Knullige discussie rond gemeentehuis Muziekschool door grote toeloop in nood SSIIIBSI Jager moet hazen op eiland afschieten 'Koers Pauwhof snel uitstippelen' DÜlbted gfSpim1phens The Young Amadeus én The Young Messiah nu als concert PAGINA 14 WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 WARMOND - De gemeenteraad van Warmond zal nog deze maand een beslissing moeten nemen over de verhuur van het jachtrecht. B en W zijn in onderhandeling met een kandidaat. Lopen die besprekin gen vast, dan zal het dagelijks be stuur van de gemeente onmiddel lijk een andere kandidaat benade ren. Gemeentesecretaris C. Zoete melk wijst in zijn antwoord op de vraag naar het waarom van al die haast op "de opening van het jachtseizoen". Het jachtterrein van de jager zal vooral Koudenhoorn zijn. De moestuinders aldaar spreken van een "hazenplaag". Ook kraaien vre ten grote hoeveelheden van de oog sten van de moestuinders op. De verhuur van het jachtrecht is ech ter niet alleen een maatregel ten be hoeve van de moestuinders, stellen B en W. Als de hazenpopulatie te groot wordt, dreigt het gevaar van de "hazenziekte". B en W wijzen erop dat het zeker niet de bedoeling is om de hele ha zenpopulatie ui te roeien. De jager zal moeten werken volgens een "wildbeheers- of faunaplan". Zoet emelk: "De invalshoek is dus niet: hoe komt de jager aan het hoogste rendement". De jager zal aan de gemeente tien gulden per vierkante meter moeten betalen. Het gebied is 142 hectare. Dat gaat de jager dus 1420 gulden kosten. De gemeente heeft al geadver teerd met het jachtrecht. Ze had ook alle gegadigden kunnen laten inschrijven en de hoogste bieder tot huurder van het jachtrecht kun nen bombarderen maar zo'n bena dering vinden B en W onjuist om dat de suggestie zou kunnen wor den gewekt dat het de gemeente te doen is om de jager zo veel moge lijk zijn gang te laten gaan. Het is voor het eerst dat de ge meente over gaat op de verhuur van het jachtrecht. Tijdens de zandwinning ten behoeve van Koudenhoorn werd er ook al ge jaagd met toestemming van de ge meente. Dat gebeurde echter inci denteel. Ongeluk bij omstreden viaduct OEGSTGEEST - Een 38-jarige vrouw uit Oegstgeest is gisterna middag met haar auto tegen de w^- gen van een 24-jarige man uit Roe- lofarendsveen aangereden. Beide auto's reden onder het omstreden viaduct op de Rijnzichtweg in Oegstgeest in de richting van het centrum. Het verkeer reed aan de andere kant van het viaduct lang zamer dan gebruikelijk. De man remde af, maar de vrouw die net onder het viaduct uit kwam had dat niet onmiddellijk in de gaten. Omdat het wegdek door de aan houdende regen gisteren glad was, kon zij niet bijtijds Zoeterwoude wil wachtlijst indammen ZOETERWOUDE Het stijgend aantal leerlingen van de Zoeterwoudse muziekschool zorgt voor de nodige problemen. Zo dreigen sommige kinderen zo lang op de wachtlijst te moeten staan dat het vier jaaf.duurt voqrdat ze de eerste noten leren spelen. De Wassenaarse Pauwhof. Binnen nu en anderhalve week wil het bestuur concrete plannen zien. Blijft hi rust- en inspiratiepunt voor wetenschappers en kunstenaars? (archi. Gebruikers kunnen toekomstvisie indienen WASSENAAR - Het bestuur van Karakter en financiën, die twee de Wassenaarse Pauwhof wil zaken houden het bestuur dus maandag 19 oktober beginnen met vooral bezig. "Onze eerste zorg Snelheidscontrole LEIDERDORP - Bij een snel heidscontrole aan de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp is gis termiddag dertien keer proces-ver baal opgemaakt. De dertien be keurde automobilisten reden 65 tot 84 kilometer per uur. De maximaal toegestane snelheid op de Van der Valk Boumanweg is 50 km/u. De snelheidscontrole werd gehouden van 13.30 tot 14.30 uur. Hoeveel au to's de controle in totaal passeer den is onbekend. het uitstippelen van een koers1 de befaamde villa. Tot die tijd heb ben de gasten en de vereniging On derwijs, Kunst en Wetenschap (OKW) de mogelijkheid om een on derbouwde toekomstvisie in te die nen voor het oord, dat zijn bestem ming dreigt te verliezen als rust- en inspiratiepunt voor kunstenaars en wetenschappers. De vereniging, die donderdag avond een oriënterend gesprek heeft met het bestuur, had zich al op deze limiet ingesteld. Gasten voelen zich daarentegen opge jaagd. In een, nog te versturen, brief aan het bestuur noemt gast J.F.A. Franken van het gastenco- mité de deadline 'onhoffelijk' en vraagt hij om uitstel. Volgens de gast kan dat best omdat het be stuur het oord naast de Rijksstraat weg pas na 1 juli 1988 een andere bestemming wil geven. Zijn collega's, die onlangs rond de tafel hebben gezeten met het be stuur, willen er niet zo'n punt van maken. "We zullen proberen om zondag 18 oktober goed beslagen ten ijs te komen stelt één van hen. Zijn delegatie wil 'duidelijke aan zetten' geven voor het voortzetten van de hotelfunctie, rpaar weet niet of een financiële onderbouwing tot de mogelijkheden behoort: "Je kunt toch moeilijk verwachten dat wij in een paar weken iets produce ren wat het bestuur al die jaren niet heeft künnen regelen". Voorbereidingen H. van Goudoever, bestuurslid namens de stichters, ziet het een beetje anders: "Die gasten zijn al een tijdje bezig en wij kunnen de termijn moeilijk steeds oprekken". Na een hernieuwde keuze moeten bestuursleden veel voorbereiden de maatregelen treffen. "Bij de op tie-Poll moeten we vooral nagaan of het binnen de statuten past, zijn juridische adviezen nodig", zegt hij, wijzend naar de bepaling dat de stichting 'een oord van verpozing moet bieden voor wetenschappers en kunstenaars, een cultureel cen trum voor ieder die volgens het be stuur daartoe in aanmerking komt'. "De gasten zitten qua statu ten makkelijker. Daar is vooral een financiële studie nodig". dat de Pauwhof zijn karakter hand haaft en bedoeld blijft voor ver dienstelijke kunstenaars en weten schappers, liefst uit alle leeftijdsca- tegoriën", zegt het bestuurslid. "Tweede zorg is dat er geld genoeg In de beginjaren van De Pauw hof, tijdens en na de Tweede We reldoorlog, was de belangstelling overweldigend en bleken de gasten van voortreffelijk niveau. De laatste jaren liep de belangstelling sterk terug, vooral kunstenaars lie ten het afweten. Ook werden be zoekers ouder en minder voortref felijk. Sommigen gebruikten de villa met bosrijke tuin als over gangshuis of zaten er met een dik ke dagvergoeding van buitenland se zaken. Volgens de gasten heeft het be stuur te weinig gedaan aan promo tie van de Pauwhof en hoeft het niet zo veel kosten te maken om het pand weer aan de eisen van de tijd en plaatselijke brandweer te laten voldoen. Het bestuur heeft steeds aangevoerd dat het gedaan heeft wat het kon, maar dat een instel ling als de Pauwhof geen bestaans recht meer heeft. En wanneer men niets doet is het stichtingsgeld over enkele jaren op. Van Goudoever: "Probleem is ook dat je moeilijk fondsen kunt krijgen om exploitatieverliezen te dekken. Pas wanneer je een vleu gel wilt gaan bijbouwen voor nieu we activiteiten of andere grootse plannen hebt, kun je aankloppen". Zo betaalde het Prins Bernhard- fonds flink mee aan een rigoureuze verbouwing, 25 jaar geleden. Het bestuur van de muziekschool was gisteravond naar de vergade ring van de raadscommissie wel zijn gekomen met de boodschap dat er bij het voor volgend jaar uit getrokken subsidiebedrag van on geveer 47.000 gulden zeventien kinderen op de wachtlijst voor pia noles komen. Voor de laatsten van deze lijst zal het vier jaar duren voordat ze aan de beurt komen. Aangezien de gemeente tot nu toe altijd de tekorten van de school subsidieerde en het tekort enkele jaren vrijwel hetzelfde was, is in de welzijnsbegroting voor 1988 ook uitgegaan van' dit bedrag. De mu ziekschool raamt het tekort echter bijna tienduizend gulden hoger. Meer lessen kosten namelijk ge woon meer geld. Omdat wethouder Graniewski in een gesprek met het bestuur niet tot een oplossing kon komen, legde zij het probleem voor aan de raadsleden. Duidelijk werd dat geen van hen er gisteravond voor te vinden was om de subsidie met tienduizend gulden op te trekken. Wel wees CDA-raadslid Hogenelst erop dat er in de subsidieregeling niet over een maximumbedrag wordt ge- Overval in huis: 15 maanden cel DEN HAAG/LEIDEN - Een 21-ja- rige Voorschotenaar is gisteren door de Haagse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijftien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk, voor een overval op twee mensen in een woning in de Leidse Diamantbuurt. Hij was samen met zijn stiefvader en een neef een flat binnengedrongen en had de daar twee aanwezigen on der bedreiging een klein bedrag aan geld afhandig gemaakt. rept. De regeling bepaalt namelijk volgend jaar vastgestelde financie- dat het tekort van de muziekschool le kader, wordt gesubsidieerd. Meer leerlin- 9P vet"zoek van alle gen leidt automatisch tot hogere te korten en die plaatsen de raad dus voor onaangename verrassingen. Hogenelst pleitte er dan ook leden zal de wethouder in overleg met het bestuur van de muziek school proberen te komen tot een 'aanvaardbare beperking de subsidieverordening met wachtlijst. Ze denkt daarvoor wel spoed te wijzigen. Anderzijds is men er volgens hem bij de gemeente altijd vanuit gegaan dat wie muziekonderwijs wil, dat ook kan krijgen. Hogenelst stelde daarom een overgangsmaat regel voor om de kinderen die het langst op de wachtlijst staan, dit jaar pianoles te geven. Raadslid Ooijendijk (Progressief Zoeterwoude) voelde niet veel voor een plotselinge verandering in de subsidieverordening. Een vereni ging kan zo nooit een goed beleid voeren, betoogde hij. Wel wilde Ooijendijk een discussie voefen over het terugdringen van het gro te aandeel van het instrumentaal onderwijs, zoals piano- en gitaar les. De gemeente heeft niet de taak om leerlingen op te leiden voor het conservatorium. Daarom ziet hij ook wel iets in een vermindering van het aantal jaren dat iemand muziekles mag volgen. Dat kan dan worden bereikt door het af bouwen van de subsidie, aldus Ooijendijk Hij - en met hem het grootste deel van de commissie - zou het liefst zien dat er een veel grotere nadruk wordt gelegd op de algemene muzikale vorming. Ide aal noemde Ooijendijk het als drie kwart van de Zoeterwoudse jeugd daaraan zou meedoen. Wethouder Graniewski merkte op dat de verschuiving van algeme ne muzikale vorming naar instru mentaal onderwijs, zoals die nu plaatsvindt, niet de ontwikkeling is die de gemeente toejuicht. In een voorstel tot verandering van de subsidieverordening zal dit aspect zeker aan de orde komen, zo zegde de wethouder toe. Op dit moment wil ze handelen binnen het voor wat geld te kunnen vinden. Schoorsteen vegers 'nep' OEGSTGEEST - Vier van plusminus veertig jaar hebben zich gisteren uitgegeven voor schoorsteenvegers in de buurt van de Kempenaerstraat in Oegstgeest. Omdat het niet gebruikelijk is dat schoorsteenvegers door langs de deuren te gaan hun diensten aan bieden, vermoedt de politie dat het hier gaat om malafide schoorsteen vegers. De politie verzoekt eenie der bij wie de 'schoorsteenvegers' aan de deur zijn geweest, contact op te nemen met het politiebureau in Oegstgeest. Dief betrapt VOORSCHOTEN - Een 24-jarige Leidschendammer is gisteravond op heterdaad betrapt bij het open breken van een auto bij garagebe drijf Kamsteeg aan de Voorscho- terweg in Voorschoten. Perso neelsleden van het garagebedrijf, die zagen dat de Leidschendam mer bezig was een autoradio uit de auto te halen, hielden de man aan. Een andere auto was ook openge broken, maar het was de Leids chendammer niet gelukt de radio uit die auto te halen. De politie nam de man mee naar het bureau waar hij een nachtje in de cel moest blij ven. Vanochtend werd hij nog ver hoord. Kinderboeken De Zoeterwoudse bibliotheek (dorp) organiseert deze week verschillende activiteiten in het kader van de kinderboekenweek. Tot 10 oktober kunnen de kinde ren een fantasietekening of kijk doos inleveren met als onder werp 'Hoe ziet jouw vakantie land eruit?'. De werkstukken dingen mee naar enkele leuke prijzen. In de bibliotheek voorts een expositie met als titel 'Kin deren en boeken in Europa'. Za terdag 10 oktober wordt van één uur tot half drie de kinderboe kenweek afgesloten met een feest voor kinderen van 7 tot en met 13 jaar. Iedereen die wil meedoen, moet zich deze week gratis laten inschrijven in de bi bliotheek aan de Schenkelweg. Operette De Oegstgeester Operettever eniging 'De Troubadours' geeft morgen haar jaarlijkse uitvoe ring in de Leidse Schouwburg. Ditmaal wordt de operette 'Eine Nacht in Venedig' uitgevoerd, een geschiedenis die zich in Ve netië afspeelt. Kaarten zijn mor gen aan de zaal verkrijgbaar. Aanvang kwart over acht. Lunchconcert In de Wassenaarse Pauwhof (Paauwlaan 2a) wordt komende zondag een lunchconcert gehou den. Aanvang twaalf uur. Setske Mostaert (mezzo-sopraan) en Al fred Snel (piano) brengen werken van 19e eeuwse componisten. Re serveren kan via telefoonnum mer 01751-14283. Jeugdtheater Stichting 'Wouw' nodigt zondag 11 oktober Pagetti en Smakaroni uit met hun stuk 'neuspeuteren'. De voorstelling is bedoeld voor kinderen van 2 tot 12 jaar en wordt gespeeld in Ons Huis aan het Kosterspad in Zoeterwoude. Aanvang half drie. OEGSTGEEST - De discussie over de vraag hoe in de toekomst de Oegstgeester gemeente-amb tenaren moeten worden gehuis vest, kent tot op heden een knul lig verloop. De chaos is van begin af aan groot geweest. Het item 'nieuw gemeentehuis' is zeker voor de buitenwacht volslagen uit de lucht komen vallen. In col lege- en verkiezingsprogram ma's werd er met geen letter over gerept. Enige ambtenaren hebben de bal aan het rollen gebracht. De fracties maakten aanvankelijk grote omtrekkende bewegingen om het hete hangijzer heen, kwa men uiteindelijk toch tot iets dat nauwelijks de term standpunten verdraagt, om bij de eerste beste gelegenheid 180 graden te draai en. B en W presteerden het zelfs om helemaal geen standpunt in te nemen. Ondertussen werd de druk op de ketel wél flink opgevoerd. Want aanvankelijk werd de ge meenteraad gevraagd al deze maand de kogel door de kerk te jagen. Het is vooral aan PvdA- fractieleider F. Wegman te dan ken dat de "tijdsdruk" nu van de ze discussie is afgehaald. B en W lieten en laten de bal echter nog altijd bij de ambtena ren Willeme (gemeentesecreta ris) en Hermes (hoofd afdeling openbare werken) liggen. Het zijn dan ook gouden tijden voor de vierde macht in Oegstgeest. Die weelde heeft weliswaar met zich meegebracht dat de hoogste ambtenaar van het dorp, ge meentesecretaris Willeme, her haaldelijk is gedwongen een po litieke discussie aan te gaan met raadsleden, maar daar stoort klaarblijkelijk geen hond zich aan. De vraag hoe het debat moet worden gevoerd hoort thuis in het rijtje irrelevante details. Een rijtje waarzeker wat de WD be treft, ook het gegeven thuishoort dat er begin jaren tachtig al voor 6,1 miljoen gulden is verbouwd aan het gemeentehuis in het Wil- helminapark. WD'er Rijks zegt immers: "Die 6,1 miljoen zijn niet relevant voor het vraagstuk dat nu voor ligt: hoe lossen we het ruimtegebrek van de ambte naren het beste op". Van een correct samenspel tussen ambtenaren, B en W, raadsleden en het hooggëeerd publiek, dat al verontwaardigd heeft gereageerd op de plannen makerij, vormde ook de laatstge houden vergadering over het ge meentehuis, die van de raads commissie bestuurlijke aangele genheden, bepaald geen lichtend voorbeeld. In gemeentepolitieke verhoudingen gezien was die'bij eenkomst een gedrocht van je welste. Gemeentesecretaris Willeme had het eigenlijk gewoon moeten vertikken om onder voorzitter schap van de burgemeester en ten overstaan van fracties, die op hun beurt zijn geconfronteerd met overhitte achterbannen, de noodzaak van een nieuw ge meentehuis te verdedigen. Dat is zijn werk niet, al was het alleen maar omdat dat toch zo hoogge achte publiek, dat vooral van de WD goed en "objectief' door de gemeente moet worden voorge licht over deze kwestie, niet op Willeme heeft gestemd en hem dus ook nooit ter verantwoor ding kan roepen. Raadsleden op hun beurt had den van het dagelijks bestuur van de gemeente moeten eisen dat ze op de proppen kwam met standpunten. Zijn die er nog niet, dan hoeft er ook nog ner gens over te worden gesproken in commissie- of raadsverband. B en W wensten zich echter nog niet te branden aan het hete hangijzer. Ook zij zijn zich er ter dege van bewust dat een nieuw gemeentehuis nu niet bepaald de eerste prioriteit heeft bij de bur gerij. - Op de weg die nu is gevolgd - en die ondanks het voorlopige uitstel van verdere besluitvor ming al voor een heel groot deel is afgelegd - prijkt door dit alles een enorm bord met opschrift 'eenrichtingsverkeer'. Echt te rug kan de raad immers niet meer nu Willeme c.s. heeft vol daan aan het laatste verzoek con creter te rapporteren over "de knelpunten" en het ruimtege brek in het gemeentehuis en de dependance, beide in het Wilhel- minapark. Met de als te alge meen bevonden en door de VNG en andere instanties aangelever de "normen", wilde de raad geen genoegen nemen. Willeme moest zijn werk meer op de Oegstgees ter situatie toesnijden. Aan alle andere door de raad gestelde ei sen had Willeme al voldaan. Zijn zonder meer knappe rekenwerk, in vakantietijd verricht, leidt naar de conclusie dat van alle ver- en nieuwbouwalternatieven die van een nieuw gemeentehuis in het Irispark of aan de Lijtweg, het goedkoopst is. Getwist kan nog worden over de vraag of er dan gehuurd of gekocht moet worden. Door met notabene de 1 ge meentesecretaris in discussie te gaan over a. hoeveel vloeropper vlakte een ambtenaar moet heb ben, wil hij optimaal kunnen functioneren, en b. over de nood zaak van het samenbrengen in één gebouw van alle ambtena ren, heeft de raad alle troeven uit handen gegeven. Reken maar dat Willeme kan aantonen dat zijn ambtenaren er beroerd bij zitten. Dat is ook niet zo moeilijk want met het blote oog te zien. B en W en de raad moeten ech ter zelf bepalen hoe aanvaard baar het is dat een ambtenaar er in tijden van financiële krapte wat minder riant bij zit. Bij dit vraagstuk komt andermaal de politieke geloofwaardigheid van het gemeentelijk beleid in het al gemeen om de hoek kijken. Dat is nu echter een gepasseerd sta tion wat B en W en de raad be treft. Die hebben nog niet één keer met elkaar gediscussieerd over die vraag en zullen dat ook niet meer doen. Zonder verdere tussenkomst van wie dan ook, kan Willeme nieuw materiaal aanleveren waarmee hij zonder slag of stoot zijn gelijk kan halen. De zojuist geschetste afweging hadden B en W zelfs al moeten maken alvorens de discussie te openen. B en W waren echter verrast door de uitkomsten van het onderzoek waartoe ze zelf de opdracht hebben gegeven. Eén der wethouders heeft dat inmid dels toegegeven. Op zich is het geen schande om te worden ver rast. Wel kan het college worden verweten dat het heeft verzuimd de ambtenaren Hermes en Wille me terug te fluiten. Delen B en W de visie van hun ambtenaren dan dienen ze direct de politieke ver antwoordelijkheid van de uit komsten van het onderzoek op zich te nemen. Ontlopen B en W hebben tot op heden echter elke verantwoordelijk heid ontlopen. De standpunten van de drie wethouders zijn hooguit bekend gemaakt in ei gen kring, in fractieberaadjes en ledenvergaderingen. Voor de PvdA pleit dan nog dat deze haar ledenvergaderingen in de open baarheid afwerkt zodat de Oegst- geestenaar toch nog te weten kon komen dat de in deze kwes tie meest verantwoordelijke wet houder Kohlbeck een voorstan der is - zij het met de nodige sla gen om de arm - van totale nieuwbouw. Maar het kan nog gekker in Oegstgeest, zo is inmiddels ge bleken. Vandaag verschijnt er in het plaatselijke huis-aan-huis- blad een artikel van dë hand van gemeentevoorlichtster Jolanda Kolfschoten. Zij zal daarin uit leggen wat voor problemen er nu zijn rond de ambtelijke huisves ting en welke oplossingen kun nen worden getroffen. Koren op de molen natuurlijk van al diege nen die zich niet aan de indruk kunnen onttrekken dat politiek Oegstgeest de ambtenaren de he te kastanjes uit het vuur laat ha len. Voorlichtster Kolfschoten denkt dat haar stuk met argus ogen, zo groot als bierviltjes, zal worden gelezen. Toch wil ze het stuk maken. "Ik kan, daarbij niet gehinderd door dingen als nieuwswaarde, alle feiten en overwegingen nuchter op een rij tje zetten. Ik zie dat artikel als een aanvulling op het werk van de journalisten. Door de krante- artikelcn is bij' de burgers een verwrongen beeld onstaan, zo van: ze doen maar wat op het ge meentehuis. Nadat B en W Willeme en Her mes na voren hebben geschoven als de gladstrijkers van plooien in de gemeenteraad, mag Kolf schoten thans de burgerij bewer ken. Kolfschoten zegt zoiets ver antwoord te kunnen doen omdat zij alle informatie heeft. Dat kan dus helemaal niet, want op het standpunt van B en W moet nog altijd worden gewacht en de ge meenteraad heeft nog niks beslo ten, waaruit volgt dat van welke overweging dan ook nog geen sprake kan zijn. Kolfschoten echter: "Ik licht voor vóórdat de beslissing is genomen, anders maak ik me schuldig aan eh, ach terlichting". Het feit dat de gemeente ge hoor geeft aan het verzoek van vooral de WD om de bevolking uit te leggen wat er aan de hand is, geeft echter overduidelijk weer hoe zwak en onveilig de verschillende fracties en B en W zich voelen in deze zaak. Het is immers aan de fracties zelf om de bevolking uit te leggen waarom ze de dingen doen die ze doen. De gemeente-ambtenaren hebben een ongekende voor sprong genomen in deze kwestie. B en W hobbelen er een beetje achteraan en de raad lijkt de strijd al te hebben opgegeven. Het komende debat in de raads zaal is zoals de zaken er nu voor staan reeds gedegradeerd tot een naspel pro forma. WIM KOEVOET Op 28 oktober as. zal in de Groenoordhallen in Leiden een bijzondere muzikale manifestatie plaatsvinden. The New London Chorale die in ons land zoveel succes heeft met de Ip's The Young Messiah en The Young Amadeus, welke laatste dit jaar de Edison kreeg, geeft dan voor het eerst in Leiden een live concert van deze werken. Het wordt een groots opgezette show waaraan tweehonderd personen meewerken, met als solisten Vicki Brown, Madeline Bell en Gordon Neville. Toegangsprijs: 39,-. Lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad die hun kaarten halen bij het hoofdkantoor van deze krant, Witte Singel 1 in Leiden genieten tegen inlevering van de bon een korting van 3,- per kaart. 11 Abonnee Leidsch/Alphens Dagblad

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14