m Opvolging Nakasone in Japan nog onduidelijk Uitgezogen Tibetanen geven lang opgekl opte woede lucht Meer aandacht voor doven mag ons geld kosten PAGINA 2 WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 LHASA - Het stond al bij voor baat vast dat het handjevol pro testerende Tibetanen op het Gro te Tempelplein voor de Heilige Jokhang-tempel bloedig uiteen gedreven zou worden. De protes ten golden niet alleen de bijna 30 jaar Han-Chinese bezetting, maar ook de totale 'verchinesing' van Tibet. Alleen al door dat laatste verdubbelde het inwoner tal tot 13 miljoen. door Greetje Buren De demonstranten hadden dit keer, anders dan bij eerdere gele genheden, een belangrijk neven doel: eindelijk de internationale aandacht op de eigen problemen gevestigd te krijgen. Immers, sinds de bezetters onlangs een kier van het ijzige berggordijn van Tibet openden, stroomden al zo'n 30.000 westerlingen het land Peu Yul binnen. Daarmee werd in een klap een van de laatste mysteries van het Verre Oosten ontsluierd. Journalisten uit de hele wereld zijn er bij om het land van goden en demonen zelf te aanschouwen en de exotische schoonheid van tempels en kloosters vast te leg gen. Maar wie eenmaal de totaal verarmde en verpauperde bewo ners heeft gezien, honderden in puin geschoten tempels op de heuvels als stille getuigen van het einde van de boeddistische cultuur nabij de dorpen heeft ge filmd, die neemt de taak op zich hiervan thuis getuigenis af te leg gen. In een dorp, de eerste stop plaats, op 5000 meter hoogte, was het al meteen raak. Kinderen kwamen op ons af, in lompen ge huld, de haren vervilt, de ogen rood omrand van de niet aflaten de stofstorm en korsten opge droogd snot onder de neus. Ou deren. al net zo verpauperd en vervuild, bieden strengen ge droogde yak-kaas aan. Uitgezogen "Daila Lama, Daila Lama", prevelen ze, de handen op oos terse wijze voor de borst gevou Doven krijgen meer aandacht in gereformeerde diensten, ver gaderingen en bijeenkomsten. Daartoe besloot de synode van de Gereformeerde Kerken in Ne derland - die deze week in Lun- teren bijeen is - gisteren. Er kan meer gebruik worden gemaakt van tolken. Bovendien kan de dovenpastor proberen, voorgangers het gebruik van ge baren en vingerspelling voor do ven meer eigen te maken. 'Laat- doven' en slechthorenden - die niet van hun geboorte af doof zijn - worden als een aparte doel groep gezien. Zij moeten in de plaatselijke kerken 'zorgvuldige aandacht' krijgen. In het dovenpastoraat werken hervormden, gereformeerden en christelijke gereformeerden nauw samen. Elke kerk heeft één speciale dovenpastor. die een be paalde regio voor zijn rekening neemt en daar ook in diensten van beide andere kerken voor gaat. Ter synode werd kritiek geuit op het voornemen geen vrouw te benoemen in de bestaande vaca ture, gezien het verbod op vrou welijke ambtsdragers in de wen. De Nepalese collega, die wat Tibetaans spreekt, vertaalt dat ze blij met ons zijn, omdat de beschaafde wereld nu zelf kan zien hoe hun land uitgemergeld, uitgezogen en beroofd is van hun cultuur en kunst en dat alles on der het mom dat Tibet een onver vreemdbaar deel is van China. De geschiedenis weet wel be ter. Beide landen hebben in het verleden nooit een warme en hartelijke relatie gehad, getuige de vele bloedige oorlogen met over en weer de klassieke plun dering, brandstichting, moorden en landroof. Echter, wie na strijd de winnaar is, die schrijft voor het nageslacht de geschiedenis. In Shigatze, 40.000 inwoners, half Tibetaans, half Chinees, ver telde ons een jongeman in het Tashil Hunpo-klooster dat de 6,6 miljoen Tibetanen middels prik pil, gedwongen abortus en baby- moord op peil worden gehouden. "Ga maar kijken bij de open rio lering achter het grote zieken huis in Lhasa", raadde hij ons aan. Gesprekken met andere Ti betanen completeren een beeld van wrede overheersers. Hongerdood Zo hebben de Han-Chinezen een zevende deel van de bevol king uitgemoord, is er op grote schaal gemarteld, werd van de 3800 kloosters slechts een vijf tiental intact gelaten, is 70 pro cent van de Tibetanen analfabeet en leeft ver beneden de mini mumgrens. Kennis van moderne hygiënische en medische inzich ten wordt hen door de macht hebbers onthouden. De WHO, de Wereldgezondheidsorganisatie, heeft er geen toegang. Tijdens de Culturele Revolutie stierven miljoenen Tibetanen ook nog eens de hongerdood toen ze verplicht werden in plaats van gerst en gierst alleen maar tarwe te verbouwen. Deze diende aan het staatsapparaat te worden verkocht. Maar wie een blik werpt op de kille stoffige bergwoestijn. die Tibet op 4500 meter gemiddeld is, begrijpt dat de tarwe daar niet kan rijpen. Protesten daarover bij de auto riteiten zetten echter geen zoden Christelijke Gereformeerde Ker ken. Maar ds. D. C. Firet van de commissie voor de geestelijke verzorging van doven wees erop, dat een vrouwelijke dovenpredi- kant de samenwerking op het spel zou zetten. "Wij hadden de ze bezwaren moeten bedenken toen we de samenwerking met beide andere kerken aangingen", zei ds. C. Gros uit Aalten. De commissie hield de synode wel voor, dat meer aandacht voor doven de kerken geld kan gaan kusten. "Doven hebben formeel recht op tolken: dat mag ons geld kosten", zei ds. Firet. Kampen en Amster dam Van nauwere samenwerking tussen de theologische faculteit van de Vrije Universiteit in Am sterdam en de Theologische Ho geschool in Kampen is voorlopig nog geen sprake. Vertegenwoor digers van beide instellingen maakten dat gisteren de gerefor meerde synode duidelijk, en de ze kon zich achter hun standpun ten scharen. 'Kampen' is wel bereid tot nau- aan de dijk. Pas na een paar jaar trok men vanuit Beijing de ver ordening in. Wie nu meent dat de druk op de 'autonome provincie Tibet' na de Culturele Revolutie zou zijn verminderd, die komt bedrogen uit. Nog in februari zijn twee Tibe tanen geëxecuteerd en werden er nog eens drie veroordeeld we gens wandaden tegen de staat. Ook wachten 20.000 politieke ge vangenen in 84 gevangenissen onder erbarmelijke omstandig heden op een proces dat nooit zal komen. Fietsen Fietsend door Lhasa (3750 me ter) ontdekt de bezoeker dat de motor van de beloofde sociale vooruitgang nog steeds paard en wagen is. Fietsen kunnen alleen door de Chinezen gekocht wor den. Westerlingen huren ze voor een krats in het Lhasa Hotel van de Amerikaanse Holiday Inn-ke- ten. Een Tibetaans eethuisje was er in heel Lhasa niet. Bij mijn be-- zoeken in voorgaande jaren aan de Tibetaanse regeringen in bal lingschap in Dharamsala in Noord-India at ik uitsluitend Ti betaans. Ik weet dus uit ervaring dat het een rijke, verfijnde keu ken is. De Chinese bami-hap die kleine Chinese zelfstandigen mij in Lhasa voorzetten, leek daar van geen kant op. Maar ook de rest van het eco nomisch leven hebben de Han- Chinezen in handen. Waar je gaat, staat of iets koopt, heb je al leen met hen te maken. Een uit zondering hierop maakt Bark hor, het eeuwenoude pelgrims straatje rondom de heiligste tem pel van heel Tibet, de Jokhang, een bouwwerk uit de 8e eeuw. De tempel is evenals de resteren de tempels en kloosters van een weergaloze exotische schoon heid en ri jkdom. Schandelijk ge noeg heffen de Chinezen, net al bij de andere kloosters, entrëe. Op Barkhor en op het tempel plein vind je de stalletjes waar vrome pelgrims uit het hele land en uit Buiten-Mongolië hun attri buten voor het altaar thuis ko men kopen. Hier maken ze bid- were samenwerking, onder streepte rector professor dr. K. Runia. "Door tal van factoren is het er niet van gekomen". Vooral de theologische faculteit in Am sterdam is bang om bij vérgaan de vormen van samenwerking haar eigen gezicht te verliezen. "Onze faculteit is loyaal naar de kerken, de hele universitaire we reld en de wetenschap", zei pro fessor dr. K. U. Gabler, hoogle raar kerkgeschiedenis aan de Vrije Universiteit. "Het even wicht tussen die drie mag niet worden verstoord". De commissie voor het contact met de theologische faculteit in Amsterdam meent, dat 'Kam pen' - waar de predikantsoplei ding van de Gereformeerde Ker ken is gevestigd - en 'Amster dam' - waar de theologische fa culteit een bredere functie heeft - een eigen karakter hebben. "Meer samenwerking zou ook het pad effenen voor verdere be zuinigingsmaatregelen van mi nister Deetman". zei ds. J van den Zanden uit Almelo. Een voorstel tot meer samenwerking - om zo de minister een stap vóór te blijven - werd met ruime dend hun omgang, de mantra re citerend, de gebedsmolen draai end in de rechterhand, de gebe den aftellend op de rozenkrans in de handere hand. Dalai Lama Weer anderen werpen zich bij elke stap luid biddend ter aarde. Eerbiedig maakt men plaats voor zoveel devotie. Zo had ik mij Ti bet gedroomd. Het is daarom niet verwonderlijk dat men van af deze ontmoetingsplaats het Chinese politiebureau op het plein als doelwit gebruikte om nu eens een beetje lucht te geven aan de al jarenlang opgekropte woede. De schuld van de ongeregeld heden, zo meldt het Chinese persbureau verontwaardigd, ligt bij de kliek rondom de Dalai La ma. Nog niet zo gek geredeneerd vanuit Beijng. Ook daar weet men dat hijzelf in Gandhi's voet spoor. elke gewelddadigheid af keurt. En hoe zit het dan met die kliek? Welnu, ik heb ze na de Ti- bet-reis in Dharamsala en Kath- mandu weer eens mogen begroe ten. Het is de tweede generatie Tibetanen, in het gastland groot geworden. Velen van hen zijn ou derloos. Die ouders hebben óf de uitputtende vlucht over de Hi malaya niet overleefd, óf zijn in het gastland als zovelen aan tbc bezweken. Hun kinderen zijn in diverse Tibetaanse SOS-kinderdorpen naar westerse maatstaven opge groeid. Het zijn nu gevoede, goed opgeleide en zelfbewuste Tibeta nen geworden. In gesprekkeh bleek mij dat ze popelen om hun beklagenswaardige landgenoten Tibetaans te leren schrijven. Die taal wordt als tweede, dus als buitenlandse taal op de scholen in Tibet geleerd. En ja, als dat zofci kunnen, wil len ze ook het land bevrijden. "Maar", zo zei Jetsun Pema, jon geren-zuster van de Dalai Lama en leidster van het S.O.S-kinder- dorp te Dharamsala: ..We hou den ze voor dat India pas na drie honderd jaar vrijkwam Pas als Tibets' kharma er rijp voor is, wordt het bevrijd" meerderheid verworpen Overigens rekende professor Gabler de synode voor, dat er aan de Vrije Universiteit al flink bezuinigd is. - De synode kreeg bezoek van dr. Allan Boesak, voorzitter van de Nederduits Gereformeerde Sendingskerk in Zuid-Afrika en eveneens voorzitter van de We reldbond van Hervormde en Ge reformeerde Kerken. Hij zei, dat de kerken in Zuid- Afrika achter lopen bij de maat schappelijke organisaties in de strijd tegen apartheid. Het is niet waar, dat de kerken niets meer te zeggen zouden hebben. Vooral op het platteland, 'Vaar de zwar ten op ontzettende manier wor den onderdrukt", kan de kerk nog heel veel doen, bijvoorbeeld aan politieke vorming. "Als de kérk het niet doet, gebeurt er niets". Het grote gevaar is, volgens Boesak, dat mensen gewend ra ken aan het feit dat kinderen ge vangen zitten en kerkdiensten worden verstoord. Het is vaak onduidelijk "wie vriend of vijand is". "De kerk moet daarom zich zelf en d SINGAPORE (GPD) - Wie volgt Yasuhiro Nakasone op als premier, wanneer hij eind deze maand, na drie onafgebroken termijnen, af treedt? Binnen de regerende Libe rale Democratische Partij is een machtsstrijd ontbrand tussen de verscheidene facties. Maar van de vier kandidaten die zich intussen hebben aangemeld, is er er niet éen van hetzelfde politieke kaliber als Nakasone. door Bob Mantiri Als premier gedroeg Nakasone zich verre van conventioneel. Hij had meer de allure van een presi dent dan van een eerste premier. Nakasone cultiveerde een warme persoonlijke relatie met de Ameri kaanse president Reagan. Hij wist bij officiële bezoeken in Azie de juiste toon te treffen. Zo verbaasde hij tijdens een officieel-bezoek aan Indonesië president Suharto door buiten het protocol om hem thuis op te zoeken, een gebaar dat hoog lijk door het Indonesische staats hoofd werd gewaardeerd. Eind oktober moet Nakasone na vijfjaar aan het bewind te zijn ge weest, de pijp aan Maarten geven. De vier kandidaten die de strijd om de opvolging aangaan zijn de 63-ja- rige voormalige minister van finan ciën Noboru Takeshita, ex-minis- ter van buitenlandse zaken Shinto- re Abe, de huidige minister van fi nanciën Kiichi Miyazawa en Susu- mu Nikaido, voormalig vice-voor- zitter van de partij. De strijd gaat in eerste instantie om het leiderschap van de Liberale Democratische partij die al 31 jaar lang de dienst uitmaakt in het Ja panse politieke leven. Degene die in die positie wordt gekozen wordt automatisch Japans volgende pre- In tegenstelling tot in het Westen is in de Japanse politiek de kwali teit van de kandidaat noch zijn po litiek programma doorslaggevend in het gevecht om deze post. De be langrijkste elementen in deze strijd zijn de mate van steun van de ver scheidene belangengroepen in de partij en de persoonlijke keuze van Nakasone, die wellicht in een laatstë stadium de beslissing zal brengen. Beste papieren Theoretisch, zo zeggen politieke waarnemers, heeft ex-minister van financiën Takeshita de beste papie ren. Binnen de partij kan Takeshita rekenen op factionele steun van 113 conservatieven, Miyazawa op 89 stemmen en Abe op 85 stem men. Maar zelfs Takeshita moet kunnen steunen op andere facties om een meerderheid van 223 stem men te krijgen in het 445 zetels tel lend parlement. Zelfs al zouden Abe en Takeshita, twee naaste e wereld blijven herinneren aan het lijden van anderen en aan wat de strijd daartegen tot nu toe heeft gekost. De strijd te gen apartheid is vandaag de strijd tegen aanpassing". Niet herbenoemd De bisschoppenvergadering heeft pater Piet Nelen als lid van de bisschoppelijke adviescom missie voor Latijns-Amerika niet herbenoemd. Zij achten diens functie als secretaris van de Acht Mei-beweging (van vernieu wingsgezinde rooms-katholie- ken) daarmee onverenigbaar. De bisschoppen beschouwen Ne- lens secretariaat van 'Acht Mei' als 'een te uitgesproken functie in een richtingsorganisatie bin nen de katholieke gemeen schap'. 'Volstrekt onbegrijpelijk', zegt de adviescommissie voor La tijns-Amerika over deze weige ring. "Het argument van de bis schoppen doet onrecht aan de persoon van pater Nelen en het karakter van de Acht Mei-bewe ging", meent de commissie in een unanieme reactie. "Nelen is een geëngageerd en tegelijk ver zoenend man". De adviescom missie dringt er bij de bisschop pen op aan, hun beslissing te her zien. vrienden, elkaar steunen, dan komt eén van de twee, wanneer hij zich kandidaat stelt, niet aan die vereiste meerderheid. Veel hangt echter af van de vier de kandidaat, de 66-jarige voorma lige vice-voorzitter van de partij, Susumu Nikaido. Volgens de re glementen van de partij moet er worden gestemd, wanneer er vier kandidaten of meer in de ring staan. Wanneer Nikaido zich echter terugtrekt - en velen verwachten dat hij dat zal doen - zal Japans volgende premier worden gekozen door een consensus van de leiders van de belangrijkste facties. In dat geval zal Nakasone waar schijnlijk het laatste woord hebben bij de "?rkiezing van zijn opvolger. Zijn positie wordt vergeleken met de machtige partijpoliticus en ex- premier, Tanaka, wiens factie ja renlang binnen de partij het laatste woord had. Tanaka was de man die besliste wie er premier zou wor den. Het was Tanaka geweest die Nakasone aan de macht hielp. Maar de financiële schandalen waarin miljonair Tanaka betrok ken raakte, leidde tot zijn onder gang en onttroning als „kingma ker". Nakasone's voorkeur lijkt uit te gaan naar Abe, die als minister van buitenlandse zaken hoog scoorde en bekend is in binnen- en buiten land. Maar de politieke realiteit geeft Takeshita de meeste kansen omdr i. deze beschikt over de mees te stemmen in de partij. Opiniepeiling Ook het publiek is verdeeld over de vraag wie het meest geschikt is en wie de beste kansen heeft voor het premierschap. Uit een opinie peiling van het invloedrijke econo misch blad Toyo Keizei blijkt dat 48,9 procent van de ondervraagden van mening is dat Miyazawa het meest geschikt is voor premier; 15,6 procent sprak zich uit voor Abe en maar 4,4 procent voor Take shita. Maar op de vraag wie de bes te kansen heeft om Japans volgen de premier te worden antwoordde Vluchtelingen. De Raad van Kerken in Nederland heeft staatssecretaris mevrouw Korte- van Hemel per brief gevraagd haar vliichtelingebeleid opnieuw te overwegen "in het li:ht van de internationale verplichtingen en humanitaire tradities van ons land". "Een afweerhouding doet aan het vluchtelingenprobleem geen recht", schrijft de Raad van Kerken. De raad beschouwt het beleid van de staatssecretaris als een 'verscherping van deze af weerhouding'. 'Stille armoede'. In hun jaarverslag zetten de bedrijfspas- tores van het rooms-katholieke aartsbisdom Utrecht uiteen, dat het leven van de minima wordt bepaald door geldzorgen. "Velen hebben grote schulden. Er is sprake van stille armoede". De bedrijfspastores werken hoofdzakelijk in de dekenaten Utrecht, Apeldoorn, Arnhem en Hengelo. Zij hebben toegang tot de bedrijven. Ook hebben ze contact met vele groepen in de samenleving. Uit hun jaarver slag: 'Na oe verloren strijd tegen de invoering van het nieuwe stel sel van sociale zekerheid hebben vele uitkeringsgerechtigden de moed opgegeven om zich verder 62,2 procent Takeshita, 15,6 pro cent zei Miyasawa, 15,6 procent Abe en 2,2, procent Nikaido. Voor buitenlanders en ook voor vele Japanners die in de afgelopen vijf jaar gewend zijn geraakt aan het krachtig politiek optreden van Nakasone, is Takeshita een raad sel. Zijn mening over belangrijke politieke vraagstukke" blijven vaag. Voor velen is hij een 'conser vatieve boerenpummel', die meer geïnteresseerd is in zaken die zijn kiesdistrict aangaan, dan interna tionale politiek. Maar iedereen geeft toe dat Takeshita een briljant politiek strateeg is, die geen moeite zal hebben om de facties achter zich te krijgen. De vader van Takeshita brouwde sake (rijstwijn) in Shimane, in een arm bergachtig gebied in Zuid west-Japan. Op 28-jarige leeftijd begon hij zijn politieke carrière toen hij deelnam aan de verkiezin gen voor een zetel in de gemeente raad. In 1958 kwam Takeshita in het parlement en werd vervolgens minister voor wederopbouw en la ter, in het kabinet van Nakasone, minister van financiën. Hij be kleedt nu de machtige positie van secretaris-generaal van de partij. Als hij Nakasone zou opvolgen zal Takeshita een meer nationalistisch beleid volgen. De 63-jarige Abe is een voorma lig journalist. Hij werd in 1958 in het parlement gekozen. Abe heeft vele ministersposten bekleed. Hij was minister van land-, bosbouw en visserij, kabinetssecretaris, mi nister voor internationale handel en industrie -en minister van bui tenlandse zaken. Maar evenals Takeshita, ontbreekt het Abe aan charisma en de dynamiek van een Nakasone. Zijn critici vinden hem te voorzichtig en te weinig agres sief om zijn beleid uit te voeren. De 68-jarige Miyazawa heeft in sommige opzichten de stijl van Na kasone. Hij spreekt vloeiend En gels, kent de Japanse bureaucratie door en door, is populair in de za kenwereld. Maar binnen en buiten de partij is hij weinig geliefd van wege zijn arrogant optreden. Hij heeft alleen een kans wanneer de Liberale Democraten geen keuze kunnen maken tussen Abe en Takeshita en in hem een compro mis vinden. Wie Nakasone ook zal opvolgen, er wordt niet verwacht dat er in Ja pan revolutionaire veranderingen zullen komen. De belangrijkste moot van de buitenlandse politiek is het beleid ten aanzien van de VS, waarin geen wijziging zal komen. Wellicht zullen er op binnenlands terrein enige véranderingen ko men. Nakasone heeft in de afgelo pen jaren de loyaliteit "an de kie zers verloren. Abe heeft al aange kondigd, dat hij het vertrouwen tussen de kiezers en de Liberale Democratische partij wil herstel len. te organiseren. Daardoor dreigen zij onzichtbaar te worden in onze samenleving". Hervormde Kerk: beroep baar J. van Beelen Katwijk, H. Broer Haarlem, mevrouw M. W. van Hal Utrecht en mevrouw M. P. C. Lourens Hierden. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Elburg K. H. de Jong Ridderkerk. Gereformeerde kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Drach ten A. van der Sloot Vollenhove. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Katwijk aan Zee (deelwerk) kandidaat G. J. Zwarts Rotterdam. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Culemborg B. Bijleveld Heerde. Premier Nakasone heeft waarschijnlijk het laatste woord over zijn opvolging.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2