'Gros van gehandicapten in ziekenhuizen gemaakt' WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 LEIDEN Prof. Jongbloed: 'Grensoorlogen met ziekenfonds over aanschaf en kosten prothesen' LEIDEN - Het gros van de gehan dicapten in de samenleving wordt in ziekenhuizen gemaakt. Niet met opzet, maar omdat het niet anders kan. Volgens prof. dr. J. Jong bloed, hoogleraar revalidatiege- neeskunde in het Academisch Zie kenhuis, begint de taak van de re- validatie-arts daar waar het werk van de collega-specialist ophoudt. Wanneer iemand bijvoorbeeld lijdt aan vaatvernauwing en on danks medische behandelingen toch een been moet missen, dan is de ziekte wel genezen, maar de ge volgen ervan zeker niet. Vroeger werd zo iemand naar een 'benen- winkel' gestuurd, maar tegenwoor dig komt er een revalidatie-arts aan te pas. Althans in het Academisch Ziekenhuis Leiden en andere aca demische ziekenhuizen. Prof. dr. J. Jongbloed en dr. R. Soerjanto zijn al tien jaar in het AZL bezig om hun specialisme uit te bouwen: van 'delicatessenwinkel in een groot warenhuis' moet het een 'waren huis' worden. Een gesprek over nieuwe ontwikkelingen en de grensoorlog met de ziekenfondsen. door Annemiek Ruygrok "Vroeger werd er laatdunkend op revalidatiegeneeskunde neerge keken. Dat is in tien jaar aanzien lijk veranderd. Men krijgt er oog voor. We gaan nu mee om visites te maken bij de patiënt". In navolging van de academische ziekenhuizen worden tegenwoordig ook in ande re ziekenhuizen revalidatie-artsen aangetrokken. "Wij kunnen er niet tegenop opleiden. We hebben nu vier revalidatie-artsen in opleiding. Die mensen kunnen al twee jaar voor het voltooien van hun studie gaan kijken waar ze willen gaan werken. De situatie anno 1987 is dus dat er nu een geaccepteerd spe-' cialisme is ontstaan met een tekort aan specialisten". Nieuwe start Het vak als zodanig is overigens niet in ziekenhuizen, de grootste 'brokkenmakers' - om het maar eens oneerbiedig uit te drukken - ontstaan. De eerste schreden op dit pad werden in het begin van de ja ren zestig door dr. Bakker in het Katwijkse Zeehospitium gezet. Bakker kwam naar het AZL. maar zwaaide in 1972 af naar Zuid-Lim burg. Gezocht werd naar een op volger, maar die kwam pas in 1977 in de persoon van dr. Jongbloed. Toen moest, samen met dr. Soer janto, een nieuwe start worden ge maakt. Nog een stukje verder terug stui ten we op de grote polio-epidemie van 1956. "Toen zijn duizenden ge handicapten ontstaan. Dat viel sa men met het einde van de tubercu- lose-bestrijding. De behandeling voor tuberculose-patiënten was ei genlijk dezelfde als die we op polio patiënten wilden toepassen. Gips- correctietechnieken bij misvor mingen aan de ruggewervel wer den op tb-patiënten toegepast en konden ook voor sommige polio patiënten worden gebruikt. Want de polio was dan weliswaar bestre den, maar die patiënten bleven hardstikke verlamd. En nu al die sanatoria leegkwamen konden de poliopatiënten daar worden opge slagen". In datzelfde jaar speelde nog een andere ontwikkeling een rol: van het aantal arts-fysiotherapeuten waren er nog maar vier over. Daar naast was er een rij tuberculose- specialisten die moesten worden omgeschoold. Deze specialisten plus een aantal jonge artsen werd met elkaar omgeschoold tot revali- datie-arts. Zij verenigden zich in de 'Vereniging van artsen voor revali datie en fysische geneeskunde'. Gereedschapskist "Fysische geneeskunde is", al dus Jongbloed, "de gereedschaps kist voor een revalidatie-arts van wege de bewegingstherapie". Ge wrichtsstoornissen, defecten aan het bewegingsapparaat, bestu- rings- en functiestoornissen kun nen met grijp- en reikoefeningen, lig-, zit- en loopoefeningen geheel of gedeeltelijk worden wegge werkt. "Dat kan, omdat een mens een aantal reserves heeft die dan kunnen worden aangesproken. Het is vergelijkbaar met het halen van een wereldrecord. U en ik zul len op dit moment niet in staat zijn het wereldrecord polsstokhoog springen te verbeteren. Maar met een gedegen training, drie jaar lang, zouden we een eind in de goe de richting komen omdat we onze reserves aanspreken". Prof. Jong bloed wijst op de rand van de tafel: "Een atleet probeert hoog boven de tafel uit te springen. Een gehandi capte zit eronder en probeert met behulp van dezelfde reserves er bo venop te komen". Revalidatiegeneeskunde houdt zich bezig met functionaliteits stoornissen en invoegingsstoornis sen. Wat dat laatste betreft bedoelt Jongbloed dat een gehandicapte 'Eigen huis in brand steken was vooral aandacht trekken' DEN HAAG/LEIDEN - Aandacht trekken, dat was de bedoeling van de 47-jarige Leidenaar toen hij in januari 1985 zijn flatwoning in brand stak. Tegen hem werd giste ren voor de Haagse rechtbank ne gen maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist. De man was vanuit zijn stamcafé per taxi naar een benzinestation gereden. Hij leende een jerrycan, vulde die met benzine en ging naar huis. Terwijl de auto stond te wachten, sprenkelde hij de benzi ne over zijn bed en bij de deur. Hij stak het aan met een lucifer, ging Man ligt twee dagen gewond in woning LEIDEN - In de Borneostraat is gisteren de 66-jarige bewoner ge wond aangetroffen. Vermoedelijk lag de man, ten gevolge van een hersenbloeding, al twee dagen ge wond in de gang. De man is naar het ziekenhuis overgebracht. Computers gestolen uit magazijn LEIDEN - Uit een magazijn aan de Einsteinweg zijn tussen 28 septem ber en 5 oktober twee computers ter waarde van ruim 29.000 gulden verdwenen. De computers behoor den tot een zending die in een loods van het computermagazijn stonden opgeslagen. Hoe de da ders zijn binnengekomen is nog onbekend. vaak buiten de maatschappij staat, er niet meer bijhoort. "Wij probe ren de gehandicapte weer in de maatschappij te brengen èn de maatschappij dichterbij de gehan dicapten". Als voorbeeld van dat laatste wijst Jongbloed op de rol stoelhellingen die tegenwoordig veelal bij openbare gebouwen zijn aangebracht. Revalidatie-geneeskunde is, be halve het delicatessenhoekje in het grote warenhuis, ook een 'uitbe steed kind", want het AZL heeft geen eigen bedden voor revalide rende patiënten. "Dat past niet in het beleid van het departement en het ziekenhuisbestuur. Onze bed den staan in het Zeehospitium, zeg ik altijd", aldus Jongbloed. Het be leid in Nederland met betrekking tot revalidatie is erop gericht de pa tiënt buiten het ziekenhuis te be handelen. "Het ziekenhuis is im mers de plaats, waar de patiënt zich al zo rot heeft gevoeld. De entoura ge van het ziekenhuis leent zich er niet voor. Er zijn 22 klinische reva- lidatie-instituten in Nederland. Wat mij betreft zouden ze dichter aan de stadsrand mogen staan en niet ver weg in bossen of duinen, zoals nu het geval is. Maar dat is de erfenis van de oude tb-herstellings- oorden. Ik heb het plan voorgesteld om aan de Wassenaarseweg een revali datiecentrum te bouwen. Dat is ge sneuveld in de laatste bezuini gingsronde. Dus is er een nieuwe vleugel aan het Zeehospitium ge bouwd. Daarvoor was wèl toestem ming. Die zal eind september klaar zijn". Polsstok Is de fysische geneeskunde de gereedschapskist van de revalida tie-arts, hij heeft er nóg één tot zijn beschikking: die van de hulpmid delen. Want, zo is de filosofie van prof. Jongbloed, je kunt nog zo'n goeie atleet zijn, wil je een wereld record verbeteren dan moet je een verrekt goeie polsstok hebben. Prothesen, orthesen (een soort stei gerwerkjes om de misvormde li chaamsdelen in het gareel te hou den) en rolstoelen zijn technische hulpmiddelen die kunnen bijdra gen om de gestoorde functies te verbeteren. Het zoeken naar goede hulpmidde len, zo'n 25 jaar lang, heeft inmid dels een hele standaardbatterij op geleverd. "Vroeger moest elke rol stoel in samenwerking met een timmerman worden aangepast. Op basis van die ontwikkelingen is er LEIDEN - Dr. R. Soerjanto en prof.dr. J. Jongbloed (rechts) in de meet- en regelkamer van de afdeling revalida tie-geneeskunde van het Academisch Ziekenhuis waar spierfuncties worden gemeten: "Kinderen gebruiken en (foto Jan Holvast) vertrouwen prothese meer dan volwassenen". nu een heel rolstoelassortiment aanwezig". Revalidatie-artsen proberen din gen te ontwerpen die er nog niet zijn. Zoals armprotheses voor heel jonge kinderen (6 maanden) die door een geboorte-afwijking met één handje of arm geboren zijn. Prof. Jongbloed: "De ziekenfond sen vragen ons steeds wat zo'n kind met een prothese moet. Er worden hele grensoorlogen ge voerd om dat door de ziekenfond sen te laten bekostigen". Kunsthandje Sinds zeven jaar zijn 40 kinderen met een dergelijk geboortedefect door prof. Jongbloed en dr. Soer janto in het AZL behandeld. Vol gens dr. Soeijanto blijkt uit de praktijk dat volwassenen met één hand goed in een tweehandige we reld terecht kunnen. Zo goed, dat een prothese in veel gevallen eigen lijk niet nodig is. "Maar ouders van zo'n kindje maken een keuze. Ze willen dat het kind alle mogelijkhe den krijgt aangereikt om later zo normaal mogelijk door het leven te gaan. Ze vinden het belangrijk dat het kind schijnbaar twee handen heeft, al is een kunsthand nog steeds een karikatuur van een men senhand". De kernfilosofie om al zo vroeg met een elektronische prothese te beginnen is dat de motorische ont wikkeling van het kind bij de pro these wordt betrokken. Het kind leert als het ware spelenderwijs met de kunsthand omgaan. "Later heb je dan alsnog de keuze of je ge bruik van de prothese maakt of niet". Nu al is gebleken dat het kind de prothese gebruikt en ver trouwt. Meer dan een volwassene dat ooit zal doen. Tijdens de groei en de training wordt het kind overi gens ook opgeleid om zonder de prothese te functioneren. Maar wat blijkt? Het kind is gehandicapt als het apparaat stuk is. Daaruit trekt dr. Soerjanto de conclusie dat de prothese is ingebouwd in de herse nen als een stukje van het kind zelf. Het apparaat is in Zweden ont wikkeld. Na Zweden is Nederland als eerste met het toepassen ervan begonnen. In Engeland zit het kunsthandje inmiddels in het pak ket van de National Health. Het elektronische systeem wordt in Zweden gekocht en in een koker ingebouwd. In het AZL wordt het nog steeds als een research- en ont wikkelingsproject beschouwd. Soerjanto: "We kennen immers nog geen volwassenen die als peu ter zo'n prothese hebben gehad. Vandaar dat de kinderen ook op la tere leeftijd zullen worden bege leid. Om te zien wat het effect is. Straks zal een uitgebreide rappor tage volgen". Wat nu al duidelijk is: kinderen gebruiken hun prothese voor het schillen van een banaan, voor het verwijderen van katteha- ren op hun kleren. Sommigen han gen er zelfs mee aan de ringen. "Zo'n kind weet feilloos wanneer het ding gaat glijden". De elektronische hand wordt overigens niet op de leeftijd van een half jaar aangemeten, maar pas wanneer het kind tweeëneenhalf is. Vanaf zes maanden krijgt het kind als voorbereiding op de echte prothese een kokertje dat even lang is als de andere arm. Wanneer het kind één jaar is, wordt aan het kokertje een 'passief handje be vestigd, dat geleidelijk met lood- korrels wordt gevuld om het kind alvast aan de zwaarte van het appa raat te laten wennen. "Een kind van één jaar geeft aan of het dat ko kertje al of niet wil. Een kind laat zich niet dwingen. Eén keer wilde een kindje het kokertje inderdaad niet aan. Toen bleek er een braam- pje in het kokertje te zitten dat pijn veroorzaakte. Toen dat was wegge- slepen wilde het kind na verloop van tijd de koker weer dragen". Ziekenfonds De koker met de elektronische apparatuur wordt opgehangen aan de knokkels van de elleboog. Hij zit zo goed vast, omdat het kind de spieren gaat spannen. Van tevoren is via ingewikkelde meetappara tuur gemeten welke spierfuncties nog werken. Het is een precisie werk om een goede koker te ma ken. Hij mag er niet afschieten, maar ook niet te nauw zijn. In de koker zitten twee gaten op de plaats van de strek- en de buigs- pier. Daar zitten elektroden op met een versterker die de hand in bewe ging kunnen zetten. De helft van de kinderen heeft direct door hoe het ding werkt, de andere helft binnen één a drie weken. Tegenwoordig vergoedt het zie kenfonds een dergelijk kunsthand je, mits de aanschaf goed onder bouwd wordt en er in een team aan zo'n kind wordt gewerkt. De kos ten ervan bedragen zo'n 10.000 gul den. Iedereen die een stomp heeft waarvan de spieren nog werken kan met een dergelijke hand wor den geholpen. Is de arm boven de elleboog geamputeerd, dan is er de mogelijkheid van de in de VS ont wikkelde elektronische elleboog. Kosten: 15.000 dollar. In Nederland is dit systeem slechts in één geval toegepast (en door de ziektekosten verzekeraar vergoed) omdat kon worden aangetoond, dat de desbe treffende patient hierdoor weer in zijn werk zou kunnen functione- En daarmee zijn we weer beland in de 'grensoorlog' tussen revalida tie-artsen en ziektekostenverzeke- raars."Want revalidatie is geen her stelproces. Het blijft geld kosten, want kunsthanden moeten steeds worden vervangen. Bij een open hart-operatie zie je een eind aan de kosten. Toch denken vakbroeders dat revalidatie wel een herstelpro ces is. Maar het is en blijft een po ging om de reserves aan te spre ken", benadrukt prof. Jongbloed nogmaals. terug naar de taxi en ging daarmee terug naar het café. Omdat de brandweer snel ter plaatse was, kon het vuur snel worden bedon gen. "Ik stond er niet bij stil op dat moment", zo antwoordde de ver dachte toen rechtbankpresident mr. Kootte hem vroeg of hij wel aan de mogelijke gevolgen voor de andere bewoners van de flat had gedacht. "Ik kon de huur niet meer betalen. Niemand wou me hel pen". De man, zwakbegaafd en zwaar verslaafd aan de alcohol, was vol gens de psychiater verminderd toerekeningsvatbaar toen hij de brand stichtte. De psychiater ver klaarde niet in staat te zijn een goed advies te geven over een mo gelijke behandeling. De Leidenaar heeft al eens in een psychiatrische inrichting gezeten na een misdrijf, maar dat heeft niet geholpen. Hij heeft een lang strafblad. Volgens de psychiater nemen de criminele activiteiten van de man echter af in aantal, omdat hij het fysiek niet meer aankan en koste wat het kost niet meer de gevangenis in wil. Tijdens de zitting van de Haagse rechtbank verklaarde man al een jaar niet meer te drinken. "Ik heb er geen trek meer in". Hij woont in een kam peerbusje en kan rondko men van zijn uitkering. Vroeger was die in de eerste week van de nieuwe maand al op aan drank. "Nu heb ik poen zat", aldus de Lei denaar, die na een greep in zijn bin nenzak zo'n driehonderd gulden toonde. Officier van justitie, mr. Klop- per-Gerretsen, vertelde het even wicht dat de man nu heeft bereikt, niet te willen verstoren door een geldboete of een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf. Zij vroeg de rechtbank dan ook de man een ge heel voorwaardelijke gevangenis straf van negen maanden op te leg gen met een proeftijd van twee jaar. De advocaat van de Leide naar, mr. Poot, kon zich geheel vin den in die eis. Uitspraak over twee weken. Lezers schrijv Drie oktober (4) Advertentie LEIDEN - Het verkeer op de Haagweg en omgeving ondervindt vanaf deze week de nodige vertraging omdat een begin is gemaakt met riole ring- en herinrichtingswerkzaamheden aan de Haagweg en het Noordein de tussen de spoorwegovergang en de Weddesteeg. Het karwei wordt in fasen uitgevoerd. Maandag is begonnen met het vernieuwen van het hoofdriool ïn de Haagweg. Aansluitend wordt de rijbaan geasfalteerd en worden op het Noordeinde de bushaltes beter aan gelegd en voorzien van abri's. De verschillende oversteekplaatsen voor fietsers en voetgangers worden veiliger gemaakt. De werkzaamheden zullen steeds aan één kant van de weg plaatsvinden zodat het verkeer wel vertraging ondervindt maar toch over één rijbaan doorgang kan vinden. Naar verwachting zal het gehele werk voor de kerstdagen zijn afgerond. (foto Jan Holvast) Centrum Ex'85 In Centrum Ex'85 aan de Kop- penhinksteeg staan de komende dagen tal van activiteiten op het programma. Donderdag 8 okto ber wordt een videolezing gehou den van Baghwan Shree Raj- neesh onder de titel 'Sex en ener gie' om 20.00 uur. Zondag 11 ok tober wordt een introductie avond Kundalini-yoga gehou den. Aanvang 20.30 uur. Gedu rende het hele weekeinde (10 en 11 oktober) wordt een weekeinde gehouden over bio-energetica. Maandag 12 oktober begint de cursus energy-percussion om 18.30 uur. Vrijdag 16 oktober spreekt Aalt Alten over 'Adem en energie'. Aanvang 20.00 uur. Voor informatie tel. 133494. Leids debat In het Groot Auditorium van het Academiegebouw wordt don derdag 8 oktober gediscussieerd over het onderwerp 'Europa is de derde wereld van de toekomst'. Gastpleiters zijn: mr. G.B.J. Hil- terman (commentator). mr. S.I.H. Gossens (ministerie buiten landse zaken), mr. C.J.A. van Le de (voorzitter VNO) en drs. L. Metzemaékers (journalist). Stu dentpleiters zijn P. van Hecking Colenbrander (rechten), P. van der Geer rechten), H. van Notten (geschiedenis) en D. van der Scheer (rechten). De voorzitters hamer wordt gehanteerd door dr. S. Patijncommissaris van de ko ningin in Zuid-Holland. Aan vang 19.30 uur. Voetballen Op het terrein van voetbalver eniging LFC aan de Boshuizer- kade wordt donderdag 8 oktober een wedstrijd gespeeld tussen me dewerkers van Studio Sport en de sportjournalisten van het Al gemeen Dagblad. Bij de televisie- journalisten spelen waarschijn lijk Mart Smeets, Tom Egbers, Theo Reitsma, Jan Stekelenburg en Joop Verncoy mee. Bij het Al gemeen Dagblad speelt de teke naar van de strip FC Knudde Toon van Driel mee. Als coaches zijn aangetrokken de ex-profs Theo van Seggelen, John Ver schoor en Wim Rijsbergen. Scheidsrechter is Wim van Dui- venbode. Aanvang 19.00 uur. Bingo Wandelsportvereniging Zuid- West houdt zaterdag 11 oktober een bingoavond in 't Parlement aan de Nieuwstraat 45. Aanvang 20.00 uur. Na een voor de meeste Leidenaars ontzettend gezellig 3 oktoberfeest, moeter toch wat van mijn hart. De ze krant is de meest gelezen krant in Leiden en omgeving. Een goede krant, mijn complimenten, maar waarom zo vaak negatieve bericht geving? Op de voorpagina van de krant van zaterdag 3 oktober prijkte een gezellige sfeerfoto van de kermis, maar met een negatieve tekst eron der. Dan maandag 5 oktober: op de eerste pagina een foto van de poli tie die mensen arresteert. Waarom geen gezellige foto van de 3 okto berfeesten. De tekst begint per slot van rekening met: op een zeer drukke 3 oktober die niet acht uit de hand is gelopen... Waarom dan juist zo'n foto op de voorpagina? Op een feest met 250.000 mensen kan er altijd wel iets naar gebeu ren. Dat is vervelend genoeg. Het is verhoudingsgewijs maar een ge ring aantal personen dat herrie schopt. Ik vind dat er in verhou ding tot het leuke en gezellige feest teveel aandacht is gegeven aan de narigheid. De lezers krijgen zo een nare bijsmaak van het feest en zo haal je de narigheid naar je stad toe. Zijn jullie toch wat positiever in je berichtgeving, vooral als regio nale krant. Zo krijgt iedereen een positievere kijk op het 3 oktober feest en kan het feest nog tot in lengte van jaren doorgaan. Karin Jaski, Haarlemmerstraat 224, Leiden. Drie oktober (5) Het is me nu wel opgevallen dat de optocht niet meer door de Haar lemmerstraat kan. De route moet geheel worden gewijzigd. Ten eer ste moet de kermis terug naar de Groenoordhallen. De veemarkt kan gewoon doorgaan. De aan- en afvoer kan via de achterzijde door gaan. Als de hal leeg is, kan die ook worden benut voor de kermis. Voorts zou het verkeer op de Wil lem de Zwijgerlaan over een baan kunnen worden geleid zodat op de andere baan de kleinere kermisat tracties kan plaatsen. De kraampjes kunnen dan staan langs de Haarlemmervaart en omgeving. Dan ontstaat er in de stad een mooie route voor de optocht die dan als volgt kan rijden: Burggra- venlaan, Hoge Rijndijk, Plantage, Levendaal, Korevaarstraat, Bree- straat, Turfmarkt, of Blauwpoorts- brug, Binnenvestgracht, Lammer markt, Langegracht, Klokpoort, Pelikaanstraat en Hooigracht. W. Bodrij, Langegracht 176, Leiden. Volgens de laatste berichten zullen de gemeentelijke mededelingen verdwijnen uit het Leidsch Dag blad en worden verplaatst naar het zondagsblad. Zakelijk gezien is het niet aan mij te beoordelen of de re denen juist zijn. Maar bestuurlijk is het een teken van minachting voor een grote groep andersdenkenden die de zondagskrant afwijzen. Niet om de inhoud, maar om de bezor gingsdag: zondag. Voor velen is dat nog steeds een Dag des Heren waarop niet noodza kelijke arbeid vermeden moet wor den. Ik heb altijd gedacht dat bur gemeester en wethouders boven de partijen stonden en het algemeen belang behoorden te dienen. Nu blijkt dat ze partijgeboden een gro te groep de nek toekeren. Waarom niet in een huis-aan- huisblad dat in de week wordt be zorgd, als het om welke reden dan ook niet meer in het dagblad kan? Waarom heeft het CDA dit geslikt? Zijn zij ook medeschuldig aan on behoorlijk bestuur? Het is te hopen dat B en W hun fout inzien en hun mededelingen spoedig ook weer in de erkende dagbladen bekendmaken. C.W. Kistemaker, Amethisthof 28, Leiden. Bussen De bewering van NZH-directeur Leeuwenburgh dat in Osnabrück tijdens de spits 100 tot 120 bussen per uur door de winkelpromenade rijden, geeft mijns inziens een scheef beeld van de winkelsituatie in deze Duitse stad. De belangrijk ste winkelstraten van Osnabrück zijn namelijk volledig verkeersvrij: geen bus te bekennen. De winkelpromenade waarop de heer Leeuwenburgh waarschijn lijk doelt, de Johannisstrasse, ligt bezijden het verkeersvrije winkel centrum. De Johannisstrasse en het centrum worden met elkaar verbonden door een onder de ra zend drukke Neumarkt gebouwd winkelcentrum, een soort Winkel hof. In de fraai aangelegde Johannis strasse - zitjes rondom de bomen, sierlantaarns en geen trottoirs - rij den inderdaad stapvoets bussen. In één richting. Ze vertrekken, tij dens de koopuren, om de drie vier minuten. Er mag in de Johannis strasse gefietst worden. Maar dat geeft niet zo'n onrustig verkeers- veeld als in onze Breestraat. Want Duitsers zijn nu eenmaal niet van die grote fietsliefhebbers. De Johannisstrasse - het deel waar de winkels zijn - is overigens niet half zo lang als de Leidse Bree straat. R.H. Vos, v.d. Sande Bakhuyzenlaan 4, Leiden 'WD toont soms staaltje van ouderwets rechts denken' LEIDEN - De WD spreidt op een aantal onderdelen van het gemeen telijk beleid 'een staaltje ouder wets rechts denken' ten toon. Die conclusie trekt de fractie van Links Leiden bijna anderhalf jaar nadat PvdA, WD en Links Leiden zich in het college verenigden. "Het ccllegebeleid is naar links op geschoven", zegt Links Leiden: "Daardoor heeft de WD als min derheid in het college de neiging om oppositie tegen het beleid te gaan voeren". Links Leiden is uitermate tevre den met zijn bijdrage aan het colle ge. "De ommezwaai van volbloed oppositiepartij tot collegepartner ging met vallen en opstaan ge paard", is de conclusie van de kleinste coalitiepartij: "Maar we zijn tamelijk snel gewend geraakt aan onze nieuwe rol en denken ons redelijk te handhaven". Links Leiden constateert dat er in de gemeenteraad een politieke tweedeling is ontstaan sinds het nieuwe college is aangetreden: PvdA, Links Leiden en D66 blij ken steeds vaker tegenover het rechtse blok van WD, CDA en 'Leiden weer gezellig' te komen staan. Kritiek heeft Links Leiden een beetje op de grootste college partij, de PvdA, die een 'paternalis tische houding' wordt verweten. Bromfietser aangereden LEIDEN - Een 20-jarige bromfiet ser uit Scheveningen is gistermid dag ernstig gewond aan zijn knie, toen hij op de Morssingel geen voorrang kreeg van een auto die daar van een parkeerterrein de weg opdraaide. De bromfietser trachtte een botsing te voorkomen door uit te wijken, maar kwam door het gladde wegdek ten val. De automo bilist is doorgereden. Weer valse honderdjes LEIDEN - Tijdens de 3 oktober feesten zijn twee valse briefjes van honderd in de kassaladen van ca fe's terechtgekomen. Dat was het geval in een café aan de Volmolen- gracht en bij een cafébaas aan de Haarlemmerstraat. Ook in een winkel aan de Kooi- laan is gisteren met een vals hon derdje betaald.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15