Plan voor aanpak giflozingen in Rijn 3 OKT. OPEN Sb Graf in eigen tuin 'Geen verzekering tegen fouten arts' WINKELCENTRUM Arts wil particuliere bloedbank beginnen 'Geschuif met bouwkosten alom bekend' WINKELHOF TE LEIDERDORP IS OP WINKEIMF Parlementair onderzoek bouwfraude Deze bank bijvoorbeeld, Vijf oeverstaten bereiken akkoord Gezonken gifschip gelicht Varkens blokkeren snelweg VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 ii mum Minister Nijpels (milieu) ruikt aan een stuk verontreinigde grond. Hij opende gisteren van de eerste Nederlandse opslagplaats voor vervuilde grond in het Brabantse Zevenbergen. De provincies Brabant, Zuid-Hol land en Gelderland gaan dat depot gebruiken (foto anpi DF,N HAAG (GPD) - In de hele volkshuisvestingswereld is be kend, dat bij het bouwen van wo ningwetwoningen regelmatig ver schrijvingen van bouwkosten en grondkosten plaatsvinden. Ook de ambtenaren van het ministerie zijn en waren daarvan op de hoogte. Dat verklaarde ir. W. Koning, voor malig directeur van de projectont wikkelaar Wilma, gisteren tegen over de parlementaire enquête commissie. Hij overhandigde de commissie een aantal onder ede verklaarde getuigenissen die zijn woorden bevestigden. Volgens een van die getuigenis sen, van een wethouder van een Binnenland kort Klachtgedrag Zo'n 6 miljoen Nederlanders hebben wel eens overwogen een klacht in te dienen bij de een of an dere instantie. Slechts twee mil joen mensen hebben dat ook daad werkelijk gedaan. Velen denken' namelijk dat het indienen van een klacht geen zin heeft. Van diege nen die wel een klacht indienden waren de meesten na afloop niet te vreden: de behandeling duurde veel te lang en meestal hielp het niets. Dat blijkt uit een onderzoek naar het 'klachtgedrag in Neder land. dat gisteren werd gepresen teerd aan de Nationale Ombuds- Museumbrand Een uitslaande brand heeft giste ren het expositiecentrum Nieuw Land in Lelystad volledig in de as gelegd. De permanente expositie over de drooglegging van de Zui derzee en de inrichting en ontgin ning van de IJsselmeerpolders moet als totaal verloren worden be schouwd. Enkele onvervangbare films, foto's en schilderijen zijn verloren gegaan. Het gebouw, dat deze expositie al twee decennia huisvestte, werd jaarlijks bezocht door 90.000 mensen. COEVORDEN (GPD) - Tegen wil en dank heeft de gemeente Coevor- den vergunning verleend aan de familie H. Blom uit de buurtschap Padhuis voor de aanleg van een privégraf in de eigen tuin. De 75- jarige gepensioneerde directeur gemeentewerken en zijn vrouw R. Blom-De Ridder (63), die bekend staat als milieuactiviste, hebben zich twee jaar lang ingespannen voor een dergelijke vergunning. Omdat zij op het platteland op enkele kilometers afstand van de bebouwde kom wonen en over anderhalve hectare eigen grond be schikken, ontbreekt het de gemeente Coevorden aan een wettelijke mogelijkheid het echtpaar de vergunning te onthouden. De familie Blom beroept zich op artikel 15 van de wet op de lijkbezorging, waar in het recht op een privégraf onder nader beschreven voorwaarden is vastgelegd. De Coevorder wethouder J. Halfwerk zegt aanleg van een graf op particulier terrein ongewenst vinden. „Maar", voegt hij er aan toe, Juridisch zien wij geen kans de vergunning te weigeren. Hier ligt een taak van de landelijke overheid om de wetgeving aan te passen". Volgens Halfwerk komen privégraven in ons land vrijwel niet voor. „In Duitsland kom je ze tegen bij een enkele boerderij, maar ook slechts sporadisch". De wethouder heeft het bejaarde echtpaar er nadrukkelijk op ge wezen dat de gemeente geen enkele verantwoordelijkheid wenst te dragen voor bijvoorbeeld waardedaling van de grond bij overdracht of eventuele schending van het graf. Het privégraf zal worden aange legd op circa honderd meter afstand van de woning van het echtpaar. Tegen een algemene begraafplaats heeft mevrouw Blom grote bezwa ren: „Wat moetje op zo'n begraafplaats te liggen bij mensen die niet tot je intieme vrienden behoren?" grote gemeente, zijn gemeenten gedwongen tot verschrijvingen, omdat ze anders onmogelijk in staat zijn te bouwen binnen de ma ximale prijs die een woningwetwo ning volgens het rijk mag kosten. Koning beschikte ook over de ge tuigenis van het hoofd van de tech nische dienst van het ministerie van Volkshuisvesting, die even eens verklaarde dat woningwetwo ningen voor die prijs niet gebouwd konden worden en dat bekend was dat er verschreven werd. Verschrijvingen van grond en bouwkosten zijn overigens iets an ders dan de aftrek van stichtings- kosten waar de enquêtecommissie zich de afgelopen weken over ge bogen heeft. Bij verschrijvingen is er altijd sprake van een gemengd bouwproject: woningwetwonin gen gecombineerd met premie huurwoningen, koopwoningen, winkels of kantoren. Bij dergelijke complexen wordt een deel van de grondkosten en de bouwkosten die eigenlijk bij de woningwetwonin gen thuishoren, overgeheveld naar de overige onderdelen. Uiteindelijk varen het rijk, de gemeenten en de corporaties en de huurders wel bij de verschrijvin gen. Het rijk heeft in de loop dei- jaren miljarden guldens bespaard op de financiering en de subsidies, gemeenten en corporaties kregen betere woningen en de huurders betaalden naar verhouding een te lage huur. De dupe werden de ko pers van vrije-sectorwoningen, de t regels en parafen, dan krijg je Ru standen, dan wordt i winkeliers en de huurders van de kantoren. Koning vindt de praktijk van verschrijvingen overigens niet echt een onoirbare zaak, al zou hij liever zien dat de regelingen wat ruimer en vooral overzichtelijker en beter hanteerbaar worden. Hij zou het echter slecht vinden als in de toekomst alles zo vastgelegd wordt dat dit soort geschuif niet meer mogelijk is: „Ieder bouwpro gramma is anders en moeilijk en je kunt niet overal de regeling op de zelfde manier toepassen. Als je vast gaat houden aan regels en pa rafen, dan krijg je Russische toe standen. dan wordt er helemaal niet meer gebouwd". Ook de tweede getuige bevestig de dat verschrijvingen bij woning wetwoningen heel gewoon zijn. Drs. ing. S. de Graaf, directeur van de MABON. de projectontwikke laar van de Holland Betongroep, rekende de commissie bovendien voor hoe moeilijk het is om de stichtingskosten van gemengde projecten te berekenen: „Bijvoor beeld, het plafond van de winkel is de vloer van de woning daarboven. Moet je de kosten dan in tweeen delen of bij een van de twee optel len?" Een projectontwikkelaar maakt volgens hem gewoon een bereke ning wat hij voor de verschillende onderdelen van een project krijgen kan. Voor woningwetwoningen moet hij dan meestal een verlies in casseren, maar in het totale project is dat geen probleem: „Dat is het ondernemersrisico". De overige onderdelen van een project wor den daardoor duurder, maar: „Als de markt dat oppakt en de markt heeft het opgepakt, dan gaat ieder een toch tevreden naar huis". maar dan... D Een stukje breder O Wat hoger O Ietsje zachter Ietsje smaller D Wat harder D Een beetje lager Bel voor documentatie 02508-1044. Showroom open maandaq l/m zaterdag 10.00-1700 uur. Kromme Spiehngwcg 565, Vijfhuizen Ibij Haarlem] BIJ DE MAKERS ZELF IS MAATWERK NIET DUUR. ARNHEM (GPD) - Particuliere in vesteerders in Arnhem willen een weefsel- en bloedbank beginnen. Daar kunnen mensen terecht, die weefsel of bloed afstaan om het la ter bij ziekte zelf weer terug te ont vangen. De onderneming, die zich van de naam 'Cell-Safe' bedient, richt zich in eerste instantie op het afnemen, invriezen en weer be schikbaar stellen van weefsels en bloed. In een later stadium wordt ook gedacht aan sperma. 'Cell-Safe' is een initiatief van de arts L. Hamming, directeur van de Arnhemse Holland Hospital Servi ces bv en van directeur P. Eelman van Eeelman Holding bv uit het Noordhollandse Schagen. De par ticuliere weefsel- en bloedbank van de beide ondernemers, die daarmee inhaken op de angst voor aids, wordt de eerste in Nederland. Soortgelijke bloed- en weefselban- ken floreren in de Verenigde Sta ten al enige tijd. Overigens is het maar de vraag of de oprichting van een particuliere bloed- en weefselbank straks nog mag. Het afnemen van donorbloed is in Nederland exclusief in han den van de bloedbanken van het Rode Kruis. Deze zomer heeft de Tweede Kamer een wet aangeno men, waarin is bepaald dat een zo geheten autologe bloeddonor - ie mand die voor eigen gebruik bloed afstaat - gejijk is aan een donor, die voor derden bloed geeft. Dit om de commerciële handel in bloed- en bloedprodukten geen kans te ge ven. Die nieuwe wet ligt momen teel ter goedkeuring bij dc Eerste Kamer. Secretaris Dudok de Wit van de Centrale Medische Bloedtransfu sie-commissie van het Rode Kruis in Amsterdam laat weten dat een commerciële bloedbank op geen enkele medewerking hoeft te reke nen. "Het gaat hier om puur com mercieel ingestelde lieden, die me nen een gat in de markt te hebben ontdekt. Medisch gezien is zo'n bloedbank volslagen nonsens. An ders zouden wij dat als Rode Kruis zelf wel hebben opgepakt. Maar werken wij niet aan projecten, die medisch als onzinnig overkomen". Hij verheelt niet, dat commercië le instellingen als 'Cell-Safe Neder land' met name in de Verenigde Staten als paddestoelen uit de grond schieten. "Maar vaak gaan die weer even snel failliet", aldus Dudok de Wit. Dat zal volgens hem in Nederland zeker het geval zijn. aangezien donorbloed hier mini- tieus wordt onderzocht en de kans op besmetting met bijvoorbeeld aids praktisch is uitgesloten. Toch heeft volgens sommige deskundigen heeft de transfusie met andermans bloed zijn langste tijd gehad. Een Amerikaans onder zoeksteam in San Francisco heeft berekend dat met consequent ge bruik van eigen bloed, een voor zichtigere operatietechniek en wat grotere terughoudendheid bij het geven van bloed, ruim driekwart van de transfusies met vreemd bloed overbodig wordt. Dat zou een enorme verandering beteke nen in de dagelijkse gang van za ken bij bloedbanken en bloed transfusiediensten. Overigens vriest het centrale la boratorium van de bloedtransfu siedienst ook nu wel op verzoek ei gen bloed in. „Dat gebeurt wan neer er sprake is van werkelijk heel bijzondere bloedgroepen. Of wan neer iemand zoveel antistoffen aanmaakt, dat het moeilijk is een passende bloeddonor te vinden", aldus Dudok de Wit. OVERREDEN - De 38-jarige C. Franken uit Rijsbergen (Noord- Brabant) is gisteren in Terneuzen om het leven gekomen. Hij werd door een tractor met aanhangwa gen overreden, toen hij uit een put kwam die voor de aanleg van een pijpleiding was gegraven. Daarbij werd de man volgens de politie zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij kort daarna overleed. STRAATSBURG (GPD) - Met een kus op de wang van zijn Nederlandse collega Smit- Kroes, bezegelde de Franse minister Carignon gisteren (milieu) in Straatsburg een actie plan voor de zuivering van het Rijnwater, dat voorziet in een vermindering van de giflo zingen met gemiddeld 50 procent voor het jaar 2000. I LEIDERDORP Daarmee werd tevens vrede geslo ten tussen Den Haag en Parijs over het indammen van de zoutlozingen door de Franse kalimijnen. Tot op het hoogste niveau, tot dat van de premiers Chirac en Lubbers toe, is hier in het recente verleden poli tiek over gekibbeld. De vijf Rijnoever-staten, gisteren in Straatsburg bijeen om het drink water van zo'n 20 miljoen Europea nen veilig te stellen, spraken via hun onderhandelende ministers van een historisch moment. Ook Smit Kroes sprak van een opmer kelijke eensgezindheid, groot we derzijds vertrouwen en een soepele opstelling van alle betrokken lan den. De Nederlandse bewindsvrouw had haar collega's laten weten dat Nederland niet kan blijven door gaan met het uitgeven van honder den miljoenen guldens voor de op lossing van een probleem, dat zijn oorsprong langs het hele stroomge bied van de Rijn vindt. „Als we er niet tijdig in slagen de Rijn-vervui ling met tenminste de helft te ver minderen", zo had ze hier dreigend aan toegevoegd, „zullen de schoon maakkosten gezamenlijk moeten worden gedragen" Het nieuwe alarmsysteem 'Rijn', zo werd door de ministers gecon stateerd, werkt reeds - althans in de meeste landen - en lijkt aan de eerste behoefte te voldoen. Voor het rivieronderzoek en het herstel programma heeft het Zwitserse be drijf Sandoz (een jaar geleden ver oorzaker van een giframp in de VERVUILDE GROND Romeinse muur In Nijmegen is de Stichting tot Behoud van de Romeinse Muur opgericht. Deze stichting wil fond sen werven om de Romeinse muur die in 1985 aan de Waalkade in Nij megen werd opgegraven te behoe den voor afbraak. De stichting heeft vijf ton nodig om deze zeer belangrijke archeologische vondst te behouden. De gemeente Nijme gen heeft in eerste instantie beslo ten de Romeinse muur af te breken omdat op die plek in 1988 een casi no met parkeergarage moet verrij- Drugsverslaafden De Amsterdamse drugsafdeling van de GG en GD gaat een opvang centrum voor zware drugsverslaaf den sluiten. Daarnaast gaat de dienst de verstrekking van vloeiba re methadon zelf registreren, tot nu toe deden apothekers dat. Deze maatregelen moeten bijdragen tot een bezuiniging van bijna vier ton. Een financiële meevaller voor de dienst is'de toezegging van het rijk dat het 90.000 gulden bijdraagt aan de kosten van de spuitenomruil in de hoofdstad. DEN HAAG (GPD) - De verzeke raars zijn niet bereid een risicover zekering voor medisch handelen in het leven te roepen. Dit meldt de stichting De Ombudsman, die ge vraagd had om een dergelijke ver zekering. De verzekeraars ver wachten veel uitvoeringsproble men. Een van die problemen is het ontbreken van objectief hanteerba re gerondslagen voor het vaststel len van de letselschade, zo zeggen Aanleiding tot het verzoek van De Ombudsman vormen de jaar lijks honderden klachten van pa tiënten die ontevreden zijn over' het resultaat van een medische be handeling. Vaak gaat het om bij voorbeeld problematische gene zingen ten gevolge van infecties of doorgesneden zenuwen. Het verkrijgen van schadever goeding is voor patiënten vaak een lange en emotioneel zwaar beladen weg. Nu moet men namelijk nog bewijzen dat de schade aan de ge zondheid het gevolg is van zogehe ten verwijtbaar medisch handelen. Die situatie leidt in de praktijk, daarover wordt al jaren geklaagd, tot veel juridische haarkloverijen. Volgens De Ombudsman zou de voorgestelde zogenoemde 'no- fault-verzekering' daaraan groten deels een einde kunnen maken. Artsen en patiënten zullen minder met elkaar in conflict raken. Bij de stichting De Ombudsman schat men dat jaarlijks tussen de 30.000 en de 60.000 patiënten pro blemen hebben die direct samen hangen met een ondergane opera tie. Slechts een klein aantal van hen kan aantonen dat sprake is van een verwijtbare medische kunst- fout. Zweden De Ombudsman dénkt dat de problemen die de verzekeraars sig naleren oplosbaar zijn. Gewezen wordt op het feit dat soortgelijke verzekeringen in Zweden en Nieuw-Zeeland wel bestaan. Te denken valt aan een te ontwikke len speciaal soort van ongevallen verzekering. Daarover bestaan al lerlei gedachten, op basis waarvan ook met ziektekostenverzekeraars verder zal worden gesproken. De eerste reacties van de verzekeraars worden dan ook nog als 'voorlopig' beschouwd. HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Maltese kustvaarder Junior die 14 september zonk op twaalf kilo meter ten noordwesten van Hoek van Holland is gisteravond ver trokken naar Rotterdam. Bergers van Smit Tak brachten het schip om 14.00 uur boven water. De Ju nior is geladen met ongeveer 380 ton sterk verontreinigd filterslib. Daarin zitten onder meer giftig cyanide en de zware metalen zink en nikkel. Wat er met het schip ver der gebeurt is nog onduidelijk, me de omdat Rijkswaterstaat er nog niet achter is wie de eigenaar van het schip is. Rijn) ongeveer 20 miljoen gulden ter beschikking gesteld. Gehoopt wordt dat andere chemische con cerns langs de Rijn. dit voorbeeld zullen volgen. Tijdens de volgende ministeriële Rijn-conferentie die eind volgend jaar in Duitsland gehouden wordt zal worden overwogen of er een in ternationaal fonds moet komen om bedrijven, die de schoonmaak beurt van de Rijn niet aankunnen, te ondersteunen. Uitgangspunt hierbij is dat er voor de inperking van giftige afvalstoffen in de Rijn enorme investeringen vereist zijn. De stichting Reinwater is van mening dat het actieplan goed van bedoeling intentie is. maar mager in de uitwerking. De uitbreiding van de lijst gevaarlijke stoffen uit het ontwerpplan (van McKinsey) met stoffen als pcb's, fosfaat, en enkele zware metalen, noemt Rein water positief. Ook de oproep tot volledige openbaarheid van lo- zingsgegevens noemt de stichting positief en wordt al jaren door haar bepleit. Reinwater noemt het jammer dat de voornemens in eerste instantie alleen een lijst gevaarlijke stoffen betreffen. Vijftig procent reductie in vervuiling dient te worden gele zen als: de helft minder belasting door zo'n dertigtal stoffen van de misschien wel vijftigduizend in to taal, aldus Reinwater. Op de Rijksweg A27 bij Utrecht ontstond gisteren een ravage nadat een vrachtwagen geladen met levende varkens was gekanteld. De tientallen varkens kwamen bij het ongeluk los, waardoor de snelweg geheel versperd raakte. Op weg tussen Amersfoort en Utrecht ontstond een file van zeker tien kilometer. Volgens een politiewoordvoerder is de truck met oplegger - die op weg was naar Italië - uit de bocht gevlogen door een combinatie van snelheid en gewicht. De vrachtwagen was geladen met 203 varkens, die tesamen een gewicht hebben van 25.000 kilo. Bij het ongeluk zijn enkele tientallen varkens door verdrukking gedood. De varkens zijii afgevoerd naar de fa culteit diergeneeskunde van de Rijksuniversiteit Utrecht. De 30-jarige chauffeur heeft bij het ongeluk een hersenschudding en hoofd- en schaaf wonden opgelopen <r0to anp>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3