Groen licht Tuinstad wijk fusie bouwverenigingen Uiteenlopende versies over steekpartij SCHEËFSTE BRUG STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN Pharmaton LEIDEN - Op de voorpagina van deze krant van vrijdag jl. stond een bericht over een nieuw middel te gen slaapstoornissen dat zou zijn ontwikkeld aan de Leidse universi teit. Dat is niet juist. Het gaat om het middel Pharmaton dat al veel langer in de handel is. In Leiden is alleen ontdekt dat dat reeds be staande middel ook slaapstoornis sen bij oudere mensen kan verhel pen. Benefietshow werkgroep LWH Aids-fonds LEIDEN - Onder het motto 'Geef Steeds-Stop AIDS' wordt zater dagavond 10 oktober in de socië teit van de Leidse Werkgroep Ho moseksualiteit (LWH), aan de Lan- gegracht 65, een benefietshow ge geven ten bate van het Aids-fonds. Op deze avond wordt tevens een zogenaamde aids-zuil onthuld door de coördinator van van het aids- overleg van de LWH, J. Merkel- bach. Deze zuil (eigenlijk een twee meter hoge collectebus) is één van de 200 zuilen die het Aids-fonds neerzet in tal van openbare gele genheden in het land. De op brengst van het benefietconcert is de eerste bijdrage van Leiden aan deze-eerste Leidse Aids-zuil. Het geld dat via de Aids-zuilen wordt opgehaald is onder meer be stemd voor virologisch onderzoek in het Academisch Medisch Cen trum (AMC), het Amsterdamse Aids-hostel waar een aantal patiën ten en verzorgers samenwoont en voor de belangenvereniging van sero-positieven. Volgens F. Wafel- bakker, geneeskundig inspecteur voor de jeugdvolksgezondheid en woordvoerder voor het Aids-fonds gaat het hier om projecten die ei genlijk door de overheid gefinan cierd zouden moeten worden, maar zolang dat niet het geval is het de bedoeling van het Aids- fonds om bfi te springen. Aan de benefietshow van de LWH wordt onder meer meege werkt door: Chris Wisse (met een aids-potpourri), de Leidse Center fold, Toet en Alex, Rock and Roll Dancegroup en de Nederlandse Michael Jackson. De presentatie van het programma (aanvang 22.00 uur) is in handen van Lies Bouw- Brandbommen in 3 panden in binnenstad LEIDEN - Het brandje in het kan toor aan de Hoge Rijndijk, waar van deze krant gisteren melding maakte, blijkt te zijn aangestoken. Technisch onderzoek heeft uitge wezen dat na het ingooien van een ruit bij het deurwaarderskantoor een zogenaamde molotov-cocktail naar binnen is gegooid. In verband met deze brandstich ting en met nog twee brandstich tingen in de omgeving in dezelfde nacht, heeft de politie een brief aan omwonenden gestuurd met het verzoek om medewerking bij de opsporing van de daders. In een supermarkt aan de Cobet- straat en een café aan de Hoge- woerd zijn namelijk ook brand bommen naar binnen gegooid. In alle gevallen ging het om met brandbare vloeistof gevulde bier flesjes. Enig verband tussen de brandstichtingen is nog niet duide lijk. Bij de supermarkt raakten do zen met wijnflessen in brand, maar het vuur is vanzelf uitgegaan. Bij het café kwam de brandbom op de houten vloer terecht, maar ook hier is het vuurtje vanzelf gedoofd. De politie vermoedt dat de brandstichtingen allemaal in de nacht van maandag op dinsdag tussen vier uur en half vyf hebben plaatsgehad en is met name geïnte resseerd of bezorgers van ochtend kranten bij de drie panden iets bij zonders hebben gezien. Mocht iets of iemand omstreeks deze tijdstip pen iets zijn opgevallen, dan ver zoekt de politie dit door te geven aan de afdeling recherche van de gemeentepolitie Leiden, telefoon 258651. Dit nummer is het door- kiesnummer van de afdeling re cherche. Men kan vragen naar de rechercheurs Loef en Bijl. Celstraf voor overval DEN HAAG/LEIDEN - Een 21-ja- rige Voorschotenaar is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijftien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk, wegens een over val op twee mensen in een woning in de Leidse Diamantbuurt. Hij was samen met zijn stiefvader en een neef een flat binnengedrongen en had de twee daar aanwezigen onder bedreiging een klein bedrag aan geld afhandig gemaakt. Leden nemen principe-besluit Regime Per 1 oktober is het parkeerre- strictiegebied in de Leidse bin nenstad weer uitgebreid. En res tauranthouder Jan le Grand heeft het daar maar moeilijk mee. Hij vindt dat zijn zaak ern stig wordt gedupeerd doordat de ene kant van de Herengracht binnen de strenge bepalingen ten aanzien van parkeren valt en de andere kant van de gracht daarbuiten. Volgens Le Grand ontstaat hierdoor een ongelijke situatie met het gevolg dat klan ten niet meer in de buurt kunnen parkeren. Voor wie nog niet weet wat het nieuwe parkeerregime van de ge meente inhoudt het volgende. Het is bekend dat de binnenstad te weinig parkeerplaatsen heeft en dat daarom de ruimte zo eer lijk mogelijk moet worden ver deeld. Daarom kunnen bewo ners en bedrijven een parkeer- vergunning voor 180 gulden per jaar kopen. Zij kunnen hiermee op de daarvoor bestemde plaat sen hun auto neerzetten. Bezoe kers van buiten de stad worden daardoor gedwongen van open baar vervoer gebruik te maken of gebruik te maken van parkeerga rages. Het probleem voor de restau ranthouder is dat aan de kant waar zijn zaak staat, de parkeer- strook voornamelijk bestemd is voor vergunninghouders. Aan de overkant is het parkeren daaren tegen gratis. "Wat krijg je daar door? Dat alle bewoners hun au to aan de kant zetten waar geen parkeerregime geldt. Niemand is zo gek om een vergunning te ko pen. Uiteindelijk staat de'oneven zijde van de Herengracht altijd barstensvol en is de strook bij mij voor de deur leeg. Daar koop ik natuurlijk niets voor, want de klanten hebben geen vergun ning. Ik ben niet de enige die klaagt. De bewoners en bedrij ven van de Herengracht raken er hier allemaal heel opgewonden over", aldus een boze Le Grand. Regime (2) De wens van de ondernemer is om op de hele strook bij hem voor de deur parkeermeters te la ten terugkeren. "Dan is er niets aan de hand. Dan betalen men sen een paar gulden en kunnen ze rustig eten. Nu zou ik een ver gunning van 180 gulden per jaar per auto moeten betalen. Dat is te gek om los te lopen. Ze heb ben nu nog niet gecontroleerd, maar als ze dat wel gaan doen vinden mijn klanten na het eten een gele prent op de voorruit. Daar zijn ze niet zo happig op. Mijn gasten begrijpen het ook niet, want ze zien een hele lege parkeerstrook. Niemand begrijpt het trouwens. Alleen de gemeen te snapt het". R.J. van der Veen die over het parkeren in die buurt gaat, snapt het inderdaad en kan het tot in de puntjes uitleggen. "We moe ten nu eenmaal ergens een grens trekken en die ligt sinds een week in het water van de Heren gracht". Van der Veen maakt ook snel duidelijk dat de grote hoeveelheid parkeerplaatsen voor vergunninhouders is aange bracht op stevig aandringen van de bewoners van Pancras-Oost. B en W hebben vervolgens geko zen voor het standpunt van de bewoners en een aantal kort-par- keerplaatsen met meters inge ruild voor vergunningsplaatsen. Over de lege strook aan de ene kant van de Herengracht zegt Van der Veen: "Of dat zo blijft, kunnen we nog niets zeggen. Het is immers pas een week geleden van start gegaan. Dat moet zich nog een beetje settelen. In princi pe blijft deze situatie een jaar be staan. Maar als later blijkt dat die strook inderdaad ongebruikt blijft, dan kunnen we tussentijds alsnog wat verschuiven. In het verleden hebben we dat ook bij wat restaurants en andere pu- bliektrekkers op het Rapenburg Le Grand vindt dat hij voorlo- r met de gebakken peren Hij ontkende wel een geweer te hebben gehaald bij een kennis. Die heeft verklaard dat op 25 juni de man een geweer en munitie heeft geleend. De politie had dezelfde dag een tip gekregen dat er bij het bewuste café zou worden gescho ten. Uiteindelijk zou dat niet zijn doorgegaan omdat het geweer blokkeerde. Volgens de kennis had hij het geweer daarop weer terug gebracht. Mr. Sprenger, de verdediger van de verdachte, wees erop dat er vele tegenstrijdige verklaringen zijn af gelegd in deze zaak. Hij stelde voorop dat zijn cliënt de aanslag niet had gepleegd, maar op het be wuste tijdstip bij zijn ouders lag te slapen. "De ouders onderschrijven dit. Ik vind dit een voldoende ali bi", aldus mr. Sprenger. De advocaat zei verder dat het slachtoffer, die als enige de ver dachte heeft herkend, de bestuur der van de auto slechts in een frac tie van een seconde heeft kunhen zien. "De schrik was van dien aard dat deugdelijke herkenning onmo gelijk was". De andere getuigen, die anoniem werden opgevoerd, hadden de man niet echt herkend, maar hadden wel verklaard dat hij op de ver dachte leek. Een van die anonieme getuigen, een barman uit de kroeg van het slachtoffer, kwam pas ne gen dagen na de aanslag met zijn verklaring. Sprenger: "Hoe be trouwbaar is iemand, die werkt in een café van dergelijk allooi? Heeft hij dit soms van zijn baas moeten verklaren?" Dat de auto van de verdachte is gebruikt, weersprak mr. Sprenger niet. Maar volgens hem is het zeer wel mogelijk dat iemand anders de auto heeft gebruikt. De verdachte laat zijn auto altijd met de sleutels in het contact of in het dashboard kastje achter, zo vertelde de advo caat, die ter bevestiging hiervan twee getuigen had meegenomen. Er zijn zoveel twijfels, zo conclu deerde mr. Sprenger, dat het be wijs van de betrokkenheid van zijn cliënt onmogelijk kan worden be wezen. "Alle mogelijke belastende verklaringen ten spijt is de moge lijkheid niet uitgesloten dat hij de waarheid spreekt en bij zijn ouders lag te slapen", aldus de advocaat, die dan ook concludeerde dat de man moet worden vrijgesproken. Uitspraak over twee weken. LEIDEN - De leden van de woningbouwvereniging Tuinstadwijk zijn er in prin cipe mee akkoord dat hun vereniging samengaat met de Protestants Christelijke Woningbouwvereniging (PCW) en de woningbouw vereniging Ons Belang. Een definitieve uitspraak volgt later, wanneer de statuten van de nieuwe corporatie gereed zijn. Tuinstadwijk is de eerste van de drie woningbouwverenigingen die door de bocht is. PCW kon maan dag nog geen beslissing nemen omdat op de ledenvergadering niet voldoende mensen aanwezig wa ren. Dat gebeurt nu over enkele weken, tijdens een nieuwe algeme ne ledenvergadering. Ons Belang spreekt zich eveneens later deze maand uit over de fusie. De beslissing om Tuinstadwijk te laten opgaan in een nieuwe wo ningbouwvereniging werd giste ren met bijna algemene stemmen genomen. De leden van de vereni ging hadden ook weinig keus. Tuinstadwijk is een zeer armlasti ge corporatie. Door een aantal gro te renovatieprojecten is de vereni ging zo diep in de schulden ge raakt, dat zij failliet dreigt te gaan. Het rijk is nu alleen nog maar be reid geld te geven voor nieuwe re novatieprojecten wanneer de ver eniging opgaat in een grotere wo ningbouwcorporatie. Inspraak Hoewel de keus dus duidelijk leek te zijn, onstond er gisteren toch nog enige verwarring over de gang van zaken rond de fusie. Een aantal leden had namelijk bezwa ren tegen de ontwerp-statuten die door de besturen van de drie wo ningbouwverenigingen zijn voor gesteld. Deze leden vinden dat be woners volgens die bepalingen niet of nauwelijks inspraak hebben in het reilen en zeilen van de nieu we corporatie. Ze waren bang dat, wanneer ze akkoord zouden gaan met de fusie, ze meteen veroor deeld waren tot die statuten. De statuten zijn echter inmiddels ingetrokken omdat ze in de ogen van het ministerie van volkshuis vesting geen genade konden vin den. Het rijk heeft onlangs de richtlijnen voor woningbouwver enigingen verscherpt. Met die nieuwe eisen was in de statuten nog geen rekening gehouden. Maar ook de verontruste bewo ners willen de nodige wijzigingen aanbrengen. Zo verlangen ze onder meer dat ook de nieuwe vereniging een raad van commissarissen krijgt. Tuinstadwijk heeft op dit moment een dergelijk instituut. Maar in de opzet van de nieuwe corporatie was niet voorzien in zo'n raad die door leden wordt ge kozen en vérgaande bevoegdheden heeft. Ook willen de leden - vertegen woordigers van een van de bewo nerscommissies, die wat dit betreft overigens nauw hebben samenge werkt met leden van de twee ande re corporaties - dat bewoners en le den meer directe invloed krijgen. Bijvoorbeeld door de bewoners raad niet een derde, zoals nu is voorgesteld, maar de helft van het aantal nieuwe bestuursleden te la ten voordragen. Tocht De verontruste leden stonden er op dat hun voorstellen werden be handeld voordat een besluit werd genomen over de samenvoeging. Voorzitter K.G. Westerbeek van Tuinstadwijk voelde er echter niets voor. Hij kende die wijzigin gen niet en had daarom weinig zin om staande de vergadering een oordeel te geven of om erover te discussiëren. Het voorstel van de leden om de vergadering dan maar enkele we ken uit te stellen, sprak Wester beek ook niet zo aan. Hij was bang dat de fusie daardoor niet zo kun nen worden afgerond voor 1 janua ri 1988, de datum die de besturen van de drie woningbouwverenigin gen voor ogen hebben. Wordt die datum niet gehaald, dan bestaat de kans dat Tuinstadwijk de subsi dies voor renovatieprojecten als nog misloopt. "Statuten zijn heel belangrijk, Leidse kroegbaas in juni neergestoken op Oude Vest DEN HAAG/LEIDEN - Lag de 28- jarige Leidenaar rustig te slapen bij zijn ouders, zoals hij zelf be weerde, of bestuurde hij op zater dag 4 juli zijn auto, waarin de dader zat die een aanslag pleegde op een kroegbaas. De officier van justitie, mr. Van den Broek, is overtuigd van het tv/eede en vroeg de man een gevangenisstraf van 18 maan den met aftrek van voorarrest op te leggen voor de poging tot doodslag waarbij de Leidse kroegbaas werd neergestoken. De advocaat van de Leidenaar, mr. Sprenger, vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Op zaterdag 4 juli liep de kroeg baas bij zijn café in de buurt van de Oude Vest. Toen hij de Oude Vest opliep, hoorde hij een auto met grote snelheid komen aanrijden. De wagen reed recht op hem in, maar raakte hem niet door de paal tjes die langs de stoep stonden. De kroegbaas zette het op een lopen richting Pelikaanstraat en werd achtervolgd door de auto en een in middels uitgestapte man. Op de Pelikaanstraat werd hij ingehaald en in zijn rug gestoken met een sti letto. Hevig bloedend viel hij neer, terwijl de twee mannen er vandoor gingen. Uiteindelijk viel de ver wonding mee, omdat het mes geen vitale organen had geraakt. Getuigen hadden het kenteken van de auto opgenomen en dat bleek toe te behoren aan de ver dachte. Bovendien werd er op de auto een nieuwe deuk aangetrof fen, volgens de politie het gevolg van de aanrijding met het paaltje. Tenslotte had de kroegbaas de Lei denaar, die achter het stuur zat, herkend en een tweede getuige had verklaard de man niet 'voor de volle honderd procent' te herken nen, maar wel zeker te weten dat zijn postuur en haardracht overeen kwam met dat van de man achter het stuur. Voor officier van justitie, mr. Van den Broek, voldoende bewijs om tegen de man een gevangenis straf te eisen. Volgens Van den Broek ging het om een wraakactie van de verdachte. Hij zou op 14 ju ni door de compagnon van de kroegbaas zijn mishandeld. De man ontkende niet te zijn mishan deld, maar dat was volgens hem niet door de partner van de kroeg baas gebeurd. Volgens hem waren het anderen geweest. maar je krijgt er geen tocht mee uit de woningen of verf mee op de deuren", aldus Westerbeek. Hij voegde er nog aan toe dat Tuin stadwijk er zo slecht voorstaat, dat de vereniging een eventueel uitstel mogelijk niet eens zou overleven. Hoewel hij de wijzigingen op de statuten dus niet kende, had hij zich door een van zijn medewer kers laten vertellen dat die 'zinni ge' zaken bevatten. Westerbeek vertrouwde de leden bovendien toe dat veel van de onderwerpen die de leden in hun voorstellen aansnijden, inmiddels verplicht zijn gesteld door het rijk, zoals bij voorbeeld een raad van commissa rissen. De wijzigingen die niet door het rijk verplicht zijn gesteld, beloofde Westerbeek voor te leggen aan zijn collega's van PCW en Ons Belang. Hij was, hoewel hij de voorstellen dus nog steeds niet kende, optimis tisch dat die ze voor het overgrote deel zouden overnemen. Na veel heen en weer gepraat, gingen de leden ermee akkoord om eerst een principe-besluit te nemen over de fusie en pas over enkele weken de notulen te behandelen. LEIDEN - Het brugdek van de Rodenburgerbrug is gisterochtend geplaatst. Met behulp van een drijvende bok werd. het stalen gedeelte van de brug neergelaten. De nieuwe brug ligt naast de. spoorwegburg over het Rijn- Schiekanaal nabij de Kanaalweg. De oeververbinding wordt een belangrijke fiets- en voetgangersverbinding tussen de Leidse wijk Roomburg en het polderpark Cronesteyn. De Rodenburgerbrug is de scheefste brug die in opdracht van de provincie Zuid-Holland is gemaakt. Vanwege de scheve ligging van de spoorbrug, dat bezien vanaf het waterwas het noodzakelijk dat ook de vlak daarnaast geplaatste nieuwe brug scheef over het water kwam te liggen. De werkzaamheden aan de brug zijn medio maart 1988 gereed. De beide bruggen worden in de toekomst vanaf de Wilhelminabrug bediend. De nieuwe brug kost 3,2 miljoen gulden waarvan de helft door de provincie wordt betaald. Leiden betaalde een miljoen mee, terwijl het ministerie van landbouw en visserij 660.000 gulden bij droeg. (roto Henk Bouwman) X Jan le Grand bij de ongebruikte parkeerstrook voor zijn deur aan de Herengracht. zit. "Ik overweeg daarom in een advertentie een stunt aan te kon digen. Gasten die bij mij komen eten, kunnen hun auto parkeren op de lege parkeerstrook. Als blijkt dat ze een bekeuring he- ben, dan betaal ik die voor hen", zegt de restaurateur met veel lef. Uitvliegen Het 'vliegtuigspel' is intussen ook tot Leiden doorgedrongen, de nieuwe rage waarbij een deel van de Nederlandse bevolking het resterend gedeelte geld pro beert af te troggelen. De spelregels zijn eenvoudig. Een vliegtuig heeft plaats voor acht passagiers. Die betalen voor hun stoel 1000 gulden aan de pi loot. Zodra de acht stoelen zijn verkocht het vliegtuig vliegt uit), onstaan er twee nieuwe vliegtuigen. De twee co-piloten uit het eerste vliegtuig worden de piloten, de vier bemannings leden worden de co-piloten in de twee nieuwe toestellen. De acht passagiers schuiven dus op hun beurt gewoon op en promoveren tot bemanningslid. De beman ning van de twee nieuwe vlieg tuigen gaan nu weer passagiers zoeken, waarna de splitsing van vliegtuigen zich herhaalt. Het principe van de kettingbrief dus. Een eenvoudige rekensom leert dat bij de 24ste deling (re ken maar uit!) gehele Nederland se bevolking al in een vliegtuig moet zitten om het spel draaien de te houden. Alle reden dus voor de nodige terughoudend heid. Maar niet in café Scarabee afgelopen maandagavond. Er heerste een uitgelaten stemming, want er was zojuist een vliegtuig uitgevlogen. En dat een avond na de uitzending van Sonja, waarin zij nogal wat bedenkingen over het nieuwe spel uitte. Sturmer - de passagiers in het vliegtuig hebben code-namen - is laaiend enthousiast over het spel. Hij is al een paar keer uitge vlogen en heeft juist een deel van zijn winst in pure rum omgezet. "Ik ben net weer ingestapt, en ik wil er met Sonja m'n vermogen onder verwedden dat ik weer uit vlieg", roept hij strijdlustig. Zijn maat Vip is juist die avond 7000 gulden rijker geworden. Ook hij is niet te spreken over de uitzending van Sonja. "Een jon getje van zestien die 1000 gulden verliest. Dat is nogal logisch, die jongen kan niet verkopen". Over het feit dat je om het spel als pi loot te beëindigen, over verko pers-kwaliteiten moet beschik ken, is Vip het wel eens. "Je neemt een gokje, maar je hebt het succes zelf in de hand. In het casino moet je maar afwachten of het balletje op rood of zwart valt, hierop kan je zelf invloed uitoefenen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13