Komitee Kindervuist heft zichzelf op Problemen rond asielzoekers fnnü^ Bruce of Bruno Verhaal 'mislukte jongens' stemt triest 'Wel meerderjarig met 18, maar niet zelfstandig wonen' Te weinig geld en te weinig belangstelling achtergrond Grote namen op strip festival in Den Haag WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 PAGINA 19 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 De meerdeijarigheidsgrens wordt per 1 januari 1988 verlaagd van 21 jaar naar 18 jaar. Jongeren blijven echter nog wel tot hun 21ste jaar financieel afhankelijk van hun ouders. De wetswijzi ging mag het het rijk namelijk niks kosten. Of, zoals ze dat in Den Haag noemen, de maatregel is 'budgettair neutraal'. Jongerenorganisaties zijn over het algemeen niet zo blij met die blijvende financiële afhankelijk heid van je ouders tot aan je 21ste jaar. "Jongeren mogen wel meer- deijarig zijn, maar zelfstandig wonen kan niet meer", zei de PPR Jongerenorganisatie als re actie op de komende wetswijzi ging bij het verschijnen van de Miljoenennota in september. De minimumjeugdlonen voor 15 tot 18-jarigen worden binnen- - kort afgeschaft. Het kabinet Lubbers wil ook de bijstandsuit keringen voor jongeren onder 21 jaar afschaffen. Niet echt logisch, zo vinden veel jongerenorganisa ties: jongeren tellen op hun 18e jaar wel mee als volwassenen, maar beschikken niet langer over de middelen om een zelf standig bestaan op te bouwen. Wat verandert er nu wel voor de groep jongeren (18 tot 21-jari- gen) die op 1 januari meerderja rig wordt? In veel wetten wordt de leef tijd van 18 jaar al gehanteerd als grens tussen minderjarigheid en meerderjarigheid. Een goed voorbeeld daarvan is het Straf recht. Boven de 18 zijn de norma le regels van toepassing. Voor de leeftijdscategorie 12 tot 18 jaar gelden speciale bepalingen. Strafrechtelijke vervolging on der de 12 jaar is niet mogelijk. Andere voorbeelden van meer derjarigheid op 18 jaar zijn het stemrecht en rijbevoegdheid voor auto's en motoren. Nieuw is dat 18-jarigen op 1 ja nuari 'handelingsbekwaam' wor den. Dat betekent datje zelfstan dig eigen rechtshandelingen mag verrichten. Rechtshandelin gen zijn bijvoorbeeld het kopen van een huis of het aangaan van een geldlening. Nu is het nog zo dat elke over eenkomst die je als jongere on der 21 jaar sluit, in principe ver nietigbaar is. Koop je dus een au to dan kunnen je ouders die over eenkomst ongedaan maken. Je kunt ook zelf nadat je meerderja rig bent geworden de koop her roepen. Ook op die handelingsonbe kwaamheid van minderjarigen zijn uitzonderingen. Zo mogen jongeren vanaf 16 jaar een testa ment maken en kunnen ze een arbeidsovereenkomst sluiten, zij het met toestemming van ouders of voogd. UTRECHT - Het Komitee Kin dervuist heeft zeven jaar lang ge regeld haar vuist gebald in de strijd die het voerde voor rechten van mindeijarigen. Dat zal niet meer gebeuren. In de herfstva kantie. over twee weken, heft het comité zichzelf op. Dan komt er ook een boekje uit met de resul taten van een enquête over dis criminatie tussen kinderen. Dat is meteen de laatste actie van het comité. Er is niet genoeg geld en er is te weinig belangstelling van kinderen om nog door te gaan. Uit de enquête blijkt dat kin deren een heleboel redenen heb ben om elkaar te discrimineren. Het gaat daarbij niet alleen om verschillen tussen blanke en zwarte mensen, zoals het comité had verwacht. Een kind dat uit een ander milieu komt, er vreemd uit ziet, een ander geloof of een andere seksuele voorkeur heeft wordt ook door kinderen gediscrimineerd. In de herfstvakantie wordt het boekje aan een vertegenwoordi ger van het ministerie van WVC aangeboden. Daarna krijgen alle basisscholen, middelbare scho len en bibliotheken in Nederland het boekje in de brievenbus. Alarmdag Het Komitee Kindervuist is in 1979 opgericht, in het Jaar van het Kind. De laatste jaren moest per project subsidie worden aan gevraagd. Math Breemen, één van de volwassen begeleiders van Kindervuist: "We moesten altijd lang wachten op subsidie. Door de onzekerheid, of er nou wel of geen subsidie zou komen, daalde het enthousiasme van veel kinderen. Vooral het afgelo pen half jaar zijn veel kinderen bij Kindervuist weggegaan". Daar komt ook nog eens bij dat na de succesvolle beginjaren met rond de 1500 leden, de aanwas van nieuwe, jongere kinderen te rugliep. Niet alleen binnen de club liep de animo terug, ook was er nog maar weinig belangstelling van buiten. "Vorig jaar voerden we op de jaarlijkse alarmdag actie bij het dorp Son in Brabant. Het dorp wordt doorkruist door een tweebaansweg, de S 20 die van Eindhoven naar Nijmegen loopt. De smalle weg wordt gebruikt als snelweg en daardoor rijdt er ongelooflijk veel verkeer, ook zwaar vrachtverkeer. En dat ter wijl kinderen er elke dag moeten oversteken om naar school te gaan. Jaren terug kwamen altijd veel kinderen kijken bij acties. Bij Son waren meer persmensen dan kinderen. Het actievoeren trekt minder". Uniek Toch is het Komitee Kinder vuist iets unieks geweest. Alle projecten werden door de kinde ren zelf georganiseerd en uitge voerd. Math: "Ze hebben bewe zen dat ze voor hun eigen belan gen op kunnen komen, zonder volwassenen nodig te hebben". De volwassen begeleiders waren alleen nodig om een handteke ning onder de subsidieaanvra gen te zetten, voor het huren van ruimtes en voor het verwerken van de post als de kinderen door de week op school moesten zit ten. De kinderen kwamen zelf met ideeën aan. Dat het comité na zeven jaar actie voeren wordt opgeheven, wil nog niet zeggen dat Neder land kindvriendelijk is. Math zegt er het volgende over: "Er moet nodig actie worden onder nomen tegen kindermishande ling en kinderporno. Wat dat be treft is het wel jammer dat Komi tee Kindervuist verdwijnt. We vragen ons af of er in Nederland een groep is die deze punten wil overnemen". Brutaal "Aan de andere kant," zegt Math, "zijn kinderen tegenwoor dig veel brutaler vergeleken bij zeven jaar geleden. Ze zijn mon diger geworden en er zijn kinder telefoons en meidenwegloophui- zen en dergelijke opgericht. Dat is op zich een goed teken". Mis schien is Kindervuist daarom ook wel een beetje overbodig ge worden De kinderen schreven ieder jaar tijdens hun Sint Juttemis- kamp een eigen kindertroonrede waarin zij de plannen voor het nieuwe jaar bekend maakten. Kindervuist gaf bij voorbeeld twee jaar geleden aan de Land bouw Hogeschool in Wagenin- gen de opdracht een onderzoek te doen naar de 'gevolgen van chloor in het zwembad. Vooral kinderen krijgen nogal eens last van rode ogen. De uitkomsten werden in een boekje gebundeld en de kranten besteedden er aan dacht aan Een andere succesvolle actie was het protest van Kindervuist tegen de opheffing van de kin dertelefoon in 1983. De regering wilde geen geld meer geven. De kindertelefoon mocht uiteinde lijk toch blijven. Ook reageerde Kindervuist verontwaardigd toen vorig jaar twee jongens in een zwembad verdronken. Dat gebeurde doordat de afzuigkap pen van het zwembad defect wa- Kindervuist kan niet meer voor rechten van medekinderen opkomen. Je zult voortaan zelf je mond moeten opentrekken. MONIQUE BEDET Bruce Willis is in Amerika uitgeroepen tot beste tv-acteur. Als z ger heeft Brucein de vermomming van Bruno, ook veel succes (foto Tot voor kort was er in Neder land nauwelijks iemand die Bru ce Willis kende, terwijl deze ac teur en zanger in Amerika al ge ruime tijd zeer populair is bij het televisiekijkend en platenko pend publiek. Het succes heeft deze ietwat kalende dertiger voornamelijk te danken aan een hoofdrol in de detectiveserie Moonlighting, die sinds vorige week ook op het Nederlands scherm is te zien. Als David Addison runt Bruce Willis in Moonlighting samen met Maddie Hayes (Cybill She- perd) het City of Angels Detecti ve Agency. Enkele weken geleden ging de film Blind Date in première. In deze komedie van Blake Ed wards maakt Bruce zijn filmde buut als tegenspeler van Kim Ba- singer. Met hits als 'Respect yourself en 'Under the board- walk' verloopt de muzikale carri ère van Bruce vooralsnog ook uitstekend. Bekende 'oudjes' De carrière van Bruce als popartiest is puur commercieel van opzet. De baas van platen maatschappij Motown zag Bruce op televisie, rook bij wijze van spreken het geld en vroeg hem een stemtest te doen. De acteur bleek redelijk te kunnen zingen en de elpee 'Bruce Willis: the re turn of Bruno' volgde al snel. De elpee staat vol met 'oudjes' die al eens (sommige meermalen in verschillende versies) zijn uit gebracht. Verschillende beken de Amerikaanse popartiesten spelen of zingen op de plaat een deuntje mee. June Pointer zingt mee op 'Respect yourself (oor spronkelijk van de Staple Sin gers), Ry Cooder speelt mee op 'Down in Hollywood' en The Temptations zijn te horen als achtergondkoortje in het num mer 'Under the boardwalk' (nummer van de Drifters uit 1964). Het Brabantse plaatsje Ste vensbeek is al dagen voorpagi na-nieuws. De reden: minister Brinkman (WVC) wil in een klooster bij het dorpje 300 asielzoekers huisvesten. Asiel zoekers zijn buitenlanders die hun land ontvlucht zijn omdat ze zich daar bedreigd voelen door een dictatuur, door oorlog of om andere politieke rede nen. Maar dat geldt niet voor iedereen: sommigen nemen de wijk om de armoede te ont vluchten, een economische re den dus. De meeste Westerse landen, waaronder ook Nederland, vin den dat je een vluchteling die in zijn land martelingen (of er ger) wacht, niet met goed fat soen kunt terugsturen. Die mensen horen politiek asiel te krijgen, zoals dat heet. Die mo gen hier blijven. Wie echter naar het Westen vlucht om daar een graantje van -de rijkdom mee te pikken, wordt terugge stuurd. De laatste jaren heeft een steeds groter aantal mensen de wijk genomen naar het Westen. Veel mensen zien dat zo lang zamerhand als een bedreiging. De regering legt daarom steeds strengere normen aan: om te genwoordig nog als politiek vluchteling erkend te worden moet je zowat doodgeschoten worden op het moment dat je weer een voet binnen je eigen land zet. Om de 'goeden' van de 'kwa den' te onderscheiden is na tuurlijk onderzoek nodig. Vluchtelingen die Nederland binnenkomen en hier asiel vra gen, mogen hier dat onderzoek afwachten. Gedurende het on derzoek moeten ze ergens on der dak worden gebracht. Mi nister Brinkman wees een klooster bij Stevensbeek als zo'n opvangplaats aan toen de monniken lieten weten daar geen enkel bezwaar tegen te hebben. De Stevensbekers voelen zich echter bedreigd. Driehon derd vluchtelingen in een dorp je van nog geen 700 mensen, dat vinden ze veel te veel. Ook in andere plaatsen, zoals Slagha ren, zijn inmiddels protesten gehouden. We willen wel vluchtelingen opvangen, maar geen honderden, zeggen de meeste bewoners. En daar heb ben ze natuurlijk wel een beet je gelijk in. Inmiddels hebben 300 gemeentebesturen minis ter Brinkman al laten weten dat ze geen asielzoekers binnen hun grenzen willen hebben. De minister heeft geant woord dat hij gemeenten des noods zal dwingen asielzoekers te huisvesten, vooral omdat de stroom vluchtelingen alleen nog maar toeneemt. Stevens beek, Slagharen, die rij zal de komende tijd daarom voorlopig óók nog wel toenemen. SJAAK SMAKMAN In het Haagse Congresgebouw wordt van vrijdag 20 tot en met zondag 22 november de jaarlijk se stripdriedaagse van het Strip schap gehouden. Onder de titel 'De negende hemel' zijn in dat weekeinde onder meer elf expo sities te bekijken, is er een kin- derstripveiling, een stripboeken- beurs en een conventie over 'het geweld in de strip'. Meer dan zestig uitgevers op het gebied van stripartikelen en 200 striptekenaars uit binnen- en buitenland zullen tijdens het fes tival aanwezig zijn. Uit het bui tenland komen onder anderen Morris, Willy Vandersteen, Bilal, Cauvin, Lambil en Hardy. Ka- magurka en Urbanus zulleij tij dens de driedaagse hun nieuwe boeken inwijden. Het omvangrijke werk van Willy Vandersteen (75 jaar) is te zien op één van de elf exposities. Verder zijn er onder meer ten toonstellingen van Urbanus, Loekie de Leeuw, Kresse (Eric de Noorman) en 'Boes'. Deze maand verschijnt het nieuwe Asterix-album, 'Asterix in Indusland'; tijdens 'De negen de hemel' wordt een compleet Asterix filmfestival vertoond. Stripminnend Nederland kan tij dens de driedaagse ook een be zoekje brengen aan een heuse stripstudio. Zaterdag en zondag worden aan diverse striptekenaars prij zen uitgereikt. 'De negende hemel' is vrijdag 20 november geopend van 12.00 tot 21.00 uur, zaterdag 21 novem ber van 9.00 tot 17.00 uur en zon dag 22 november van 10.00 tot 18.00 uur. De stichting Haagse Hervormde Kindertehuizen (HHK) organi seert sinds enige tijd 'overle vingstochten' voor zogenaamde randgroepjongeren. Om beter met andere mensen te leren om gaan, dingen samen te doen en om na te denken over de toe komst maken kleine groepjes jongeren een vier maanden du rende voettocht door Noorwe gen. De HHK viert dit jaar haar 325- jarige bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum is aan de schrij ver Rinbert Kromhout gevraagd een boek te schrijven over deze overlevingstochten. 'Loop voor je leven' beschrijft een voettocht zoals die werkelijk plaatsheeft,, maar de personen die in het ver haal voorkomen bestaan niet echt. De tocht begint in Zuid-Noor- wegen, in het stadje Jorpeland. Zes jongens (allemaal 16 jaar) en twee groepsleiders doen er aan mee. De jongens zijn stuk voor stuk ergens in hun jeugd flink vast gelopen. Miesjel heeft een zelfmoordpoging achter de rug, Hans heeft in talloze pleeggezin nen gezeten, Thomas kan het niet met zijn ouders vinden, Ro nald is meermalen veroordeeld wegens inbraken en mishande lingen, Patrick is al zeer vroeg van school gegaan en Alex houdt er van om op de zondagmiddag flink huis te houden op de tribu nes van FC Den Haag. De Haagse hulpverleners hadden hen voor de keuze gesteld: of meegaan en rekenen op verdere steun na af loop van de tocht, of blijven 'doormodderen'. De keuze was voor iedereen eigenlijk heel makkelijk. De praktijk valt echter flink te gen. Noorwegen is koud, de rug zakken zijn loodzwaar en het eten is heel sober. Al na een paar weken geven een paar jongens te kennen terug naar Nederland te willen. Het nut van de voettocht zien ze niet meer zo. Lopen, lo pen en nog eens lopen, wat schiet je daar nou mee op? De directeur van de HHK praat met de jon gens en iedereen blijft toch maar. In 'Loop voor je leven' wordt een duidelijk beeld gegeven van de uitzichtloosheid van het be staan dat de zes jongens leiden. Er valt voor hen niks meer te ver liezen of te winnen, dus 'doen ze maar raak'. Tijdens de tocht loopt het daarom een paar keer flink uit de hand. De leiding is na afloop van de tocht dan ook niet echt te spreken over het gedrag van de jongens. Wie denkt dat het boek een spannende avonturenroman is komt bedrogen uit. Het is een triest verslag over een vier maan den durende voettocht uit het le ven van zes 'mislukte jongens'. 'Loop voor je leven' schept wel enige duidelijkheid in de achter gronden van deze 'randgroepjon geren', de droevige oorzaken van hun uiteindelijke mislukking. ERNA STRAATSMA 'Loop voor je leven' door Rindert Kromhout; Uitgeverij Leopold; Prijs: 22,50. Wadtt* jfe, ik ben zo Wuo en wét mét een wewefieft! ...en itm bews is nog met binnen en ik teb 'm tefclikke nodio om naar oolle&e's tefietsen «i ik beb seen otld woreen nieuw; en nu Kan ik met meeKSKidtwien...(i> «emen m Fiets en... warcfoiyi ewiee wet aisoF we oe sleutel Wordt vervolgd - JK P/lN °0K V'Mm Blij /HET peze óCHpiPST/nnjrui -va.fc semrmr- Rijs LVI/4 n\sus ^yr! L IK ?W HET /WW 6EWMN jr.Hze feus' HOUPEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19