'Een enorm voldaan gevoel SPÜÏTV Kecskeméthy stapt op als handbal bondscoach Topatleten lopen weg uit Zuidafrika Oegstgeest schuift Sleutels opzij FC Den Haag thuis tegen Valleivogels Jong Oranje klopt Den Bosch Sponsor stopt ook al Jan Timman wint eindeKjk Interpolistoemooi Handballoting pakt slecht uit Supercupduel in november? Katwijk loopt uit voor Ajax Geen schot in damtweekamp WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 SPORT PAGINA 17 VOORSCHOTEN - Oegstgeest stevent rechtstreeks af op de koppositie in de vierde klasse B. Gisteravond versloeg het De Sleutels in Voorschoten met 4-2. Hierdoor bleef Oegstgeest de ploeg met de minste verliespun- ten in 4B. Zaterdag kan het in het duel tegen Ter Leede ook de kop positie bemachtigen. Op het ondanks de regenbuien in wonderlijk goede staat verke rende veld van Randstad Sport nam De Sleutels, dat op papier een thuiswedstrijd speelde, met een het initiatief. Toch kwam Oegstgeest na een kwartier tegen de verhouding in aan de leiding door een doelpunt van Arie Kop- penhol. Leo Compeer bracht De Sleutels binnen vijf minuten al weer op gelijke hoogte. Daarna nam Oegstgeest het heft in han den. Dat resulteerde nog voor rust in een kopbal van Ed Strijk, die Sleutels-doelman Rob Groe nendijk kansloos liet: 1-2. Na de pauze bleef het verwach te offensief van de Leidse ploeg uit. Oegstgeest profiteerde daar dankbaar van. Eerst belandde een voorzet van Frank de Rooy via Peter Boot in het eigen Leid se doel. Nog geen tien minuten later zat het team van trainer Swaak helemaal op rozen, toen Bert Postma een verkeerde uit trap van Groenendijk afstrafte: 1-4. Ook hierna kon De Sleutels geen vuist maken. Slechts dank zij de medewerking van Laurens Mouter, die slecht uitverdedig de, en de in het nauw gebrachte Erik Onderwater, die zijn eigen doelman Kees Star passeerde, kwamen de Leidenaren weer wat J dichterbij: 2-4. Veel maakte dat niet meer uit. i Kansen waren alleen nog voor j Oegstgeest weggelegd, maar zo- wel Stryk als Peter Hogewoning trof het houtwerk. Van de Leide naren trok doelman Groeneweg nog de aandacht. Hij werd door scheidsrechter Langver geno- i teerd wegens een overtreding die hij binnen de lijnen van zijn strafschopgebied leek te maken. Langver legde de bal echter niet op de stip, maar net buiten de be ruchte lijnen. Een hogere score leverde dat niet meer op. ZEIST (ANP) - Het Sectiebestuur Betaald Voetbal heeft gisteren in Zeist besloten dat het duel uit de eerste ronde van de strijd om de KNVB-beker tussen Valleivogels en Den Haag dinsdag 13 oktober in het Haagse Zuiderpark wordt ge speeld. Bij de loting kwam de za terdag eerste klasser uit Scherpen- zeel als eerste uit de beker. De bur gemeester van het dorp gaf echter geen toestemming het duel in zijn gemeente te laten afwerken. Pogin gen het duel elders onder te bren gen bleven zonder succes. Het sec tiebestuur besloot daarom de wed strijd om te draaien. Volgens het bestuur bestond er geen andere aanvaardbare mogelijkheid. Het feit dat het veld van Vallei vogels niet voldeed aan de minimale eisen van veiligheid, woog zwaar mee in de beslissing. Volgens het bestuur is het besluit éénmalig en wordt er geen precedent geschapen. Drie dagen later speelt FC Den Haag in het Zuiderpark de eredivi siewedstrijd tegen VW. Het duel is twee dagen vervroegd in ver band met de Europa-Cup wedstrijd van Den Haag op 21 oktober tegen Young Boys uit Bern. 'Buitenlanders' niet in Poolse selectie WARSCHAU (ANP/ANP) - Bonds coach Wojchiech Lazarek heeft ne gentien voetballers geselecteerd voor het Poolse elftal, dat volgende week woensdag in Zabrze tegen Nederland speelt. Het resultaat van het duel telt voor groep vijf van de voorronde om het Europese kam pioenschap. De groep telt vier spelers van Slask Wroclaw. Landskampioen Gornik Zabrze is met drie spelers vertegenwoordigd. In buitenland se dienst werkende Poolse voetbal lers zijn niet in de groep opgeno- TILBURG (GPD) - Eindelijk. Na tien eerdere en vergeef se pogingen het Interpolistoemooi op zijn naam te schrij ven was het gisteren dan toch een keer raak voor Jan Tim man. Zelf stelde de Amsterdamse grootmeester zich giste ren in Tilburg tevreden met een ultakorte remise (tien zet ten) tegen de grieperige Joegoslaaf Nikolic. En aangezien zijn daarna nog enige overgebleven concurrent Hübner geen poot aan de grond kreeg bij de even kleurloze als taaie Zweed Andersson, kon de cheque van twintigduizend gul den mee naar de hoofdstad. Wat verder zeer tot tevredenheid stemde, was het feit dat Timman de twee Sovjetrussen Joesoepov en Sokolov, vooraf gezien als zijn twee grootste rivalen, ruim achter zich had gehouden. Vooral het op treden van Sokolov, nummer drie op de wereldranglijst, was ronduit teleurstellend. Hij heeft inmiddels een slechte reputatie opgebouwd wat betreft toernooien in het bui tenland. Hij presteert er weinig tot niets, terwijl er daarnaast geruch ten de ronde doen dat de groot meester uit de Sovjetunie buiten de landsgrenzen wat meer interes se heeft voor drank en aantrekke lijk ogende dames dan voor het schaken. Er wordt in dat verband gefluisterd dat Sokolov in de na bije toekomst een zware straf opge legd zal krijgen door de Russische schaakbond. Jan Timman had gisteravond kwart over zeven verschillende denen om tevreden aan champagne te nippen. Het feit dat hij in Tilburg nog nooit de hoofd prijs had weten op te strijken, was slecht geweest voor de gemoeds rust van de absolute nummer één van het vaderlandse schaakkorps. „Omdat ik hier nog nooit had ge wonnen, legt dat toch een extra druk op je schouders", meende Timman. „Ik voelde me gewoon een beetje gegeneerd dat het steeds maar niet wilde lukken op het In terpolistoemooi. Nu ik eindelijk een keer wel ben geslaagd, geeft dat een enorm voldaan gevoel". men. Begin volgende week wordt de groep tot zestien spelers terug gebracht. Doel: Marek Szczech (Pogon Szczecin), Janusz Jedynak (Slask Wroclaw), Ryszard Jankowski (Lech Poznan); verdediging: Kazi- mierz Przybys (Widzew Lodz), Pa vel Krol (Slask Wroclaw), Czesaw Jakocewicz (Lech Poznan), Witold Wclewski (KS Lodz), Marek Kostrzewa (Gornik Zabrze) en Wiesaw Cisek (Widzew Lodz); mid denveld: Waldemar Prusik (Slask Wroclaw), Jan Karas (Legia War schau), Ryszard Tarasiewicz (Slask Wroclaw), Krzysztof Wawrzycha (Ruch Chorzow), Jan Urban (Gor nik Zabrze) en Jacek Ziober (KS Lodz); aanval: Andrzej Iwan (Gor nik Zabrze), Jaroslaw Araziewicz (Lech Poznan), Darius Dzieka- novski (Legia Warschau), Ryszard Robakiewicz (KS Lodz). Het toernooi in Tilburg leek aan vankelijk een regelrechte ramp te worden voor Viktor Kortsjnoj, bij genaamd „De Verschrikkelijke". In de eerste turnus was hij inder daad verschrikkelijk slecht op dreef (hij startte met drie nullen), om in de tweede helft van het toer nooi buitengewoon knap terug te komen. Gisteren lag de arme Lju- bojevic op de pijnbank bij de uitge weken Rus. De Joegoslaaf, die na afloop van het toernooi zowaar eni ge toontjes lager zong, werd eerst door de wringer gehaald en vervol gens tot op het bot afgekloven. Kortsjnoj werkte zich met de over winning op tot de vierde plaats, achter de verrassende Joegoslaaf Nikolic en de Westduitser Hübner. JOHANNESBURG (GPD) - Op nieuw zullen twee Zuidafrikaanse topatleten hun geboorteland verla ten. Afgelopen zondag kondigde de bekendste atleet van Zuidafri ka, de middenafstandloper Johan Fourie, al aan naar het buurland Swaziland te emigreren en gisteren kwamen daar de speerwerper Chris de Beer en de marathonloper Mark Plaatjes bij. Naar verwachting zullen nog meer Zuidafrikaanse topatleten in hun voetsporen treden. Zij probe ren aldus de gevolgen van de inter nationale sportboycot tegen Zuid afrika te mijden. De drie genoemde atleten heb ben verklaard afstand te doen van hun Zuidafrikaanse nationaliteit en hopen volgend jaar op de Olym pische Spelen te Seoul voor Swazi land te kunnen uitkomen. Vooral 'de kleurling' Mark Plaatjes en Jo han Fourie moeten in staat worden geacht bij de Olympische Spelen een medaille te halen. Plaatjes heeft een tijd van 2.08,59 uur op de marathon op zijn naam staan, doch deze tijd is vanwege de internatio nale atletiekboycot van Zuidafrika nooit erkend. Ook Fourie, die vier Zuidafri kaanse records op zijn naam heeft staan en sinds 1979 niet meer ge klopt is, worden medaillekansen op de 1500 meter toegeschreven. Franz Beckenbauer haalt Berthold terug in selectie DÜSSELDORP (SID) - Na een jaar is Thomas Berthold teruggekeerd in de Westduitse voetbalselectie. De verdediger van de Italiaanse vereniging Hellas Verona, tegen stander van FC Utrecht in de twee- de ronde van strijd om de UEFA- beker, is opgenomen in de groep van twintig spelers die bondscoach Franz Beckenbauer heeft opgeroe pen voor het vriendschappelijke duel tegen Zweden. Ook midden velder Hans Dörfner van Bayern München is weer geselecteerd voor de wedstrijd, die 14 oktober in Gel- senkirchen wordt gespeeld. De Beer moet echter nog afwach ten of hij daadwerkelijk internatio naal zal kunnen optreden. Begin dit jaar werd hij door de Zuidafri kaanse atletiekbond levenslang ge schorst vanwege het gebruik van stimulerende middelen. Het is on duidelijk of deze schorsing ook in ternationaal erkend wordt. De afgelopen jaren hebben talrij ke Zuidafrikaanse topsporters door emigratie weten te vermijden dat ze het slachtoffer van de sport boycot zouden worden. Eerst be sloten tennissers als Kevin Curren en Johan Kriek om die reden de Amerikaanse nationaliteit aan te nemen en later volgden de atleten Zola Budd, Cornelia Buerki en Sid ney Maree. De nieuwe aderlating voor de door het gebrek aan internationale competitie toch al zo getroffen Zuidafrikaanse atletiek is als een bom ingeslagen. Trainers en offici als van de Zuidafrikaanse atletiek bond hebben echter wel begrip ge toond voor de opzienbarende stap van hun atleten. Men neemt aan, dat het nog jaren kan duren voor dat Zuidafrikaanse atleten weer of ficieel aan internationale evene menten mogen deelnemen. Jan Kecskemethy legt bijltje erbij r DEN BOSCH (ANP) - Jong Oran je kan het EK-kwalificatieduel met Luxemburg op 13 oktober in Mid delburg met vertrouwen tegemoet De bondscoaches De Ruiter en Van Lingen zagen gistermiddag hun pupillen eredivisieclub FC Den Bosch in stadion De Vliert simpel aan de kant zetten (2-1). De erg offensief ingestelde ploeg nam vrij eenvoudig een voorsprong van 2-0. Middenvelder Ruud Brood kon twintig minuten voor tijd de achterstand nog halveren, maar meer zat er voor de verzwakte thuisclub niet in. Den Bosch miste namelijk voor stopper René van Eek, die bij Jong Oranje stond opgesteld, en de ge blesseerde vleugelverdediger Jo han Bijnen. De ploeg, die trainer Theo de Jong de jeugdige talenten voorschotelde, was derhalve niet helemaal representatief voor het dit seizoen overigens tegenvallen de Den Bosch. Desondanks presteerde Jong Oranje in het sfeerloze en kille sta dion naar behoren. Tegen de drie- mans-voorhoede van de thuisclub weerden de drie verdedigers Paus, Plomp en Van Eek zich goed. Het door De Ruiter en Van Lingen uit gedachte concept, waarbij Barend- se en Van der Meer als middenvel ders opereerden, resulteerde hal verwege de tweede helft in een ver diende voorsprong voor Jong Oranje. Hans Gillhaus scoorde knap tegen zijn oude club. Jeroen Boere, dit seizoen de revelatie van de eerste divisie, zorgde na de pau ze voor een niet eens geflatteerde tussenstand van 0-2. Ruud Brood kon later de eer voor FC Den Bosch redden, maar een grotere vuist kon het na de pau ze met vijf invallers spelende Den Bosch niet meer maken. ARNHEM (GPD) - Jan Keckskeméthy heeft het bijltje erbij neergegooid. Maandagavond besloot de coach van het vrouwen-handbalteam zijn werkzaamheden bij het Nederlands Handbalverbond te beëindigen, omdat hij te weinig faciliteiten van het Verbond krijgt. Behalve Keckskeméthy stapten ook begeleidster Annie Plug en fysiotherapeut Peter Holtkamp op. Zij namen deze stap uit solidariteit met de coach. De stap van Kec skeméthy kwam niet als donderslag bij heldere he mel. Al geruime tijd slaagt het handbalverbond er niet in de finan ciële touwtjes aan elkaar te kno pen. Om de selecties (mannen- en vrouwenteam, alsmede twee Jong Oranje-ploegen) redelijk te laten draaien is een bedrag nodig van on geveer 750.000 gulden. Een bedrag dat bij lange na niet gehaald wordt wegens de dalende inkomsten uit toto/lotto en de verminderde bij drage uit de WVC-pot. Het mes moest er dus in. Volgens de vrou wenstaf gebeurt dat te eenzijdig. Onmogelijk De vrouwenploeg is momenteel in voorbereiding op het B-WK, dat begin december in Bulgarije wordt afgewerkt. Daarvoor, eind deze ARNHEM (GPD) - Het Nederlands Handbal Verbond moet op zoek naar een nieuwe sponsor. Eind volgend jaar zal Datateam het con tract, dat het handbalverbond jaarlijks 125.000 gulden oplevert, niet verlengen. De reden van dit besluit heeft niets van doen met de recente proble matiek rond vrouwencoach Kecskemethy. De directeur van het spon sorend bedrijf, de binnen het handbal als scheidsrechter actieve Eric Izaks, is onlangs tijdens de aandeelhoudersvergadering teruggeflo ten. Het sponsorbedrag zou niet in verhouding staan tot het rende ment voor het bedrijf. Izaks heeft toegezegd via de „Club van 44" - een sponsorclub - te pogen het NHV de helpende hand te blijven reiken. De handbalsters van het nationale team ruilen volgend jaar februari het trainen en spelen in de sporthal even voor een verblijf in een van de wintersportgebieden. Op kosten van de sponsor van het NHV mo gen de speelsters gedurende een week een ski-vakantie houden. De vakantie is een wat verlate beloning voor de tiende plaats, vorig jaar bij de A-WK gehaald. Oorspronkelijk waren de speelsters van plan eerder dit jaar het toegezegde bedrag van 25.000 gulden te beste den aan een gecomineerde stage en vakantie in Canada. Het NHV moest echter vijftienduizend gulden bijpassen en voelde daar niet Daarna is een soort touwtrekken ontstaan, waarbij de vrouwen de indruk kregen dat het bediin de NHV-kas zou verdwijnen. Het ver- bondsbestuur was ook niet erg gelukkig met het feit, dat de sponsor de besteding van het bedrag aan de speelsters zelf overliet. Een andere stage-vakantie-combinatie bleek dit jaar ook niet mogelijk. Nadat de sponsor nog eens heel duidelijk had gemaakt dat het be drag alleen voor de vrouwen is en dat zij er naar goeddunken over mo gen beschikken, besloot de selectie het geld te besteden voor een ge zamenlijke wintersportvakantie. maand nemen de Nederlandse da mes deel aan het Holland-toernooi. Annie Plug kan de stap van Kec s- keméthy meer dan begrijpen: „Het werk wordt hem totaal onmogelijk gemaakt", aldus de teambegeleid ster, „Hij mag zelfs geen competi tiewedstrijden bezoeken op kosten van de bond. En dat is toch wel een eerste vereiste om op de hoogte te blijven van de verrichtingen en de vorm van de meisjes. Bovendien", zo vervolgt Annie Plug, „mocht hij ook niet naar de interland Oosten- rijk-Denemarken in Wenen. Hij is toch gegaan, omdat Denemarken in Bulgarije onze eerste tegen standster is. Die trip kostte acht honderd gulden. Maar Kecske- méthy moest alles uit eigen zak be talen". Onlangs mocht mannen- coach Ton van Linder wél van het verbond naar Parijs om Jan Willem Hamers te bekijken.-En dat was de druppel die de emmer deed overlo pen. Met het verdwijnen van Kecs keméthy, vanaf het begin van dit seizoen ook coach van het Voor- houtse Forholte, zit het NHV volop in de porblemen. een schril con trast met de sitautie van vorig jaar toen Oranje in eigen land een schit terende tiende plaats greep in de A- poule. Nico Witte, voorzitter van het NHV, toonde zich gistermorgen verbaasd over de stap van Kecks keméthy. „Dit is nieuws voor mij en komt volslagen onverwacht. Maandagmiddag heb ik nog een gesprek gehad met Keckskeme- thy. Toen werden, zo is mijn inter pretatie, alle problemen de wereld uitgeholpen". BAZEL (ANP) - De Nederlandse handbalclubs hebben een minima le kans de kwartfinales van de Eu ropese bekertoernooien te berei ken. Toch zullen de vier overgeble ven verenigingen zich forse finan ciële opofferingen moeten getroos ten. Aalsmeer, de enige resterende mannenploeg, treft in het beker- winnaarstoernooi SKA Minsk. Aal smeer schakelde in de eerste ronde Manchester Salford HC uit. Ook Swift Arnhem (vrouwen, IHF-be- ker) moet naar de Sovjetunie. Dins dag in Bazel werd Swift gekoppeld aan Egle Vilnioes. V en L (vrou wen, landskampioenen) en OSC (vrouwen, bekerwinnaars) moeten een minder lange reis maken, maar mogen geen enkele illusie koeste ren. V en L lootte ASK Vorwarts uit Oost-Duitsland, OSC komt uit tegen Vozdvac Beograd uit Joego slavië. De Nederlandse vrouwen- ploegen hadden in de eerste ronde vrijgeloot. Aalsmeer moet de twee wedstrij den in de laatste week van oktober en de eerste van november af te werken. De vrouwen komen pas tussen 4 en 17 januari in actie in verband met het toernooi om de wereldtitel voor B-landen in Bulga rije, dat half december op de agen da staat. Na slechts tien zetten gaan Jan Timman (links) en Nicolic al over tot de analyse van hun in remise geëindigde Vartij (foto anp) Voorbeeldig Vooral de positie van Nikolic is opmerkelijk. De schaker uit het Balkanland werd de laatste dagen van het toernooi gekweld door hoofdpijn en keelpijn, waardoor zowel de fysieke als de geestelijke krachten duidelijk verminderden. Nikolic sloeg zich echter voorbeel dig door de moeilijke periode heen, en weerstond in de slotzitting Tim man, die op het moment dat de par tij overging in het middenspel een remise-aanbod accepteerde. Daar mee verzekerde hij zich van, in ie der geval, de gedeelde hoofdprijs. Aan zijn kameraad Andersson was het vervolgens de taak om Hübner in toom te houden. Dat lukte, en niemand verbaasde zich erover. De Zweedse groot meester was nauwelijks te verslaan in Tilburg. Van de veertien partijen die de Zweed afwerkte eindigden er maar liefst dertien in remise. Al leen Kortsjnoj wist „Ulfje", zoals zijn collega's hem vertederend noe men, een keer te verschalken. Toch zou de organisatie van het Tilburgtoernooi er goed aan doen om volgend jaar in plaats van An dersson iemand anders te contrac teren, want de Scandinaviër is er slechts op uit om niet te verliezen, wat het spektakel vanzelfsprekend niet ten goede komt. Kandidatenmatch Timman was desondanks heel blij over de onbuigzaamheid van Andersson in de laatste ronde. Het bracht hem de overwinning in het toernooi dat het hoogst staat aan geschreven in Nederland. Volgen de maand vertrekt de Amsterdam mer naar Belgrado om er deel te ne men aan een ander toernooi, de laatste voorbereiding op de serie kandidatenmatches die in februari in Canada zullen plaatsvinden. Vo rige week was het nieuws gelan ceerd dat Timman zou moeten aan treden tegen de Brit Speelman, maar in plaats daarvan is hij nu plotseling gekoppeld aan de Sov jetrus Salov. „Ik had me inderdaad ingesteld op een match tegen Speelman, maar dat gaat dus niet door", aldus Timman. „Hoe het komt weet ik ook niet exact. Het FIDE-hand- boek is niet erg duidelijk over de precieze criteria voor de paring. Ik ben echter van mening dat Salov minstens zo'n interessante tegen stander is als Speelman. Ik heb nog nooit gespeeld tegen Salov, van wie ik eigenlijk alleen weet dat hij één van de meestbelovende scha kers is van het moment. Ik kijk echt uit naar die match met Salov". KATWIJK - De bekerwedstrijd Quick Boys - Ajax slaat aan in Kat wijk. Tot nu toe zijn in de voorver koop al zo'n 3000 toegangskaarten voor het bekerduel van de Katwijk- se zaterdag eersteklasser tegen de regerend bekerhouder van de hand gedaan. De verwachting Jeeft dat zaterdagmiddag zeker het dubbele aantal toeschouwers sportpark Nieuw-Zuid zal bezoeken. IRKOETSK (ANP) - De negende partij voor de tweekamp om de wereld titel dammen tussen de Sovjetrussen Alexander Dibman en Anatoli Gantwarg (uitdager) is gisteren in Irkoetsk net als de voorgaande duels in remise geëindigd. De partij vergde 43 zetten, die in ongeveer drie uur wer den uitgevoerd. De stand in de tweekamp is nu 9-9. De met wit spelende Gantwarg had wel het initiatief met een flankaan- val en tempovoordeel, maar de uiterst behoedzaam manoeuvrerende we reldkampioen kon vrij gemakkelijk de voorpost neutraliseren. Gantwarg behield enig surplus, maar lang niet voldoende om winstpogingen te on dernemen. Daarom stelde hij zelf op de 43e zet remise voor. Vandaag is een rustdag, morgen volgt de tiende partij. AMSTERDAM/BERN (ANP/Reu ter) - De Supercup, een ontmoe ting tussen de winnaar van de voor naamste Europese voetbalbekers, wordt voortaan in twee afleverin gen afgewerkt. Voorheen werd de beker op neutraal terrein in Mon aco betwist. Voor de thuiswed strijdvan Ajax, winnaar van het be- kerwinnaarstoernooi, is nog geen datum vastgesteld. De UEFA dringt er op aan dat het duel in Am sterdam in november wordt ge speeld. De eerste woensdag van die maand valt uit omdat Ajax en FC Porto dan al op Europees niveau in actie komen. FC Porto, de houder van de beker voor landskampioe nen, speelt op 13 januari thuis. WOENSDAG 15.10-16.00 BRT 1: Speel op Sport: met volleybal (herh.). 17.35-18.00 BBC 1: Horse of the Year Show. 17.46-18.08 Ned 1: Veronica Sport, Met een reportage van de sta dioncross van 20 september in Nij megen en beelden van de World Se ries motorcross in Maggiora. 21.50-22.30 Ned 2: Studio Sport. Met voetbal: Roda JC-Fortuna Sit- tard. en basketbal: Den Heider-Den Bosch. 22.20-23.25 SKY: International Motor Sports '87. Met autosport: ral ly van Nieuwzeeland, 8e ronde van de WK, en motorsport: Grand Prix van Frankrijk voor 250-cc-motoren. 22.30-23.35 SCH: Superstars: in ternationale sportsterren tonen hun kunnen in andere takken van sport. 22.40-00.20 BBC 1: Sportsnight. Met paardesport: Horse of the Year Show (dag 3), voetbal: Little woods Football en cricket.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17