Gemeente wil werf verplaatsen 'Te veel illegalen in bloembollensector Omwonende eist stopzetting zandoverslag Nog geen reclame verbod in Katwijk Haaswijk van kerk voorzien? Raadsmeerderheid voor het plan Modenacht Directeur arbeidsbureau in Lisse: 'Verkeersli cliteiij imgle WD-wethouder stapt op PAGINA 16 W III REGIO WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 OEGSTGEEST - Een heel krappe meerderheid van PvdA en WD steunt het plan van B en W om de Oegstgeester gemeentewerf van de dienst gemeentewerken aan de Kwaak- laan in vernieuwde vorm over te brengen naar de Morsebelpolder, ten zuiden van de marine elektronisch- en optische bedrijven (Meob), nabij het woonwagenkamp. De Oegstgeester gemeentewerf. Nu nog aan de Kwaaklaan, in de toekomst in de Morsebelpolder? (foto Wim Dijkman» De grond die dan vrij komt aan de Kwaaklaan. nabij de grote televi- siemast, willen B en W verkopen aan een projectontwikkelaar die er zo'n twaalf luxueuze huizen kan la ten verrijzen. B en W zien kans een dergelijke transactie met een voor de gemeente "belangrijke" voorde lige afloop af te sluiten: de gemeen te heeft er een nieuwe, beter aan de eisen des tijds tegemoet komende werf bij en als het even lukt houdt zij daaraan nog geld over ook. De gemeente zou de grond namelijk voor flink veel geld kunnen verko pen. Wethouder Kohlbeck (PvdA, openbare werken) stuitte gister avond in de raadscommissie open bare werken echter op de fracties van D66, PPR en CDA die niet eens wilden aan het "voorberei- dingsbesluit" dat voor hen lag. Zo'n voorbereidingsbesluit is be- WASSENAAR - Kledingbedrijf Woodstock organiseert aanstaande zaterdag een modenachtfeest in Jiet Tikibad van het Wassenaars pretpark Duinrell. Woodstock doet dat in samenwerking met haar toe leveranciers. Het modenachtfeest begint rond half elf 's avonds en duurt tot half twee. Het bestaat uit een viertal modeflitsen, gepresenteerd door de modeakademie Charles Mon taigne uit Amsterdam. Optredens zijn er van de groepen Novoband en Sisters. Kaarten voor het modespektakel zijn verkrijgbaar bij de vestigingen van Woodstock in Wassenaar, Lei den en Voorschoten. Dat is volgens directeur C.A.J. van der Zwet van het Lissese arbeids bureau, één van de oorzaken dat ondanks de afspraken die er zijn gemaakt, ook dit 'bollenseizoen' nog gebruik is gemaakt van ar beidskrachten van buiten de EG die niet over een werkvergunning beschikken. Bij controles in bloembollenbedrijven werden in de bollenstreek vooral Polen aan getroffen die illegaal aan de slag waren gegaan. De Polen komen veelal per auto op een zogenaamd beperkt visum voor maximaal drie maanden naar ons land. De kwekers maken graag gebruik van hun dienstén omdat de Polen, onder wie zich vaak hoog gekwalificeerde krachten bevin- doeld om die ontwikkelingen in de Morsebelpolder en aan de Kwaak laan tegen te gaan die gemeentelij ke plannetjes in de weg staan. Het eigenlijke besluit tot verkoop van de grond en de bouw van een nieu we werf in de Morsebelpolder moet nog worden genomen. Wet houder Kohlbeck ziet in zo'n voor bereidingsbesluit ook een signaal "aan de ondernemers die voor dit project met ons in zee willen gaan". CDA'er Hellinga echter wijst er op dat het werfplan al eens eerder ter sprake' is geweest. Toen was het bedoeld als reddingsplan voor het vlakbij gelegen kasteel Oud-Poel geest. Met de opbrengsten van de grondverkoop wilden de beden kers van het plan het kasteel res taureren. Het kasteelverhaal heeft echter een andere afloop gekregen. De aanleiding voor het werfplan is nu weggevallen, oordeelt Hellinga. Bovendien vindt de christen-de mocraat dat het afgelopen moet zijn met "allemaal van die kleine stapjes". De gemeente is net bezig met een alles omvattende struc tuurschets. een "helicopterview" van het hele dorp waarmee veel be ter - en van tevoren - de gevolgen van ingrepen in de ruimtelijke or dening van het dorp zijn na te gaan. PPR'er Van Eisen denkt er net zo over. En voegt eraan toe: ""Er zijn mij geen geluiden bekend dat de huidige werf niet voldoet. Ver der is de financiële positie van de gemeente, vooral de reserveposi tie, slecht. Het is dus niet goed om je onroerend goed nu te gelde te maken". Van Eisen heeft tevens grote moeite met het gegeven dat de ge- den, hard werken. Volgens Van der Zwet zijn dit seizoen tussen de 10 en 15 bedrijven in de streek 'be trapt' omdat zij illegalen in dienst hadden. Van der Zwet is over deze resul taten niet tevreden omdat in het voorjaar afspraken zijn geweest met de werkgeversorganisaties in de bloembollensector om dergelij ke problemen te voorkomen. Afge sproken was dat de bedrijven vroegtijdig zouden opgeven bij het arbeidsbureau hoeveel arbeids krachten zij in een bepaalde perio de nodig zouden. Bloembollen-cao Daarbij ging het noodzakelijk om vacatures, waarbij arbeidscon- meente zijn planologische contin genten andermaal besteedt aan de bouw van dure huizen, wetende dat de behoefte onder Oegstgeeste- naren naar goedkope huurwonin gen het grootst is. Eerder gebeurde dat al in het villapark Clincken- burg, in de Abtspoelhof en in de toekomst zou de Overveerpolder aan de beurt zijn. D66'er Poelmans wijst erop dat als de projectontwikkelaar die in dit bootje stapt woningwetwonin gen mag bouwen in de Kwaaklaan. de gemeente het vermoedelijk met een "heel klein werfje" zal moeten stellen. Toch gaat ook Poelmans het werfplan te ver. Volgens de de mocraat is het nog maar de vraag of de gemeente geld aan de trans actie overhoudt, want er moet ern- tracten zouden worden afgesloten volgens de 'bloembollen-cao'. In totaal werden bij het arbeidsbu reau 667 aanvragen om tijdelijke arbeidskrachten gemeld. Daarbij trokken 24 bedrijven hun aanvraag om personeel in, omdat zij al waren voorzien of omdat zij op dat mo ment geen werk hadden of omdat zij te royaal waren geweest in hun opgave om tijdelijk personeel. Als gevolg van die afvallers waren er volgens Van der Zwet voldoende werkzoekenden beschikbaar om de vacatures op te vullen. Nadat was gebleken dat de loon- technische dienst en de politie de controles verscherpten, gaven veel bedrijven alsnog te kennen dat zij tijdelijk personeel nodig hadden. Daarbij werd in een aantal gevallen bemiddeld door het arbeidsbureau in Lisse. Zelfs werd nog gebruik gemaakt van arbeidskrachten uit Noord-Holland. Vergunningen Ook werden door het arbeidsbu reau in 57 gevallen een positief ad vies gegeven bij een aanvraag om zogenaamde tewerkstellingsver gunningen van bedrijven. Dan kan wel gebruik worden gemaakt van mensen van buiten de EG, zoals bijvoorbeeld Polen die hier tijde lijk verblijven. Overigens worden dergelijke ontheffingen voor be perkte tijd gegeven. Volgens Van der Zwet is soms ook de wil van de werkzoekenden om in de bloembollensector aan de slag te gaan niet erg groot. De uit kerende instanties kregen 61 mel dingen van het arbeidsbureau in Lisse van mensen die weigerden een baan te acceperen. stig rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat de grond aan de Kwaaklaan vervuild is. Wethouder Kohlbeck is echter niet zo snel van het plan af te bren gen. Hij wil bepaalde ontwikkelin gen in de Morsebelpolder vóór zijn. De provincie wil dat in die polder acht hectare vrij komt voor bedrij ven. Te lang wachten zou als ge volg kunnen hebben dat de koek al is verdeeld. Bovendien zouden er nu geïnteresseerde ondernemers zijn en breekt er conjunctureel ge zien misschien nooit meer een be ter moment aan. "Moet ik met of fertes op tafel komen voor ik een voorbereidingsbesluit neem?", luidde zijn retorische vraag. PPR'er Van Eisen: "U pleit voor niets anders dan een blanco che que, het hele verhaal gaat uit van vooronderstellingen". Kohlbeck verweerde zich met een driewerf 'neen'. Wethouder Kohlbeck ontkent niet dat het hele plan een zeker risi co met zich meebrengt. Maar het kan ook goed gaan. "Als u het een kapitalistische operatie ("van een 'socialistische wethouder", aldus D66'er Poelmans) wil noemen, mij best". KATWIJK - Zolang nog wordt ge werkt aan een gemeentelijk be leidsplan voor reclame-uitingen in openbare gebouwen en op de openbare weg, zal door Katwijk geen verbod worden afgekondigd voor bepaalde vormen van recla me. Dat antwoordt het college van burgemeester en wethouders van de kustplaats op vragen van het PvdA-raadslid R.E. Haasnoot-van Duin. Zij heeft deze maand aange drongen op een verbod voor recla me voor alcohol en sigaretten. Met het opstellen van een be leidsplan voor reclame-uitingen in de gemeente, zal een ambtelijke werkgroep worden belast. Deze werkgroep gaat aan de slag als de gemeenteraad van de kustplaats tijdens de behandeling van de ge meentebegroting op 14 oktober ak koord gaat met het verwerven van meer inkomsten door zogënaamde OEGSTGEEST - De Oegst geester Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt wil een kerkge bouw in de nieuwbouwwijk Haaswijk. De vrijgemaakte ge reformeerden hebben B en W verzocht een plek aan te wijzen waar het gebouw zou kunnen verrijzen. B en W hebben nog niets aangewezen. Het dage lijks bestuur van de gemeente noemt de "inpassing" van een kerkgebouw "moeilijk". Volgens Haas wij k-ambte- naar Van de Loo moet worden gedacht aan duizend a 1500 vierkante meter. Het kerkge bouw zou ten koste moeten gaan van acht tot tien wonin gen. Veel meer bekend is er niet. In de wandelgangen van poli tiek Oegstgeest wordt erop ge wezen dat de gereformeerden in het multi-functioneel cen trum terecht kunnen. De nood zaak van een compleet kerkge bouw wordt niet overal even groot beschouwd. De vrijgemaakte gerefor meerde kerk houdt haar kerk diensten in Oegstgeest in de au la van de Dr. K. Schilderschool, in de Voscuyl en heeft dus nog 'geen eigen ruimte. buitenreclame. Katwijk rekent jaarlijks op een bedrag van 50.000 gulden, zo blijkt uit het huishoud boekje van de gemeente voor 1988. Dé discussie over de buitenrecla me is de afgelopen weken in alle hevigheid opgelaaid toen het be drijf Alrecon op de bushokjes in de kustplaats affiches hing met een ontblote zangeres Samantha Fox. Uit het antwoord op vragen van het RPF-raadslid J.H. ten Hove over deze zaak, blijkt dat de ge meente Katwijk geen contract met Alrecon heeft maar wel toestem ming heeft gegeven abri's met re clame-uitingen in de kustplaats te plaatsen. De reclameboodschap pen moeten voldoen aan de eisen zoals die in de Reclame Code zijn neergelegd." Ten Hove wilde van het college weten of er mogelijkhe den waren om invloed op het con tract met Alrecon uit te oefenen. OEGSTGEEST - Rijnzichtwegbewoner J. Keizer eist in een brief die B en W van Oegstgeest vanochtend van hem hebben ontvangen, dat het aannemingsbedrijf Mer- wecombinatie b.v. zijn activiteiten op het op- en overslagterrein van zand aan het Rustenburgerpad met onmiddellijke in gang staakt. De woedende Keizer woonde gisteravond de raadscommissie openbare werken bij. Hij ontdekte daar dat geen en kele fractie hem steunt en is nu voorne mens "hogerop te gaan". Keizer heeft inmiddels te horen gekregen dat het bedrijf inderdaad geen hinderwet vergunning heeft. Ook is de aanwezigheid van het bedrijf op het terrein in strijd met het bestemmingsplan dat voor die plek de bestemming "agrarisch" aangeeft. Niet alleen de zandoverslag moet ophou den, vindt Keizer, maar ook moeten B en W een eind maken aan "de levensgevaarlijke situatie aan de Rhijnhofweg/Rustenburger- pad" die ontstaat als gevolg van "het voort durend af- en aanrijden van de zandvracht- auto's". Wethouder Kohlbeck (PvdA, openbare werken) en zijn ambtenaren hebben inmid dels uitgevonden dat het bedrijf wel dege lijk hinderwetplichtig is. De gemeente heeft echter een enorme achterstand op dit gebied. Ambtenaar Hordijk zegt zelfs dat die achterstand wel eens in de "tien jaar" kan lopen. En volgens wethouder Kohl beck heeft zelfs het enorme transportbe drijf Van der Luyt niet eens een hinderwet vergunning. Volgens de wethouder is Keizers pro bleem echter niet op te lossen met een hin derwetvergunning. Aan zo'n vergunning worden weliswaar allerlei voorwaarden ge koppeld waaraan de Merwecombinatie moet voldoen maar maatregelen op het vlak van de verkeersveiligheid kunnen er niet mee worden getroffen, Dan moet het bedrijf gewoon dicht, vin den Keizer en de omwonenden. Met artikel 28 van de hinderwet zou zulks mogelijk zijn. De gemeente echter wijst op jurispru dentie waaruit blijkt uat de rechter slui tingsbevelen telkens schorst als duidelijk is dat het bedrijf in kwestie een vergunning zal krijgen. En de gemeente is niet mens de Merwecombinatie een vergunning te weigeren. Wethouder Kohlbeck wil voorlopig niet verder gaan dan de plaatsing van een aantal bochtbeschermende paaltjes in de bocht naar de Rijnzichtweg. Ook het wegdek zou kunnen worden verbeterd. Aan een totale reconstructie van het Rustenburgerpad met vrijliggende fietspaden wil geen enkele fractie, zo is duidelijk. De kosten daarvan bedragen zo'n drie ton en er zijn in de ge meente wel meer plekken aan te wijzen die moeten worden verbeterd. Het zou niet aan te tonen zijn dat de kwestie Rustenburger- pad het meest urgent is. LISSE - Bloembollenbedrijven in de streek maken bij het aantrekken van tijdelijke arbeidskrachten nog steeds onvoldoende gebruik van de hulp die het gewestelijk ar beidsbureau in Lisse kan bieden. Die bedrijven geven te laat de vacatures die ze hebben op of ze melden zich helemaal niet bij het arbeidsbureau met de vraag om tijdelijk personeel. SASSENHEIM - De gemeente Sassenheim dreigt een 'verkeers- lichtepjungle' te worden. Die vrees sprak VVD'er J.P. van Dorssen gis teren uit tijdens de algemene be schouwingen over de begroting voor volgend jaar. De liberaal sloot uit niet uit dat het straks noodzake lijk wordt om op de Hoofdstraat zowel bij het kruispunt met de Warmonderdam als bij de nieuw aan te leggen Oosthoutlaan ver keerslichten moeten worden ge plaatst. Momenteel telt de Hoofd- ALPHEN AAN DEN RIJN - Tweeëndertig leerlingen van de Agrarische school in Alphen hebben gisteren meegedaan aan de jaarlijkse kalverop- fokwedstrijd. Doel van deze wedstrijd is de jongeren spelenderwijs bij te brengen hoe ze een kalf moeten grootbrengen en hoe het er bij een keuring aan toegaat. De school had voor elke deelnemer een prijs beschikbaar gesteld. Om mee te kunnen doen hadden de leerlingen een kalf vanaf de geboorte verzorgd. Jongeren die geen eigen kalf hadden, hebben er speciaal voor de wedstrijd bij kennissen en familie een opgevoed. De deelnemers, die aan hun witte hemd en rode stropdas te herkennen waren, toonden hun kalve ren voor een jury op het schoolplein. Op basis van hoe het dier eruit zag, de manier waarop het kalf voor de jury werd gebracht en de omgang ermee heeft de jury de deelnemers pun ten gegeven. Van te voren waren de leerlingen met een onverwacht bezoek thuis vereerd, waarbij juryleden al naar de voeding en de groei van de dieren hebben gekeken en punten hebben gegeven. Deze punten zijn bij de gewichtspunten van het kalf opgeteld. Maurits Kroes uit Woubrugge won met het kalf Irene de eerste prijs met 89 punten. Tweede werd Gerard van der Hulst uit Hazerswoude die'met kalf Sonja ook de prijs voor het beste toilet, het tonen van het kalf en het omgaan ermee in de wacht sleepte. Op de derde plaats eindigde Marjan Langeslag uit Woubrugge met Keimpes Wap. (foto Nanno Bioupot». straat al twee van dergelijke instal laties. Burgemeester A.J. Kret reageer de gisteravond met de opmerking dat de verkeerslichten moesten worden gepaatst omdat op de hoofdroute door Sassenheim een autoblikjungle dreigde te ontstaan, waarbij geen rekening meer werd gehouden met overstekende kin deren. ouderen en gehandicapten. "Zij allen mochten wachten tot ze een ons wogen vanwege de haast van de stalen forens", sprak Kret. De poster van een zangeres met olote boezem in een Katwijks bushok je vormde de aanleiding voor de discussie over het handhaven van de goede zeden in reclame-uitingen in de badplaats. (foto Dick Hogewoning». RAKETBASIS - Transportbedrijf Schouten uit de Eikenlaan in Alphen is volgens het Alphens Vredesplatform betrokken bij de aanleg van de nieuwe luchtmachtbasis Woensdrecht, waar mogelijk in de toekomst ook kernraketten worden gestationeerd. Het Vredesplatform schrijft in zijn oktobernummer van het blad Aktienieuws dat een wagen van het bedrijf is gesignaleerd bij het inrijden van de Amerikaase basis in Woensdrecht. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - WD-wethouder L. Schrier in Koude kerk heeft zijn functie en zijn raadslidmaatschap met onmiddellijke in gang neergelegd. In een brief aan het bestuur van zijn partij, het college van burgemeester en wethouders en de raadsleden zegt hij zich wegens 'interne strubbelingen' uit de politiek terug te trekken. Bij de vorige drie raadsverkiezingen was Schrier lijstaanvoerder van de WD. Toen de liberalen vorig jaar in het college de plaats van de PvdA innamen, werd hij wethouder. "Het is niet mijn bedoeling via de krant alle narigheid binnen de WD naar buiten te brengen", zo houdt Schrier de vuilste was binnen. "Maar mijn vertrek heeft alles te maken met de politieke visie van een deel van het bestuur en een deel van de fractie, die niet de mijne is". Uit de nadere toelichting van Schrier op zijn besluit blijkt dat hij zich niet kan verenigingen met de ideeën van enkele nieuwkomers in zowel het partijbestuur als de raadsfractie. "Nieuwe mensen hebben andere visies en dat zorgt voor veranderingen", treedt Schrier niet m details, fyfaar hij maakt duidelijk de afgelopen anderhalf jaar herhaaldelijk met partijge noten te hebben gebotst over de inhoud en uitvoering van het verkiezings programma. WOENSDAG 7 CKT Alphen concert door het Amsterdams Loeki Stardust Quartet, aanvang 20.15 uur in de Oudshoornse- informatie-avond werkgroep Vrijwillig Landschapsbeheer, zangavond in de Marekerk, or ganist: Ben Fey mmv Chr. Ge mengd Koor 'Capelle' olv. Cor de Klerk, de verbindende tekst wordt gesproken door Ds. Christ uit Katwijk, aanvang 20.00 uur film: 'Cathenne en la petite marchande d'allumettes' van Jean Renolr, 20.00 uur; 'La vie est nous" van Jean Renoir. 22.15 uur. LVC, Breestraat 66. jazz-concert door Trio Fezz, 20.15 uur, Kapelzaal K&O, Haze- windsteeg. spreekbeurten over de volks gezondheid in Nederland door drs. J.H.J.'Verburg en drs. M.P Hennink. 20.00 uur in 'De Oude Harmonie', Breestraat 16. ledenvergadering van de Leid- se afdeling Druk en Papier FNV, aanvang 20.00 uur clubhuis Speeltuinver. Beatrix, Schubert- laan. DONDERDAG 8 OKT. Olga de Roos, 20.15 uur in Avi fauna. start expositie Toon de Haas in het Stadskantoor, tot 27 okto ber. Lelden lunch-concert door Rita Ne ven, piano, 12 45 uur in de Ka pelzaal van K&O, Hazewind- steeg uitvoering van de Operette Vereniging 'De Troubadours' uit Oegstgeest, aanvang 20.00 u dans door drs. van brakel, 20.lb uur, in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 spreekbeurten door De Bruin film: Under the Vulcano' van John Huston. 21.15 uur, LVC, Breestraat 66. videolezing van Baghwan Shree Rajneesh onder de titel 'Sex en energie', 20.00 uur, Cen trum Ex'85, Koppenhinksteeg. voetbalwedstrijd tussen me dewerkers van Studio Sport en sportjournalisten van het AD, aanvang 19.00 uur, LFC, Boshui- zerkade. discussie over het onderwerp: 'Europa is de derde wereld van de toekomst', met diverse gast en studentenpleiters, aanvang 19.30 uur in het Groot Auditorium van het Academiegebouw. voorlichting en begeleiding dienstweigeren. 20.00 tot 21.30 uur, Troef, Stationsweg 32. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht van de Leiderdorp in kader van kinderboeken week: puzzeltocht en volksdan- klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur, Mu- zenhof, Cor Gordijnsingel. klaverjas- en sjoetavond van -de muziekver. Con Bravoura, Nieuwkoop raadsvergadering in het ge meentehuis, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 9 OKT Alphen voorlezen uit bekroonde boe ken in de Hoofdbibliotheek, 16.00 tot 17.00 uur. optreden van Corrie en de

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16