E] s Q Kwik, Kwek en Kwak in een western Nog steeds geen informatie BULLDOZER-ROLSTOEL Vervangingsregeling werkt niet Reynolds als vechtmachine over ontvoeringszaak Heijn VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 PAGINA 19 Three Amigos'; regie: John Landis; hoofdrollen: Steve Martin, Chevy Chase en Martin Short; theater: City. Katwijk Het ooit zo populaire genre van de western is op sterven na dood. Alle clichés over revolverhelden en vee dieven zijn kennelijk uitgekauwd. Zelfs een ster als Clint Eastwood lukte het niet om met 'Pale Rider' de bioscopen weer vol te krijgen. Meer kans van slagen heeft dan misschien een film, waarin het gen re op de hak wordt genomen. 'Three Amigos' is zo'n parodie, maar heeft (althans in Nederland) evenmin een overweldigend groot publiek getrokken. Steve Martin, Chevy Chase en Martin Short zijn de titelhelden in een verhaal, waar in mythe en werkelijkheid op een vermakelijke manier met elkaar in verband zijn gebracht. We leren de drie vrienden ken nen als filmacteurs in de 'stomme' periode van Hollywood. Zingend en dansend bestrijden ze in die ou de filmpjes het kwaad. Voorzien van een nimmer wijkende glimlach en wanstaltige kostuums trekken ze door de prairie. Als het met hun filmloopbaan bergafwaarts gaat, besluiten ze in te gaan op een uitnodiging uit een dorpje in Mexico om daar een show te verzorgen. De Mexicanen ver warren echter filmfantasie met rea liteit. Hun dorp wordt namelijk echt door een boevenbende geter roriseerd. En voor ze het goed en De videodistributeurs Esselte en Warner hebben de laatste jaren nog wel eens afwijkende video cassettes uitgegeven: conferen ces, series korte schetsjes, bun delingen van tv-werken enz. CB S/Fox Video schaart zich in het rijtje met 'Loose shoes' van re gisseur Ira Miller. 'Loose shoes' is geen film, maar bevat een hele serie zoge naamde 'trailers' (dat zijn die korte voorfilmpjes die u in de bioscoop kunt zien en waarin wordt aangekondigd wat voor fraais u allemaal te wachten staat). Miller heeft van de trailers gekke, komische of tastbaar ge schifte miniwerkjes gemaakt waarvan de humor aansluit bij 'National Lampoon's' en 'Satur day Night Live'. Bekende ac teurs als Bill Murray, Ed lauter en Susan Tyrell duiken op in sa tirische of gewone maffe mini- filmpjes waarin niet zelden een heel genre op de hak wordt geno- De meeste scènes zijn voorzien van teksten die worden gespro ken op de manier waarop dat in echte trailers ook gebeurt: krani ge stemmen die je het gevoel ge ven dat je die ene film absoluut niet mag missen. Miller beperkt zich niet tot de speelfilms. Ook de documentaires en de pauze filmpjes krijgen een stevige beurt. Filmklassiekers als 'The birth of a nation' gaan door de mangel en grootheden krijgen een veeg uit de pan. Wie bijvoorbeeld alles wat Woody Allen maakt bij voor baat goed vindt, die-moet maar eens kijken naar David Lands- DEN HAAG (GPD) - Er komt geen veilplicht voor vissers. Wel wil mi nister Braks (landbouw en visserij) een aantal andere maatregelen ne men om de vissers te dwingen zich aan de vangstbeperkingen te hou den. Op 14 oktober zal de Tweede Ka mer praten over de plannen van de minister waarna ze met directe in gang zullen worden ingevoerd. Vanuit de visserij is vanaf het be gin fel geprotesteerd tegen de veil plicht die Braks per 1 oktober wil de invoeren, omdat een dergelijke maatregel de vissers wel eens zou- Veilplicht voor vissers gaat toch niet door den kunnen doen besluiten uit te wijken naar buitenlandse havens. Minister Braks van landbouw en visserij wilde juist een veilplicht om een scherpe controle op de aan voer van vis te kunnen uitoefenen. Ook politiek lag de aangekondig de veilplicht niet zo erg goed. Met name het CDA vindt dat als er een veilplicht zou komen dit in Euro pees verband moet worden opge zet om te voorkomen dat de vissers naar buitenlandse havens uitwij ken. Braks wil de verplichting invoe ren om in een beperkt aantal ha vens vis aan te voeren waardoor een betere controle kan worden uitgeoefend. Bovendien zou in de ze havens de vis slechts tijdens een bepaald gedeelte van de dag aange voerd mogen worden. DEN HAAG (ANP) - De vervangingsregeling voor zieke c.. derwijzers in het basisonderwijs wordt door de bijzondere scholen geboycot. De besturenbonden heb ben daar deels zelf op aangestuurd en krijgen inmiddels signalen van de scholen zelf dat zij weigeren deel te nemen aan 'pools' van scho len die gezamenlijk één of meer vervangers in vaste dienst moeten aantrekken. De Kamerleden De Cloe en Huys (PvdA) hebben hierover schriftelij ke vragen gesteld aan de minister van onderwijs. Directe aanleiding voor hun reactie is een brief van het centraal bureau voor het katho liek onderwijs (CBKO) aan de ka tholieke scholen. Daaruit blijkt volgens de Kamerleden dat het bij zonder onderwijs de vervangings regeling, die na veel protest per 1 augustus van kracht is geworden, 'volstrekt negatief worden geïnter preteerd. In totaal wilde Deetman 2200 werkloze onderwijzers aan een baan als vervanger helpen. Het is de vraag of dit zal lukken. De be sturenorganisatie in het protes tants-christelijk onderwijs geeft op voorhand geen afwijzend advies aan de eigen achterban. Maar ook daar werd gisteren desgevraagd bevestigd dat er regelmatig brie ven binnenstromen van scholen die zeggen dat zij aan de poolvor- ming niet zullen meedoen. Hoe het bij de openbare scholen verloopt valt nog niet vast te stellen. In gro tere steden, waar grote vervan- gingspools van alle gemeentelijke openbare scholen kunnen worden gevormd, hoeft de nieuwe vervan gingsregeling op zich'geen pro bleem te vormen. Maar de vereni ging van Nederlandse gemeenten (VNG), die fungeert als koepel voor de gemeenten die de openba re scholen besturen, heeft de wet houders van onderwijs ook al ge wezen op zowel voor- als nadelen, waarbij het uiteindelijke oordeel aan de wethouders zelf wordt over gelaten Een hoofdprobleem is technisch van aard: hoe kan de vervanger aan zijn achthonderd uur onderwijs per jaar komen, waarmee een halve baan wordt verworven. Omdat na twee weken vervanging ook ande re leerkrachten, zoals boventalli gen en wachtgelders, in aanmer king komen voor die plaats. Verder, en dat weegt vooral in protestants-christelijke kring zwaar, is de vervangingsregeling in de praktijk geen verbetering op de bestaande situatie. Vaak had elke klas al een vaste, eigen afroep- kracht. Bij vervangingspools staat de vervanger de ene week voor een lagere klas en de andere week in de bovenbouw, waarbij de vervanger ook nog eens van school a naar school b verhuist. Dat wordt be paald geen verbetering gevonden. BIOSCOPE (OP)NIEUW 'Heat' - Trianon. Leiden 'Three Amigos' - City. Katwijk 'The morning after' - drankzuchtige Jane Fonda krijgt de schrik van haar leven op de ochtend na de nacht daar voor. City, Katwijk BLIJVERS inhoud, Lido, Leiden 'Children of a lesser God' - toneelver filming over liefde voor doof meisje, Greenway, Voorschoten 'Who's that girl' - vraag waarop maar één antwoord mogelijk is: Madonna. Luxor, Leiden 'Een maand later' - Monique van de Ven en Renée Soutendijk spelen rol lenspel, Lido, Leiden en Euro, Aphen 'Beverly Hills Cop 2' - de politiepet past Eddie Murphy best, Lido, Lei den en Euro, Alphen 'Name of the rose' - thriller in een middeleeuwse kloostergeenschap, Greenway. Voorschoten 'Blind Date' - zeer gslaagde komedie met Bruce Willis en Kim Basinger als onverwacht koppel, Euro, Alphen 'Crocodile Dundee' - Australische woudloper verdwaald in New York, Lido. Noordwijk 'The secret of my success' - het ge heim van het succes in deze aardige komedie is Michael J. Fox, Lido, Lei den en Euro, Alphen. 'Avontuur met een staartje' - Walt Dis- ney-achtige tekenfilm over muizenfa milie in Amerika, Lido, Leiden en Eu ro, Alphen 'The Living Daylights' - de nieuwe Bond neemt het op tegen Jeroen Krabbé, Lido, Leiden, Lido, Noord- wijk en City. Katwijk SEKSFILMS 'Sexual odyssey' - Rex. Leiden NACHTFILMS 'Beverly Hills Cop 2' - Euro, Alphen 'Blind Date' - Euro, Alphen 'Een schot in de roos' - Euro, Alphen 'Meisjes die overal voor klaar staan' - Euro, Alphen DEN HAAG 'Outrageous Fortune' - Asta (463500), al. 'La Bamba'. Asta, al. 'Predator' - Asta, al. 'Secret of my success' - Babylon (471656), al 'Blind Date' - Babyion, al. 'Een maand later' - Babyion, al. 'Who's that girl' - Cineac (630637). al. 'Zoeken naar Eileen' - Cineac, 12 jr. 'Lethal Weapon' - Cineac, 16 jr. 'Gejaagd door de wind' - Euro (667066). al. Beverly Hills Cop 2' - Metropole (456756). al 'The Living Daylights' - Metropole. al. Extremities' - Metropole. 16 jr. 'Naam van de roos' - Metropole. 16 jr 'Zoeken naar Eileen' - Metropole, 12 jr- Beverly Hills Cop 2' - Odeon (462400), al. The Living Daylights' - Odeon, al 'Mannequin' - Odeon, 16 jr 'Malone' - Odeon. 16 jr. 'Malcolm' - Studio 656402), 16 jr. Room with a view' - Studio, 16 jr. 'Tenue de soirée' - Studio. AMSTERDAM 'Burglar' - Alfa (278806), 16 jr.. 'The secret of my success' - Alfa, al. 'Outrageous fortune' - Alfa, al. 'Prick up your ears' - Alfa, 16 jr. 'Zoeken naar Eileen' - Alhambra (233192), 12 jr. Blue Velvet' - Alhambra, 16 jr. 'La Bamba' - Bellevue Cinerama (234876). al 'Blind Date' - Cinerama, al. 'Predator' - Calypso (234876), 16 jr. 'Een maand later' - Calypso, al. 'Vroeger is dood' - Cinecenter (236615). 16 jr 'The Morning After' - Cinecenter, 16 jr 'Working Girls' - Cinecenter, 16 jr 'Room with a view' - Cinecenter. 16 jr. 'Beverly Hills Cop 2' - Cinema Int. (15124). al The Living Daylights' - Cinema Int., al. 'Mannequin' - City (234579), al.. 'Malone' - City, 16 jr 'Extreme Prejudice' - City. 16 jr. Lethal Weapon' - City. 16 jr. Who's that girl' - City. al. 'Beverly Hills Cop 2' - City. al. 'Police Academy IV' - City, al 'Ginger e Fred' - Kriterion (2317080, 16 jr. 'Les enfants du paradis' - Kriterion, 16 jr. "Corrupt Desires' - Parisien (246540), 18 jr 'Sex achter tralies' - Parisien, 18 jr. La ley del deseo' - The Movies (245790), 16 jr. 'Prick up your ears' - The Movies, 16 jr. La Mitad del Cielo' - The Movies, 16 jr. Living Daylights' - Tuschinski, al. 'Naam van de roos' - Tuschinski (262633). al Extremities' - Tuschinski, 16 jr. 'Naam van de roos' - Tuschinski, 16 jr. 'Beverly Hills Cop 2' - Tuschinski, 12 'Zoeken naar Eileen' - Tuschinski, 16 Top Gun' - Tuschinski Cineac (243639). 16 jr. 'Tin Men' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE De laatste film van Dusan Maka- vejev, 'The Coca Cola Kid', is een satire op de consumptie maatschappij en volgende week vrijdag op België 1 te zien. Het cola-bedrijf wil in elke uithoek op de wereld zijn waar verkrijg baar hebben en heeft ontdekt dat ergens in Australië de mensen het nog zonder coca cola moeten doen. Een ambitieuze vertegen woordiger (Eric Roberts) reist er naar toe en ontdekt dat de markt hier wordt beheerst door een lo kale frisdrank. Het wordt een strijd tussen David en Goliath (20.20 uur). BBC 2 zet deze week Jack Ni cholson in het zonnetje. Van hem worden drie films vertoond. De bekendste is 'Five Easy Pieces', een gevoelige film over een voor malige concertpianist die zijn culturele afkomst de rug heeft toegekeerd en ergens in de wil dernis naar olie boort. Nicholson speelt de hoofdrol. Karen Black een mooie bijrol (morgen om 21.50 uur). Veel minder bekend zijn de westerns 'The Shooting' en 'Ri de in the whirlwind' van Monte Hellmann. In de eerste film speelt Nicholson een revolver heid die met twee mannen de woestijn intrekt voor een ondui delijke wraakoefening (morgen 22.30 uur), het verhaal van de an dere western werd door Nichol son geschreven. Hij speelt zelf een cowboy die er ten onrechte van wordt verdacht een outlaw te zijn en op de vlucht moet (vrij dag, 23.20 uur). Op de Belgische tv twee films van Alfred Hitchcock. Morgen middag om 16.00 uur 'The lady vanishes', één van de aardigste Hitchcocks van voor de oorlog. De lady die verdwijnt is een hulpvaardige oude dame. Ze is plotseling uit het leven van hoofdrolspeelster Margareth Lockwood verdwenen die naar haar op zoek gaat. 'Foreign Cor respondent' is een soort propa gandafilm, waarmee Hitchcock probeerde de Amerikanen (het is 1940 en de VS is nog neutraal) bij de Tweede Wereldoorlog te be trekken. Goebbels vond het een prachtige film (woensdag, 20.15 uur, België 2). FILMS OP VIDEO FILMHUIZEN BINNENLAND BUITENLAND 'Heat'; regie: M.R. Richards; hoofdrol len: Burt Reynolds en Karen Young; the ater: Trianon. Leiden Na een paar keer onderuit te zijn gegaan op het gladde pad van de humor is Burt Reynolds weer terug op bekend terrein: het type van de ruwe bolster en de blanke pit. De film 'Heat', geschreven door Willi am Goldman in één van zijn min der geïnspireerde buien, toont Reynolds als een sukkelende vechtmachine in Las Vegas. Hij laat zich voor geld in elkaar slaan door een man die indruk wil ma ken op een vrouw en fungeert als chaperonne van een bange gokker. Maar in geval van nood schuilt er nog genoeg kracht in Reynolds' vuistjes. Bijvoorbeeld als een vriendin ernstig seksueel wordt misbruikt. Dankzij zijn spierkracht kan zij haar gram halen. De ver krachter heeft echter een Maffia- achtergrond en genoeg geld om een misdadigerspeloton op Rey nolds af te sturen. Van één ding kan men dus verze kerd zijn: 'Heat' heeft de liefhebber voldoende geweld te bieden. Sa men met de constatering dat Rey nolds in dit soort rollen beter tot zijn reqht komt, is dat al het positie ve nieuws. 'Heat' dobbert doelloos in het rond. Het verhaal mist een bindend element en voert de kijker naar een anti-cilmax. BART JUNGMANN Om 22.15 uur wordt 'Baby Ry- anzanskije' van Olga Preobrazj- enskaja vertoond. Een feminis tisch pamflet over een jonge bruid die door haar schoonvader wordt lastig gevallen als haar man naar het front is. Dinsdag draait 'Staking' van Eisenstein om 20.00 uur. Het is zijn eerste film, gemaakt vlak voor 'Pantserkruiser Potemkin'. De zelfmoord van een ten on rechte van diefstal beschuldige arbeider is aanleiding voor een staking. 'De Moeder' van Vsevo- lod Pudovkin kan worden be schouwd als een propagandafilm over de moeder als politiek acti viste (22.00 uur). Het Kijkhuis is dit weekeinde gesloten. Maandag draait hier 'Citizen Kane', uitgeroepen tot de belangrijkste film aller tijden. Orson Welles vertelt hierin het verhaal van krantenmagnaat William Randolph Hearst (19.30 en 21.45 uur). Dezelfde avond 'The last detail', waarin twee mariniers van alles beleven als ze een gevangene escorteren. Met Jack Nicholson. Aanvang 20.00 en 22.15 uur. Dinsdag draait hier 'Carmen', de ode van Carlos Saura aan de flamenco (19.30 en 21.45 uur), en 'The Mission', het epos over je zuïeten die rebelleren tegen de Spaanse overheersing in Zuid- Amerika (20.00 en 22.15 uur). Woensdag voor de zoveelste keer 'Abel' met Alex van Warmerdam als de eigenaardige hoofdfiguur (19.30 en 21.45 uur), en ook 'Bar ry Lyndon' van Stanley Kubrick met Ryan O'Neal als een strebe- rige carrière-maker (20.00 uur). Martin ShortChevy Chase en Steve wel beseffen, worden de drie nep- cowboys met echt gevaar gecon fronteerd. Gepoeg stof voor een vrolijke pa rodie vol dubbele bodems en kod dige verwijzingen naar het verle den van de Amerikaanse film. Re gisseur John Landis is vakman ge- /lartin (van links naar rechts) zoeken noeg om te voorkomen dat de hoofdrolspelers elkaar van het doek spelen. Als Kwik, Kwek en Kwak delen Martin, Short en Chase de aandacht van het pu bliek. Met zijn drieën soms op het zelfde paard, soms onder dezelfde dekens. (foto GPD) Intussen blijken de drie vrien den met hun in de filmstudio ge leerde levenswijsheden een heel eind te komen. Het echte leven en Hollywood liggen minder ver uit een dat soms wel lijkt, zo stellen de filmmakers met een knipoog vast. ALBERT KOK berg in een schitterende persifla ge. De titel van de film slaat op een muziekscène die technisch bijzonder knap is, en tekstueel behoorlijk schunnig, want fijn gevoelig is het allemaal niet. De meeste stukjes zijn te kort voor het opbouwen van een goede schaterlach, maar 'Loose shoes' is met zoveel fantasie en vernuft gemaakt dat je voortdurende zit te grinniken Een van de genres waarmee Ira Miller in 'Loose shoes' de draak mee steekt is dat van de zo genaamde wreek-films. 'Dange rously close' van Albert Pyun is er zo één. Nu moet ik zeggen dat ik aanvankelijk dacht dat Pyun zelf het genre op de hak zou gaan nemen, want hij zorgt wel voor enige verbazing. Om het de kij ker makkelijk te maken heeft Hollywood tientallen jaren gele den al bedacht dat in gewone confectiefilms goed en slecht duidelijk te onderscheiden moe ten zijn. In cowboy-films is de v/itte hoed goed, de zwarte hoed is slecht. In films over scholieren die elkaar te lijf gaan is de jongen met het eerlijke gezicht de goede en zijn de vetkuiven en pokdali ge gezichten de slechterikken. Maar wat doet Pyun? Hij zet de makkers met de blauwe ogen aan de slechte kant en hij maakt een brave borst van de punker. Als je daaraan gewend bent is er niet veel nieuws onder de zon. Slecht terroriseert en goed doet goed. Van Vestron Video. Een regelrechte voltreffer was vorig jaar 'Top gun' van Tony Scott. Het publiek stroomde toe en menig avontuurlijke jonge man meldde zich bij de lucht macht omdat hij plotsklaps vlie ger wilde worden. De avonturen van van Tom Cruise als getalen teerd jachtvlieger brachten hem roem en aanzien. Roem was er ook voor Kelly McGillis al had zij als vriendin van Cruise helemaal niet zo'n grote rol. Meer dan 500 miljoen dollar le verde de film op en in ons land draait hij nu nog af en toe in de bioscopen. Juist door dat succes duurde het geruime tijd voor 'Top gun' op video kon worden uitgebracht, maar nu is het zo ver. Op CBS/Fox. PETER DE ZWAAN Festivaltijd in Filmhuis LVC en LAK-Cinema. Het filmhuis doet mee aan een landelijk eerbetoon aan Jean Renoir. De Franse re gisseur is bij een jonger publiek vooral bekend van tv-vertonin- gen van 'La règle du jeu' en 'La grande illusion'. Zijn natuurlijke stijl, waarin veel ruimte voor ac teurs, was een inspiratiebron voor Truffaut en Godard. Woensdag draait om 20.00 uur 'Catharine en la petite marchan- de d'allumettes' in het filmhuis. Door Renoir speciaal geschreven voor zijn echtgenote die de hoofdrol speelt. Met 'La vie est a nous' maakte Renoir samen met andere regisseurs een gespeelde documentaire over het leven van arbeiders en werklozen (22.15 uur). Donderdag draait hier 'Un der the volcano', de verfilming van de gelijknamige roman van Malcolm Lowry over de verloe dering van een diplomaat. (21.15 uur) LAK-Cinema besteedt aan dacht aan de Russische film van de jaren twintig. De cineasten maakten van hun zwijgende films artistieke werkstukken zonder weerga. Sergei Eisen stein was van hen de bekendste. Maandag worden twee films van Dziga Vertov vertoond. 'Film oog' bestaat uit ontelbare stuk ken documentaire die door de montage boven de werkelijkheid uitstijgen (19.30 uur). 'De man met de camera' is een film over het maken van een film, waarin de toeschouwer wordt meege voerd naar een leeg theater. BLOEMENDAAL (GPD) - In de ontvoeringszaak van Ahold-top- man Gerrit Jan Heijn zijn geen ont wikkelingen, waardoor een spoedi ge opheffing van de informatiestop kan worden verwacht. Dit zeggen de woordvoerders van het Ahold- concern en het recherchebijstands team. Gisteren ontstond enige verwar ring doordat Gerrit Jans broer Al- bert op de jaarvergadering van de Raad voor het Filiaal- en Grootwin kelbedrijf (FGB) desgevraagd had gezegd dat wat hem betreft de in formatiestop binnenkort kan wor den opgeheven. Volgens zijn woordvoerder heeft Heijn hiermee niets anders bedoeld dan dat hij hoopte op een snelle terugkeer van zijn ruim drie weken geleden ge kidnapte broer. Bij de politie is het ook niet be kend dat de familie Heijn ophef fing van de informatiestop zou overwegen. Al sinds tweeeneen- halve week worden juist op uit drukkelijk verzoek van de Heijns geen mededelingen gedaan over de ontvoeringszaak. Tot nu toe heeft de politie zich daaraan gehouden. Politiewoordvoerder Geelof zegt dat het recherchebijètandsteam een eigen verantwoordelijkheid heeft en de informatiestop, indien nodig, zal doorbreken. Daar is op dit moment geen enkele sprake van. Volgens hem is er ook nog niet over nagedacht wat de politie naar buiten zou brengen als de fa- FRANKFURT - Een rolstoel waar mee vliegtuig trappen moeite loos kunnen wor den beklommen en afgedaald is één van de blik vangers op de luchtvaartten toonstelling die op het ogenblik in het Westduitse Frankfurt wordt gehouden. Aan de onderkant van de rolstoel is een ket tingconstructie aangebracht zo als die in het groot ook is te vin den bij bulldozers milie Heijn het verzoek om pers stilte zou inttrekken. Albert Heijn, de vier jaar oudere broer van de 56-jarige Gerrit Jan, trad gisteren voor het eerst sedert drie weken op in het openbaar. Als voorzitter leidde hij de jaarverga dering van de Raad voor Filiaal- en Grootwinkelbedrijf. De stoel van Gerrit Jan, die ook bestuurslid is van de FGB, bleef opvallend leeg aan de bestuurstafel. Vanwege de kidnapping werd het jaardiner van de FGB afgelast. Meer couveuses UTRECHT (ANP) - Staatssecreta ris Dees (volksgezondheid) wil het aantal intensive care-couveuses voor zieke baby's in tien grote cen tra tot en met 1990 uitbreiden van 100 tot 170. Met de uitbreiding is tot en met 1990 ongeveer 30 mil joen gulden aan exploitatiekosten gemoeid (de couveuses moeten dag en nacht door zeer deskundig personeel worden 'bemand'). Uitbreiding van de bestaande centra voor de opvang van zieke baby's in de acht academische zie kenhuizen, die nu 96 intensive ca re-couveuses hebben, krijgt de ko mende jaren voorrang. Hoe de 70 extra couveuses precies zullen worden verdeeld staat nog niet vast: het aantal kan in de academi sche ziekenhuizen worden uitge breid tot minimaal 130 of maxi maal 150.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19