DRIE BELANGRIJKE DAGEN VOOR VWO EINDE 20,21 EN 22 OKTOBER AS. Spanje stemt niet in met EG-begroting Driehonderd onverzekerde automobilisten voor rechter Amsterdam: bonus voor minder ziekteverzuim Bond en or willen orders voor W ilton- Fij enoor d DE KMAEEN PRAKTIJKGERICHTE STUDIE VOOR BEROEPSOFFICIEREN, WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 BI PAGINA 7 Laatste kans op akkoord verkeken MIDDELBURG/AMERSFOORT (GPD) - De duizenden Nederlan ders met een te dure hypotheek van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten worden wellicht scha deloos gesteld. De raad van be stuur van het fonds is bereid tot een gedeeltelijke vergoeding. Dit zegt mevrouw B.W.M. de Winter, hoofd van de financiële af deling van de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Haar organisa tie en de Nederlandse Consumen tenbond onderhandelen al driejaar over een schadeloosstelling. Ze kregen honderden klachten van huiseigenaren, die werden gecon fronteerd met gigantische maand lasten na de aanbouwfase. In vrij wel alle gevallen ontbrak het aan voldoende voorlichting. Een hand vol kopers, onder wie de Middel burger J. TTiier, daagde het Bouw fonds voor de rechter. Volgens mevrouw De Winter BRUSSEL (GPD/ANP) - De laatste kans voor de minister raad van de Gemeenschap om de EG binnen de daarvoor gestelde termijn een ontwerp-begroting te bezorgen is ver keken. De Spaanse regering, die de doorslag had kunnen geven, heeft gisteren geweigerd om het compromisvoor stel voor een EG-begroting voor 1988 te aanvaarden. Het is nu te verwachten dat de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, de EG-ministerraad voor het Euro pees Hof van Justitie zal dagen. De raad had namelijk voor 5 oktober een ontwerp-budget bij het Euro pees Parlement moeten indienen. Dat is - voor het eerst in de EG- historie - niet gelukt door de grote meningsverschillen tussen de re geringen van de twaalf over de hoogte van het EG-budget voor volgend jaar. Tot afgelopen zondag heeft de Deense voorzitter van de EG-ministerraad, Elleman Jensen, naarstig maar vergeefs naar een oplossing voor dit probleem ge zocht. Zijn laatste compromisvoorstel - een begroting van 92 miljard gul den waarvan slechts 82 miljard zou zijn gedekt - werd gesteund door negen landen. Groot-Brittannië bleef echter tegen. Premier That cher heeft herhaaldelijk verklaard pas bereid te zijn over meer midde len voor de EG te praten, als kei hard het mes wordt gezet in de uit gaven, vooral die op landbouwge bied. De tot nog toe in die sector getroffen maatregelen vindt zij nog steeds onvoldoende. De Grieken stemden evenmin in: zij vinden dat de EG-begroting fors omhoog moet. Het extra geld zou moeten worden gebruikt om de so ciale en regionale fondsen te vul len, waarvan vooral de armere zuidelijke lidstaten van de EG pro fiteren. Samen met Spanje hebben deze twee landen in de EG-raad vol doende stemmen om een besluit te kunnen blokkeren. Omdat het standpunt van Madrid het minst extreem leek, werd gehoopt dat de Spanjaarden alsnog akkoord zou den gaan. Maar de Spaanse minis ter van buitenlandse zaken liet zijn Deense collega gisteren weten te gen te blijven. Het laatste compromis-voorstei was in strijd met het EG-verdrag, dat een evenwicht tussen uitgaven en inkomsten voorschrijft. Deson danks gingen de andere negen lan den, waaronder Nederland, daar wel mee akkoord. Zij toonden zich bereid om indien nodig later vol gend jaar extra in de beurs te tas ten om het dan ontstane tekort aan te vullen. Het verlossende woord moet nu komen van de regeringsleiders van de twaalf, die begin december voor hun halfjaarlijkse topconferentie in Kopenhagen bijeenkomen. Als er ook in Kopenhagen geen oplos sing komt moet de EG volgend jaar rondkomen met een noodbegro- ting. De Europese Commissie mag dan per maand niet meer uitgeven dan een twaalfde van het bedrag „waarover zij dit jaar beschikt. Het staat vast dat dit volstrekt ontoe reikend is. Volgens de Commissie zullen er in het voorjaar al grote fi nanciële problemen ontstaan, vooral bij de landbouwbetalingen. De lidstaten zijn dan verplicht deze uitgaven van Brussel over te ne- AMSTERDAM (ANP) - Honderd gulden beloning per persoheelslid van een diensttak voor elk procent waarmee het ziekteverzuim daalt. Deze maatregel overweegt de Am sterdamse personeels-wethouder Jonker om het ziekteverzuim on der zijn ambtenaren terug te bren gen. Jonker wil per diensttak een maximum-ziekteverzuimpercenta ge vaststellen. Diensttakken die ITT Het Amerikaanse telecommuni- catieconcern ITT heeft zijn belang van 24 procent in het Britse con cern STC verkocht voor ongeveer 730 miljoen dollar aan Northern Telecom uit Canada. De verkoop kwam voor deskundigen niet on verwacht. Volgens hen is de terug trekking van ITT uit het Britse te- lecommunicatieconcern onderdeel van een omvangrijke reorganisatie met de bedoeling de betrokken heid in de telecommunicatiesfeer te verminderen. Veemarkt Leiden 06 okt: Slachtrunderen: (gulden per kg gesl. Aanvoer 100, waarvan 20 stie extra kw. 2600-4800 per stuk, stieren 1e kw. 7.00-8,00, 2e kw. 6,30-7.00, vaarzen '1e kw. 7,10-8,10. 2e kw. 6,00-7,10, koeien Ie kw. 6,80-7,90,2e kw. 5,90-6,80,3e kw. 5,10-5,90, worstkoeien 5,00-5,85. Handel en prijzen: stieren redelijk - gelijk; koeien slecht lager. Gebruiksrunderen: (gulden per stuk) Aanvoer 235, waarvan 40 graskalveren. Melk- en kalf- koeien 1e srt 2200-2750, 2e srt 1400-2200. melk- en kalfvaarzen 1e srt 2250-2800,2e srt 1350-2250, guste koeien 1e srt 1800-2200, 2e srt 1150-1800, enterstieren 1500-2250, pinken 1050-1750. graskalveren 650-1200. Handel en prijzen: koeien stil - lager; pinken rustig - lager; kalveren rustig - lager en enter stieren redelijk - gelijk. Nuchtere kalveren: (gulden per stuk) Aanvoer roodbont 900. Stierkalf 540-715, extra kw. 715-800, vaarskalf 400-525. Aanvoer zwart bont 732. Stierkalf 385-530, extra kw. 530- 630, vaarskalf 220-400. Handel en prijzen: roodbont rustig iets lager, zwartbont rustig - lager. Varkens: (gulden per kg levend gewicht) Aanvoer slachtvarkens 782. Slachtvarkens 2.40-2,50, zeugen 1e kw. 2,05-2,12, 2e kw. 1,95-2,05. Handel en prijzen: slecht - lager. Slachtschapen- en lammeren: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 910. Schapen 4,00-5,50, lammeren (rammen) 7,80-9,00 en lammeren (ooien) 7,50-8,60. (gulden per stuk) schapen 135-200, lammeren (rammen) 160-205 en lammeren (ooien) 130-170. Handel en prijzen schapen redelijk - gelijk en lammeren rustig - lager. Gebruiksschapen-, lammeren en geiten: Aan voer gebruiksschapen- en lammeren 204 Weidelammeren 125-165. Handel lammeren stil. prijzen lager. Bokken en geiten: (gulden per stuk) Aanvoer 107 geiten. Prijs 35-100. Handel geiten rede- li|k, prijzen hoger. Totale aanvoer 3873 stuks. 'Schade van te dure hypotheek Bouwfonds kan worden vergoed' gaat het aanbod van de raad van bestuur Eigen Huis en Consumen tenbond niet ver genoeg. Zij heb ben drie weken geleden een tegen voorstel gedaan, waarop het Bouw fonds tot dusver niet heeft gerea geerd. Komt er een sluitende scha deregeling, dan zijn sommige hy potheekhouders tientallen guldens per maand goedkoper uit, doordat ze minder hoeven af te lossen. De 'schuld' van het Bouwfonds zou namelijk worden afgeboekt op de hoofdsom van de hypotheek, waar na een nieuwe berekening van de jaarlijkse rente en aflossing volgt. De operatie gaat het Bouwfonds miljoenen guldens kosten, schat Eigen Huis. "Hoeveel mensen er zijn gedupeerd weten we niet eens, maar het aantal loopt in de duizen den. Soms werden we gebeld door iemand, die zei: ik spreek namens het hele blok. Dan ging het om tachtig woningen of een complete wijk", zegt mevrouw De Winter. In vrijwel alle gevallen werd bewo ners in de aanbouwperiode een la gere bouwrente berekend, omdat ze voor dubbele lasten zaten. Het tekort zou later worden vereffend. Achteraf draaiden de hypotheek houders op voor bedragen van honderden guldens per maand, ter wijl ze hadden verwacht dat het om hooguit enkele tientjes zou gaan. ROTTERDAM (ANP) - De vakbon den en de ondernemingsraad van de scheepswerf Wilton Fijenoord in Schiedam eisen van de Tweede Kamer en de regering dat het be drijf alle medewerking krijgt bij het binnenhalen van (nieuwbouw- )orders. Zij willen dat politiek Den Haag de beloftes nakomt die vier jaar ge leden zijn gedaan, toen de export vergunning voor de levering van nog eens vier onderzeeboten voor Taiwan werd geweigerd en er werd toegezegd dat Wilton compense rende opdrachten zou krijgen. De bonden en de or gaan binnenkort praten met de fractievoorzitters in de Tweede Kamer. Bovendien wil len zij een onderhoud met minister De Korte (economische zaken), Het binnenhalen van nieuwe op drachten begint steeds dringender te worden nu het werk aan de Tai- wan-onderzeeërs volgend jaar mei zal zijn voltooid. Volgens FNV-be- stuurder Theo Berger wordt Wil ton echter op alle mogelijke manie ren tegengewerkt onder meer door het ontbreken van diplomatieke steun bij het verwerven van orders in het buitenland. Daarbij komt de kwestie-Nevesbu, waardoor Wilton geen gebruik meer kan maken van de ontwerpen van dit bureau. Vrij dag wordt uitspraak gedaan in het kort geding dat Wilton hierover heeft aangespannen. De FNV meent bovendien dat Wilton bij het verkrijgen van Nederlandse mari ne-orders buitenspel staat, door de voorkeurspositie van de beide maakten zij gisteren op een pers- staatswerven KMS en RDM. conferentie bekend. Zo'n veertig procent van de automobilisten komt zijn auto niet i plaats staan totdat de rechter een uitspraak heeft gedaan. ROTTERDAM (GPD) - Driehon- den, worden aangehouden. Het is derd automobilisten moeten mor- het resultaat van een nieuw verba gen tegelijk voor de kantonrechter liseringsbeleid op dit gebied dat daar boven zitten, maken aan spraak op die bonus voor elk pro cent daling in de richting van dat streefgetal. Andersom overweegt de wethou der diensttakken die er niet in sla gen het ziekteverzuim terug te brengen, een boete op te leggen. De kosten van de premies kunnen dan deels worden gedekt door de opbrengsten van de boetes, aldus een zegsman van het stadhuis. Het ziekteverzuim bij de ge meente schommelt rond de 14 pro cent en ligt daarmee fors boven het landelijke gemiddelde van 7 pro cent. B en W streven naar een ziek teverzuim van ongeveer 10 pro cent. Zij willen het maximum-per centage vaststellen door te kijken hoe hoog het verzuim is bij verge lijkbare sectoren bij de overheid en het bedrijfsleven. Diensttakken met een verzuimpercentage boven het landelijk gemiddelde moeten dat getal voor 1990 op dat landelij ke percentage hebben gebracht. De bonusregeling wordt voorlo pig voor drie jaar ingevoerd. N. Keppel, de voorzitter van de Am sterdamse Abva/Kabo, heeft er grote moeite mee. "Dit noem ik een goedkope manier om iets te proberen bij gebrek aan beleid voor de arbeidsomstandigheden. Het stadsbestuur roept al tien jaar dat het ziekteverzuim te hoog is. Vooral het voorstel om boetes te heffen gaat wat ons betreft niet door. Het bieden van een bonus is een lokkertje bij ontbreken van be leid". De gemeente wil het percentage ziekteverzuim ook verder omlaag brengen door zwangerschaps- en bevallingsverlof niet langer als ziekteverzuim te registreren. Uit onderzoek is gebleken dat de meeste vrouwen niet genoeg heb ben aan een verlof van 12 weken. Het merendeel van de vrouwen verzuimt 18 weken, aldus de ge meente. Staatslening DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding (financiën) heeft een staatsle ning aangekondigd met een rente van 7 procent. De vorige lening, die van 1 september, had nog een rente van 6,5 procent. De lening heeft een looptijd van zes jaar en wordt op 15 november 1993 ineens afgelost. Vervroegde aflossing is niet toegestaan. De in schrijving is op 13 oktober en de stortingsdatum is 16 november. De inschrijving is zoals gebrui kelijk volgens het tendersysteem. Dat houdt in dat de uitgiftekoers en de omvang van de lening wor den vastgesteld aan de hand van de inschrijvingen. De vorige staatslening had een looptijd van zeven jaar, werd even eens ineens afgelost en bracht 1,8 gulden miljard op. In totaal heeft de staat dit jaar 16,1 miljard gulden uit de openbare kapitaalmarkt ge haald. i Rotterdam verschijnen omdat in juli in een onverzekerde auto hebben rondgereden. Het gaat om een eerste groep chauffeurs die wordt vervolgd volgens de nieuwe, strengere aanpak door politie en justitie in Rotterdam. Voor de overtreding staat een boete van rond de 500 gulden. Justitie over weegt het te betalen bedrag te la ten storten in het Waarborgfonds, de pot van de verzekeringsmaat schappijen waaruit slachtoffers van onverzekerde automobilisten schadeloos worden gesteld. Rotterdam als eerste uitvoert waarvoor volgens inspecteur M. Baeten van de Rotterdamse politie grote belangstelling bestaat in de rest van het land. Uit een steekproef eerder dit jaar bleek dat ongeveer 10 procent van alle automobilisten in ons land on verzekerd rondrijdt. De nieuwe aanpak in Rotterdam is mogelijk omdat de computers van de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Veendam en die van de verzeke- sinds een klein jaar en weggesleept naar het opslagter rein van de politie. De eigenaar kan daar z'n auto ophalen. Echter niet eerder dan dat een bewijs is over legd waaruit blijkt dat de auto in middels voor drie maanden is ver zekerd. Doet de eigenaar van de in be slaggenomen auto dat niet, dan gaat de auto naar de Dienst der Do meinen. In het Rotterdamse geval is dat in Bleiswijk. Daar blijkt tot verbazing van inspecteur Baelen dat zo'n 40 procent van de automo bilisten hun auto niet meer komen ophalen. „Zij wegen kennelijk de kaar zijn gekoppeld. De politie kan waarde van hun meestal oude auto Het belooft een vrij unieke zit- daardoor ogenblikkelijk weten of af tegen die van de te betalen ting te worden. Hoewel wordt wacht dat niet alle chauffeurs zul len verschijnen, zijn voor de be handeling van deze zaak twee za len, twee rechters en twee officie- auto al dan niet is verzekerd. vrijgemaakt. Een derde rechter e?n slagvaardig en efficiënt vervol- zekeringspremie en besluiten dan maar om 'm te laten staan", aldus Baeten. De auto's blijven daar staan tot- geslagen. Dit heeft geleid tot dat de rechter een uitspraak heeft wordt voor een grotere opkomst achter de hand gehouden. Sinds begin juli heeft de Rotter damse politie al 900 onverzekerde auto's van de weg gehaald. Gemid deld komt dat neer op tien per dag die bij routine-controles na aanrij dingen of bij het door rood licht rij- gingsbeleid. Blijkt een auto niet te zijn verzekerd, dan wordt het voer tuig in principe in beslag genomen gedaan. Afhankelijk van de staat waarin ze verkeren, wordt beslist of de auto's tot schroot worden ver werkt of kocht. Wall Street en ^lieprijs sterk omlaag NEW YORK (Rtr/UCN/ANP) - De aandelenkoersen op de effecten beurs van New York hebben giste ren een recordverlies moeten in casseren. De Dow Jones-index van de dertig toonaangevende indus triële fondsen daalde met maar liefst 91,55 punten tot 2548.63, de grootste daling op één dag in de ge schiedenis van Wall Street. Oor zaak van de daling zijn geruchten als zou Saudiarabië de markt weer willen overspoelen mejt olie, het geen de stemming en de prijzen in de oliehoek flink drukte. De recorddaling van Wall Street werd door waarnemers toegeschre ven aan grote verkopen. Deze de den zich vooral voor bij de olie fondsen, die ruim in de Dow Jo- nex-index zijn vertegenwoordigd en fors daalden. De stemming was dan ook nerveus en oliehandelaren besloten geen grote voorraden meer te houden, waardoor het aan bod vooral in New York sterk steeg. De geruchten over Saudiarabië vloeien voort uit een nieuwe prijs- strategie die de belangrijkste olie exporteur ter wereld zou willen doorvoeren. In plaats van zich aan de vastgestelde prijzen, die in de Organisatie van Olie- Exporteren de Landen (OPEC) zijn afgespro ken, te houden zouden de Saudi's de prijs van ruwe olie willen kop pelen aan die van de vrije markt. Waarnemers menen dat dit nieu we beleid onthutsend is, te meer daar Saudiarabië tot nog toe strikt het prijs- en produktiebeleid van de OPEC heeft gevolgd. Dit niveau werd in stand gehouden door pro- duktiehoeveelheden in acht te ne men, waardoor de prijs min of meer stabiel bleef. Op de vrije markten in de wereld, waaronder die in Rotterdam, hebben vraag en aanbod veel meer invloed op de prijsvorming omdat zij ook olie uit andere gebieden krijgen aangele verd. De nieuwe Saudische strate gie zou een enorme dreun voor de OPEC betekenen. Overigens blijkt uit een rapport van het het Internationale Energie- bureau dat de produktie van ruwe olie OPEC-leden in september dui delijk is verminderd. Desondanks is de produktie ruim boven het ma ximum gebleven, dat het oliekartel zichzelf heeft opgelegd. „De regering en de Tweede Ka mer moeten zich goed realiseren dat Wilton de enig overgebleven complete werf in Nederland is met een nieuwbouw en een reparatie- afdeling. Als de WF-Holding in de problemen komt door het uitblij ven van nieuwbouw-orders, wordt de reparatieafdeling, momenteel de grootste in de Rotterdamse ha ven, meegetrokken", aldus Berger. Het wegvallen van de nieuw bouw van Wilton zou grote proble men voor de reparatie-afdeling ver oorzaken. Wilton kan volgens Ber ger alleen succesvol opereren om dat de slapte die vooral in de win termaanden in de reparatie op treedt wordt gecompenseerd door de nieuwbouw-afdeling. Het ont breken van een nieuwbouw-afde ling heeft de andere reparatie-wer ven de afgelopen maanden dan ook de das omgedaan. Ook CMHA nu akkoord met bod Van Dijk DEN HAAG (ANP) - De ledenraad van de Centrale voor Middelbare en Hogere Ambtenaren is gisteren akkoord gegaan met het eindbod van minister Van Dijk voor de ar beidsvoorwaarden voor het over heidspersoneel in 1987 en 1988. De CMHA telt ruim 30.000 leden en is daarmee de kleinste ambtenaren- centrale. Maandagavond stemde het onaf hankelijke Ambtenarencentrum al in met het bod, terwijl de CNV- ambtenaren dat naar verwachting volgende week dinsdag zullen doen. Daarmee is Van Dijk ruim schoots geslaagd in zijn opzet om de steun van minstens twee centra les te verwerven. De FNV-ambtenaren, die volgen de week maandag bijeenkomen, krijgen van hun bestuur een nega tief advies over Van Dijks eindbod. Dat eindbod omvat naast een ver laging van de vut een extra koop krachtverbetering voor alle ambte naren, oplopend van 0,3 procent (zes gulden netto per maand) tot 1,3 procent (88 gulden netto) voor de hoogste ambtenaren. Vergroting van de inkomensver schillen was voorwaarde voor de CMHA om akkoord te gaan. De middelbare en hogere ambtenaren, die in salaris sterk zijn achter ge bleven bij hun collega's in de markrsector, sloten eerder een ak koord met Van Dijk dat nog gun stiger voor hen uitpakte. Lagere ambtenaren, die netto meer over houden dan hun markt-collega's, kregen daarin helemaal niets. ADVERTENTIE Ruim 13 miljoen passagiers op Schiphol dit jaar SCHIPHOL (ANP) - De lucht haven Schiphol passeert dit jaar de grens van dertien mil joen reizigers in één jaar. Niet eerder is dit aantal passagiers in één jaar gehaald. Bij het begin van 1987 reken de de luchthaven op een totale groei in het passagiersvervoer van 4,5 procent, na een jaar waarin het totaal aantal passa giers iets boven de twaalf mil joen was gekomen. Op basis daarvan werd verwacht dat het aantal van dertien miljoen dit jaar niet zou worden gehaald. Nadat in juli en augustus van dit jaar al records in het aantal afgehandelde passagiers waren gebroken, lijkt de maand sep tember zich daarbij te gaan aansluiten. Op basis van de ge gevens over de eerste drie we ken van de vorige maand re kent de luchthaven op een groei van vijftien procent in het totale passagiersvervoer. De verwachting is dat september met een totaal aantal van 1,4 miljoen passagiers het record van juli van dit jaar gaat halen. Het beeld van een overvolle aankomst- en vertrekhal op Schiphol, waar met name in de weekeinden vele gaande en ko mende vakantiegangers voor grote drukte zorgen zoals dat de afgelopen maanden te zien was, verandert nog maar wei nig. Begin december kan de luchthaven de nieuwe C-pier in gebruik nemen, waardoor een aanzienlijke uitbreiding van het aantal opstelplaatsen voor vliegtuigen beschikbaar komt. „En dat is hard nodig. De C- pier komt voor ons geen dag te vroeg", aldus een luchthaven- woordvoerder. Dan houdt de Koninklijke Militaire Academie haar jaarlijkse oriëntatiedagen voor belangstellenden naar een carrière als be roepsofficier bij de Koninklijke landmacht of de Koninklijke luchtmacht. Hierbij nodigen wij eindexaminandi HSP0, HEAO, HTS en VWO met wiskunde en Engels in het pakket uit om zich op één van deze dagen te komen oriënteren. Bel voor een uitnodiging: 070 - 493423.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7