Omstreden rechter in VS afgewezen Gesprek El Salvador voorbij, oorlog kan weer beginnen DE VLEKKEN-KAMPIOEN GEEFT'MGRAi Reagan boos over besluit Senaatscommissie Zuidafrikaanse politie rolt ANC-cel op Sfeer van triomf op congres Conservatieven Monniken in Tibet na arrestatie uitgewezen Bouterse dubbelzinnig over toekomstige rol 10% EXTRA IN EIK PAK EN F4,- TERUG'N GRATIS HANDDOEK BIJ TWEE PAKKEN. WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 BUITENLAND WASHINGTON (GPD/AP) - De Amerikaanse Senaatscommissie voor justitie heeft giste ren met negen tegen vijf stemmen een motie aangenomen, waarin de voltallige Senaat wordt aangeraden rechter Robert Bork niet te benoemen tot lid van het Hooggerechtshof. President Reagan heeft al gezegd dat hij zijn steun aan Bork niet zal opgeven en geen nieu we kandidaat zal benoemen. De kans dat Bork een stemming in de plenaire Senaat - die mogelijk al volgende week wordt gehouden - overleeft, is nu heel klein gewor den. Weinigen verwachten nog. dat JOHANNESBURG (GPD - De Zuidafrikaanse politie heeft giste ren de arrestatie van elf personen bekend gemaakt, die ervan worden verdacht de leiding te hebben ge had bij een groot aantal aanslagen. De politie spreekt over de 'grootste slag die er tot nu toe aan het stede lijke ANC-terrorisme in Zuidafrika is toegebracht'. Een van de elf per sonen is een blanke vrouw, de der tigjarige Jennie Schreiner. Zij is de dochter van de vice-kanselier van de Universiteit van Pietermaritz- burg. Vijf van de gearresteerden zouden een militaire opleiding in Angola, de Sovjetunie en in Oost- duitsland hebben ondergaan. Met de arrestatie van de elf, die worden verdacht van zeven bom aanslagen en zes aanvallen met handgranaten, is volgens de poli tiewoordvoerder 'de volledige commandostructuur van het ANC- netwerk in de Kaapprovincie' uit geschakeld. Jennie Schreiner wordt er onder meer van beschul digd afgelopen juli een bom in het vrouwentoilet Van de luchthaven van Kaapstad te hebben geplaatst. Bij haar arrestatie werden in haar huis in de wijk Wijnberg handgra naten, Russische machinegewe ren, munitie en explosieven aange troffen. De arrestatie van de elf verdach ten volgt na een onderzoek, dat vijftien maanden in beslag heeft genomen. De definitieve ontkno ping kwam na de arrestatie van 24 anderen, afgelopen augustus in verband met de plaatsing van twee mijnen en vijf handgranaataanval- len. Bij twee verschillende aansla gen is minstens een politieman om het leven gekomen. Een van de aanlagen betrof het huis van Bot ha's belangrijkste politieke advi seur, minister Schlebusch. Korea Meer dan tien bemanningsleden van de Zuidkoreaanse vissersboot Jinyong 31 worden vermist, nadat het schip door de Noordkoreaanse marine vanmorgen tot zinken werd gebracht. Dit gebeurde in interna tionale wateren voor de westkust van Noordkorea. Van de vissers boot is slechts één opvarende ge red door de marine. Doodstraf Een speciale rechtbank in Tu nesië heeft gisteren de doodstraf voor zeven islamitische fundamen talisten bevestigd. De zeven maak ten deel uit van een groep van 90 die beschuldigd waren van een po ging om het bewind in het Noord- afrikaanse land omver te werpen. Vijf van de zeven ter dood veroor deelden zijn nog voortvluchtig. De twee die ingesloten zitten kunnen alleen nog rekenen op gratie die door president Habib Bourguiba moet worden verleend. Bork aan de 51 van de 100 stemmen komt, die hij nodig heeft. Een negatieve uitslag zou een grote nederlaag zijn voor president Reagan. Hij ziet een benoeming van Bork als een van de belangrijk ste doelen in de nog resterende maanden van zijn presidentschap. Reagan onderstreepte voor de stemming nog eens dat hij de kan- didaatsteliing van de 60-jarige rechter niet ongedaan maakt. "Ik zal alles doen om zijn benoeming te bekrachtigen", aldus de president. De aartsconservatieve rechter Bork werd enige maanden geleden door Reagan voorgedragen. Vanaf die tijd is een bittere strijd ontstaan tussen de conservatieve en de meer vooruitstrevende krachten in de Amerikaanse samenleving. Voor de conservatieve Amerikanen, on der leiding van Reagan zelf, is een benoeming van Bork zo belangrijk, omdat het Hooggerechtshof dan voor het eerst sinds vele jaren een behoudende meerderheid zou heb ben. Dat is politiek van groot gewicht, omdat het Hooggerechtshof de taak heeft federale en staatswetten te toetsen aan de grondwet. De uit spraken van het Hof hebben daar om vaak een zware politieke la ding; zo is de emancipatie van Amerika's zwarten voor een groot deel aan uitspraken van het Hof te danken. Met Bork als lid van het Hoogge rechtshof zou president Reagan er zeker van kunnen zijn dat zijn con servatieve revolutie nog jaren na zijn heengaan als president levend zou blijven. Het is juist om die re den, dat vooruitstrevende Ameri kanen zo hard tegen de benoeming hebben gevochten. Vraagtekens werden daarbij - vaak op basis van geschriften en uitspraken van Bork zelf - gesteld achter diens gedachten over de burgerrechtenbeweging, het recht op privacy, de emancipatie van vrouwen, abortus en andere vrijhe den. Hoewel Bork in meer dan 30 uur van getuigenverhoor door de Se naatscommissie geprobeerd heeft in ieder geval een aantal twijfels weg te nemen, bleef het beeld over van een man die op grond van vaak rigide juridische argumenten wei nig sociale beslissingen neemt. Volgens commissielid, Dennis De- Concini, beschouwt Bork "de grondwet als een bloedeloos en ste riel contract" en heeft hij geen be grip voor het effect van beslissin gen van het Hooggerechtshof op de In de Senaatscommissie had Bork gisteren niet eens de steun van alle Republikeinen de partij waartoe Reagan behoort): vijf van hen steunden de benoeming, maar senator Arlen Specter stemde te gen. Alle acht Democraten stem den tegen Bork. Dat was in het ge val van de als conservatief gelden de Howell Heflin van Alabama een verrassing. Hij zei ernstig te twijfe len over Bork en daarom „een oud gezegde te volgen dat leert: als je twijfelt, doe het dan maar niet". BLACKPOOL - Blakend van zelf vertrouwen zijn de Britse Conser vatieven begonnen aan hun jaar lijkse samenkomst. Want deze staat vooral in het teken van hun derde achtereenvolgende verkie zingsoverwinning onder leiding van Margaret Thatcher. De pre mier, die voortdurend is omringd door een cordon van veiligheids agenten en uit voorzorg tegen een mogelijke aanslag onder uitgebrei de politie-escorte tot in de hal van het conferentiecentrum werd gere den, zal met gepaste aandacht luis teren naar hetgeen haar volgelin gen te berde brengen. Waarna me vrouw Thatcher op vrijdag zelf het woord neemt. En dan ongetwijfeld in een bezielende toespraak zal duidelijk maken, dat zij vast van plan is om ook over vic.' jaar weer aan de macht te blijven. door Haye Thomas In deze sfeer van triomf en zelf verzekerdheid is er op het partij congres in Blackpool niemand die daar openlijk zijn twijfels over durft uit te spreken. Mevrouw Thatcher aan het hoofd van een conservatieve regering is gewoon vaste realiteit, die voorlopig niet zal veranderen. Want volgens de binnenkort inderdaad vertrekken de partijvoorzitter Norman Tebbit zullen de Tories waarschijnlijk nog wel tien jaar regeringspartij zijn. Gewoon omdat de Alliantie van li beralen en sociaal-democraten ge^n levensvatbaarheid heeft en Labour in haar diepe verdeeldheid eenvoudig geen aanspraak kan ma ken op een alternatieve regering. „Op ons valt daarom de zware last om, totdat er een passend alterna tief ontstaat, een bestuur uit te oe fenen dat niet mag falen, en niet het vertrouwen van de kiezers mag verliezen. Want er is geen andere politieke partij die deze taak van ons kan overnemen". Norman Tebbit zei het zonder blikken of blozen in wat duidelijk leek op ziin Dolitieke j in de frontlinie van de Britse poli tiek. Om persoonlijke redenen wil hij zich terugtrekken op de achter banken van de conservatieve frac tie in het Lagerhuis. En dat aanvul len met ongetwijfeld uiterst lucra tieve adviseursfuncties in het be drijfsleven. Die persoonlijke redenen heb ben enerzijds te maken met de ge zondheidstoestand van zijn vrouw, die sinds de IRA-bomaanslag van drie jaar geleden in Brighton half verlamd is. Maar er zijn ook aanwij zingen dat Norman Tebbit, die eens duidelijke aspiraties had voor het toekomstige leiderschap van de Conservatieven, in zijn relatie met de voorlopig onaantastbare aanvoerder van de partij, Margaret Thatcher, op problemen is gestuit. Met name in de aanloop naar de verkiezingsoverwinning, die nu zo uitbundig wordt gevierd. Over de te voeren verkiezines- Margo.ret Thaicher strategie hebben de twee, dat staat wel vast, stevig overhoop gelegen. En het is ook bekend dat juist in die emotionele periode vol span ning en onzekerheden, mevrouw Thatcher een nieuwe favoriet ge vonden heeft in Lord Young, de ambitieuze minister van handel en industrie, die er nu openlijk op aast het voorzitterschap van Norman Tebbit erbij te r Mary Ellen gefotografeerd in Washington kort na de stemming in de Senaatscom- NEW YORK (ANP) - De Suri naamse legerleider kolonel Desi Bouterse heeft in een interview met de New York Times van giste ren geweigerd harde garanties te geven dat hij na de verkiezingen de macht zal overdragen. Als het aan Bouterse persoonlijk had gelegen zouden er komende maand geen verkiezingen zijn geweest, aldus ci teert de Times de legerleider onder de kop: "Surinaamse leider heeft bedenkingen tegen verkiezingen". Kolonel Bouterse zei dat hij per soonlijk tegen het houden van ver kiezingen is omdat ze geen tover formule zijn voor alle problemen van Suriname. Maar het feit dat hij er toch mee akkoord gaat bewijst dat hij bereid is tegemoet te komen de burgers. Bouterse gaf in een drie uur du rend interview toe dat er wijdver spreide scepsis is dat hij uiteinde lijk de macht zal opgeven. Hij be loofde dat hij de nieuwe grondwet zou respecteren, maar zijn ant woorden over zijn toekomstige rol in Suriname waren, volgens de New York Times, dubbelzinnig. Bouterse zei dat hij „het leger zou vragen het oordeel te respecteren en hem in de gelegenheid te stellen kippen te gaan fokken". "De presi dent kan mij afzetten als legercom mandant", zegt Bouterse verder over zijn toekomstige positie. "Als hij dat doet met de steun van de Nationale Assemblée, dan moet ik daaraan gevolg geven. Maar of het leger dat zal aanvaarden weet ik niet. Laten we niet theoretiseren. Ik denk dat de president er ver standig aan doet andere grondwet telijke organen te raadplegen". Het uiteindelijke antwoord op de steeds terugkerende vraag of Bou terse bereid zou zijn de macht op te geven was: "De tijd zal het leren". Bouterse ontkent dat Lybië Suri name gebruikt voor subversieve activiteiten op het Amerikaanse continent. In augustus is hij op be zoek geweest bij Gaddafi en heeft hem duidelijk gemaakt dat er enor me druk is op Suriname vanwege de Lybische aanwezigheid, en dat hij, Bouterse, verwacht dat de ver tegenwoordigers van het Lybische Volksbureau (ambassade) zich aan de wetten zullen houden. Kerncentrales Zweden dicht STOCKHOLM (Rtr) - Zweden zal omstreeks 1995 de eerste van zijn twaalf kernreactoren sluiten. Een jaar later moet de tweede dicht zijn en de reste rende tien reactoren dienen voor het jaar 2010 te zijn stilge legd. Dat heeft de Zweedse pre mier Ingvar Carlsson gisteren meegedeeld in het parlement. In 1980 stemden de Zweden in een referendum voor sluiting van alle twaalf reactoren in de vier kerncentrales die het land heeft. Het tijdschema voor de sluiting was nog niet bekend. Het tijdschema voor de slui ting maakt onderdeel uit van een omvangrijk pakket maatre gelen ter bescherming van het milieu. "De lucht die wij inade men is onzuiver. De wateren zijn vuil. De atmosfeer is aange tast. Ons klimaat kan verande ren met onvoorspelbare gevol gen voor natuur en milieu", zo zei premier Carlsson. SINGAPORE (GPD/AP) - In de Tibetaanse hoofdstad Lhasa heb ben boeddhistische monniken gis teren, voor de derde keer in negen dagen, anti-Chinese betogingen ge houden. Zeker 100 betogers wer den gearresteerd. Zestig van de aangehouden betogers waren mon niken, die van de Chinese autoritei ten opdracht hadden gekregen het land te verlaten omdat zij bij eerde re demonstraties betrokken zou den zijn geweest. De betogers, die zingend en met opgeheven vuisten naar het regio nale regeringskantoor marcheer den, eisten de vrijlating van 21 eer der gevangen genomen monniken. Maar voordat zij het overheidskan toor in het centrum van de stad be reikten, werd de demonstratie uit eengedreven door gewapende poli tiemannen, die in tien trucks op het toneel verschenen en de betogers oppakten. Ooggetuigen zeiden dat op een gegeven moment voor het over heidsgebouw een chaotische situa tie ontstond, toen militairen en po litiefunctionarissen op de betogers insloegen. Tot een echt treffen tus sen de politie en de omstanders kwam het evenwel niet. Extra veiligheidsmaatregelen, zoals het volledig isoleren van di verse woonwijken, zijn vandaag genomen in verband met aange kondigde nieuwe demonstraties. Het is vandaag 37 jaar geleden dat Chinese troepen Tibet binnenvie len. De confrontatie van gisteren was de eerste sinds de rellen van vorige week donderdag, toen zeker 2.000 demonstranten, die onafhankelijk heid van China eisten, een politie bureau in brand staken en de poli tie met stenen bekogelden. Vol gens westerse artsen in Lhasa zijn toen acht Tibetanen en een Chi nees om het leven gekomen. Het waren de ergste rellen sinds de geestelijk leider van Tibet, de Dalai Lama, in 1959 naar het buitenland vluchtte na een mislukte opstand tegen het Chinese bewind. De onrust in Tibet komt twee we- k^n voor het belangrijke dertiende congres van de Chinese commu nistische partij in Peking, waar in grijpende wijzigingen worden ver wacht in de top van de partij. Het is niet uitgesloten, dat de conserva tieve tegenstanders van de liberali seringsplannen van partijleider Deng Xiaping nu hun kans schoon zien en de kwestie Tibet als wapen gebruiken tegen de hervormers. Ook organisatie mensenrechten in Sovjetunie MOSKOU (DPA/AFP, - Een groep Sovjetrussische dissidenten heeft gisteren een Moskouse afdeling van de in München gevestigde In ternationale Vereniging voor Men senrechten opgericht. De organisa tie, die bij de autoriteiten officieel om toelating heeft gevraagd, wil zich bezighouden met het registre ren van schendingen van de men senrechten in en buiten de Sov jetunie. Op een persconferentie in Mos kou verklaarden de vier oprichters van de nieuwe organisatie - Valeri Senderov, Kiril Popov, Aleksandr Ogorodnikov en Pavel Slavin-Bor- ovski - dat zij verder „morele en materiële steun" willen geven aan politieke gevangenen en ex-gevan genen. Het is voor het eerst sinds de ontbinding van de Moskouse Helsinki-groep in 1982 dat Sovjet- burgerrechtenactivisten zich weer organiseren. De Vereniging, waar van het hoofdkantoor in Munchen gevestigd is, heeft in bijna 20 lan den onderafdelingen. ADVERTENTIE Premier De fractievoorzitter MEXICO - Twee dagen lang leek de revolutie doorgedrongen tot diep in de Salvadoraanse hoofd stad. Duizenden studenten en ar beiders hieven anti-Amerikaanse spreekkoren voor de pauselijke nunciatuur in San Salvador. Binnen, achter de grote, grijze deur zat president Duarte te praten met vooraanstaande leiders van het Salvadoraanse verzet. De zwaarbewapende oproerpolitie liet zelfs liederen en lijfspreuken van de CDU de guerrilla over zich heen komen. in de Landdag van Sleeswijk-Hol- Het antwoord van christendemo- stein, Klaus Kribben, is door zijn cratische activisten moest keer op partij aangewezen als kandidaat keer wijken voor de numerieke voor het premierschap. Kribben meerderheid van de revolutionair zal het bij de strijd om de terugge- gezinden. treden CDU-premier Uwe Bar- schel op te volgen moeten opne men tegen de leider vpn de SPD- oppositie Engholm. Op 22 oktober spreekt het parlement van de deel staat zich uit wie van beiden de voorkeur heeft. Beide partijen be schikken over precies de helft van de zetels in de Sleeswijkse Land- door Rob Sprenkels Storing Een brand in een transformator huisje heeft gisteren in het cen trum van de Amerikaanse stad Los Angeles geleid tot een elektrici teitsstoring. Dit veroorzaakte een grote consternatie in overheids- kantoren, het plaatselijke zieken huis, het hoofdbureau van politie, de telefooncentrale en het gebouw van de Los Angeles Times. De sto ring trof met name het winkel- en zakendistrict, omdat alarminstalla ties uitvielen en tal van kleine cri minelen een slag konden slaan. Familieleden van vermisten en politieke gevangenen maakten geen geheim van hun afkeer van Duarte's voorstel om een mantel van pardon en vergetelheid over de diepe oorlogswonden te werpen. „Hij mag de ontvoerders van zijn dochter dan wel vergeven, maar zij' is levend teruggekomen. Onze jon gens zijn vermoord, worden ge marteld, zitten nog gevangen", al dus een groepje furieuze moeders. „Het moment van vrede komt naderbij", zo was er om het kwar tier op de televisie te horen. Maar het enige positieve feit dat kon worden gemeld was dat er nog steeds gepraat werd; dat er een agenda van vier punten overeen was gekomen; en, uiteindelijk, dat de onderhandelingen de komende weken door twee gezamenlijke commissies zullen worden voort gezet en dat men het voor 4 novem ber eens moet worden over een wa penstilstand. Zo niet, dan zal Duarte een eenzijdig staakt-het-vu- ren afkondigen. Eigenlijk heeft de meer dan 20 uur durende dialoog dus helemaal niets opgeleverd. Het feest is voor bij, de oorlog kan weer in volle vaart beginnen. Beide partijen staan nog altijd lijnrecht tegenover elkaar. Duarte wil niets weten van een of andere vorm van samenwerking met de rebellen of een herstruktu- rering van het regeringsleger. Hij vindt dat het gewapende verzet uit eindelijk, in het kader van de in Guatemala gesloten Middenameri- kaanse vredesakkoorden, gebruik moet maken van de amnestie en deel moet nemen aan de parle mentsverkiezingen van volgend jaar maart. En achter hem staat het Salva doraanse leger, waarbinnen ultra rechtse officieren steeds meer sleu telposities bekleden. Zij willen ei genlijk niets weten van een politie ke oplossing. Het afgelopen week einde gooiden ze bijna roet in de dialoog door, tegen de afspraken in, de wegen te bezetten waarlangs twee van de guerrilla-commandan ten San Salvador moesten berei ken. De guerrilleros wijzen op hun machtspositie, het feit dat ze bijna eenderde van het nationale grond gebied bezetten, het feit dat het be wind zich staande houdt dankzij de miljoenenhulp uit Washington. Ook herinneren ze hoe, met Duarte als president, eind 1980 de op dat moment nog publiekelijk in El Salvador aanwezige leiding van de progressieve oppositie werd uit gemoord. Daarom weigeren ze de wapens in te leveren. Volgens de rebellen is alleen een overgangsre gering in staat om de voorwaarden te scheppen voor een „daadwerke lijke democratisering". Is er wel vrede mogelijk in El Sal vador? Van de twee gezamenlijke commisies die zijn aangekondigd hoeft niet al te veel te worden ver wacht. En ook al zou het wel tot een wederzijds staakt-het-vuren ko men, waarschijnlijk zal het leger binnen een week genoeg excuses hebben gevonden om zo'n bestand te kunnen opheffen. Beide partijen blijven praten omdat ze hun ach terban niet teleur willen stellen, meer niet. De aankoop van twee 2 kg pakken Dixan levert u in de maand oktober specta culair voordeel op. Want iedereen die vóór 31 oktober a.s. de twee geld-terug-zegels opstuurt, krijgt gratis een prima handdoek thuisgestuurd. Een extra voordeel bovenop het aanbod dat u op het aktiepak aantreft. Profiteer nu van dit driedubbel voordeel. NB. U kunt dc handdoek ook verkrijgen zonder dat u de aktiepakken koopt. Stuur daarbij ingesloten een groene betaalcheque/girokaart tw.v. 2.95 (als vergoeding Handdoekaktie, Postbus 30390.1800 EC Alkmaar. Maximaal I inzendingpergezi ■en voldoende gefrankeerde brief met handling/verzendkosten) naar üixan Dit aanbod is geldig t/m 31 oktober 1987.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5