren gele verd. Naar later bleek heeft Iran via België - zij het illegaal - voor tientallen miljoenen aan wapens en munitie gekregen. Landbouwwerktuigen Veelal werden die vervoerd in kisten, waarin volgens de laad brieven landbouwwerktuigen of machineonderdelen zaten. De bestemming die zo'n vrachtbrief aangaf werd zelden bereikt. Meestal verlegde de kapitein van een uit Antwerpen of Oostende met bestemming Joegoslavië of Kenya vertrokken schip, meteen de koers richting Perzische Golf. Na de Irangate-onthullingen werd in het Belgische parlement een speciale enquete-commissie in het leven geroepen die de ille gale wapenhandel zou doorlich ten. Maandenlang zijn verhoren gehouden, waarbij de parlemen tariërs van de ene verbazing in de andere vielen. Volgende week komt daar een einde aan en gaat de commissie haar eindrapport opstellen. De conclusie daarvan ligt voor de hand: het heeft in Belgie vol ledig ontbroken aan een effectie ve controle op de handel in wa pens. En dat terwijl België toch een prominent wapenleveran cier is. De pistolen en geweren Via België is, illegaal, voor tientallen miljoenen nitie geleverd aan Iran. van FN worden over de hele we reld gebruikt, door reguliere le gers net zo goed als door guerilla- bewegingen of terroristen. Hoe die daar aan komen? Een i wapens e voorbeeldje, dat een rechercheur van de Bijzondere Opsporings Brigade van de rijkswacht vorige week gaf: vuurwapens van FN werden met de diplomatieke ba gage van onder meer de ambas sades van Zaire en Congo Brazz aville het land uitgesmokkeld. Terroristen De wapens hebben Zaïre of Congo nooit bereikt. Maar wel werden er aangetroffen in een appartement in Parijs, dat werd gebruikt door Franse terroristen. Ook bij terroristen in de Bonds republiek werden wapens uit die partijen aangetroffen. En het gaat daarbij niet om een handje vol, maar om honderden pistolen en automatische wapens. De ambassades van de betrok ken landen helpen dus de illega le wapenhandel, maar de douane kan er niets tegen doen. De baas van de douane-opsporingsdienst gaf voor de onderzoekscommis sie onomwonden toe dat er op vliegtuigen of schepen in Za ventem, Oostende, Zeebriugge of Antwerpen nauwelijks enige controle wordt uitgeoefend. Af en toe houdt men een steek proef. 'Te weinig personeel', is het geheide verweer. Bovendien lijken de papieren in orde, en dan heeft de douane maar bitter wei nig bevoegdheden om een lading toch te inspecteren. En eenmaal de haven uit heeft de douane niets meer te vertellen. Op de ministeries die de wa penuitvoervergunningen moe ten afgeven weet men ook van niets. Een topambtenaar van het ministerie van buitenlandse za ken verklaarde onlangs dat Bel gië in 1985 slechts 'jachtgeweren' aan Paraguay had geleverd, ter wijl commissieleden de verbou wereerde ambtenaar een offi cieel papier konden tonen waar uit blijkt dat voor ruim 40 mil joen gulden aan wapens aan Pa raguay was geleverd. Legaal. 7000 pagina's Maar ook de onderzoekscom missie werkt niet feilloos. Zo wacht zij al meer dan een half jaar op een 7000 pagina's dik do cument van de Zweedse douane, waaruit de betrokkenheid van de Belgische munitiefabriek PRB bij leveringen aan Iran blijkt. De commissie klaagt steen en been dat zij dat document in Zweden maar niet loskrijgt en dat dit haar werk belemmert. Redacteuren van de krant De Morgen trokken echter zelf naar Stockholm en kregen het onthul lende rapport zo mee. Geen lasti ge vragen van de Zweden. Het is immers een openbaar stuk. Of de heren alleen even wilden bétalen voor de kopieerkosten.... Bank in Zuidafrika wil aandelen ook aan niet-blanken aanbieden JOHANNESBURG (Rtr) - De Standard Bank Investment Corporation, de op één na grootste bank van Zuidafrika, is van plan om met korting een miljoen aandelen uit te geven aan met-blanke klanten, zo heeft de bank gisteren bekendgemaakt. Het gaat om één procent van het totale aande lenkapitaal van de bank. Tot augustus bezat de Britse bank Standard Chartered een belang van 39 procent in deze Zuidafrikaanse bank. Het aanbod geldt voor zwarten, Aziaten en kleurlingen. De bank zal dergelijke klanten toestaan de aandelenle kopen voor 75 procent van hun huidige marktwaarde. In een verklaring zei de bank dat de "toekomstige economische en politieke stabiliteit van Zuidafrika voor een groot deel zullen worden beïnvloed door de mate van begrip en vertrouwen dat kan worden gekweekt tussen alle bevolkingsgroepen". In augustus besloot Standard Chartered zich terug te trekken uit Zuid- afrik%. Haar belang in Standard Bank werd verkocht aan vier Zuidafri kaanse bedrijven. De aandelen die nu aan niet-blanken worden uitgege ven komen uit het nog niet geplaatste aandelenkapitaal. Nieuwe uitgaven Proza - 'De hof van Eden', een roman van Ernest Hemingway, die een kwart eeuw na zijn dood voor het eerst wordt uitge geven. Hemingway begon in 1946 aan het verhaal van een jonge Amerikaanse schrijver, die zich met zijn vrouw aan de Middellandse Zee in een erotisch avon tuur stort. Hij werkte er vijftien jaar aan. Agathon, prijs 34,90. - 'Terug naar Oraibi', waarin Hanna Jo- hansen vertelt hoe een jong Hopi-meisje zich niet meer thuis kan voelen bij haar stam en probeert een brug te slaan naar de wereld van de blanken. Christofoor, prijs 27,50. - 'Sprookjes en sagen' over trollen en kabouters, die door Selma Lagerlöf wel iswaar een halve eeuw geleden werden geschreven maar nog niets aan leesbaar heid hebben ingeboet, Sirius en Sideri- us, prijs 22,50. - 'Riva Minska, nummer 55082' door Ruth Misky-Sender. De aangrijpende herinneringen van een vrouw, die in de oorlog enkele concentratiekampen overleefde. Christofoor, prijs 27,50. 'De valkentoren' door Erik Fosnes Hansen. Een veertienjarige jongen groeit in de tijd van de kruistochten een zaam op. met als enige toevlucht zijn valken. Christofoor. prijs 27,50. - 'De sfinx op de rots', essaybundel van Bastiaan Bommeljë, die onder meer scherpe kritiek uit op de praktijk van de geschiedschrijving. Ook Harry Mulisch' Huizinga-lezing in de Pieterskerk moet het ontgelden. En nog veel meer. Con tact, prijs 24,90. - 'Ik was vijftien... en verslaafd', het le vensechte verhaal van het Franse meisje Julie, dat na een teleurstelling troost zoekt in de drugs en dan van kwaad tot erger gaat. Maar met de moed der wan hoop klimt ze uit die drek omhoog. Van Holkema en Warendorf, prijs 24,90 Poëzie - 'Genius Astri', 34 gedichten van Manf red Kyber. Sirius en Siderius, prijs 14,50. - 'De bladen terug', gedichten van An dreas Oosthoek. Meulenhoff, prijs 24,50. Jeugdboeken - 'Nog even zwaaien' door Nannie Kui per is bedoeld voor de kleuters van 2 tot 4 jaar. Rietje Venema maakte de teke ningen. Leopold, prijs 18,90. - 'Saartje en het blauwe huis' door Peter van Gestel met tekeningen van Peter van Straaten wil de jongeren vap 8 jaar en ouder bereiken. Fontein, prijs 22,90. - 'Oskar krijgt ook altijd de schuld', kleurrijk prentenboek van Tony Ross voor de hele kleinen. Altamira, prijs 19,50. - 'Trimmen met Poeh' door Ethan Mord- den, met illustraties van E.H. Shepard. Over een door een te volle maag vadsig geworden beertje. Sirius en Siderius, prijs 17,50. - 'Mijn jeugd met Poeh'. De schrijver Christopher Milne herinnert zich het sympathieke beertje uit zijn jeugd nog maar al te goed. Sirius en Siderius, prijs 19,50. - 'De olifant en de krokodil', een dieren fabel verteld en getekend door Max* Velthuijs. Leopold, prijs 18,50. - 'Het vliegende bed met de bomen', ver halen van Erwin Moser, uit het Duits vertaald door Ernst van Altena. Leo pold, prijs 34,90. - 'Opa is niet van gisteren' door Ursel Scheffler met kleuren-illustraties van Silke Brix-Henker. Altamira, prijs 19,90. - 'Ziezo', een bundeling van maar liefst 347 kinderversjes, die Annie M.G. Schmidt in de loop der jaren heeft ge schreven. Met illustraties van tal van be kende tekenaars. Querido, prijs 47,50. - 'De tranen knallen uit mijn kop' door Guus Kuijer (8 jaar en ouder), 'Abeltje' door Annie M.G. Schmidt (8 jaar en ou der), 'Tirannen' door Aidan Chambers (12 jaar en ouder) en 'Polle de orgeljon gen' door Mensje van Keulen (3 jaar en ouder). Nieuwe jeugdsalamanders van Querido, prijs 10,- per stuk. - 'De stad van goud' en andere verhalen uit het Oude Testament verteld door Pe ter Dickinson met tekeningen van The Tjong Khing. Voor jongeren van 10 jaar en ouder. Querido, prijs 34,50. - 'Brand' door Ouida Sebestyen. Voor jongeren van 12 jaar en ouder. Querido, prijs 22,50. - 'Toen niemand iets te doen had' door Toon Tellegen met prenten van Mance Post. Voor jongeren van 10 jaar en ou der. Querido, prijs 19,90. - 'Achter de bergen ligt de zee' door Rita Tornqvist met tekeningen van Jan Jut te. Voor jongeren van 12 jaar en ouder Querido, prijs 19,90. - 'De kikker van Kudelstaart' door Han G. Hoekstra met tekeningen yan Jenny Dalenoord. Voor de peuters van 4 en ou der. Querido, prijs 17,50. - 'Kinderboekenkalender 1988' met frag menten uit 155 boeken, van 66 schrijvers en tekenaars en 51 spelletjes. Querido. prijs 14,50. Avontuur - 'Jig' door Campbell Armstrong. Het duo Thomas Ross - Maj Sjöwall heeft dit verhaal van de huurmoordenaar Jig - die in zijn eentje naar de Verenigde Staten gaat om de wraak van het verboden Ier se Republikeinse Leger IRA te voltrek ken - gekozen voor de serie 'Vijf sterren thriller' van Het Spectrum. Het boek verschijnt binnenkort. Prtijs 39,90. Diversen - 'Dekmantel' door Bob Woodward, de Amerikaanse journalist die met zijn col lega Carl Bernstein het Watergate- schandaal in beweging zette. Woodward schreef eens het befaamde verhaal 'All the presidents men' en nu geeft hij een sterk gedumenteerd relaas over de 'ge heime oorlogen van de CIA'. Lannoo, prijs 29,90. - 'Dagboeken', Meulenhoffs dagkalen der voor 1988, samengesteld door Hans Warren. Prijs 22,50. - 'Liefhebben' door William Gaylin, die als psychiater in dit boek uitvoerig er op in gaat wat liefde is. En wat het verband is tussen behoefte aan liefde, verliefd worden en liefhebben. Ambo, prijs ƒ29,50. - 'Opdracht Sumatra. Het Korps Insulin- de 1942-1946' door J.Th.A. de Man, die als sergeant op 10 december 1945 heeft deelgenomen aan een zg 'dropping-par ty' op Noord-Sumatra. De eerste ge schiedschrijving van het Korps Insulin- de. De Haan Dossier, prijs 34,90. - 'Sportencyclopedie', een door Rik van Gauwelaert en Frans Vuga samengestel de complete alfabetisch gerangschikte encyclopedie van alle sporten die in competitieverband worden beoefend. Met alle olympische-, wereld-, Europe se- en Nederlandse records. Van Holke ma en Warendorf, prijs 39,90. - 'Het postmoderne weten', uiteengezet door Jean-Francois Lyotard, hoogleraar in de wijsbegeerte (esthetica) in Parijs. Kok Agora, prijs 29,75. - 'Parlementaire controle'. Wolfgang Beek vraagt zich uitvoerig af of de con trole door het parlement niet meer is dan een ritueel of een echt sturingsin strument. Van Gorcum, prijs 25,-. - 'Sociale verdediging als logisch alter natief, zo heeft Johan Niezing het boek genoemd, waarin hij ingaat op de vraag of wapens als afschrikmiddel nuttig kunnen zijn. 'Van utopie naar optie', geeft hij als ondertitel. Van Gorcum. prijs 32,50. BUKAREST (Rtr) - De Roemeen se partijleider Ceausescu heeft op geroepen tot hervormingen in de slecht lopende economie. De werk methoden in alle sectoren van eco nomische bedrijvigheid moeten volgens Ceausescu worden veran derd, zo heeft het Roemeense pers bureau Agerpres gisteren gemeld. De partijleider leverde in het centrale comité van de communis tische partij stevige kritiek op de slechte prestaties in de mijnbouw, ARNHEM (GPD) - Ontvoerde mensen zijn tijdens hun gevangen schap zeer alert en waakzaam. Als ratten in de val hebben ze een over levingsinstinct, dat hen in staat stelt rustig te blijven en geen on verantwoorde risico's te nemen. Het komt slechts zelden voor dat een ontvoerde geestelijk in elkaar klapt. Volgens dr. Daniel Brom, di recteur van het Arnhemse Insti tuut voor Psychotrauma, is het daarom zeer waarschijnlijk dat Gerrit Jan Heijn, al vier weken ver mist, het naar omstandigheden re delijk goed maakt. Het psychologische probleem van ontvoeringen zit vooral in de nasleep, aldus Brom. "De verwer king hoeft geen grote problemen op te leveren wanneer de omge ving van het slachtoffer maar warm reageert. Hij moet zichzelf kunnen zijn. Daar zit overigens wel iets dubbels in. Enerzijds hebben slachtoffers de neiging hun gevoe lens diep weg te stoppen en ander zijds willen ze juist praten. Rea geert de omgeving goed, dan kun nen de ergste problemen na vier tot zes maanden achter de rug zijn. Wel treedt er ook nog vaak zoiets op als een veijaardagseffect, elk jaar rond een bepaalde datum. Dan wordt het soms weer even moei lijk". De Arnhemse psycholoog spreekt uit ervaring. Al sinds 1979 is hij betrokken bij psychologisch onderzoek van slachtoffers van treinkapingen, gijzelingen en ban kovervallen. Het Instituut voor Psychotrauma in Arnhem is opge zet om die kennis over te dragen. De psychologen worden voor het merendeel betaald uit een subsi- diepot, die wordt gevuld door over- de olie-industrie, de chemie en de metaalverwerkende industrie. De slechte prestaties en de achterstan den zijn een gevolg van tekortko- «- Gerrit Jan Heijn. (foto anp» heden en instellingen. Maar Brom en zijn collegas worden'ook vaak ingeschakeld door bedrijven. Vaak zijn dat banken, de te ma ken krijgen met de nasleep van een bankoverval of gijzeling. "In het begin van ons werk werkten we vaak met mensen die na bijvoor beeld twee jaar nog onverwerkte problemen hadden. Dan was er vaak al een heleboel misgegaan. Om die reden worden we er nu vaak sneller bijgehaald. Soms de volgende dag al na een gijzeling". Dramatisch Een gijzeling kan voor gevange nisbewakers gemakkelijk uit groeien tot een trauma. Brom: "Op zekere dag waren drie bewakers gegijzeld. Wij hebben ze gesproken en de leiding raad gegeven hoe het overige personeel het beste kon worden geïnstrueerd. Er moet na melijk niet al te dramatisch wor- mingen in het bestuur en de plan ning, aldus de partijleider. Ceausescu heeft de afgelopen vijf weken achttien ministers ver den gedaan. Daarnaast moet er ruimte zijn om te praten, waardoor soms het dramatische in de hand wordt gewerkt. In dat spannings veld is evenwicht nodig". Onoordeelkundige adviezen kunnen schade toebrengen. Brom vertelt van een bankmedewerker. Deze had een overval meegemaakt waarbij een schot was gelost. Brom: "Tegen hem was gezegd dat hij niet alleen moest zijn. Er kon den immers bepaalde gevoelens bovenkomen. Dat is dus fout. Die man zorgde er angstvallig voor niet alleen te zijn, terwijl hij eigenlijk behoefte had om wel alleen te zijn en uit te huilen. Door deze aanpak vervreemdde hij van zijn gevoe lens. Dat noemen we depersonali satie". Bij elke gijzeling of ontvoering speelt die depersonalisatie een rol, zegt Brom. "Een mens wordt bij een gijzeling of ontvoering net zo als Heijn nii, in een keer afgesne den van al zijn zekerheden. Dat kan zo ingrijpend zijn, dat hij na derhand weer helemaal opnieuw moet leren leven met zijn emoties". Tijdens de ontvoering vindt vaak een identificatieproces plaats. Ont voerder en ontvoerde ervaren dat ze in hetzelfde schuitje zitten. "Er mag tenslotte niets misgaan, legt Brom uit. "Beide partijen willen immers dat er zo snel mogelijk wordt betaald. Dat kan trauma tisch uitwerken. Ik ken een man. die een nacht lang met zijn overval ler heeft zitten praten. Hij was ge boeid en de overvaller had een pi stool op zijn borst gericht. De man verweet zichzelf achteraf dat hij aardig was geweest en sigaretten had aangeboden. Hij had liever de held uitgehangen. Toch was zijn gedrag heel normaal. Mensen wil- HERFST EINDHOVEN (ANP) - Deze Eindhovense scholieren hadden in elk geval een ijzeren smoes om te laat te komen. Door een kleine wolkbreuk liep gistermorgen een groot deel van Eindhoven onder water, zoals deze tunnel onder een spoordijk in de binnenstad. Ook in de omgeving van Eindhoven liepen kelders vol water en kwamen we gen blank te staan. In de fabrieken van Philips in Eindhoven kampte men op een zestal plaatsen met ern stige wateroverlast. Een paar uur later werd een deel van Eindhoven opgeschrikt door een windhoos. Tientallen bomen werden ontworteld, antennes en een muur waaiden om waardoor diverse auto's werden beschadigd. Ook werd een geparkeerde cara van omver geblazen. Persoonlijke ongelukken deden zich voor zover bekend niet voor. De windhoos trok rond half acht een spoor van ver nielingen over een afstand van en kele honderden meters door het Eindhovense stadsdeel Strijp. Vier huizen moesten tijdelijk worden ontruimd toen een boom dreigde om te vallen (foto anpi vangen of op andere posten gezet. In het afgelopen weekeinde wer den de ministers van binnenlandse zaken en justitie vervangen en daarmee lijken de veranderingen in de regering een andere beteke nis te krijgen dan normale minis terswisselingen, die in Roemenië regelmatig gebeuren. Het Roe meense persbureau Agerpres meldde verder dat de voormalig vice-premier Petrescu en de ex-mi nister van energie Avram maandag uit het centrale comité zijn gezet. len achteraf psychisch de situatie alsnog onder controle brengen. Dat uit zich onder meer in dromen, waarin ze hun overvaller of ont voerder van alles aan willen doen". Heineken Tijdens de Heineken-ontvoering eind 1983 is volgens het boek 'De ontvoering van Alfred Heineken' van hoofddader Cor van Hout bier magnaat Heineken psychisch rede lijk overeind gebleven. Hij maakte zelfs grapjes. Chauffeur Ab Dode- rer had het veel moeilijker en praatte soms verward. Brom heeft er wel een verklaring voor: "Heineken heeft zich vermoede lijk de hele tijd verantwoordelijk gevoeld voor de situatie en had contact met de ontvoerders. Dat hield hem alert. Doderer keek machteloos toe en liet zijn gevoe lens de vrije loop. Als een mens geen verantwoordelijkheid meer voelt en geen grip heeft op de si tuatie, dan staat hij zichzelf onbe wust toe alvast met de verwerking te beginnen en controle te verlie- Mensen kunnen volgens Brom een ontvoering of gijzeling lang volhouden. "Ze kunnen onvoor stelbaar veel aan. Wel zijn er gren zen in het menselijk incasserings vermogen. Die vind je bijvoor beeld in literatuur over concentra tiekampen, waar ernstig ondervoe de mensen het prikkeldraad in lie pen of ziek werden. Bij gijzelingen of ontvoeringen is dat meestal niet aan de hand, want men Wordt over het algemeen redeüjk tot goed ge voed en verzorgd". Het scheelt in de praktijk veel of gegijzelden alleen of met meerdere mensen zijn. "Bij die gijzeling in de Amerikaanse ambassade in Iran Italië in greep van stakingsgolf ROME (GPD) - Italië wordt weer geteisterd door een stakingsgolf, die deze maand vooral de sector van het openbaar vervoer treft. Het begon vorige week met een lande lijke machinistenstaking, die listig op de verschillende baanvakken op verschillende tijden begon, waardoor een minimum aan sta kingsuren (en dus aan loonverlies) een maximum aan chaos veroor zaakte. Het spoorverkeer in heel Italië lag meer dan 24 uur lam lag. Voor 23 en 24 oktober is al een nieuwe spoorwegstaking aange kondigd, die voor een nog grondi ger ontwrichting zal zorgen. In Rome werd, na een paar ge deeltelijke stakingen met maar een beperkt hindereffect, gisteren het hele stadsvervoer stilgelegd. De verkeersknopen van alledag wer den nog onontwarbaarder dan an ders, toen ook de enkele Romein die nog wel eens zijn auto thuis wil laten er deze dag mee naar zijn werk probeerde te komen. Vrijdag doen ook de Romeinse buschauf feurs, tram- en metrobestuurders nog eens mee aan de dan landelijke vier-uursstaking in de vervoerssec tor en er is geen reden om te veron derstellen dat het daarmee beke ken zal zijn. Intussen zijn de piloten van de grootste binnenlandse luchtvaart maatschappij ATI maandag met een dagelijkse staking van twee uur begonnen, die tot 15 oktober wordt volgehouden en waardoor iedere morgen 24 binnenlandse vluchten moeten worden ge schrapt. Aanstaande vrijdag staakt op alle luchthavens het grondper soneel, zodat er die dag geen enkel vliegtuig kan landen of opstijgen. Op 16 oktober ten slotte leggen pi loten en boordwerktuigkundigen van alle Italiaanse lijnen voor 24 uur het werk neer. Als altijd wordt er door het publiek luid geprotes teerd, maar het ziet er naar uit dat het ditmaal ook effect zal sorteren. Overleg hervat met schippers ROTTERDAM (ANP) - Het over leg tussen de verladersorganisatie EVO en de schippersbonden (ONS, ASV en Federatie van Schippers bonden) is gisteren hervat in het kantoor van de EVO in Zoeter- meer. Daarmee worden de onder handelingen voortgezet, die wer den afgebroken nadat graanhande laar Granaria een vergunning had gekregen om met 24 duwbakken eigen vervoer te gaan verzorgen De EVO wil met de schippersbon den zodanige afspraken over ser vice en tarief te maken dat het voor verladers niet meer aantrekkelijk is met eigen duwbakken te gaan varen. Volgens een woordvoerder van de EVO zal het overleg op 15 oktober worden voortgezet. Inmiddels hebben de beurt schippers, die op een vast traject met een vaste frequentie varen, la ten weten behoorlijk veel last te krijgen van de acties van de bin nenschippers. De beurtschippers zijn zo nu en dan eveneens doelwit van actievoerende binnenschip pers. Het was de afgelopen week op diverse plaatsen onmogelijk voor de beurtvaarders zonder poli- tie-bescherming te varen, zo heeft het Nederlandsch Binnenvaartbu- reau bekend gemaakt. zag je een grote verbroedering op treden. Dat zijn opeens hele andere contacten dan dat je met elkaar toevallig in een bus zit. De mensen geven elkaar veel steun. Gerrit Jan Heijn heeft die steun niet. Die zit geïsoleerd. Ik vermoed echter dat hij net als Heineken psychisch re delijk goed geintegreerd in elkaar zit en stabiel is. Mits goed opgevan gen zal hij er dus wel overheenko- Familie Ook de familie van het slachtof fer heeft het doorgaans niet ge makkelijk, zegt Brom. "De onze kerheid over de afloop van een gij zeling is bijna niet te verdragen, licht hij toe. "Die familie Heijn zal het dus erg moeilijk hebben. In het algemeen zie je dan het patroon dat de mensen experts gaan inschake len en zo het maximale proberen te doen om maar niet toe te hoeven geven aan dat gevoel van onzeker heid. De relaties binnen de familie worden vaan ook beter, al zijn daar ook uitzonderingen op". Als een ontvoerde bevrijd wordt, ontstaat een onwerkelijke situatie. De spanning valt weg. Brom: "Sommige mensen kunnen nau welijks een reactie geven. Het moet dan eerst tot ze doordringen dat het afgelopen is, dat ze veilig zijn. De familie Heijn bijvoorbeeld moet zich er dus op voorbereiden dat die Gerrit Jan in het begin geen gevoelens prijsgeeft. Het komt vrij wel nooit voor dat iemand er in slaagt alles in zijn eentje te verwer ken. Er is echt niet meteen profes sionele hulp nodig", zegt Brom. "Als de omgeving maar goed rea geert. Als je er niet over praat, gaat het mis en kunnen de onverwerkte ervaringen uitgroeien tot fobieen" Trauma-deskundige: ontvoerde mensen zijn alert en waakzaam

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9