'Ons instinct slaapt niet 'Muziek maken is mijn grote liefde' Joop van Tijn en 'Welingelichte Kringen' Tien finalisten compositiefestival WUElNbLWG v UtViUtJJbtt 1HÖ/ KUNST PAGINA 23 AMSTERDAM - Op de vraag wie ooit het idee voor 'Welingelichte Kringen' gelanceerd heeft volgt geen eenduidig antwoord. Volgens Henk Hofland is het programma als het ware uit zichzelf ontstaan. Het was een soort godsgeschenk, ia.' Joop van Tijn houdt het erop dat Rogier Proper aan de wieg heeft gestaan. Hofland: "Ik weet niet meer hoe het er in het begin al lemaal aan toe ging. We lulden wat. Vooral over buitenlandse politiek. Breznjev stond nog in zijn kinder schoenen. Die tijd was het". door René T'Sas Vervolgens worden, op zeer gea museerde toon, herinneringen op gehaald aan allerlei mensen die kwaad het programma verlieten omdat ze zich onheus behandeld voelden. Elkaar om beurten aan vullend verhalen Van Tijn en Hof land hoe filmproducent Matthijs van Heijningen ooit een klap pro beerde uit te delen aan journalist Feike Salverda, waarbij een glas wijn op de broek van Hofland te recht kwam. Ooit werd de uitzen ding door een groep krakers danig verstoord en werd de column van Hofland in de gracht gedeponeerd. Piet Grijs ging de krakers achterna maar toen ze dreigden hem ook de gracht in te gooien keerde hij wijse lijk op zijn schreden terug. Van Tijn: "Sommige mensen trekken het zich behoorlijk aan wanneer er achter elkaar een aantal harde vragen op hen afgevuurd wordt, anderen niet. Toen we Bert de Vries voor het eerst hadden uit genodigd dachten we: hij houdt het geen vijf minuten vol, want hij wordt stuk getreiterd. Maar hij hield zich prima staande. Eigenlijk zijn het alleen domme i boos weglopen". "Helemaal niet. Wij zijn het zel- 1 2 Never gonna give you up Rick Astley 2 1 Bad Michael Jackson 3 6 Causing a commotion Madonna 4 3 Wishing well Terence Trent D'Arby 5 5 Boys Sabrina 6 8 Let's work Mick J agger 7 4 What have I done to de serve this Pet Shop Boys 8 12Amore BZN 9 16You win again Bee Gees 10 181t's over - Level 42 11 28Pump up the volume Marrs 12 7La Bamba Los Lobos 13 22Wipeout Fat Boys Beach Boys 14 lOWhere the streets have no name U2 15 9Bridge to your heart Wax 16 21WaterfallWendy Lt- 17 29Brilliant disguise Bru ce Springsteen 18 19Whenever you're ready Five Star 19 37Some people Cliff Ri chard 20 15City lights William Pitt 21 111 just can't stop loving you Michael Jackson 22 I need love L L Cool J 23 24Joe le taxi Vanessa Pa radis 24 14Roadblock Stock Ait- ken Waterman 25 31Smoking gun Robert Cray Band 26 34Welkom in Utopia 2 Frank Boeyen Groep 27 Wonderful life Black 28 13Jive talkin' Boogie Box High 29 39All out of love Sandra Reemer 30 23Don't save my love Ri- chenel 31 Stars on Frankie Stars on 45 32 40TomorrowCommu nards 33 33Let me in Colinda 34 35Heart and soul T'Pau 35 201 love to love Tina Charles 36 17Let your sun shine F Ashton M V Kolck 37 Paper in fire John Cougar Mellencamp 38 Little lies Fleetwood Mac 39 Loving you again Chris Rea 40 36Girlfriend in a coma The Smiths den met iemand eens hoort bij onze natuur". Op woensdagavond komen de le den van 'de Kringen' bij elkaar om alle mogelijke onderwerpen voor de uitzending van vrijdag te inven tariseren. "Echt voorbereiden doen we het programma nauwe lijks. Ieder van ons houdt de kran ten goed bij. Die basiskennis, aan gevuld met de routine van al die ja ren, is voldoende om de juiste vra gen te stellen". Dat veel van de onderwerpen die in 'Welingelichte Kringen' bespro ken worden Amsterdamse aange legenheden zijn, waar luisteraars in Sexbierum of Kerkrade niet echt wakker van liggen, bestrijdt van Tijn. "We vallen wel eens terug op Amsterdam wanneer mensen uit andere delen van het land moeilijk naar hier kunnen komen. De Am sterdamse politievoorlichter Klaas Wilting hebben we wel eens vaker in de uitzending, maar dat komt ook omdat die man zich weerbaar gedraagt. Dat neemt hem voor ons Toen Van Tijn, twee jaar gele den, adjunct-hoofdredacteur van Vrij Nederland werd, zette hij een punt achter zijn medewerking aan het NOS-programma 'Het Capi- tool'. 'Welingelichte kringen' zou hij niet kunnen missen. "Als ik daarmee zou moeten stoppen zou ik dat als een verarming van mijn leven ervaren. Dat meen ik echt. Wij vormen een echte vrienden club. Natuurlijk kun je vrienden ook op een andere manier ontmoe ten, maar samen een radiopro gramma maken, dat is toch extra leuk. Dat het programma al zo lang bestaat is voor een groot deel aan die hechte vriendschap te danken. Het klinkt misschien wat opgebla zen, maar het is waar". Verloederd Van alle omroepen voelt Joop van Tijn de grootste affiniteit met -de VPRO. "Uit politiek oogpunt zou mijn grootste affiniteit bij de VARA moeten liggen, maar dat is al zo lang een verloederde omroep. Daar wil ik niks meer mee te ma ken hebben'-'. Ooit werkte hij mee aan VARA-programma's als 'Haag se Kringen' en 'De Rooie Haan', maar na een ruzie met Jan Nagel hield Van Tijn het voor gezien. 'De VARA had er eer in moeten stellen om een programma als 'Haagse Kringen' te behouden, maar door toedoen van Nagel is het de nek dat omgedraaid. Zo'n omroep is niet Over 'Hilversum' is hij niet erg te spreken. "Het is een vol strekte inteeltklei die daar blub bert. Het feit dat je in een provin cieplaats televisie bedenkt en maakt, dat is toch belachelijk! Dat komt nergens ter wereld voor. In Nederland zit bijna alle creatief ta lent in Amsterdam. Alleen omdat Vogt destijds in Hilversum woon de is de omroep daar blijven zit ten". "Dat is waar, maar het verschil zit 'm in het feit dat Hilversum zon der die inteelt niet zou kunnen be staan. Amsterdam wel. In Hilver sum klit men aan elkaar omdat men niks anders heeft. In Amster dam heb je een cluster van creatie ve mensen omdat die nu eenmaal in de hoofstad horen te wonen". - De radio en televisie die in Hil versum gemaakt worden gaan gro tendeels aan je voorbij'.' "De meeste programma's zie ik wel een keer, maar doordat ik zo weinig tijd heb, en doordat het me allemaal zo snel gaat vervelen kijkt ik tegenwoordig hooguit twee tot drie uur per week. Radio luisteren doe ik veel meer". Gevraagd naar zijn favoriete programma's ant woordt hij: "Boeken', van de VPRO, vind ik erg goed. 'De stand van zaken' (Vara) was een erg aar dig programma. 'Het Gebouw' van de VPRO is goed, vooral 'De Tafel van NL'. En de actualiteitenrubrie ken van de KRO en de NCRV op maandag- en dinsdagmorgen. Ik vond dat Noortje van Oostveen en Elleke van Doorn hun werk des tijds prima deden. Het is jammer dat ze zich nu in zo'n neutrale rol hebben laten dringen bij het Jour naal". De ambitie om van 'Welingelich te Kringen' het beste rderlandse radioprogramma te maken hebben de makers niet, zegt van Tijn. "We doen het echt voor de lol. Vijf vrienden komen hier. in Arti, een keer in de week samen, lopen al te gen half vijf al pratend naar de tafel hier, merken nauwelijks dat er mi crofoons staan, praten op een ont spannen manier met de gasten, en na vijf kwartier zie ik de vinger van Tessel de lucht in gaan en weet ik: nog één minuut. Dan vergeet ik bij na toch nog te roepen: Dit was Wel ingelichte Kringen, en daarna lul len we gewoon door". Zijn rol, vertelt van Tijn, ver schilt per uitzending. "Als de ande ren goed op dreef zijn hou ik me rustig. Als ik merk dat Hugo ach terover leunt weet ik dat ik zelf de rol van stoker moet spelen. Als hij. of Henk, daarentegen een briljante middag hebben kan ik volstaan met wat meer 'serieuze' tussen komsten. Het is een beetje mijn rol mezelf te verloochenen, te zorgen dat de uitzending goed loopt. Daar door moet ik vragen die ik had wil len stellen wel eens ongesteld la ten. Evalueren na afloop doen we nooit, nee. In de eerste vijf minuten na de uitzending zeggen we wel te gen elkaar: het was leuk, of het was niet leuk, maar verder gaat dat Macht Joop van Tijn; 'In Hilversum blubbert de inteeltklei. In maart volgend jaar bestaat het VPRO-radioprogramma 'Welingelichte Kringen' lwaalf-en-een-half jaar. De eerste twee- cn-een-half jaar nam H.J.A. Hofland de presentatie voor zijn rekening: sinds tien jaar zit Vrij Nederland-journalist Joop van Tijn 'de Kringen' voor. Aanvankelijk duurde het programma twintig minuten. Binnen dat tijdsbestek bespraken Henk Hofland, Anton Constandse, Hugo Brandt Corstius, Maarten van Traa, John Jansen van Galen en Harry van Wijnen de 'hot issues' uit de wereldpolitiek. Via allerlei geleidelijke wijzigingen kreeg het programma zijn huidige vorm. Piet Grijs (Hugo Brandt Corstius) opent met zijn column, daarna wordt een aantal gasten (drie tol vijf onderwerpen per uitzendingen) stevig aan de tand gevoeld. Tussendoor leest ook Henk Hofland een column. De vaste kern van 'Welingelichte kringen' wordt nu gevormd door Hofland, Van Tijn, Van Wijnen en Brandt Corstius. De produktie van het programma, dat wordt uitgezonden vanuit de Amsterdamse sociëteit 'Arti et Amicitiae', is in handen van Tessel Blok. tieleiders, noem maar op, weten dat we er niet op uit zijn om onze 'macht' op hen bot te vieren. We voeren gewoon een aardig gesprek met elkaar. Als ik voor VN, alleen of samen met Max van Weezei, een politicus interviewde zat ik altijd op het scherp van de snede. Maar dat is niet te vergelijken met de in terviews in 'de Kringen'. Hier gaan we op een beschaafde manier met de gasten om, zoals je met elkaar op een feestje zou omgaan. Wel elkaar onderuit proberen te halen, maar met behoud van ieders waardig heid. De macht van de journalis tiek wordt zo vaak overschat. Een minister die roept: ik moet zo'n re kening houden met de pers. weet best dat hij machtiger is dan die pers. Zeker in een land waarin jour nalisten nog altijd worden be schouwd als een soort van toneel spelers, een volkje waar je voor uit moet kijken, maar dat ie verder niet au serieux hoeft te nemen. Ne derlanders zijn zo gezagsgetrouw. Bij ieder gesprek tussen een jour nalist en een bewindsman kiezen ze automatisch de kant van de be windsman. Na afloop van 'Haagse Kringen', waarin ik een minister interviewde, hoorde ik hier in Am sterdam nog wel eens iemand roe pen: je had hem goed bij zijn klo ten! Maar over het algemeen rea geerde men eerder in de zin van: het g'r.g toch wel wat ver wat je daar aan de minister vroeg". Maar al is de opzet van Welinge lichte Kringen dan anders dan die van een Vrij Nederland-interview, zo zegt van Tijn. "daf betekent niet dat ons instinct slaapt. Wanneer een minister of een andere hoog waardigheidsbekleder in het pro gramma een flank blootgeeft zijn we journalist genoeg om daar ge bruik van te maken". Veel gevol gen heeft een uitzending van 'Wel ingelichte Kringen' overigens nooit, weet van Tijn, "al is het dan een programma dat door veel jour nalisten beluisterd wordt. Toen we een paar maanden geleden Bouter- se telefonisch interviewden wer den een aantal dingen uit dat ge sprek wel opgepikt door de kran ten. Kaar men zal er nooit de naam van het programma bij vermelden. 'In een VPRO-programma...'heet het dan. Het is niet zo dat wij on- journalsitiek willen zijn, maar we zijn er niet direct op uit om nieuws te maken. Als uit dat wekelijkse ge sprek onder beschaafde mensen die zich goed kunnen weren, ont hullingen komen, dan is het mooi meegenomen". AMSTELVEEN - Jos Brink en Wim lbo ontvingen gisteren de eerste exemplaren van de door Henk van Gelder geschreven biografie over Wim Sonneveld. Jos Brink schreef voor dit werk het voorwoord. De presentatie had plaats in het Cultureel Centrum in Amstelveen. (foto anpi DUBLIN - "Ik begrijp nog steeds niet waarom zoveel mensen zich aangetrokken voelen tot mijn mu ziek. Maar het is wel prettig dat er genoeg liefhebbers zijn. En ook dat het er steeds meer worden. Want daarom ga ik ermee door. Muziek maken is mijn grote liefde. Dus dat komt mooi uit". Bijna traditiegetrouw heeft de Engelse zanger-gitarist Chris Rea precies een jaar na zijn vorige elpee alweer een nieuwe langspeler klaar. 'Dancing with strangers' is de titel van de plaat die sinds vori ge week in de winkels ligt. Getuige de hitsingle 'Loving you again' heeft Rea wederom een hoogstand je afgeleverd. Niet alleen wat be treft de muziek, die - volgens som migen, ergens ligt in het midden van Dire Straits en Robert Cray - maar vooral vanwege Rea's super gevoelige teksten. door Pieter Ploeg Eerder liet hij dat al blijken in 'Josephine', zijn bekendste num mer tot op heden. Maar ook op de elpee 'On the beach' en de eerder uitgebrachte 'Wired to the moon' en 'Watersign' was het warme stemgeluid van de in het Zuid-En gelse Middlesborough geboren zanger één-en-al gevoeligheid. Zoals het een echt artiest be taamt, komt de zanger-gitarist ter promotie van 'Dancing with stran gers' binnenkort voor een concert naar ons land. Met zijn gedeeltelijk nieuwe begeleidingsband staat Chris Rea op 10 november op de planken van Rotterdam Ahoy. Rea is in de afgelopen jaren gegroeid. Niet alleen voor wat betreft de aan tallen platen die tegenwoordig van hem verkocht worden, ook de ac commodaties moesten steeds gro ter worden. Stond hij enkele jaren geleden nog in de kleine zaaltjes en later in het Utrechtse Vredenburg, nu doet hij moeiteloos een uitver kocht Rotterdam Ahoy. In interviews het ft Chris Rea zijn sarcasme tegenover de schrij vende Engelse pers nooit kunnen verhullen. Rea is wars van alle trends en dat wilde er énkele jaren geleden niet in bij de 'trendy' En gelse popjournalisten. Keer op keer werd hij genadeloos neergesa beld. Sinds enkele jaren echter wordt zijn muziek eindelijk ook in zijn moederland gewaardeerd en scoort hij hoog. "Ik denk niet graag terug aan de beginperiode. Het was een duistere tijd en ik had weinig zelfvertrou wen. Ik wist niet of ik nou moest stoppen of gewoon moest door gaan. Onder druk van de platen maatschappij ben ik doorgegaan. Maar ik stond er zelf niet echt ach ter. Daarom ook beschouw ik 'Wa tersign' als mijn eerste elpee. Ter wijl dat in feite de vijfde langspeler is die ik heb gemaakt. De plaat kwam zonder financiële steun van anderen tot stand. Maar hij is beter dan alles wat ik vóór die tijd had gedaan". Met 'Dancing with strangers' luidt Rea een nieuw tijdperk in. Elk jaar vertelde hij tot dusver dat zijn samenwerking met Max Middleton (keyboards) heel be langrijk was voor de uiteindelijke uitvoering van zijn composities. „Als ik een song heb geschreven, kan ik er bijna niet op wachten om het max te horen spelen. Die man is zo goed, dat ik niet had durven dro men dat hij ooit in mijn vaste bege leidingsgroep zou spelen. En hij houdt van dezelfde dingen als ik: kunst, cultuur, lekker eten, mooie tuinen en architectuur. Bovendien herkende ik eigenschappen van mezelf in zijn persoonlijkheid. Het klikte gewoon goed", zei de zanger vorig jaar in een interview. Op zijn nieuwe elpee echter komt de naam van Max Middleton niet meer voor. Ook drummer Da ve Mattacks is weg. Zjn plaats is ingenomen door Martin Ditcham. En gitarist Robert Ahwai heeft plaatsgemaakt voor Jerry Dona hue. ue reden van Middleton's ver trek is onbekend en valt in bepaal de opzichten te betreuren. Maar op 'Dancing with strangers' wordt het gemis van die muzikant ruim schoots gecompenseerd door Chris Rea zelf, die behalve gitaaar uok ac cordeon, harmonica en andere in strumenten, waaronder key boards, bespeelt. Boy George iii Den Haag DEN HAAG (ANP) - Boy George komt op 29 november met de 'Boy George Revue' voor éen optreden naar Nederland. Het optreden heeft plaats in het kader van een Europese tournee ter ondersteu ning van zijn nieuwste lp „Sold". Boy George is de laatste tijd meer in het nieuws geweest wegens zijn heroïneverslaving waa.-van hij in middels is afgekickt, dan door zijn muzikale prestaties. De lp en tour nee moeten daar echter verande ring in brengen. Het concert wordt gegeven in de pas geopende Dr. Anton Philips zaal aan het Spui in Den Haag. De voorverkoop begint zaterdag 10 oktober. Gevoelloos hart van Amampondo op Amampondo, muziekgroep Zuidafrika. Leidse Schouwburg. Gezien op 6 oktober. Nog te diverse plaatsen, o.a. in Amster dam van 13 tot en 17 oktober. LEIDEN - In 1982 werd Kaapstad de groep Amampon do opgericht met het idee de cultuur, traditie en de geschie denis van Afrika uit te dragen. Opererend vanuit het anti- apartheids Market Theatre be gon de groep al snel aan een wereldtournee. De Nederland se première had gisteravond in de Leidse schouwburg plaats. Met een groot aantal instru menten als xylofoons, marim ba's en Kuduhoorns trachtte Amampondo het Afrikaanse hart van de Leidse burger te be roeren. Dansers in geitevellen, hoela-hoela-rokjes en India nentooien, liedjes uit o.m. Gha na, Nigeria, Zimbabwe en Zuidafrika zelf, zouden garant moeten staan voor hèt Afrika. Nou vraag ik me af of je wel kunt spreken van DE Afrikaan se Cultuur: wanneer je het hebt over bijvoorbeeld DE Europese Cultuur dan zou je daarmee net zo goed de Hollandse klompen dans als de Spaanse flamenco- dansen verstaan. Een grove ge neralisatie dus. Het gevoel dat ik gisteravond voor de gek werd gehouden, bekroop me tijdens de voorstel ling meermalen. Amampondo is geen typisch Zuidafrikaanse muziekgroep, maar een soort folkloristische vergaarbak van commerciële aard. Eén verza- melelpee met hits uit alle Afri kaanse windstreken en 'covers' van onder andere Miriam Ma- keba en Fela Kuti. Alles ligt lekker in het gehoor m snijdt geen hout. Van enige ge drevenheid om die Afrikaanse cultuur uit te dragen heb ik niets gemerkt. Het gebrek aan inspiratie is er waarschijnlijk verantwoor delijk voor dat het ook niet echt wil gaan swingen. Bovendien was er, zeker voor de pauze, weinig te zien en kon je vol staan met je ogen dicht te luis teren. Nu is een schouwburg ook niet de juiste plaats voor een dergelijke muziekgroep. Bij zulke dansbare muziek moet je op z'n minst kunnen gaan staan. Men heeft geprobeerd van de voorstelling een show te maken maar het resultaat is vlees noch vis. Als muziekgroep ontbreekt het aan overtuiging van de le den en als theatergroep ont breekt het aan spektakel. Na tuurlijk is het ritme lekker, de hele zaal klapte mee en dwong een plichtmatige toegift af. Er wordt echt wel prima gespeeld. Vakwerk. Maar wanneer één van de leden vertelt dat hij blij is voor ons hier vanavond in Amsterdam te mogen spe len, dan wint de kritiek bij mij het van een gezellig, ongecom pliceerd avondje uit. Zelden heb ik zo'n aangename avond zo langs me heen voelen gaan door gebrek aan gedrevenheid en overtuiging. INGRID VAN FRANKENHUYZEN AMSTERDAM (ANP) - Tien popcomponisten zijn ge plaatst voor de finale van het Compositiefestival „NOT the same old song" op 20 oktober in de Melkweg in Amsterdam. Dit heeft de Stichting Popmuziek Neder land (SPN), die het festival samen met de Stichting Co- namus voor de tweede maal organiseert, gisteren mee gedeeld. De tien winnende songs zijn: 'To Leonora' van Bob Fullman (Amsterdam), 'I can't get up' van Willem van Leeuwen (Den Haag), 'Soweto' van Willy Clement (Oostende), 'All of New York' van Theo Jansen (Gro ningen), 'Ugly Old Town' en 'Guess that's what I came to do' van Gerrit Vennema (Den Haag), 'Lover Boy' en 'Optimaal Functioneren' van Jan Willem Boonenberg (Diepenveen), 'TV-Land' van Willem Erne en Leendert Huntelaar (Utrecht) en 'This strange room' van Cor Kalkman en Patty Krone (Amsterdam). In juni van dit jaar werden popcomponisten opge roepen om een cassette met maximaal drie composi ties en bijbehorende teksten op te sturen aan SPN. Er kwamen in totaal 301 cassettes binnen met op de mees te drie songs. De jury had tot taak om uit de ruim 850 composities de tien beste te kiezen voor de finale. De tien geselecteerde songs zullen op 20 oktober worden uitgevoerd door: Edwin Schimscheimer (key boards), Lex Bolderdijk (gitaar), Marcel Schimschei- mer (bas), Ton Op 't Hof (drums), Hans Jansen (Key boards), Tom Barlage (saxofoon) en Lisa Boray, Jerry Sheldon, Joost Belinfante en Frank Kraaijveld (alle vier zang). De eerste prijs is een geldbedrag van 1.000 gulden, een speciale zangmicrofoon en uitvoering van de win nende song plus een interview met de componist in Veronica's Countdown Café op Radio 3. De tweede prijs is een geldbedrag van 750 gulden en de derde prijs één van 500 gulden. De jury bestaat uit: Boudewijn de Groot, John Ca meron, Vera Vingerhoeds, Jochem Fluitsma, Hennie Vrienten, Jaap Stoutenbeek en Tony Berk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23