Oktober een echte plantmaand "Voorikm'n Macintosh had, kostte het uitrekenen van verschillende financiële opties me uren. Nu doe ik't bijna in 10 minuten" VISSPORT Langs de waterkant is heel wat te beleven Tijd voor dierenportret VRIJE TIJD VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 PAGINA 9 Dit is al weer de laatste hengel sportrubriek van dit seizoen Maar voordat de 'winterslaap' van Vissport begint heb ik nog een belofte in te lossen.,Een paar weken geleden vroeg ik de lezers mij te schrijven wanneer ze tij dens een van hun visdagen een bijzondere vangst hadden ge daan of iets speciaal hadden be leefd. Uit de stapel reacties is eens te meer duidelijk geworden dat sportvissen zeker geen duffe tijdspassering is. De volgende bloemlezing zal u dat duidelijk maken. Sportvisser S. van der Tuin uit Leiderdorp zat een paar jaar ge leden in zijn bootje te vissen in de Dwarswetering. Buitenboord hing een leefnet waarin een paar voorntjes rondzwommen. Op een gegeven ogenblik hoorde hij vlak bij de boot een gespetter van jewelste. 'Ik wist niet wat er precies aan de hand was, maar ik zag wel dat mijn leefnet flink heen en weer bewoog. Toen ik het net omhoog haalde', aldus Van der Tuin. 'zag ik tot mijn grote verbazing dat er een flinke snoek aan hing. De ro ver liet zich door niets weerhou den om de buit te bemachtigen Ook niet door zo'n net. Omdat de snoek met kracht had toegehapt zaten zijn scherpe tanden vast in de mazen van het net. En het heeft me nog wel even tijd ge kost, voordat ik hem weer los had en terug kon zetten'. Een ander opmerkelijk relaas schreef Leen van der Graaf uit Rijnsburg. In augustus van dit jaar viste hij in het Oegstgeester- kanaal in Rijnsburg. 'Het was op een dinsdagavond tegen het don ker aan en ik dacht in eerste in stantie dat er een knappe baars aan mijn maden zat te knabbe len'. Leen kon zijn ogen niet gelo ven toen hij even later een knap pe schol naar boven haalde. Zijn toevallig met camera aanwezige vader vereeuwigde de schol te midden van de normale vangst van brasem, blei en voorn. Eenzelfde ervaring had H.C. van Leeuwen uit Oegstgeest toen hij viste vlakbij de spoorburg over de Leede. Met maden als aas ving hij compleet met oranje stippen een scholletje van 14 centimeter. Overigens kreeg ik ook van en kele andere hengelaars te horen dat zij wel eens platvis vangen. Ronald van Eijk uit Rijnsater- woude ving op het Braassemer- meer vorig jaar een botje van 27 cm. aan de worm. En A.H. Klui- tens uit Zoeterwoude schrijft dat zijn vismaat B. v.d. Akker op 29 augustus in de Oude Rijn een schar ving van 15 centimeter aan maden. Overigens ving hij zelf in de Oude Rijn een snoekbaars aan maden en tijdens een recente vis- week in Lemmer opnieuw een snoekbaars van 60 cm., nu aan de vlok. En dat met de vaste hengel en een lijntje 12 honderdste. Hoe vreemd het kan gaan schreef me de heer S. Zwarts uit Leiden. Hij meldt dat ruim 25 jaar geleden door een sportvisser eens een schildpad is gevangen in de Loosduinse Kade in Den Haag. 'Het verhaal is mij verteld door_de wachtmeester van de Koninklijke Marechaussee van de brigade Den Haag, wiens schoonvader een kwekerij bezat aan genoemde kade. 'De details (met wat voor soort aas e.d.) de schildpad was gevan gen, herinner ik mij niet meer. Wel heb ik dit voorval met alle bijzonderheden gemeld aan de Leidse Hengelaarsbond. In het orgaan van deze bond heeft nog een artikel gestaan over deze uit zonderlijke vangst. Als alle bondsbladen bewaard worden in een archief moet dit artikel onge twijfeld nog terug te vinden zijn', aldus de heer Zwarts. Opvallend is dat er ook nogal wat berichten bij zijn van vissen die ernstig verminkt waren of een sterk afwijkende kleur had den. Zoals de vangst van een bra sem door sportvisser G. van Dijk uit Alphen aan den Rijn. 'De vis miste een heel stuk uit zijn rug. Vermoedelijk was hij geraakt door de schroef van een schip. Alles was keurig geheeld en uit het feit dat de vis mijn aas, een broodvlok, had opgegeten, leid ik af. dat hij er verder geen hin der van ondervond'. Verder werden nog de vang sten gemeld van Amerikaanse dwergmeervalletjes, al dan niet gesluierde goudvissen en zonne- baarzen. De al eerder genoemde Ronald van Eijk ving er van de laatste soort twee in het Rijn- Schiekanaal in Leiden van 13 en 15 cm. Tenslotte kreeg ik nog een brief van T. van Doorn uit Voor schoten. 'Ik zat te vissen in de Vliet toen ik een ondermaats voorntje ving. Het bijzondere was dat het visje een haakje in de bek had. waaraan een lijn zat die zeker 30 honderdste millimeter dik was. Ik vraag me af hoe ie mand die vist met zo'n dikke lijn ooit in staat is geweest om zo'n voorntje te verspelen. Dat moet wel een enorme kluns zijn ge weest', aldus Van Doorn. Rest mij nog alle Broeders in Petrus dank te zeggen voor hun meldingen en wens ik u allen de komende maanden een goede vangst toe. Dierendag nadert. Wellicht aanlei ding voor een extra foto. Want huisdieren zijn niet alleen een dier baar bezit, zij biedent ook de moge lijkheid tot het maken van leuke fo to's. Het vormt een aardige sport hun bijna menselijke gedragingen vast te leggen. Maar dieren fotograferen vraagt wel geduld. Veel geduld soms. Ge duld om precies dat moment vast te leggen waarop ze naar uw gevoel de meest karakteristieke houding hebben ingenomen. Maar als ze in beweging zijn moeten we snel met de camera reageren. Rustende dieren, bijvoorbeeld luierend in het najaarszonnetje, vormen meestal een gemakkelijk prooi. Zeker als u ze niet te vaak fo tografeert is dat een goed begin. U hebt alle tijd om de camera in te stellen en kunt op uw gemak de beeldcompositie bepalen. Maar let erop. dieren zijn van nature waak zaam. hoe lui of traag ze soms ook mogen lijken. Ze reageren veelal onmiddellijk op geluid. Daarvan kunt u overigens weer gebruik ma ken als u ze even de ogen wilt laten openen of de oren wilt laten spit- Van huisdieren kunt u gemakke lijk portretfoto's maken. Breng de hond, kat of papagaai dan wel lek ker groot in beeld. Probeer Hiprpn zo mogelijk op ooghoogte te foto graferen. Laat overbodige details weg. Het gaat ten slotte om de uit drukking, de ogen of de mooie vacht. Dieren in beweging fotograferen is heel wat lastiger. Maar daarin zit juist de uitdaging. Willen we ze scherp afbeelden dan is in elk geval een korte sluitertijd nodig. Hoewel in principe elke voor dieren fotografie kan worden gebruikt is een toestel met tele- of telezoomlens natuurlijk in het voordeel. Men heeft dan niet alleen meer speelruimte om de dieren te banederen en te volgen, maar men kan ze ook groot genoeg afbeelden als ze verder weg zijn. De scherpstelling bij het fotogra feren van snel bewegende dieren is niet eenvoudig. Als u een camera hebt waarmee u met de hand dient scherp te stellen, dan is het goed om de scherpstelring steeds onder handbereik te hebben Ook kunt u natuurlijk scherp stellen op de plaats waarvan u verwacht dat net dier voorbij zal komen. Bij een zelf- scherpstellende camera (autofo- cus) stelt de lens zich in vlak voor dat u afdrukt Beweegt uw foto-on derwerp te snel voor de autofocus, dan moet u overschakelen op handbediening. Breng de poes groot m beeld. Vooral op momenten dat er min der licht is wordt vaak flitslicht ge bruikt. Door de korte duur van het flitslicht wordt de beweging op fo to's 'bevroren'. Dat heeft - zeker bij het fotograferen van beweeglijke dieren - zijn voordelen. grond is dat een storend effect Kunt u niet anders dan flitsen om dat u onvoldoende licht heeft? Overweeg dan om het dier formaat- vullend te fotograferen. Eventuele storende schaduwen zijn dan op de foto niet of nauwelijks te zien. U bereikt dat door heel dichtbij te gaan of een tele(zoom)lens te ge bruiken. Het werk in de tuin spitst zich de komende maanden toe op de week einden, want de nachten worden merkbaar langer. Maar zeker in ok tober is er heel wat te doen om de tuin klaar te maken voor het nieu we seizoen. En dan speciaal voor het voorjaar dat gekenmerkt wordt door de bloei van de bolgewassen die nü moeten worden geplant. door Frans Wegman Ook voor het planten V3n conife ren en loofbomen is het nu de tijd, zodat ze nog vóór het echt gaat win teren aan de wortel komen en sterk uit de winterperiode tevoorschijn komen. Bomen planten dus, en ook struiken zoals rozen kunnen nu de grond in. Ruimte Maar voordat u kunt gaan plan ten zult u ruimte moeten maken Het zal u aan 't hart gaan om de nog dapper bloeiende eenjarigen op te Maar als je toch eenmaal bezig gaat met het verplanten en scheuren van vaste planten, wat ook deze maand kan gebeuren, dan kan het haast niet anders of die leu ke kleurvlakken sneuvelen. Elke herfst weer tracht ie 't zo lang mo gelijk uit te zingen, wachtend op een eeTste nachtvorst die de dappe ren onherroepelijk velt, zodat het daarna niet moeilijk meer is de schop te hanteren. Maar de laatste jaren is 't pas in januari echt gaan vriezen en dat is voor het planten van bollen wel degelijk te laat. Je moet dan trouwens ook maar af wachten wanneer zo'n koudegolf voorbij is, zodat je weer in de grond kunt wroeten. Bovendien hebben die bolbloemen een koudeperiode nodig om rijk te kunnen bloeien. Dus: uiterlijk de eerste week van december de laatste bolbloemen planten! Neus naar boven Het lijkt overdreven, maar het moet steeds worden herhaald: de (spitse) neus van de bol moet naar boven wijzen! De enigszins platte schijf, waar de wortels uitkomen. dient op de bodem van het plantgat te rusten. Bij de knolletjes van ane monen is het vaak moeilijk uit te maken wat boven en onder is. Plant ze op z'n kant. dan weten ze zelf wel overeind te komen. Hoe diep? Vuistregel is: twee maal de hoogte van de bol. Kleine bolletjes komen dus veel minder diep dan grote. Maak de grond te voren goed los door een steek diep te spitten. (Vandaar dat de plek waar u bollen wilt planten opge ruimd dient te worden!). En kies hoekjes in uw tuin, waar niet eer der bollen hebben gestaan. Strooi de bollen uit en plant ze zoals ze vallen. De kleine dichter bij elkaar en in groepjes, dan de grote. Bestel voor een kleine tuin geen grote tul pen of hyacinten (tenzij u daar na tuurlijk uw zinnen op hebt gezet) maar zogenaamd bijgoed, zoals krokussen, sneeuwklokjes, winte- raconieten, scilla's, 'blue bells' (be kend uit de Engelse voorjaarstui- nen), sneeuwroem, en waar uw be langstelling maar naar uitgaat. Houd wat dennetakken bij de hand om bijvoorbeeld hyacinten af te dekken, zodra er flinke vórst wordt gemeld. Gebruik daar geen turfmolm voor. Meng dat spul dóór de grond. Die turf houdt vocht vast dat bevriest en de uitgelopen bol- lenneuzen kan beschadigen. Bewaren Wat zeker de grond uit moet, vóórdat 't gaat vriezen zijn de knol len van dahlia, begonia, gladiool en Canna (bloemriet). Bewaar die dro ge knollen in een kistje met droog zand op een koele, vorstvrije plats. Agaven, geraniums, fuchsia's en andere pot- en kuipplanten die u hebt laten overzomeren moeten ook worden binnengehaald. Ver geet ze daarna niet. Gedurende de wintermaanden mogen de potklui- ten niet uitdrogen! Of u ze nu al te rug moet snoeien? Wacht daarmee tot het voorjaar. Vele planten bloei en immers nog. Geniet daarvan zo lang 't kan. Gedurende de donkere maanden verdrogen er nog genoeg stengels waarna u deze altijd nog kunt wegknippen. En in 't voorjaar gaat het mes er dan definitief in. (Dhr.J.Pfiariscii-Ga'rlifis. hoofdbethij/secummuscbe ii/dcling Boimjómls Nederlandse Gemeenten, Hoevelaken). is. Waardoor n ieders individuele (en dus collectieve) productiviteitsverhoging ongekend snel kunt realiseren. Deze gratis Apple Business Seminars vinden plaats in het gehele huid Vraag meer informatie aan door de bon in een open envelop zonder postzegel te versturen aan Apple Computer BV, Apple Business Seminars, Antwoordnummer 6080,3700 VB Zeist. t Apple Macintosh. The power to be your best. TON VOOR MÉÉR INFORMATIE OVER DE~! I GRATIS APPLE BUSINESS SEMINARS. 1 i.rd'i: Apple Cwd 'V/'l':';" „III Naam bedri|f instelling Naam aanvrager FUnktie: Afdeling: Adres Postcode Plaats: Tel (Verstuur dt/.e bun in ten eiitetop zonder pust zegel jan Apple Computer BVApple I Business seminary Antwoordnummer6080. VüO VB Zcisti I;°J Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten houdt zich o.a. bezig met het bouwen, het verkopen van woningen en het verlenen van hypotheken. Dat vergt veel research, planning en financiële prognoses. Daarbij is een tijdige signalering van trends en ontwikkelingen in bijvoorbeeld hypotheekrentemarges van groot belang. Verschillende financiële opties moeten snel berekend en tegen elkaar afgewogen kun nen worden. Voor al deze processen gebruikt de bedrijfsecono mische afdeling Apple Macintosh: Veelzijdig toepasbare personal computers die ieders productiviteit verhogen. Omdat ze op elk niveau, binnen elke organisatie een ongekende flexibiliteit en efficiency introduceren. Daar mee zet de Apple Macintosh de trend voor een nieuwe ontwikkeling. En Apple biedt u de gelegenheid om tijdig kennis te maken met die nieuwe ontwikkeling. Zonder cursus sen, maar door slechts één bezoek aan een van de gratis Apple Business Seminars. Neem deel aan het gratis Apple Business Seminar U doet dan een gedenkwaardige ontdekking: Om met méér plezier méér te doen in kortere tijd hebt u geen enkele computerkennis nodig. In twee-en-een-half uur tijd maakt u kennis met de eerste computeroplossing die zelf probleemloos

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9