Botsing over lastenverlaging 'Water Westland giftiger dan Rijn na Sandoz-ramp' Welke kansen biedt de WD? Artsen moeten meer op kwaliteit letten' Geen speciale opvang voor etnische jeugd WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 mUEZE De Vries (CDA) wekt woede WD DEN HAAG (GPD/ANP) - De WD is boos op CDA-fractievoorzitter De Vries die bezui nigingen na 1990 vrijwel uitsluit. Op de sociale zekerheid en de ambtenarensalarissen valt nauwelijks meer te korten, aldus De Vries gisteren tijdens de algemene beschouwingen in de Kamer. Ook de omvang van de lastenverlaging in de komende jaren is een discussie punt tussen WD en CDA. UTRECHT (ANP) - Artsen moe- ten zich actiever gaan bemoeien met de kwaliteit van de gezond heidszorg en met die van de medi sche techniek in het bijzonder. Te vaak laten artsen zich bij de intro ductie van nieuwe apparaten door de leveranciers van de sokken pra ten. Bij gebrek nis laten zij zich de aanschaf a technische ken- oms verleiden tot allerlei snufjes, later blijkt dat zij en hun patiënten er niets mee opschieten. De artsenorganisatie KNMG wil hier iets aan doen, zo bleek gisteren in Utrecht op een persconferentie over het KNMG-jaarcongres later deze week in Eindhoven. Het congres gaat over nieuwe technieken in de geneeskunst. De vernieuwing van de techniek gaat, in de geneeskunde net als in de an dere sectoren van de samenleving, razendsnel. Het congres wil de me dische beroepsgroep informeren over enkele terreinen waar de tech nische mogelijkheden zich snel uit breiden: het gebruik van laserstra len in de geneeskunde, het verkrij gen van afbeeldingen van wat zich in het lichaam afspeelt en de ont wikkeling van computerprogram ma's die de arts kunnen helpen bij het zoeken naar de juiste diagnose. Bovendien komt er een terrein aan de orde waar de techniek nog vrij weinig oplevert, de revalidatie, vooral van het bewegingsapparaat. Op het gebied van geneesmidde- WD-specialist De Grave toonde zich zeer geïrriteerd over de uit spraken van De Vries, die volgens hem lijnrecht in tegenspraak zijn met "de analyse van de Miljoenen nota". In het regeerakkoord staat dat de druk van sociale premies en belastingen zich moet stabiliseren op 52,3 procent van het nationaal inkomen. De lastendruk valt in de begroting voor volgend jaar echter hoger uit: 53,1 procent. Het ver schil (0,8 procent, 3 miljard gulden) wil de VVD besteden aan lasten verlaging in de jaren na 1988. De Vries voelt daar niet zo veel voor. Om forse belastingverlagingen mogelijk te maken wil de WD de overheidsuitgaven beteugelen. De Vries maakte duidelijk dat die be lastingverlagingen niet mogen worden betaald uit bezuinigingen, maar uit meevallers, opbrengsten van de bestrijding van fraude, be perking van aftrekposten en extra aardgasinkomsten. Volgens De Vries kan er nauwelijks meer wor den bezuinigd op de sociale zeker heid en de ambtenarensalarissen. Ook 'miljardenbezuinigingen' op subsidies (zoals huursubsidie en studiebeurzen) sluit De Vries voor lopig uit. Verwacht wordt dat minister Ru- ding (financiën, CDA) zich van daag. wanneer het kabinet ant woordt op de kritiek uit de Kamer, van de opstelling van De Vries zal distantiëren. In de Miljoenennota stelt Ruding dat er op de subsidies aan burgers en bedrijven nog veel kan worden bezuinigd. Wanneer Ruding niet genoeg afstand neemt van de opvattingen van het CDA, zal de VVD De Vries er duchtig op aanspreken, zo wordt in Den Haag verwacht. Looneisen PSP en PPR vinden het niet ver wonderlijk dat de vakbonden met looneisen komen. Het is de schuld van het kabinet dat het credo 'loon matiging leidt tot werkgelegen heid' uiteindelijk wordt doorbro ken, vinden zij. Beide partijen le verden felle kritiek op het kabi netsbeleid. "Het kabinet heeft jarenlang ge steld dat we even door de zure ap pel heen moesten bijten en dat al les dan beter zou worden. Toch ziet het ernaar uit dat een grote groep mensen werkloos is en blijft", al dus Andrée van Es (PSP). "Nie mand hoeft dan ook verbaasd te zijn dat de vakbeweging nu loonei sen gaat stellen, het is eerder verba zingwekkend dat dat niet veel eer der gebeurd is". PPR-fractievoorzitter Ria Bec kers verweet het kabinet dat het de democratie ondermijnt door de massawerkloosheid en het maat schappelijk isolement te laten voortbestaan. "Wie werkelijk een zorgzame samenleving wil, kweekt geen armoede en maakt geen men sen afhankelijk van liefdadigheid", aldus mevrouw Beckers. De kleine christelijke partijen, SGP, GPV en RPF, vinden dat de overheid bij de bestrijding van de criminaliteit te weinig oog heeft r de die c de s DEN HAAG (ANP) - Voor specia le instellingen voor hulp aan jonge ren uit etnische minderheden is geen plaats. De algemene jeugd- hulp dient te worden verbeterd en aangevuld. De bestaande institu ten moeten zelf mensen in dienst nemen die deel uitmaken van zo'n minderheid. Dat er grote proble men zijn onder bedoelde jongere- nen, staat vast. Haalbare voorstel len voor projecten en experimen ten om oplossingen te vinden of nieuwe behandelingsvormen te ontwikkelen, zijn welkom. Dit heeft minister Brinkman (welzijn) gisteren de delegatie van de Raad voor het Jeugdbeleid laten weten die hem het rapport 'Hulp met eigen waarde' aanbood. De be windsman zal het gebruiken bij het voorbereiden van de nota, die het kabinet heeft toegezegd over het jeugdbeleid. De raad bepleit in zijn advies in de Randstad een lande lijk instituut speciaal voor de op leving worden opgelegd. Zij toon den zich verheugd over de extra aandacht voor de rechtshandha ving, maar vonden de maatregelen te mager. Politiechef verdacht van corruptie AMSTERDAM (GPD) - De com mandant van de recherchegroep van de rijkspolitie-te-water in Am sterdam wordt ervan verdacht de laatste jaren voor enkele tiendui zenden guldens aan geld en goede ren te hebben opgestreken voor 'handelingen die niet met zijn func tie verenigbaar waren'. Daarnaast hij heeft goederen gestolen die hij in beheer had. Op verdenking van corruptie en verduistering is de man al vorige week donderdag ge arresteerd en voorgeleid voor de vang jeugdigen uit etnische officier van justitie. minderheden Men problemen van jongeren uit derheden toenemen. De werkloos heid onder hen is onevenredig groot en neemt nog toe in tegen stelling tot die onder de overige leeftijdgenoten. Het is voor de bui tenlandse jongeren vrijwel onmo gelijk om hier werk te vinden. In het Nederlandse onderwijs onder vinden ze voorts grote problemen, zodat ze er voortijdig de brui aan geven. Thuis doen zich vaak ernsti ge wrijvingen voor over onder an dere de aanpassing aan de Neder landse omstandigheden en eventu eel over terugkeer naar het land van oorsprong. In sommige groe pen minderheden neemt de versla ving sterk toe. In verband met het onderzoek dat de dat door de rijksrecherche is inge steld worden er van officiële zijde nog geen verdere mededeling over de aard van de zaak gedaan. De man zou in het Amsterdamse ha vengebied geld en goederen heb ben ontvangen in ruil voor dien sten die in strijd met zijn ambt wa- Om wat voor diensten het zou gaan, wil de officier van justitie niet zeggen. Volgens politiewoord voerder Van de Pols van de rijks politie gaat het om een voor de rijkspolitie te water unieke zaak. Er wordt van uit gegaan dat de re cherchebaas op eigen houtje heeft gehandeld. Arrestaties van meer dere politiemensen worden in deze zaak dan ook niet verwacht. DEN HAAG - Terwijl de politieke partijen binnen hun mening gaven over de kabinetsplannen voor volgend jaar, deed een aantal bejaarden en gehandicapten hetzelfde op het Binnenhof. In de stromende regen demon streerden ze tegen de kortingen die het kabinet voor hen in petto heeft. (foto anpi DEN HAAG (GPD) - Voor 1990 moet er een absoluut verbod ko men op het gebruik van methyl bromide voor ontsmetting van land- en tuinbouwgrond. Dat zou ook moeten gelden voor bedrijven die nu nog een ontheffing hebben van het bestaande verbod. De Stichting Natuur en Milieu zegt dit naar aanleiding van een eigen on derzoek naar de gevolgen van me thylbromide voor het milieu. Vol gens de stichting zijn de gevolgen dermate alarmerend, dat men op korte termijn hierover met minis- Antwoord Amsterdammers die hun ge meenteraad een brief schrijven moeten te lang op antwoord wach ten, vindt PvdA-raadslid Van Hoe ve. Volgens hem zijn tussen april 1986 en april dit jaar 675 brieven van burgers binnengekomen, waarvan er nog 397 (59 procent) nog niet zijn beantwoord. Ook veel briefschrijvers uit 1985 wachten nog op antwoord. Van Hoeve wil dat burgers straks binnen binnen zes weken bericht krijgen. Waddenzee De Wadden Adviesraad (WAR) wil met haar zusterorganisaties in Duitsland en Denemarken interna tionaal aan de weg gaan timmeren. Eensgezind zouden zij de regerin gen in Bonn, Kopenhagen en Den Haag moeten adviseren. Volgens WAR-woordvoerder Hooiring wil len de organisaties straks 'samen een standpunt in nemen over de rol van het bedrijfsleven, de recreatie en het milieu in het Waddenge bied'. Senator De Leiderdorper G.J. Fleers is gisteren geïnstalleerd als lid van de Eerste Kamer voor het CDA. Hij vervult de vacature van mevrouw Leyten-de Wijkerslooth de Weer- desteijn uit Tilburg, die lid van de Raad van State is geworden. Fleers is directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Hij was enige tijd vice-voorzitter van het CDA. Kernafval Het Friese provinciebestuur werkt onder geen beding mee aan de opslag van kernafval, aldus de Friese PvdA-gedeputeerde Van der Horst (PvdA) gisteren op een discussie met milieugroeperingen. In het rapport van de commissie opberging te land worden de drie dorpen Gerkesklooster, Temaard en Engwierum genoemd als ge meenten die kernafval in zoutkoe- pels kunnen opslaan. Friesland zal volgens Van der Horst deze opslag 'met alle mogelijke middelen te gengaan'. DEN HAAG - Na de zorgzame sa menleving van het CDA, hebben we sinds gisteren in de Nederland se politiek er een nieuwe samenle ving bij: de kansrijke. Afkomstig uit de koker van VVD-leider Voor hoeve. Na het aanhoren van het be toog van de liberale fractieleider is het echter wel de vraag welke kan sen de WD te bieden heeft. door Henri Kruithof Tijdens de voorbereidingen op het debat over de Miljoenennota wilde de WD-fractie een soort filo sofie achter het beleid introduce ren. Met enige jaloezie werd naar de zorgzame samenleving van het CDA gekeken. De WD vond een tegenhanger uit: de 'kansrijke sa menleving'. "Zowel de meest vrije als de meest gelijke samenleving heeft een onderkant. De kunst is die groepen niet te laten stagneren, maar zo klein mogelijk te maken, de opwaartse stroming in de maat schappij te versterken en volop ruimte te bieden aan individuele motivatie en talentenzo ver woordde Voorhoeve de liberale ge dachte. "Er zijn in wezen twee methoden om 'snellen' en 'tragen' in de sa menleving bijeen te houden: rem men of stimuleren. Men kan de snellen vertragen door hen te be lasten met groeiende collectieve uitgaven. Dat is de socialistische benadering". De prijs van deze be nadering is volgens Voorhoeve dat andere landen ons dan zullen inha len, ons weg zullen i "De liberale benadering is de omgekeerde. De snellen en de tra gen worden gestimuleerd door maatregelen die hun bereidheid vergroten om keuzen te maken, zelfstandig te zijn, talenten te ont plooien, zwakheden te overwinnen en verstarring te doorbreken", al dus Voorhoeve. De ontplooiing van talent komt de onderkant van de samenleving ten goede, meent hij. Toen Voorhoeve echter concreet móest worden over deze filosofie, liep hij vrij snel vast. Hij stelde voor langdurig werklozen ver plicht te onderwerpen aan een be roepskeuze-onderzoek. Op grond van de uitslag daarvan worden om scholing, een beroepsopleiding of werk aangeboden. Wie de aangebo den opleiding of een passende baan weigert krijgt een strafkor ting op de uitkering, 'die zonodig tot flinke hoogte kan oplopen'. Maar daar prikte PvdA-fractie- voorzitter Wim Kok terecht door de redenering heen. "Waar haalt u de banen vandaan, die u dan aan de werklozen wilt aanbieden", zo vroeg hij Voorhoeve. Deze kon daarop alleen maar antwoorden dat er geen algemene werkloosheid bestaat in ons land, maar dat juist een groot tekort is aan goed ge schoolde werknemers. Dat kan Voorhoeve onmogelijk waar maken. Er zijn in ons land ruim 700.000 werklozen en nog geen 100.000 vacatures. Het is dus onmogelijk om op die manier ie dereen aan het werk te helpen. Het kan een deel van de oplossing zijn, maar niet meer dan dat. Maar er is een ernstiger kant aan Voorhoeves betoog. Zijn 'kansrijke samenleving' wekt verwachtingen bij de groep werklozen, die daar voor het grootste deel toch niet van kunnen profiteren. Want wat moet een werkloze, die zich na het ver plichte beroepskeuze-onderzoek en na de verplichte omscholing, meldt op de arbeidsmarkt en ver volgens tot de ontdekking komt. dat hij toch niet aan de bak komt? Kan deze goed opgeleide werkloze zich vervolgens bij de WD melden voor een baan? De WD moet zich maar eens herbezinnen op de nu bedachte filosofie. ter Braks (landbouw) wil praten. De stichting is geschrokken van de resultaten van het eigen onder zoek in het grootste kassengebied in Nederland, het Westland. "We hadden niet gedacht dat de situatie daar zo ernstig is. In het water dat uit de kassen wordt afgevoerd, ko men concentraties giftige stoffen voor die de hoeveelheid gif die in dertijd bij het Zwitserse chemie concern Sandoz de Rijn is inge stroomd, ver overtreffen", aldus woordvoerder Lucas Reijnders. Natuur en Milieu zegt dat de hui dige wettelijke eisen voor het ge bruik van methylbromide niet wor den nageleefd. Reijnders: "Vorig jaar is vergunning afgegeven om ongeveer 1100 hectaren met dit middel te ontsmetten. Daarbij is ongeveer 725 ton methylbromide gebruikt en dat betekent dat men gemiddeld veel meer gebruikt dan de 40 gram die officieel zijn toege staan. Er is sprake van een enorme overdosering van de grond". Daarnaast heeft Natuur en Mil ieu aanwijzingen dat buiten het of ficiële circuit nog een zwart circuit bestaat, dat vanuit Belgie en het Rijnmondgebied van methylbro mide wordt voorzien. Methylbro mide wordt ook gebruikt bij teel ten waarvoor dit middel officieel niet is toegestaan. "Wij kunnen niet precies achterhalen welke teel ten dat zijn. Ongeveer 60 procent van de vergunningen wordt gege ven voor tomaten, maar wij weten dat» een behoorlijk deel daarvan wordt gebruikt voor de sla-teelt. Dat is officieel niet toegestaan, maar de slatelers willen graag mooie kroppen hebben en dat schijnt door methylbromide te worden bevorderd". De waterkwaliteit in de buurt van kassengebieden is bijzonder slecht, aldus Reijnders. "Op het ogenblik komt in het Westland vrij veel vissterfte voor. Het water dat uit dit kassengebied wordt afge voerd, is onbeschrijflijk giftig. Het moet dertig keer verdund worden, willen watervlooien geen vergifti gingsverschijnselen meer verto nen". aldus Reijnders. Dit najaar wil Natuur en Milieu met minister Braks over deze kwestie praten. Reijnders: "We hadden niet ge dacht dat de situatie zo ernstig is. Methylbromide moet er zo snel mogelijk uit". len bestaat er een commissie die zich van te voren buigt over de nieuwe ideëen van de industrie. Die commissie werpt zo nodig een dam op tegen overbodige 'vernieu wingen' die de fabrikanten op de markt wil brengen. Iets dergelijks bepleit Höppener op het gebied van medische apparatuur. KNMG-voorzitter Cense gaf toe dat de artsenorganisatie zich nu zorgen gaat maken over de kwali teit omdat de commercie in de ge- zondheiszorg een rol lijkt te gaan spelen. Hij ziet kwaliteit als een be langrijk wapen in de strijd tegen de 'vreemde elementen' die zich in de nabije toekomst waarschijnlijk op de gezondheidsmarkt zullen stor- Drugsstichting Rotterdam vecht fraude aan ROTTERDAM (ANP) - Het be stuur van de in opspraak gekomen Karl Hormanstichting, de grootste drugshulporganisatie in Rotter dam, vecht het rapport aan van de gemeentelijke accountantsdienst over het financiële reilen en zeilen. Volgens de accountants is de stich ting onder meer door fraude voor 1,7 miljoen gulden in de rode cij fers geraakt. De inmiddels ontsla gen financieel directeur zou daarin een grote rol hebben gespeeld. Het stichtingsbestuur zegt niet verder te komen dan een schuld van 9 ton, inclusief het fraude-be drag. Wethouder Henderson heeft het bestuur gisteren inzicht be loofd in de berekeningen van de ac countantsdienst. De vorige week door de wethouder aangekondigde opheffing van de Karl Hormans tichting zal eerst aan de gemeente raad worden voorgelegd. Inmid dels heeft de belastingdienst be slag laten leggen op alle roerende goederen en banktegoeden. In een reactie op het accoun tantsrapport schrijft het stichtings bestuur van mening te zijn dat de uitkomsten van het rapport al bij voorbaat vast stonden. Het bestuur verdenkt de gemeente ervan dat opheffing van de Karl Hormans tichting 'waarmee op een grove manier een bezuiniging moest wor den doorgevoerd' het uitgangs punt was bij de opdracht aan de ac countantsdienst. Volgens de ge meente was de enige aanleiding het geconstateerde tekort van 1.7 miljoen. Vrouw krijgt hond terug ZIERIKZEE (GPD) - De Haagse mevrouw H. Postl zal binnenkort weten waar haar cocker spaniël verblijft die ze vorig jaar zomer in Renesse is kwijtgeraakt. Dit heeft de presi dent van de Middelburgse rechtbank bepaald in een kort geding dat mevrouw had aan gespannen tegen het dieren asiel in Zierikzee. Het asiel heeft de hond ondergebracht bij een pleeggezin en wilde de naam van de nieuwe verzorgers niet vrij geven. De president van de recht bank meldt in zijn vonnis dat hij ervan uitgaat dat er sprake is van onvrijwillig bezitsverlies. Wel kan mevrouw Postl enige nalatigheid worden verweten, omdat zij geen aangifte deed bij de politie en geen navraag bij het Zierikzeese dierenasiel. De advocaat van het asiel stelt dat door deze beslissing het func tioneren van de asiels in gevaar wordt gebracht. "Als toekom stige pleeggezinnen rekening moeten houden met een terug vordering van de eigenaar, zal hun belangstelling teruglo- pei^'. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Financieel specialist van de VVD De Grave heeft gisteren een PvdA-initiatief voor winstafhankelijk loon om armd. De Grave wees erop dat in de Verenigde Staten al ruim 100 mil joen werknemers aandeelhouder in de eigen onderneming zijn. Vol gens hem biedt winstafhankelijke loonvorming uitlicht op een sta bieler verloop van de werkgelegen heid, omdat in tijden van economi sche achteruitgang vanzelf de belo ning afneemt, waardoor ontslagen vermeden kunnen worden. De Grave ook voor koppeling loon en winst Het liberale kamerlid zwaaide PvdA'er Vermeend lof toe voor dit initiatief, maar vroeg zich af of het niet in de kiem van de PvdA-fractie is gesmoord. Financieel specialist Wöltgens kon De Grave uit de droom helpen: Het PvdA-plan zal binnen enkele weken formeel wor den ingediend. Volgens De Grave kan een meer winstafhankelijke beloning ook leiden tot meer arbeidsmotivatie en arbeidsproduktiviteit. Hij ver weet de regering tot nu toe geen en kele actie op dit gebied te hebben ondernomen. Hij zei dat zijn fractie dit betreurt en steun zal geven aan het PvdA-plan of met een eigen ini tiatief te komen. Red Band heeft'n tweedeTopdrop: Zacht Zoet.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3